Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Ecumenismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3571)

ancah 24.04.2008 13:38:09

Citat:

În prealabil postat de ancah
Cum sunt relatiile dintre ortodocsi si greco-catolici la nivel de mirean? Se resimte vreo raceala intre ei, doar datorita apartenentei la una dintre biserici?

Din lipsa unui raspuns trag concluzia ca nu exista disensiuni pe baza de apartenenta la o religie sau alta. Asa si trebuie sa fie. Doamne ajuta!

ancalpop 24.04.2008 13:58:17

Citat:

În prealabil postat de ancah
Citat:

În prealabil postat de ancah
Cum sunt relatiile dintre ortodocsi si greco-catolici la nivel de mirean? Se resimte vreo raceala intre ei, doar datorita apartenentei la una dintre biserici?

Din lipsa unui raspuns trag concluzia ca nu exista disensiuni pe baza de apartenenta la o religie sau alta. Asa si trebuie sa fie. Doamne ajuta!

Cat timp nu se vorbeste despre religie este in regula, desi probabil fiecare simte o bariera. Ortodocsii nu uita cat rau a facut catolicismul Bisericii Ortodoxe, iar "greco"-catolicii sunt tradatorii. Probabil ei se considera calea de mijloc, sau puntea care leaga cele doua biserici.

mihailt 24.04.2008 14:10:41

Domnule eu cred ca este bine sa ascultam pe cei mai luminati care stiau care este voia lui Dumnezeu intrucat vorbeau si vorbesc cu dansul.
Au fost incercari de unire a ortodocsilor cu catolicii dar uriasii duhovnicesti precum Sfantul Grigorie Palama s-au opus.Atunci se pare ca nu era potrivit.
Acum situatia este complet diferita.
A se vedea ca si catolicii au avut un sfant isihast Sfantul Ioan al Crucii care a ajuns la vederea luminii necreate adica la vederea lui Dumnezeu.

Si marele isihast al secolului 20 , noul Sfantul Simeon Noul Teolog ,Parintele Sofronie Saharov era pentru ecumenism.
(sau astea e un eretic de a trait 97 de ani si si a stiut dinainte cand va muri?)

Nu pentru ecumenism cu musulmanii,budishiti,hindusi si neo-protestanti ci cu crestinii.

Adica cu cei care recunosc ca Iisus Hristos este Dumnezeu intrupat si egal cu Tatal si fara de inceput si fara de sfarsit.

Dar viata acestui sfant Sofronie Saharov (care s-a calugarit inainte de a-l intalni pe Sfantul Siluan Athonitul - si a fost staret si duhovnic a multi calugari in muntele Athos) o stiti?
Cititi-o si veti vedea clar multe lucruri.
Vedeti cum a fost prigonit - de pana la urma a trebuit sa ajunga pribeag in pamantul Angliei.
Diavolul intotdeauna a prigonit pe sfinti.
Stiti ca vorbea in rugaciune cu Parintele Porfirie?
Si stiti de la ce religie a venit parintele Sofronie Saharov la crestinism inapoi?
De la yoghism.

mihailt 24.04.2008 15:39:23

Dar sa nu se inteleaga in mod gresit ca parintele Sofronie Saharov ar fi sprijinit organizatiile care isi au sediile la Geneva.
Dansul vedea ecumenismul ca dreapta vietuire.
"Eu v-am spus deja, și încă nu o singură dată, însă Duhul mă silește să repet. Mai înainte de a mă duce de la voi - iar sfârșitul vieții mele, bineînțeles, este aproape - aș dori ca voi să vă mântuiți de aberația de care suferă lumea contemporană în planul theologiei, ca să nu scoată cineva vreo teorie neadevărată despre Dumnezeu care să dezbine lumea creștină. Gândiți-vă că la Geneva, în Centrul mondial al unirii Bisericilor, se află mai mult de două sute de doctori în theologie cu păreri diferite! De unde aceasta? Căci Dumnezeu unul este.
"
Deci iata ce zice parintele Sofronie Saharov nu eu.
(ca doar nu de aia s-o supara Dumnezeu pe IPS Sofronie ca a facut slujba aghiazmei cu greco-catolicii.)
Nu asa ca Dumnezeu e pe varful unui munte si toate caile duc la el!
Calea noi stim care este:
"Eu sunt calea,adevarul si viata" zice Domnul Iisus Hristos.
Aceasta este singura cale.
Iar Dumnezeu numai in tainele bisericii poate fi gasit.


