Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Maslul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5023)
-   -   Sf. Maslu = ritual exorcizare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1720)

odin 06.05.2007 15:28:09

In urma unei discutii cu o persoana de pe acest forum, cred ca singurul lucru de a o face sa inteleaga adevarul (desi poate citi in atatea carti de liturgica) este deschiderea unui topic.

Asadar, in Biserica Ortodoxa Romana exista vreun ritual de exorcizare OFICIAL? Apare in vreo carte de cult o slujba care sa fie destinata acestui lucru?

Scopul Sf. Maslu este o eventuala exorcizare sau vorbim de o denaturare a unei Taine?



Sebastiana 06.05.2007 19:56:54

Odin,crede-ma ca,am vazut prea multe la fata locului si,am trecut si prin multe experiente ciudate si mai crede-ma ca, Dumnezeu stie prea bine ca nu te mint,si la Sfantul Maslu sunt iertati si se vindeca TOTI BOLNAVII inclusiv DEMONIZATII,dar si la Sfanta Liturghie (dar inainte de ac.se spovedesc si se impartasesc cei in cauza).Mergi pe la Sfintele Slujbe de la Sfintele Biserici Ortodoxe si Sfintele Manastiri Ortodoxe mai des pt. ca sa te vindeci si tu de necredinta ta.Asa sa iti ajute Prea Bunul Dumnezeu!Eu nu am cautat senzationalul,spectacolul,ci,pur si simplu,m-am dus la Sfintele Slujbe ca orice om normal si bolnav din cauza neputintelor mele trupesti si sufletesti.

odin 06.05.2007 21:37:10

Nu intelegi... EU cred ca exista posedati si mai stiu ca se fac slujbe de exorcizare... Ce zic eu, omul lui Dumnezeu, este ca nu exista un ritual oficial de exorcizare in BOR. Se fac astfel inventii liturgice, care nu au nimic cu cultul divin acceptat de catre Biserica. Slujbele de exorcizare sunt niste slujbe obscure care nu se gasesc in nici o carte de cult...

Slujba sfantului Maslu urmareste impartasirea harului pentru vindecarea trupeasca si sufleteasca, nefiind un ritual de exorcizare. In nici o carte de liturgica (si crede-ma ca am citit cateva)nu o sa gesesti o slujba care se cheama ritual de exorcizare. Citirea moliftelor Sf. Vasile la slujba Sf. Maslu este o inovatie liturgica.

Negroponte 06.05.2007 22:06:54

:)Odin,te intreb si aici,ce intelegi tu prin ritual de exorcizare?

odin 06.05.2007 22:24:40

Citat:

În prealabil postat de Negroponte
:)Odin,te intreb si aici,ce intelegi tu prin ritual de exorcizare?

Exorcizarea este (sau ar trebui sa fie) un ritual destinat vindecarii celor posedati, FORMULAT si recunoscut de catre Biserica. El trebuie sa fie cuprins intr-o carte de cult publicata cu binecuv. Sf. Sinod. Acest ritual trebuie sa aiba el insusi acest scop, sa cuprinda acte liturgice (stropire cu aghiazma, atingerea cu crucea - eu stiu...), formule liturgice (asa cum sunt ele expuse de ex. in Moliftele Sf. Vasile) destinate acestui scop.


Inteleg ca pentru a exorciza pe cineva se face o suljba... o slujba anume. Din pct. de vedere liturgic, nu exista o slujba destinata acestui lucru. Din pct. de vedere oficial BOR.

Ar trebui sa existe o slujba bine definita, la fel cum exista in BC - ritualul roman, de ex. In BOR nu exista asa ceva.

Exista insa improvizatii - cum ar fi citirea moliftelor Sf. Vasile in cadrul slujbei Sf. Maslu. Slujba Sf. Maslu are un scop mult mai general - de vindecare trupeasca dar mai ales sufleteasca.

Avand acest caracter general si tinand cont de faptul ca Maslu se face mai ales de obste spre deosebire de catolicism unde el este destinat exclusiv unei singure persoane muribunde (extremo unctio), el nu poate si nu este considerat un ritual de exorcizare.

Nu exista indicatii precise liturgice in nici o carte de cult despre cum ar trebui sa decurga o exorcizare.

Ca atare, din pct. de vedere oficial, liturgic nu exista la aceasta ora un ritual de exorcizare precis.

odin 06.05.2007 22:26:04

Te intreb eu acum pe tine, Negroponte:

Maslul este o slujba de exorcizare? Raspunde cu DA sau NU. (pt. ca asa si botezul poate fi considerat o slujba de exorcizare...)

Sebastiana 06.05.2007 23:37:59

Odin,iti raspund eu, ca da,Sfantul Maslu este si Slujba de exorcizare nu numai de vindecare a unor boli,pt.ca la ac.Sfanta Taina si Slujba sunt vindecate TOATE BOLILE fara nicio exceptie,asa sta scris in Biblie ca,in Numele Mantuitorului,sunt vindecate toate bolile.Lectura placuta din Sfanta Scriptura si Pravila Bisericeasca!daca o ai si bineinteles,nu numai,dar si din alte carti.

odin 07.05.2007 08:45:25

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Odin,iti raspund eu, ca da,Sfantul Maslu este si Slujba de exorcizare nu numai de vindecare a unor boli,pt.ca la ac.Sfanta Taina si Slujba sunt vindecate TOATE BOLILE fara nicio exceptie,asa sta scris in Biblie ca,in Numele Mantuitorului,sunt vindecate toate bolile.Lectura placuta din Sfanta Scriptura si Pravila Bisericeasca!daca o ai si bineinteles,nu numai,dar si din alte carti.

Nu pe tine te intrebam ci pe negroponte. De ce stii tu m-am convins...

Alte era intrebarea, oricum... Nu ma intereseaza daca pt. unii preotii ea devine SI slujba de exorcizare.... Ma intereseaza daca in practica liturgica a Bisericii noastre MASLU ESTE RITUAL de Exorcizare, asa cum am precizat de este de fapt un ritula de exorcizare...

