Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Eutanasia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5044)
-   -   Pacatul sinuciderii are iertare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6125)

dorotei 28.04.2009 14:42:48

Pacatul sinuciderii are iertare?
 
Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.

Fani71 28.04.2009 14:55:08

Nimeni nu stie ce se intampla in sufletul unui om in ultima secunda inainte de moarte. Chiar daca el s-a sinucis, el poate sa se pocaiasca in ultima secunda.
Biserica ne indeamna sa ne rugam penttu toti. Pana la Judecata de apoi nu este nimeni definitiv in iad, se spune. Putem prin rugaciunile noastre sa ii salvam.
Sunt taine lucrurile astea.. Nu deznadajdui!

scrabble 28.04.2009 15:02:29

Cum, mai exact, poate dobandi mantuirea un sinucigas?

Fani71 28.04.2009 15:11:27

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 131648)
Cum, mai exact, poate dobandi mantuirea un sinucigas?

Pai eu nu stiu, Dumnezeu stie asta..
Pot spune cum mi se pare mie:
Ca noi nu putem sa spunem despre nimeni sigur daca este mantuit sau nu, sufletul lui e o taina pe care numai Dumnezeu o vede. El stie de ce s-a sinucis cineva si El il judeca.
Si mai sunt si oameni care se sinucid pentru ca sunt bolnavi mintali (asta nu stiau parintii cand au scris ca este pacat fara iertare). Sau unii ca sa nu-si tradeze prietenii sub tortura (asta nici nu se considera de fapt pacat, din cate am inteles). Sau exista fete martire care s-au sinucis ca sa nu fie violate (si sunt considerate martire). Nu cred ca se poate spune asa pausal ca sinuciderea este pacat de neiertat.
Am spus inainte si ca um om care se sinucide poate sa se pocaiasca in ultimele secunde inainte sa moara.
Am mai spus si ca rugaciunea poate ajuta si cazurile cele mai disperate, pentru ca noi nu ne mantuim singuri, Biserica este un trup si ne tragem unul pe altul.
Sunt sfinti care s-au rugat chiar pentru draci...

Niste idei..

Fani71 28.04.2009 15:16:26

Dorotei, mai exista o poveste din Rusia (parca a unui sfant din sec. 19) cu un preot care a fost dat afara de episcop pt ca era betiv. Si episcopul incepe sa aiba visuri cu niste suflete chinuite care ii zic ca il vor inapoi pe preotul ala sa slujeasca liturghia. Episcopul se duce si-l intreaba ce facea el special. Preotul spune: Uneori eram atat de disperat ca nu puteam sa ma las de bautura ca aveam ganduri de sinucidere. de asta in timp ce slujeam, ma rugam pentru sufletele sinucigasilor..
Am sa caut referinta.
Daca fratele tau avea 15 ani, era poate intr-o perioada instabila psihic si nu inseamna ca s-a sinucis in deplina constiinta de cauza, DACA s-a sinucis.

dorotei 28.04.2009 16:06:10

Multumesc mult, Fany

georgeval 28.04.2009 16:26:07

Citat:

În prealabil postat de dorotei (Post 131642)
Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.

Este foarte dificil sa-L substituim pe Dumnezeu prin raspunsurile noastre abstracte. Dumnezeu cunoaste taina existentei noastre. Cert este ca cel care nu pretuieste viata nu pretuieste darul suprem al lui Dumnezeu facut omului. In acest dar trebuie sa se intalneasca omul si Dumnezeu intr-o iubire jertfelnica. In cazul in care refuzam-darul- inseamna ca refuzam si comuniunea cu Dumnezeu.

Anna 28.04.2009 16:30:43

Si eu sunt de acord cu Fani. Nu deznadajdui. Desi e catolic, iti povestesc o intamplare cu Padre Pio. O mama a mers plangand la el. Si a intrebat-o de ce plange. Ea i-a spus ca plange pentru ca fiul ei este in iad. Si el a intrebat-o cum stie ea ca este in iad? Ea i-a raspuns ca fiul ei s-a sinucis, s-a aruncat de pe un pod. Si atunci Padre Pio i-a spus ca nu poate stii ce s-a intamplat in sufletul lui din momentul in care s-a aruncat si pana a murit, poate exact in momentul acela s-a intors si s-a pocait. Vezi si Anna Karenina, vei vedea ca exact in secunda mortii, sub tren, s-a inspaimantat si a spus "Doamne iarta-ma". Nu putem stii noi nimic din lucrurile acestea, doar Dumnezeu, ai incredere in El.
Tot pentru incurajarea ta iti mai spun o poveste. Am auzit-o de la un preot intr-o conferinta, deci nu stiu sursa. Un calugar plangea in chilie pentru pacatosi si deznadajduia de cati pacatosi merg in iad. Si atunci i-a aparut Hristos si i-a spus "Plange-ti pacatele tale si nu deznadajdui, caci Eu ma voi milostivi chiar si de cel care numai o data a chemat numele Meu" Nu e minunat? Sunt sigura ca a fost Mantuitorul, cuvintele astea par atat de proprii Lui.
Dragostea lui Dumnezeu e mai mare decat ti-o inchipui, nu incerca sa-i gasesti vreo limita. Cauta-L pe El si totul va fi bine.
Si eu sper sa ne vedem cu totii in Rai!
O imbratisare din inima.:6:

geo.nektarios 28.04.2009 16:33:41

[SIZE=4]NU EXISTA MANTUIREA SINUGIGASILOR!!!! E SINGURUL PACAT CE NU MAI POTI FACE POCAINTA PT EL!!! ORICE PACAT SE IARTA, daca te intorci cu inima infranta si smerita la HS, si te pocaiesti cu ADEVARAT!!! chiar si impotriva Duhului Sf se iarta, pt.ca Dz "nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie VIU"!!! Dar SINUCIGASUL ceface??? nu se ridica IMPOTRIVA lui Dz care i-a dat VIATA???? NU isi arata si demonstreaza NECREDINTA in Dz??? Unde este CREDINTA SINUCIGASLUI daca el NU crede IN puterea lui Dz de a-i ierta pacatele???[/SIZE]
[SIZE=4]CUM PUTETI SPUNE CA DZ IARTA UN SINUGICAS IN ULTIMA CLIPA A VIETII LUI??? Fereasca Dz!!![/SIZE]
[SIZE=4]Pt sinucigas NICI PARASTASE NU SE FAC TP DE 7 ANI!!! NIMIC!!!! se arunca in groapa ca un caine!!! CA UNUL CE S-A LEPADAT DE DZEU!!! asa e considerat sinucigasul!!! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Un parinte Athonit (Batranul Haralambie, dascalul Rugaciunii inimii ed.2005) a scos cateva suflete din IAD cu Sf.Liturghie ZILNIC si facand 3 mii de metanii in fiecare noapte si zicand cate 8h de "Doamne Iisuse..." cu metanier de 300 de nodulete pomenind cu ZDROBIRE DE INIMA acele suflete!!! dar erau NEsinucigase!!! Deci daca timp de aproape o viata intreaga a facut acest parinte acel ASPRU canon, pt UN SINUCIGAS CE TREBUIE FACUT????[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa nu ne jucam de-a MILA lui Dz si sa nu UITAM ca El este si DREPT nu numai IUBITOR!!!! Dreptatea lui Dz ZDRUNCINA pamantul!!! iar increderea prea mare in IUBIREA SI MILA LUI DZ sunt pacate IMPOTRIVA DUHULUI SFANT!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]SA NU NE JUCAM DE-A MANTUIREA!!!! [/SIZE]

