Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Pr. Arsenie Boca - Canonizare după Sfinții Părinți? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18291)

ovidiu b. 31.01.2016 03:12:58

N-am nici un chef de ceartă, dar nu pot fi de acord cu spusele tale "căci nu se vede cum este învartit"...când din înregistrare reiese clar că un monah în mijlocul bisericii (în văzul celor prezenți) pune în mișcare acel candelabru fără a crea efecte minune.

Simbolistica este cu totul altceva și în acest sens ți-am dat un articol să te documentezi.

"In momentele mai inaltatoare ale slujbelor mari candelabrele sunt puse in miscare, simbolizând hora sfinților, semn al participării la slujbă a Bisericii din cer alături de cea de pe pământ."

dobrin7m 31.01.2016 12:04:02

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 612381)
N-am nici un chef de ceartă, dar nu pot fi de acord cu spusele tale "căci nu se vede cum este învartit"...când din înregistrare reiese clar că un monah în mijlocul bisericii (în văzul celor prezenți) pune în mișcare acel candelabru fără a crea efecte minune.

Simbolistica este cu totul altceva și în acest sens ți-am dat un articol să te documentezi.

"In momentele mai inaltatoare ale slujbelor mari candelabrele sunt puse in miscare, simbolizând hora sfinților, semn al participării la slujbă a Bisericii din cer alături de cea de pe pământ."

ovidiu, esenta celor spuse de mine este alta. poate, intentionat sau nu ai abatut discutia in alta parte pentru a se pierde esenta.
Mesajul meu s-a vrut o paralela la povestea cu poza. Adica, iata candelabrul invartit de calugari, unii credinciosi ce cred ca se invarte singur (credinta indusa de multitudinea de imagini pe youtube unde se arata doar cum se invarte nu si cine il invarte) si deci naivitatea si simplitatea unor credinciosi care au nevoie de minuni pentru a crede. legat de poza, am spus clar, ca botezul unui catolic care trece la ortodoxie trebuie facut canonic prin scufundare nu doar mirungere si ca poza se adreseaza tocmai catolicilor si ereticilor ca sa inteleaga ca doar botezul ortodox este valid precum si ortodocsilor caldicei care sunt cuprinsi de ecumenismul eretic crezand ca si catolicii au botez valabil.

Insa pararela poate merge mai departe, la multimea de credinciosi caldicei spre rece, care nu isi cunosc credinta ortodoxa si nici nu o traiesc dar care ajung la Prislop si incep sa simta fiori si minuni si astfel numesc sfant pe cineva care nu este inca canonizat de Biserica ortodoxa. Acestia trec peste sinod, peste Hristos si manati de propriile simtiri, bazate pe minuni, aseaza sfinti in propriile calendare.

Eu am zis sa fim rezervati si sa lasam Biserica sa isi faca treaba , stand in ascultare.
ce se intampla la Prislop arata foarte clar ca multi au nevoie de minuni ca sa creada.

ahilpterodactil 31.01.2016 12:38:28

Da, unii au nevoie de minuni ca sa creada. Si chiar si atunci se indoiesc. Ce e asa neobisnuit in asta? Gasim numeroase exemple chiar in Evanghelie.

S-ar putea zice ca nu aveau pe Duhul Sfant si de aceea erau asa nehotarati. Bun. Dar si dupa Cincizecime au fost destui (scrie prin Epistole) care fie s-au mai indoit fie chiar s-au lepadat. Ce e asa neobisnuit? Asa-s oamenii.

Minunile sunt date de Dumnezeu tocmai ca oamenii sa se mai intoarca ori sa se intareasca in credinta. Ca ii cunoaste bine Domnul pe oameni, adica pe noi toti.

Pe de alta parte, fericiti cei care nu vad si cred, care nu au nevoie de prea multe minuni ca sa creada. Dar nu este insasi credinta o minune?...

Daca omul nu primeste suficiente semne inlauntrul sau, ca nu e bine facuta lucrarea lui duhovniceasca, apai ce sa faca omul? Mai cauta si el in afara... Bine ca inca mai gaseste si acolo!