Sebastiana 07.05.2007 10:13:28

Odin,si la Botezul Ortodox sunt lepadarile de satana,de 3trei ori este intrebata nasa de la botez de catre Preot daca se leapada de cel rau,iar aceasta raspunde afirmativ la aceasta intrebare:"te lepezi de satana?"iar ea raspunde"Ma lepad de satana",pentru ca stii la fel de bine ca este pacatul stramosesc si bolile se trag tot de la pacate,"caci plata pacatului este moartea",deci ia mai gandeste-te putin si la ceea ce a zis Parintele Vasile Mihoc de la Fac.de Teologie"Andrei Saguna", din Sibiu.

odin 07.05.2007 10:41:14

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Odin,si la Botezul Ortodox sunt lepadarile de satana,de 3trei ori este intrebata nasa de la botez de catre Preot daca se leapada de cel rau,iar aceasta raspunde afirmativ la aceasta intrebare:"te lepezi de satana?"iar ea raspunde"Ma lepad de satana",pentru ca stii la fel de bine ca este pacatul stramosesc si bolile se trag tot de la pacate,"caci plata pacatului este moartea",deci ia mai gandeste-te putin si la ceea ce a zis Parintele Vasile Mihoc de la Fac.de Teologie"Andrei Saguna", din Sibiu.

Esti grozava... Pai de ce crezi ca dadeam exemplul cu Botezul...? ? La lepadari ma refeream... Insa este fortat (nu?) sa spui ca Botezul este o slujba de exorcizare, la fel cum este fortat sa spui ca Maslul este o slujba de exorcizare... Asta era ideea...

Prost ma mai crezi, mai sebastiana, si poate oi fi dat eu motive pe la vreun topic si nu imi dau seama... Ma faci sa rad... auzi tu...

Sebastiana 07.05.2007 11:08:11

Odin,citeste de la ceea ce am dat copy/paste si vezi ca se specifica acolo vizavi de a7saptea Mare si SFANTA TAINA A SFANTULUI MASLU,cu citate din Biblie ca:"demoni veti scoate in NUMELE MEU"asadar,TOATE BOLILE,INCLUSIV DEMONIZAREA,sunt vindecate la Sfantul Maslu si nu numai,dar inainte trebuie facuta spovedania la SFANTA TAINA A SPOVEDANIEI si impartasirea cu SFANTUL TRUP SI SFANTUL SANGE AL MANTUITORULUI NOSTRU,IISUS HRISTOS la SFANTA TAINA A IMPARTASANIEI,pentru ca SLUJBA DE EXORCIZARE dar si de vindecare a tuturor bolilor=SFANTUL MASLU sa aiba efectul scontat.

Cristalin 07.05.2007 11:28:53

Citat:

În prealabil postat de odin
Antiecumenism, raspunde te rog, da-ti cu parerea la acest topic... Care este dreapta invatatura, maestre?

Nu am nimic cu antiecumenism dar am o curiozitate, cum poate fi maestru cineva care isi sustine un punct de vedere doar prin copy-paste, sau prin cuvintele altora, el nefiind in stare sa alcatuiasca o fraza de la el prin care sa-si exprime o parere absolut personala?
Desigur nu astept un raspuns, o poti lua ca intrebare retorica dar nu m-am putut abtine sa nu o fac publica.

Mirean 07.05.2007 11:31:48

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Odin,iti raspund eu, ca da,Sfantul Maslu este si Slujba de exorcizare nu numai de vindecare a unor boli,pt.ca la ac.Sfanta Taina si Slujba sunt vindecate TOATE BOLILE fara nicio exceptie,asa sta scris in Biblie ca,in Numele Mantuitorului,sunt vindecate toate bolile.Lectura placuta din Sfanta Scriptura si Pravila Bisericeasca!daca o ai si bineinteles,nu numai,dar si din alte carti.

Sebastiana, pe intelesul tau, unde scrie despre Maslu ca slujba de exorcizare?

Sebastiana 07.05.2007 11:52:14

Exorcizare,,exorcism,exorcisme,exorcizari=izgonire a,indepartarea,alungarea,trimiterea,expedierea demonilor dintr-o persoana sau mai multe,dupa cum este cazul,si trimiterea lor in pustie,unde picior de om nu a calcat si nu calca,sau trimiterea lor in iad unde le este locul si unde le sta lor bine.In Biblie este scris clar ca Sfintii Apstoli si Sfintii Ucenici si Discipolii Mantuitorului primesc de la Dumnezeu daruri multe printre care si acela de a scoate demoni IN NUMELE MANTUITORULUI,de a calca peste serpi si peste scorpii,de a vindeca toate bolile IN NUMELE LUI cu post si rugaciune multa(caci acest fel de demoni nu iese decat numai cu post si rugaciune)

odin 07.05.2007 12:02:16

[quote=Sebastiana] Exorcizare,,exorcism,exorcisme,exorcizari=izgonire a,indepartarea,alungarea,trimiterea,expedierea demonilor dintr-o persoana sau mai multe,dupa cum este cazul,si trimiterea lor in pustie,unde picior de om nu a calcat si nu calca,sau trimiterea lor in iad unde le este locul si unde le sta lor bine.In Biblie este scris clar ca Sfintii Apstoli si Sfintii Ucenici si Discipolii Mantuitorului primesc de la Dumnezeu daruri multe printre care si acela de a scoate demoni IN NUMELE MANTUITORULUI,de a calca peste serpi si peste scorpii,de a vindeca toate bolile IN NUMELE LUI cu post si rugaciune multa(caci acest fel de demoni nu iese decat numai cu post si rugaciune)

Asa, si unde scrie de Maslu in textul asta al tau? ?

