Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   O sugestie pentru vacanta dumneavoastra (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10312)

cristiboss56 05.08.2010 20:29:50

O sugestie pentru vacanta dumneavoastra
 
http://neamt-turism.ro/lacase.htm

gabriela8 06.08.2010 12:44:17

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 275372)

:41:Da, da, da! Veniti in Neamt ca e foarte frumos!:5:

Rodica50 06.08.2010 16:50:10

Toata zona Moldovei este plina de istorie si frumuseti!

oana_maria 07.08.2010 17:28:06

eu sunt din zona Neamtului,si intr-adevar e foarte frumos :)

lore86 10.08.2010 16:27:37

fost-am si anul acesta in neamt si tare mi-a placut.zona imi lasa de fiecare data aceeasi impresie minunata, aceeasi dorinta de a reveni.
peisaje superbe, aer curat, apa rece si sanatoasa dar mai ales, o oaza duhovniceasa intr-o lume atat de agitata.
o recomand cu caldura tuturor!

Scotianul 10.08.2010 19:52:45

Eu am fost in zona Maramures si m-a impresionat.Peisaje care iti taie rasuflarea,oamenii extrem de primitori,am vizitat si biserici iar mancarea a fost extraordinara.Am fost cazati in locuri extrem de curate si de pitoresti.Sper sa ajung din nou in acele locuri.Prietenii mei care au fost in Moldova mi-au spus ca a fost la fel de frumos asa ca la anul eu ma duc in Moldova ca sa vizitez si ei in Maramures.

gabriela8 10.08.2010 22:55:34

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 276530)
Eu am fost in zona Maramures si m-a impresionat.Peisaje care iti taie rasuflarea,oamenii extrem de primitori,am vizitat si biserici iar mancarea a fost extraordinara.Am fost cazati in locuri extrem de curate si de pitoresti.Sper sa ajung din nou in acele locuri.Prietenii mei care au fost in Moldova mi-au spus ca a fost la fel de frumos asa ca la anul eu ma duc in Moldova ca sa vizitez si ei in Maramures.

E frumos si in Maramures. Avem o tara foarte frumoasa...:105:

Scotianul 10.08.2010 23:18:35

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 276573)
E frumos si in Maramures. Avem o tara foarte frumoasa...:105:

Este o tara splendida,cu un potential turistic extraordinar dar insuficient valorificat.Agroturismul cred ca este o optiune viabila daca ar fi pus in valoare.In plus o iesire in natura,departe de nebunia si zbuciumul din marile orase, este nu numai necesara dar chiar indicata, fie si din punct de vedere al sanatatii.Te mai linistesti,iti mai aduni gandurile.Cred ca fiecare ar trebui sa incerce sa colinde cat mai mult acesta tara.Sunt probleme dar sunt si multe locuri care chiar merita vazute.Iti ramin in suflet.

lore86 10.08.2010 23:54:18

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 276573)
E frumos si in Maramures. Avem o tara foarte frumoasa...:105:

eu am inceput cu maramuresul, apoi am trecut muntii in bucovina, am ajuns in moldova apoi m-am oprit in ardeal.
a fost frumos?
frumos e putin spus...a fost una dintre cele mai reusite concedii,cu bani putini dar mai ales, la noi in tara.
tin foarte mult la valorile noastre, in orice domeniu ar fi ele:de la poeti, scriitori la locuri si peisaje.
singurul lucru care imi venea in minte era:"cat de frumoase sunt a Tale..."

cristiboss56 11.08.2010 21:20:50

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 276586)
eu am inceput cu maramuresul, apoi am trecut muntii in bucovina, am ajuns in moldova apoi m-am oprit in ardeal.
a fost frumos?
frumos e putin spus...a fost una dintre cele mai reusite concedii,cu bani putini dar mai ales, la noi in tara.
tin foarte mult la valorile noastre, in orice domeniu ar fi ele:de la poeti, scriitori la locuri si peisaje.
singurul lucru care imi venea in minte era:"cat de frumoase sunt a Tale..."

Partea Moldovei am reusit in urma cu ceva timp sa o vizitez , dar in Maramures nu am reusit inca sa-mi port pasii , dar de sanatatea imi va permite , cu siguranta la anul va fi in planul de vacanta . Am gasit un link util si cat de cat bine realizat :http://www.romanianmonasteries.org/ro

arwein 11.08.2010 21:42:32

Pentru cei care merg spre Prislop- nu ocoliti biserica din Densus! Este la vreo 8 km de Hateg si este impresionanta din punct de vedere istoric- si nu numai! Va las sa descoperiti singuri lucruri interesante despre ea.