geo.nektarios 28.04.2009 16:45:43

exista fete martire care s-au sinucis ca sa nu fie violate (si sunt considerate martire). Nu cred ca se poate spune asa pausal ca sinuciderea este pacat de neiertat.
te rog frate draga, sa vii cu EXMPLE si nu cu presupusu!! DOGMA BISERICII ESTE BINE DEFINITA si nu se umbla cu pareri!!! AMIN!!!

un om care se sinucide poate sa se pocaiasca in ultimele secunde inainte sa moara.
NU EXISTA MANTUIRE PT UN SINUCIGAS!!!! NU EXISTA POCAINTA IN MINTEA LUI CAND EL DE BUNAVOIE isi ia viata, aratand NECREDINTA si DEZNADEJDEA IN DZEU!!!!

rugaciunea poate ajuta si cazurile cele mai disperate, pentru ca noi nu ne mantuim singuri, Biserica este un trup si ne tragem unul pe altul.
SUNTEM toti madulare ale trupului lui Hs, dar ia sa vedem care "madular" fuge de la Hs??? daca el VOIT fuge de HS, ramane Hs un DARAMAT???? VOIT se LEAPADA de El, dar HS IL TRAGE CU FORTA LA EL???? si-l "pune in ghips" ca sa fie lipit si "intreg" trupul Sau??? sa nu ne jucam cu mantuirea!!!!

Sunt sfinti care s-au rugat chiar pentru draci...
daca sunt sfinti (sf.Isaac Sirul) care s-au rugat pt draci, asta este DIN VIRTUTE!!! pt ca ei au ajuns la o astfel de masura si inaltime duhovniceasca de se ASEMANAU CU HRISTOS!!!! si de aceea le era mila si de draci!!! Dar sa fim seriosi DRACII NU S-AU SINUCIS!!!!

dorotei 28.04.2009 18:24:33

Geo, iti respect opinia. O atitudine asemanatoare despre sinucidere aveam si eu inainte sa se intample tragedia. Pune-te totusi putin in locul meu. Nu-ti doresc sa treci prin ceea ce am trecut eu. Nadejdea ca intr-o zi il voi revedea e cea care m-a intarit si care mi-a dat putere sa nu-mi pierd mintile. Eu cred ca dragostea lui Dumnezeu depaseste orice canon. El ne-a poruncit sa ne rugam unii pentu altii, sa purtam sarcinile celor mai slabi decat noi. Iertare

geo.nektarios 28.04.2009 18:45:08

[SIZE=4]
Citat:

În prealabil postat de dorotei (Post 131725)
Geo, iti respect opinia. O atitudine asemanatoare despre sinucidere aveam si eu inainte sa se intample tragedia. Pune-te totusi putin in locul meu. Nu-ti doresc sa treci prin ceea ce am trecut eu. Nadejdea ca intr-o zi il voi revedea e cea care m-a intarit si care mi-a dat putere sa nu-mi pierd mintile. Eu cred ca dragostea lui Dumnezeu depaseste orice canon. El ne-a poruncit sa ne rugam unii pentu altii, sa purtam sarcinile celor mai slabi decat noi. Iertare

[/SIZE]

[SIZE=4] M-am legat de titlul threadului! ATAT!!![/SIZE]
[SIZE=4]Apoi daca vrei sa iti spun ce cred eu despre fratele fratiei tale, iti pot spune ca NUMAI DUMNEZEU STIE!!! Iar ca FRATE IN HRISTOS iti spun ca daca preotul a facut slujba de inmormantare completa, poti avea siguranta ca il poti pomeni la Sf.Liturghie!!! Roaga-ti duhovnicul sa il pomeneasca la 40 de sfinte Liturghii, fa pt el parastase in fiecare sambata, da mereu de pomana si fa MILOSTENIE in numele sau cat poti de mult, si mai mult il poti ajuta cu metanii facute de fratia ta NOAPTEA!!!! daca nu stii de folosul metaniilor facute la miez de noapte cat de multe, citeste carticica "Puterea Rugaciunii" si te vei convinge citind ce scrie acolo!!! una iti spun: IARTA MULTE DE PACATE!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca vei face ce te-am indemnat sa stii ca iti va descoperi tie Hristos intr-un fel anume (bucurie, pace in suflet, alinare, vis, etc, numai cum stie Dumnezeu) ca fratele tau este la bine!!! Folosul Sf.40 de Liturghii este CEL MAI BENEFIC!!! si sa dai pt el la cate o manastire unde se face Sf.Liturghie zilnic sa il pomeneasca mereu! daca ai ai asa mare drag de el, trebuie ca sa te lasi de orice lucru ce il supara pe Dumnezeu si sa iti dedici INTREAGA viata RUGACIUNII SI FAPTELOR BUNE!!!![/SIZE]
[SIZE=4] nu trebuie sa il REVEZI intr-o zi! Nu purta grija aceasta!!!! BUCURA-TE ca ti-a dat Dumneze sansa de a te INGRJI DE SUFLETUL FRATELUI FRATIEI TALE!!! Mai mult, numai Dumnezeu stie ce are de facut pt fratia ta... numai sa te tii de "PRAVILA"!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Asta este INDEMNUL meu de crestin ortodox si frate in Hristos pt fratia ta!!! De vei lua-aminte, bine iti va fi!!![/SIZE]

sia 28.04.2009 18:49:05

[COLOR=red]Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa.[/COLOR]

[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Draga Dorotei ,intai de toate primeste compasiunea mea, din toata inima regret ca treci prin asemenea tragedie .Doar cu ajutorul Domnului poti merge mai departe in viata chiar si cu aceasta pierdere .Nu deznadajdui .[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Dumnezeu sa te ocoteasca si sa-ti tie vie credinta in El.[/COLOR][/COLOR]