Sebastiana 07.05.2007 14:22:20

Odin,de aici de fapt(din Sfanta Scriptura,referitor la demoni si la alte boli care se cer a fi indepartate,caci bolile sufletesti-din cauza pacatelor- le atrag deopotriva si pe cele trupesti)isi are originea si este explicatia Sfantului Maslu=" iar celor ce vor crede,le vor urma aceste semne:in Numele meu demoni vor izgoni,in limbi noi vor grai,serpi vor lua in mana,si chiar ceva datator de moarte de vor bea,nu-i va vatama,peste cei bolnavi isi vor pune mainile si se vor face sanatosi" In Sfanta Evanghelie citim ca Sfintii Apostoli au primit puterea tamaduirii de la Mantuitorul(Marcu16,17-18),"peste serpi si peste scorpii veti calca"(a rugaciunilor de exorcizare si de ungerea cu untdelemn sfintit)rug.de dezlegare,certare,blestemare,izgonire,indepartare, alungare,expediere,scoaterea a duhurilor intunecate si necurate din persoanele bolnave din cauza pacatelor lor,sau ale neamurilor lor,sau din cu totul alte cauze,numai de Dumnezeu stiute.Sfantul Vasile CEL MARE,Sfantul Hrisostom,,Sfantul Ioan Gura de Aur,Sfantul Hristofor,Sfanta Mare Mucenita si Fecioara Marina,Sfintii Mari Mucenici Ciprian si Iustina,Fecioara si Cuvioasa,Sfantul Mare Mucenic si Purtator de Biruinta Gheorghe,Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,Sfanta PreaCuvioasa Maica Noastra Parascheva de la Iasi,toti Sfintii Apostoli si Ucenici si Discipoli ai Mantuitorului,cu totii au facut si mai fac minuni(lucreaza Dumnezeu prin ei cu Harul Sfantului Duh)si cu ale caror sfinte rugaciuni se alunga si indeparteaza demonii ignorantei,ai nestiintei,ai intunericului,duhurile necurate,ale rautatii,ale intunericului.De aceea exista si Moliftelnicul cu Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare care se citesc de catre Preoti nu numai de 1 intai Ianuarie ci si in alte imprejurari cerute de situatie(la cei indraciti,etc).Cu ale lor sfinte rugaciuni asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu pe noi toti!Citez din Indrumatorul Bunului Crestin:7.Sfantul Maslu/pagina178 87.Ce este Sfantul Maslu?Sfantul Maslu este taina in care crestinul bolnav dobandeste iertarea pacatelor si sanatatea trupeasca si sufleteasca prin ungerea cu untdelemn sfintit si prin rugaciunea preotului.88.De unde stim ca aceasta Sfanta Taina este asezata de Mantuitorul?In Sfanta Evanghelie,citim ca Sfintii Apostoli ungeau pe bolnavi cu untdelemn si acestia se insanatoseau(Marcu 6,13),iar Sfantul Apostol Iacov scrie in Epistola sa:"De este bolnav cineva dintre voi,sa cheme Preotii Bisericii si sa se roage pentru el,ungandu-l cu untdelemn in numele Domnului"(Iacov 5,14).De buna seam ca ceea ce faceau Sfintii Apostoli cu totii si ce sfatuieste Sfantul Iacov,n-o faceau de la ei,ci din porunca Mantuitorului,cai altfel ungerea cu untdelemn n-ar fi avut puterea de a ierta pacatele si de a da sanatate trupeasca si sufleteasca.89.Cum trebuie primit Sfantul Maslu?Cel ce vrea sa primeasca Sfantul Maslu,trebuie mai intai sa-si fi marturisit pacatele si sa fie insufletit de cea mai arzatoare credinta si nadejde in bunatatea lui Dumnezeu."Sfintii Apostoli ungeau pe bolnavi cu untdelemn sfintit si acestia se vindecau(Marcu6,13)"si scoteau multi demoni si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si ii vindecau"("Invataturi de credinta Ortodoxa despre boala",editata cu binecuvantarea P.S.Dr.Laurentiu Streza Episcop al Caransebesului)

Mirean 07.05.2007 14:30:15

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Odin,de aici de fapt(din Sfanta Scriptura,referitor la demoni si la alte boli care se cer a fi indepartate,caci bolile sufletesti-din cauza pacatelor- le atrag deopotriva si pe cele trupesti)isi are originea si este explicatia Sfantului Maslu=" iar celor ce vor crede,le vor urma aceste semne:in Numele meu demoni vor izgoni,in limbi noi vor grai,serpi vor lua in mana,si chiar ceva datator de moarte de vor bea,nu-i va vatama,peste cei bolnavi isi vor pune mainile si se vor face sanatosi" In Sfanta Evanghelie citim ca Sfintii Apostoli au primit puterea tamaduirii de la Mantuitorul(Marcu16,17-18),"peste serpi si peste scorpii veti calca"(a rugaciunilor de exorcizare si de ungerea cu untdelemn sfintit)rug.de dezlegare,certare,blestemare,izgonire,indepartare, alungare,expediere,scoaterea a duhurilor intunecate si necurate din persoanele bolnave din cauza pacatelor lor,sau ale neamurilor lor,sau din cu totul alte cauze,numai de Dumnezeu stiute.Sfantul Vasile CEL MARE,Sfantul Hrisostom,,Sfantul Ioan Gura de Aur,Sfantul Hristofor,Sfanta Mare Mucenita si Fecioara Marina,Sfintii Mari Mucenici Ciprian si Iustina,Fecioara si Cuvioasa,Sfantul Mare Mucenic si Purtator de Biruinta Gheorghe,Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,Sfanta PreaCuvioasa Maica Noastra Parascheva de la Iasi,toti Sfintii Apostoli si Ucenici si Discipoli ai Mantuitorului,cu totii au facut si mai fac minuni(lucreaza Dumnezeu prin ei cu Harul Sfantului Duh)si cu ale caror sfinte rugaciuni se alunga si indeparteaza demonii ignorantei,ai nestiintei,ai intunericului,duhurile necurate,ale rautatii,ale intunericului.De aceea exista si Moliftelnicul cu Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare care se citesc de catre Preoti nu numai de 1 intai Ianuarie ci si in alte imprejurari cerute de situatie(la cei indraciti,etc).Cu ale lor sfinte rugaciuni asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu pe noi toti!Citez din Indrumatorul Bunului Crestin:7.Sfantul Maslu/pagina178 87.Ce este Sfantul Maslu?Sfantul Maslu este taina in care crestinul bolnav dobandeste iertarea pacatelor si sanatatea trupeasca si sufleteasca prin ungerea cu untdelemn sfintit si prin rugaciunea preotului.88.De unde stim ca aceasta Sfanta Taina este asezata de Mantuitorul?In Sfanta Evanghelie,citim ca Sfintii Apostoli ungeau pe bolnavi cu untdelemn si acestia se insanatoseau(Marcu 6,13),iar Sfantul Apostol Iacov scrie in Epistola sa:"De este bolnav cineva dintre voi,sa cheme Preotii Bisericii si sa se roage pentru el,ungandu-l cu untdelemn in numele Domnului"(Iacov 5,14).De buna seam ca ceea ce faceau Sfintii Apostoli cu totii si ce sfatuieste Sfantul Iacov,n-o faceau de la ei,ci din porunca Mantuitorului,cai altfel ungerea cu untdelemn n-ar fi avut puterea de a ierta pacatele si de a da sanatate trupeasca si sufleteasca.89.Cum trebuie primit Sfantul Maslu?Cel ce vrea sa primeasca Sfantul Maslu,trebuie mai intai sa-si fi marturisit pacatele si sa fie insufletit de cea mai arzatoare credinta si nadejde in bunatatea lui Dumnezeu."Sfintii Apostoli ungeau pe bolnavi cu untdelemn sfintit si acestia se vindecau(Marcu6,13)"si scoteau multi demoni si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si ii vindecau"("Invataturi de credinta Ortodoxa despre boala",editata cu binecuvantarea P.S.Dr.Laurentiu Streza Episcop al Caransebesului)

Nu ai raspuns la intrebare. Unde scrie ca taina Sf. Maslu are rol de slujba de exorcizare. Sau si asta este o intrebare "fariseica"?

