Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Credeti ca noul Papa va avea curajul sa faca consacrarea Rusiei? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16139)

Mihaela Cristina 13.02.2013 19:26:08

Credeti ca noul Papa va avea curajul sa faca consacrarea Rusiei?
 
Ce parere aveti (fara a trebui sa fiti "un profet" pentru aceasta :-)) despre sansa ca noul Papa sa aiba curajul sa indeplineasca in sfarsit consacrarea Rusiei asa cum a fost in mod foarte special ceruta in anul 1917 de catre Sfanta Fecioara Maria la Fatima?

Decebal 13.02.2013 20:07:47

Era un subiect pe tema asta în josul paginii, și în general se abordează pe threaduri deja deschise. Chiar nu înțeleg de ce ai mai deschis unul, probabil că nu știi să citești regulamentele pe unde mergi.

Dar nu-i problema chiar așa de mare.

Legat de așa zisele apariții ale Maicii Domnului, și în special de apariția de la Fatima despre care oricum nu știu prea multe, tot ceea ce pot să spun este că mi se par a fi extrem de subiective; așa zisa Fecioară care tot apare mi se pare extrem de subiectivă, extrem de lipsită de obiectivitate, și de aceea cred că mai important este apelul la Dumnezeu decât la astfel de mai mult sau mai puțin reale apariții. Ca să nu mai pomenesc despre așa zisa mișcare a Soarelui sau mai știu eu ce iluzii vizuale au avut unii pe acolo. (Să fim serioși, sunt niște aberații ale unor creduli și ignoranți, care vor să îi convingă și pe alții că iluziile în care le place lor să trăiască trebuie neapărat acceptate drept adevăruri. Ce Soare să se miște pe cer, măi frate? Eventual s-o fi zgâlțâit Pământul, dar chiar așa soarele, mă face să râd)

Pe de altă parte, este fals să credem că (doar) Rusia ar avea vreo nevoie de consacrare; catolicismul (sau papistășia) este la ora actuală o sectă globală care încă mai este tolerată. Dar prea mult nu va mai rezista, în curând îi va veni pieirea. Nu înseamnă că credincioșii, etc vor dispărea, însă forma actuală a sectei globale tolerate papiste nu va mai rezista pentru foarte multă vreme. Și în primul rând pentru că este eretică. Ca să zic așa, elementele de la bază probabil vor mai rezista, acelea care sunt sănătoase, și în măsura (atâta câtă este) în care pot fi catalogate ca sănătoase, dar suprastructura, adică unul din elementele care definesc clar secta tolerată încă a papistașilor, nu va mai rezista multă vreme în forma actuală. Dealtfel cred că ar fi o mare greșeală chiar a papistașilor să mai mențină această formă de organizare care se bazează pe fabulele acumulate în câteva sute de ani, pe falsuri istorice și pe ereziile de la Vatican I și II, în special cele legate de papalitate (papistășia în sine).

ioanna 13.02.2013 20:08:18

Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa? Intensificarea activitatilor misionare pe intreg teritoriul rusesc pentru convertirea rusilor la Catolicism? Papa isi consacra viata acestui scop, de a intra in comuniune cu comunitatea ortodoxa rusa, de a ingloba ortodocsii in BC si nu numai ei, ci pe toti rusii?

Mihailc 13.02.2013 20:53:47

Pe biata Rusie au "consacrat-o" deja cam prea mulți... numai papa lipsește pe listă.

ioanna 13.02.2013 21:29:37

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503356)
Ce parere aveti (fara a trebui sa fiti "un profet" pentru aceasta :-)) despre sansa ca noul Papa sa aiba curajul sa indeplineasca in sfarsit consacrarea Rusiei asa cum a fost in mod foarte special ceruta in anul 1917 de catre Sfanta Fecioara Maria la Fatima?