[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Nu stiu ce te face sa gandesti ,ca fratele tau s-ar fi sinucis[/COLOR] [COLOR=black].[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=black]Din ce-ai scris nu ai aceasta ..certitudine .[/COLOR] [/COLOR][COLOR=black]Daca n-a spus ca va face asa ceva ,daca nu a lasat nici un rand de adio ...se poate sa fi fost un accident . Preotul a stiut el ce face ..ai incredere in el ,daca -l considera sinucigas nu i-ar fi facut slujba de inmormantare . Tu roaga-te pentru sufletelul lui dar nu te mai gandi ca s-a sinucis ..atata timp cat nu exista aceasta certitudine ,nu renunta la speranta ca el este la Domnul , acum .[/COLOR]
[COLOR=black]Credinta si pace sufleteasca iti doresc tie si familiei tale . :6:[/COLOR]

geo.nektarios 28.04.2009 18:49:59

[SIZE=4]...faptele bune ce te-am indemnat sa le faci pt fratele fratiei tale, sa stii ca nu numai pe fratele fratiei tale il vor ajuta, ci si pe FRATIA TA INSASI!!!![/SIZE]
[SIZE=4] FII BINECUVANTAT!!!![/SIZE]

dorotei 28.04.2009 18:52:52

De la ce varta esti resposabil de faptele tale? Legile lumesti prevad ca pana la 18 ani inca nu esti responsabil in totalitate. La Dumnezeu cum se socoteste? De la ce varsta esti judecat pentru pacate? Ce semnificatie are urmatorul citat din Biblie? "Pacatele tineretilor mele si ale nestiintei mele nu le pomeni." (Psalmul 24,7)

dorotei 28.04.2009 19:28:24

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 131736)
[SIZE=4]M-am legat de titlul threadului! ATAT!!![/SIZE]
[SIZE=4]Apoi daca vrei sa iti spun ce cred eu despre fratele fratiei tale, iti pot spune ca NUMAI DUMNEZEU STIE!!! Iar ca FRATE IN HRISTOS iti spun ca daca preotul a facut slujba de inmormantare completa, poti avea siguranta ca il poti pomeni la Sf.Liturghie!!! Roaga-ti duhovnicul sa il pomeneasca la 40 de sfinte Liturghii, fa pt el parastase in fiecare sambata, da mereu de pomana si fa MILOSTENIE in numele sau cat poti de mult, si mai mult il poti ajuta cu metanii facute de fratia ta NOAPTEA!!!! daca nu stii de folosul metaniilor facute la miez de noapte cat de multe, citeste carticica "Puterea Rugaciunii" si te vei convinge citind ce scrie acolo!!! una iti spun: IARTA MULTE DE PACATE!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca vei face ce te-am indemnat sa stii ca iti va descoperi tie Hristos intr-un fel anume (bucurie, pace in suflet, alinare, vis, etc, numai cum stie Dumnezeu) ca fratele tau este la bine!!! Folosul Sf.40 de Liturghii este CEL MAI BENEFIC!!! si sa dai pt el la cate o manastire unde se face Sf.Liturghie zilnic sa il pomeneasca mereu! daca ai ai asa mare drag de el, trebuie ca sa te lasi de orice lucru ce il supara pe Dumnezeu si sa iti dedici INTREAGA viata RUGACIUNII SI FAPTELOR BUNE!!!![/SIZE]
[SIZE=4]nu trebuie sa il REVEZI intr-o zi! Nu purta grija aceasta!!!! BUCURA-TE ca ti-a dat Dumneze sansa de a te INGRJI DE SUFLETUL FRATELUI FRATIEI TALE!!! Mai mult, numai Dumnezeu stie ce are de facut pt fratia ta... numai sa te tii de "PRAVILA"!!![/SIZE]

[SIZE=4]Asta este INDEMNUL meu de crestin ortodox si frate in Hristos pt fratia ta!!! De vei lua-aminte, bine iti va fi!!![/SIZE]

Va mutumesc pentru sfaturi. Acum am un scop in viata.

dorotei 28.04.2009 19:41:29

[SIZE=4]Si a zis Marta catre Iisus: Doamne, daca ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit. (Ioan 11,21)[/SIZE]

Fani71 28.04.2009 22:16:51

ce scria Geo
 
Geo, dar tu de unde ai luat ideea ca sinuciderea e singurul pacat care nu se iarta chiar daca te pocaiesti? In Evanghelie Hristos zice ca singurul pacat care nu se iarta este cel impotriva Duhului sfant, adica, din cate stiu eu, cel de la care NU te pocaiesti, pentru ca nu lasi Duhul sa lucreze in tine. (ar fi mai multe de zis...)
Dumnezeu ne-a promis ca daca ne pocaim ne poate ierta de la cele mai grave crime.
Este una din ideile crestine fundamentale.

"exista fete martire care s-au sinucis ca sa nu fie violate (si sunt considerate martire). Nu cred ca se poate spune asa pausal ca sinuciderea este pacat de neiertat. ziceam eu

"te rog frate draga, sa vii cu EXMPLE si nu cu presupusu!! DOGMA BISERICII ESTE BINE DEFINITA si nu se umbla cu pareri!!! AMIN!!!"

Pai eu am dat un exemplu! Am citit viata sfintei asteia in Sinaxar, si recunosc ca m-a mirat, de asta am si retinut ideea. Din pacate nu-mi mai aduc aminte cine este.

"un om care se sinucide poate sa se pocaiasca in ultimele secunde inainte sa moara." (ziceam eu)

NU EXISTA MANTUIRE PT UN SINUCIGAS!!!! NU EXISTA POCAINTA IN MINTEA LUI CAND EL DE BUNAVOIE isi ia viata, aratand NECREDINTA si DEZNADEJDEA IN DZEU!!!!"

De unde stii tu? Cand cazi de la etaj, ai timp sa spui 'Doamne, iarta-ma!' Si se pare ca atunci cand esti pe moarte, iti vezi toata viata intr-o secunda (au spus asta unii care au fost in coma si si-au revenit) In secunda aia, de ce ar fi imposibila pocainta?

"rugaciunea poate ajuta si cazurile cele mai disperate, pentru ca noi nu ne mantuim singuri, Biserica este un trup si ne tragem unul pe altul." ziceam eu

"SUNTEM toti madulare ale trupului lui Hs, dar ia sa vedem care "madular" fuge de la Hs??? daca el VOIT fuge de HS, ramane Hs un DARAMAT???? VOIT se LEAPADA de El, dar HS IL TRAGE CU FORTA LA EL???? si-l "pune in ghips" ca sa fie lipit si "intreg" trupul Sau??? sa nu ne jucam cu mantuirea!!!!"

Dar daca se pocaieste.. sau daca este un bolnav mintal grav? Si la urma urmelor, cine suntem noi sa judecam? Hristos ne-a zis sa nu judecam.
Sunt de acord ca sinuciderea e pacat foarte grav, dar una e sa acuzi pacatul si alta pe pacatos.

