Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Ce credeti voi ca este un Preot???? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1026)

ARHANGHELUL 12.12.2006 17:32:50

Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

sovidiu 12.12.2006 17:42:36

Arhanghelulelule, sa ne ajute pe noi si pe tine Sfiintzii Arhangheli
Sfantul Mihail fie laudat,
Sfantul Gavril fie simtzit si laudat,
Sfantul Rafail fie pomenit in veci si iubit,
Sfantul Uriil fie urmat si iubit!
si ceilaltzi arhangheli dreptmaritori ai domnului Iisus Cristos!

poate uneori dinpacate niciatat...

ancah 12.12.2006 17:52:40

Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

Un preot e mai mult decat invatatorii vostri, cu care il confunzi pe preotul ortodox.

danyel 13.12.2006 14:16:51

Preotul este un pastor de turma, el invata oamenii cuvantul lui Dumnezeu, savarseste Tainele lui Dumnezeu ex, botezul, impartasania etc, el este cel care cu puterea data prin succesiune apostolica de Hristos, dezleaga in urma spovedaniei pe cel ce s-a cait de pacate, si aici sa intelegem un lucru, Hristos este singurul care iarta pacatele singurul care poate da iertarea ultima, numai ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, si doreste ca om la om sa-si marturiseasca pacatele, de accea e nevoie de spovedanie si de dezlegare pt ca Domnul prin oameni lucreaza, si cand primesti dezlegarea de la preot inseamna ca Hristos te dezleaga!, sper ca ati inteles, Marit sa fie numele Domnului

ARHANGHELUL 13.12.2006 16:55:40

Citat:

În prealabil postat de ancah
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

Un preot e mai mult decat invatatorii vostri, cu care il confunzi pe preotul ortodox.

Sunt Ortodox prin faptul ca mam nascut aici si nu este antamplator dar anainte de a fi Ortodox sunt Crestin si asta cred ca este mai important.

ARHANGHELUL 13.12.2006 17:12:28

Citat:

În prealabil postat de danyel
Preotul este un pastor de turma, el invata oamenii cuvantul lui Dumnezeu, savarseste Tainele lui Dumnezeu ex, botezul, impartasania etc, el este cel care cu puterea data prin succesiune apostolica de Hristos, dezleaga in urma spovedaniei pe cel ce s-a cait de pacate, si aici sa intelegem un lucru, Hristos este singurul care iarta pacatele singurul care poate da iertarea ultima, numai ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, si doreste ca om la om sa-si marturiseasca pacatele, de accea e nevoie de spovedanie si de dezlegare pt ca Domnul prin oameni lucreaza, si cand primesti dezlegarea de la preot inseamna ca Hristos te dezleaga!, sper ca ati inteles, Marit sa fie numele Domnului

Atunci nu putem sa ne spovedim LUI Dumnezeu??????? Trebue sa mergem antai la Preot si apoi la Dumnezeu cam asta reese.Daca un om este pe o insula naufragiat ce face??????? Iar ceia ce face Preotul nu sunt taine,tot omul daca sar apuca sa anvete ar putea face.Pe pamant a coborat Domnul Nostru ca sa ne dea libertatea de a nu mai depinde de Preoti, si ca ei sa devina anvatatori ai oamenilor nu divinizati.Si antre mine si Domnul Nostru HRISTOS nu cred ca e nevoe de un intermediar,sa nu crezi ca nu ai respect pentru ce fac.

danyel 13.12.2006 17:28:28

ARHANGHELUL! tu spui o poveste veche cu tenta sectara care-mi este cunoscuta, tu ai smerenia necesara sa ingenunchezi si sa-ti marturisesti pacatele in fata unui preot?, nu prea cred, tu zici ceea ce zic toti protestantii, "ma iarta Dumnezeu, nu-mi trebuie preot nu"? Te rog eu ca sa nu cazi in ratacire, cerceteaza mai bine credinta ortodoxa si taina preotiei nu te lasa influientat de fel si fel de sectari, pt ca vei ajunge din rau in mai rau, si nu-i vorba de intermediari, crezi ca ortodocsii nu stiu ca Hristos este singurul Mijlocitor si Mantuitor? sau ti-a inveninat cineva credinta? roaga-te Domnului sa-ti descopere credinta si sa te ajute sa iesi din rataciri, Domnul sa te binecuvinteze!

danyel 13.12.2006 17:39:27

Pentru un real ajutor te rog sa iei legatura cu maica Siluana pe acest site http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php, scrie-i ce te doare si apoi urmareste siteul sa vezi cand primesti raspuns, sper sa-ti fie de folos, Domnul sa te lumineze!

