Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

Inorogul 19.11.2014 13:58:55

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573176)
Aceasta fraza arata ca nu ai inteles prea multe din religie. Ceea ce spui tu este predestinarea calvinista. Omul face alegeri tot timpul, nu se naste alcoolic, de exemplu.

Stii cum sunt eu acum? Prea multe Marii, cu tot atat de multe palarii.
Nu eu sunt cel care Ii multumeste lui Dumnezeu pentru ca a beneficiat de intelepciunea necesara pentru a-L descoperi. Am vazut pe altii care fac asta. Si atunci, de ce as judeca cu dubla masura? El are meritul ca Il descoperi dar nu are nici vina atunci cand nu o faci?!
Cum ziceam, multe Marii, multe palarii. Nici nu stii de unde sa te agati. Viziunile voastre difera, uneori chiar radical. Incerc si eu sa imi dau seama care este punctul vostru comun, ca sa zic asa. Nu garantez ca reusesc de fiecare data.

Inorogul 19.11.2014 14:01:18

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573180)
Ingrijorator e ca toate conducerile dictatoriale spuneau acelasi lucru la inceput. Apoi, cand ajungeau la conducere faceau exact invers. Revolutia franceza avea ca slogan "egalitate, libertate, fraternitate" (probabil luat din masonerie). Doar ca atunci cand s-au vazut la conducere au facut crime mai multe decat regimul pe care il combateau. Si comunismul promitea fericirea generala la inceput, apoi se stie ce a urmat.
Daca opinia generala se schimba, majoritari devenind ateii, nu s-ar schimba si conceptiile personale? Dar daca la moda ar fi persecutia crestinilor, s-ar duce imediat aceste cuvinte.

Sunt multe de discutat aici. Prea multe chiar.
Este dreptul tau sa fii ingrijorat, dar nu mai este problema mea asta.
Si totusi, totusi... tu crezi ca eu nu sunt acum spanzurat pentru ca Biserica a denit mai toleranta sau pentru ca nu mai are puterea de alta data?

fallen 19.11.2014 14:02:52

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 573034)
@fallen: în ultima vreme te cam plictisești, este?

Da, rau!
Aveti ceva de lucru pt mine?
( care sa pot face online cand n-am de lucru la serviciu, ma refer, ca acasa se mai gaseste una-alta)
Mai grav e insa ca sunt cam tulburata in ultima vreme si asta nu-mi da pace, chiar si cand as avea alta treaba :(; nu prea ma pot concentra...

Dar uite ca azi avui de lucru pana la ora asta (13.30) si mai am inca putin, dar ma asezai sa ma odihnesc o tzara ca obosii...

Apropo, vedeti a mai demult v-ati luat de diacriticele mele!
(Poate la dvs in monitor se vad cum tb, dar la mine nu)

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 573031)
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P

Poate Stalin :))

Da, asa e! Se credea chiar ( un nou) Mesia!
( ar fi interesant daca in ziua de azi ar aparea in media un candidat care sa sustina ca ar fi asa ceva, pe cata lume chiar ar reusi sa convinga ???)

Inorogul 19.11.2014 14:15:10

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573177)
Incomplet! Corect era: "Intotdeauna cei care cauta ceva gasesc acel ceva".

Doresc sa completez nitel.

Iti doresti sa-l vezi pe Michael Jackson? Iti doresti asa si asa sau iti doresti mult de tot? Iti doresti cu adevarat sa-l vezi pe Michael Jackson? Repet, nu la vrajeala, asa, ci din tot sufletul sa-ti doresti.

OK. Acum cumpara o paine, taie o felie si uita-te in miez. Ce vezi? Eeeeiii... ti-am zis eu?! Iaca-i chipul lu' Jacksonica! Este ca-i tare frumos? :))))

LE: daca te consideri un sceptic si crezi ca nu merge asa, incearca varianta si mai simpla: cauta-ti adanc in suflet. Acolo chiar ca nu ai cum sa dai gres!

LLE: ce coincidenta nefericita mi se pare ca in tarile majoritar musulmane oamenii se uita adanc in sufletul lor si-l vad pe Allah.

fallen 19.11.2014 14:20:37

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573182)
Stii cum sunt eu acum? Prea multe Marii, cu tot atat de multe palarii.
Nu eu sunt cel care Ii multumeste lui Dumnezeu pentru ca a beneficiat de intelepciunea necesara pentru a-L descoperi. Am vazut pe altii care fac asta. Si atunci, de ce as judeca cu dubla masura? El are meritul ca Il descoperi dar nu are nici vina atunci cand nu o faci?!
Cum ziceam, multe Marii, multe palarii. Nici nu stii de unde sa te agati. Viziunile voastre difera, uneori chiar radical. Incerc si eu sa imi dau seama care este punctul vostru comun, ca sa zic asa. Nu garantez ca reusesc de fiecare data.

Poate nu avem un punct comun :)
Poate motivele noastre de a crede difera de la unul la altul, la fel ca si cele ale dvs de a nu crede.
Poate ca dintr-un motiv similar unul din noi ajunge sa creada si celalalt sa nu creada.
Si nu va luati de mine ca emit doar presupuneri , ipoteze, pt ca n-am cum sa stiu si sa afirm adevaruri absolute. Sau sa prerind ca asta sunt cand de fapt nici eu nu sigura.

De exemplu si eu si Inorogul suntem aproximativ in aceeasi oala, desi am ajuns axolo pe cai/prin modalitati usor diferite?
Din pacate chiar nu mai am timp acum sa dezvolt, cam gata pauza, tre sa ma intorc la munca de jos...

anita 19.11.2014 14:21:46

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573172)
Pentru ca nu vad de ce trebuie incalcat dreptul la libera exprimare. Puteti sa ridiculizati si dumneavoastra opiniile mele. Aveti tot dreptul.

Oricum, cred ca faceti o confuzie. Mi-o asum, pentru ca este foarte posibil sa nu ma fi exprimat clar.
Toleranta mea este fata de dreptul la opinie, exact in virtutea libertatii de exprimare, nu fata de opinia insasi. Eu nu ridiculizez faptul ca aveti opinii diferite de ale mele.

Toleranta despre care vorbesc face referire la prezervarea drepturilor cetatenesti, ridiculizarea se limiteaza doar la opinii si comportamente si se exercita in virtutea dreptului la libera exprimare.

Sa rezum: fiecare crede ceea ce doreste. E liber la gandire! ...Dar asta nu iti permite sa imi impui ceva si nici sa imi creezi obligatii. Nu ma ating de drepturile tale, nu te atinge de drepturile mele. Ultima propozitie sintetizeaza viziunea mea despre toleranta si nu exclude dreptul la libera exprimare.



Eu sunt indiferent, in sensul ca nu ma bag. Dar e cale lunga pana la a mi se interzice sa vorbesc despre asta. As fi si mai indiferent daca as sti ca niciun sfant din banii si munca mea nu contribuie la practicile religioase despre care vorbiti. Dar nu ma deranjeaza, pentru ca imi confera autoritatea morala sa beneficiez de aceste practici atunci cand doresc. Vreti sa imi fie cu adevarat rusine sa mai intru in biserica, fie si cu finii? Privatizati bisericile, sa nu mai beneficieze de nici un leu din banii mei si, atunci cand sunt refuzat, promit sa nu scot niciun cuvant. ...Ma duc la alta care are nevoie mai mare de bani :).
Nu-mi cereti mie curatenie sufleteasca pe un morman de lacomie. Mai bine faceti presiune pe cler sa refuze banii statului, ai necredinciosilor si a fatarnicilor.



