Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Intrebare despre manastiri (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18585)

conrad 14.08.2016 17:57:50

Intrebare despre manastiri
 
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.

Demetrius 15.08.2016 05:37:03

Citat:

În prealabil postat de conrad (Post 628922)
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.

Daca te intereseaza si ascultarea, n-ar fi mai potrivit sa-l intrebi pe duhovnicul tau?

Mihnea Dragomir 15.08.2016 08:15:13

Citat:

În prealabil postat de conrad (Post 628922)
vreo doua saptamani (...) manastire (...) sa am si o ascultare.

La mine acasa este o asemenea harababura, incat imi trebuie vreo doua saptamani ca sa fac ordine in grajdul acesta al lui Augias. Avand in vedere ca sotia si copiii sunt plecati pana in la inceperea scolii, traiesc in regim manastiresc. Ba chiar eremit. Pot sa va ofer mai multe ascultari, la alegere: smotruit pardosele, aranjat biblioteca in care gasesc orice carte afara de cea pe care o caut, curatenie in trapeza, unde domneste amestec de cratite si calculatoare, calcat un munte de haine pe care tocmai le-am spalat, etc. Sunt de acord, in schimb, sa facem Ceasurile impreuna. Posed Ceaslov.

Copacel 15.08.2016 13:49:59

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 628934)
La mine acasa este o asemenea harababura, incat imi trebuie vreo doua saptamani ca sa fac ordine in grajdul acesta al lui Augias. Avand in vedere ca sotia si copiii sunt plecati pana in la inceperea scolii, traiesc in regim manastiresc. Ba chiar eremit. Pot sa va ofer mai multe ascultari, la alegere: smotruit pardosele, aranjat biblioteca in care gasesc orice carte afara de cea pe care o caut, curatenie in trapeza, unde domneste amestec de cratite si calculatoare, calcat un munte de haine pe care tocmai le-am spalat, etc. Sunt de acord, in schimb, sa facem Ceasurile impreuna. Posed Ceaslov.

Utrenia, Vecernia Pavecernia Mică ,Miezonoptica cui le lași ?
Ai Octoihul Mare ?

Copacel 15.08.2016 13:52:15

Citat:

În prealabil postat de conrad (Post 628922)
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.

Fă întâi ascultare de duhovnicul tău, după ce te saturi sau ești meșter în ascultări abia atunci sa te gandesti la ascultări de mănăstire.

Romowe 15.08.2016 16:06:28

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 628934)
La mine acasa este o asemenea harababura, incat imi trebuie vreo doua saptamani ca sa fac ordine in grajdul acesta al lui Augias. Avand in vedere ca sotia si copiii sunt plecati pana in la inceperea scolii, traiesc in regim manastiresc. Ba chiar eremit. Pot sa va ofer mai multe ascultari, la alegere: smotruit pardosele, aranjat biblioteca in care gasesc orice carte afara de cea pe care o caut, curatenie in trapeza, unde domneste amestec de cratite si calculatoare, calcat un munte de haine pe care tocmai le-am spalat, etc. Sunt de acord, in schimb, sa facem Ceasurile impreuna. Posed Ceaslov.

Hai că vin eu, dacă vrei. Mmmm..cratiČ›e Č™i calculatoare...sună bine. La călcat Č›oale sînt mai as decît la pardosele, din mptive evidente. Cu practici bisericeČ™ti Č™i monastice nu le am, îmi pierd răbdarea.

Leoaica 18.08.2016 16:24:03

Citat:

În prealabil postat de conrad (Post 628922)
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.

Stimate coleg de forum.

Incerca la o manastire micuta, care are nevoie de ajutor. O cautare pe net nu strica.
Iar pentru ceilalti colegi de forum care au raspuns deja: nu toti duhovnicii inteleg nevoia de a ne retrage cateva zile la o manastire. Unii chiar se mira si considera nefiresc.

crinrin 19.08.2016 14:32:44

Citat:

În prealabil postat de Leoaica (Post 629042)
nu toti duhovnicii inteleg nevoia de a ne retrage cateva zile la o manastire. Unii chiar se mira si considera nefiresc.

mai sa fie...

Iorest 19.08.2016 19:20:41

Citat:

În prealabil postat de Leoaica (Post 629042)
Iar pentru ceilalti colegi de forum care au raspuns deja: nu toti duhovnicii inteleg nevoia de a ne retrage cateva zile la o manastire. Unii chiar se mira si considera nefiresc.

Pana la urma de ce li s-ar parea nefireasca o vacanta la manastire, ai mai auzit (de) sau ai intalnit o rezistenta a vreunui preot la spovedanie pe tema aceasta ?
Ce duhovnicie mai poate fi din partea unor oameni care au aversiune fata de manastiri si calugari ?
Chiar de ar fi asa macar o recomandare tot ar putea face un duhovnic exprimandu-si si rezervele pe care le considera.

Pt conrad cel mai bine ar fi sa vizitezi intai manastirile din judetul tau sau din judetele limitrofe, pana gasesti o manastire unde sa poti petrece o vacanta sau un weekend cred ca trebuie sa vezi mai multe manastiri unde sa observi cum se organizeaza si sa-i si intrebi pe oamenii care vietuiesc acolo despre regimul manastirii.

Copacel 20.08.2016 12:57:36

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 629067)
ai mai auzit (de) sau ai intalnit o rezistenta a vreunui preot la spovedanie pe tema aceasta ?
Ce duhovnicie mai poate fi din partea unor oameni care au aversiune fata de manastiri si calugari ?
.

http://www.doxologia.ro/interviu/nu-...i-la-manastire


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:57:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.