Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTELE CATOLICE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3975)

Fani71 16.07.2009 12:47:13

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153892)
Am inteles ideea cu limbajul si exprimarea si sunt de acord DAR moastele Nu cred ca sunt o dovada vie este o dovada a mortii, mai ceva ca piramidele care sunt niste vestigii.Dupa cum spune Eclesiastul toate sunt trecatoare pe acest pamant chiar si marile piramide sunt sortite sa ajunga nisip intr-o buna zi.De la caderea in pacat Adam a lasat firea sa fie supusa deserataciuni, prin neascultarea sa.MOARTEA este cea care inca stapaneste acest pamant iar moastele sunt o dovada clara a acestui fapt si nu altfel.Pentru mine ca medic moartea nu are mai multe fete.Toate arata la fel.Este un sentiment dezolant si infiorator sa vezi ce a ramas dintr-un om dupa ce suflarea de viata de la Dumnezeu s-a retras...Tarana..si atat!

Dar tu crezi in inviere?
Moartea este deja invinsa pentru un crestin.. Asta vor moastele sa arate. Acesti oameni au depasit deja moartea. Ei sunt si o dovada a continuitatii credintei in Hristos.

naephius 16.07.2009 12:58:23

Mi se pare ca se incearca tot felul de rationamente si sofisme ca sa se justifice inchinarea idolatra la moastele sfintilor. Nu se pot desfiinta poruncile dumnezeiesti prin rationamente si incercari de argumentare umane ! Asa desfiintau si fariseii porunca de a-si cinsti parintii, prin rationamente umane ocolind porunca.

Chiar daca moastele unor sfinti ar fi in vreun fel diferite de cele ale oamenilor obisnuiti, totusi, nu se poate trage concluzia de aici ca ar trebui sa ne inchinam lor. De unde aceasta idee ? Si chiar daca puterea lui Dumnezeu s-ar manifesta prin ele, in minuni, e complet absurd sa tragi concluzia ca te poti inchina lor ! Omul e lucrarea lui Dumnezeu, iar moastele, ca fiind parte a omului, e tot lucrarea lui Dumnezeu. E interzis a te inchina lucrurilor facute, in locul Celui ce le-a facut ! Asta e esenta idolatriei ! Da, imi veti spune poate ca nu se da inchinare moastelor exact CA lui Dumnezeu, dar acesta e doar un sofism, care sa justifice inchinarea idolatra.

"[..] au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" -- Romani 1:25

Maximus 16.07.2009 12:59:43

!!!
 
Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 153900)
Dar tu crezi in inviere?
Moartea este deja invinsa pentru un crestin.. Asta vor moastele sa arate. Acesti oameni au depasit deja moartea. Ei sunt si o dovada a continuitatii credintei in Hristos.

Oameni buni, sunteti incredibili! Da, eu cred in inviere si cred ca va veni momentul cand se va spune "Moarte unde iti este boldul?" DAR acel moment este inca in viitor, sfintii isi asteapta INCA cununa nemuririi, la fel si ca ap. Pavel. Eu nu vad NICI o legatura intre ramasitele pamantesti ale sfintilor si inchinarea.Acestea pot parea pentru unii sa zicem bine conservate, dar acesta NU este un miracol.Sunt multe explicatii pentru aceasta conservare (conditii climaterice) dar credinta in Hristos nu tine de dovezi "materiale", tine de ..credinta!

Fani71 16.07.2009 13:04:08

Citat:

În prealabil postat de naephius (Post 153908)
Mi se pare ca se incearca tot felul de rationamente si sofisme ca sa se justifice inchinarea idolatra la moastele sfintilor. Nu se pot desfiinta poruncile dumnezeiesti prin rationamente si incercari de argumentare umane ! Asa desfiintau si fariseii porunca de a-si cinsti parintii, prin rationamente umane ocolind porunca.

Chiar daca moastele unor sfinti ar fi in vreun fel diferite de cele ale oamenilor obisnuiti, totusi, nu se poate trage concluzia de aici ca ar trebui sa ne inchinam lor. De unde aceasta idee ? Si chiar daca puterea lui Dumnezeu s-ar manifesta prin ele, in minuni, e complet absurd sa tragi concluzia ca te poti inchina lor ! Omul e lucrarea lui Dumnezeu, iar moastele, ca fiind parte a omului, e tot lucrarea lui Dumnezeu. E interzis a te inchina lucrurilor facute, in locul Celui ce le-a facut ! Asta e esenta idolatriei ! Da, imi veti spune poate ca nu se da inchinare moastelor exact CA lui Dumnezeu, dar acesta e doar un sofism, care sa justifice inchinarea idolatra.

