Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTELE CATOLICE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3975)

andreicozia 15.07.2009 19:01:31

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153558)
Apropos, sfintii catolici dinainte de schisma sunt de fapt sfinti ortodocsi.
.

Nu cred ca esti chiar asa de naiv sau indoctrinat sa crezi ca o bucata de hirtie semnata va imparti automat la ora semnarii sfintii in sfinti ortodocsi si catolici.

Ia mai gindeste-te, cine dicteaza TU sau Duhul Sfint?
Oare ii poti impune tu Duhului Sfint sa se ia dupa o hirtiuta umana de doua parale? si sa nu mai creeze sfinti in emisfera vestica, asa la comanda ca vrea Patriarhul?

Inca multe sute de ani dupa semnarea schismei nu s-a schimbat mare lucru in felul in care s-a dezvoltat crestinismul in ambele parti.

Fani71 15.07.2009 19:58:56

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 153647)
Nu cred ca esti chiar asa de naiv sau indoctrinat sa crezi ca o bucata de hirtie semnata va imparti automat la ora semnarii sfintii in sfinti ortodocsi si catolici.

Ia mai gindeste-te, cine dicteaza TU sau Duhul Sfint?
Oare ii poti impune tu Duhului Sfint sa se ia dupa o hirtiuta umana de doua parale? si sa nu mai creeze sfinti in emisfera vestica, asa la comanda ca vrea Patriarhul?

Inca multe sute de ani dupa semnarea schismei nu s-a schimbat mare lucru in felul in care s-a dezvoltat crestinismul in ambele parti.

In orice caz, pana la a patra cruciada cand cruciatii au invadat si distrus Constantinopolul nimeni nu a luat in serios schisma..

Lavrentiu 16.07.2009 08:00:07

Citat:

În prealabil postat de laurschepsis (Post 153625)
Doamne-ajuta!

Draga frate recunosc ca nu ma asteptam din partea dumneavoastra la un postscript atat de contondent. Dar, nu-i bai. Pe forum, ca si in viata. Daca spui ceva altfel decat sunt unii obisnuiti sa inteleaga risti sa ai surprize neplacute.

Foarte pe scurt: au si catolicii moaste cum au si ortodocsii. Este un adevar incontestabil, randuit chiar de Dumnezeu si lasat la indemana oricarui credincios care vrea sa stie.

In ceea ce privesc rationamentele. Formulari de genul: ortodoxia este calea cea dreapta; doar ortodocsii se mantuiesc sunt rezultatul firesc al interesului 0 pentru rationamente. Pacat.

P.S. Sa va substituiti lui Dumnezeu si sa decretati senin cine se mantuieste si cine nu, este riscant. Cel putin, pentru ca se contrapune smereniei.

Cu drag,
Doamne-ajuta!

Imi cer scuze pentru contondenta mesajului, eram probabil obosit mintal. Iata ce vroiam sa spun: Ortodoxia este calea cea dreapta, adica cum zice Parintele Rafail Noica, "Ortodoxia este firea omului". In acest sens este valabila si afirmatia Sfantului Ciprian ("In afara Bisericii nu este mantuire"). Mantuirea este mai ales "venirea in fire" a omului.

In acest sens, orice om care se mantuieste (prin voia si lucrarea plina de taina a lui Dumnezeu) devine ortodox. Nu ma refer aici la apartente ecleziale, ci la ortodoxia credintei si a vietii, pe care numai Hristos singur o cunoaste. Altfel, degeaba ma numesc eu ortodox daca din fire nu fac cele ortodoxe.

In acest sens veti intelege desigur si afirmatia "nu exista moaste catolice". Sigur ca nu exista, pentru ca sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu, nu ai catolicilor. La fel as putea spune ca nu exista moaste ortodoxe. Sfintenia transcende numirile pamantesti.

Sper ca am raspuns in acest mesaj si lui Andrei - referitor la peticul de hartie.

Cu dragoste in Hristos,
Laurentiu nevrednicul

laurschepsis 16.07.2009 11:52:05

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153829)
Imi cer scuze pentru contondenta mesajului, eram probabil obosit mintal. Iata ce vroiam sa spun: Ortodoxia este calea cea dreapta, adica cum zice Parintele Rafail Noica, "Ortodoxia este firea omului". In acest sens este valabila si afirmatia Sfantului Ciprian ("In afara Bisericii nu este mantuire"). Mantuirea este mai ales "venirea in fire" a omului.

In acest sens, orice om care se mantuieste (prin voia si lucrarea plina de taina a lui Dumnezeu) devine ortodox. Nu ma refer aici la apartente ecleziale, ci la ortodoxia credintei si a vietii, pe care numai Hristos singur o cunoaste. Altfel, degeaba ma numesc eu ortodox daca din fire nu fac cele ortodoxe.

In acest sens veti intelege desigur si afirmatia "nu exista moaste catolice". Sigur ca nu exista, pentru ca sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu, nu ai catolicilor. La fel as putea spune ca nu exista moaste ortodoxe. Sfintenia transcende numirile pamantesti.

Sper ca am raspuns in acest mesaj si lui Andrei - referitor la peticul de hartie.

Cu dragoste in Hristos,
Laurentiu nevrednicul

Doamne-ajuta!

Acum am inteles. Sunt cu totul de acord si imi cer la randul meu iertare pentru ca v-am suparat. M-am bucurat sa constat ca si dumneavoastra v-au mers la inima cuvintele parintelui Rafail Noica.

Cu drag,
Doamne-ajuta!