sovidiu 13.12.2006 17:47:07

Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de danyel
Preotul este un pastor de turma, el invata oamenii cuvantul lui Dumnezeu, savarseste Tainele lui Dumnezeu ex, botezul, impartasania etc, el este cel care cu puterea data prin succesiune apostolica de Hristos, dezleaga in urma spovedaniei pe cel ce s-a cait de pacate, si aici sa intelegem un lucru, Hristos este singurul care iarta pacatele singurul care poate da iertarea ultima, numai ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, si doreste ca om la om sa-si marturiseasca pacatele, de accea e nevoie de spovedanie si de dezlegare pt ca Domnul prin oameni lucreaza, si cand primesti dezlegarea de la preot inseamna ca Hristos te dezleaga!, sper ca ati inteles, Marit sa fie numele Domnului

Atunci nu putem sa ne spovedim LUI Dumnezeu??????? Trebue sa mergem antai la Preot si apoi la Dumnezeu cam asta reese.Daca un om este pe o insula naufragiat ce face??????? Iar ceia ce face Preotul nu sunt taine,tot omul daca sar apuca sa anvete ar putea face.Pe pamant a coborat Domnul Nostru ca sa ne dea libertatea de a nu mai depinde de Preoti, si ca ei sa devina anvatatori ai oamenilor nu divinizati.Si antre mine si Domnul Nostru HRISTOS nu cred ca e nevoe de un intermediar,sa nu crezi ca nu ai respect pentru ce fac.

Poi domnule, Arhanghelul, asha ne invatza parintzii, convorbirea mintzii cu Dumnezeu Iisus, rugaciunea, si altele cum ne spune arhimandritul Sofronie asta si inseamna uneori. Dar fireste ca in biserica ai putea sa invetzi deasemenea foarte multe. Sau cum ne spune parintele Steinhard in cartea "Daruind vei dobandi", plina de invatzaminte.

ARHANGHELUL 14.12.2006 15:09:01

Citat:

În prealabil postat de danyel
ARHANGHELUL! tu spui o poveste veche cu tenta sectara care-mi este cunoscuta, tu ai smerenia necesara sa ingenunchezi si sa-ti marturisesti pacatele in fata unui preot?, nu prea cred, tu zici ceea ce zic toti protestantii, "ma iarta Dumnezeu, nu-mi trebuie preot nu"? Te rog eu ca sa nu cazi in ratacire, cerceteaza mai bine credinta ortodoxa si taina preotiei nu te lasa influientat de fel si fel de sectari, pt ca vei ajunge din rau in mai rau, si nu-i vorba de intermediari, crezi ca ortodocsii nu stiu ca Hristos este singurul Mijlocitor si Mantuitor? sau ti-a inveninat cineva credinta? roaga-te Domnului sa-ti descopere credinta si sa te ajute sa iesi din rataciri, Domnul sa te binecuvinteze!

An Biblie Domnul Nostru Isus HRISTOS nu spune ca trebue sa mergem la Preoti ci la Dumnezeu si la EL.Cum explici asta??????? Si eu nam zis ca Preotii sunt un rau doar ca oamenii ai cam divinizeaza si ei accepta.Dar sunt sigur ca nu toti Preotii accepta aceasta divinizare.Sa stii ca sunt oameni care nu sunt Preoti si au mai mare trecere an fata Domnului si asta spune cam multe. Crezi ca daca teai spovedi an fata acelui om Dumnezeu tear auzi???????

ancah 14.12.2006 22:39:56

E o mare diferenta intre a stima si a diviniza. Prin stima pe care i-o port preotului, ma pot deschide in fata lui pentru a-mi recunoaste pacatele. Inca nu am auzit ca un preot accepta sa fie divinizat. Chiar dimpotriva. El este smerit, mai ales la spovedanie. Asculta predicile preotilor ortodocsi si vei invata multe de acolo.
Arhanghelul, ce sminteala e ceea ce afirmi tu aici?

Negroponte 14.12.2006 22:51:01

:)Prietene Arhanghel,preotul este si cel ce te impaca pe tine cu Dumnezeu in taina sfintei spovedanii.Daca crezi,Daca nu:dozingoff:Doamne ajuta!

Negroponte 14.12.2006 22:53:52

:)Prietene Arhanghel,preotul este si cel ce te impaca pe tine cu Dumnezeu in taina sfintei spovedanii.Daca crezi,Daca nu???Asta e.

ARHANGHELUL 15.12.2006 16:55:16

Citat:

În prealabil postat de Negroponte
:)Prietene Arhanghel,preotul este si cel ce te impaca pe tine cu Dumnezeu in taina sfintei spovedanii.Daca crezi,Daca nu???Asta e.

Cum se poate asa ceva??????? Daca tu nu vrei preotul nu pote face nimic.Unde spune Domnul Nostru an Noul Testament ca Preotul te anpaca cu Dumnezeu??????? Sant CRESTIN Ortodox.

ancah 15.12.2006 19:04:40

Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de ancah
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

Un preot e mai mult decat invatatorii vostri, cu care il confunzi pe preotul ortodox.

Sunt Ortodox prin faptul ca mam nascut aici si nu este antamplator dar anainte de a fi Ortodox sunt Crestin si asta cred ca este mai important.