Nu intotdeauna! Crestinii nu ridiculizeaza in mod special ateii. De cele mai multe ori ii dispretuiesc sau compatimesc. Cert este ca multi ii dezumanizeaza. Pot aduce mii de citate numai de pe acest forum in sprijinul afirmatiilor mele.
Dar nu asta este important. Nu inteleg de ce credeti ca este un lucru bun ca nu ridiculizati ateii. Aveti tot dreptul din lume sa o faceti. Ridiculizati-i fara nicio teama.

Ce v-ati inflamat asa?
Nu va cere nimeni nimic ,nici macar curatenie sufleteasca.
Nu cred ca niste crestini pot dezumaniza un ateu ,ci el poate aparea dezumanizat.Si nu inteleg de ce as vrea sa va fie rusine sa intrati in o biserica.
Si mai lasati lacomia ,toti ateii vedeti in preoti niste oameni lacomi -asta si datorita mass media- si faceti multa galagie ,cand de fapt sunt niste exceptii.Dar pt ca nu cunoasteti prea multe despre preoti si biserica generalizati.
Pentru necredinta d-voastra exista explicatii ,le-am citit intr-o carte a cuviosului Serafim Rose.Mai degraba el acolo nu judeca ,ci explica cui i se descopera Dumnezeu.

catalin2 19.11.2014 14:25:38

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573183)
Sunt multe de discutat aici. Prea multe chiar.
Este dreptul tau sa fii ingrijorat, dar nu mai este problema mea asta.
Si totusi, totusi... tu crezi ca eu nu sunt acum spanzurat pentru ca Biserica a denit mai toleranta sau pentru ca nu mai are puterea de alta data?

Inca un pasaj care arata ca nu ai multe cunostinte in privinta asta. In extremis ai putea spune ca si satanistii sunt credinciosi, deci asa sunt credinciosii.
Ceea ce spui tu e legat de catolicism. Acestia s-au despartit de Biserica Ortodoxa in 1054 si de atunci n-am mai avut nicio legatura cu ei. Chiar ortodocsii spun ca au luat-o pe aratura de sute de ani. Si-au pierdut harul si au devenit doar o grupare omeneasca.

Inorogul 19.11.2014 14:32:56

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Poate nu avem un punct comun :)

Sunt convins ca avem foarte multe puncte comune. Si eu cred in respect, libertate, dragoste, altruism, democratie (sper :)) etc.. Din punctul meu de vedere acestea sunt cele mai importante, iar punctele care nu se intersecteaza nu sunt in masura sa ne transforme in dusmani.

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Poate motivele noastre de a crede difera de la unul la altul, la fel ca si cele ale dvs de a nu crede.

Categoric!

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Poate ca dintr-un motiv similar unul din noi ajunge sa creada si celalalt sa nu creada.

Imi pare rau, dar aici simt nevoia sa va contrazic. Nu aveti cum sa credeti in Dumnezeu pentru ca ati considerat ca dovezile in sprijinul existentei acestuia sunt insuficiente. Asta doar daca va limitati la existenta/nonexistenta. Pentru alte valori, repere morale diferite, sunt de acord cu dumneavostra.

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Si nu va luati de mine ca emit doar presupuneri , ipoteze, pt ca n-am cum sa stiu si sa afirm adevaruri absolute. Sau sa prerind ca asta sunt cand de fapt nici eu nu sigura.

Nu am suficiente maini cu care sa ma scarpin in cap in semn de confuzie. Nu inteleg ce v-a facut sa credeti ca m-am luat de dumneavostra pentru ca emiteti presupuneri, ipoteze si toate celelalte pe care le-ati enumerat.

catalin2 19.11.2014 14:34:01

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573178)
Situatie ipotetica. ...Atat de ipotetica incat este reala :).
Un non-crestin doreste sa contribuie material pentru a organiza o masa mare la cantina saracilor. Doreste sa organizeze o masa pentru niste copii de la un orfelinat. Pentru asta apeleaza la un preot crestin-ortodox si il roaga sa ii puna la dispozitie cantina bisercii.
Ce crezi tu ca trebuie sa faca preotul? Astept raspuns.

Raspunsul mi se pare simplu. Toti cei care vor sa ajute copiii de la orfelinat o fac la orfelinat. Chiar si prin biserica se organizeaza ajutoare pentru orfelinat, iar acestia merg acolo, la orfelinat, inclusiv preotul.
Dar ia sa arat cat sunt eu de marinimos, plus o sa arat si cum sunt eu mai bun decat un preot, gasesc eu ceva.

catalin2 19.11.2014 14:50:05

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573177)
Incomplet! Corect era: "Intotdeauna cei care cauta ceva gasesc acel ceva".

Citatul complet era "cine Ma cauta Ma gaseste". Daca tu cauti comoara ostrogotilor, anunta-ma si pe mine cand o gasesti. Sau, si mai rau, sa cauti calul cu zece picioare. Dovezi ca Dumnezeu exista sunt, mai mult neoprotestantii spun ca nu sunt dovezi pentru ca ei nu au minuni. In fiecare zi in ortodoxie se intampla minuni, asta de aproape 2000 de ani. De la unele simple, la altele mai mari, cum e Lumina de la Ierusalim.
Ti-am mai zis ca vinzi castraveti gradinarilor, pentru ca multi din cei de pe site au fost la inceput atei. Si eu am fost agnostic. Si ce m-a pus pe ganduri a fost ca am vazut ca sunt si oameni inteligenti care credeau. Ca ateii spun ca doar prostimea crede. Ia gandeste-te, in atatea sute de ani, dar si azi, nu toti sunt neinstruiti, unii au fost si sunt mari intelectuali. Adica toti sunt prosti, in mii de ani si doar cativa atei sunt destepti? Eu asa m-am gandit. Ca sunt unii atei care se vad extrem de inteligenti, se gandesc ca e incredibil cum a putut sa se nasca un om ca el, o minune care apare o data la cateva generatii. Si de fapt sunt neinformati, accepta doar sa le dea altcineva informatiile.

Inorogul 19.11.2014 15:14:30

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573189)
Ce v-ati inflamat asa?

Faptul ca imi spuneti ca m-am inflamat, fara ca eu sa ma fi inflamat :)).

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573189)
Nu va cere nimeni nimic ,nici macar curatenie sufleteasca.

Dar nu strica sa o cereti. Acolo v-am parut putin mai dur, de ma acuzati de inflamare? :)
Cereti-mi fara teama curatenie sufleteasca. Daca inelegem acelasi lucru prin aceasta notiune, voi incerca sa ofer.
Nu sunt de acord ca nu mi se cere nimic. Mi se cere, ca nu sunt un pustinic in varful muntilor. Societatea imi cere multe. ...Dar si ofera, nu zic nu. Evident, aici vor exista mereu nemultumiri. Vei crede mereu ca tu oferi mai mult decat iti ofera societatea inapoi. Un exemplu banal: platesc taxe si impoziete. Ce se face cu banii? Unii spun ca n-ar trebui sa fie treaba mea. Eu spun ca nu e chiar asa.