Rusia e consacrata, conform spuselor Luciei, chiar nu e nevoie ca Papa sa-si infiga gherutele :)

“Am avut ocazia sa vorbesc interior cu Domnul Nostru si recent L-am intrebat de ce nu ar converti Rusia fara ca Sanctitatea Sa sa faca aceasta consacrare. Pentru ca vreau ca toata Biserica mea sa recunoasca in aceasta consacrare un triumf al Inimii Imaculate a Mariei, pentru ca apoi sa extinda cultul ei si sa adauge devotiunii pentru Inima mea Divina devotiunea pentru aceasta inima imaculata. Dar, Dumnezeul meu, Sfantul Parinte nu ma va crede daca Tu insuti nu-l vei indemna la aceasta printr-o inspiratie speciala. Sfantul Parinte? Roaga-te mult pentru Sfantul Parinte. O va face, dar va fi prea tarziu. Si totusi, Inima Imaculata a Mariei va salva Rusia. Aceasta II este consacrata“ (Cf. Memorii și Scrisori ale Sorei Lucia, p. 412 și 414). http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_P13.HTM

Decebal 13.02.2013 21:41:52

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 503375)
Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa?

Este o formă de declarare a unui război religios împotriva Bisericii Ortodoxe Ruse și a Bisericii Ortodoxe în general, știindu-se că Biserica Ortodoxă stă în mare parte pe Ruși, "pentru salvarea sufletelor și mai marea glorie a lui Dumnezeu". Scopul papistașilor nu este acela al răspândirii creștinismului, ci a catolicismului, așa încât să fie la nivel global o turmă și un păstor, iar păstorul .. ai ghicit .. să fie papa. Și pare-se că ar vrea chiar mai mult; parcă vorbea cineva despre convertirea extratereștrilor la Credință. Felul de "răspândire a creștinismului" specific papistășiei se concretizează în niște planuri pe termen lung și se bazează pe principiul că dacă noii "convertiți" nu sunt buni papiști (catolici) nu-i problemă că vor fi strănepoții lor. Totul este să pui mâna pe hățurile puterii că după aceea lucrurile se vor rezolva de la sine în împărăția lumească a papismului.

Mihaela Cristina 13.02.2013 21:49:37

iti Multumesc Ioana pentru link si comentariu
 
iti Multumesc Ioana pentru link si comentariu (se pare ca doar femeile au bun simtul crestin
Ca sa nu si insulte in timp ce isi exprima parerea ....)

ioanna 13.02.2013 21:51:10

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503398)
iti Multumesc Ioana pentru link si comentariu (se pare ca doar femeile au bun simtul crestin
Ca sa nu si insulte in timp ce isi exprima parerea ....)

Sincer, eu n-am prea inteles intrebarea ta, la ce curaj te-ai referit, doar nu poate emite Papa o bula in care sa spuna "incredintez Rusia Fecioarei Maria prin BRC", ignorand credinta si constiinta oamenilor. Nu exista silire la credinta, nici Dumnezeu nu te obliga, cu atat mai putin papa. Daca te-ai referit la incercarea de a intra in comuniune cu BO e altceva. Lucia incheie cu si totusi... "Rusia ii este consacrata". Fecioara Maria ocupa un loc important in Ortodoxie, deci BORu trebuie sa se asigure ca aceasta(ortodoxia) coexista cu ortopraxia.

Decebal 13.02.2013 21:58:14

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 503393)
Rusia e consacrata, conform spuselor Luciei, chiar nu e nevoie ca Papa sa-si infiga gherutele :)

“Am avut ocazia sa vorbesc interior cu Domnul Nostru si recent L-am intrebat de ce nu ar converti Rusia fara ca Sanctitatea Sa sa faca aceasta consacrare. Pentru ca vreau ca toata Biserica mea sa recunoasca in aceasta consacrare un triumf al Inimii Imaculate a Mariei, pentru ca apoi sa extinda cultul ei si sa adauge devotiunii pentru Inima mea Divina devotiunea pentru aceasta inima imaculata. Dar, Dumnezeul meu, Sfantul Parinte nu ma va crede daca Tu insuti nu-l vei indemna la aceasta printr-o inspiratie speciala. Sfantul Parinte? Roaga-te mult pentru Sfantul Parinte. O va face, dar va fi prea tarziu. Si totusi, Inima Imaculata a Mariei va salva Rusia. Aceasta II este consacrata“ (Cf. Memorii și Scrisori ale Sorei Lucia, p. 412 și 414). http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_P13.HTM

Citatul ăsta și cartea aia sunt reale, au vreo valoare sau sunt niște făcături?

ioanna 13.02.2013 22:08:01

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 503405)
Citatul ăsta și cartea aia sunt reale, au vreo valoare sau sunt niște făcături?