7th_Brigade_TzHL 24.04.2008 21:16:48

Vreau sa mai adaug aici pe Nicolae Steinhardt, care nu concepea sa ia pareri de la Luther in privinta catolicismului.

Psalmi 1:1 Fericit bărbatul, care n-a umblat in sfatul necredinciosilor si in calea păcătosilor nu a stat si [color=red]pe scaunul hulitorilor n-a sezut;[/color]

Eu cred ca versetul de mai sus este un indemn la respect (fata de catolicism), chiar daca noi tinem foarte mult la identitatea si adevarul ortodoxiei.

luciand 25.04.2008 00:07:53

Citat:

În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Vreau sa mai adaug aici pe Nicolae Steinhardt, care nu concepea sa ia pareri de la Luther in privinta catolicismului.

Psalmi 1:1 Fericit bărbatul, care n-a umblat in sfatul necredinciosilor si in calea păcătosilor nu a stat si [color=red]pe scaunul hulitorilor n-a sezut;[/color]

Eu cred ca versetul de mai sus este un indemn la respect (fata de catolicism), chiar daca noi tinem foarte mult la identitatea si adevarul ortodoxiei.

Te inseli, "Brigade". In greaca versetul suna cam asa: " ... si pe scaunul ciumatilor n-a sezut ...". Deci, sigur nu se refera la catolici si nu-i deloc un indemn la respect. E vorba de "scaunul" pacatelor si de faptul ca daca, totusi, ai cazut in pacat sa nu ramai acolo, transformand pacatul in patima, ci sa te ridici. Sa nu ramai ancorat in "scaunul" pacatelor. Asta spune Sfantul Vasile cel Mare talcuind acest verset si, dupa cum bine vezi, este mai degraba un argument impotriva ecumenismului asa cum il vede biserica romano-papala. "Sa nu sezi, dar, pe scaunul ciumatilor, nici sa iei parte la adunarea oamenilor stricati si bolnavi de ciuma si sa nu ramai printre cei care dau sfaturi rele" - Talcuire duhovniceasca la Psalmi de Sfantul Vasile cel Mare

ancalpop 25.04.2008 01:13:52

Am inteles, trebuie dialog, dar sa nu se exagereze. Un ierarh a ajuns, ca de dragul ecumenismului sa interzica preotilor si monahilor sa mai mearga la Manastirea Petru Voda(de. ex.) pt ca parintele Iustin este antiecumenist declarat. Sa nu mai vorbim de plecaciunile care li se fac greco-catolicilor, iar calugarul care este impotriva este amenintat(povestea e lunga).
Au ajuns in Ardeal preoti sa treaca la greco-catolicism doar ca sa nu-si piarda parohia (biserica fusese retrocedata).
Voi vedeti aici intentii curate sau dragoste de crestini? Nu. E doar interes material si dragoste de putere. Imi veti spune sa nu judecam. Nu-i osandim dar discernamant trebuie sa avem. Sa ne pastram totusi demnitatea. Nu ne ploconim in fata lor pt ca asa ne cer ierarhii. Asta nu este smerenie e sminteala.
Este un prozelitism dus cu diplomatie papistasa. Eu nu am incredere in nimic ce vine de la ei. Se folosesc de numele lui Hristos cum s-au folosit de-a lungul istoriei doar ca sa-si atinga scopurile. Noi in ochii lor suntem inapoiati, ingusti.
In curand vom fi taxati aspru pt ca ne numim ortodocsi. Vor spune ca-i discriminam pe ceilalti asa cum a ajuns sa se spuna ca nationalismul -dragostea de neam- este ura impotriva celorlalti. In curand asa vor spune si despre ortodoxie.