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573189)
Nu cred ca niste crestini pot dezumaniza un ateu ,ci el poate aparea dezumanizat.

Stiti cum suna asta? Ca faza aia cu: Intrebare: "m-ai facut prost?", Raspuns: "nu eu, maica-ta"!
Cred ca ati facut un joc de cuvinte inutil. De data asta nu cred ca m-am exprimat eu gresit, in asa hal incat sa fi fost inteles gresit. Incer totusi sa explic: crestinii ii dezumanizeza pe atei nu prin prin simpla lor existenta, ci nominal, atribuindu-le "calitati" mai degraba din regnul animal decat din cel uman. Bunaoara, pe un alt topic, un coleg spune ca moralitatea in afara bibliei este precum viata fara Soare. Ea nu poate exista. Pe cale de consecinta, un ateu care nu da doi bani pe biblie sau poate nici nu a citit-o, are moralitatea precum viata fara soare: 0. Mergem mai departe. Pe cale de consecinta, un om cu moralitate 0, precum viata fara Soare, este profund imoral. Prin urmare, ateii sunt profund imorali. Desi pot aduce alte exemple, sper din suflet ca ati inteles acum. Oricum, majoritatea se invart in jurul moralitatii si acuzei ca ateii sunt imorali. Fara Dumnezeu, ei pot crede ca a ucide un prunc este absolut moral, nu? Aveti multi colegi care fac astfel de afirmatii.

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573189)
Si nu inteleg de ce as vrea sa va fie rusine sa intrati in o biserica.

Nu ma adresam in mod special dumneavoastra. Aveti colegi care mi-au reprosat acest lucru, negru pe alb. Daca doriti, le puteti citi comentariile. Sunt pe aceeasi pagina.

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573189)
Si mai lasati lacomia ,toti ateii vedeti in preoti niste oameni lacomi -asta si datorita mass media- si faceti multa galagie ,cand de fapt sunt niste exceptii.Dar pt ca nu cunoasteti prea multe despre preoti si biserica generalizati.

Gresit! Experienta proprie m-a facut sa concluzionez asta, nu mass-media. Intr-adevar, exista exceptii, dar nu in directia in care spuneti dumneavostra. Este posibil sa avem definitii diferite ale acestui termen. Definitia mea este ceva mai larga. Eu respect opinia dumneavoastra, va rog sa o respectati si dumneavoastra pe a mea. Nu subscriu unui joc de-a "nu-i asa", "ba-i asa!". Daca vreti sa ma convingeti, folositi argumente, nu simple negatii. Nu va imaginati acum ca ii cunosc pe toti preotii din Romania, insa nici exit-pollurile de la sfarsitul alegerilor nu s-au facut intreband pe toti alegatorii cu cine au votat. Se fac niste estimari, acolo. Eu consider ca fiind suficient esantionul cu care am intrat in contact, pentru a trage o concluzie proprie.

Da, las mult de la mine daca doriti sa vorbim despre circumstante atenuante, ca sa zic asa. Lacomia despre care vorbesc eu nu este, de cele mai multe ori, una in adevaratul sens al cuvantului. Ea se realizeaza prin brese ale sistemului si imprejurari dificile, dar ramane tot lacomie.

Dar sa presupunem, intr-adevar, ca aceste cazuri sunt extrem de rare, precum floarea-de-colt. Va inselati daca considerati ca nu ar trebui sa se vorbeasca despre ele. Ar trebui sa va bucure atentia pe care o acorda mass-media acestor practici pentru ca acest sistem nu se poate vindeca daca nu se cunoaste boala.
Parerea mea, 100 subiectiv aici
Oricum, sistemul are nevoie de ajutorul enoriasilor pentru a se vindeca, nu o poate face de la sine. Nu este nevoie de enoriasi care spun ca nu se intampla, de fapt, nimic. Eu il vad cu ochii mei cum tuseste cu sange si mi se spune ca pacientul are o banala raceala. In definitiv, este numai si numai problema voastra.

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573189)
Pentru necredinta d-voastra exista explicatii ,le-am citit intr-o carte a cuviosului Serafim Rose.Mai degraba el acolo nu judeca ,ci explica cui i se descopera Dumnezeu.

Sa nu intelegeti ca nu apreciez recomandarea, insa consider ca stiu mai bine decat cuviosul Serafim Rose motivele pentru propria-mi necredinta. Plusez chiar: stiu mai bine decat orice om de pe aceata planeta motivele pentru propria-mi necredinta. Plusez inca o data: nu doar ca le stiu, le si simt, de parca mi-ar apartine.

Monnis 19.11.2014 15:21:04

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573167)
... Nu sunt la fel de interesati ca si tine sa cred in ceea ce cred si ei, sau daca stiu sa pup icoanele cum trebuie.

Nu te mai flata. Nu sunt interesată de ceea ce crezi, cu atât mai puțin dacă pupi icoanele. Singur te-ai băgat în seamă pe forumul creștin-ortodox și astfel ai agresat cu unele postări.

Inorogul 19.11.2014 15:30:20

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573192)
Raspunsul mi se pare simplu. Toti cei care vor sa ajute copiii de la orfelinat o fac la orfelinat. Chiar si prin biserica se organizeaza ajutoare pentru orfelinat, iar acestia merg acolo, la orfelinat, inclusiv preotul.
Dar ia sa arat cat sunt eu de marinimos, plus o sa arat si cum sunt eu mai bun decat un preot, gasesc eu ceva.

:)))) Rapsuns simplu? Nu stiam ca trebuie sa scriu cateva pagini in care sa descriu acea situatie ipotetica. Acum trebuie sa spun si daca mancarea era grasa, daca omu' adusese Cola sau Pepsi? Omu' nu dorea sa tina discursuri despre evolutionism, daca asta era problema. Nu dorea decat sa ajute niste copii sarmani. Atat si nimic mai mult!
Imagineaza-ti, macar acum, ca solutia cu cantina bisericii era mult mai la indemana decat orice alta solutie, pentru care ar fi trebuit sa faca eforturi suplimentare sau sa renunte la o parte dintre beneficiari.

Oricum, inteleg de la tine ca trebuie cautate absolut toate alternativele inainte de a face o asa grosolanie. Doar daca nu exista nicio alta varianta problema incepe sa devina valabila. In rest, ii spunem omului sa faca pasi :).

anita 19.11.2014 15:37:12

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573197)
Stiti cum suna asta? Ca faza aia cu: Intrebare: "m-ai facut prost?", Raspuns: "nu eu, maica-ta"!
Cred ca ati facut un joc de cuvinte inutil. De data asta nu cred ca m-am exprimat eu gresit, in asa hal incat sa fi fost inteles gresit. Incer totusi sa explic: crestinii ii dezumanizeza pe atei nu prin prin simpla lor existenta, ci nominal, atribuindu-le "calitati" mai degraba din regnul animal decat din cel uman.

Inteleg ca va dezumanizati din cauza atitudinii crestinilor fata de d-voastra.



Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573197)
Da, las mult de la mine daca doriti sa vorbim despre circumstante atenuante, ca sa zic asa. Lacomia despre care vorbesc eu nu este, de cele mai multe ori, una in adevaratul sens al cuvantului. Ea se realizeaza prin brese ale sistemului si imprejurari dificile, dar ramane tot lacomie.