Si Ellen G.White spunea ca a vorbit cu Dumnezeu si a scris o intreaga literatura din care se infrupta adventistii. Nu stiu ce valoare au pentru credinciosii catolici Memoriile sorei Lucia.

Mihaela Cristina 13.02.2013 22:08:02

Clarificare
 
M-am referit la constatarea prezentata chiar si in link-ul pe care cu amabilitate l-ai citat
(http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/QF.HTM) ca Papii de pana acum NU au indeplinit EXACT Cererea Mariei la Fatima si anume ca SIMULTAN TOTI EPISCOPII sa spuna acea
Specifica rugaciune de consacrare a Rusiei catre Inima Mariei : aceasta Rugaciune ar fi
de fapt o mare binecuvantare pentru Rusia si nu ceva malefic . . . Curajul la care ma refeream
Este ca noul Papa sa faca gestul acesta in ciuda opozitiei celor care-l opresc pe motivul ca
Va antagoniza Rusia si deci le este FRICA de represalii mai mult decat de Dumnezeu ....
Vocatia de martir pentru credinta se pare ca e din ce mai rara ....

ioanna 13.02.2013 22:15:49

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503408)
Specifica rugaciune de consacrare a Rusiei catre Inima Mariei.

Am inteles acum, ceva in genul cum a facut papa Benedict la Madrid, cu ocazia Zilelor Tineretului, cand a consacrat tinerii lui Iisus.

Doamne Isuse Cristoase,
Frate, Prieten și Răscumpărător al omului,
privește cu iubire la tinerii adunați aici
și deschide-le izvorul veșnic
al milostivirii tale
care curge din inima ta deschisă pe Cruce.
Docili față de chemarea ta,
au venit pentru a fi cu tine și a te adora.
Cu rugăciune arzătoare
îi consacru Inimii tale
pentru ca, înrădăcinați și întemeiați în tine să fie mereu ai tăi,
în viață și în moarte.
Niciodată să nu se îndepărteze de tine!
Dă-le o inimă ca a ta
blândă și smerită
pentru ca să asculte mereu glasul tău
și învățăturile tale,
să împlinească Voința ta
și să fie în mijlocul lumii
laudă a gloriei tale,
pentru ca oamenii
contemplând faptele lor
să dea glorie Tatălui cu care viețuiești,
pentru totdeauna fericiți,
în unitatea Duhului Sfânt
în toți vecii vecilor.
Amin

Cu alte cuvinte, Papa sa mearga la Moscova :) Gestul istoric a fost insa facut de Ioan Paul al II-lea, cand a vizitat Romania, primul papa pe pamant ortodox de la marea schisma din 1054. N-ar avea farmec ca noul Papa sa consacre Rusia de la Vatican, ci sa fie o reconciliere istorica, sa se adreseze rusilor la ei acasa, asa cum a venit in '99 papa la noi.

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 503412)
Eu am întrebat clar dacă acolo este o scriere autentică sau este o făcătură de internet?

Nu stiu.

Decebal 13.02.2013 22:17:04

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 503407)
Si Ellen G.White spunea ca a vorbit cu Dumnezeu si a scris o intreaga literatura din care se infrupta adventistii. Nu stiu ce valoare au pentru credinciosii catolici Memoriile sorei Lucia.

Eu am întrebat clar dacă acolo este o scriere autentică sau este o făcătură de internet?

catalin2 13.02.2013 22:24:45

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503356)
Ce parere aveti (fara a trebui sa fiti "un profet" pentru aceasta :-)) despre sansa ca noul Papa sa aiba curajul sa indeplineasca in sfarsit consacrarea Rusiei asa cum a fost in mod foarte special ceruta in anul 1917 de catre Sfanta Fecioara Maria la Fatima?

