Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Religia Islamica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5032)
-   -   o nedumerire (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14774)

myself00 31.03.2012 17:03:58

o nedumerire
 
bună ziua...!
întrebarea mea este următoarea...
mulsumani își pot mântui sufletele....?
în urmă cu aprox...1 an, pur și simplu eram foarte artras de această religie...iar acum...îmi repugnă până și perspectiva de a mă mai gândi la..(...!)
când ascultam versetele ce se rosteau la geamiile din pre-jurul meu mă făceau să cant laolaltă cu ele...! e plăcut să ști că peste 5 de geamiuri ex (din istanbul) îi dă slavă lui Dumnezeu atât de frumos toate laolaltă...însă nerespectând Preasfânta Treime , ei cred doar într-un singur Dumnezeu! păcat....
îI mulțumesc Doamnului Dumnezeului meu că mi-a cârmuit pași cu blândețe...!
Hristos n-a propăvăduit mai multe religii decât una șingură (ortodoxia)
iubirea/respectul/smerenia/umilința...

Adriana Cluj 31.03.2012 17:13:46

Citat:

În prealabil postat de myself00 (Post 438179)
mulsumani își pot mântui sufletele....?

Probabil ca da... Are Dumnezeu socoteala sa cu fiecare, pe care noi oricum nu o putem patrunde.
Intrebarea, insa, care ar trebui sa ne framante este legata de mantuirea noastra, a fiecaruia... si poate ca nici aceasta nu, ci doar sa facem voia Domnului, restul, legat de mantuire, nu mai sta in puterea nostra..caci nimeni nu se mantuieste pe sine singur...Doar Dumnezeu mantuieste.
Pana n-om ajunge acolo, n-om sti...

myself00 31.03.2012 17:32:04

mama se află în concubinaj cu un mulsuman de mai bine de 9 ani...
cu toate că locația se află într-o zonă foarte aglomerată a istanbuluilui din ultimele 2 etaje ale unei clădiri le-a amenajat special pentru 300 de porumbeii mai de toate felurile... în fiecare zi de câte 3 ori pe zi îi cercetează le cumpără mâncare, cheamă doctorul...etc
chivernisește totul cu atâta delicatețe... el însuși spune Dumnezeu ne cercetează prin oamenii...
din pricina acestui fapt am pus întrebarea precedentă...
el îmi respectă religie/ și așa s-ar cade cași eu să i-o respect...!
însă păcat..din nou

Adriana Cluj 31.03.2012 18:13:47

Citat:

În prealabil postat de myself00 (Post 438185)
mama se află în concubinaj cu un mulsuman de mai bine de 9 ani...
cu toate că locația se află într-o zonă foarte aglomerată a istanbuluilui din ultimele 2 etaje ale unei clădiri le-a amenajat special pentru 300 de porumbeii mai de toate felurile... în fiecare zi de câte 3 ori pe zi îi cercetează le cumpără mâncare, cheamă doctorul...etc
chivernisește totul cu atâta delicatețe... el însuși spune Dumnezeu ne cercetează prin oamenii...
din pricina acestui fapt am pus întrebarea precedentă...
el îmi respectă religie/ și așa s-ar cade cași eu să i-o respect...!
însă păcat..din nou

Ce pot eu sa zic? (am mai spalat o faianta, o usa... fac o pauza la calculator...)
Nu judeca pe nici unul; indeosebi pe mama ta nu ai voie sa o judeci. Roaga-te, pentru tine, pentru ea, pentru toti.
Ai auzit de Sfantul Fanurie? Citeste.
Respecta-l si pe acel om. Este om. Sa nu uitam ca omul este creatia lui Dumnezeu.
Nu te amesteca in religia lui. Tine-te de a ta.