Dar sa presupunem, intr-adevar, ca aceste cazuri sunt extrem de rare, precum floarea-de-colt. Va inselati daca considerati ca nu ar trebui sa se vorbeasca despre ele. Ar trebui sa va bucure atentia pe care o acorda mass-media acestor practici pentru ca acest sistem nu se poate vindeca daca nu se cunoaste boala. .

D-voastra ii vreti pe preoti jertfelnici ,eventual ca niste sfinti asceti mancand buruieni in pesteri. In Grecia un preot are salariu de 1000 euro iar in Romania cu salariul pe care il are un preot abia daca se poate intretine singur.,
In alta ordine de idei ganditi-va ca o societate cu multi atei nu poate da niste preoti la nivelul asteptarilor d-voastra.



Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573197)
Sa nu intelegeti ca nu apreciez recomandarea, insa consider ca stiu mai bine decat cuviosul Serafim Rose motivele pentru propria-mi necredinta. Plusez chiar: stiu mai bine decat orice om de pe aceata planeta motivele pentru propria-mi necredinta. Plusez inca o data: nu doar ca le stiu, le si simt, de parca mi-ar apartine.

Le banuiti ,dar cuviosul spune foarte clar ca descoperirea lui Dumnezu in inima omului(acesta este si titlul cartii,de fapt o brosurica de vreo 15 pagini ,o conferinta tinuta unor studenti) depinde de structura sufleteasca a fiecaruia ,nu de cauze exterioare.

Inorogul 19.11.2014 15:37:22

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 573199)
Nu te mai flata. Nu sunt interesată de ceea ce crezi, cu atât mai puțin dacă pupi icoanele. Singur te-ai băgat în seamă pe forumul creștin-ortodox și astfel ai agresat cu unele postări.

M-am bagat in seama? :)) Asa denumesti tu postarile omului? Imi pare sincer rau daca te-ai simtit agresata de postarile mele, dar nu am ce face. Spun ceea ce gandesc, in termeni decenti, fara sa incalc regulile forumului. Eu nu cred ca fac nimic anormal. Cred ca agresarea despre care vorbesti este mai degraba un rezultat al proprie-ti credinte. Nu te-am atacat cu nimic pe tine, ci doar parerile tale sau ale colegilor.

Uite, las in mainile tale viitorul meu pe acest forum. Fii cat poti tu de crestina, ca sa zic asa, si spune-mi daca vrei sa tac si sa nu mai scriu niciodata pe acest forum. Promit ca fac cum spui tu.

Inorogul 19.11.2014 15:38:26

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573202)
Inteleg ca va dezumanizati din cauza atitudinii crestinilor fata de d-voastra.

Nu, nu am spus asta. Se pare ca, intr-adevar m-ati inteles gresit si ca nu a fost rea vointa. Scuze!

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573202)
D-voastra ii vreti pe preoti jertfelnici ,eventual ca niste sfinti asceti mancand buruieni in pesteri. In Grecia un preot are salariu de 1000 euro iar in Romania cu salariul pe care il are un preot abia daca se poate intretine singur.,
In alta ordine de idei ganditi-va ca o societate cu multi atei nu poate da niste preoti la nivelul asteptarilor d-voastra.

Cum sa ii vreau pe preoti jertfelnici. Mi-as dori doar sa nu se mai pretinda asta, daca nu e cazul. Aveti dreptate cu societatea cu multi atei. Vedeti, eu nu sunt impotriva faptului ca platesc taxe si impozite pentru lucruri de care nu beneficiez in mod direct. Acesta este un principiu economic corect. Nu astept ca banii mei sa se duca doar catre proiecte de care sa ma bucur eu si familia. Din banii mei se poate face un pod peste Dunare, de care eu poate nu ma voi folosi niciodata. Imi doresc doar ca aceste lucruri sa fie utile si sa aibe cat mai multi beneficiari. Logic, astept ca un sistem echitabil sa faca si ceva concret pentru mine.

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573202)
Le banuiti ,dar cuviosul spune foarte clar ca descoperirea lui Dumnezu in inima omului(acesta este si titlul cartii,de fapt o brosurica de vreo 15 pagini ,o conferinta tinuta unor studenti) depinde de structura sufleteasca a fiecaruia ,nu de cauze exterioare.

15 pagini nu e un efort mare. Voi cauta.

anita 19.11.2014 16:01:01

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573204)
15 pagini nu e un efort mare. Voi cauta.

E posibil sa ma fi exprimat gresit ,15 foi aprox.

Corinusha 19.11.2014 16:03:07

Monnis, cu siguranta daca esti ateu, stiu si prietenii si familia ta asta. A fi ateu, ca si a fi crestin, nu e un motiv de rusine. Si eu pot sa ma consider aproape atee, mai degraba agnostica. Cred in existenta unui Dumnezeu si ATAT. Pe Iisus il consider un exemplu de morala si iubire pentru noi toti, nu cred ca fecioara mria a ramas fecioara dupa ce a nascut, sfintii sunt tot niste exemple de conduita trimise noua de catre acel Dumnezeu in care cred. Si totusi, apropiatii se pare ca m apreciaza pentru restul calitatilor mele (care or fi ele), pentru ca anul viitor, eu si sotul, vom fi nasi de botez pentru fetita care va fi botezata ortodox.

Doar pentru ca nu suntem ca majoritatea (aia de pe hartie - ca in rencensamant si pe mine m-a trecut mama ortodoxa, ca nu eram acasa - sigur sunt multi ortodocsi doa pe hartie) nu insamna ca suntem imorali, nu inseamna ca nu avem principii sanatoase de viata, nu inseamna ca nu vrem pace, ateu =/= rau, cum nici crestin =/= bun.

fallen 19.11.2014 16:04:31

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573191)
Sunt convins ca avem foarte multe puncte comune. Si eu cred in respect, libertate, dragoste, altruism, democratie (sper :)) etc.. Din punctul meu de vedere acestea sunt cele mai importante, iar punctele care nu se intersecteaza nu sunt in masura sa ne transforme in dusmani.



Categoric!



Imi pare rau, dar aici simt nevoia sa va contrazic. Nu aveti cum sa credeti in Dumnezeu pentru ca ati considerat ca dovezile in sprijinul existentei acestuia sunt insuficiente. Asta doar daca va limitati la existenta/nonexistenta. Pentru alte valori, repere morale diferite, sunt de acord cu dumneavostra.



Nu am suficiente maini cu care sa ma scarpin in cap in semn de confuzie. Nu inteleg ce v-a facut sa credeti ca m-am luat de dumneavostra pentru ca emiteti presupuneri, ipoteze si toate celelalte pe care le-ati enumerat.

Nu dvs, desigur. E unul pe alt forum care mereu se ia de mine ca imi dau cu presupusul si cu alte cuvinte sa tac din gura daca nu stiu ceva cu certitudine. De asemeni sintagme precum cred, sper, presupun, banuiesc, parerea mea....iarasi nu sunt agreate.