Eswte vorba de slujba canonica si litirgica de exorcizare? Unde este ea? Exista? Stim ca Maslul exista, e canonic, se practica, stim si care este rolul lui, nu trebuie sa ne explici tu. Dar slujba de exorcizare?

Sebastiana 07.05.2007 14:37:14

Odin,mai adaug ceva ca sa te lamuresc si mai bine.Pt.a se ierta pacatele la Sf.Maslu nu crezi ca trebuie sa se citeasca rugaciuni de dezlegare?Acestea sunt ierurgii speciale de tamaduire(Moliftele Sfintilor Vasile cel Mare si Ioan Gura de Aur si diferite randuieli si rugaciuni cuprinse in Moliftelnicul si Liturghierul Bisericii Ortodoxe).Citez din aceeasi carte:"Totusi,una din aceste Sfinte Taine este destinata bolnavilor:Sfantul Maslu,care trebuie insotit de Spovedanie si impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului.Numai impreuna aceste trei Sfinte Taine ofera bolnavului crestin un tratament deplin in vederea restaurarii sale in integritatea sa,suflet si trup."Daca nu erau aceste dezlegari nu se puteau ierta pacatele.Nu e destul de logic?

Sebastiana 07.05.2007 14:45:32

Exorcizarea se face la Sfantul si Marele Maslu unde sunt citite cele 7sapte Sfinte Evanghelii, unde sunt unsi cei bolnavi cu untdelemn sfintit,si,de asemenea sunt rostite rugaciuni de blestemare si certare a duhurilor necurate,mai frate,mai.

Mirean 07.05.2007 15:07:22

Sebastiana, poti raspunde la doua intrebari simple?

1. Unde SCRIE ca "Exorcizarea se face la Sfantul si Marele Maslu" ?

2. Unde scrie ca (tu ai spus intr-o postare anterioara) la Sf. Maslu se iarta pacatele?

Sebastiana 07.05.2007 20:57:42

Citeste si vezi ca scrie la:7.Taina Sfantului Maslu,de pe Google in Romanian,si vezi ca am dat copy/paste la Topicul-Cazul Tanacu,nu uita ca tu insuti ai dat"citand Sebastiana"si ai dat de ac.,s-a intamplat sa copiez chiar de 2doua ori,fara sa vreau aceasta, bineinteles,incercai si acum,dar vad ca nu reusii,din pacate,sa fie calculatorul de vina?asta nu mai stiu eu.

Sylvie 07.05.2007 21:39:10

Mirean,de data asta nici eu nu mai suport sa stau deoparte.Vad ca "FACETI PE PROSTII".
Chiar sunt revoltata de atitudinea voastra,de nerusinarea voastra.Ce oameni "ai Bisericii" sunteti voi?De fapt ce urmariti voi?Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de Sebastiana au incalcat ceva,au devenit eretici?Nu cumva vreti sa ne spuneti ca nu sunt demni de a le urma sfaturile?Nu intelegeti ca Sfintii Parinti au alungat duhuri necurate (au facut exorcizari)la Sf. Maslu?Faceti voi astfel de slujbe?Face vreun pastor de la alta religie asa ceva?Cine poate,unde se poate,cum se poate,de ce se poate,cu cine se poate,pt.cine se poate,atatea intrebari puse fara rost,numai ca sa ne aflam in treaba.Chiar sunteti ortodocsi?Chiar mergeti la Biserica?Chiar studiati despre Dumnezeu?Chiar credeti in Dumnezeu?:dontgetit:

odin 08.05.2007 00:04:08

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Mirean,de data asta nici eu nu mai suport sa stau deoparte.Vad ca "FACETI PE PROSTII".
Chiar sunt revoltata de atitudinea voastra,de nerusinarea voastra.Ce oameni "ai Bisericii" sunteti voi?De fapt ce urmariti voi?Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de Sebastiana au incalcat ceva,au devenit eretici?Nu cumva vreti sa ne spuneti ca nu sunt demni de a le urma sfaturile?Nu intelegeti ca Sfintii Parinti au alungat duhuri necurate (au facut exorcizari)la Sf. Maslu?Faceti voi astfel de slujbe?Face vreun pastor de la alta religie asa ceva?Cine poate,unde se poate,cum se poate,de ce se poate,cu cine se poate,pt.cine se poate,atatea intrebari puse fara rost,numai ca sa ne aflam in treaba.Chiar sunteti ortodocsi?Chiar mergeti la Biserica?Chiar studiati despre Dumnezeu?Chiar credeti in Dumnezeu?:dontgetit:

Sylvie, cred ca altcineva face pe prostul...

Eu stiu de 10 ori mai bine decat Sebastiana ce inseamna Maslu, care este randuiala slujbei etc. Vroiam sa scot in evidenta totusi ca in BOR NU EXISTA UN RITUAL DE EXORCIZARE propriu-zis (o slujba de sine statatoare). Maslu nu poate fi considerat un ritual de exorcizare in adevaratul sens al cuvantului, intrucat rolul lui este mult mai general si destinatarii sunt, de asemnenea, deosebiti, de obicei, de posedati.


De ce vreau sa scot in evidenta lucrul asta? Pt. ca oricine savarseste exorcizari se aventureaza pe un teren ambiguu definit din pct. de vedere liturgic. Asta nu vreti voi sa pricepeti.

