Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Illuminatu 12.05.2012 02:06:39

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 444812)
In nici un caz. Nici macar penticostalii nu afirma asta.

Nu afirma, dar o cred in tacere. Pai voi va alegeti pastorii in funtie de acest criteriu, daca vorbeste sau nu in limbi.
Daca vorbirea aceasta in limbi nu este ceva specific voua, de ce v-ati facut miscare separata de ceilalti de dinaintea voastra? Ca si voi sunteti o emanatie la o alta ... emanatie.

Tot in 1 Cor.14 spune: "Urmăriți iubirea și râvniți la darurile duhovnicești,..".
Oare ati urmarit iubirea cand v-ati desprins de cei de dinaintea voastra pentru a vorbi fara sa va intelegeti intre voi?

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 444812)
Sa ma ajute Dumnezeu. Pana atunci m-as bucura sa stiu ca macar tu il gusti. Sa ai o noapte binecuvantata!

Atat cat imi este dat, da! As fi foarte ipocrit sa te invit la ceva ce eu nu stiu cum este!

Illuminatu 12.05.2012 02:15:29

Si-atunci, voi de ce vorbiti in limbi amazono-amerindiene la adunarile voastre? Aveti printre voi amazoni sau amazoane, amerindieni sau amerindiene care au picat ca musca-n lapte in adunarea voastra?
Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 444812)
Mai sunt cateodata.

Si au inteles ce le-ati spus "pe" limba lor?

Illuminatu 12.05.2012 02:34:38

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 444604)
Au fost mult mai multe limbi fara Biblie, dar ereticii astia de sectanti au trimis in triburile respective oameni care au invatat limbile, au format un alfabet (caci multi nu aveau) si au tradus Biblia. Om fi noi studiosi, in stare sa invatam limbi clasice, dar sunt destui care nu au descoperit inca limba engleza sau nici macar pantalonii.

Inainte ca "ereticii de sectanti" sa intre in contact cu triburile, au facut-o cu mult inainte catolicii, draga Doriana.

Sectantii cand au intalnit triburile le-au (re)evanghelizat cu carabina. Ti-aduci aminte?

Iar faptul ca tu afirmi ca "sectantii" le-au invatat limbile si le-au format alfabetul dovedeste ca limbile vorbite de ei "in Duhul" nu erau limbile oamenilor din triburi care-i ascultau, asa-i?

Si nu crezi ca este mai frumos sa inveti limba triburilor, sa le formezi alfabetul si sa le traduci Biblia? In loc sa le turui in fiecare zi aceleasi si aceleasi lucruri "pe" limba lor, fara ca macar propovaduitorii sectanti sa inteleaga ce vorbesc.

Tu ce simti, care din cele 2 alternative este mai umana: sa le traduci Biblia si sa le formezi alfabetul sau sa le propovaduiesti intr-o limba pe care tu nu o cunosti, nu esti nici macar sigur ca este intr-adevar limba lor si, ca ceea ce le propovaduiesti este corect din punct de vedere politic sau nu?
Greu de ales, nu-i asa?

ioanna 12.05.2012 07:56:19

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444809)
Si-atunci, voi de ce vorbiti in limbi amazono-amerindiene la adunarile voastre? Aveti printre voi amazoni sau amazoane, amerindieni sau amerindiene care au picat ca musca-n lapte in adunarea voastra? Si au nevoie de o evanghelizare cu lesin? Ca sa simta pe pielea lor rosie cum e sa mori si invii la o noua viata... crestina.

Un alt exemplu nu puteai gasi? :) In Brazilia exista una dintre cele mai mari comunitati penticostale din lume, deci sunt destui indieni amazonieni penticostali. Cand o credinta se suprapune peste alta, vei constata ca supravietuiesc destule forme din fondul vechi, prin credinta populara (ce e diferita de cea a Bisericii, chiar daca se misca intre aceleasi limite). La nivel teoretic se schimba ceea ce credem, insa cum credem ramane tributar trecutului, iar daca misionarii au o atitudine laxa fata de "cum credem", religia devine una populara printre oameni, care o imbratiseaza cu caldura. In credintele animiste, comunicarea cu lumea nevazuta se facea in stare de transa, de aceea unii se folosesc de aceasta practica, mostenita prin traditie, pentru a comunica cu Dumnezeu. (ca starea de supraconstienta nu e totuna cu starea de inconstienta, e alta poveste). “Vorbirea in limbi” pe care pun accentul credinciosii penticostali sudamericani (oricat ar nega asta) s-a suprapus de minune peste vechea credinta (intrarea in transa pentru a primi mesaje din sferele ceresti) deci, oamenii au continuat sa practice ritualurile impamantenite, dandu-le o alta semnificatie. Conceptii imprumutate din vechile credinte si “crestinizate” se intalnesc de altfel si la noi, nu doar in America de Sud. Cauta doua adunari penticostale din medii cu mostenire cultural-spirituala diferita si vei observa ca se resimt diferente in manifestarile oamenilor sau, ca tot suntem pe topicul "miscarea carismatica", vezi cum se manifesta "carismaticii" din America de Sud sau Caraibe vs. Europa.

