Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Obezitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9732)

mihele_m 13.06.2010 20:06:39

Obezitate
 
Este foarte bine ca ne intereseza ,despre sanatatea semenilor nostri - Obezitatea nu cred ca inseamna numai LACOMIE ,ma refer aici la mincare sau mincare multa . Sunt cinvinsa ca sunt persoane care chiar nu maninca atit cit se spune si totusi sunt supraponderali . Eu de ex. pina la virsta de 47 de ani am avut 56 Kg ,de atunci inaintin in virsta am inceput sa cresc in greutate si asta nu din mincatre prea multa sau din lipsa de miscare fiindca slava lui Dumnezeu am avut sufiicenta de multa miscare si mai am ,dar Kg. sunt multe nu ma-m mai ingrasat dar nici nu am slabit cu toate eforturile -- Deci rugamintea mea este sa incercam sa-i ajutam pe cei aflati in suferinta ca pina la urma OBEZITATEA este o suferinta nu sa-i condamnam spus in \"\" Doamne ajuta poate cineva se gindeste sa ea initiativa sa vina in ajutorul vcelor suferinzi ,ma alatur si eu cu mare placere - DOAME AJUTA !

http://www.crestinortodox.ro/sanatate-stiinta/obezitatea-119699.html

Iubirea 01.07.2010 02:22:03

Acest topic cred ca a fost deschis doar de dragul de a mai inventa un subiect si de a mai crea un topic intre celelalte.
In rest NO COMMENT.

PS Cine doreste sa faca bine cuiva, indiferent ca acel cineva e batran, bolnav, sarac...etc, nu trebuie sa astepte initiativa altcuiva de a face asta.
Draga miha...daca stii sau cunosti obezi si iti e mila de ei, poti efectiv sa iti oferi ajutorul: intreaba-i daca are cine sa le faca piata sau mancare sau sa ii ajute sa se intoarca de pe o parte pe alta...daca nu cunosti poti sa ii cauti la spitalele specializate in obezitate si tot asa....deci...mai e ceva de zis?

sophia 01.07.2010 20:44:09

Mie mi se pare destul de bun articolul.
Doar ca nu numai mancarea este cauza obezitatii, dar nimeni nu vrea sa spuna asta.
Peste tot se vorbeste numai de alimentatie (inclusiv post) si sport.
Dar mai sunt hormonii, depresiile, bolile psihice, care duc la obezitate, de gene nu mai vorbesc.
Cu astea cum facem?

A ajuta in acestew cazuri inseamna a vorbi cu omul a-l intelege si sfatui, a-i pune un bun diagnostic si terapie.

cristiboss56 01.07.2010 21:31:05

[quote=Iubirea;265151]Acest topic cred ca a fost deschis doar de dragul de a mai inventa un subiect si de a mai crea un topic intre celelalte.
In rest NO COMMENT. " No coment , No coment " , dar l-ai ranit si judecat pe fratele tau ! ! ! De ce atata Mandrie si Dispret ? :2:

Iubirea 01.07.2010 21:52:52

Citat:

În prealabil postat de , dar l-ai ranit si judecat pe fratele tau ! ! ![B
De ce atata Mandrie si Dispret ? [/b]:2:

Sincer nu pot sa-ti raspund la intrebarea ta decat ca mai ai de lucrat la capitolul negativism...nu e prima data cand interpretezi negativ o postare, iar asta imi da de gandit si nu ma pot abtine sa nu-ti dau acest sfat: lucreaza mai mult cu tine in duhul lui Hristos...si atunci sigur vei vedea cu alti ochi lumea din jurul tau, vei putea sa fii si bland si drept.
Asta nu inseamna ca tu trebuie sa copiezi pe cineva...e normal pana la urma sa ai opinia ta si tot atat de normal este ca eu sa ti-o respect indiferent ca o accept sau nu.
Multumesc ca m-ai inteles.

Carmen FUNIERU 01.07.2010 21:59:12

Există alimente care, dacă începi să le mănânci, simți că nu te mai saturi și trebuie chiar un efort de voință ca să te poți opri. Mai ales că par și prea gustoase. De asemenea ele dau și o oarecare dependență. Simți nevoia să le consumi cât mai des.
Acestea de obicei sunt cele bogate în E-uri, sau alte chimicale. Pe lângă faptul că nu sunt sănătoase, aduc și un aport în greutate.
Din păcate, mulți ajung chiar să le prefere în locul mâncărurilor gătite.

cristiboss56 01.07.2010 22:01:35

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 265151)
Acest topic cred ca a fost deschis doar de dragul de a mai inventa un subiect si de a mai crea un topic intre celelalte.
In rest NO COMMENT.