iana 10.05.2008 00:21:03

Citat:

În prealabil postat de ancalpop
Am inteles, trebuie dialog, dar sa nu se exagereze. Un ierarh a ajuns, ca de dragul ecumenismului sa interzica preotilor si monahilor sa mai mearga la Manastirea Petru Voda(de. ex.) pt ca parintele Iustin este antiecumenist declarat. Sa nu mai vorbim de plecaciunile care li se fac greco-catolicilor, iar calugarul care este impotriva este amenintat(povestea e lunga).
Au ajuns in Ardeal preoti sa treaca la greco-catolicism doar ca sa nu-si piarda parohia (biserica fusese retrocedata).
Voi vedeti aici intentii curate sau dragoste de crestini? Nu. E doar interes material si dragoste de putere. Imi veti spune sa nu judecam. Nu-i osandim dar discernamant trebuie sa avem. Sa ne pastram totusi demnitatea. Nu ne ploconim in fata lor pt ca asa ne cer ierarhii. Asta nu este smerenie e sminteala.
Este un prozelitism dus cu diplomatie papistasa. Eu nu am incredere in nimic ce vine de la ei. Se folosesc de numele lui Hristos cum s-au folosit de-a lungul istoriei doar ca sa-si atinga scopurile. Noi in ochii lor suntem inapoiati, ingusti.
In curand vom fi taxati aspru pt ca ne numim ortodocsi. Vor spune ca-i discriminam pe ceilalti asa cum a ajuns sa se spuna ca nationalismul -dragostea de neam- este ura impotriva celorlalti. In curand asa vor spune si despre ortodoxie.

Ce ziceti de acest gen de ecumenism?

iana 10.05.2008 22:03:14

Citat:

În prealabil postat de iana
Citat:

În prealabil postat de ancalpop
Am inteles, trebuie dialog, dar sa nu se exagereze. Un ierarh a ajuns, ca de dragul ecumenismului sa interzica preotilor si monahilor sa mai mearga la Manastirea Petru Voda(de. ex.) pt ca parintele Iustin este antiecumenist declarat. Sa nu mai vorbim de plecaciunile care li se fac greco-catolicilor, iar calugarul care este impotriva este amenintat(povestea e lunga).
Au ajuns in Ardeal preoti sa treaca la greco-catolicism doar ca sa nu-si piarda parohia (biserica fusese retrocedata).
Voi vedeti aici intentii curate sau dragoste de crestini? Nu. E doar interes material si dragoste de putere. Imi veti spune sa nu judecam. Nu-i osandim dar discernamant trebuie sa avem. Sa ne pastram totusi demnitatea. Nu ne ploconim in fata lor pt ca asa ne cer ierarhii. Asta nu este smerenie e sminteala.
Este un prozelitism dus cu diplomatie papistasa. Eu nu am incredere in nimic ce vine de la ei. Se folosesc de numele lui Hristos cum s-au folosit de-a lungul istoriei doar ca sa-si atinga scopurile. Noi in ochii lor suntem inapoiati, ingusti.
In curand vom fi taxati aspru pt ca ne numim ortodocsi. Vor spune ca-i discriminam pe ceilalti asa cum a ajuns sa se spuna ca nationalismul -dragostea de neam- este ura impotriva celorlalti. In curand asa vor spune si despre ortodoxie.

Ce ziceti de acest gen de ecumenism?

Nici un comentariu?

sofiaiuga 12.05.2008 21:05:48

tre sa-i credem doar pe sfintii parinti ca sa nu ratacim sau sa cadem ,Doamne fereste in mrejelecatolicismului ,care intotdeauna a umblat cu viclenia pt a-si extinde ,zic ei credinta lor plina de erezii!Avem ex. din Transilvania .Lupul isi schimba parul dar naravul BA.Socot ca ierarhii nostri ar trebui sa fie f.f.atenti in acordurile pe care le incheie cu ei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:07:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.