Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sa vorbim despre iubire (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3379)

monica73 21.03.2008 13:52:46

sa umplem paharele cu aceasta licoare dulce,sa o sorbim pana la fund,sa facem loc iubirii sa respire,sa dam sens vietii prin iubire;sa ne lasam purtati pe un nor pe cerul albastru,sa ne jucam cu luna,sa lasam soarele sa ne arda obrajii pali,sa pasim pe nisipul fierbinte lasand valurile sa ne izbeasca fata ;sa ne prindem de mana frati si surori,sa ne strangem in brate si sa uitam de ura ,cuvintele dulci sa ne iasa pe gura,sa ne iubim!sa aprindem in inimi faclia iubirii,sa ardem sentimentele urii,inima de gheata sa se topeasca,sa facem acestea si vom simti caldura,vom vedea Lumina ce ne inconjoara.
sa vorbim despre iubire ,acest sentiment uitat de lume,sa simtim iubirea traita de orice floare,orice picur de roua pe un fir de iarba verde,pentru ca iubirea traieste printre noi;fiecare suflare de vant suierat pe la ureche ne indeamna la iubire.
sa uitam sa filozofam si sa vorbim simplu despre iubire;
sa spunem fiecare ce-i iubirea ,ce simtim atunci cand iubim;
iubirea ar trebui sa o simtim oriunde si oricand ,sa existe permanent printre noi,sa fim condusi de sentimentele iubirii;
e oare atat de greu sa ne iubim?!

veilur 21.03.2008 14:00:24

Da, cred ca asta este cel mai greu lucru. Monica, ai putea sa iubiesti un tigan care tocmai ti-a furat portofelul punandu-ti cutitul la gat? :)

vsovi 21.03.2008 14:03:55

sa nu iubim pe tatal minciunii, pe maica patimii shi pe fiul pacatului... shi sa nu-i credem shi atunci vom putea deschide gura shi despre iubire... ca de iubirea necurata shi spurcata e plina lumea shi noi inshine :(:(:(:(

monica73 21.03.2008 14:12:43

Citat:

În prealabil postat de veilur
Da, cred ca asta este cel mai greu lucru. Monica, ai putea sa iubiesti un tigan care tocmai ti-a furat portofelul punandu-ti cutitul la gat? :)

recunosc ca nu ,nu l-as putea iubi.tocmai despre asta e vorba.de ce sa existe asemenea oameni?de ce sa nu fim mai buni ?

monica73 21.03.2008 14:15:08

Citat:

În prealabil postat de vsovi
sa nu iubim pe tatal minciunii, pe maica patimii shi pe fiul pacatului... shi sa nu-i credem shi atunci vom putea deschide gura shi despre iubire... ca de iubirea necurata shi spurcata e plina lumea shi noi inshine :(:(:(:(

iubirea ar trebui sa fie curata ,plina de jertfa ,sincera ,sa nu asteptam nimic unul de la celalalt .

Traditie 21.03.2008 14:16:57

Nu trebuie sa ne ghidam cu nici un gând care ni se pare bun, nici cu gândul necesitatii iubirii.

Nu e vorba de tigan sau ne-=tigan, ticalosia nu are etnie.

monica73 21.03.2008 14:23:36

Citat:

În prealabil postat de Traditie
Nu trebuie sa ne ghidam cu nici un gând care ni se pare bun, nici cu gândul necesitatii iubirii.

Nu e vorba de tigan sau ne-=tigan, ticalosia nu are etnie.

eu cred ca trebuie sa traim cu' gandul iubirii',Dumnezeu este iubire.iubirea nu este o necesitate ,este sensul vietii .fara iubire suntem nimic.

monica73 21.03.2008 14:28:15

nu ma refer la iubirea stricta intre un barbat si o femeie,ci la iubirea a tot ceea ce ne inconjoara.

monica73 21.03.2008 14:33:12

Dumnezeu ne-a iubit atat de mult incat l-a dat pe insusi Fiul Sau ca jertfa pt. noi ,din iubire si prin jertfa am fost rascumparati.

monica73 21.03.2008 14:39:50

aseara m-a trezit o lumina puternica ,care imi batea in geam,era luna ,era o noapte cu luna plina;am luat aparatul sa-i fac o poza ,simteam cum o iubesc,era superba!

