Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Hristos a inviat! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14884)

florin7 24.04.2012 15:36:29

Hristos a inviat!
 
Vreau sa aflu raspunsul la o intrebare, va rog frumos.
Sunt un tanar necasatorit si am botezat de curand o fetita cu prietena mea!Am primit dezlegare+binecuvantare de la preot duhovnic sa botezam impreuna {ea fiind casatorita si nedespartita inca}.Preotul ei duhovnic insa i-a spus ca daca botezam impreuna devenim cumetri si nu ne putem ulterior casatori, din motiv ca suntem cumetri eu cu dansa...si implicit nasii copilului.Ea o tine una si buna ca din moment ce am botezat impreuna am devenit cumatri..si nu mai putem fi impreuna...desi eu,asa cum am mentionat mai sus...am obtinut dezlegare+binecuvantare de la duhovnic...sa increstinam copilul..cu conditia de a clarifica lucrurile pe parcurs.
Ce sfat imi dati?
Va multumesc frumos!

Mihailc 24.04.2012 16:25:51

Citat:

În prealabil postat de florin7 (Post 441285)
Vreau sa aflu raspunsul la o intrebare, va rog frumos.
Sunt un tanar necasatorit si am botezat de curand o fetita cu prietena mea!Am primit dezlegare+binecuvantare de la preot duhovnic sa botezam impreuna {ea fiind casatorita si nedespartita inca}.Preotul ei duhovnic insa i-a spus ca daca botezam impreuna devenim cumetri si nu ne putem ulterior casatori, din motiv ca suntem cumetri eu cu dansa...si implicit nasii copilului.Ea o tine una si buna ca din moment ce am botezat impreuna am devenit cumatri..si nu mai putem fi impreuna...desi eu,asa cum am mentionat mai sus...am obtinut dezlegare+binecuvantare de la duhovnic...sa increstinam copilul..cu conditia de a clarifica lucrurile pe parcurs.
Ce sfat imi dati?
Va multumesc frumos!

Adevărat a înviat!
Ergo: ai o prietenă măritată, deci o amantă și te interesează dacă poți să te însori cu ea după ce botezați împreună un prunc, în calitate de nași?!
Problema cu nășitul nu e așa de importantă, întrucât puteți cădea de acord care să fie ”vioara întâi” la botez, celălalt urmând să asiste din planul doi.
Mie mi se pare mai dubioasă partea cu prietena ”căsătorită și nedespărțită încă”, care, chiar dacă între voi nu s-a întâmplat mare lucru în partea intimă, pare să fie un soi de adulter pasiv. Să nu mi-o iei în nume de rău, am exprimat doar o nedumerire!

delia31 24.04.2012 17:15:17

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 441294)
Adevărat a înviat!
Ergo: ai o prietenă măritată, deci o amantă și te interesează dacă poți să te însori cu ea după ce botezați împreună un prunc, în calitate de nași?!
Problema cu nășitul nu e așa de importantă, întrucât puteți cădea de acord care să fie ”vioara întâi” la botez, celălalt urmând să asiste din planul doi.
Mie mi se pare mai dubioasă partea cu prietena ”căsătorită și nedespărțită încă”, care, chiar dacă între voi nu s-a întâmplat mare lucru în partea intimă, pare să fie un soi de adulter pasiv. Să nu mi-o iei în nume de rău, am exprimat doar o nedumerire!



Botezul s-a savarsit deja.

Mihailc 24.04.2012 17:43:59

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 441297)
Botezul s-a savarsit deja.

N-are importanță, oricum nașul, în adevăratul sens al cuvântului, este doar unul singur și anume cel de același sex cu pruncul, celălalt fiind doar așa, onorific. Rudenia spirituală se creează doar între naș și fin, iar cumetria, șogoria și alte legături artificiale între oameni nu au relevanță bisericească.

Adriana Cluj 24.04.2012 18:21:40

Adevarat a inviat!

CUMẮTRU, -Ă, cumetri, -e, s. m. și f. 1. Nașul sau nașa în raport cu părinții copilului botezat ori cu alte rude.

Dar am mai intalnit si urmatoarea explicatie: daca doua perechi de nasi boteaza un copil, de exemplu, acestia -nasii- intre ei vor avea o relatie de cumetrie.