Noi suntem ortodocsi prin botez si nu datorita locului in care ne-am nascut.Discut despre problemele ridicate de tine cu prietena mea. Atata doar ca ea e baptista.

Negroponte 15.12.2006 19:48:31

:)Citeste la evanghelistul Ioan cap.20,22-23.Doamne ajuta!

ARHANGHELUL 16.12.2006 01:36:49

Citat:

În prealabil postat de Negroponte
:)Citeste la evanghelistul Ioan cap.20,22-23.Doamne ajuta!

Tu vrei sa zici ca Preotii sunt Apostoli??????? Nu stiu ce sa zic.E cam greu de crezut.Dar suntem liberi sa credem ce vrem.

danyel 18.12.2006 22:00:14

Nu sunt Apostoli, ci urmasii lor, Apostolii au randuit preoti in fiecare biserica intemeiata, punandu-si mainile peste ei, asfel trasmitandu-le puterea data lor de Hristos, ce te face sa crezi ca Hristos a dat putere exclusiv apostolilor, si acestea oare atat de egoisti or fi fost incat sa o pastreze pt ei? in lumea protestanta unii predicatori se numesc evanghelisti,ei cu ce drept se numesc asa? iubite frate cerceteaza ortodoxia, du-te la un duhovnic neapart, nu te mai alimenta cu scrieri sectare, ca pierzi, unde crezi ca a fost Hristos inainte de aparitia protestantilor? unde a fost Biserica Sa? nu a existat 1500 de ani? poi Biserica lui Hristos nu moare, si de la pogorarea Duhului Sfant nu inceteaza sa reverse har, din inima te rog du-te discuta cu un duhovnic de la o manastire neaparat, nu parasi Biserica lui Hristos, nu te lasa inselat de aparente, Domnul sa te binecuvinteze!

maria55 19.12.2006 10:51:58

Apostolii de altadata sint preotii de azi .
Preotii sint Apostolii Domnului , si pentru cine crede si pentru cine nu crede .
Ei tot Apostoli raman .
Doamne ajuta !

19.12.2006 18:21:37

ARHANGHEL
" Ce credeti voi ca este un Preot????"
Depinde din ce punct de vedere vrei sa ti se raspunda,teoretic din carti sau practic din ce vedem si traim zilnic.

ARHANGHELUL 20.12.2006 00:49:45

Citat:

În prealabil postat de danyel
Nu sunt Apostoli, ci urmasii lor, Apostolii au randuit preoti in fiecare biserica intemeiata, punandu-si mainile peste ei, asfel trasmitandu-le puterea data lor de Hristos, ce te face sa crezi ca Hristos a dat putere exclusiv apostolilor, si acestea oare atat de egoisti or fi fost incat sa o pastreze pt ei? in lumea protestanta unii predicatori se numesc evanghelisti,ei cu ce drept se numesc asa? iubite frate cerceteaza ortodoxia, du-te la un duhovnic neapart, nu te mai alimenta cu scrieri sectare, ca pierzi, unde crezi ca a fost Hristos inainte de aparitia protestantilor? unde a fost Biserica Sa? nu a existat 1500 de ani? poi Biserica lui Hristos nu moare, si de la pogorarea Duhului Sfant nu inceteaza sa reverse har, din inima te rog du-te discuta cu un duhovnic de la o manastire neaparat, nu parasi Biserica lui Hristos, nu te lasa inselat de aparente, Domnul sa te binecuvinteze!

Si daca un duhovnic ma indeamna gresit cio sa se intample???????Sau vazut chiar si razboaie din cauza acestor sfaturi.Eu insumi nu pot sa incerc sa descopar Adevarul chiar imi trebue un duhovnic???????Stiu sa citesc si Biblii sant peste tot ce mar putea opri sa inteleg singur fara ajutorul Preotului Noul Testament???????Sa numi spui ca raul, ca asta se poate antampla si cu un duhovnic.

ARHANGHELUL 20.12.2006 00:51:48

Citat:

În prealabil postat de maria55
Apostolii de altadata sint preotii de azi .
Preotii sint Apostolii Domnului , si pentru cine crede si pentru cine nu crede .
Ei tot Apostoli raman .
Doamne ajuta !

Te inseli sa stii.Intreaba un Preot siti va spune el care e diferenta.Si e mare.

ARHANGHELUL 20.12.2006 00:52:50

Citat:

În prealabil postat de ory
.......SO DES NE!

Nu inteleg imi cer scuze.

ARHANGHELUL 20.12.2006 00:57:30

Citat:

În prealabil postat de Clausemi
ARHANGHEL
" Ce credeti voi ca este un Preot????"
Depinde din ce punct de vedere vrei sa ti se raspunda,teoretic din carti sau practic din ce vedem si traim zilnic.