Vorbesc de propria raspundere, draga mea. Nexistand un ritual formulat de Biserica in mod precis cu privire la exorcizare (si asta subliniaza si Pr. Porf. Univ. Mihoc), Biserica nu poate fi acuzata ca nu a luat apararea preotului de la Tanacu... A facut o slujba (cauta defintia slujbei) care nu are acoperire liturgica si canonica. Mai mult, nu a existat binecuvantare din partea ierarhului.

Acelasi lucru te intreb si eu: `Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de mine la alt topic au incalcat ceva,au devenit eretici?`

Pot fi ei acuzati ca nu au aprobat efectuarea unei slujbe improvizate care nu exista din pct. de vedere oficial?

In ce carte de cult sunt descrise masurile care se iau, sylvisi sebastiana? In ce triod, molitvelnic sau minei scrie ca se agata cel posedat de o cruce? Cuprinde randuiala Sf. Maslu asa ceva? Malsul tine trei zile, de au legat-o timp de trei zile? Prevede creo carte de cult ca cel posedat sa fie lasat fara apa si mancare?

Asta incercati voi sa imi aratati si eu ca un orb ce sunt nu imi dau seama? ? Nu va este rusine...? ?


Sylvie 08.05.2007 00:21:52

Odin,invata-ma tu,care te pricepi mai bine,cum se alunga demonii(respectiv cum se face o exorcizare)in Sf. Biserica?!La ce Sf. Slujba se citesc acele dezlegari ale Sfintilor Parinti?!Si de unde stii tu ADEVARUL in legatura cu acest CAZ TANACU?Din presa...;),de la televizor...;),de la cei care vorbesc vrute si nevrute pe la colt de strada...;)?Sunt foarte curioasa de aceste lucruri.TE ROG SA-MI RASPUNZI LA TOATE INTREBARILE...;)

odin 08.05.2007 09:06:39

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Odin,invata-ma tu,care te pricepi mai bine,cum se alunga demonii(respectiv cum se face o exorcizare)in Sf. Biserica?!La ce Sf. Slujba se citesc acele dezlegari ale Sfintilor Parinti?!Si de unde stii tu ADEVARUL in legatura cu acest CAZ TANACU?Din presa...;),de la televizor...;),de la cei care vorbesc vrute si nevrute pe la colt de strada...;)?Sunt foarte curioasa de aceste lucruri.TE ROG SA-MI RASPUNZI LA TOATE INTREBARILE...;)

Nu ati merita sa raspund punctual, pt. ca nici eu nu primesc raspunsuri punctuale... Totusi...

Nu stiu cum ar trebui sa se alunge demonii, pt. ca nu am gasit in nici o carte de cult o slujba pentru exorcizare. Binenteles, putem sa improvizam si plecand de la ideea ca Sf. Maslu se face cu scopul insanatosirii celui bolnav sa facem Taina Sf. Maslu.

Eventual sa mai citim moliftele Sf. Vasile, rugaciunile Sf. Ciprian sau mai cine stie ce. Nimic rau pana aici, nu? Nexistand o slujba bine definita, zicem ca avem libertate in privinta ritualului. Avem cuvintele slujbei stabilite... Ce facem cu partea de acte liturgice? Intervin asadar intrebari... Si aici este problema.... Se leaga sau nu de cruce? Se stropeste sau nu cu aghiazma? in ce moment? cand se citesc moliftele? La inceput sau la sfarsit? Daca la inceput stim ca asa trebuie? De unde? Am vazut in unele ritualuri de exorcizare popi calcand posedati (la propriu)... Cand se face asta? In ce moment al Sf. Maslu? Inainte sau dupa ungerea cu untdelemn? Am vazut ca se atinge cu crucea? Cand se face asta?

ce vreau sa zic este ca mi se pare normal sa se faca Maslu....pt. cei demonizati. Insa ATENTIE!!
TAINA SF. MASLU urmareste in primul rand o vindecare sufleteasca, pt. ca o vindecare trupeasca devine relativa... stim voi mai bine (nu? ca doar sunteti duse pe la atatea manastiri) ca taina maslului asigura o vindecare suflteasca, iar numai acolo unde va vrea Dumnezeu si se va socoti ca este necesar se va face si vindecarea fizica... Se urmareste asadar scoaterea din pacat, pt. ca starea de pacat este socotita ca stand la baza neputintei trupesti. Si apoi din cate stiu neputinta trupeasca si suferinta capata o anumita valoare in contextul sfarsitului vietii (dar prea multa vorbarie...). Ce e cu asta? Pai e simplu, draga mea... Avem pt. exorcizare in BOR doar slujbe care nu sunt destinate in mod exclusiv acestor cazuri. Ca atare, oricine face astfel de slujbe nu poate cere protectie si nu are acoperire din pct. de vedere liturgic. Pr. daniel nu poate spune: `Pai voi m-ati invatat sa o leg de cruce... ` Nu poate spune: `In editia cutare a Liturghierului, la slujba exorcizarii scrie ca tre sa o tii nemancata 3 zile... Eu ce vina am? `

Asadra, Sebastiana sa o lase mai moale cu implicarea Bisericii in aparare...

La celelalte intrebari:

Nu am fost acolo, evident (ma indoiesc insa ca e cineva pe forum care a fost personal acolo, sau daca este, inseamna ca acum au internet si in puscarie).

`Cei care vorbesc vreute si nevrute la colt de strada` - nu exista. Sau exista, daca tu crezi ca membrii Sinodului se identifica cu categoria asta... Poti sa imi spui, daca da.




odin 08.05.2007 09:08:48

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Odin,invata-ma tu,care te pricepi mai bine,cum se alunga demonii(respectiv cum se face o exorcizare)in Sf. Biserica?!La ce Sf. Slujba se citesc acele dezlegari ale Sfintilor Parinti?!Si de unde stii tu ADEVARUL in legatura cu acest CAZ TANACU?Din presa...;),de la televizor...;),de la cei care vorbesc vrute si nevrute pe la colt de strada...;)?Sunt foarte curioasa de aceste lucruri.TE ROG SA-MI RASPUNZI LA TOATE INTREBARILE...;)

Si eu astept raspuns la ale mele: `In ce carte de cult sunt descrise masurile care se iau, sylvisi sebastiana?

In ce triod, molitvelnic sau minei scrie ca se agata cel posedat de o cruce?

Cuprinde randuiala Sf. Maslu asa ceva?