vsovi 21.03.2008 14:51:55

Citat:

În prealabil postat de monica73
aseara m-a trezit o lumina puternica ,care imi batea in geam,era luna ,era o noapte cu luna plina;am luat aparatul sa-i fac o poza ,simteam cum o iubesc,era superba!

iar altzii zic ca au fost in cer shi n-au gasit nimic...mint spune Cuvantul Lui Dumnezeu, ca doar este scris ca cerul este locul cetatzii Marelui Imparat, iar Pamantul este locul unde-si ashterne picioarele Sale... deci noi sa nu ne juram hulind nici pe cer shi nici pe pamant shi nici pe noi inshine ca ce este mai mult decat da da shi nu nu, vine de la cel rau... iar Luna e ca un ochi ce se deschide shi se inchide ca sa vada Soarele... sa fie oare o aseamnare duhovniceasca intre ea shi ochiul nostru cel drept? dar daca te poticneshte, sau mana ta cea dreapta, atunci scoate-o, sleieshte-o de fortza ca mai bine intri in imparatzie cu un madular fara putere, fara fortza decat sa fi aruncat in afara de amanare shi uitare sau din poticnirile celui viclean... ca shi tu eshti rau shi viclean chiar daca ai parere buna despre tine... asha cum are Soarele despre el insushi, dar el arde pentru noi... pe cand noi... glumim ........???:(

monica73 21.03.2008 15:03:53

as vrea sa intru in imparatie intreaga ,cu sufletul treaz ,cu inima curata ,fara efecte secundare datorate mandriei si vicleniei care ma pandesc .

vsovi 21.03.2008 15:15:30

Citat:

În prealabil postat de monica73
as vrea sa intru in imparatie intreaga ,cu sufletul treaz ,cu inima curata ,fara efecte secundare datorate mandriei si vicleniei care ma pandesc .

:) deci luna clipeshte in 28 de zile o singura data... noi clipim mereu dar niciodata cu dragoste curata, sfanta... :(

Traditie 21.03.2008 15:40:02

Citat:

În prealabil postat de monica73

eu cred ca trebuie sa traim cu' gandul iubirii',Dumnezeu este iubire.iubirea nu este o necesitate ,este sensul vietii .fara iubire suntem nimic.



Eu vorbesc din experienta. Am încercat tot felul de astfel de miscari de gânduri.

Scopul nostru este dobândirea Duhului Sfânt si miscarile deliberate ale mintii împiedica venirea Duhului.



nu ma refer la iubirea stricta intre un barbat si o femeie,ci la iubirea a tot ceea ce ne inconjoara.

Iubirea pe care trebuie s-o dobândim (fata de oameni si de Dumnezeu) ne-o descopera Dumnezeu. Ce facem noi dupa impresiile noastre e rau. Si progresul în iubirea nu are sfârsit.


aseara m-a trezit o lumina puternica ,care imi batea in geam,era luna ,era o noapte cu luna plina;am luat aparatul sa-i fac o poza ,simteam cum o iubesc,era superba!

E primavara si totul e minunat. Eu merg ]n toiul noptii prin parc vreo ora, e magnific. Dar nu sunt aceste lucruri cele care ne dau bucurie ci Duhul Sfânt care e în ele.




istoica 21.03.2008 15:49:45

Chiar ma intreb daca bucurii de genul celor pe care le povestiti, voi imi sunt permise(le am si eu), pentru ca e un mod de a iubi creatia, materia nu Creatorul. Nu stiu sa delimitez bine aceste aspecte.

monica73 21.03.2008 16:00:36

Citat:

În prealabil postat de istoica
Chiar ma intreb daca bucurii de genul celor pe care le povestiti, voi imi sunt permise(le am si eu), pentru ca e un mod de a iubi creatia, materia nu Creatorul. Nu stiu sa delimitez bine aceste aspecte.

cred ca daca respecti prima porunca aceea de a -l iubi pe Dumnezeu ,trebuie sa iubesti si tot ceea ce a creat.nu?:dozingoff:

ory 21.03.2008 16:36:58

Mai bine nu mai vorbesc de iubire....fiindca mi se face lehamite doar "sa vorbesc" de iubire!!!