Tu ca om individual ce crezi ce simti in interiorul tau.Sa spunem ceea ce simtim noi nu teorii.

danyel 20.12.2006 01:49:22

Iubitul meu fratior, ce adevar vrei tu sa afli? adevarul e aflat de 2000 de ani, doar Hristos nu a venit degeaba atunci, crezi ca venirea lui Hristos nu a adus adevarul? sau crezi ca de 2000 mii de ani nu se stie adevarul? adevarul se stie dragul meu si tu nu o sa poti afla alt adevar, eventual o erezie, Tu dragul meu trebuie sa urmezi Adevarul , au mai fost multi ca tine care s-au "lipsit" de preoti cautand singuri "adevarul" si se vede in lume la ora actuala cate "adevaruri" sunt. Or fi dat si sfaturi rele preotii dar acele sfaturi nu au fost sfaturi de credinta si totodata au fost fapte conjuncturale, nu trebuie sa privesti Biserica prin prisma razboaielor, cruciadelor si inchizitiei, si oricum ortodoxia nu are deaface cu nici una dintre astea, Cauta-ti un duhovnic bun, cu siguranta nu-ti va da sfaturi rele, asculta-ma, tu singur iti dai sfaturi rele incercand sa intelegi Biblia dupa mintea ta, noi santem chemati sa citim Biblia sa ne hranim si sa ne aprofundam din ea dar nu santem chemati sa ne facem propriile opinii straine de Biserica pt ca astfel ne facem dusmanii lui Hristos, sti ca Biblia nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia! Domnul sa te ajute sa intelegi tainele lui, si te rog din suflet, du-te discuta cu un preot, intereseaza-te de un preot bun, si du-te discuta cu el, nu-ti face propriile speculatii luand idei din stanga si din dreapta, pe internet sunt o gramada de predici a unor mari duhovnici, incearca sa le asculti, mai ales pe www.ortodoxmedia.ro vei gasi multe cuvinte de invatatura, incearca sa-i scri si maicii Siluana, si nu te afunda in ratacire dragul meu, pt ca simt ca asta faci, asculta-ma ca si eu am umblat si poate mai umblu in ratacire dar nu e bine, nu te desparti de Biserica lui Hristos, nu exista crestinism inafara Bisericii, Domnul prin Biserica lucreaza ca de asta a infintat-o, si Biserica este un organism viu real si vizibil,deavolul asta vrea sa nu mai fie preoti ca daca nu mai sunt preoti nu mai este nici Liturghie(cina) si oamenii nu se mai impartasesc din Hristos si atunci bucurie pe el, ca-i poate castiga pt iad! Domnul Dumnezeul nostru sa te ajute in cautarea ta, si roaga-te Domnului mult sa-ti arate calea, sa nu te lase sa cazi, caci de multe ori atunci cand crezi ca te-ai ridicat mai mult defapt ai cazut mai mult, Domnul sa te binecuvinteze, cu dragoste iti spun, Doamne ajuta!

Grigorie 20.12.2006 10:43:09

Arhanghelul
Este important sa fii in ascultare fata de Biserica, chiar daca n-o sa ai norocul sa gasesti un preot deosebit. Ascultarea te fereste de mandrie si harul lui Dumnezeu te va proteja de inselaciunile dracilor.
Dintr-o postare a ta am vazut ca te ghidezi si dupa scrierile antroposofului Rudolph Steiner. Iata cum esti inselat de cel rau! Crezand ca gasesti intelepciune, te adapi din izvoare otravite.

ARHANGHELUL 20.12.2006 14:20:40

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Arhanghelul
Este important sa fii in ascultare fata de Biserica, chiar daca n-o sa ai norocul sa gasesti un preot deosebit. Ascultarea te fereste de mandrie si harul lui Dumnezeu te va proteja de inselaciunile dracilor.
Dintr-o postare a ta am vazut ca te ghidezi si dupa scrierile antroposofului Rudolph Steiner. Iata cum esti inselat de cel rau! Crezand ca gasesti intelepciune, te adapi din izvoare otravite.

Si daca cei care urmeaza acea Biserica gresesc ce faci???????Rudolf Steiner ma facut sa cred in Domnul Nostru HRISTOS sau mai bine spus ceea ce am gasit in cartile lui.La adevarata credinta ma adus Domnul Nostru HRISTOS si nu un Preot.Cand eram in ratacire am rugat un Preot Ortodox sa ma duca la o Manastire ear el a crezut ca am probleme.Si sa nu mai vorbesc despre cei care merg la Biserica care sant mai rai decat copii care sant la scoala care vorbesc in timpul orei.Cate lucruri nu sant mai importante pentru ei decat ce zice Preotul la Slujba:telefoanele mobile,ce spune prietena de langa ea,cine a intrat in Biserica,pleaca in timpul Slujbei ca are treburi mai importante,vin la Biserica unii ca sa se intalneasca cu altii dar nu pentru Biserica si sant multe dar nare rost sa le enumar pe toate.Sant lucruri care un Preot nu lea trait si nu poate sa le explice,cati Preoti iti pot spune care e treba cu viziunile,vazutul anumitor lucruri din viitor,anumite trairi interioare care numai tu le simti si dece le simti.Un Preot ar spune ca astai voia LUI DUMNEZEU sau ca misterioase sant caile Domnului dar o explicatie nu poate sati dea ca el nu stie decat ce a invatat la seminar si cam atat.Nu spun ca nu sant si Preoti care stiu mai multe decat se vede cu ochiul fizic dar ii poti numara pe degete, cred ca de asta se spune: sa nu faci ce face Preotul,sa faci ce spune.Si merg la Biserica Ortodoxa in fiecare Duminica si sarbatoare care este trecuta in calendar cu cruce rosie.Iar Preotii care sant la Biserica care merg sant foarte apreciati si eu ii apreciez dar nu intratat incat sa uit ca sant oameni care invata pe oameni.Nu exista noroc ci destin care depinde de fiecare om an parte.