Maslul tine trei zile, de au legat-o timp de trei zile? Prevede vreo carte de cult ca cel posedat sa fie lasat fara apa si mancare? `

Punctual, va rog...

Mirean 08.05.2007 10:26:14

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Citeste si vezi ca scrie la:7.Taina Sfantului Maslu,de pe Google in Romanian,si vezi ca am dat copy/paste la Topicul-Cazul Tanacu,nu uita ca tu insuti ai dat"citand Sebastiana"si ai dat de ac.,s-a intamplat sa copiez chiar de 2doua ori,fara sa vreau aceasta, bineinteles,incercai si acum,dar vad ca nu reusii,din pacate,sa fie calculatorul de vina?asta nu mai stiu eu.

Raspunde la intrebari. Internetul este o sursa valoroasa de informatii, dar oe Google nu este nimic legar de Sf. Maslu ca ritual de exorcizare, cu exceptia catorva pozitii critice fata de preudoexorcizari incercate de preoti in cadrul Maslului.

Sebastiana 08.05.2007 19:02:49

Mirean,te rog foarte frumos pe tine sa imi arati CLAR,SCURT,LA OBIECT SI CONCIS unde este scris ca NU SE VINDECA SI DEMONIZATII,DIN MOMENT CE DEMONIZAREA ESTE TOT O BOALA,DE VREME CE LA SFANTUL SI MARELE MASLU SUNT VINDECATE:ATENTIE MARE!!!!!!:TOATE BOLILE,FARA NICIUN FEL DE EXCEPTIE,FARA NICIUN FEL DE DEOSEBIRE,DUMNEZEU NU FACE DEOSEBIRI SI NICI EXCEPTII,DUPA OCHI FRUMOSI SAU,MAI STIU EU,DUPA ALTE CRITERII CA ACESTEA,NEFONDATE.CI,DIN CONTRA CAND SE EXPLICA PE NET SI IN ALTE CARTI RELIGIOASE SCRIE CLAR:"DEMONI VETI SCOATE IN NUMELE MEU,PESTE BOLNAVI VA VETI PUNE MAINILE SI SE VOR VINDECA,ETC."

Colors 08.05.2007 19:08:55

Fostul meu duhovnic (Dumnezeu sa-l ierte), ca preot, savarsea Taina Sfantului Maslu, unde veneau foarte multi suferinzi de diferite neputinte trupesti. Unii parinti isi aduceau copiii posedati, sau unele rude isi aduceau fratii si prietenii, deasemenea posedati. Am participat de multe ori si am fost martor la manifestarile diavolului din sarmanii oameni. Este infiorator! Sfantul Maslu este o slujba de vindecare trupeasca mai ales si de alungare a demonilor din oameni. Cuvantul "exorcizare" pentru mine nu cuprinde intelesul acestei lucrari ce se savarseste cu puterea lui Dumnezeu prin preotii ortodocsi, si din mai multe pricini. Intai ca este folosit intr-un limbaj strain de ortodoxie, folosit mai mult in mass-media si "biserica" catolica. Doi, pentru ca doreste sa introduca o imagine deformata a acestei lucrari ca fiind un "ritual" si de aici anularea uneia dintre cele sapte sfinte Taine ale Bisericii Ortodoxe. Sfantul Maslu este o slujba si inca una neaparat trebuincioasa credinciosului de rand, vindecatoare si de alte neputinte trupesti. Trei, Sfantul Maslu exista exclusiv in Biserica Ortodoxa, singura sa dea sanatate trupeasca si sufleteasca credinciosilor sai. Restul sunt mituri propagate in filmele ce vaneaza succesul de casa si pe putin-credinciosii acestui veac.

Alungarea demonilor a fost o practica fireasca in Biserica Ortodoxa si sper sa avem pana la sfarsitul acestui veac pagan, preoti curajosi si cu har de la Dumnezeu care sa ne oblojeasca si racoreasca ranile trupesti si sufletesti.

Am avut si o inregistrare cutremuratoare facuta la Sfantul Maslu cu duhovnicul meu, cu ceva ani in urma, in care diavolul a marturisit multe din felul cum lupta pe oameni si ce inclestare si lupta se da in cer si pe pamant pentru mantuirea noastra. Nu mai am inregistrarea, dar am apucat sa o dau altor doua persoane si sper ca odata sa o pot pune pe net, spre marturie si altora care cauta raspunsuri si mai ales "dovezi". Desigur ca nu va ajuta pe neamul cel razvratit care vrea "semne" ca sa creada, caci si de se va scula cineva din morti, ochii acelora tot inchisi vor ramane. Dar poate fi de folos spre scuturarea crestinilor adormiti si spre indemn sa nu se lase doborati in lupta cu rautatile si ispitele acestei lumi.

Liviu

odin 08.05.2007 21:42:38

In ce carte de cult sunt descrise masurile care se iau, sylvie si sebastiana?

In ce triod, molitvelnic sau minei scrie ca se agata cel posedat de o cruce?

Cuprinde randuiala Sf. Maslu asa ceva?

Maslul tine trei zile, de au legat-o timp de trei zile?

Prevede vreo carte de cult ca cel posedat sa fie lasat fara apa si mancare? `

Sylvie 08.05.2007 21:45:38

Odin, o intrebare, si inca una f. importanta,este aceea la care tu nu mi-ai raspuns...???La care Sf. Slujba se citesc rugaciunile de dezlegari ale Sf.Parinti?;)

odin 08.05.2007 21:59:13

Aveti randuiala Sf. Maslu aici:

http://slujbe-randuieli.crestinortodox.ro/Slujba_Sfantului_Maslu-128-11071.html


Negroponte 08.05.2007 23:08:38

:)Odin sf.maslu nu are destinatia speciala de exorcizare,ci de vindecare,dar posedarea putem s-o consideram o boala urata si de nedorit de nimeni:)

odin 10.05.2007 17:59:03

Zic; `Biserica nu poate fi acuzata ca nu a luat apararea preotului de la Tanacu... A facut o slujba (cauta defintia slujbei) care nu are acoperire liturgica si canonica. Mai mult, nu a existat binecuvantare din partea ierarhului. `

Mirean 10.05.2007 18:47:48

Colors, pornesc de la premisa ca a fost o neintelegere. Imi poti raspunde, te rog, la niste intrebari pentru a clarifica situatia?