stefan florin 01.04.2012 00:03:23

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 438181)
Probabil ca da... Are Dumnezeu socoteala sa cu fiecare, pe care noi oricum nu o putem patrunde.
Intrebarea, insa, care ar trebui sa ne framante este legata de mantuirea noastra, a fiecaruia... si poate ca nici aceasta nu, ci doar sa facem voia Domnului, restul, legat de mantuire, nu mai sta in puterea nostra..caci nimeni nu se mantuieste pe sine singur...Doar Dumnezeu mantuieste.
Pana n-om ajunge acolo, n-om sti...



doamna aici gresiti. Musulmanii NU se vor mantui. Uitati ce zice Hristos:
"Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi"
(Marcu 16:15-16)
Cred musulmanii ca Iisus este Dumnezeu? NU! Sunt musulmanii botezati? NU!...iar cel ce nu va crede se va osandi-zice Hristos. Asa ca...trageti concluzia singura. Doamne ajuta!

iustin10 01.04.2012 01:36:40

Citat:

În prealabil postat de myself00 (Post 438179)
Hristos n-a propăvăduit mai multe religii decât una șingură (ortodoxia) iubirea/respectul/smerenia/umilința...

Hristos a propovaduit iubirea lui Dumnezeu impreunata cu iubirea de oameni .
Ortodoxia a propovaduit iubirea de Hristos, a Bisericii ,precum mireasa isi iubeste Mirele.
Cine nu vede pe orice om ca creatie a lui Dumnezeu,nu il iubeste pe Hristos. Si cine se pune judecator in locul Stapanului,va fi mai mic decat acela care tace,si iubeste pe toti oamenii. Caci in fiecare om exista Dumnezeu. Cine exclude fie si un singur om,il exclude pe Dumnezeu insusi ,ca si cum omul acela ar avea alt cvreator si alt tata .Ca si cum musulmanul ar fi creat de allah ,si nu tot dupa chipul lui Hristos.
Datoria noastra e sa iubim , si sa dam slava lui Dumnezeu , nu sa ne ingrijoram de ce va fi cu ceilalti.

Mosh-Neagu 01.04.2012 01:58:46

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 438204)
doamna aici gresiti. Musulmanii NU se vor mantui. Uitati ce zice Hristos:
"Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi"
(Marcu 16:15-16)
Cred musulmanii ca Iisus este Dumnezeu? NU! Sunt musulmanii botezati? NU!...iar cel ce nu va crede se va osandi-zice Hristos. Asa ca...trageti concluzia singura. Doamne ajuta!

Cred ca uneori se face o mare confuzie intre mantuire si sfintenie. Eu cred ca de mantuit se vor mantui multi, indiferent de credinta. Dumnezeu este de o bunatate pe care mintea omului nu o poate cuprinde. "Fiecare pasare pe limba ei piere". Este cu totul absurd sa te rogi in fiecare zi, sa faci milostenie, sa fii un om bun si iubitor de semeni si sa nu te mantuiesti. Doar ca "ceilalti" nu vor gusta din "Imparatia cerurilor". Ortodocsii au intr-adevar un privilegiu deosebit, dar el nu vine de-a gata. Trebuie sa urmam Calea pe care Mantuitorul ne-a lasat-o. Altfel, ma tem ca ajungem cu adevarat in iad, in timp ce musulmanul milostiv si rugator se va mantui, chiar daca nu se va numara printre acele "cete-cete", pastorite de Mantuitor. Pacatul strigator la cer nu e acela ca musulmanul s-a nascut musulman, ci acela prin care ortodoxul se leapada de ortodoxie si trece la religia mahomedana, budista, hindusa etc.

iustin10 01.04.2012 02:09:01

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 438230)
Pacatul strigator la cer nu e acela ca musulmanul s-a nascut musulman, ci acela prin care ortodoxul se leapada de ortodoxie si trece la religia mahomedana, budista, hindusa etc.