Sa speram ca nu se va intampla asta, iar daca se va intampla tot nu va avea nicio importanta pentru noi ce face papa.
La Fatima nu a aparut Fecioara Maria, la fel ca la Lourdes. Stim ca si ingerii cazuti se pot transforma in ingeri de lumina sau chiar Iisus, Fecioara Maria, etc., avem destul descrieri de astfel de false aparitii in paterice si vietile sfintilor.
In cazul Fatimei acea aparitie a spus de Purgatoriu, o erezie pentru ortodocsi, iar o aparitie divina nu poate spune niciodata o erezie. La fel, la Lourdes aparitia a spus de dogma Neprihanitei Zamisliri.
Nu doar asta, dar chiar si minunea intamplata cu soarele arata ca nu e o minune adevarata. cei de acolo au vazut ca soarele se misca si cade spre pamant, dar observatoarele astronomice nu au observat nimic, o dovada clara de halucinatie colectiva, genul de minune folosit deseori de ingerii cazuti.
Dupa aceste aparitii sora Lucia a mai avut si alte revelatii, dar au fost puse la indoiala chiar de catolicii de atunci.

Mihaela Cristina 13.02.2013 22:40:43

vrajitoarea Rusia :-)
 
Nu as crede ca mesajul din 1917 ar fi cerut Papei sa mearga la Moscova ca sa faca o reconciliere istorica ci doar sa organizeze o rugaciune colectiva simultana (in ciuda diferitelor fuse orare) a tuturor episcopilor catolici din lume cu mentionarea pe nume a Rusiei (cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)

Mihaela Cristina 13.02.2013 22:44:12

vrajitoarea Rusia :-)
 
Nu as crede ca mesajul din 1917 ar fi cerut Papei sa mearga la Moscova ca sa faca o reconciliere istorica ci doar sa organizeze o rugaciune colectiva simultana (in ciuda diferitelor fuse orare) a tuturor episcopilor catolici din lume cu mentionarea pe nume a Rusiei (cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)

ioanna 13.02.2013 22:45:06

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503419)
Nu as crede ca mesajul din 1917 ar fi cerut Papei sa mearga la Moscova ca sa faca o reconciliere istorica ci doar sa organizeze o rugaciune colectiva simultana (in ciuda diferitelor fuse orare) a tuturor episcopilor catolici din lume cu mentionarea pe nume a Rusiei (cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)

Si de ce ar face o rugaciune speciala pentru poporul rus? (aaaa... ca a urmat revolutia bolsevica) Acum nu mai are sens sa o faca, atunci era momentul sa le indrepte inimile, acum se roaga pentru toate popoarele, inclusiv cel rus, se roaga pentru pace.

Decebal 13.02.2013 22:47:41

Mihaela Cristina, am niște întrebări.

Poți cumva să ne spui cum a ajuns bolșevismul în Rusia, cum a ajuns bolșevismul să pună mâna pe putere în Rusia și nu numai, spre exemplu și în România? Inima imaculată a Mariei poate să ne răspundă la astfel de întrebări? Sau Inima imaculată răspunde numai la ce vrea ea?

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii Imaculate despre Masacrele la care au fost supuși sârbii ortodocși în Croația în timpul celui de-al doilea război mondial.

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii imaculate despre felul în care Biserica Catolică a colaborat într-un fel sau altul cu naziștii, fasciștii, hortiștii, ustașii.

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii Imaculate despre holocaustul roșu, precum și despre holocaustul la care au fost supuși japonezii prin bombele atomice de la Hiroșima și Nagasaki.

Inima Imaculată a Mariei nu a avut nimic, dar absolut nimic de spus despre astfel de lucruri? Avea așa o predilecție specială pentru Rusia, sau ce să înțeleg?

Mihaela Cristina 13.02.2013 22:56:05

Tocmai sa le previna
 
Decebal, din cate am citit despre mesajele Sfantei Fecioare de la Fatima banuiesc ca Inima ei
ii iubeste in mod egal pe toti crestinii (?) si TOCMAI ca sa previna aceste atrocitati care au avut loc in secolul xx a venit cu acest mesaj si a fost foarte indurerata cand rugamintea ei in aparenta atat de simpla nu a fost indeplinita dinlipsa de credinta la vatican (unde chiar Domnul Iisus a spus ca "fumul Satanei s-a infiltrat" .....

ioanna 13.02.2013 22:56:31

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503420)
cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)

Daca Lucia a avut o premonitie (sau a fost avertizata) ca ceva rau se va intampla cu Rusia, atunci, in 1917 toti ar fi trebuit sa se uneasca in rugaciune pentru poporul rus ca acesta sa fie ferit de rau.

