Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Saracii-ingeri? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6886)

cosmin95 10.08.2009 20:12:36

Saracii-ingeri?
 
oare sunt saracii igeri?

mirelat 11.08.2009 07:03:36

cum adica?
 
vrei sa spui ca saracii, pentru faptul ca sunt saraci, ajung ingeri?? nu prea cred ca saracia sa fie o conditie necesara si suficienta pentru mantuire.

Traditie1 11.08.2009 09:23:16

Se refera la Evrei 13,2:

Primirea de oaspeți să n-o uitați căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.


Versetul se refera la gazduirea pe care Avraam a facut-o celor trei îngeri care luasera chip de oameni în Vechiul Testament (si care sunt considerati o prefigurare a Sfintei Treimi, fiindca Avraam li se adreseaza ca unei singure persoane).

FiulRisipitor 12.08.2009 10:47:05

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 159556)
Se refera la Evrei 13,2:
Primirea de oaspeți să n-o uitați căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.

Probabil cuvantul cheie aici este "UNII" deci nu toti saracii sunt ingeri, dar pentru ca noi nu putem sti care din ei, e datoria noastra sa tratam toti saracii cu destul respect. Cel putin respectul pentru o fiinta umana.

BogdanF2 12.08.2009 18:27:24

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 159556)
Se refera la Evrei 13,2:

Primirea de oaspeți să n-o uitați căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.


Versetul se refera la gazduirea pe care Avraam a facut-o celor trei îngeri care luasera chip de oameni în Vechiul Testament (si care sunt considerati o prefigurare a Sfintei Treimi, fiindca Avraam li se adreseaza ca unei singure persoane).

Poate citatul se refera la ingerii care vin in lume sa-i incerce pe oameni, cu ingaduinta lui Dumnezeu.

Nu cred ca sunt saraci, cred ca sunt cu mult mai bogati duhovniceste decat noi.

Bogdan.

moshu 12.08.2009 19:36:52

Citat:

În prealabil postat de cosmin95 (Post 159493)
oare sunt saracii igeri?

Nu obligatoriu.

cosmin95 18.08.2009 18:30:00

ma refer ca poate ingerii iau fata de om sarac ca sa ne incerce.

cosmin95 18.08.2009 18:34:23

cum pot niste oameni cu carje sa ajunga in munti la manastire, si apoi nu cersesc ci doar stau... nu stiu daca atiunci sunt ingeri, daca ar fi, ar cersi? sau nu? ca nu stiu io am ajutat un om sarac cu carje cu 50 mii. ma gandxc ca nu ar putea un om sarac sa ajunga in munti cu carje si infometat ca de prefacu nu prea pt k nu cersea ... deci multume

cosmin95 18.08.2009 18:37:30

putem sai simtim? ca sunt spirituali..

moshu 18.08.2009 19:08:48

aaa, in sfarsit am inteles intrebarea. Daca saracii sunt ingeri undercover. Nu stiu, nu mi-am pus niciodata intrebarea asta, banuiesc ca e posibil, desi nu am auzit de marturii de acest fel. Stiu ca ingerii s-au mentionat ca fiind "ca niste barbati tineri", insa cred ca erau niste oameni care atrageau atentia imediat, dat fiind lumina care o raspandeau de jur imprejur, si poate, da, e posibil sa trezeasca in sufletul privitorului o anumita incarcare spirituala...

Insa, de fiecare data cand vad un sarac nu mi-am pus niciodata intrebarea asta. De ce un inger sa se deghizeze intr-un sarac, cand el poate fi de fata (si ingerul pazitor chiar e!) la absolut toate lucrurile care le facem singuri sau impreuna??

Daca tu te intrebi poate ca daca ingerul s-a transformat in sarac sa te testeze, eu sunt de parere ca acest lucru, desi posibil, e improbabil si inutil. De vreme ce e de fata cu tine si saracul, de ce mai e nevoie acest joc? El vede daca ii dai bani sau nu, nu are nevoie de o prezenta trupeasca fizica pentru a vedea asta! Deci data viitoare cand te intalnesti cu un sarac, gandeste-te ca orice faci ingerul pazitor oricum te vede ce faci. Data viitoare cand mergi singur la pescuit, si te enrveaza o musca, si te uiti in stanga si in dreapta si crezi ca nu e nimeni si scapi o injuratura, sa stii ca si in acest caz ingerul pazitor vede intamplarea si o memoreaza, chiar daca crezi ca esti singur.

moshu 18.08.2009 19:28:40

Citat:

În prealabil postat de cosmin95 (Post 160705)
cum pot niste oameni cu carje sa ajunga in munti la manastire, si apoi nu cersesc ci doar stau... nu stiu daca atiunci sunt ingeri, daca ar fi, ar cersi? sau nu? ca nu stiu io am ajutat un om sarac cu carje cu 50 mii. ma gandxc ca nu ar putea un om sarac sa ajunga in munti cu carje si infometat ca de prefacu nu prea pt k nu cersea ... deci multume

Oamenii cu carje ajung in munti la manastiri cu autobuzul. De cersit, nu mai e nevoie sa cerseasca, din doua motive: unul ca nu mai e nevoie de asemenea lucru, ba chiar asta ar putea sa alunge credinciosii generosi, asa ca au adoptat tactica "bagarii in seama": stau in unele locuri la vedere si asteapta credinciosii, care au sensibilitatea ridicata din cauza pelerinajului. Al doilea motiv ar putea sa fie ca pur si simplu si-au luat pauza.

Sa stii ca daca ai dat 5 lei unui cersetor ai facut un lucru bun, si ca banii aceia lui Iisus i-ai dat. Caci El a zis:"orice faceti, sa stiti ca mie imi faceti". Deci daca ai ajutat pe un frate de-al tau, l-ai ajutat pe Iisus, iar daca ai spus cuiva o vorba rea, lui Iisus I-ai spus vorba cea rea. Ai facut un lucru bun, insa cand mai faci de genul sa nu mai zici la nimeni. Numai tu si Iisus trebuie sa stiti de acest lucru. Caci daca te lauzi, sau faci lucruri bune la vedere, si lumea te aplauda si te rasplateste, atunci in cer nu o sa iti mai primesti rasplata, odata ce ai primit-o deja pe pamant.

cosmin95 21.08.2009 11:33:36

mai vreau sa zicca poate un inger poate sa ia forma unui om sarac ca sa puna pe cineva la incercare . si nu cred ca nu ma vede pe mine ingerul pazitor cand fac ceva rau. poate ca a luat forma de sarac ca sa ma incerce si sa fac o fapta buna pentru ca inainte nu am maai ajutat saraci. vroiam sa stiu parerea voastra. ca duipa cie a triecuit die oameini i disparut

cosmin95 21.08.2009 11:36:05

draga mos nu ma laud mersi de vorbe

cosmin95 21.08.2009 15:48:30

nu cersea era un om cu carje barba destul de necajit.. era la tismana . lam vazut cum a coborat. urcand nu. cand a ajuns in parcare am intr in masina si a mers ce a mers el asa. lam vazut pe el ultima data cand se apropia de ultimele 5 masin (nu era in spaele lor) masini si asa cand sa ma uit la el din nou a disp cam asa parca..


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:49:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.