Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   cum se face un parastas (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11106)

oana Re 05.11.2010 12:08:34

cum se face un parastas
 
Buna,

Imi poate spune cineva ce trebuie sa duci la biserica sa faci pomana/ parastas?Coliva, colaci si mai ce? Stiu ca maine sunt mosii de toamna. Sambata fiind ziua dedicata mortilor, se poate face slujba si se da de pomana in fiecare sambata?
Va multumesc:)

Daniel777 05.11.2010 12:11:55

Coliva,colaci,vin,prajituri,suc....bunatati pentru oameni sarmani...

Rodica50 05.11.2010 19:20:15

Citat:

În prealabil postat de oana Re (Post 302780)
Buna,

Imi poate spune cineva ce trebuie sa duci la biserica sa faci pomana/ parastas?Coliva, colaci si mai ce? Stiu ca maine sunt mosii de toamna. Sambata fiind ziua dedicata mortilor, se poate face slujba si se da de pomana in fiecare sambata?
Va multumesc:)

Pentru mosi ,ducem la biserica vin, coliva, un colac sau o paine si pachetele in care poti pune suc, prajituri, fructe, chifle, o conserva etc.Duci un pomelnic pentru adormiti.Cand nu am timp sa fac coliva, duc un platou cu fructe.Acasa, duci la oamenii nevoiasi, bolnavi, batrani, in casele unde sunt copii- mancare calda, bomboane, placinte , prajituri, suc, vin, colaci etc.Se aprind lumanari si se pomenesc cei adormiti.

carmina 05.11.2010 20:05:22

Bunicii spun ca orice daruim semenilor nostri in sambetele in care se face pomenirea mortilor, este bine primit.

Fie ca facem coliva, fie ca dam doar mancare sau pachetele sau o paine si un pahar de vin . Fie ca ne pregatim din timp si ajungem la biserica, la liturghie, fie ca nu avem aceasta posibilitate si atunci doar tamaiem mancarea si toate cele ce avem de daruit.

Tot ceea ce dam de pomana in aceste zile (sambata mortilor) este bine primit.

Eu prefer sa pregatesc coliva, cornuri, fructe, vin si uneori, dupa posibilitati, pachetele cu mancare.

Acasa, mama pregatea intotdeauna mancare gatita sau orez cu lapte, fructe, dulciuri si vin. Insa de fiecare data cumpara vesela noua - canita si farfurie cu tacam alaturi.
Iubeam sarbatoarea mosilor nostrii pentru ca atunci cand ma trezeam dimineata, masa din bucatarie era plina cu cele 6 farfurii cu mancare aburinda iar canitele si linguritele aveau intotdeauna legata de tortita fie o floricica, fie in manunchi de cirese, dupa anotimp. Amintiri.

georgeval 05.11.2010 20:10:49

Sa nu uitam ca cea mai importanta forma prin care venim in ajutorul celor adormiti ramane pomenirea la Sfanta Liturghie, pentru ca in fiecare Liturghie Hristos se prelungeste in stare de jertfa. Prin jertfa Hristos a ridicat pe Adam si Eva dimpreuna cu toti dreptii din iad. Numai daca suntem cuprinsi in jertfa lui Hristos si imprimati de jertfa Lui putem sa intram la Tatal.

Carmen FUNIERU 05.11.2010 20:31:59

Citat:

În prealabil postat de oana Re (Post 302780)
Sambata fiind ziua dedicata mortilor, se poate face slujba si se da de pomana in fiecare sambata?

Da, în fiecare sâmbătă se fac în biserici slujbe pentru cei morți.
Slujba are două părți:
1. Sfânta Liturghie, care este cea mai importantă, apoi
2. Parastasul
La aceste slujbe poate oricine participa (și este de mult folos), nu doar cei care fac pomenile rânduite pentru cei de curând adormiți.
Este bine să se dea la preot un pomelnic cu cei morți din familie. Pentru pomenile mai mari se aduce și o colivă, puțin vin, un colac (sau pâine) și câteva pachețele cu mâncare.

Dintre zilele de sâmbătă sunt rânduite și câteva mai deosebite, cum ar fi zilele de Moși, când se pomenesc toți cei adormiți în dreapta credință (moșii și strămoșii noștri).

glykys 03.03.2011 00:07:56

Milostenia la parastas
 
De obicei, oamenii pun in pachete aproape exclusiv mancare - e milostenia trupeasca, saturarea celui flamand. La biserica am aflat ca bine ar fi sa punem acolo si o sticluta cu apa - pentru cei insetati.

Dar cu milostenia sufleteasca ce facem? Am fost placut impresionata cand s-au impartit iconite, cruciulite, carticele de rugaciuni, o foicica cu o rugaciune... de sufletul celui mort...


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:20:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.