"daca sunt sfinti (sf.Isaac Sirul) care s-au rugat pt draci, asta este DIN VIRTUTE!!! pt ca ei au ajuns la o astfel de masura si inaltime duhovniceasca de se ASEMANAU CU HRISTOS!!!! si de aceea le era mila si de draci!!! Dar sa fim seriosi DRACII NU S-AU SINUCIS!!!!

Adica dupa tine, sinucigasii sunt mai departe de Dumnezeu decat dracii?

Dracii s-ar putea spune ca au facut mai rau decat sa se sinucida, pentru ca au renuntat in plina constiinta de cauza de la comuniunea cu Dumnezeu. Un nenorocit care se sinucide de multe ori nici nu are habar de Dumnezeu.
De ei se spune ca nu se pot mantui pentru ca nu au pocainta, dar uite ca si acolo au existat exceptii!

Daca ar fi asa de imposibil sa influentam cu rugaciunile noastre soarta unei persoane, atunci de ce se fac atatea parastase si de ce ni se cere sa ne rugam pentru morti? N-om fi noi toti sfinti, dar cine stie ce rugaciuni asculta Dumnezeu? Poate ca o singura rugaciune zisa chiar din adancul inimii este mai ascultata uneori decat toate mataniile in miez de noapte.
Ce stim noi? Ii punem limite lui Dumnezeu? Tarharul de pe cruce atata a zis 'iarta-ma pe mine pacatosul' si hop, in rai cu el!

Fani71 29.04.2009 00:36:08

Citat:

În prealabil postat de dorotei (Post 131743)
De la ce varta esti resposabil de faptele tale? Legile lumesti prevad ca pana la 18 ani inca nu esti responsabil in totalitate. La Dumnezeu cum se socoteste? De la ce varsta esti judecat pentru pacate? Ce semnificatie are urmatorul citat din Biblie? "Pacatele tineretilor mele si ale nestiintei mele nu le pomeni." (Psalmul 24,7)

Se zice ca de la 7 ani, de atunci se recomanda spovedania. Dar eu cred ca problema e mai complicata.
Responsabilitatea depinde si de sanatatea mintala, depinde si de varsta, depinde si de ce educatie ai avut..

Fani71 29.04.2009 00:41:18

Vroiam sa mai adaug ceva. Dar sa nu te superi, draga Dorotei, ca nu e neaparat pentru tine.
Este in general despre sinucigasi si cat de grav e pacatul lor.

Am auzit urmatoarea relatare a unul fapt real: un tata si-a violat fetita de 13 ani. Ea s-a sinucis.
Ce credeti? Ce responsibilitate are tatal in fata lui Dumnezeu si ce responsabilitate are fetita?
Alta poveste: o sora aunul prieten din copilarie a sotului meu, fetita tot la pubertate, era mereu luata in bataie de joc acasa si la scoala; pana si parintii ii ziceau mereu ca e grasa si uratica. Sa sinucis.
Aceeasi intrebare!

Oare in cazurile astea chiar putem spune ca acei copii au facut un pacat de neiertat?

Fani71 29.04.2009 15:09:21

o precizare
 
In povestirea din Rusia de care am vorbit mai sus, episcopul de care era vorba era sfantul Filaret de Moscova.

scrabble 29.04.2009 15:40:38

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 131893)
Am auzit urmatoarea relatare a unul fapt real: un tata si-a violat fetita de 13 ani. Ea s-a sinucis.
Ce credeti? Ce responsibilitate are tatal in fata lui Dumnezeu si ce responsabilitate are fetita?

Sunt femei in toata firea care nu sunt in stare sa treaca peste un astfel de episod si se sinucid. Cum poate avea cineva pretentia ca un copil, mai ales unul care trece prin asa ceva, sa aiba maturitatea si luciditatea necesara pentru a intelege consecintele unui astfel de gest?

Ce se intampla intr-un astfel de caz, i se poate imputa copilului vreo vina? Este iertat pacatul asta?

Fani71 29.04.2009 16:00:35

As mai vrea sa adaug (cu riscul, iarasi, de a soca pe unii): dupa parerea mea, nu are dreptate Biserica cand nu slujeste inmormantari si parastase pentru sinucigasi.
De altfel, uite ca un sfant (sf Filaret) a inteles asta.
Am auzit de altfel ca in Rusia nu se tine seama de regula asta cu sinuciderea. Iar rusii de obicei sunt foarte calare pe reguli..

Totusi, in ciuda celor zise de Geo, cred ca foarte rar preotii refuza sa faca slujbe pentru un sinucigas in zilele noastre. Imi amintesc de exemple pe care le cunosc. Un prieten de-al fratelui meu s-a sinucis la 16 ani, si i s-a facut inmormantare.

O propunere: hai sa zicem ca in caz de ateism sau revolta declarata impootriva lui Dumnezeu (ca Kirilov in Demonii lui Dostojevski) sa nu se faca slujba obisnuita, pentru ca acesti oameni s-au exclus singuri din Biserica. Dar tocmai acesti oameni au nevoie de rugaciunea noastra. Sa se compuna o slujba de rugaciune pentru iertarea pacatelor - asa cum, pentru cei care se casatoresc a doua oara, se face o slujba cu rugaciuni de iertare, nu cununia obisnuita. Ce ziceti de ideea asta?

Sa ma ierte cel care a initiat acest topic ca discutia a devenit generala si il priveste numai indirect pe fratele lui.

Anna 29.04.2009 23:27:49

Nici mie nu-mi plac atacurile astea. Orice ar face omul, nu trebuie respins si cand se face dojana, trebuie cu blandete si iubire. Si da, trebuie respectat in opiniile lui, chiar daca noua nu ne convin.