"[..] au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" -- Romani 1:25

Ca si in cazul icoanelor, pentru moaste nu se foloseste cuvantul adorare (latria in greaca) ci venerare, cinstire (proskinesis). Nu ne inchinam lor ca lui Dumnezeu. Le cinstim.
Asa cum cinstim in moc special cuvantul lui Dumnezeu din Biblie, care este scrisa tot cu cuvinte omenesti, ca cele cu care vorbim intre noi si ne ducem la poata sa cumparam cartofi. ;-)
De altfel, si creatia ar trebui cinstita ca fiind creatia lui Dumnezeu. El pe toate le-a sfintit. dar din cauza ca exista inca Imparatul lumii acesteia, care perverteste totul, ne inchinam icoanelor si moastelor, nu fiecarui om (icoana a lui Dumenzeu prin ceatie) si fiecarei imagini..
Din cauza pericolului idolatriei, Biserica a definit si a normat incetul cu incetul aceste tipuri de inchinare.

Maximus 16.07.2009 13:04:09

De acord
 
Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 153897)
Continuam aceeasi discutie pe doua Thread-uri :)

Ai spus ca esti medic, inseamna ca datorezi tot ce ai invatat unor inaintasi medici care si-au dat viata pentru medicina. Tot ce ai invatat de la inaintasi plus harul tau te definesc pe tine ca persoana in prezent.

Nu are rost sa ne contrazicem, pentru ca totul se rezuma la modul in care privim lucrurile.
Moartea reprezinta sfarsitul lucrurilor materiale intr-adevar, dar, Hristos a biruit moartea si s-a ridicat deasupra ei, asa cum va face si cu cei ce traiesc in Hristos.
Deci, daca privesti din acest punct de vedere, moartea e o dezlegare a sufletului. Problema se pune cat de pregatit esti pentru ce va urma.

Sunt perfect de acord cu tine , deci nu e nevoie sa ne contrazicem, desi nici asta nu ar fi un lucru rau , ci poate util..Cuvantul cheie din citatul tau este "VA" la plural..:) "Hristos a biruit moartea si s-a ridicat deasupra ei, asa cum VA face si cu cei ce traiesc in Hristos".

Fani71 16.07.2009 13:06:04

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153909)
Oameni buni, sunteti incredibili! Da, eu cred in inviere si cred ca va veni momentul cand se va spune "Moarte unde iti este boldul?" DAR acel moment este inca in viitor, sfintii isi asteapta INCA cununa nemuririi, la fel si ca ap. Pavel. Eu nu vad NICI o legatura intre ramasitele pamantesti ale sfintilor si inchinarea.Acestea pot parea pentru unii sa zicem bine conservate, dar acesta NU este un miracol.Sunt multe explicatii pentru aceasta conservare (conditii climaterice) dar credinta in Hristos nu tine de dovezi "materiale", tine de ..credinta!

Ei bine, Hristos a invins deja moartea si noi prin botez am fost imbracati in moartea si invierea Lui. Deci imparatia este deja prezenta. Este mai ales prezenta in cei ce se sfintesc.
Neputrezirea, buna mireasma si alte lucruri asemanatoare sunt doar semne, bineinteles, dar semne palpabile, ale invierii.

Maximus 16.07.2009 13:12:11

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 153917)
Ei bine, Hristos a invins deja moartea si noi prin botez am fost imbracati in moartea si invierea Lui. Deci imparatia este deja prezenta. Este mai ales prezenta in cei ce se sfintesc.
Neputrezirea, buna mireasma si alte lucruri asemanatoare sunt doar semne, bineinteles, dar semne palpabile, ale invierii.