Problema este, insa, cea relevata de Mihailc.

delia31 24.04.2012 18:46:29

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 441302)
N-are importanță, oricum nașul, în adevăratul sens al cuvântului, este doar unul singur și anume cel de același sex cu pruncul, celălalt fiind doar așa, onorific. Rudenia spirituală se creează doar între naș și fin, iar cumetria, șogoria și alte legături artificiale între oameni nu au relevanță bisericească.



Eu stiu ca nas e cel care tine copilul in brate si rosteste Crezul si lepadarile iar daca acesta face parte dintr-un cuplu (logodnici sau casatoriti), perechea lui, cel care nu tine copilul, e la fel ca si ceilalti participanti la Botez, adica impreuna rugator.
Daca nas e considerat cel de acelasi sex cu copilul, (asa cum zici) cum de
s-a dat acel canon care interzice casatoria intre nas si fina sau intre nasa si fin?

Mihailc 24.04.2012 19:04:18

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 441310)
Eu stiu ca nas e cel care tine copilul in brate si rosteste Crezul si lepadarile iar daca acesta face parte dintr-un cuplu (logodnici sau casatoriti), perechea lui, cel care nu tine copilul, e la fel ca si ceilalti participanti la Botez, adica impreuna rugator.
Daca nas e considerat cel de acelasi sex cu copilul, (asa cum zici) cum de
s-a dat acel canon care interzice casatoria intre nas si fina sau intre nasa si fin?

Biserica a emis canoane disciplinare urma unor abuzuri și practici greșite, pentru a stopa perpetuarea lor. Nu din s-a trezit nimeni din senin să producă reguli cu valoare normativă, așa, din lipsă de ocupație.

Vezi ce scrie la catehism (la aliniatul 168):

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-80561.html

lore86 24.04.2012 19:04:49

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 441310)
Eu stiu ca nas e cel care tine copilul in brate si rosteste Crezul si lepadarile iar daca acesta face parte dintr-un cuplu (logodnici sau casatoriti), perechea lui, cel care nu tine copilul, e la fel ca si ceilalti participanti la Botez, adica impreuna rugator.
Daca nas e considerat cel de acelasi sex cu copilul, (asa cum zici) cum de
s-a dat acel canon care interzice casatoria intre nas si fina sau intre nasa si fin?

Prin unitatea pe care o da Sfanta Taina a Nuntii, sotul chiar daca nu e nas copilului, devine automat si el nas, datorita faptului ca el si sotia lui una sunt.

lore86 24.04.2012 19:10:45

Citat:

În prealabil postat de florin7 (Post 441285)
Vreau sa aflu raspunsul la o intrebare, va rog frumos.
Sunt un tanar necasatorit si am botezat de curand o fetita cu prietena mea!Am primit dezlegare+binecuvantare de la preot duhovnic sa botezam impreuna {ea fiind casatorita si nedespartita inca}.Preotul ei duhovnic insa i-a spus ca daca botezam impreuna devenim cumetri si nu ne putem ulterior casatori, din motiv ca suntem cumetri eu cu dansa...si implicit nasii copilului.Ea o tine una si buna ca din moment ce am botezat impreuna am devenit cumatri..si nu mai putem fi impreuna...desi eu,asa cum am mentionat mai sus...am obtinut dezlegare+binecuvantare de la duhovnic...sa increstinam copilul..cu conditia de a clarifica lucrurile pe parcurs.
Ce sfat imi dati?
Va multumesc frumos!

Exact asa e...Ati botezat impreuna, ati devenit rude spirituale. Nu va mai puteti casatori. Binecuvantarile nu au puterea de a dezlega legaturile spirituale care s-au creat.

delia31 24.04.2012 20:04:49

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 441317)
Prin unitatea pe care o da Sfanta Taina a Nuntii, sotul chiar daca nu e nas copilului, devine automat si el nas, datorita faptului ca el si sotia lui una sunt.



Da, ai dreptate, nu contest legatura tainica dintre soti.
De altceva eram nedumerita in postarea lui Mihai. Stiu ca e preferabil ca nasul sa fie de acelasi sex cu pruncul (din diverse ratiuni practice), dar nu stiu ca asta ar fi o conditie obligatorie.
N-am auzit ca un nas de sex diferit de al pruncului sa nu poata boteza pe motiv ca asta ar fi impediment canonic.
De aceea am si amintit ca exista acel Canon stabilit la Sinodul Trulan din 692 prin care se interzicea casatoria intre rude spirituale, nas si fina sau nasa si fin, care nu pot fi decat de sex diferit, nu?


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:20:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.