Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   am nevoie de un sfat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8934)

mariuca92 24.03.2010 16:09:47

am nevoie de un sfat
 
Buna,

Sunt o tanara de 18 ani si am nevoie de un sfat crestin.
Am recurs la aceasta metoda pentru ca imi este un pic rusine sa vorbesc despre "problema" mea cu ceilalti.

Foarte pe scurt, "problema" mea este ca ma simt foarte atrasa de fete. De fapt chiar am o prietena cu care ma inteleg foarte bine. De ceva vreme insa ma preseaza foarte mult sa ne incepem viata sexuala. Pe de o parte nu as zice nu, insa stiu ca biserica condamna foarte mult aceste practici. As vrea sa stiu si parerea unora mai in varsta.

Este pacat sa iubesti un om, chiar daca e de acelasi sex?

Va multumesc anticipat,
Mariuca

Jane Says 24.03.2010 16:15:19

Cred ca faptul ca vii aici si pui intrebarea asta arata foarte clar ca in sinea ta stii deja raspunsul :) Ala si e. Fa ce-ti spune constiinta, nu ce vrea prietena ta.

Edit: de obicei cand ti-e rusine, cand incepi sa te gandesti ca poate totusi, Dumnezeu n-ar prea fi de acord cu ce vrei tu sa faci, asta e un indiciu sigur ca lucrul ala nu e bun. Multi incercam sa ne inabusim constiinta si sa scapam prin orice mijloace de rusine, sa ne "dezinhibam", sa ne "eliberam de prejudecati". Si prost facem, constiinta e mult mai desteapta decat noi.

gabriela8 24.03.2010 16:24:50

Draga mea,
 
A incepe viata sexuala cu o persoana de acelasi sex inseamna 90% a ramane in aceasta stare. Sfatul meu este sa nu faci aceasta greseala, mergi si discuta cu un preot, spovedeste-te regulat si nu te lasa amagita! Mai tarziu vei suferi! Gandeste-te, ce iti doresti? Vrei sa nu ai o familie si sa fii o "papusa"? Eu iti impartasesc durerea mea, am avut un prieten care se simtea atras de baieti si cred ca se putea remedia daca nu-si incepea viata sexuala cum nu trebuie!
Ai intrebat si cred ca iti dai seama ca nimeni nu te va incuraja sa faci asta ci din contra zic sa fugi cat poti de toate persoanele care te ispitesc si nu lupta impotriva lui Dumnezeu distrugand familia!

glykys 24.03.2010 16:25:56

Mariuca, mie mi-e destul de greu sa iti raspund, pentru ca nu stiu ce anume te-a facut sa ajungi in aceasta situatie, nu stiu ce iti doresti de la viata, nu stiu daca ai un model feminin si umul masculin bine inradacinate... Gandeste-te bine la asta! Ti-ai dorit vreodata o familie, niste copii? Parintii tai ti-au oferit un model de familie unita si implinita?

Stii doar ca este pacat... ca Dumnezeu a creat barbat si femeie ca sa se inmulteasca. Este pacat si faptul ca doi tineri (barbat si femeie) sa faca sex inainte de casatorie, pentru ca uniunea lor nu este binecuvantata. Nu dispera si ai rabdare, roaga-te la Dumnezeu sa iti arate ce trebuie sa faci.

mariuca92 24.03.2010 16:28:30

Jane,

Multumesc pentru raspunsul tau.

Insa tocmai ca asta e problema, am venit aici pentru ca nu stiu raspunsul.

Constiinta imi spune ca e ok, insa din punct de vedere crestin si al bisericii nu e ok. Aste e dilema, prietena mea nu are nici o legatura, decizia va fi a mea.

Ma intreb ce ar fi facut Hristos intr-o situatie similara.

Multumesc,
Mariuca

Jane Says 24.03.2010 16:31:12

Citat:

Este pacat sa iubesti un om, chiar daca e de acelasi sex?
Nu, insa nu se pune semnul egal intre iubire si sex. Faptul ca esti atinsa si iti place si te exciti asta nu inseamna nici ca esti iubita, nici ca iubesti. Chestia asta e la fel la 16 ani si la 80, cele doua nu sunt egale, nu sunt echivalente, nu sunt congruente si pot sa nu aiba nimic in comun una cu alta.

Niciodata sa nu le confunzi.

Jane Says 24.03.2010 16:32:06

Citat:

În prealabil postat de mariuca92 (Post 227535)
Jane,

Multumesc pentru raspunsul tau.

Insa tocmai ca asta e problema, am venit aici pentru ca nu stiu raspunsul.

Constiinta imi spune ca e ok, insa din punct de vedere crestin si al bisericii nu e ok. Aste e dilema, prietena mea nu are nici o legatura, decizia va fi a mea.

Ma intreb ce ar fi facut Hristos intr-o situatie similara.

Multumesc,
Mariuca

Asa-i ca esti troll? :):57:

Multumesc,
Jane

mariuca92 24.03.2010 16:36:11

Jane,

Nu ma asteptam la raspunsul asta.
Stiu ca sexul si dragostea nu sunt congruente, insa din ce spui tu reiese ca poti face sex fara sa iubesti/fii iubit. te citez "Faptul ca esti atinsa si iti place si te exciti asta nu inseamna nici ca esti iubita, nici ca iubesti".
Eu cred ca dimpotriva, nu poti face sex fara sa iubesti.

Mariuca.

mariuca92 24.03.2010 16:37:36

Jane,

Nu inteleg. Cum adica sa fiu troll? Ce e un troll? Bagaj de ala pe roti?

Mersi,
Mariuca

Jane Says 24.03.2010 16:38:23

Citat:

În prealabil postat de mariuca92 (Post 227539)
Jane,

Nu ma asteptam la raspunsul asta.
Stiu ca sexul si dragostea nu sunt congruente, insa din ce spui tu reiese ca poti face sex fara sa iubesti/fii iubit. te citez "Faptul ca esti atinsa si iti place si te exciti asta nu inseamna nici ca esti iubita, nici ca iubesti".
Eu cred ca dimpotriva, nu poti face sex fara sa iubesti.

Mariuca.

Lasa. Troll :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:05:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.