Ce zic eu ca avem in comun?
Asa cum dvs nu ati reusit sa ajungeti sa iubiti pe Dumnezeu pentru ca nu v-a inspirat de cat frica si teroare, la fel am ajuns eu sa nu pot iubi oamenii...de fapt asta a fost factorul declansator; acum am milioane de alte motive sa nu-i iubesc ( unii inca ma mai terorizeaza, altii doar ma plictisesc, ma inoportuneaza, ma exaspereaza etc). Si dpdv al religiei crestine, nupoti iubi pe Dumnezeu daca nu iubei pe aproapele, nu? Tot El vrea de la noi sa ne ajutam, șa ne servim, sa ne multumim semenii. Nimic mai inaltator pt un tanar cu aspiratii, insa vine curand vremea cand realizezî ca nimeni si nimic nu-l poate ajuta pe om, daca nu poate sau nu vrea sa se ajute singur :( .Si daca nu se iubeste singur ( el insuși). Omul ajunge sa se complaca foarte mult in propria-i mizerie ai nefericire, ca ii e frica sau lehamite sa incerce sa mai iasa. Defapt cei care vin si-tî cer ajutorul vor defapt sa le oferi solutie de compromis pt a le face mai confortabila nefericirea pe crae aunt nevoiti sa o traiasca. Uneori poti, alteori nu.

Cand ne duc aceleasi idei in locuri diferite?
Pe unii pierderea credinteî ii duce la eliberare. Una chiar de invidiaț, as spune...pe care ajung sa o recomande cu caldura la toata lumea, desi....
Pe altii ii ingroapa definitiv in depresie. Fara nicio alternativa valabila de iesire :(
Spuneiț-mi va rog ce imi scapa, de nu inteleg filosofia din « adancul "acestei piese, induiosatoare de altfel, daca ne luam doar dupa note, cantata de o tanara frumoasa si cu voce de inger: " o sa beau pana le pied sirul, si o sa ma legan de candelabru, ca si cum maine nu ar exista"( Sia -" Chandelier")? Ori n-am inteles eu bine versurile?
Ma tem ca acolo voi ajunge daca nu mai cred in Dumnezeu, si sincer nu gasesc nimic de dorit in asta. Chiar nu vad in acest moment absolut nicio alternativa viabila.( poate ca totusi ma iubesc pe mine insumi indeajuns daca nu vreau sa ajung sa atarn de candelabru; ca nu sunt mandra sau multumita de mine, astâ poate e alta treaba). Pentru cei mai tneri ca mine, insa, asta e maxim: sa te comporti ( distrezi, " traiesti") ca si cum maine nu ar exista ...

Monnis 19.11.2014 16:06:25

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573203)
M-am bagat in seama? :)) Asa denumesti tu postarile omului? Imi pare sincer rau daca te-ai simtit agresata de postarile mele, dar nu am ce face. Spun ceea ce gandesc, in termeni decenti, fara sa incalc regulile forumului. Eu nu cred ca fac nimic anormal. Cred ca agresarea despre care vorbesti este mai degraba un rezultat al proprie-ti credinte. Nu te-am atacat cu nimic pe tine, ci doar parerile tale sau ale colegilor.

Nu toate postările tale au fost în termeni decenți, dar dacă admin-ul te-a răbdat ... asta e.
Și îmi mențin părerea, în majoritatea postărilor, stilul tău e agresiv.

[quote=Inorogul;Uite, las in mainile tale viitorul meu pe acest forum. Fii cat poti tu de crestina, ca sa zic asa, si spune-mi daca vrei sa tac si sa nu mai scriu niciodata pe acest forum. Promit ca fac cum spui tu.[/QUOTE]

Nu mă ispiti!!

Monnis 19.11.2014 16:23:10

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 573207)
Monnis, cu siguranta daca esti ateu, stiu si prietenii si familia ta asta. A fi ateu, ca si a fi crestin, nu e un motiv de rusine. Si eu pot sa ma consider aproape atee, mai degraba agnostica. Cred in existenta unui Dumnezeu si ATAT. Pe Iisus il consider un exemplu de morala si iubire pentru noi toti, nu cred ca fecioara mria a ramas fecioara dupa ce a nascut, sfintii sunt tot niste exemple de conduita trimise noua de catre acel Dumnezeu in care cred. Si totusi, apropiatii se pare ca m apreciaza pentru restul calitatilor mele (care or fi ele), pentru ca anul viitor, eu si sotul, vom fi nasi de botez pentru fetita care va fi botezata ortodox.

Doar pentru ca nu suntem ca majoritatea (aia de pe hartie - ca in rencensamant si pe mine m-a trecut mama ortodoxa, ca nu eram acasa - sigur sunt multi ortodocsi doa pe hartie) nu insamna ca suntem imorali, nu inseamna ca nu avem principii sanatoase de viata, nu inseamna ca nu vrem pace, ateu =/= rau, cum nici crestin =/= bun.

Amestecați lucrurile. Eu v-am atras atenția punctual, asupra aspectului privind legitimitatea unei minciuni, în situații importante, de suflet, cum este cea referitoare la a fi naș de botez pentru copilul unor prieteni. Să accepți să fii naș de botez și să fii ateu mi se pare comparabil cu a accepta să girezi pe cineva, în condițiile în care știi că n-ai un sfanț în buzunar.
Ca nașă, veți face o mărturisire de credință, nu va fi un dialog de forma: "Corinusha, ai principii sănătoase de viață?" "Da, părinte! Fumez numai țigări cu filtru!".

anita 19.11.2014 16:25:14

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573204)

Cum sa ii vreau pe preoti jertfelnici. Mi-as dori doar sa nu se mai pretinda asta, daca nu e cazul. Aveti dreptate cu societatea cu multi atei. Vedeti, eu nu sunt impotriva faptului ca platesc taxe si impozite pentru lucruri de care nu beneficiez in mod direct. Acesta este un principiu economic corect. Nu astept ca banii mei sa se duca doar catre proiecte de care sa ma bucur eu si familia. Din banii mei se poate face un pod peste Dunare, de care eu poate nu ma voi folosi niciodata. Imi doresc doar ca aceste lucruri sa fie utile si sa aibe cat mai multi beneficiari. Logic, astept ca un sistem echitabil sa faca si ceva concret pentru mine.


Multi din banii dati de d-voastra ca impozit nu au legatura cu ce faceti sau cu ce va intereseaza sau va foloseste.De ex.Opera Romana sau orchestra radio sau facultatea de sport ,sau Academia de muzica sau scoala de arta.
De biserica va folositi de cel putin cateva ori in viata.

Inorogul 19.11.2014 16:52:59

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573213)
Multi din banii dati de d-voastra ca impozit nu au legatura cu ce faceti sau cu ce va intereseaza sau va foloseste.De ex.Opera Romana sau orchestra radio sau facultatea de sport ,sau Academia de muzica sau scoala de arta.
De biserica va folositi de cel putin cateva ori in viata.

Sigur ca da, asta spuneam si eu.

Dar vi s-ar parea corect, spre exemplu, sa fiti intrebata la poarta de intrare in oricare dintre institutiile mentionate cu cine ati votat si, in functie de raspuns, sa fiti lasata sa intrati sau sa vi se spuna sa plecati. Motive? Cel cu care ati votat s-a exprimat public impotriva construirii acelei institutii. Sau pur-si-simplu, parearea dumneavoastra vizavi de muzica difera de cea a directorului Operei Nationale. Va place muzicalul Fantoma de la Opera? Da? Pai domnului director nu ii place, va rog sa cautati alte metode de distractie/relaxare/culturalizare!