liviusinorchian 05.01.2007 22:39:58

Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de danyel
Nu sunt Apostoli, ci urmasii lor, Apostolii au randuit preoti in fiecare biserica intemeiata, punandu-si mainile peste ei, asfel trasmitandu-le puterea data lor de Hristos, ce te face sa crezi ca Hristos a dat putere exclusiv apostolilor, si acestea oare atat de egoisti or fi fost incat sa o pastreze pt ei? in lumea protestanta unii predicatori se numesc evanghelisti,ei cu ce drept se numesc asa? iubite frate cerceteaza ortodoxia, du-te la un duhovnic neapart, nu te mai alimenta cu scrieri sectare, ca pierzi, unde crezi ca a fost Hristos inainte de aparitia protestantilor? unde a fost Biserica Sa? nu a existat 1500 de ani? poi Biserica lui Hristos nu moare, si de la pogorarea Duhului Sfant nu inceteaza sa reverse har, din inima te rog du-te discuta cu un duhovnic de la o manastire neaparat, nu parasi Biserica lui Hristos, nu te lasa inselat de aparente, Domnul sa te binecuvinteze!

Si daca un duhovnic ma indeamna gresit cio sa se intample???????Sau vazut chiar si razboaie din cauza acestor sfaturi.Eu insumi nu pot sa incerc sa descopar Adevarul chiar imi trebue un duhovnic???????Stiu sa citesc si Biblii sant peste tot ce mar putea opri sa inteleg singur fara ajutorul Preotului Noul Testament???????Sa numi spui ca raul, ca asta se poate antampla si cu un duhovnic.

Chiar esti convins ca stii sa citesti si mai ales sa intelegi singur Biblia? Nu mai stiu care mare savant,la sfarsitul vietii sale incununate de impliniri si recunoasteri unanime spunea:"Tot ce stiu este ca nu stiu nimic!" Cu atat mai mult cand e vorba de Cuvantul lui Dumnezeu revelat in Sfanta Scriptura! Daca e sa fim sinceri pana la sfarsit cu noi insine s-ar putea sa nu stim nici macar a scrie bine.Desi acesta nu este important pentru mantuire,recunoasterea neputintei poate fi un argument in plus pentru o pocainta reala.Sincer sa fiu,nu stiu ce rol au maimutele care abunda in postarile tale.Daca ai avea si un nume de botez as posta cu o formula de adresare.Mi se pare o impietate nick name-ul tau.
Cu ingaduinta crestina,
Liviu

ARHANGHELUL 06.01.2007 14:26:11

Citat:

În prealabil postat de liviusinorchian
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de danyel
Nu sunt Apostoli, ci urmasii lor, Apostolii au randuit preoti in fiecare biserica intemeiata, punandu-si mainile peste ei, asfel trasmitandu-le puterea data lor de Hristos, ce te face sa crezi ca Hristos a dat putere exclusiv apostolilor, si acestea oare atat de egoisti or fi fost incat sa o pastreze pt ei? in lumea protestanta unii predicatori se numesc evanghelisti,ei cu ce drept se numesc asa? iubite frate cerceteaza ortodoxia, du-te la un duhovnic neapart, nu te mai alimenta cu scrieri sectare, ca pierzi, unde crezi ca a fost Hristos inainte de aparitia protestantilor? unde a fost Biserica Sa? nu a existat 1500 de ani? poi Biserica lui Hristos nu moare, si de la pogorarea Duhului Sfant nu inceteaza sa reverse har, din inima te rog du-te discuta cu un duhovnic de la o manastire neaparat, nu parasi Biserica lui Hristos, nu te lasa inselat de aparente, Domnul sa te binecuvinteze!

Si daca un duhovnic ma indeamna gresit cio sa se intample???????Sau vazut chiar si razboaie din cauza acestor sfaturi.Eu insumi nu pot sa incerc sa descopar Adevarul chiar imi trebue un duhovnic???????Stiu sa citesc si Biblii sant peste tot ce mar putea opri sa inteleg singur fara ajutorul Preotului Noul Testament???????Sa numi spui ca raul, ca asta se poate antampla si cu un duhovnic.

