Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Finala campionatului mondial de șah (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18694)

Florin-Ionut 16.11.2016 09:49:38

Finala campionatului mondial de șah
 
Pînă azi Carlsen făcut patru remize cu Karjakin. Eu țin cu ucraineanul.

http://www.chessdom.com/carlsen-karj...-championship/

ioan67 16.11.2016 10:16:25

......:)
iar suntem de acord... Hîm, ceva nu e în regulă...:)

P.S. În calificări s-a observat la S.K. un fapt care amintește de Petrosian: se apără excepțional, prin joc pozițional de mare clasă, reușind să remizeze acolo unde majoritatea maeștrilor ar pierde fără speranță.
Deja, Magnus are o dilemă: cum să-l bat pe ăsta, că din două partide cu avantaj copios n-am reușit decât să îmi tocesc nervii... Gurile rele spun chiar că norvegianului nu prea îi priește la New-York și că pare scos din formă...
În manieră similară a procedat Kasparov când l-a remizat, de câteva zeci de ori la rând, pe Karpov. Atunci a trebui să fie întrerupt meciul din pricina epuizării jucătorilor.
Acum, însă, va interveni regula scurtării timpului de gândire (la nevoie se va juca și blitz) și chiar a ghilotinei. Știi cum e cu ghilotina?
Dar azi s-ar putea să avem o surpriză. Cred că se va înscrie un punct... golul plutește în aer..:)

P.P.S. Tudor ține cu Carlsen, evident! Pentru că e ...fotbalist bun!...:)

ioan67 16.11.2016 10:20:51

Partidele pot fi urmărite pe chessbomb, în direct, după orele 21.
https://www.chessbomb.com/arena/2016...s-championship

Florin-Ionut 18.11.2016 12:56:39

Greu de urmărit, se gîndesc prea mult. În special cînd mai trebuie să adorm și copchiloii. M-am trezit pe la 1:20 și nu era gata.

Cît frate durează un joc de finală mondială? Credeam că în maxim două ore termină. N-am înțeles de ce atunci cînd le-a expirat timpul au mai primit 50 de minute în plus.

20+ de minute la o mutare?! Sau cînd Karjakin a sacrificat pionul la mijloc evident pentru a muta nebunul acolo, de ce s-a gîndit nu știu cît să mute nebunul?... Era clar că aia i-a fost intenția, altfel n-ar fi dat degeaba pionul.

Parcă meciul 5 a fost mai interesant ca primele patru. Știu că nu s-au întîlnit ca să facă spectacol, dar sper să le iasă și ceva de genul ăsta pînă la finalul competiției.

DragosP 18.11.2016 13:08:18

Io zic să treacă direct la penalty-uri. Ce atâta o ard aiurea?:102:

GMihai 18.11.2016 13:48:46

Si cum ar fi la penalty-uri, cand ar sta cate 20 de minute inainte sa traga fiecare ?

ioan67 18.11.2016 15:13:49

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 636103)
Greu de urmărit, se gîndesc prea mult. În special cînd mai trebuie să adorm și copchiloii. M-am trezit pe la 1:20 și nu era gata.

Cît frate durează un joc de finală mondială? Credeam că în maxim două ore termină. N-am înțeles de ce atunci cînd le-a expirat timpul au mai primit 50 de minute în plus.

20+ de minute la o mutare?! Sau cînd Karjakin a sacrificat pionul la mijloc evident pentru a muta nebunul acolo, de ce s-a gîndit nu știu cît să mute nebunul?... Era clar că aia i-a fost intenția, altfel n-ar fi dat degeaba pionul.

Parcă meciul 5 a fost mai interesant ca primele patru. Știu că nu s-au întîlnit ca să facă spectacol, dar sper să le iasă și ceva de genul ăsta pînă la finalul competiției.

Au primit 50 min. pentru că au pile. Unul la Putin, altul la Merkel.
Iar faptul că au stat 20 min. la o mutare arată că sunt grei de cap.
Uite cine ne dă nouă lecții de gândire!
Io zic să îi trecem pe programul "șahul acasă", ce să mai pierdem vremea cu amatorii ăștia...:))) În plus, ne mai strică și somnul și toate cele...:))

P.S. Meciul e din ce în ce mai palpitant. Cu adevărat o finală ca pe vremuri! Parcă joacă Alehin contra lui Capablanca. Sau Cigorin contra lui Petrosian.
Încurcate sunt căile șahului...:)

ioan67 18.11.2016 15:15:44

Poanta meciului, până acum, zisă de un spectator de pe chat: "Karlsen a devenit Carjakin..."

DragosP 18.11.2016 15:22:10

Anatoli Kasparov numai joacă?

ioan67 18.11.2016 15:23:56

Ba da. barbut, fiecare pariind pe celălalt. Cu vodka între zaruri.

P.S. Ehe, ce-au jucat oamenii ăia atunci, rămâne de poveste!

Florin-Ionut 30.11.2016 23:33:15

A explodat serverul chessbomb.com ? Cînd să văd și eu niște mutări, nu le mai merge saitul.