PS Cine doreste sa faca bine cuiva, indiferent ca acel cineva e batran, bolnav, sarac...etc, nu trebuie sa astepte initiativa altcuiva de a face asta.
Draga miha...daca stii sau cunosti obezi si iti e mila de ei, poti efectiv sa iti oferi ajutorul: intreaba-i daca are cine sa le faca piata sau mancare sau sa ii ajute sa se intoarca de pe o parte pe alta...daca nu cunosti poti sa ii cauti la spitalele specializate in obezitate si tot asa....deci...mai e ceva de zis?

Iata raspunsul tau complet ! Repet de ce - l RANESTI pe fratele tau "? De ce atata Mandrie ? Cui foloseste stilul asta ? Negativism . . :68:

Iubirea 01.07.2010 22:22:24

Ce sa-ti mai spun Cristi draga?
Daca eu iti scriu una si tu iti repeti postarea cu prima mea postare (de parca eu nu stiu ce am scris), ca si cum n-ai vazut ce ti-am raspuns, atunci las-o asa ca tot aia e.
Ori nu intelegi, ori te faci ca nu intelegi si scrii doar de dragul sa-ti inmultesti nr. postarilor...eu altceva folositor nu vad si nici n-am sa-mi irosesc timpul cu tine sa-ti dau mai multe explicatii ca ar insemna sa intram in polemica si chiar nu ma intereseaza.
Eu am parerea mea pe care mi-o sustin (am spus pe alte topicuri si repet, eu nu postez aici doar de dragul sa ma aflu in treaba sau sa-mi maresc nr. postarilor), tu ai parerea ta si sa fii sanatos asa cum si restul userilor de pe acest forum o au pe a lor si cu care eu personal uneori sunt sau nu de acord (acum vb la modul general al postarilor de pe acest forum).

cristiboss56 01.07.2010 22:29:07

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 265151)
Acest topic cred ca a fost deschis doar de dragul de a mai inventa un subiect si de a mai crea un topic intre celelalte.
In rest NO COMMENT.

PS Cine doreste sa faca bine cuiva, indiferent ca acel cineva e batran, bolnav, sarac...etc, nu trebuie sa astepte initiativa altcuiva de a face asta.
Draga miha...daca stii sau cunosti obezi si iti e mila de ei, poti efectiv sa iti oferi ajutorul: intreaba-i daca are cine sa le faca piata sau mancare sau sa ii ajute sa se intoarca de pe o parte pe alta...daca nu cunosti poti sa ii cauti la spitalele specializate in obezitate si tot asa....deci...mai e ceva de zis?

Repet pana ai sa intelegi , pana maine dimineata , paina poimiine , pana la banarea amandoura sau a unuia dintre noi : De ce-l jignesti pe fratele tau , de ce atata mandrie , aroganta si dispret ? Acesta este scopul reintrarii tale pe acest forum , pentru a rani , pentru a judeca , pentru a-ti arata superioritatea ? De unde sti ce este in sufletul acestui user de a deschis acest topic cu aceasta tema ? Chiar nu inteleg atitudinea ta aroganta , rautacioasa si far de folos ! Deci inchei ( momentan ) cu concluzia stupida a dumitale : "deci. . .mai e ceva de zis ?:30:

Iubirea 01.07.2010 22:31:46

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 265464)
Repet pana ai sa intelegi , pana maine dimineata , paina poimiine , pana la banarea amandoura sau a unuia dintre noi : De ce-l jignesti pe fratele tau , de ce atata mandrie , aroganta si dispret ? Acesta este scopul reintrarii tale pe acest forum , pentru a rani , pentru a judeca , pentru a-ti arata superioritatea ? De unde sti ce este in sufletul acestui user de a deschis acest topic cu aceasta tema ? Chiar nu inteleg atitudinea ta aroganta , rautacioasa si far de folos ! Deci inchei ( momentan ) cu concluzia stupida a dumitale : "deci. . .mai e ceva de zis ?:30:

Daca tu asta vezi, raspunsul meu este da.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:50:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.