Decebal 13.02.2013 22:57:42

Ai sau nu ai de gând să răspunzi întrebărilor și nedumeririlor mele?

ioanna 13.02.2013 23:07:14

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 503427)
Ai sau nu ai de gând să răspunzi întrebărilor și nedumeririlor mele?

Ti-am raspuns in postul #12 : nu stiu. Informatiile sunt preluate de pe un site, ce cita fragmente dintr-o carte ce contine marturii de-ale Luciei, carte aparuta si la noi la inceputul anilor 2000. Am gasit-o in engleza: http://www.pastorinhos.com/livros/en/MemoriasI_en.pdf

Mihaela-Cristina:
To fulfil Our Lady’s request, Pius XII consecrated the whole human race to the Immaculate Heart of Mary, on 31.10.1942
In '42 a Papa a consacrat intreaga omenire inimii Maicii Domnului, deci poti sa stai linistita, Rusia a fost consacrata :)

In Rome, before the statue of Our Lady of Fatima, Pope John Paul II with all the bishops of the church, renewed the consecration of the world and Russia (25th March, 1984) (pag.28 )

Decebal 13.02.2013 23:10:24

Dar nu vorbeam cu dumneata în postarea respectivă, ci cu Mihaela Cristina.

Mihaela Cristina 13.02.2013 23:19:19

Alt raspuns
 
ti-am raspuns mai sus parerea mea ca Sfanta Fecioara Maria a incercat sa previna aceste orori de care vorbesti dar Vaticanul s-a opus din lipsa de credinta si calcule politice.
Mai banuiesc ca nu mai exista un "Papa adevarat" adica "corect ales" (asa cum sustine Sedevacantismul) de cand Pius XII a murit in octombrie 1958 si actualii sunt de fapt niste anti-papi (care demisioneaza "din slujba"etc)

Decebal 13.02.2013 23:25:36

Până la urmă nu ai rezistat mult ca să nu îți dai blana aia de ortodoxă pe care o îmbrăcaseși și să ni te arăți în toată splendoarea de sedevacantistă catolică. Acum se înțelege sensibilitatea dumitale la "insultele" aduse catolicismului.

Dar dacă spui că Inima imaculată mai are și mesaje altele decât cele despre Rusia, poate ești bună să ne spui și nouă despre care apariție este vorba și ce a spus concret Inima imaculată a Mariei. Și deasemenea aș vrea în continuare să faci efortul să răspunzi la întrebările și nedumeririle pe care deja ți le-am adresat.

Mihaela Cristina 13.02.2013 23:27:40

Mesajul incerca sa previna bolsevismul si viitoarele orori
 
Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 503423)
Mihaela Cristina, am niște întrebări.

Poți cumva să ne spui cum a ajuns bolșevismul în Rusia, cum a ajuns bolșevismul să pună mâna pe putere în Rusia și nu numai, spre exemplu și în România? Inima imaculată a Mariei poate să ne răspundă la astfel de lucruri? Avea așa o predilecție specială pentru Rusia, sau ce să înțeleg?

Decebal, din cate am citit despre mesajele Sfantei Fecioare de la Fatima banuiesc ca Inima ei
ii iubeste in mod egal pe toti crestinii (?) si TOCMAI ca sa previna aceste atrocitati care au avut loc in secolul xx a venit cu acest mesaj si a fost foarte indurerata cand rugamintea ei in aparenta atat de simpla nu a fost indeplinita dinlipsa de credinta la vatican (unde chiar Domnul Iisus a spus ca "fumul Satanei s-a infiltrat" .....

Decebal 13.02.2013 23:29:11

Până la urmă nu ai rezistat mult ca să nu îți dai blana aia de ortodoxă pe care o îmbrăcaseși și să ni te arăți în toată splendoarea de sedevacantistă catolică. Acum se înțelege sensibilitatea dumitale la "insultele" aduse catolicismului.