Eu nu inteleg de ce ar trebui sa ii spun preotului ce parere am despre oameni si viata. Cu ce schimba asta situatia? Inteleg sa nu fiu lasat sa intru cu cizme si noroi pe talpa, spre exemplu. M-ar da afara din biserica pentru ca avem pareri diferite? Atunci avem o problema. ...Mare!

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...c-esential.htm

Inorogul 19.11.2014 17:19:11

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 573209)
Nu toate postările tale au fost în termeni decenți, dar dacă admin-ul te-a răbdat ... asta e.
Și îmi mențin părerea, în majoritatea postărilor, stilul tău e agresiv.

OK. Mi-am recitit postarile recente si, intr-adevar, cateva par a fi ceva mai agresive. Eu incerc sa fiu mai blajin, dar nu garantez ca o sa-mi si iasa.
Pacat totusi ca observatiile tale se limiteaza doar la persoana mea. Imi rezerv dreptul de a crede ca nu sunt nici singurul, nici "cel mai" :).

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 573209)
Nu mă ispiti!!

:))))

Ti-am oferit aceasta sansa doar astazi. Sper sa nu iti impute colegii pasivitatea mai tarziu.

abaaaabbbb63 19.11.2014 17:59:05

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573184)
Da, asa e! Se credea chiar ( un nou) Mesia!
( ar fi interesant daca in ziua de azi ar aparea in media un candidat care sa sustina ca ar fi asa ceva, pe cata lume chiar ar reusi sa convinga ???)

Nici nu vrei sa stii :))
https://www.youtube.com/watch?v=W2Cv5hZfOmk

Warning: Video-ul de mai sus poate dauna grav IQ-ului.

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573186)
LLE: ce coincidenta nefericita mi se pare ca in tarile majoritar musulmane oamenii se uita adanc in sufletul lor si-l vad pe Allah.

Mohamed. Daca il vezi pe Allah, mori :))

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573189)
Si mai lasati lacomia ,toti ateii vedeti in preoti niste oameni lacomi -asta si datorita mass media- si faceti multa galagie ,cand de fapt sunt niste exceptii.Dar pt ca nu cunoasteti prea multe despre preoti si biserica generalizati.
Pentru necredinta d-voastra exista explicatii ,le-am citit intr-o carte a cuviosului Serafim Rose.Mai degraba el acolo nu judeca ,ci explica cui i se descopera Dumnezeu.

Nici chiar. Eu vad in majoritatea. Dar am cativa preoti in familie, si prieteni de familie (cum ar fi preotul cu biserica de surdo-muti de la Bacau) pe care ii apreciez enorm de mult.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573192)
Dar ia sa arat cat sunt eu de marinimos, plus o sa arat si cum sunt eu mai bun decat un preot, gasesc eu ceva.

Crezi ca un ateu face fapte bune numai ca sa se laude?

aubergine 19.11.2014 21:36:57

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 573157)
Nu toata lumea e creștin practicant ca dvs...

De fapt, în opinia mea, sfidezi prietenul cu tot cu credințele lui dacă refuzi să iei parte la creștinarea copiilor lui (nu mă refer aici neapărat la postura de naș) că deh, ești tu cu 2 perechi...

Și dacă, ca și creștin zici crezul în locul copilului (că până la urmă asta fac nașii la botez, în credința ortodoxă) și copilul ăla devine ateu, nu înseamna tot că ai mințit? Că se zice că ajunge credința părinților și a nașilor pentru botez, se consideră automat că și copilul crede (deși nu are cum). În fine, ideea e c tot mințit ar fi și în situația dată de mine.

Nu o sa ajunga ateu daca parintii sunt practicanti si il invata de bine. Si ajunge credinta, dar nu numai, ci si si educatia crestina de acasa conteaza. De aceea trebuie sa fie si nasii practicanti ca sa invete de bine copilul, nu atei.

aubergine 19.11.2014 21:44:59

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573164)
Ma bucura sincer atitudinea ta. Evident ca nu ai gresit cu nimic. Intr-adevar, respectul meu este pentru cine, nu pentru ce. Nu atac persoana, ci opinia acestuia; si nu am nicio problema cand propria-mi opinie este atacata.

Foarte rar exista cazuri in care diverse interpretari ies din sfera opiniilor inofensive, iar o manifestare a acestora poate deveni nociva pentru mine sau chiar pentru societate. Evident, sunt subiectiv atunci, dar asta nu ma opreste sa reactionez puternic cand consider ca este cazul.

As corecta putin afirmatia ca nu sunt impotriva credintei. E o nuanta aici. Categoric nu sunt impotriva dar, de cele mai multe ori eu ridiculizez credinta. Nu ii confer statutul special, de adevar suprem, solicitat de catre multi. Pentru mine nu este un subiect tabuu. Nu sunt impotriva, in sensul in care sa imi pierd cumpatul si sa dau foc bibliei, sa scuip icoane si sa arunc cu pietre catre altar. Un ateu nu se defineste atfel. Sigur ca poate exista un astfel de specimen, cu probleme grave la mansarda.
...In schimb, opiniile religioase, ca orice alte opinii, sunt supuse din plin ridicolului. Banuiesc ca, in ochii unui crestin ortodox sunt la fel de ridicole fecioarele ce ii asteapta pe martirii jihadisti in Paradis, cartile de tarot, Marte in conjunctie cu Jupiter care anunta belsug, vampirii, varcolacii si multe altele. Eu le am pe alea pe lista, plus astelalte :)).

Nu sunt impotriva exercitarii credintei. Dimpotriva! Acesta este un drept fundamental si, personal, sunt dispus sa lupt, chiar cu arma in mana in cazuri extreme (ISIS sau alte mizerii asemanatoare), pentru ca semenii mei sa-si mentina acest drept. Nu are nimeni dreptul sa ne impuna ce sa credem si cum sa ne manifestam, atata timp cat nu sunt incalacate alte drepturi. Evident ca aceasta atitudine merge in ambele sensuri si se poate rasfrange uneori asupra credinciosilor.

Cu alte cuvinte, dreptul la credinta si exercitarea acesteia nu este superior dreptului meu la libera exprimare. Ai dreptul sa faci hore in jurul altarului, pomeni, sa versi putin vin pe pamant, in numele mortilor, in exact aceeasi masura in care eu am dreptul sa ridiculizez aceste actiuni. Sub nicio forma asta nu ma face pe mine mai destept si pe tine mai prost sau viceversa.

Mesajul meu a fost, si este inca, unul de indemn la toleranta.

Daca ati avea respect, nu ati ridiculiza ceea ce altii considera sfant. Nici bun simt nu aveti.
Permiteti'mi sa nu va cred cand spuneti ca ati lupta cu arma in mana pentru dreptul meu sa merg la biserica, bla blauri si vorbe in vant.
Daca nu credeti in nimeni si in nimic, deci nu aveti absolut nici o credinta, nu ati fi in stare sa luptati pentru nimic.

