Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   pt.avocati : intrebari despre mostenire si acte pe casa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19119)

Yasmina 26.01.2018 23:00:37

pt.avocati : intrebari despre mostenire si acte pe casa
 
Bine v-am regasit :)

Am si eu cateva probleme de familie(cine nu are) cu niste rude hraparete si fara inima ,care au lasat-o balta pe bunica-mea la pat insa abia asteapta sa dea coltul ca sa-si ceara dreptul la mostenire.
Care ar fi mostenirea? Nu-i vb decat despre casa modesta la tara,cu ceva pamant ,pomi fructiferi si vita de vie.
Bunica are 4 copii,2 dintre ei nu ajuta cu nimic de ani de zile;ea este intretinuta de mama si de fratele ei care locuieste cu bunica. De 1 an de zile ,aceasta se afla la pat paralizata si traieste doar cu ajutorul lui Dumnezeu si al nostru(bani,timp,resurse).

Intrebarea mea este ce acte si ce demersiuni trebuiesc luate ca sa-i impiedicam pe nesimtitii astia de a vinde casa parinteasca sau a ridica pretentii acolo unde nu au pus un pai.

Ali Baba 26.01.2018 23:14:39

4 copii=4 mostenitori, 25% de fiecare din tot ce lasa batrana.
dreptul la mostenire e inatacabil la noi.

deci, daca batrana doreste acest lucru, sa-si dezmosteneasca parte din progenitura, trebuie s-o faca cat traieste. sa imparta acum ce e de impartit.

Yasmina 26.01.2018 23:29:39

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 657709)
4 copii=4 mostenitori, 25% de fiecare din tot ce lasa batrana.
dreptul la mostenire e inatacabil la noi.

deci, daca batrana doreste acest lucru, sa-si dezmosteneasca parte din progenitura, trebuie s-o faca cat traieste. sa imparta acum ce e de impartit.

ce inseamna 25% din casa respectiva in care traieste /locuieste fratele lor?
daca vin cu pretentii de mostenire inseamna ca are 2 variante: sa vanda casa si sa le imparta iar el sa se mute sau sa le platim noi cei 25% pt fiecare?

Partea cu dezmostenirea e mai volatila deoarece nu putem acum pune baza pe starea bunicii care este paralizata si considerata a nu fi in toate facultatile mintale.

Ali Baba 26.01.2018 23:34:25

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 657711)
ce inseamna 25% din casa respectiva in care traieste /locuieste fratele lor?
daca vin cu pretentii de mostenire inseamna ca are 2 variante: sa vanda casa si sa le imparta iar el sa se mute sau sa le platim noi cei 25% pt fiecare?

Partea cu dezmostenirea e mai volatila deoarece nu putem acum pune baza pe starea bunicii care este paralizata si considerata a nu fi in toate facultatile mintale.

da, inseamna 25% pentru fiecare din tot. asta e legea la noi.

Yasmina 26.01.2018 23:50:10

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 657712)
da, inseamna 25% pentru fiecare din tot. asta e legea la noi.

am inteles acest amanunt,insa ce faci cand unul dintre mostenitori locuieste acolo si a locuit din totdeauna? il dai afara ? care este legea?

Ali Baba 26.01.2018 23:59:12

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 657716)
am inteles acest amanunt,insa ce faci cand unul dintre mostenitori locuieste acolo si a locuit din totdeauna? il dai afara ? care este legea?

nu-l dai afara ca nu poti asa usor, oricum e foarte greu, mai ales ca zici ca sunt 2 vs 2

singura solutie este intelegerea. voi trebuie sa intelegeti ca dreptul la mostenire este drept, fara legatura cu moralitatea, ceilalti trebuie sa accepte realitatea de facto. dar am o intrebare, batrana este singurul proprietar? nu cumva a fost proprietate comuna cu bunicul?

Yasmina 27.01.2018 00:02:44

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 657719)
nu-l dai afara ca nu poti asa usor, oricum e foarte greu, mai ales ca zici ca sunt 2 vs 2

singura solutie este intelegerea. voi trebuie sa intelegeti ca dreptul la mostenire este drept, fara legatura cu moralitatea, ceilalti trebuie sa accepte realitatea de facto. dar am o intrebare, batrana este singurul proprietar? nu cumva a fost proprietate comuna cu bunicul?

Bineinteles ca a fost numai ca el este mort si nu a lasat niciun testament sau alta dispozitie.

Ali Baba 27.01.2018 00:05:59

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 657721)
Bineinteles ca a fost numai ca el este mort si nu a lasat niciun testament sau alta dispozitie.

pai se va face act de succesiune, daca n-ati facut. de pe urma bunicului 50% a luat bunica/sotie si 50% copiii, 50:4=12.5% fiecare, asta e situatia acum, in ceea ce priveste mostenirea dupa bunic.

Yasmina 27.01.2018 00:10:28

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 657722)
pai se va face act de succesiune, daca n-ati facut. de pe urma bunicului 50% a luat bunica/sotie si 50% copiii, 50:4=12.5% fiecare, asta e situatia acum, in ceea ce priveste mostenirea dupa bunic.

Nu pricep o iota.

Ali Baba 27.01.2018 00:44:53

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 657723)
Nu pricep o iota.

pai am inteles ca bunicu a fost (co)proprietar si nu ati facut succesiune, partea de proprietate a bunicului se va imparti cum ti-am scris mai sus, 50% sotia supravietuitoare si 50% copiii. deci fiind 4 copii au cate 12,5% din ce a avut bunicu. chiar daca bunica ar vrea sa faca ceva acum, daca ar fi posibil lucrul asta, nu ar putea, pentru ca nu i-a ramas totul dupa moartea sotului ci numai jumatate.

trebuie sa se inteleaga, frateste. trebuie sa lasati fiecare de la voi, asta e, unii sunt mai reci si egoisti, intelegeti-va si vedeti-va de viata.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:24:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.