Pacatul cel mai mare este absenta iubirii ,si la musulman,si la ortodox. Iata deci ca toti suntem supusi aceluiasi pacat...

ioanna 01.04.2012 14:17:52

Citat:

În prealabil postat de myself00 (Post 438179)
bună ziua...!
întrebarea mea este următoarea...
mulsumani își pot mântui sufletele....?
în urmă cu aprox...1 an, pur și simplu eram foarte artras de această religie...iar acum...îmi repugnă până și perspectiva de a mă mai gândi la..(...!)
când ascultam versetele ce se rosteau la geamiile din pre-jurul meu mă făceau să cant laolaltă cu ele...! e plăcut să ști că peste 5 de geamiuri ex (din istanbul) îi dă slavă lui Dumnezeu atât de frumos toate laolaltă...însă nerespectând Preasfânta Treime , ei cred doar într-un singur Dumnezeu! păcat....
îI mulțumesc Doamnului Dumnezeului meu că mi-a cârmuit pași cu blândețe...!
Hristos n-a propăvăduit mai multe religii decât una șingură (ortodoxia)
iubirea/respectul/smerenia/umilința...

Mantuirea se realizeaza prin intalnirea activa dintre Dumnezeu si om, fiind relatia de comuniune cu Dumnezeu in persoana Cuvantului Sau (Hristos) si prin El cu ceilalti oameni. Noi il cunoastem pe Hristos prin participare la trupul Sau, care e Biserica, in cadrul ei omul primind o identitate in Hristos, ce presupune o innoire a identitatii personale prin viata in Hristos. De aceea suntem incredintati ca in Biserica ne situam pe calea mantuirii, avem aceasta certitudine, Ortodoxia fiind credinta purtatorilor de Hristos. O dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu exista si in alti oameni , inclusiv in unii musulmani, iar Dumnezeu nu sta pasiv in fata unei ratiuni care-l contempla, ci i se comunica prin iubire. Ei nu vor putea insa gusta pe deplin bucuriile spirituale, atata timp cat capacitatea de comuniune prezenta in ei nu e actualizata de Hristos. De aceea, dupa judecata particulara, unii vor fi mai aproape de Dumnezeu, iar altii mai indepartati, asa cum sunt si in viata asta.

Citat:

când ascultam versetele ce se rosteau la geamiile din pre-jurul meu mă făceau să cant laolaltă cu ele...! e plăcut să ști că peste 5 de geamiuri ex (din istanbul) îi dă slavă lui Dumnezeu atât de frumos toate laolaltă...însă nerespectând Preasfânta Treime , ei cred doar într-un singur Dumnezeu! păcat....
Noi credem intr-un singur Dumnezeu, la fel ca si musulmanii si evreii. Ei cred in Dumnezeu, nu cred in fiintarea dumnezeirii in treimea ipostasurilor.

Adriana Cluj 01.04.2012 14:38:27

Mi-am amintit un cuvant al parintelui Cleopa pe care l-am citit candva. Poate o sa-ti foloseasca.
Noi, oamenii acestia obisnuiti, suntem tentati sa facem harcea-parcea orice..... si sa rupem aripi fragede, fara nici o urma de blandete.....iar eu una recunosc ca nu prea ar trebui sa vorbesc pentru ca nu ma pricep deajuns, n-am nici cunostintele necesare, nici limbajul potrivit, nici dreptul, caci si acest drept trebuie sa fie conditionat de niste merite, virtuti, trairi, pe care sunt foarte departe de a le avea.......... (nici cu gandul sa le gandesc nu-i ingaduit.......)
De aceea, prefer sa iau cuvantul celor invatati, induhovniciti, stiu ei muuuuuult mai bine decat noi cum sa ne raspunda la nedumeriri, intrebari, idoieli, rataciri...
Daca pana si pentru ei sunt lucruri care au ramas ascunse/nedescoperite (ei spun acestea de multe ori....), ce putem astepta de la noi?
Asculta cuvantul unui om care merita si trebuie ascultat, in volumul 2 al seriei ""Ne vorbeste parintele Cleopa"", penultimul capitol. initial am vrut sa transcriu textul, dar pentru ca l-am gasit gata transcris, postez link-ul: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...mea-81203.html


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:09:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.