Maximus 16.07.2009 12:02:50

Moashte
 
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

luchian 16.07.2009 12:18:25

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153884)
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

Pentru ca limba nu are destule cuvinte pentru a descrie toate starile noastre , se folosesc aceleasi cuvinte pentru a descrie stari apropiate, sperand ca cel cu care vorbesti va intelege mesajul.
Inchinarea in fata Domnului nu este aceiasi ca in fata moastelor.

Moastele sunt o dovada vie a existentei noastre, asa cum sunt piramidele pentru egipteni sau alte exemple. Diferenta este ca uneori caramizile se darama, dar moastele raman pe vecie sa nu ne uitam radacinile.

Fani71 16.07.2009 12:20:22

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153884)
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

Maxmus, noi cinstim sfintii si prin ei pe Dumnezeu prin moaste. Primii crestini asa faceau: slujeau pe altare formate din mormintele martirilor. Se poate vedea asta la Roma, in catacombe (am fost si am vazut).
Nu este vorba de idolatrie de loc, este vorba de cinstirea lui Dumnezeu care i-a sfinbtit pe acesti oameni, prin care acum se stravede imparatia lui Dumnezeu.

Maximus 16.07.2009 12:27:49

..O dovada vie:) ?
 
Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 153888)
Pentru ca limba nu are destule cuvinte pentru a descrie toate starile noastre , se folosesc aceleasi cuvinte pentru a descrie stari apropiate, sperand ca cel cu care vorbesti va intelege mesajul.
Inchinarea in fata Domnului nu este aceiasi ca in fata moastelor.

Moastele sunt o dovada vie a existentei noastre, asa cum sunt piramidele pentru egipteni sau alte exemple. Diferenta este ca uneori caramizile se darama, dar moastele raman pe vecie sa nu ne uitam radacinile.

Am inteles ideea cu limbajul si exprimarea si sunt de acord DAR moastele Nu cred ca sunt o dovada vie este o dovada a mortii, mai ceva ca piramidele care sunt niste vestigii.Dupa cum spune Eclesiastul toate sunt trecatoare pe acest pamant chiar si marile piramide sunt sortite sa ajunga nisip intr-o buna zi.De la caderea in pacat Adam a lasat firea sa fie supusa deserataciuni, prin neascultarea sa.MOARTEA este cea care inca stapaneste acest pamant iar moastele sunt o dovada clara a acestui fapt si nu altfel.Pentru mine ca medic moartea nu are mai multe fete.Toate arata la fel.Este un sentiment dezolant si infiorator sa vezi ce a ramas dintr-un om dupa ce suflarea de viata de la Dumnezeu s-a retras...Tarana..si atat!

luchian 16.07.2009 12:41:28

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153892)
Am inteles ideea cu limbajul si exprimarea si sunt de acord DAR moastele Nu cred ca sunt o dovada vie este o dovada a mortii, mai ceva ca piramidele care sunt niste vestigii.Dupa cum spune Eclesiastul toate sunt trecatoare pe acest pamant chiar si marile piramide sunt sortite sa ajunga nisip intr-o buna zi.De la caderea in pacat Adam a lasat firea sa fie supusa deserataciuni, prin neascultarea sa.MOARTEA este cea care inca stapaneste acest pamant iar moastele sunt o dovada clara a acestui fapt si nu altfel.Pentru mine ca medic moartea nu are mai multe fete.Toate arata la fel.Este un sentiment dezolant si infiorator sa vezi ce a ramas dintr-un om dupa ce suflarea de viata de la Dumnezeu s-a retras...Tarana..si atat!

Continuam aceeasi discutie pe doua Thread-uri :)

Ai spus ca esti medic, inseamna ca datorezi tot ce ai invatat unor inaintasi medici care si-au dat viata pentru medicina. Tot ce ai invatat de la inaintasi plus harul tau te definesc pe tine ca persoana in prezent.

Nu are rost sa ne contrazicem, pentru ca totul se rezuma la modul in care privim lucrurile.
Moartea reprezinta sfarsitul lucrurilor materiale intr-adevar, dar, Hristos a biruit moartea si s-a ridicat deasupra ei, asa cum va face si cu cei ce traiesc in Hristos.
Deci, daca privesti din acest punct de vedere, moartea e o dezlegare a sufletului. Problema se pune cat de pregatit esti pentru ce va urma.

laurschepsis 16.07.2009 12:41:38

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153884)
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

Doamne-ajuta!

Eu cred ca te vei inchina mai curand decat crezi. Te inseli in fata unor evidente. Dumnezeu spune asta in fiecare zi. Dar trebuie sa scoti capul din Sfanta Scriptura si sa lasi pe Dumnezeu sa-ti arate unde e Adevar si unde e minciuna. Spun ca te vei inchina mai curand decat crezi pentru ca am citit cele ce ai scris pana acum si INCA nu ai orizontul restrans intr-atat ca sa nu vezi ce a lasat Dumnezeu sa cunoastem tocmai pentru ca sa nu pierdem CALEA, ADEVARUL si VIATA.

Pai, daca Dumnezeu ne-a lasat dovada (moastele) ca modul de viata al Sfintilor este cel pe care trebuie sa-l urmam si noi si trebuie ca si ei sa incercam sa traim dupa modelul de viata lasat de Iisus Hristos, cum mi-as putea permite eu, pacatosul, sa-i spun lui Dumnezeu: Nu-i asa ca uite nu e scris in Vechiul Testament!!!!!!!!!!!!!!.

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:48:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.