C-tin 21.03.2008 16:40:13

Citat:

În prealabil postat de veilur
Da, cred ca asta este cel mai greu lucru. Monica, ai putea sa iubiesti un tigan care tocmai ti-a furat portofelul punandu-ti cutitul la gat? :)

De ce nu fratioare!...si el e tot om, numai ca nu reuseste s-o arate!

Data viitoare cand ti se mai intampla..., dá-i singurel si telefonul si ceasul ...si sa vezi ce eliberat si fara de griji ai sa te simti...

7th_Brigade_TzHL 21.03.2008 16:50:47

1 Corinteni 13
1. De as grai în limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar [color=red]dragoste nu am, nimic nu sunt.[/color]
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. [color=red]Dragostea nu cade niciodata.[/color] Cât despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va înceta; stiinta se va sfarsi;


costel 21.03.2008 16:53:54

Ma bucur ca am parte de o sotie care se preocupa mai mult de mine decat de ea. Multumesc lui Dumnezeu pentru acest mare dar. Ce minunat e sa auzi: Sa multumim lui Dumnezeu ca ne-am cunoscut.

monica73 21.03.2008 16:59:41

Citat:

În prealabil postat de costel
Ma bucur ca am parte de o sotie care se preocupa mai mult de mine decat de ea. Multumesc lui Dumnezeu pentru acest mare dar. Ce minunat e sa auzi: Sa multumim lui Dumnezeu ca ne-am cunoscut.

ma bucur si eu pentru voi,Dumnezeu sa va ocroteasca !

mirelat 21.03.2008 17:02:51

Citat:

În prealabil postat de costel
Ma bucur ca am parte de o sotie care se preocupa mai mult de mine decat de ea. Multumesc lui Dumnezeu pentru acest mare dar. Ce minunat e sa auzi: Sa multumim lui Dumnezeu ca ne-am cunoscut.

:) foarte frumos, felicitari!

monica73 21.03.2008 17:10:56

am ajuns la concluzia ca iubirea exista,dar nu toti au cunoscut sentimentul.:|

Z.Lidia 21.03.2008 17:54:47

Mie mi-e greu sa iert, sau sa ajut un pacatos, sau sa miluiesc un crestin, fara sa ma gandesc la Dumnezeu. La faptul ca El vrea sa ii iubim inclusiv pe dusmani. Altfel, eu sunt saraca in iubire fata de aproape.

istoica 21.03.2008 18:12:47

Citat:

În prealabil postat de Z.Lidia
Mie mi-e greu sa iert, sau sa ajut un pacatos, sau sa miluiesc un crestin, fara sa ma gandesc la Dumnezeu. La faptul ca El vrea sa ii iubim inclusiv pe dusmani. Altfel, eu sunt saraca in iubire fata de aproape.

Si eu! Dar imi este teama ca nu doar ca nu miluiesc, dar ii mai si judec din moment ce m-am uitat la el si am hotarat ca nu-i dau.

7th_Brigade_TzHL 22.03.2008 13:06:00

Si eu imi dau seama ca trebuie sa fiu mai saritor pentru aproapele:

Faptele Sfintilor Apostoli 20:35 Toate vi le-am aratat, caci ostenindu-va astfel, trebuie sa ajutati pe cei slabi si sa va aduceti aminte de cuvintele Domnului Iisus, caci El a zis: [color=red]Mai fericit este a da[/color] decat a lua.

Practic daca aplicam ce spune mai sus Iisus Hristos, este mai fericit a da iubire decat a primi. Sau probabil simpla daruire de iubire chiar daca nu primesti nimic in schimb, aduce fericirea.

philalex 24.03.2008 16:15:29

da, sa incercam sa luptam...ca iubirea sa nu moara...e cam rar astazi....societatea in care traim, alearga dupa bani....si uita de sentimente....nice topic...:rolleyes:

cod_gabriel 25.03.2008 13:20:07

Citat:

În prealabil postat de monica73
aseara m-a trezit o lumina puternica ,care imi batea in geam,era luna ,era o noapte cu luna plina;am luat aparatul sa-i fac o poza ,simteam cum o iubesc,era superba!