1. Consideri ca ce a facut Corogeanu la Tanacu, chiar daca a fost bine intentionat, este gresit?
2. Esti de acord ca "adaosurile" la Sf. Maslu de la unele manastiri si biserici (calcaturi, intepaturi cu copia, etc)?
3. Apreciezi ca "practicile" de care spuneam sunt normale in cadrul slujbei Sf. Maslu?
4. Nu este o sansa pentru tine sa iei apararea Bisericii cand "putin-credinciosii dau navala cu critica si nemultumirile personale" la topicul "Ce nu va place in Biserica?"
5. Nu este corect ca problemele din Biserica sa fie discutate aici, deschis, eventual sa facem tot ce e posibil sa le indreptam, in loca sa profite altii ("sectele") de ele?
6. Eu (ca sa nu vorbesc in numele lui Odin) nu sunt pentru "reforma". Consider ca invatatura Bisericii trebuie pastrata asa cum este, inclusiv randuiala slujbelor. Nu esti de aceeasi parere?
7. Porivit BO talcuirea scripturii se face de teologi, pentru evitarea greselilor. Putem discuta pe teme teologice, dai invocand argumente solide (scrieri patristice). Nu esti de acord cu acest punct de vedere?
8. Personal, crezi ca esti sub "obladuirea" Duhului Sfant si astfel poti interpreta Scriptura?
9. Invatatura acumulata nu foloseste la nimic daca nu o impartasesti si altora. Nu esti de aceeasi parere?
10. Din smerenie ar trebui sa tac si sa nu ii arat fratelui meu unde greseste (sau poate el are dreptate si imi arata mie unde gresesc)?
11. Buna-cuviinta cred ca este o calitate personala. Este politete. Oare ma poate cineva condamna ca nu am o asemenea calitate (nativ sau dobandita)?
12. Faptul ca Sebastianei ii place Biserica si la biserica inseamna ca, automat, are dreptate cand apara practicile de la Tanacu si intelege prin Maslu o slujba de exorcizare?
13. Am luat apararea Bisericii in sensul ca a devenit mai comunicativa ca institutie, a militat pentru o Lege a Cultelor care este buna, lupta pentru obligativitatea orei de religie. Este corect sa ma acuzi pornind de la cateva teme in care nu sunt de acord cu ideile promovate de unele persoane de pe acest forum (dar promovez invatatura Bisericii)?
14. Poti accepta ca acestea sunt intrebari puse cu buna credinta in incercarea de a stinge acest conflict, si sa imi raspunzi, punctual la ele?

Sincer, chiar astept raspuns la intrebarile astea Colors....

Colors 10.05.2007 18:56:51

"Citirea moliftelor Sf. Vasile la slujba Sf. Maslu este o inovatie liturgica" - iata frate odin ce ai scris. Daca tu mai stii vreo cale de izgonire a dracilor din om fara citirea Moliftelor Sfantului Vasile, si daca ai alta idee unde le-am putea aseza, la care din slujbe, te rog propune acum.

Sebastiana, dar si eu, am afirmat ca, ca fiecare din noi, am participat la Sfantul Maslu, unde s-au citit bineinteles Moliftele Sfantului Vasile, si ca au avut loc manifestari ale diavolului, eu am vazut asta la multe persoane, inclusiv copii, scapand oameni chinuiti.

Ce vrei tu e ori rea-intentie ori ...

Trebuie sa scrie Manual de exorcizare asa ca ... Manual de pilotat Boeing 747? Asta dovedeste ca habar nu ai ce este aceea o Taina a Bisericii si cum lucreaza.

Pana si topicul l-ai denumit provocator. Ce vrei pana la urma?

Agitatia ta aici numai ortodoxa nu e, las-o mai moale.

In ce priveste comunicatul din presa ... Biserica ca pozitie oficiala a avut o atitudine rusinoasa. Sunt mult mai multe de comentat aici. Tu insa in nici un caz nu ai caderea sa judeci un alt frate, mai ales ca si-a cerut iertare public, inclusiv de la Patriarh. Iertare ca nu i-a fost acordata, nu mai vorbesc ca nu-i poate retrage nimeni pe pamant votul monahal.

Este dovada ca Biserica s-a imbibat de ecumenism si prozelitism protestant si catolic si aici pe forum unii ca tine se opintesc din rasputeri sa scoata Tainele Bisericii pe usa afara.

Eu cred ca astfel de subiecte sunt mult peste puterile tale si ar fi bine, daca esti intr-adevar crestin sa lasi Ierarhia Bisericii Ortodoxe sa se pronunte. Sau poate esti frate cu iosif ca si el are o agenda aici ...

Liviu

odin 10.05.2007 19:37:40

Citirea Moliftelor nu face parte din slujba Sf. Maslu...Am dreptate sau nu? Raspunde te rog cu da sau nu, pt. ca nu exista gri in contextul asta. (Am pus link cu slujba Maslului...).

Ele nu sunt cuprinse in vreo carte de cult impreuna - intr-o singura presupusa `slujba` de exorcizare... Sunt independente... Moliftele se citesc de Sf. Vasile, Maslu se face in conditii pe care le stim (sper) cu totii...

Faptul ca ele sunt alaturate de anumiti duhovnici, exorcisti samd. nu ma priveste. Ia zi, Botezul se gaseste cuprins intr-o carte de cult (ca si Maslu) de altfel...? Exista un manual care explica randuiala, simbolismul, istoricul etc... ? O face asta mai putin Taina? Domnule, cred ca iti supra-estimezi cultura teologica...

Binenteles, ca in orbirea ta, imi vei zice ca trairea randuieli nu se invata din Manual si nu pot fi decat de acord... Insa eu nu vorbesc de trairea slujbei, ci de aspecte teoretice cultice, de LITURGICA - care, fie ca ii convine spiritului tau de libertinaj cultic sau nu, exista si se respecta in BOR.

Normal ca l-am numit provocator, pt. ca vroiam sa demonstrez un pct. de vedere... ca la Tanacu (unde dupa parerea sebastianei a avut loc o exorcizare) nu s-a savarsit ceea ce noi numim Taina Sf. Maslu... Poti intelege lucrul asta?

Ierarhia Bisericii Ortodoxe s-a pronuntat si te contrazice...