Chiar esti convins ca stii sa citesti si mai ales sa intelegi singur Biblia? Nu mai stiu care mare savant,la sfarsitul vietii sale incununate de impliniri si recunoasteri unanime spunea:"Tot ce stiu este ca nu stiu nimic!" Cu atat mai mult cand e vorba de Cuvantul lui Dumnezeu revelat in Sfanta Scriptura! Daca e sa fim sinceri pana la sfarsit cu noi insine s-ar putea sa nu stim nici macar a scrie bine.Desi acesta nu este important pentru mantuire,recunoasterea neputintei poate fi un argument in plus pentru o pocainta reala.Sincer sa fiu,nu stiu ce rol au maimutele care abunda in postarile tale.Daca ai avea si un nume de botez as posta cu o formula de adresare.Mi se pare o impietate nick name-ul tau.
Cu ingaduinta crestina,
Liviu

Mam exprimat gresit.Invat de la alti oameni care nu sant Preoti si pot invata mult mai bine oamenii, ce arata cu adevarat Biblia.Si sant atati Preoti care sant cu mult mai in urma la a invata oamenii ce este explicat in Biblie ca adevar.

Ma numesc GABRIEL

cristiboss56 06.01.2007 20:36:00

Draga Gabriel vezi cum ai nascut furtuna? Nu exista padure fara uscaciuni, asta e clar! Dar acest lucru nu ne permite sa generalizam . Sint biserici mai bine sau mai putin bine organizate, cu preoti mai mult sau mai putin implicati in meseria lor. Aceasta nu ne da dreptul sa nesocotim rolul foarte important al preotului intr-o comunitate crestina si mai ales ortodoxa.

ARHANGHELUL 06.01.2007 21:17:56

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Draga Gabriel vezi cum ai nascut furtuna? Nu exista padure fara uscaciuni, asta e clar! Dar acest lucru nu ne permite sa generalizam . Sint biserici mai bine sau mai putin bine organizate, cu preoti mai mult sau mai putin implicati in meseria lor. Aceasta nu ne da dreptul sa nesocotim rolul foarte important al preotului intr-o comunitate crestina si mai ales ortodoxa.

Eu am aratat un fapt.
Ca sant mai putine sau mai multe asta e alceva.

19.01.2007 14:34:36

Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...

ARHANGHELUL 19.01.2007 22:55:25

Citat:

În prealabil postat de jeny
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...

Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.

Negroponte 19.01.2007 23:20:40

:)Gabriel citeste "Tratatul despre Preotie"al sfantului Ioan Gura de Aur sau al sfantului Grigorie Teologul si ai sa afli mai multe despre preotii lui Hristos.Doamne ajuta!

dmb 20.01.2007 07:46:18

Rudolf Steiner ma facut sa cred in Domnul Nostru HRISTOS sau mai bine spus ceea ce am gasit in cartile lui.La adevarata credinta ma adus Domnul Nostru HRISTOS si nu un Preot.
Mie mi se pare un pic de contradictie in cele spuse de tine:)Pe toti ne-a adus Iisus la el pe unii prin preoti, pe altii prin inchisoare, prin boala,...prin Rudolf Steiner chiar. Si eu am venit la credinta printr-un...roman. Nu mai stiu cine l-a scris si nu am considerat niciodata ca scriitorul respectiv m-a adus la Dumnezeu sau are dreptatea absoluta. Rudolf Steiner este unul dintre ratacitii atit de mari incit chiar protestantii se dezic de el.
La multe lucruri bune se poate ajunge prin "profesori rai" intelepciunea este sa nu urmezi orbeste mai departe linia respectivilor.Doar Dumnezeu este fara Gresala in rest toti sintem sfintii inclusiv si Steiner mai ales....

20.01.2007 13:38:58

Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de jeny
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...

Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.

IERTARE GABRIEL dar vreau sa-ti povestesc ceva, am o nepotica care suferea de o boala tare urata, am fost cu ea la iasi la spital dar medicii mi-au spus ca nu prea au ce sa faca...deznadajduita am mers la m-rea Cetatuia nadajduind sa-l gasesc pe bunul si iubitul meu pr Teofan ( D-zeu sa-l odihneasca) sa il rog sa citeasca o rug sa faca el ceva pentru nepoata mea, dar parintele era grav bolnav ( fiind foarte batran) si nu am putut intra la el in chilie, facea perfuzii, plangand m-am intors in biserica la Icoana Maicii Domnului deodata a aprut un ierom beat D-zeu sa ma ierte dar asta e purul adevar, si vazandu-ma plangand m-a intrebat ce am atunci l-am rugat sa citeasca el macar o simpla rugaciune nepoatei mele, el parintele sarmanul s-a scuzat i-a fopst rusine ca era putin ametit dar a spus nu te voi lasa sa pleci iti voi citi si ne-a citit CREDE-MA FRATE GABRIEL CREDE-MA CA NEPOATA MEA S-A VINDECAT!!!!!!!!!!!!! de atunci am inteles cuvintele parintelui cleopa...ca HARUL NICIODATA NU SE VA AMESTECA CU FIREA OMULUI......le-am inteles mai bine ca niciodata pt ca le-am trait eu insusmi......iarta te rog frate gabriel dar asta m-a facut sa scriu ceea ce am scris in mes anterior...Doamne ajuta