Dar dacă spui că Inima imaculată mai are și mesaje altele decât cele despre Rusia, poate ești bună să ne spui și nouă despre care apariție este vorba și ce a spus concret Inima imaculată a Mariei. Și deasemenea aș vrea în continuare să faci efortul să răspunzi la întrebările și nedumeririle pe care deja ți le-am adresat.

Mihaela Cristina 13.02.2013 23:31:36

Adevarul
 
Inainte ca sa insulti ar fi indicat sa citesti mai multe despre subiectele pe care le dezbatem si sa combati parerile altora daca cunosti subiectele cat de cat ....

gpalama 13.02.2013 23:35:34

Eu cred ca voi nu stiti despre ce vorbiti in toata afacerea asta.

1. Maica Domnului s-a arata in muntele Athos mai multor calugari si a spus asa: "catolicii sunt dusmanii mei si ai Fiului Meu".
Este un sfant din Athos care a vazut asta.

Toti calugarii din Athos stiu asta si stiu foarte foarte foarte clar care este pozitia REALA a Maicii Domnului fata de subiectul asta.

2. Sa nu incurcam borcanele.
Crestinii catolici au mare evlavie la Maica Domnului. Pentru evlavia lor sunt miluiti de ea.

DAR.
Teologii catolici, care cunosc adevarul si teologia ortodoxa si cea catolica, sunt cu adevarat dusmani ai adevarului.

3. In vecii vecilor Maica Domnului nu se va face partasa cu "catolicismul" pentru a huli si denatura Ortodoxia.

Ori spunem ca Ortodoxia este adevarul, ori ne lepadam de ea.
Nu poate Maica Domnului sa fie cu doua fete, sa vina la ortodocsi si sa-l slaveasca pe Fiul ei, si apoi sa mearga la catolici si sa vorbeasca despre "consacrare".

4. Problema majora a catolicilor
Catolicii cred ca sunt frati de sange cu ortodocsii. In ciuda diferentelor care sunt, totusi si in ei curge acelasi sange ca si in noi.

ESTE O PARERE PERSONALA, care o argumentez prin faptul ca ei totusi tin cele 7 sinoade ecumenice, fundamentale pentru invatatura corecta.
Iar purcederea Duhului Sfant si de la Fiul nu este o dogma care sa schimbe fiinta si natura sfintei Treimi. Este gresita, dar nu denatureaza natura lui Dumnezeu.


Haideti sa masuram putin lucrurile cum sunt ele. Au si lucruri gresite, dar totusi sunt din acelasi sange cu noi.
Catolicii sunt ca fiul ratacit, care dupa capul lui si-a luat partea de avere si a plecat la desfranare. Cand o sa ajunga la capatul distrugerii personale, se va intoarce la Hristos si la fratele bun, Ortodoxia.
Dar cand va face asta, va fi plin de rusine si de pacate.


4. Fatima este o inselare mare. Chiar daca este numele Maicii Domnului acolo, invatatura respectiva nu este ortodoxa. Maica Domnului nu tradeaza Adevarul si nici pe Fiul ei.

Mihnea Dragomir 13.02.2013 23:46:10

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503425)
nu a fost indeplinita dinlipsa de credinta la vatican (unde chiar Domnul Iisus a spus ca "fumul Satanei s-a infiltrat" .....

Dar nu Domnul Isus a spus ca "fumurile Satanei s-au infiltrat", ci vicarul Sau, vrednicul de pomenire Paul al VI-lea.

Decebal 13.02.2013 23:49:22

Iisus sau papa, acum ce mai contează? Că doar amândoi sunt Capul Bisericii.

Lucian008 14.02.2013 00:01:44

Sa va fie rusine
 
Bunul simt ar trebui sa le spuna unora macar sa isi asume adevarata identitate. Doar ca acestora le lipseste. Am tot respectul, desi nu sunt de acord cu parerele cuiva care este catolic, dar imi repugna cei care au lipsa bunui simt si se dau ortodocsi sperand ceva ce doar o minte bolnava poate spera printr-o astfel de tactica.
Termenii si semnificatiile "inimii Fecioarei", ale "Sedevacantismul", ale "consacrarii Rusiei", cunoasterea si credinta in veridicitatea asa-ziselor profetii de la Fatima, nu sunt specifice unui ortodox. Si denota doar incercari de prozelitism sub masca ortodoxiei ale unor persoane false.

nutucutu 14.02.2013 08:43:04

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 503413)
La Fatima nu a aparut Fecioara Maria, la fel ca la Lourdes. .