D-voastra si alti altei aveti doar papagal. Atat, nu aveti taria sa luptati pentru ceva, ci doar sa luati in bataie de joc, sa ridiculizati, asta stiti si atat puteti.

aubergine 19.11.2014 21:47:39

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573167)
Cred ca toata lumea din biserica stia ca sunt ateu. Pentru rudele mele, dar in special pentru fini, asta conteaza mult mai putin decat alte lucruri. Ei pun accentul pe moralitate, comportament, maturitate, intelepciune, altruism etc.. Sunt multe alte principii care primeaza pentru ei. Nu sunt la fel de interesati ca si tine sa cred in ceea ce cred si ei, sau daca stiu sa pup icoanele cum trebuie.

E vorba de credinta, nu e vorba de pupat icoanele, sunteti in stare sa intelegeti macar atat?

anita 20.11.2014 09:28:53

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573214)

Eu nu inteleg de ce ar trebui sa ii spun preotului ce parere am despre oameni si viata. Cu ce schimba asta situatia? Inteleg sa nu fiu lasat sa intru cu cizme si noroi pe talpa, spre exemplu. M-ar da afara din biserica pentru ca avem pareri diferite? Atunci avem o problema. ...Mare!

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...c-esential.htm

Daca doctorul nu e bun sau nu va convine nu mergeti la alt medic?
Eu sunt din provincie si nu am auzit sa fi spus vreun preot din orasul meu la predica cu cine sa voteze enoriasii.
Cei care au facut-o au fost deja mediatizati.

anita 20.11.2014 09:32:00

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 573217)
Nici chiar. Eu vad in majoritatea. Dar am cativa preoti in familie, si prieteni de familie (cum ar fi preotul cu biserica de surdo-muti de la Bacau) pe care ii apreciez enorm de mult.
Crezi ca un ateu face fapte bune numai ca sa se laude?

Foarte rau sau pana la urma e alegerea ta sa vezi ce doresti.
Daca preotul e cum nu ne convine sa mergem smeriti la el si sa ii spunem ,eu stiu pe cineva care la spovedanie a spus parintelui si unele aspecte care o deranjau in biserica.

anita 20.11.2014 09:43:45

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573208)
Asa cum dvs nu ati reusit sa ajungeti sa iubiti pe Dumnezeu pentru ca nu v-a inspirat de cat frica si teroare, la fel am ajuns eu sa nu pot iubi oamenii...de fapt asta a fost factorul declansator; acum am milioane de alte motive sa nu-i iubesc ( unii inca ma mai terorizeaza, altii doar ma plictisesc, ma inoportuneaza, ma exaspereaza etc). Si dpdv al religiei crestine, nupoti iubi pe Dumnezeu daca nu iubei pe aproapele, nu? Tot El vrea de la noi sa ne ajutam, șa ne servim, sa ne multumim semenii. Nimic mai inaltator pt un tanar cu aspiratii, insa vine curand vremea cand realizezî ca nimeni si nimic nu-l poate ajuta pe om, daca nu poate sau nu vrea sa se ajute singur :( .Si daca nu se iubeste singur ( el insuși). Omul ajunge sa se complaca foarte mult in propria-i mizerie ai nefericire, ca ii e frica sau lehamite sa incerce sa mai iasa. Defapt cei care vin si-tî cer ajutorul vor defapt sa le oferi solutie de compromis pt a le face mai confortabila nefericirea pe crae aunt nevoiti sa o traiasca. Uneori poti, alteori nu.

Intr-adevar ,iubirea de Dumnezeu trebuie sa ne conduca la iubirea aproapelui.
Dar ca sa ajungem la iubirea lui Dumnezeu e drum lung ,trebuie in primul rand sa scapam de pacate prin multa rugaciune si sfinte slujbe ,spovedanie ,etc
Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573208)
Ma tem ca acolo voi ajunge daca nu mai cred in Dumnezeu, si sincer nu gasesc nimic de dorit in asta. Chiar nu vad in acest moment absolut nicio alternativa viabila.( poate ca totusi ma iubesc pe mine insumi indeajuns daca nu vreau sa ajung sa atarn de candelabru; ca nu sunt mandra sau multumita de mine, astâ poate e alta treaba). Pentru cei mai tneri ca mine, insa, asta e maxim: sa te comporti ( distrezi, " traiesti") ca si cum maine nu ar exista ...

Diavolul isi face lucrarea ,desigur.Si reuseste acolo unde gaseste loc prielnic.

Inorogul 20.11.2014 12:06:47

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 573232)
Nu o sa ajunga ateu daca parintii sunt practicanti si il invata de bine.

Daca parintii sunt practicanti si copilul ajunge ca la maturitate sa fie ateu inseamana ca nu a fost invatat de bine? Ce va spune lucrul asta despre parintii acelui copi? As vrea sa mergeti mai departe cu logica dumneavoastra. Nu va fie teama ca jigniti acum, ca e prea tarziu. Ati facut-o deja :).

Cum vi se pare afirmatia: "Nu o sa ajunga ortodox daca parintii sunt secularisti/musulmani/adventisti/budisti si il invata de bine"?

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 573232)
Si ajunge credinta, dar nu numai, ci si si educatia crestina de acasa conteaza. De aceea trebuie sa fie si nasii practicanti ca sa invete de bine copilul, nu atei.

Copilul poate fi invatat de bine doar daca nasii sunt practicanti? Iar v-as ruga sa mergeti mai departe cu logica. Daca nu sunt practicanti, cum este invatat copilul?

Inorogul 20.11.2014 12:51:09

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 573233)
Daca ati avea respect, nu ati ridiculiza ceea ce altii considera sfant. Nici bun simt nu aveti.

O dojana legata de bunul meu simt, din partea dumneavoastra, imi starneste amuzamentul. Daca ati avea respect fata de om in general, nu i-ati mai crede incapabili sa ofere o educatie sanatoasa propriului copil pe toti cei care nu adera la credinta dumneavoastra.
Nu este problema mea ca va considerati opiniile si parerile ca fiind sfinte.
Si eu am mare incredere in politicieni si toti cei care ii ridiculizeaza denota lipsa de respect, chiar si de bun-simt (cum spuneti dumneavostra), la adresa mea.
Sunt si absolut convins ca faceti plecaciuni in semn de respect cand auziti ca musulmanii vor avea parte de 72 de fecioare virgine in paradis.

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 573233)
Permiteti'mi sa nu va cred cand spuneti ca ati lupta cu arma in mana pentru dreptul meu sa merg la biserica, bla blauri si vorbe in vant.

Va permit cu toata inima. Sunt convins ca a sunat siropos ce am spus eu dar asta si pentru ca am fost gresit inteles. Voi lupta pentru principiile si valorile democratice, care includ si libertatea religioasa. Nu mi-am propus sa lupt in mod special pentru credinta, daca asta v-ai imaginat. Cred ca am fost destul de clar cand am spus ca lupt pentru dreptul la credinta si la multe altele, la fel de importante.

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 573233)
Daca nu credeti in nimeni si in nimic, deci nu aveti absolut nici o credinta, nu ati fi in stare sa luptati pentru nimic.

Cum sa nu cred in nimic? Cine v-a spus asta? Faceti afirmatii din ignoranta. Eu cred in foarte multe lucruri. Cred in semeni, in demnitate, in libertatea constiintei, in iubire, in toleranta, in munca, in altruism si empatie etc.. Sunt extrem de multe lucruri in care cred.
Acestea sunt valori suficiente pentru a lupta si a le apara.
Credeti ca se poate lupta doar pentru Dumnezeu, Allah si Iehova? Am vazut ce fel de lupte sunt astea.