geo.nektarios 30.04.2009 00:48:43

Pentru Fani71
 
Geo, dar tu de unde ai luat ideea ca sinuciderea e singurul pacat care nu se iarta chiar daca te pocaiesti? In Evanghelie Hristos zice ca singurul pacat care nu se iarta este cel impotriva Duhului sfant, adica, din cate stiu eu, cel de la care NU te pocaiesti, pentru ca nu lasi Duhul sa lucreze in tine. (ar fi mai multe de zis...)
Dumnezeu ne-a promis ca daca ne pocaim ne poate ierta de la cele mai grave crime.
Este una din ideile crestine fundamentale.
Sora mea, NU am luat ideea si nu trebuie sa o iei de nicaieri! Gandeste liberi: de BUNA VOIE de "lepezi" de viata DATA in DAR de Dumnezeu si NU mai ai cum sa faci POCAINTA daca NU mai esti in viata!!!! POCAINTA SE FACE IN VIATA FIIND!!! nu in clipa SINUCIDERII!!! NU EXISTA ASA CEVA!!!! TE-ai lepadat de VIATA ("Eu sunt Calea, Adevarul si VIATA") adica te-ai lepadat de HS! Cum poate fi pocainta in ultima secunda de LEPADARE??? Cand DRACII stau cu miile sa iti ia sufletul!!!
ITI RECOMAND sa citesti "alea sufletelor spre vesnicie - Vamile Vazdului" de pr.Nicodim Mandita, sunt 2 vol URIASE!!! de acolo ai sa inveti multe, apoi daca ai citi oleaca de Dogmatica sa vezi ce inseamna "viata"...
Apoi, PACATELE IMPOTRIVA DUHULUI SFANT nu au iertare pt cei care nu se indreapta!!! cade altfel pt orice pacat nepocait NU avem iertare!!! Dar "Dumnezeu nu vrea MOARTEA PACATOSULUI, ci sa se intoarca si sa fie VIU"!!! deci sa stii ca si pacatele IMPOTRIVA Duhului Sfant se iarta, DACA VREI SA TE MNTUIESTI, DACA FACI POCAINTA AMARA PT ELE, DACA NU LE MAI REPETI!!! si aceasta POCAINTA o faci in VIATA, dar pt SINUCIDERE CUM MAI FACI POCAINTA DACA TE-AI DAT DRACULUI SINGUR DE BUNA-VOIE??? (iertare de expresie!!!)

Pai eu am dat un exemplu! Am citit viata sfintei asteia in Sinaxar, si recunosc ca m-a mirat, de asta am si retinut ideea. Din pacate nu-mi mai aduc aminte cine este.
[COLOR=red]NU EXISTA NICIUN SFANT CARE S-A SINUCIS!!![/COLOR]
Inseamna ca ai citit in sinaxarul catolic, acolo stiu de o sfanta care s-a sinucis... La ORTODOCSI nu exista asa ceva!!! esxista spre exemplu sf.Sofia care de buna voie a intrat singura in apa... nu a mai stat sa o duca soldatii sa o inece!!! AICI STA ALTFEL TREABA!!! Sf.Eufrasia care s-a folosit de "minciuna" i-a spus soldatului ce voia sa o "rusineze" ca daca isi pune anumite plante dupa gat si el va lovi cu sabia, ea va ramane nevatamata, si de unde? imediat i s-a taiat capul...
Dar fratioa ta nu ai spus care sfant!!! Reciteste SINAXARUL si spune CONCRET!!! NU MERGEM PE PRESUPUS!!!!

Cand cazi de la etaj, ai timp sa spui 'Doamne, iarta-ma!' Si se pare ca atunci cand esti pe moarte, iti vezi toata viata intr-o secunda (au spus asta unii care au fost in coma si si-au revenit) In secunda aia, de ce ar fi imposibila pocainta?
Cand cazi de la ETAJ, nu e tot una cand TE ARUNCI!!!
In ultima clipa din viata POTI face POCAINTA dar nu e tot una ca atunci cand iti iei viata, cand te LEPEZI pur si simplu de DUMNEZEU, ca si asta inseamna sinuciderea!!!

daca este un bolnav mintal grav? Si la urma urmelor, cine suntem noi sa judecam? Hristos ne-a zis sa nu judecam.
Sunt de acord ca sinuciderea e pacat foarte grav, dar una e sa acuzi pacatul si alta pe pacatos.
BOLNAVUL MINTAL nu e stapan pe sine!!! dar a avut ocazia sa afle ca SINUCIDEREA il duce la pieire, dinainte sa o ia razna!!! NU EXISTA SCUZA!!! Daca MUREA de "nebunie" era iertat de HS, ca a suferit!!! si se mantuia!!! asa ca NU se poate nici in acest caz... SINUCIDEREA NU ARE IERTARE!!!! SINUCIGASUL SE FACE UNA CU PACATUL!!!! NU ARE IERTARE!!!! De aceea si Biserica NU a randuit NICIO SLUJBA sau macar UN Domane miluieste pt el... NU ITI DAI SEAMA DIN ASTA DE GRAVITATEA PACATULUI??? nici in CIMITIR nu au voie!!! ASTA STIAI????

dupa tine, sinucigasii sunt mai departe de Dumnezeu decat dracii?
Dracii s-ar putea spune ca au facut mai rau decat sa se sinucida, pentru ca au renuntat in plina constiinta de cauza de la comuniunea cu Dumnezeu. Un nenorocit care se sinucide de multe ori nici nu are habar de Dumnezeu.
De ei se spune ca nu se pot mantui pentru ca nu au pocainta, dar uite ca si acolo au existat exceptii!
Soro, dracii au cazut numai in MANDRIE SI S-AU FACUT DRACI!!! Ce ar fi fost de ei de s-ar "lepadat" de Dumneze sau sa Il fi IGNORAT ??? Pare inocenta mandria, dar e atat de grava!!! La fel si sinuciderea! IN PLINA CONSTIINTA SE LEAPADA OMUL DE CREATIE DE STAPUL EI DE COMUNINEA CU TOT!!!! Daca mandria i-a facut pe ingeri DRACI, sinuciderea ce ii face pe OAMENI??? mai rau ca DRACII!!! sinucigasii sunt in trapta cea mai de jos si ultima a IADULUI!!!!
Dracii de RECUNOSC madria lor, SE REFAC IN INGERI de LUMINA!!! Dar sinucigasul ce mai poate face???? ABSOLUT NIMIC!!!

Daca ar fi asa de imposibil sa influentam cu rugaciunile noastre soarta unei persoane, atunci de ce se fac atatea parastase si de ce ni se cere sa ne rugam pentru morti? N-om fi noi toti sfinti, dar cine stie ce rugaciuni asculta Dumnezeu? Poate ca o singura rugaciune zisa chiar din adancul inimii este mai ascultata uneori decat toate mataniile in miez de noapte.
Ce stim noi? Ii punem limite lui Dumnezeu? Tarharul de pe cruce atata a zis 'iarta-ma pe mine pacatosul' si hop, in rai cu el!
Surioara, rugaciunile de pomenire si parastasele NU SUNT PT SINUCIGASI!!! Ei nu se pomenesc ABSOLUT DELOC timp de 7 ani!!! nici la pomelnic, nici la Sf.Liturghie, nici la parastas!!! la NIMIC!!! POMENILE sunt numai pt cei ce au murit de moarte buna / crestineasca, sau de moarte provocata de o intamplare anume - omor sau accident! Eutanasia este TOT o sinucidere, nu o faci tu, dar il pui pe altul sa te omoare, ca sa il mai pui si pe ala partas cu tine la crima!!!! Daca femiea moare in timp ce face avort... la fel!!! Fumatul este tot o sinucidere!!!! SINGUR SI DE BUNA VOIE ITI IEI VIATA!!!!
POMENILE Si PARASTASELE ajuta si inmultesc faptele bune pt sufletul plecat din viata, chiar de a facut numai fapte ele, ele pot ierta toata pacatele, si in ZIUA JUDECATII sa fie RIDICAT la CER!!! Dar SINUCIGASUL A PIERDUT ORICE LEGATURA CU CREATORUL, si-a inchis ORICE CALE de a patrunde MILA lui Dz la el!!! a inchis orice canal de patrundere a Harului Sau!!! s-a IZOLAT de tot!!! De ce??? si sinucigasul a fost inzestrat ca si ceilalti oameni cu DARLUI LIBERTATII!!! INSUSI Dz ne respecta acest DAR, si ne lasa singuri!!! Deci si sinucigasului ii respecta dorinta lui de LIPSA ORICAREI COMUNIUNI CU EL, DUMNEZEU!!! LIBERTATEA ESTE PIATRA FACUTA DE DUMNZEU CE NICI EL NU O POATE RIDICA!!! NUmai sa vrei sa fii ridicat si El te ridica, dar sinucigasul, NU VREA!!! Deci, Dz l-a parasit!!!!