ARHANGHELUL 20.01.2007 14:01:23

Citat:

În prealabil postat de dmb
Rudolf Steiner ma facut sa cred in Domnul Nostru HRISTOS sau mai bine spus ceea ce am gasit in cartile lui.La adevarata credinta ma adus Domnul Nostru HRISTOS si nu un Preot.
Mie mi se pare un pic de contradictie in cele spuse de tine:)Pe toti ne-a adus Iisus la el pe unii prin preoti, pe altii prin inchisoare, prin boala,...prin Rudolf Steiner chiar. Si eu am venit la credinta printr-un...roman. Nu mai stiu cine l-a scris si nu am considerat niciodata ca scriitorul respectiv m-a adus la Dumnezeu sau are dreptatea absoluta. Rudolf Steiner este unul dintre ratacitii atit de mari incit chiar protestantii se dezic de el.
La multe lucruri bune se poate ajunge prin "profesori rai" intelepciunea este sa nu urmezi orbeste mai departe linia respectivilor.Doar Dumnezeu este fara Gresala in rest toti sintem sfintii inclusiv si Steiner mai ales....

Ce ti se pare contradictoriu ca eu nu inteleg???????
Daca ai intelege ce a scris omul asta nai mai vorbi asa.
Bineinteles cei care nu inteleg condamna si atat.
Eu nam condamnat Preotii dar nu vreau sai fac mai mari decat sant.
Eu nu am spus ca are dreptate absoluta poate pe undeva se poate insela dar e omenesc, si Preotii gresesc, dar sant vazuti de enoriasi ca niste oameni divini nu ca nar fi, ca orice om e de natura divina.
Atunci enoriasii dece ii urmeaza pe Preoti orbeste???????
Nu am pus mai presus de Sfinti pe Steiner si cand spun Sf. ma refer la adevaratii Sf. nu la cei care ii face Biserica ca asa crede ea,ma refer la biserica umana cred ca intelegi ce vreau sa spun.
Multi oameni care au dat inataturi pe acest pamant au fost marginalizati la inceput, dar cu cat omul a evoluat spiritual ia acceptat si au inceput sa-i inteleaga.

ARHANGHELUL 20.01.2007 14:36:40

Citat:

În prealabil postat de jeny
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de jeny
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...

Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.

IERTARE GABRIEL dar vreau sa-ti povestesc ceva, am o nepotica care suferea de o boala tare urata, am fost cu ea la iasi la spital dar medicii mi-au spus ca nu prea au ce sa faca...deznadajduita am mers la m-rea Cetatuia nadajduind sa-l gasesc pe bunul si iubitul meu pr Teofan ( D-zeu sa-l odihneasca) sa il rog sa citeasca o rug sa faca el ceva pentru nepoata mea, dar parintele era grav bolnav ( fiind foarte batran) si nu am putut intra la el in chilie, facea perfuzii, plangand m-am intors in biserica la Icoana Maicii Domnului deodata a aprut un ierom beat D-zeu sa ma ierte dar asta e purul adevar, si vazandu-ma plangand m-a intrebat ce am atunci l-am rugat sa citeasca el macar o simpla rugaciune nepoatei mele, el parintele sarmanul s-a scuzat i-a fopst rusine ca era putin ametit dar a spus nu te voi lasa sa pleci iti voi citi si ne-a citit CREDE-MA FRATE GABRIEL CREDE-MA CA NEPOATA MEA S-A VINDECAT!!!!!!!!!!!!! de atunci am inteles cuvintele parintelui cleopa...ca HARUL NICIODATA NU SE VA AMESTECA CU FIREA OMULUI......le-am inteles mai bine ca niciodata pt ca le-am trait eu insusmi......iarta te rog frate gabriel dar asta m-a facut sa scriu ceea ce am scris in mes anterior...Doamne ajuta

Preotia a cam devenit o afacere buna in timpurile noastre,dar asta nu inseamna ca nu sant si Preoti cu Har dar acesti Preoti chiar daca nu sar fi facut Preoti si ar fi trait ca un om normal ar fi avut Har.
CUm este vazut de DUMNEZEU un om care este Preot si unul care nu este crezi ca ii vede diferit sau unul e mai presus decat altul (eu cred ca ii vede dupa fapte)???????
Eu chiar ii apreciez pe Preoti pentru ce fac dar nu trebuie sa uitam ca si noi putem primi Har de la DUMNEZEU.
Multi oameni au avut si au probleme cu alcoolul dar important este cum esti in interior.
Tu crezi ca toti Preotii sant asa ca acest preot care lai intalnit???????