Asta e iubirea de frumos (=hedonism, pentru ca si vazul e un simt) si nu e recomandata de toti teologii. Dar si eu iubesc frumosul si n-am sa las pe nimeni sa-mi spuna ca nu e bine.

cod_gabriel 25.03.2008 13:37:19

Citat:

În prealabil postat de vsovi
iar altzii zic ca au fost in cer shi n-au gasit nimic...mint spune Cuvantul Lui Dumnezeu, ca doar este scris ca cerul este locul cetatzii Marelui Imparat, iar Pamantul este locul unde-si ashterne picioarele Sale...

Nu mint ... cerul e parte a creatiei , iar Creatorul nu are cum sa faca parte din propria creatie. Astea sunt formulari pentru oamenii de acum 2000 de ani. Nici in ziua de azi savantii nu cad de acord asupra naturii universului, nasterii sale, caracterului sau finit sau infinit, etc. S-ar putea sa lipseasca si astazi instrumentarul lingvistic si capacitatea umana de intelegere a lui Dumnezeu, cu atat mai mult lipsea atunci.
Deci daca ridici ochii spre "bolta albastra" si iti imaginezi ca zburand in directia aia, ai sa dai de Dumnezeu in persoana, vei fi dezamagit.

monica73 25.03.2008 15:07:13

'daca simtim suferinta fara asemanare a lui Dumnezeu,Mantuitorul nostru,cea din iubirea d oameni,aceasta curateste si viata noastra;caci acesta-i focul azvarlit de Dumnezeu pe pamant:parjolul dragostei,care aprinde lumea,arde puterile raului si straluceste cu lumina dumnezeiasca pe smeritii Sai urmatori,ce se intorc Acasa.
Iubirea de Dumnezeu si iubirea de oameni in care atarna toata Legea si Prorocii,implinindu-le Iisus ca nimeni altul,prin aceasta se vedea limpede ca Iisus e Dumnezeu si Dumnezeu este iubire.'(pr. ARSENIE Boca)

7th_Brigade_TzHL 25.03.2008 18:33:37

Citat:

În prealabil postat de monica73
'daca simtim suferinta fara asemanare a lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,cea din iubirea de oameni,aceasta curateste si viata noastra'

Nu stiu daca vom putea simti vreodata suferinta aceasta, si iubirea lui Dumnezeu.
Cine citeste cartea Osea din Sfanta Scriptura isi poate forma o idee.
Dar capacitatea noastra de a suferi si a iubi este infinit mai mica decat cea a lui Dumnezeu.

alexandra28again 26.03.2008 08:17:50

Cred ca notiunea de iubire este intelesa foarte gresit in societatea noastra.Oamenii au impresia ca iubirea aceea mare trebuie s-o avem pentru persoana de sex opus.Unele persoane isi iubesc partenerul chiar pana la disperare.Asta nu este iubire,ci este obsesie si este un pacat impotriva lui Dumnezeu.
Iubirea crestina trebuie sa fie pentru Dumnezeu(cea mai mare) si pentru aproape,pentru tot aproapele,nu doar pentru aceia pentru care simtim noi atractie.Insa daca mustram pe cineva nu inseamna ca il uram,si mai mare pacat facem daca il lasam asa,fara sa il mustram,in pacatul lui.Deci iubirea trebuie sa fie constructiva.

costel 26.03.2008 15:42:10

Eu cred ca omul se pune in randuiala atunci cand iubeste pe toti oamenii. Numai asa poti sa simti ca si ceilalti oameni te iubesc.

georgeval 26.03.2008 15:52:21

Trebuie sa iubim cum a iubit Hristos. Avand in Sine din veci iubirea in comuniunea cu Tatal si cu Duhul Sfant, transmite iubirea Sa si umanului asumat si o face aceasta si in relatia cu celelalte persoane umane. "Iubirea nu si-o da omul de rand singur, ci o are din relatia cu o Persoana care e si ea om, dar si Dumnezeu".(Pr. Dumitru Staniloae)

oni91 26.03.2008 19:21:36

Eu cred ca iubirea se simte, nu se "descrie"...

sofiaiuga 26.03.2008 20:47:14

iubirea de care se vorbeste in biblie e de tip AGAPE si ea e daruita de Dumnezeu celor care isi curata inima de pacate .De aceea sfintii sint cei care iubesc cel mai mult.Iubirea e un DAR DE LA DUMNEZEU DIRECT PROPORTIONAL CU O INIMA CURATA.

cozia 28.03.2008 15:59:33

Citat:

În prealabil postat de monica73
sa umplem paharele cu aceasta licoare dulce,sa o sorbim pana la fund,sa facem loc iubirii sa respire,sa dam sens vietii prin iubire;sa ne lasam purtati pe un nor pe cerul albastru,sa ne jucam cu luna,sa lasam soarele sa ne arda obrajii pali,sa pasim pe nisipul fierbinte lasand valurile sa ne izbeasca fata ;sa ne prindem de mana frati si surori,sa ne strangem in brate si sa uitam de ura ,cuvintele dulci sa ne iasa pe gura,sa ne iubim!sa aprindem in inimi faclia iubirii,sa ardem sentimentele urii,inima de gheata sa se topeasca,sa facem acestea si vom simti caldura,vom vedea Lumina ce ne inconjoara.
sa vorbim despre iubire ,acest sentiment uitat de lume,sa simtim iubirea traita de orice floare,orice picur de roua pe un fir de iarba verde,pentru ca iubirea traieste printre noi;fiecare suflare de vant suierat pe la ureche ne indeamna la iubire.
sa uitam sa filozofam si sa vorbim simplu despre iubire;
sa spunem fiecare ce-i iubirea ,ce simtim atunci cand iubim;
iubirea ar trebui sa o simtim oriunde si oricand ,sa existe permanent printre noi,sa fim condusi de sentimentele iubirii;
e oare atat de greu sa ne iubim?!

Multumim Monica pentru expunerea romantica a iubirii, si ma gindeam ca pe linga ea am putea fiecare sa venim cu exemple concrete de manifestare a iubirii pe care o simtim in interactiunea pe care o avem zilnic intre noi...pe strada, acasa, cu familia, prietenii, cu colegii la servici......ca sa lamurim mai bine ca de fapt iubirea nu este doar o euforie simtita cind stam dimineata pe plaja mingiiati de valurile marii, ...fulgi de nea care se aseaza lin pe obraji, etc

Un exemplu de manifestari de iubire...

Cind iesim din casa si vedem hirtii, ambalaje aruncate in fata blocului sau pe strada... sa ne aplecam si sa le stringem, daca un om arunca o sticla de cola, sa o ridicam noi fara sa-l certam.

Sa nu ne enervam cind vinzatoarea nu este in toane bune

Sa nu ne enervam daca Preotul ne amina sau refuza impartasirea...

Sa ajutam prietenii cu copiii dificili, cu noii nascuti

Sa nu ne sare tandara cind un sofer ne "ia fata",

sa lasam alte masini sa ne depaseasca

altele?






cozia 28.03.2008 16:13:39

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga
Iubirea e un DAR DE LA DUMNEZEU DIRECT PROPORTIONAL CU O INIMA CURATA.

Sofia, poa6te sunt doar eu mai greu de cap, dar concret ce face o inima curata...eu nu prea pot sa inteleg iubirea din definitii, si avem deja trei pagini de definitii...scuzati

mirelat 28.03.2008 19:15:25

Citat:

În prealabil postat de cozia
altele?


sa zambim mai des ca sa inseninam un pic mai mult zilele noastre si ale altora

sa imbratisam din suflet atunci cand o facem, nu ca niste vlaguiti apatici preocupati de forme fara fond

sa nu ne haituim datornicii si sa acceptam cu inima impacata si o asa-zisa pierdere

alynnna 31.03.2008 08:05:51

Se vorbeste atat de mult despre iubire dar atunci cand un semen (mai ales daca e de sex opus) iti spune te iubesc frate(sora) imediat mergem cu gandul la desfranare sau fatarnicie. Este primul gand ce ne vine in minte, apoi analizam si posibilitatea ca acel om poate simti o iubire sincera frateasca asemenea crestinilor de odinioara. Astfel prin impulsurile noastre (cele cu care primim consideratia, iubirea aporoapelui) aratam de fapt starea inimii noastre. Sa nu uram, este prima treapta dar a primi cu recunostinta si simplitate iubirea aproapelui, fara a ii da conotatie lumeasca este a doua treapta. Daca am avea mai multa simplitate lumea ar deveni mult mai buna si mai frumoasa :) Ceea ce ne lipseste monica nu e vorba de iubire ci simplitatea de a primi iubirea ce ni se ofera :cool:


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:43:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.