Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   casatorie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9946)

Sf.Asteapta 29.06.2010 12:37:22

casatorie
 
Am si eu o intrebare ? Daca refuz sa ma insor si sa-mi petrec viata singur este pacat? sa zicem ca am cu cine sa ma insor dar nu vreau sa fac pasul asta in viata alaturi de nimeni...este pacat?

heaven 29.06.2010 13:19:20

Depinde din ce motive o faci:vrei sa traiesti un fel de calugarie alba sau pur si simplu nu vrei sa te legi de cineva?
Cu persoana respectiva ai o relatie amoroasa?
PS:Inca un amanunt,daca poti sa raspunzi:ce varsta ai?

Sf.Asteapta 29.06.2010 13:37:50

am 31 de ani sunt virgin - si nu se pune o problema de viata sexuala niciodata, nici singur nici cu cineva
Asadar ma gandeam sa refuz o casnicie de dragul de a fi casatorit si nimic mai mult ...O singuratate in doi .....sau dragoste cu sila ....

Refuzand taina casatoriei imi fac pacat greu? asta era ideea ...

speranta 29.06.2010 13:53:38

Nu faci nici un pacat....atat cat nu desfranezi...important e sa fii sincer cu tine insuti si cu persoana care vrea sa se casatoreasca cu tine....

heaven 29.06.2010 13:58:46

Citat:

În prealabil postat de Sf.Asteapta (Post 264468)
am 31 de ani sunt virgin - si nu se pune o problema de viata sexuala niciodata, nici singur nici cu cineva
Asadar ma gandeam sa refuz o casnicie de dragul de a fi casatorit si nimic mai mult ...O singuratate in doi .....sau dragoste cu sila ....

Refuzand taina casatoriei imi fac pacat greu? asta era ideea ...

De ce nu se pune problema?Motivele tale sunt religioase sau de alta natura?
Cine te poate forta sa intri intr-un mariaj daca nu ti-l doresti?

Florin Liviu 29.06.2010 14:41:21

Si Adam era singur... Si-a vazut Dumnezeu ca nu e bine... Omul este o fiinta faurita sa iubeasca altfel viata n-are sens ! Femeia este un lucru minunat ! Exista niste reguli naturale (ca sa nu mai vorbesc de cele religioase) ! Cine nu le respecta nu face bine !
Si tu esti foarte zgarcit la vorba...

Sf.Asteapta 29.06.2010 14:43:29

Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala - nici nu mi-o mai doresc iar ca sa ma casatoresc doar ca sa nu fiu singur nu ma multumeste Eu suport foarte usor ideea de singuratate , De cand eram adolescent mi-a placut sa fiu singur
Am zis ca daca vreodatat Dumnezeu vrea sa ma ajute sa am si eu pe cienva - si eu ma impotrivesc - ce fel de pacat imi fac...? in conditiile in care traiesc curat fizic si sufleteste

Florin Liviu 29.06.2010 15:10:53

Recunosc ca si eu iubesc foarte mult singuratatea dar pe majoritatea oamenilor ii sperie ! E frumoasa dorinta ta de a trai in curatenie deplina dar sa nu te astepti ca iti va fi mai usor. Viata mai este si dupa cum si-o face omul. Eu unul n-as fi trait singur si nici nu mi-am dorit vreodata. Sunt chiar si sfinti destui care au trait ca frate si sora cu femeia/barbatul de langa el/ea. Iar in cele din urma este chiar o binecuvantare cand dupa o zi de singuratate stricta intra femeia in casa "injurand" ca nu am facut patul si ca a gasit frimituri pe masa si ma aduce cu picioarele pe pamant. La mine asa este !

Atreides 29.06.2010 15:52:25

Citat:

În prealabil postat de Sf.Asteapta (Post 264505)
Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala

Nu vreau sa fiu rautacios, dar ce intelegi tu prin "Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala"? E ceea ce cred eu ca este? Sau pur si simplu nu te simti atras de femei?

P.S. Nu stiu altii cum sunt, da mie-mi miroase a trolling.

heaven 29.06.2010 16:06:29

Citat:

În prealabil postat de Sf.Asteapta (Post 264505)
Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala - nici nu mi-o mai doresc iar ca sa ma casatoresc doar ca sa nu fiu singur nu ma multumeste Eu suport foarte usor ideea de singuratate , De cand eram adolescent mi-a placut sa fiu singur
Am zis ca daca vreodatat Dumnezeu vrea sa ma ajute sa am si eu pe cienva - si eu ma impotrivesc - ce fel de pacat imi fac...? in conditiile in care traiesc curat fizic si sufleteste

Nu inteleg exact despre ce este vorba,doar pot banui,insa din cate imi dau seama ai cam renuntat sa mai speri ca poti avea o relatie normala cu o femeie.
Daca,totusi,exista vreo solutie,lupta pentru ea.Esti inca foarte tanar si poti sa iti faci o familie.
Singuratatea e buna in anumite circumstante,insa nu permanent.Si aici nu vorbesc doar de partea sexuala,ci mai ales de cea de suflet.
Bineinteles ca nu are sens sa te legi de cineva intr-o casatorie atata vreme cat nu ai sentimente visavi de acea persoana,dar,totusi nu pune cruce cu totul la ideea de a avea o familie,poate o solutie se poate gasi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:04:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.