Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Erethorn 18.12.2011 23:51:25

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416271)
Adminul tot nu ne-a explicat de ce pe ortodocsi ii baneaza la cea mai mica abatere, in timp de pe unii useri agresivi ca Erethorn nu primesc niciodata macar un avertisment. Acestia useri mai creaza si divergente intre ortodocsi, incercand sa ii traga de parte lor pe ortodocsii ecumenisti.
Cum adminul pare a dori sa incurajeze unii useri agresivi singura posibilitate ramasa e sa nu mai discuti cu ei si sa nu-i mai bagi in seama. Pentru ca cealalta posibilitate au ales-o mai multi useri ortodocsi, sa paraseasca forumul.

Exact, așa ca userul de tristă amintire savonarola, pe urmele căruia văd că începeți să vă îndreptați, care a fost banat (de mai multe ori) după ce a umplut forumul de blesteme și limbaj suburban; de remarcat că după ce a fost banat ultima dată, a dat fuga pe alt forum și a acuzat conducerea acestui forum că este vândută evreilor.

nutucutu 19.12.2011 09:38:02

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416272)
Desi toti v-au spus ce inseamna, chiar si un penticostal, puteti intra si pe forumul catolic sa vedeti, dvs. sustineti in continuare acelasi lucru. Nu cred ca mai e nimic de discutat.

Intr-adevar, daca unul despre vorbeste Miscarea Carismatica , iar altul despre filmulte de pe net, nu e nimic de discutat. Noi nu vorbim aici despre ce a spus un penticostal, sau ce e scris pe un forum. Noi vorbim despre miscarea carismatica din Biserica Catolica. Daca a fost aprobata de Biserica Catolica eu cred ca e un lucru bun. Dumneavostra credeti contrariul. Vreti sa vorbim despre asta? Trebuie sa citim si sa ne informam ce inseamna aceasta miscare din punct de vedere al Bisericii Catolice, iar apoi analizam deca decizia Bisericii a fost gresita sau nu.

catalin2 19.12.2011 12:09:22

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 416345)
Intr-adevar, daca unul despre vorbeste Miscarea Carismatica , iar altul despre filmulte de pe net, nu e nimic de discutat. Noi nu vorbim aici despre ce a spus un penticostal, sau ce e scris pe un forum. Noi vorbim despre miscarea carismatica din Biserica Catolica. Daca a fost aprobata de Biserica Catolica eu cred ca e un lucru bun. Dumneavostra credeti contrariul. Vreti sa vorbim despre asta? Trebuie sa citim si sa ne informam ce inseamna aceasta miscare din punct de vedere al Bisericii Catolice, iar apoi analizam deca decizia Bisericii a fost gresita sau nu.

Nu despre asta spuneam, ci ca miscarea carismatica este legata de vorbitul in limbi, si de alte manifestari de la penticostali. La fel toate miscarile carismatice din celelalte culte, pentru ca in afara de 2-3 ortodocsi in alte culte exista miscari carismatice.

catalin2 19.12.2011 12:12:46

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 416279)
Ma simt flatat de atentia nemeritată pe care mi-o acordati.
Dar daca chiar nu doriti conversatie cu mine, va recomand o metoda care da rezultate in proporție aproape 100%..

- Incercati sa nu atingeti tastele!

Nici nu m-as fi obost sa le ating daca nu-mi adresai un mesaj, si acela ironic, ca de obicei. Nu mi s-a parut frumos sa nu raspund.

nutucutu 19.12.2011 12:19:53

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416401)
Nu despre asta spuneam, ci ca miscarea carismatica este legata de vorbitul in limbi, si de alte manifestari de la penticostali. La fel toate miscarile carismatice din celelalte culte, pentru ca in afara de 2-3 ortodocsi in alte culte exista miscari carismatice.

Logica dumneavoastra s-ar traduce asa: am auzit ca int-o minastire ortodoxa un calugar a rastingnit o calugarita pe o cruce, iar in alta o maicuta a nascut doi copii. Chiar si la catolici exista calugari/calugarite care au facut greseli, deci e clar, calugaria e gresita.

Miscarea carismatica nu e legata de vorbitul in limbi. Miscarea carismatica e legata de invocarea Duhului Sfint, nu de vorbitul in limbi, iar Duhul Sfint se manifesta cum vrea El, nu cum vrem noi.

Profetul de carton 19.12.2011 12:22:52

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 416406)
Miscarea carismatica nu e legata de vorbitul in limbi. Miscarea carismatica e legata de invocarea Duhului Sfint, nu de vorbitul in limbi, iar Duhul Sfint se manifesta cum vrea El, nu cum vrem noi.

Hmmm....invocarea Duhului sfant se face si in ortodoxie si in catolicism, si in toate religiile "necarismatice".

Geony 20.12.2011 00:05:29

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 416409)
Hmmm....invocarea Duhului sfant se face si in ortodoxie si in catolicism, si in toate religiile "necarismatice".


imi place raspunsul d-voastra.....numai ca in ortodoxie invocare se face intr-o atmosfera blanda, iar in penticostalism (aici intra si carismaticii) se zbiara dupa el... e ca in cazul cu Ilie si slujitorii lui Baal: slujitorii au zbierat si nu i-a auzit, iar Ilie s-a rugat fara prea multi decibeli si a fost auzit...

concluzia mea este: oare chiar la toti vine Duhul Sfant???? ca mai sunt si alte duhuri care vin, asa, pe furis, cum a venit si sarpele la Eva.

penticostalul 20.12.2011 00:21:44

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 416597)
concluzia mea este: oare chiar la toti vine Duhul Sfant????

Măi Geony, la tine concluziile sunt...întrebări? :106:

Geony 20.12.2011 00:31:20

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 416605)
Măi Geony, la tine concluziile sunt...întrebări? :106:

Pai ce, nu stii sa-ti dai raspunsul?...puneti fratilor mintea la contributie, ca de aceea sunt atatea culte...ca ce v-a spus pastorul, aceea ati invatat ca pe "Tatal nostru" (pe care de altfel sunt sigur ca multi nu-l stiti) ...ati crezut ca orice pasare de pe gard , e si buna de mancat...

Profetul de carton 20.12.2011 09:48:00

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 416597)
imi place raspunsul d-voastra.....numai ca in ortodoxie invocare se face intr-o atmosfera blanda, iar in penticostalism (aici intra si carismaticii) se zbiara dupa el... e ca in cazul cu Ilie si slujitorii lui Baal: slujitorii au zbierat si nu i-a auzit, iar Ilie s-a rugat fara prea multi decibeli si a fost auzit...

concluzia mea este: oare chiar la toti vine Duhul Sfant???? ca mai sunt si alte duhuri care vin, asa, pe furis, cum a venit si sarpele la Eva.

Sigur ca sunt alte duhuri, pai ce, Duhul Sfant tranteste oamenii la pamant? femei sa cada cu picioarele in sus, cu rochiile ridicate in poale? sa fie nevoie de doi prinzatori in spate, ca cel care cade sa nu-si sparga capul? asta e de la Duhul? in mod sigur nu!
Poate ca voi supara pe catolici, insa nu pot sa nu amintesc ca acele caderi pe spate se intalnesc si la catolicii carismatici, nu numai la protestantii carismatici. Fenomenul se cheama "slain in the spirit" si este de sorginte demonica.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:24:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.