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 573233)
D-voastra si alti altei aveti doar papagal. Atat, nu aveti taria sa luptati pentru ceva, ci doar sa luati in bataie de joc, sa ridiculizati, asta stiti si atat puteti

Ca sa fi incununat cu succes afirmatia plina de intelepciune pe care ati facut-o trebuia sa incheiati si cu un indemn specific caracterului dumneavoastra. Un "ciocu' mic ateule!" cred ca se potrivea de minune. Aveti ocazia data viitoare. Nu o ratati!
Nu ma deranjeaza absolut deloc ce ati spus dar ma amuza contrastul dintre ceea ce spuneti si ceea ce, in mod evident, ati aratat ca sunteti. Adresarea cu pronumele de politete nu va salveaza :).

Era si mai interesant sa aflam de ce dumnea-mea si alti atei avem doar papagal, cu argumente specific umane.

In concluzie, nu inteleg ce imi/ne imputati. Vreti sa vedeti proteste ale ateilor, cu strazi inchise si circulatie deviata, pe Dealul Mitropoliei? Pentru ce?
Asta inseamna sa luptam? Lupta ateilor din Romania este, sau ar trebui sa fie, una simpla: apararea drepturilor si principiilor democratice. Vi se pare o lupta banala? Nu este problema nostra ca va simtit calcati pe coada. Nimic din ceea ce cerem nu presupune incalcarea legilor acestui stat. Acesta este si motivul pentru care nu am nicio problema cu BOR atunci cand cere statului ajutor pt. construirea Catedralei. Sa ceara, ca are tot dreptul. Nu incalca nicio lege. In cel mai rau caz, il sanctionez, democratic, pe cel care da, nu pe cel care cere.

Inorogul 20.11.2014 13:09:45

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573167)
..............
Nu sunt la fel de interesati ca si tine sa cred in ceea ce cred si ei, sau daca stiu sa pup icoanele cum trebuie.

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 573234)
E vorba de credinta, nu e vorba de pupat icoanele, sunteti in stare sa intelegeti macar atat?

Cititi cu mare atentie pasajele ingrosate. Tot despre credinta am vorbit si eu. Pupatul icoanelor era un "bonus".

Inorogul 20.11.2014 13:17:06

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573270)
Daca doctorul nu e bun sau nu va convine nu mergeti la alt medic?
Eu sunt din provincie si nu am auzit sa fi spus vreun preot din orasul meu la predica cu cine sa voteze enoriasii.
Cei care au facut-o au fost deja mediatizati.

Pasajul pe care l-ati citat, din postarea mea, are drept context indemnul unor colegi de-ai dumneavostra de a-i fi spus preotului care mi-a botezat finul/fina ca sunt ateu.
Ei considera ca acest detaliu era important. Eu nu neg ca poate fi important, dar spun nu ar fi trebuit sa schimbe cu nimic lucrurile. Un preot are obligatia, prin lege, sa efectueze serviciul religios si pentru un ateu. Am pus la dispozitie si un link, cu o decizie din 2013, care vine in sprijinul afirmatiilor mele.

Mesajul meu nu avea legatura cu "scandalul" recent mediatizat, in care unii preoti s-au implicat politic.

oaie_cugetatoare 20.11.2014 13:25:54

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573289)
. Un preot are obligatia, prin lege, sa efectueze serviciul religios si pentru un ateu. Am pus la dispozitie si un link, cu o decizie din 2013, care vine in sprijinul afirmatiilor mele.

unde este linkul ?

Inorogul 20.11.2014 13:31:17

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 573291)
unde este linkul ?

http://www.revista22.ro/hotarire-de-...ice-30421.html

Paradoxal, neefectuarea unui serviciu religios, din considerente religioase, reprezinta o discriminare :))). Nu-mi place sa fac show, dar fereasca ... feresaca ... sfantu' (hai, las de la mine :)) sa mi se refuze vreodata un astfel de serviciu pe considerente religioase.
Apar probleme si daca se privatizeaza maine Biserica, daramite asa, in calitate de platitor de taxe si impozite.

DragosP 20.11.2014 13:45:07

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573289)
Am pus la dispozitie si un link, cu o decizie din 2013, care vine in sprijinul afirmatiilor mele.

Eu te rog să mai încerci odată cu link-ul ăla, sunt tare curios care lege obligă în RO vreun preot la nu'ș ce...:52:

L.E. Am văzut.
Mai încearcă.

oaie_cugetatoare 20.11.2014 13:50:32

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573292)

Se refera la asta : http://www.crestinortodox.ro/editori...ie-141804.html ?

Citat:

"Potrivit rânduielii Bisericii Ortodoxe, nașii de botez trebuie să fie ortodocși, adică în deplină comuniune cu Biserica Ortodoxă și membri activi ai unei parohii ortodoxe.
Nu pot fi, în principiu, nași cei care nu sunt în comuniune cu Biserica Ortodoxă pentru orice motiv, cei care nu sunt căsătoriți după rânduiala Bisericii Ortodoxe ori persoanele divorțate, pentru care Biserica nu a acordat desfacerea canonică a căsătoriei.[1] Nu pot fi nași copiii minori, părinții copilului sau creștinii care nu sunt ortodocși."

Imi pare rau, este oranduiala Bisericii.Ce spui tu acolo (hotararea aia de guvern) n-are nici o legatura cu oranduiala
Bisericii.Faptul ca religia este un serviciu public n-are absolut, dar absolut, nici o legatura cu oranduiala Bisericii.

Faptul ca ai dreptul la un serviciu public, nu-ti da dreptul de a interpreta dupa bunul plac folosirea sau nu a acelui serviciu si de a te comporta ca atare.

Iti dau un exemplu: serviciu public este si directia de taxe si impozite.Dar daca tu ai treaba cu acest serviciu public
dupa terminarea programului, si cand te duci, vezi ca este inchis atunci revii maine intre orele in care acest
serviciu functioneaza.Adica te supui regulilor de program stabilite, in acest caz de catre directia de taxe si impozite
Adica te conformezi, regulamentului de ordine interioara a institutiei respective.

Deci cu alte cuvinte , faptul ca ai acces la un serviciu public nu-ti da dreptul de a incalca regulamentele de ordine
interioara ale acelei institutii.


Ei bine in cazul tau, religia este acel serviciu public, iar institutia este Biserica Ortodoxa. Faptul ca ai acces la religie
asta nu-ti da dreptul de a incalca regulamentele de ordine interioara ale Bisericii Ortodoxe.Ori, ce am dat citat
mai sus referitor la credinta nasilor in cadrul Bisericii Ortodoxe, face parte din acele regulamente.

Pa-pa. :103:

Inorogul 20.11.2014 14:14:35

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 573297)

Da. Am pus intrebarea asta deja pe un forum specializat. Am renuntat la ideea obligativitatii pentru ca, intr-adevar, BOR este autonoma fata de Stat. A ramas intrebarea cu discriminarea, ca asta nu depinde de autonomia Bisericii. Sunt foarte curios ce vor spune expertii :). Sper sa nu zica ca sunt nebun :).


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:36:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.