22.01.2007 13:43:46

Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de jeny
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:

În prealabil postat de jeny
Citat:

În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.

cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...

Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.

IERTARE GABRIEL dar vreau sa-ti povestesc ceva, am o nepotica care suferea de o boala tare urata, am fost cu ea la iasi la spital dar medicii mi-au spus ca nu prea au ce sa faca...deznadajduita am mers la m-rea Cetatuia nadajduind sa-l gasesc pe bunul si iubitul meu pr Teofan ( D-zeu sa-l odihneasca) sa il rog sa citeasca o rug sa faca el ceva pentru nepoata mea, dar parintele era grav bolnav ( fiind foarte batran) si nu am putut intra la el in chilie, facea perfuzii, plangand m-am intors in biserica la Icoana Maicii Domnului deodata a aprut un ierom beat D-zeu sa ma ierte dar asta e purul adevar, si vazandu-ma plangand m-a intrebat ce am atunci l-am rugat sa citeasca el macar o simpla rugaciune nepoatei mele, el parintele sarmanul s-a scuzat i-a fopst rusine ca era putin ametit dar a spus nu te voi lasa sa pleci iti voi citi si ne-a citit CREDE-MA FRATE GABRIEL CREDE-MA CA NEPOATA MEA S-A VINDECAT!!!!!!!!!!!!! de atunci am inteles cuvintele parintelui cleopa...ca HARUL NICIODATA NU SE VA AMESTECA CU FIREA OMULUI......le-am inteles mai bine ca niciodata pt ca le-am trait eu insusmi......iarta te rog frate gabriel dar asta m-a facut sa scriu ceea ce am scris in mes anterior...Doamne ajuta

Preotia a cam devenit o afacere buna in timpurile noastre,dar asta nu inseamna ca nu sant si Preoti cu Har dar acesti Preoti chiar daca nu sar fi facut Preoti si ar fi trait ca un om normal ar fi avut Har.
CUm este vazut de DUMNEZEU un om care este Preot si unul care nu este crezi ca ii vede diferit sau unul e mai presus decat altul (eu cred ca ii vede dupa fapte)???????
Eu chiar ii apreciez pe Preoti pentru ce fac dar nu trebuie sa uitam ca si noi putem primi Har de la DUMNEZEU.
Multi oameni au avut si au probleme cu alcoolul dar important este cum esti in interior.
Tu crezi ca toti Preotii sant asa ca acest preot care lai intalnit???????

bunul si iubitul meu frate daca as putea sa le vad sufletele nu numai chipurile ( deci implicit faptele bune si faptele rele)ti-as raspunde cu cea mai mare dragoste dar daca nu stiu eu cum e inima lor?? daca nu stiu eu cata smerenie au poate pentru neputintele si slabiciunile lor..daca nu stiu eu toate astea cum sa iti pot raspunde la intyrebare?? ceea ce stiu este ca atunci cand ma ridic de la picioarele PREOTULUI care inchipuie pe HRISOS in scaunul sfintei spovedanii stiu ca ma simt libera vesela usoara impacata ASTA POT SA-TI SPUS cat despre HAR eu nu l-am vazut NICIODATA dar l-am simtit DE MULTE ORI cu nevrednicie..datorita preotului printr-o simpla binecuvantare sau prin dezlegare la spovedanie atat pot spune

zurlina23 22.01.2007 14:28:56

Pentru tine, carre te numesti singur ARHANGHEL, am de spus doar atat: Spui ca nu scrie in Biblie ca Domnul a trimis preoti sa slujeasca si sa ierte pacatele. Atunci e crezi tu ca inseamna:"Mergand, invatati toate neamurile/Celor ce veti tine tinute vor fi?Si celor ce veti ierta, iertate vor fi"? In plus, daca mantuirea noastra ar fi depins de starea de moralitate a slujitorilor, nu ne-am i putut mantui. Dar Dumnezeu a lasat ca Tainele savarsite de preot sa nu fie alterate si sa nu depinda de starea de moralitate a preotului. Asa ca oricat de cazut ar fi preotul, cand imbraca straiele preotesti si savarseste Sfintele Taine, Duhul Sfant este prezent acolo. In ceea ce privestefaptul ca multi preoti nu sunt cum ar trebui, nu trebuie sa-i judeci tu. Diavolul stie vechea zicala:"pestele se strica de la cap" si profita de asta. Cea mai buna metoda de a imprastia turma e sa lovesti in cel care o conduce. Cum sa straduieste diavolul sa darame biserica? Prin preoti dewigur. Daca preotul e un exemplu rau, multi credinciosi se smintesc. Asa ca nu-i mai judeca pe preoti pt ca ispitele pe care ei le indura de la diavol sunt mai puternice decat cele pe care le primim noi. E tagma cel mai des atacata de el. Pe preoti ii va judeca Dumnezeu. Tu ai grija de sufletul tau si incearca sa nu te departezi de Biserica ta drept-maritoare. Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:17:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.