Mihnea Dragomir 12.05.2012 09:22:29

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444827)
Cand o credinta se suprapune peste alta, vei constata ca supravietuiesc destule forme din [/font][font=Verdana]fondul vechi, prin credinta populara (ce e diferita de cea a Bisericii, chiar daca se misca intre aceleasi limite). La nivel teoretic se schimba ceea ce credem, insa cum credem ramane tributar trecutului, iar daca misionarii au o atitudine laxa fata de "cum credem", religia devine una populara printre oameni, care o imbratiseaza cu caldura.

Găsirea unei căi regale în această problemă este, poate, cea mai mare dintre dificultățile unui misionar. Prea mult laxism duce la asimilare superficială a creștinismului. Este principalul motiv pentru care ordinul iezuit a fost dizolvat de Biserică vreme de mai bine de un secol. Dacă, însă, se trece în prea puțin laxism, adevărata credință pare străină păgânului iar "inculturarea" ei imposibilă.
Unde ne oprim ? Are mare importanță acest lucru, fiindcă relația dintre "lex credendi" și "lex orandi" este biunivocă. Nu numai credința influențează modul ei de manifestare, dar și invers: modul de manifestare influențează însăși credința.

Citat:

ca starea de supraconstienta nu e totuna cu starea de inconstienta, e alta poveste
Deosebirea dintre misticismul autentic creștin și leșinurile "charismatice".

Citat:

Conceptii imprumutate din vechile credinte si “crestinizate” se intalnesc de altfel si la noi, nu doar in America de Sud.
Oho ! O grămadă ! Sunt uluit de fiecare dată când am nefericitul prilej al unui deces în familie: atunci constat cât de puțin creștini sunt creștinii, în schimb cât sunt de permeabili păgânismului. Important nu este să te rogi pentru cel plecat, ci să acoperi oglinda. Să ai grijă ca turta să fie turtită pentru bărbați defuncți și mai rotunjoară pentru femei defuncte. Să dai coliva peste mort. Să-i pui bani în palmă (mai nou: bancnote în coșciug, asta m-a dat gata). Să arunce groparul găină neagră peste mormânt, etc, etc.


Citat:

Cauta doua adunari penticostale din medii cu mostenire cultural-spirituala diferita si vei observa ca se resimt diferente in manifestarile oamenilor sau, ca tot suntem pe topicul "miscarea carismatica", vezi cum se manifesta "carismaticii" din America de Sud sau Caraibe vs. Europa.
Părerea mea, care concordă cu observațiile practice este că evoluția așteptată pentru charismatism este în direcția păgânismului modern (de tip "religia wicca"), în timp ce evoluția așteptată pentru adventism este în direcția ateismului.

Doriana 12.05.2012 10:04:54

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444813)
Nu afirma, dar o cred in tacere. Pai voi va alegeti pastorii in funtie de acest criteriu, daca vorbeste sau nu in limbi.!

Si ortodocsii cred in tacere multe prostii. Dar dac vrei sa fii onest vei analiza pozitia oficiala a unui cult si nu vorbele babelor. Si cu ocazia asta vei scoate si faza cu cazutul pe jos, neintalnita la penticostalii din Romania.
Ca pastorii sunt alesi daca vorbesc in limbi...o alta informatie dupa ureche. Vorbirea in limbi e mei importanta pentru ortodocsi decat pentru penticostali. Penticostalii stiu ca este cel mai mic dintre daruri.