Tot asa au spus si evreii, ca Isus Hristos nu e Mesia.

nutucutu 14.02.2013 08:46:38

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 503423)
Mihaela Cristina, am niște întrebări.

1.Poți cumva să ne spui cum a ajuns bolșevismul în Rusia, cum a ajuns bolșevismul să pună mâna pe putere în Rusia și nu numai, spre exemplu și în România? Inima imaculată a Mariei poate să ne răspundă la astfel de întrebări? Sau Inima imaculată răspunde numai la ce vrea ea?

2.Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii Imaculate despre Masacrele la care au fost supuși sârbii ortodocși în Croația în timpul celui de-al doilea război mondial.

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii imaculate despre felul în care Biserica Catolică a colaborat într-un fel sau altul cu naziștii, fasciștii, hortiștii, ustașii.

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii Imaculate despre holocaustul roșu, precum și despre holocaustul la care au fost supuși japonezii prin bombele atomice de la Hiroșima și Nagasaki.

Inima Imaculată a Mariei nu a avut nimic, dar absolut nimic de spus despre astfel de lucruri? Avea așa o predilecție specială pentru Rusia, sau ce să înțeleg?

Bineinteles ca poate, puteti sa intrebati singur. Cum nu credeti, si un mort daca ar invia, tot n-ati crede, deci intrebarile dumneavoastra sunt retorice

AlinB 14.02.2013 10:49:36

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 503481)
Tot asa au spus si evreii, ca Isus Hristos nu e Mesia.

Hristos era in carne si oase, cine vroia putea sa-l vada, sa-l atinga, nu se arata doar unor alesi in viziuni, etc.
Iti dai seama ca paralela e aberanta, nu?

stefan florin 14.02.2013 10:57:24

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 503481)
Tot asa au spus si evreii, ca Isus Hristos nu e Mesia.

pe Hristos l-a putut vedea cine a dorit, pe cand la Fatima...intelegi tu ce am vrut sa spun

Mihnea Dragomir 14.02.2013 11:02:56

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 503500)
pe Hristos l-a putut vedea cine a dorit, pe cand la Fatima...intelegi tu ce am vrut sa spun

Eu, unul, nu inteleg. La Fatima nu putea sa o vada pe Sf Fecioara cine dorea, sau cum ?

ioanna 14.02.2013 11:07:50

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 503500)
pe Hristos l-a putut vedea cine a dorit, pe cand la Fatima...intelegi tu ce am vrut sa spun

Pe Iisus l-au vazut toti, iar unii au recunoscut in el pe Hristos.
La Fatima a fost cu totul altceva.

Cornel Urs 14.02.2013 11:17:28

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 503481)
Tot asa au spus si evreii, ca Isus Hristos nu e Mesia.

Iisus s-a recomandat ca fiind Mesia si a demonstrat lucrul acesta, insa la Fatima, acea aparitie nu s-a recomandat a fi Fecioara Maria ci asa au crezut acei copii.

ioanna 14.02.2013 11:28:21

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 503506)
Iisus s-a recomandat ca fiind Mesia si a demonstrat lucrul acesta, insa la Fatima, acea aparitie nu s-a recomandat a fi Fecioara Maria ci asa au crezut acei copii.

Lucia spunea ca vede conturul unei doamne in lumina. In plin razboi mondial, in plina criza economica, oamenii aveau nevoie de speranta si sa fie uniti, de aceea marturisirile Luciei au atras atatia oameni, pentru ca aveau nevoie de un "miracol". De la 50 de oameni in iunie, au ajuns 70.000 in octombrie, dornici sa vada minunea, insa n-au vazut-o pe "doamna din lumina", ci minunea a fost trei copiii ingenunchiati vorbind cu "doamna din lumina", ceea ce i-a facut pe ei insisi sa fie mai credinciosi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:03:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.