Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   minunile Sf. Nectarie 2 (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2059)

ai2 09.04.2010 09:49:00

Citat:

În prealabil postat de roxanabadea (Post 231225)
Ieri, s-a-ntamplat din nou: avem in hol, la intrarea in casa,o icoana a Sfantului. Este ultimul lucru pe care il vedem cand plecam de acasa, este primul lucru pe care il vedem cand venim in casa. La El am pus candela cu Lumina luata de la Slujba de Inviere. Dimineata, la ora 5, sotul meu a fost trezit de niste zgomote ciudate,si in fum gros: icoana luase foc, de la lumanare, si jumatate de perete. Cartea cu viata Sf Nectarie a fost neatinsa, desi se afla in imediata vecinatate a icoanei. Nici sigurantele electrice tot din vecinatate! Ii multumim Sf Nectarie pentru ca ne-a salvat viata,din nou!

Ce-i drept sunt eu cam curios si de aceea nu pot sa nu intreb de ce Sf Nectarie nu a facut minunea sa nu ia foc nimic din casa? Ceea ce scrii tu se cheama selectie observationala si este cat se poate de ilogica. Pana la urma o icoana a luat foc de la lumina de la inviere. Daca si asta e minune aveti niste standarde destul de joase.

Dumitru73 09.04.2010 10:07:44

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 232754)
Ce-i drept sunt eu cam curios si de aceea nu pot sa nu intreb de ce Sf Nectarie nu a facut minunea sa nu ia foc nimic din casa? Ceea ce scrii tu se cheama selectie observationala si este cat se poate de ilogica. Pana la urma o icoana a luat foc de la lumina de la inviere. Daca si asta e minune aveti niste standarde destul de joase.

Sa nu uitam ca 2 adulti si un copil au murit in noaptea de Paste din cauza unei lumanari lasate aprinse. Ce bun prilej de facut minuni ...

anita 09.04.2010 11:13:40

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 232757)
Sa nu uitam ca 2 adulti si un copil au murit in noaptea de Paste din cauza unei lumanari lasate aprinse. Ce bun prilej de facut minuni ...

Nu inteleg ce vrei sa spui.
Cand Hristos l-a vindecat pe paraliticul adus de prieteni ,acela era credincios si curatat de pacate.
La fel ,slabanogul vindecat de Hristos la scadatoarea Vitezda a fost atentionat sa nu mai pacatuiasca.
Dumnezeu nu face minuni celor care nu ii cer ajutorul.

ai2 09.04.2010 11:14:31

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 232757)

Pai ar fi fost o minune sa le treaca prin cap ca le poate lua foc casa de la lumanare si sa ia masuri.

anita 09.04.2010 11:18:12

Citat:

În prealabil postat de Dieter_Eckhardt (Post 230902)
Si eu am avut o perioada grea. Sunt neamt dar locuiesc partial in romania. In 2004 m-am casatorit cu o romanca si vroiam sa intemeiem o familie. Am cunoscut-o intr-un loc pacatos, era stripteusa. Dupa ce si-a primit cetatenia germana a disparut imediat ca sa traiasca cu un alt barbat si ca sa lucreze in germania unde incerca sa castige bani multi intr-un timp scurt.. Banii au fost si sunt cel mai important lucru in viata ei a trebuit sa observ..

Inainte sa ma casatoresc cu ea a fost in Italia dar a fost expediata.. Nu mi-a spus niciodata dece. Vroia o familie dar nu putea sa ramana gravida. A fost de multe ori bolnava de la diferite boli sexuale. Sper ca nu au mai fost alti barbati cu ea.. Ma bucur ca nu a ramas gravida, s-a casatorit cu mine doar ca sa insele.. Da, pot sa zic ca SF. Nectarie m-a ajutat, m-am despartit de ea si documentul de divort este lucrul care as putea sa-l dau cu mir.. Si ma rog ca ea sa fie rasplatita dupa fapte dar totusi poate isi gaseste drumul drept si nu mai inseala prietenii, familia si justitia.

Nu inteleg ,cand te-ai casatorit nu stiai pe cine vei lua de sotie?
Si acum ,daca a intrat in viata ta ,desi era de asteptat sa ai aceste necazuri ,o blestemi?
Noi adesea cautam vinovati ,dar singuri ne cream anumite probleme si nu vedem care e adevaratul vinovat.

Dumitru73 09.04.2010 11:27:31

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 232779)
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Cand Hristos l-a vindecat pe paraliticul adus de prieteni ,acela era credincios si curatat de pacate.
La fel ,slabanogul vindecat de Hristos la scadatoarea Vitezda a fost atentionat sa nu mai pacatuiasca.
Dumnezeu nu face minuni celor care nu ii cer ajutorul.

Aha, m-am prins cum sta treaba.
Nu s-a intamplat o minune pentru ca dormind nu au mai avut si cum sa-I ceara ajutorul.
In plus, probabil ca nu erau nici prea credinciosi si curati, mai ales copilul.

anita 09.04.2010 11:36:24

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 232787)
Aha, m-am prins cum sta treaba.
Nu s-a intamplat o minune pentru ca dormind nu au mai avut si cum sa-I ceara ajutorul.
In plus, probabil ca nu erau nici prea credinciosi si curati, mai ales copilul.

Nu m-am referit la aceasta familie ,am spus ca sfantul Nectarie face minuni acelora care ii cer ajutorul.
Deci se presupune ca sunt si credinciosi.
Si de fapt Dumnezeu ajuta la rugaciunile sfantului.
Pe vremea lui Ceausescu si chiar si in vremurile noastre multi au murit deoarece se incalzeau cu gaze ,au murit sufocati.
Acum au uitat lumanarea aprinsa.
Dumnezeu ajuta dar nu iti baga in traista.

Dumitru73 09.04.2010 11:42:31

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 232792)
Nu m-am referit la aceasta familie ,am spus ca sfantul Nectarie face minuni acelora care ii cer ajutorul.
Pe vremea lui Ceausescu si chiar si in vremurile noastre multi au murit deoarece se incalzeau cu gaze ,au murit sufocati.

Cum nu te refereai la acea familie? Doar m-ai citat.
Si care era ajutorul in cazul de fata?

ai2 09.04.2010 11:44:52

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 232792)

Si bune si rele se intampla. Daca vrei sa vezi semne in statistica nu e greu deloc.

anita 09.04.2010 11:50:36

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 232796)
Cum nu te refereai la acea familie? Doar m-ai citat.
Si care era ajutorul in cazul de fata?

Tu asteptai sa fie facuta o minune in acest caz.
Si pentru ca s-a intamplat de Paste dai vina pe Dumnezeu .
Sau pe noi ca laudam ajutorul primit de Sus ?
Vezi ca Dumnezeu ne lasa liberi.
Avem libertatea de a crede sau nu in El.
Acum nimeni nu iti impune sa crezi sau sa traiesti conform invataturilor lui Hristos.

Ora este GMT +3. Ora este acum 10:38:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.