DragosP 31.01.2016 13:48:51

Mai o poza, mai ceva...

ovidiu b. 31.01.2016 15:37:15

Mai câte un efect minune...pentru proștii care simt nevoia să dea ochii pe spate când intră într-o biserică.

dobrin7m 31.01.2016 15:37:53

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 612383)
Da, unii au nevoie de minuni ca sa creada. Si chiar si atunci se indoiesc. Ce e asa neobisnuit in asta? Gasim numeroase exemple chiar in Evanghelie.

S-ar putea zice ca nu aveau pe Duhul Sfant si de aceea erau asa nehotarati. Bun. Dar si dupa Cincizecime au fost destui (scrie prin Epistole) care fie s-au mai indoit fie chiar s-au lepadat. Ce e asa neobisnuit? Asa-s oamenii.

Minunile sunt date de Dumnezeu tocmai ca oamenii sa se mai intoarca ori sa se intareasca in credinta. Ca ii cunoaste bine Domnul pe oameni, adica pe noi toti.

Pe de alta parte, fericiti cei care nu vad si cred, care nu au nevoie de prea multe minuni ca sa creada. Dar nu este insasi credinta o minune?...

Daca omul nu primeste suficiente semne inlauntrul sau, ca nu e bine facuta lucrarea lui duhovniceasca, apai ce sa faca omul? Mai cauta si el in afara... Bine ca inca mai gaseste si acolo!

asa este. in sfarsit suntem de aceeasi parere.

catalin2 31.01.2016 21:11:53

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 612362)
Nici unul nu e sfințit.

De fapt ambii sunt sfintiti, sfintit nu e acelasi lucru cu sfant.

catalin2 31.01.2016 21:16:20

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 612361)
Care este deosebirea intre doi catolici care trec la ortodoxie insa unul este botezat canonic prin scufundare si unul e doar prin mirungere? sunt ei la fel? sunt ei la fel curatati? SUNT EI LA FEL SFINTITI?

Am spus si data trecuta ca in unele cazuri se aplica iconomia si nu se mai boteaza cel ce vine la ortodoxie. De exemplu, in trecut, nu se botezau nici macar arienii, care nu credeau in divinitatea lui Iisus. Asta nu inseamna ca botezul lor era valid. Am scris ca parintele Pruteanu se insala in privinta asta, probabil nu stie despre iconomie.

catalin2 31.01.2016 22:46:17

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 612358)
Prin "cercati duhurile" intelegi acelasi lucru cu "barfiti-l pe Arsenie Boca"?
Catalin, cum ai "cercat" tu duhul/duhurile Parintelui Arsenie Boca?
Tu personal, cum ai dat curs indemnului Apostolului?

Eu am spus ca sunt rezervat, nu spun nici da, nici nu. Prin duhuri se inteleg ingerii cazuti, nu sufletul cuiva cuiva. De exemplu cativa duhovnici au spus ca in studentie parintele Arsenie era interesat de religiile orientale si de practici de acolo. Nu stiu daca e asa. De ce e important sa se cerceteze duhurile? Pentru ca daca sunt duhuri cazute, daca cineva se inchina si da crezare ajunge sub influenta lor.

catalin2 31.01.2016 22:50:38

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 612359)
Catalin, operezi vreo distinctie intre har si manifestarea harului in lumea noastra? Dar intre manifestarea harului si perceperea lui?
Dar intre Dumnezeu (Fiinta) si manifestarea Lui in lume? Dar intre manifestarea Lui si perceperea Lui?

Eu nu trebuie sa operez ceva de la mine, daca acesta e adevarul nu il pot schimba eu si nici nu doresc acest lucru. Mai era un exemplu, cred ca l-am scris si data trecuta. Saul vede pe drumul Damascului tot lumina harului. Cei ce erau cu el nu o vad. Saul nu era prea sfant in acea vreme, chiar e dojenit de Mantuitor pentru prigoana.
De asemenea, consider ca la Ierusalim Sfanta Lumina este chiar lumina harului. O pot vedea toti, inclusiv atei si cei ce nu cred, chiar si pe internet.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:41:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.