Dar se pare că scorul e tot egal.

ioan67 30.11.2016 23:42:55

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 637047)
A explodat serverul chessbomb.com ? Cînd să văd și eu niște mutări, nu le mai merge saitul.

Dar se pare că scorul e tot egal.

Nici la noi nu merge...:(
Credeam ca avem pb. cu reteaua....
A fost remis si a doua partida? Ai apucat terminarea ei?

ioan67 01.12.2016 00:26:14

A fost comic finalul... Se vede din nou ce inseamna presiunea timpului chiar la un campion mondial. Be3 e o orbire de zile mari...
Pe de alta parte, nu inteleg de ce Carlsen se incapataneaza sa joace Spaniola si Italiana, din moment ce nu poate fructifica avantajul. Oare alt repertoriu sa nu fi pregatit, din pricina jocului pozitional si a flexibilitatii in aparare pe care o arata Karjakin?
Original meci...
Nu prea mai stie nimeni ce sa creada, unii zic ca ar fi aranjat. Totusi ma indoiesc; pur si simplu stilul lui Karjakin e foarte incomod pentru Carlsen. Salangerul are o mare disponibilitate de lupta. Admirabil!

ioan67 01.12.2016 00:36:07

Orbirea s-a mutat la adversar. Tot criza de timp!
Acum Serghei are o singura sansa: victoria. Sau Carlsen ramane campion.

ioan67 01.12.2016 02:03:18

Splendid deznodământ!
Așa cum întrezăream, Carlsen a abandonat cele două deschideri care i-au adus doar remize și a îndrăznit o Siciliană tăioasă. O lecție de curaj și îndemânare în momentele cheie ale unei lupte teribile. Iată, încă o dată, profilul unui campion! Învingătorul nu ezită să arunce toate resursele în joc și conduce cu o disciplină admirabilă forțele sale perfect armonizate, impunîndu-și planul de joc.

În mod special mi-a plăcut jocul de mijloc:
1) Carlsen provoacă o serie de slăbiciuni în defensiva adversarului
2) apoi taie orice contrajoc
3) ia în stăpânire, conform principiilor clasice (Nimzovici, Capablanca), centrul și cîmpul cheie d5. Slăbiciunea d6 devine veșnică.
4) Pentru a sublinia avantajul strategic așază turnurile pe coloana centrală d, asigurînd astfel coordonarea figurilor pe câmpurile esențiale d4 și d5. Aplică aici principiul supraapărării câmpurilor vitale.
5) Ca urmare, energia potențială a poziției fortificate duce la posibilități de atac la rege. Fără a se grăbi, lasă pe adversar să atace disperat și contraatacă necruțător, încununînd victoria și titlul cu un minunat sacrificiu de damă. A urmat matul imparabil.

Excelentă lecție de șah adevărat, în direct!
Felicitări și lui Sergey, a luptat admirabil, împotriva impresiei generale că va fi zdrobit în doar câteva partide. Dimpotrivă, el este cel care a rupt primul echilibrul meciului, printr-o victorie strașnică. Însă resursele lui de șah rapid s-au dovedit insuficiente iar experiența și creativitatea ieșită din comun a campionului și-au spus, de asemenea, cuvântul.

Minunat meci, iar noi să mulțumim lui Dumnezeu că l-am putut urmări în direct, participînd cu emoție la toate luptele care se prefigurau pe tablă.


P.S. Am aflat un lucru surprinzător: la 10 ani Sergey studiase deja toată Enciclopedia Finalurilor...:) Asta nici măcar unii GM n-au făcut-o, în întreaga lor carieră... Concluzia ar fi că pasiunea și munca susținută pot duce, iată, la rezultate excepționale.
Felicitări ambilor luptători! Și mii de mulțumiri pentru marea lor dăruire...:)

Florin-Ionut 01.12.2016 14:24:22

Spuneau pe chat că au migrat saitul pe alt server mai puternic, era de așteptat să crească traficul în prelungiri. Dar au făcut-o repede.

Eu joc ocazional, foarte rar. După mulți ani am jucat 10 partide cu un vecin de hotel astă vară în Grecia, noaptea tîrziu cînd a fost timp. Din cînd în cînd revăd cu plăcere întîlnirile greilor din trecut care au rămas notate în Academia din Chess Master - Grand Master edition.

Am fost surprins de greșelile pe care ambii le-au făcut în special în jocurile care nu au fost remize. Apropo de meciuri aranjate, iarăși conspirația își bagă coada și aici... Chiar și în condiții de stres din cauza lipsei de timp, Serghei nu ar fi trebuit să facă asemenea erori, mai ales în ultimele două jocuri de astă noapte. Zic și eu ca amator de ocazie.

Dar sacrificiul de regină în special m-a făcut să nu-mi pară rău că m-am culcat la 2 fără un sfert. :)

ioan67 01.12.2016 15:00:56

Pai da... Nici mie nu mi-a parut rau, a fost totusi o lupta faina intre doua minti stralucite...:)
P.S. Ziceam ca lucrez la o carte despre erori in sah. Meciul asta mi/a alimentat inspiratia...:)


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:06:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.