Da Hristos a invins deja moartea si sade la dreapta Puterii dar noi inca nu ne-am primit rasplata cereasca, avem doar arvuna Duhului Sfant. Arvuna! Da botezul reprezinta marturisirea unui cuget curat si ingroparea cu Hristos.Iesirea din apa reprezinta viata noua pe care o traieste omul nou, renascut, botezat.Dar eu nu inteleg totusi de ce se sustine ideea reinvierii deja..? Suntem noi sau nu reinviati, la trupul nesupus putrezirii?! A fost sau nu toata firea schimbata? Exista sau nu o zi anume cand vor veni toate acestea? Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Doamne ajuta!

naephius 16.07.2009 13:23:44

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 153914)
Ca si in cazul icoanelor, pentru moaste nu se foloseste cuvantul adorare (latria in greaca) ci venerare, cinstire (proskinesis). Nu ne inchinam lor ca lui Dumnezeu. Le cinstim.
Asa cum cinstim in moc special cuvantul lui Dumnezeu din Biblie, care este scrisa tot cu cuvinte omenesti, ca cele cu care vorbim intre noi si ne ducem la poata sa cumparam cartofi. ;-)
De altfel, si creatia ar trebui cinstita ca fiind creatia lui Dumnezeu. El pe toate le-a sfintit. dar din cauza ca exista inca Imparatul lumii acesteia, care perverteste totul, ne inchinam icoanelor si moastelor, nu fiecarui om (icoana a lui Dumenzeu prin ceatie) si fiecarei imagini..
Din cauza pericolului idolatriei, Biserica a definit si a normat incetul cu incetul aceste tipuri de inchinare.

Da, Fani71, stiu si eu de distinctia asta teologica care se face intre adorare si venerare/cinstire, dar imi pare o fortare, o incercare din rasputeri de a justifica practici strambcredincioase, de a justifica pacatul celor care se inchina moastelor. Tot aia e, in esenta, adorarea si venerarea, doar ca s-a introdus aceasta distrinctie, dupa parerea mea, ca sa se poate spune: "Uite, vezi, nu e acelasi lucru intre adorare si venerare, deci noi nu comitem pacat, pentru ca numai le veneram, nu ne si si inchinam lor, ca lui Dumnezeu". Dar tot pacat e, doar ca ne-am inchis ochii si l-am justificat printr-un rationament, impietrindu-ne inimile si crezand ca suntem mai destepti decat Dumnezeu insusi.

In fata Bibliei nu te pleci pe genunchi sa o saruti, asta ar fi absurd. Nu te inchini paginilor de hartie, ci lui Dumnezeu, care a inspirat, prin Duhul Sfant, continutul Scripturii. Cinstirea care se aduce moastelor, nu e acelasi lucru cu cinstirea care se aduce Bibliei, exista o mare diferenta, si se poate vedea cu ochiul liber lucrul asta. Asa ca, dupa parerea mea, comparatia intre cinstirea moastelor si a Bibliei nu sta in picioare, nici comparatia intre cinstirea moastelor si creatia lui Dumnezeu, caci nu te apuci sa te pleci in fata unui copac sau a unui lac... Hristos tocmai de-asta a venit, ca sa alunge idolatria dintre neamuri si sa aduca mantuirea si inchinarea la adevaratul Dumnezeu. Dar vad ca din pacate, idolatria a imbracat haine crestinesti si a venit sa locuiasca in mijlocul sfintilor, amagindu-i.

luchian 16.07.2009 13:28:38

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153919)
Da Hristos a invins deja moartea si sade la dreapta Puterii dar noi inca nu ne-am primit rasplata cereasca, avem doar arvuna Duhului Sfant. Arvuna! Da botezul reprezinta marturisirea unui cuget curat si ingroparea cu Hristos.Iesirea din apa reprezinta viata noua pe care o traieste omul nou, renascut, botezat.Dar eu nu inteleg totusi de ce se sustine ideea reinvierii deja..? Suntem noi sau nu reinviati, la trupul nesupus putrezirii?! A fost sau nu toata firea schimbata? Exista sau nu o zi anume cand vor veni toate acestea? Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Doamne ajuta!

Sunt asa de multe intrebari si un raspuns la toate nu fac decat sa le adanceasca in taina. Pune-le in ordine si cauta raspunsuri pentru fiecare, pe rand. Ca la examen :) pana nu gasesti raspunsul care sa-ti aduca pacea sufleteasca , sa nu treci


Doamne ajuta!

Lavrentiu 16.07.2009 14:10:25

Moastele sunt foarte diferite de cadavrele normale
 
Va puteti edifica aici:

http://www.crestinortodox.ro/pagini/group_album_file.php?group_id=8&groupmedia_id=661

Ba mai mult, ele au un miros placut si cand te apropii de ele cu smerenie poti simti ca esti mai aproape de vesnicia harului lui Dumnezeu a carui lucrare este vizibila in sfintenia acelor moaste.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:10:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.