Hai sa ne intelegem: penticostalismul nu este o religie unitara, ci o miscare, o tendinta care arata ca oamenii care se numesc asa cred in darurile manifestate la Cincizecime. Insa nu-i poti analiza pe toti penticostalii la gramada; sunt de prea multe feluri. E ca si cum as vorbi eu de bisericile istorice la gramada; nu cred ca v-ar multumi.
Asa ca daca tot doriti sa vorbiti de penticostali, definiti clar gruparea pe care o aveti in vedere. Dar doar daca vreti neaparat. Dupa cum ati vazut, eu am vorbit strict despre darul lui Dumnezeu, fara referire la vreun cult anume. Insa nu va pot strica placerea de a va lua de penticostali, desi e pagubos ca o faceti inainte de a studia darul...

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444813)
Daca vorbirea aceasta in limbi nu este ceva specific voua, de ce v-ati facut miscare separata de ceilalti de dinaintea voastra?

Ba este specifica, doar ca nu este conditie a mantuirii. Cititi va rog ce scriu, in general sunt atenta la cuvinte, cu mici scapari. Iar separarea nu este neaparat ceva rau, ci poate arata o diferenta de specific.

Doriana 12.05.2012 10:20:55

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444816)
Inainte ca "ereticii de sectanti" sa intre in contact cu triburile, au facut-o cu mult inainte catolicii, draga Doriana.

Draga Illuminatule (N-ai si tu un nume?), triburi izolate care nu au auzit de crestinism se descopera in fiecare an. Uita-te pana si la stiri, ca mai anunta din cand in cand ca a fost fotografiat un nou trib din Amazonia. Dar nu numai acolo sunt triburi neevanghelizate, ci si in Africa, Laos, Vietnam sau Vanuatu. Lumea e putin mai mare decat o credem noi, cei civilizati...

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444816)
Iar faptul ca tu afirmi ca "sectantii" le-au invatat limbile si le-au format alfabetul dovedeste ca limbile vorbite de ei "in Duhul" nu erau limbile oamenilor din triburi care-i ascultau, asa-i?

Na, ce sa-i faci, sectantii respectivi nu erau penticostali. Dar au facut o treaba foarte buna totusi. Vorbirea in limbi isi are rostul ei si Biblia isi are rostul ei.

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444816)
Si nu crezi ca este mai frumos sa inveti limba triburilor, sa le formezi alfabetul si sa le traduci Biblia? In loc sa le turui in fiecare zi aceleasi si aceleasi lucruri "pe" limba lor, fara ca macar propovaduitorii sectanti sa inteleaga ce vorbesc.

Tu ce simti, care din cele 2 alternative este mai umana: sa le traduci Biblia si sa le formezi alfabetul sau sa le propovaduiesti intr-o limba pe care tu nu o cunosti, nu esti nici macar sigur ca este intr-adevar limba lor si, ca ceea ce le propovaduiesti este corect din punct de vedere politic sau nu?

Buna intrebare! Eu zic sa ii sugerati lui Dumnezeu aceasta idee. Cum de nu s-a gandit Dumnezeu ca Pavel, om atat de scolit, ar putea invata limba triburilor in loc sa turuie in limbi mai mult ca toti ceilalti intr-un mod atat de inuman?

Sau poate ca vorbirea in limbi a fost data cu alt scop? Uite asa invatam sa gandim...

osutafaraunu 12.05.2012 11:07:36

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 444829)
în timp ce evoluția așteptată pentru adventism este în direcția ateismului.

Depinde din partea cui vin așteptările... Așteptările de acest fel vor fi înșelate, însă așteptările așteptătorilor vor fi încununate de gloria Revenirii Domnului. Atunci se va da pe față cine a "evoluat" (sic!) în direcția ateismului și a involuat teist pe direcția evoluționismului...:1:

Illuminatu 13.05.2012 00:29:44

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 444832)
Buna intrebare! Eu zic sa ii sugerati lui Dumnezeu aceasta idee. Cum de nu s-a gandit Dumnezeu ca Pavel, om atat de scolit, ar putea invata limba triburilor in loc sa turuie in limbi mai mult ca toti ceilalti intr-un mod atat de inuman?

Sau poate ca vorbirea in limbi a fost data cu alt scop? Uite asa invatam sa gandim...

Sf.Ap.Pavel a vorbit in limbi? Arata-mi, te rog unde ai gasit asta, ca eu unul nu am gasit.

Si, chiar asa, care este dupa parerea ta scopul vorbirii in limbi?

ucenic 13.05.2012 00:31:07

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444925)
Sf.Ap.Pavel a vorbit in limbi? Arata-mi, te rog unde ai gasit asta, ca eu unul nu am gasit.

"Multumesc lui Dumnezeu ca eu vorbesc in alte limbi mai mult decat voi toti." (1Cor.14:18)


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:37:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.