Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Biserica nu se sprijina pe oameni (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9438)

dorinel78 14.05.2010 09:05:44

articol 14.05.2010
 
Biserica nu se sprijina pe oameni

Un catolic, avand buna intentie, tot incearca sa il converteasca la crestinism pe prietenul sau evreu. Acesta, satul de atatea insistente, ii spune ca va face o calatorie la Roma si va observa cum o duc Papa si cardinalii sai. Daca ii va placea ce va vedea, se va da in legea lor.
Crestinul catolic, saracul, se cam tulbura. Se gandea ca in veci nu va mai dori prietenul lui sa treaca la catolicism, cand va vedea luxul si desfraul ce era in acea vreme la Roma.
Dar, iata ca evreul vine de la Roma si se converteste, spunandu-i:
- Cu adevarat, credinta voastra e superioara, daca a putut sa dainuie atata timp, in ciuda faptului ca aveti in fruntea clerului oameni atat de corupti !


poate sunt eu prost dar de cand religia catolica este data exemplu pe un site ortodox?
asta nu este ecumenism???????
sunt atate pilde ortodoxe frumoase si voi va oprirati tocmai la una catolica...

windorin 14.05.2010 10:34:48

Morala conteaza, cred.
Si crestinul nostru se poate folosi, de va face precum indeamna Sfantul Vasile: "Precum albina, luand cele bune din orice".

Si, ca tot veni vorba de pilde din afara Ortodoxiei, voi spune si eu una, cu un budist.

Se zice ca un batran budist se spala in fiecare seara in raul Gange, apa considerata sacra, in partile locului. Intr'o seara, un om oarecare vine la el si, dupa ce batranul iese din apa, acela il scuipa. Batranul intra din nou, se spala, iese... si iar este scuipat. Si tot asa, oridecate ori era scuipat batranul, fara a zice nici un cuvant, intra in Gange si se spala din nou. In cele din urma, omul care il tot scuipa ii devine ucenic.

Cata putere are rabdarea, tacerea, dragostea, mila, necartirea, lipsa de manie.

glykys 14.05.2010 13:37:22

Povestioara apare la Boccaccio, umanist italian (sec. XIV) care ironizeaza moravurile din vremea sa. Eu am postat-o pe un topic referitor la judecata preotilor. Sunt unii credinciosi care spun ca se smintesc daca vad un preot corupt, traind in desfrau, etc etc... Fireste nu avem voie sa judecam, dar nu putem spune ca realitatile acestea nu exista si nu au existat in toate timpurile si la noi, si la ei. Eu am vrut sa dau un contraexemplu, cu un om de alta credinta care nu doar ca nu se sminteste vazand coruptia slujitorilor Bisericii, asa cum o fac cei mai multi credinciosi, ci face un rationament uluitor: daca avand asemenea conducatori, poporul nu s-a smintit si a dainuit in credinta, inseamna ca, intr-adevar, credinta lor este superioara.
Lauda, asadar, celor care nu se lasa smintiti si nu cad in patima judecatii! Nu sunt ecumenista, dar nici nu am nimic cu catolicii. Nu tot ce poarta numele frumos de ortodox este si ortodox, iar acolo unde nu scrie ortodox, nu inseamna ca nu se poate gasi nimic din dreapta credinta. De la toti avem ce invata. Precum albina... asta a zis-o Sf. Vasile cel Mare, cel mai mare sfant invatat, care stia la perfectie toata filosofia pagana.
Te rog sa ma ierti daca te-am smintit cu aceasta povestioara.

dorinel78 18.05.2010 23:42:36

iertare si eu. m a luat gura pe dinainte

zoridezi 19.05.2010 09:19:48

Citat:

Īn prealabil postat de windorin (Post 247879)
Morala conteaza, cred.
Si crestinul nostru se poate folosi, de va face precum indeamna Sfantul Vasile: "Precum albina, luand cele bune din orice".

Si, ca tot veni vorba de pilde din afara Ortodoxiei, voi spune si eu una, cu un budist.

Se zice ca un batran budist se spala in fiecare seara in raul Gange, apa considerata sacra, in partile locului. Intr'o seara, un om oarecare vine la el si, dupa ce batranul iese din apa, acela il scuipa. Batranul intra din nou, se spala, iese... si iar este scuipat. Si tot asa, oridecate ori era scuipat batranul, fara a zice nici un cuvant, intra in Gange si se spala din nou. In cele din urma, omul care il tot scuipa ii devine ucenic.

Cata putere are rabdarea, tacerea, dragostea, mila, necartirea, lipsa de manie.

Frumoasa povestioara!

zoridezi 19.05.2010 09:21:55

Citat:

Īn prealabil postat de dorinel78 (Post 247870)
Un catolic, avand buna intentie, tot incearca sa il converteasca la crestinism pe prietenul sau evreu. Acesta, satul de atatea insistente, ii spune ca va face o calatorie la Roma si va observa cum o duc Papa si cardinalii sai. Daca ii va placea ce va vedea, se va da in legea lor.
Crestinul catolic, saracul, se cam tulbura. Se gandea ca in veci nu va mai dori prietenul lui sa treaca la catolicism, cand va vedea luxul si desfraul ce era in acea vreme la Roma.
Dar, iata ca evreul vine de la Roma si se converteste, spunandu-i:
- Cu adevarat, credinta voastra e superioara, daca a putut sa dainuie atata timp, in ciuda faptului ca aveti in fruntea clerului oameni atat de corupti !

Gandire sanatoasa la evreul acela. Asa ar trebui sa gandim toti, sa vedem partea buna a lucrurilor si nu pe cea rea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:37:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.