TAlharul, sa fim seriosi, i-a parut rau din toata fiinta de faptele sale, si a fost singurul care L-a recunoscut pe Domnul Iisus ca DUMNEZEU si IMPARAT AL IMPARATIEI ESHATOLOGICE, DIVINE, CERESTI!!!! el a facut si o marturisire pe Cruce, nu numai ca s-a pocait!!! a si CREZUT in El, Hristos!!! Asa se explica MANTUIREA TALHARULUI!!! El nu si-a luat viata!!! I-a fost luata, deci este si MARTIR!!! (citeste pe Sf.Ioan Hrisostom)

geo.nektarios 30.04.2009 00:55:54

pentru Fani71
 
se pare ca atunci cand esti pe moarte, iti vezi toata viata intr-o secunda (au spus asta unii care au fost in coma si si-au revenit) In secunda aia, de ce ar fi imposibila pocainta?
...unora le INGADUIE Dumnezeu sa traiasca... le ingaduie Dumnezeu pt niste fapte bune care le-au facut... El ca DUMNEZEU, cum sa nu stie ce fel de viata a avut??? sau poate le ingaduie sa ajunga pana in faza cand sa vada dracii si Dze sa ii lase viata (trimite pe cineva din rude, familie, cunoascuti in acea clipa) ca sa poate DEA MARTURIE si sa spuna ca grozavii a vazut sa se intoarca si altii la Dumnezeu!!! NU stim noi de ce unii traiesc desi vor sa se sinucida!!!
Iti spun ca sunt si calugari sau maici sau preoti sau ierarhi ce se sinucid... cine e de vina??? Hristos???? unde le este POCAINTA astora??? SA NU NE JUCAM CU MANTUIREA!!!!!

Fani71 30.04.2009 01:14:32

Geo, de ce esti tu asa pornit impotriva sinucigasilor? Tu chiar VREI sa ajunga in iad?
Orice ai spune nu ma poti convinge ca exista pacat pentru care nu exista pocainta posibila.
Cum era cu piatra pe care nu trebuie sa o aruncam daca noi am pacatuit?

"Dar fratioa ta nu ai spus care sfant!!! Reciteste SINAXARUL si spune CONCRET!!! NU MERGEM PE PRESUPUS!!!!"

Sunt foarte sigura ca am citit asta si am intalnit exemlpul asta dupa aia in alta parte. Cand o sa-l regasesc o sa ti-l dau. Este vorba despre o fata care era inchisa intr-un turn pentru ca era crestina, si cand au venit soldatii s-o violeze s-a aruncat pe geam.
De altfel si exemplele pe care le-ai dat frizeaza sinuciderea.
De asemenea, am citit in mai multe parti ca sinuciderea pentru a provoca moartea altora pentru ca nu poti sa rezisti torturii nu se considera sinucidere.

"In ultima clipa din viata POTI face POCAINTA dar nu e tot una ca atunci cand iti iei viata, cand te LEPEZI pur si simplu de DUMNEZEU, ca si asta inseamna sinuciderea!!! "

Dar de unde stii tu asa bine de fapt? Ai fost tu in mintea si inima vreunui sinucigas in ultimele secunde?

" BOLNAVUL MINTAL nu e stapan pe sine!!! dar a avut ocazia sa afle ca SINUCIDEREA il duce la pieire, dinainte sa o ia razna!!! NU EXISTA SCUZA!!!

Aici chiar ca exagerezi, cum adica a avut ocazia?? Tu stii cum poate fi un bolnav mintal? T epoti pune in mintea lui?
Sau ai fost vreodata depresiv sa stii in ce iad traiesc depresivii?

"De aceea si Biserica NU a randuit NICIO SLUJBA sau macar UN Domane miluieste pt el... NU ITI DAI SEAMA DIN ASTA DE GRAVITATEA PACATULUI??? nici in CIMITIR nu au voie!!! ASTA STIAI????

Da, mai auzisem. Rau face Biserica, na! ;-) Mai sunt si lucruri strambe in canoanele ortodoxe! Hai, sariti la mine, aparatori ai perfectiunii absolute a parintilor!

"Soro, dracii au cazut numai in MANDRIE SI S-AU FACUT DRACI!!!

Aici chiar nu pot intelege logica ta. Mandria lui Lucifer este lepadare de Dumnezeu in plina constiinta de cauza, nu e ca biata noastra mandrie omeneasca.

"Surioara, rugaciunile de pomenire si parastasele NU SUNT PT SINUCIGASI!!! Ei nu se pomenesc ABSOLUT DELOC timp de 7 ani!!! "

Dar dupa 7 ani?

Sa nu judecam asa usor.

Ei, tot nu o sa ne convingem unul pe altul...

geo.nektarios 30.04.2009 01:30:25

Rau face Biserica, na! ;-) Mai sunt si lucruri strambe in canoanele ortodoxe! Hai, sariti la mine, aparatori ai perfectiunii absolute a parintilor!
...sunteti profesoara de RELIGIE ORTODOXA si nu aveti habar de RADUIALA BISERICII ORTODOXE SI mai sunteti si sceptica in invatatura Ei... adica Sf.Parinti (nu unul ci EI, mai multi), au randuit ceva ANUME prin DUHUL SFANT in Sinoadele Ecumnice, si vii fratia ta si spui ca NU e asa!!! Sa fim seriosi!

am citit in mai multe parti ca sinuciderea pentru a provoca moartea altora pentru ca nu poti sa rezisti torturii nu se considera sinucidere.
Daca credeti asa, sunteti departe invatura ADEVARATA a Bisericii...