Colors 10.05.2007 19:50:52

1. Consideri ca ce a facut Corogeanu la Tanacu, chiar daca a fost bine intentionat, este gresit? - Da, lasand la o parte lucruri pe care evident nu le cunoastem, ca principiu a fost gresit. Consider ca nu a avut smerenie si ca nu trebuia sa purceada la o lucrare, foarte grea dealtfel, fiind singur si mai ales mult prea tanar.

2. Esti de acord ca "adaosurile" la Sf. Maslu de la unele manastiri si biserici (calcaturi, intepaturi cu copia, etc)? - daca te referi la exemplele tale, da, le consider mai degraba practici pagane.

3. Apreciezi ca "practicile" de care spuneam sunt normale in cadrul slujbei Sf. Maslu? - nu, eu nu am intalnit astfel de practici.

4. Nu este o sansa pentru tine sa iei apararea Bisericii cand "putin-credinciosii dau navala cu critica si nemultumirile personale" la topicul "Ce nu va place in Biserica?" - Eu as prefera sa vorbesc de latura pozitiva care duce la invatare, iar nu printr-o critica care de multe ori da apa la moara si altora mai putin crestini de pe forum. Din pacate la credinta, politica si fotbal se pricepe toata lumea. Unii critica lipsa de scaune, altii inghesuiala ... mi se par lipsite de noima si dovada a unei intelegeri gresite a ce este Biserica si rolul sau. Eu o iubesc asa cum este.

5. Nu este corect ca problemele din Biserica sa fie discutate aici, deschis, eventual sa facem tot ce e posibil sa le indreptam, in loc sa profite altii "sectele" de ele? - da, ar fi de dorit ca probleme sa fie discutate din dorinta de indreptare. Tocmai de aceea si dialogul ar trebui sa fie constructiv si sa ne includem si pe noi in acest proces de transformare in bine, nu doar criticand preotul X sau Y. Ar trebui astfel sa facem o diferenta intre Biserica ca institutie, cu greselile sale de organizare si functionare si cei care o alcatuiesc, adica noi toti, inclusiv ierarhii. Pacatele personale ale unuia sau altuia nu ne privesc.

6. Eu (ca sa nu vorbesc in numele lui Odin) nu sunt pentru "reforma". Consider ca invatatura Bisericii trebuie pastrata asa cum este, inclusiv randuiala slujbelor. Nu esti de aceeasi parere? - Sunt de aceeasi parere.

7. Porivit BO talcuirea scripturii se face de teologi, pentru evitarea greselilor. Putem discuta pe teme teologice, dar invocand argumente solide (scrieri patristice). Nu esti de acord cu acest punct de vedere? - da, sunt de acord cu tine.

8. Personal, crezi ca esti sub "obladuirea" Duhului Sfant si astfel poti interpreta Scriptura? - Departe de mine acest gand, talcuirea Scripturii s-a si facut de catre Sfintii Parinti si se face in fiecare duminica de catre preotul paroh. De asemenea Parintii nostri induhovniciti ne sunt indrumatori pe calea mantuirii.

9. Invatatura acumulata nu foloseste la nimic daca nu o impartasesti si altora. Nu esti de aceeasi parere? - Invatatura este un dar de la Dumnezeu, fiecare si-a primit talantii sai si dator este sa-i inmulteasca, adica cunoasterea in orice domeniu sa nu o ascunda ci sa o faca spre folosul oamenilor.

10. Din smerenie ar trebui sa tac si sa nu ii arat fratelui meu unde greseste (sau poate el are dreptate si imi arata mie unde gresesc)? Daca suntem pe forum sa incercam sa ne invatam unii pe altii cu smerenie. Si bineinteles ca nu ne vom fali nici cu scolile (care aici nu au neaparat relevanta). Cred ca aici se greseste mult ca nu se pleaca de la smerenie si astfel discutiile o iau pe panta certurilor.

11. Buna-cuviinta cred ca este o calitate personala. Este politete. Oare ma poate cineva condamna ca nu am o asemenea calitate (nativ sau dobandita)? - Te referi la tine? Din pacate tu zici, ala zice, eu zic ... Dintr-un om bun cu un cuvant rau ajungi de-l inraiesti. Buna cuviinta e mai inainte de toate fata crestinului.

12. Faptul ca Sebastianei ii place Biserica si la biserica inseamna ca, automat, are dreptate cand apara practicile de la Tanacu si intelege prin Maslu o slujba de exorcizare? - Daca Sebastiana apara practicile enumerate de tine la punctul 2, atunci cred ca greseste. Sfantul Maslu ca una din cele sapte Sfinte Taine este vindecatoare de boli trupesti si sufletesti, inclusiv indracirea. Pentru aceasta insa trebuie sa ai ca preot o viata curata, smerenie si intelepciune. Acestea insa se castiga cu osteneala, de aceea lucrarea de izgonire a dracilor sa o faca cine este despatimit printr-o viata de nevointa.

13. Am luat apararea Bisericii in sensul ca a devenit mai comunicativa ca institutie, a militat pentru o Lege a Cultelor care este buna, lupta pentru obligativitatea orei de religie. Este corect sa ma acuzi pornind de la cateva teme in care nu sunt de acord cu ideile promovate de unele persoane de pe acest forum (dar promovez invatatura Bisericii)? - In privinta aceasta nu ma pot pronunta. Au existat opinii diferite intre noi sau o atitudine diferita insa nu ne cunoastem indeajuns.

14. Poti accepta ca acestea sunt intrebari puse cu buna credinta in incercarea de a stinge acest conflict, si sa imi raspunzi, punctual la ele? - Da, sunt intrebari puse cu buna-credinta si-ti multumesc pentru dorinta de a opri niste discutii care au tins spre atacuri personale.

Liviu

Negroponte 10.05.2007 21:57:13

Odin,spui ca molitvele sf Vasile nu se citesc alaturate sf maslu.Poti sa argumentezi?

odin 10.05.2007 22:16:21

Citat:

În prealabil postat de Negroponte
Odin,spui ca molitvele sf Vasile nu se citesc alaturate sf maslu.Poti sa argumentezi?

O luam de la capat, frate...am zis ca NU FAC PARTE DIN SLUJBA SF. MASLU.

Uite slujba aici (sau cauta in Liturgica lui Braniste):

http://slujbe-randuieli.crestinortodox.ro/Slujba_Sfantului_Maslu-128-11071.html

Cred ca ne gandim oarecum la lucruri diferite si din cauza asta se nasc confuzii.






Ora este GMT +3. Ora este acum 14:07:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.