Mandria lui Lucifer este lepadare de Dumnezeu in plina constiinta de cauza, nu e ca biata noastra mandrie omeneasca.
nu e nici o diferenta!!! "Dumnezeu celor mandri la sta impotriva!" asa cum a facut si cu satana... l-a doborat imediat!!! Nu cumva vreti sa spuneti ca aici a gresit Dumnezeu??? aproape ca asa spuneti...

Dar dupa 7 ani?
dupa 7 ani li se face si parastas si se pomensc!!!

Fani71 30.04.2009 01:42:29

"...sunteti profesoara de RELIGIE ORTODOXA si nu aveti habar de RADUIALA BISERICII ORTODOXE SI mai sunteti si sceptica in invatatura Ei... adica Sf.Parinti (nu unul ci EI, mai multi), au randuit ceva ANUME prin DUHUL SFANT in Sinoadele Ecumnice, si vii fratia ta si spui ca NU e asa!!! Sa fim seriosi! "

Eu am invatat la teologie acolo unde am studiat, la St Serge la Paris, eu ca parrintii nu sunt perfecti si canoanele nu pot fi luate ca niste legi absolute. Traditia Bisericii este vie, nu este batuta in cuie in toate punctele.
Nu sunt sceptica in probleme de dogma. Sunt sceptica in ANUMITE probleme de aplicare a canoanelor.

"nu e nici o diferenta!!! "Dumnezeu celor mandri la sta impotriva!" asa cum a facut si cu satana... l-a doborat imediat!!! Nu cumva vreti sa spuneti ca aici a gresit Dumnezeu??? aproape ca asa spuneti... "

Cum o sa spun asa ceva? Eu am vrut doar sa zic ca e absurd sa spui ca un sinucigas e mai rau ca un drac - oricare sinucigas? chiar si fetita de 13 ani violata de propriul tata?

"dupa 7 ani li se face si parastas si se pomensc!!!"

Aha! Atunci cum ramane cu imposibilitatea iertarii? De ce se face parastas si pomelnic pentru cineva care nu are NICI O SANSA sa se mai mantuie, dupa tine?

Fani71 30.04.2009 01:47:07

.. dar sa ma ierti daca te-am suparat in focul discutiei.
Si iar nu stiu, mi se parea ca pe forum lumea se tutuieste si eu asa am facut desi tu mi-ai vorbit cu Dumneavoastra, sper ca nu crezi ca din lipsa de respect.
Numai bine!

cristiboss56 30.04.2009 05:26:09

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132299)
"...sunteti profesoara de RELIGIE ORTODOXA si nu aveti habar de RADUIALA BISERICII ORTODOXE SI mai sunteti si sceptica in invatatura Ei... adica Sf.Parinti (nu unul ci EI, mai multi), au randuit ceva ANUME prin DUHUL SFANT in Sinoadele Ecumnice, si vii fratia ta si spui ca NU e asa!!! Sa fim seriosi! "

Eu am invatat la teologie acolo unde am studiat, la St Serge la Paris, eu ca parrintii nu sunt perfecti si canoanele nu pot fi luate ca niste legi absolute. Traditia Bisericii este vie, nu este batuta in cuie in toate punctele.
Nu sunt sceptica in probleme de dogma. Sunt sceptica in ANUMITE probleme de aplicare a canoanelor.

"nu e nici o diferenta!!! "Dumnezeu celor mandri la sta impotriva!" asa cum a facut si cu satana... l-a doborat imediat!!! Nu cumva vreti sa spuneti ca aici a gresit Dumnezeu??? aproape ca asa spuneti... "

Cum o sa spun asa ceva? Eu am vrut doar sa zic ca e absurd sa spui ca un sinucigas e mai rau ca un drac - oricare sinucigas? chiar si fetita de 13 ani violata de propriul tata?

"dupa 7 ani li se face si parastas si se pomensc!!!"

Aha! Atunci cum ramane cu imposibilitatea iertarii? De ce se face parastas si pomelnic pentru cineva care nu are NICI O SANSA sa se mai mantuie, dupa tine?

Când Îl renegi pe Dumnezeu , când ajungi să nesocotești cel mai de preț Dar, Viața, există și această imposibilitate de care vorbeai. Nu te amăgi în filozofii deșarte !

Fani71 30.04.2009 11:00:50

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132309)
Când Îl renegi pe Dumnezeu , când ajungi să nesocotești cel mai de preț Dar, Viața, există și această imposibilitate de care vorbeai. Nu te amăgi în filozofii deșarte !

OK; Hai sa nu va zic ce am invatat eu la St Serge sau ce imi trece mie prin cap, sau i s-a aratat unui un sfant al Biserici, sf. Filaret (povestioara de mai sus). Sa va zic ce zice parintele Arsenie Boca, cu care poate sunteti de acord, ca in general e foarte aspru, si pe cine mai citeaza el. (Iata Duhovnicul, editura Sofia, vol. 1, p. 43-44)

Mai intai zice si el ca sinuciderea e cel mai mare pacat si ca Biserica a randuit sa nu se faca slujbe pentru sinucigasi - ca de altfel pentru oricine mort in ateism sau viata pacatoasa declarata si constienta! (asta nu se prea respecta)
El zice de altfel ca nici dupa 7 ani nu se pomeneste.

Dar spune si ca asta cu slujbele e valabil daca s-a sinucis deliberat.
Si NU daca este nebun (ce spuneam eu).

El propune ca metoda de a ne ruga totusi la biserica pentru sinucigasi sa punem pe pomelnic alte rude adormite si sa accentueze preotul cand ii pomeneste 'cu tot neamul lui cel adormit'. (Deci nu ii ia lui Dumnezeu sansa de a hotari el, totisi, din moment ce crede ca rugaciunea poate avea un efect)

Si in nota este citat cuviosul Paisie Aghioritul, care spune asa:

'Bunul Dumnezeu sa faca ceva si pentru ei, deoarece nu stim ce s-a intimplat de ce s-au sinucis, nici in ce stare s-au aflat in ultima clipa. Se poate ca in clipa in care si-au dat sufletul sa se fi pocait, sa fi cerut iertare de la Dumnezeu si astfel sa fi fost primita pocainta lor, iar sufletul lor sa fi fost luat de ingerul Domnului'.

Fani71 30.04.2009 13:47:17

erata
 
[quote=Fani71;132346]OK; Sa va zic ce zice parintele Arsenie Boca, cu care poate sunteti de acord, ca in general e foarte aspru, si pe cine mai citeaza el. (Iata Duhovnicul, editura Sofia, vol. 1, p. 43-44)

Pardon, nu Arsenie Boca, Arsenie Papacioc.

cristiboss56 30.04.2009 17:21:47

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132346)
OK; Hai sa nu va zic ce am invatat eu la St Serge sau ce imi trece mie prin cap, sau i s-a aratat unui un sfant al Biserici, sf. Filaret (povestioara de mai sus). Sa va zic ce zice parintele Arsenie Boca, cu care poate sunteti de acord, ca in general e foarte aspru, si pe cine mai citeaza el. (Iata Duhovnicul, editura Sofia, vol. 1, p. 43-44)

Mai intai zice si el ca sinuciderea e cel mai mare pacat si ca Biserica a randuit sa nu se faca slujbe pentru sinucigasi - ca de altfel pentru oricine mort in ateism sau viata pacatoasa declarata si constienta! (asta nu se prea respecta)
El zice de altfel ca nici dupa 7 ani nu se pomeneste.

Dar spune si ca asta cu slujbele e valabil daca s-a sinucis deliberat.
Si NU daca este nebun (ce spuneam eu).

El propune ca metoda de a ne ruga totusi la biserica pentru sinucigasi sa punem pe pomelnic alte rude adormite si sa accentueze preotul cand ii pomeneste 'cu tot neamul lui cel adormit'. (Deci nu ii ia lui Dumnezeu sansa de a hotari el, totisi, din moment ce crede ca rugaciunea poate avea un efect)

Si in nota este citat cuviosul Paisie Aghioritul, care spune asa:

'Bunul Dumnezeu sa faca ceva si pentru ei, deoarece nu stim ce s-a intimplat de ce s-au sinucis, nici in ce stare s-au aflat in ultima clipa. Se poate ca in clipa in care si-au dat sufletul sa se fi pocait, sa fi cerut iertare de la Dumnezeu si astfel sa fi fost primita pocainta lor, iar sufletul lor sa fi fost luat de ingerul Domnului'.

Una este să te rogi pentru ei în particular și alta este a spune că sinuciderea nu este cel mai mare păcat, pentru că despre asta vorbim noi aici.

Fani71 30.04.2009 17:34:58

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132452)
Una este să te rogi pentru ei în particular și alta este a spune că sinuciderea nu este cel mai mare păcat, pentru că despre asta vorbim noi aici.

Dar unde am spus eu ca nu este?
Am spus doar ca:
1) sinucidere nu e egal sinucidere, ca exista sinucideri care nu sunt cel mai mare pacat (nebunii, copiii, etc)
2) ca Dumnezeu e singurul care judeca pana la urma si nu puteml noi condamna pe cineva zicand ca sigur nu e mantuit
3) ca exista pocainta pentru fiecare pacat, chiar si cel mai mare, chiar in ultima secunda
4) ca tocmai pentru pacatosi trebuie sa te rogi cel mai mult, si aici criticam decizia bisericii de a nu face nici un fel de slujbe pentru ei (poate nu am dreptate?)
5) ca dracii intr-un fel tot sinucigasi sunt

cristiboss56 30.04.2009 18:02:40

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 132457)
Dar unde am spus eu ca nu este?
Am spus doar ca:
1) sinucidere nu e egal sinucidere, ca exista sinucideri care nu sunt cel mai mare pacat (nebunii, copiii, etc)
2) ca Dumnezeu e singurul care judeca pana la urma si nu puteml noi condamna pe cineva zicand ca sigur nu e mantuit
3) ca exista pocainta pentru fiecare pacat, chiar si cel mai mare, chiar in ultima secunda
4) ca tocmai pentru pacatosi trebuie sa te rogi cel mai mult, si aici criticam decizia bisericii de a nu face nici un fel de slujbe pentru ei (poate nu am dreptate?)
5) ca dracii intr-un fel tot sinucigasi sunt

Cel sinucigaș prin decizia lui, a refuzat categoric calea pocăinței , măcar în al 13-lea ceas, precu tâlharul de pe cruce, ce s-a căit în ultimul moment. Cel sinucigaș și-a ales singur calea întunericului, refuzând și acest al 13 -lea ceas. Nu există loc de interpretări în situația de față, precum că a fost nebun, sau mai știu eu cum.
Nu noi condamnăm ci cel sinucigaș se condamnă . Nu există sinucidere mai mică sau mai mare, mai puțin păcătoasă, sau mai mult păcătoasă. Sinuciderea e una singură !

sia 01.05.2009 11:35:55

Aici era vorba despre zbaterea si durerea sufleteasca a lui Dorotei care avea nevoie de un sprijin , sa dea Domnul sa-l fi gasit ...sper sa nu se intristeze citind infruntarea de idei care s-a iscat ,fara voia cuiva anume ..S-a pornit de la un caz particular si s-a ajuns la a generaliza . Doar Dumnezeu stie ce-i cu adevarat in sufletul omului si daca avem incredere deplina in El ,nu ne vom speria de judecata LUI, nu-i asa ?
Sa avem incredere in Dumnezeu ,in iubirea si dreptatea Sa !

ClaudiuT 01.05.2009 14:40:47

Dorotei, nu te deznadajduii, pentru ca Hristos este Dreptul Judecator si El judeca, nu canoanele, ele sunt lasate tot din vointa lui Hristos, dar ele se aplica in alte chestiuni si cu anumite conditii, de catre oameni alesi.
Roaga-te in continuare pentru fratele tau, pentru ca la asa o varsta e greu de crezut ca te poti sinucide, cand gandurile unui copil de aceasta varsta sunt cu totul altele decat de a-si pune capat zilelor si vreau sa cred ca in cazul fratelui tau nu vom mai vorbii de sinucidere, ci doar de o moarte normala, in care Dumnezeu mai tarziu isi va arata slava.
Dar daca e vorba de sinucidere .... nu cred ca aici e cazul sa vorbim.

Har si pace de la Domnul!

mihailt 01.05.2009 14:49:21

Mai frate Dorotei nu incerca fratia ta sa incerci sa intelegi Sfintele Canoane.
Daca preotul i-a facut slujba de inmormantare nu e nicio problema.
Parintele Cleopa zice ca cei care s-au sinucis fiind bolnavi psihic sau fiind posedati de diavol se pot pomeni la Sfanta Liturghie.
Apoi Dumnezeu e cel care judeca stai fratia ta linistit si nu te mai deznadajdui.
Stii ca scrie de Sfantul Serafim de Sarov care avea o ucenica al carei frate la betie se sinucisese.
Si Sfantul Serafim de Sarov si-a invatat ucenica sa se roage pentru fratele sau si sa nadajduiasca in Dumnezeu si pana la urma fratele ucenicei Sfantului a scapat de la chin.
Dupa modul cum interpreteaza unii canoanele nu era voie ca acel frate al ucenicei Sfantului Serafim sa fie macar inmormantat.
Fratia ta du-te si cauta un preot care sa te invete ce sa faci sa poti sa iti ajuti fratele.

dorotei 01.05.2009 18:12:15

Va multumesc tuturor pentru incurajari si pentru sfaturi. Mi-au fost de mare folos si mi-au alinat suferinta


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:17:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.