Iubirea 11.08.2010 22:10:53

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 276530)
Eu am fost in zona Maramures si m-a impresionat.Peisaje care iti taie rasuflarea,oamenii extrem de primitori,am vizitat si biserici iar mancarea a fost extraordinara.Am fost cazati in locuri extrem de curate si de pitoresti..

Am o mare rugaminte...pentru ca n-am ajuns pana acum in zona Maramuresului si doresc sa fac acest lucru intr-un viitor apropiat sper, spune-mi cateva posibilitati de cazare buna intr-o zona buna de unde sa pot face excursii scurte, asta pt ca ai aceasta experienta si ca sa nu mai stau eu sa caut pe net :P :)

Multumesc anticipat!

Iubirea 11.08.2010 23:57:00

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 276530)
Eu am fost in zona Maramures si m-a impresionat.Peisaje care iti taie rasuflarea,oamenii extrem de primitori,am vizitat si biserici iar mancarea a fost extraordinara.Am fost cazati in locuri extrem de curate si de pitoresti.Sper sa ajung din nou in acele locuri.Prietenii mei care au fost in Moldova mi-au spus ca a fost la fel de frumos asa ca la anul eu ma duc in Moldova ca sa vizitez si ei in Maramures.

Nu stiu de ce nu pot sa dau reply la mesajul dv. din privat...va multumesc fff mult pentru ajutor.

Scotianul 12.08.2010 00:03:56

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 276909)
Nu stiu de ce nu pot sa dau reply la mesajul dv. din privat...va multumesc fff mult pentru ajutor.

Cred ca din cauza ca nu suntem adaugati in lista de prieteni(unul pe altul)sau asa ceva.Cred ca trebuie sa bifati o casuta jos undeva cand transmiteti.Poate dati un pm la admin.de site si va lamureste dansul.Ma bucur daca v-am putut ajuta.Sunt un ghid deplorabil.Daca as putea l-as lua drept ghid pe Bear Grylls dar nu imi permit financiar :) Va doresc o seara minunata in continuare si fie ce Cel de Sus sa fie mereu alaturi de dvs.

emanuel6 12.08.2010 00:22:14

Eu va invit in Valcea unde sunt ff multe locuri frumoase de vizitat ... in special manastirile
http://www.valceaturistica.ro/

Iubirea 12.08.2010 00:37:10

Citat:

În prealabil postat de emanuel6 (Post 276918)
Eu va invit in Valcea unde sunt ff multe locuri frumoase de vizitat ... in special manastirile
http://www.valceaturistica.ro/

Multumim...poti sa dai niste detalii de cazare, ce se poate vizita? Tie ce iti place cel mai mult in aceasta regiune?

emanuel6 12.08.2010 00:49:04

Eu sunt din Valcea .
Pe adresa asta http://www.cjvalcea.ro/prez/turism.htm puteti afla mai multe detalii despre acest judet .
Iar aici manastiri http://www.valceaturistica.ro/manastiri.html care consider ca sunt niste capodopere .

Iubirea 12.08.2010 01:11:18

Citat:

În prealabil postat de emanuel6 (Post 276923)
Eu sunt din Valcea .
Pe adresa asta http://www.cjvalcea.ro/prez/turism.htm puteti afla mai multe detalii despre acest judet .
Iar aici manastiri http://www.valceaturistica.ro/manastiri.html care consider ca sunt niste capodopere .

asa este...sunt manastiri ff frumoase...dar cine merge trebuie sa-si faca un itinerariu ca sa stie dinainte unde sa stea, ce sa viziteze in jur...
multumim

P.S Eu cunosc ffff bine toata valcea si manastirile de acolo si recomand tuturor sa le viziteze, asa cum recomand si Moldova toata incepand cu Putna pana in Iasi si Piatra Neamt...

lore86 14.08.2010 10:36:34

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 276885)
Am o mare rugaminte...pentru ca n-am ajuns pana acum in zona Maramuresului si doresc sa fac acest lucru intr-un viitor apropiat sper, spune-mi cateva posibilitati de cazare buna intr-o zona buna de unde sa pot face excursii scurte, asta pt ca ai aceasta experienta si ca sa nu mai stau eu sa caut pe net :P :)

Multumesc anticipat!

cu toate ca msg nu imi era adresat mie, o sa incerc eu cateva sugestii
2 variante excelente ar fi:1) in satul breb, la o doamna care are o casa traditionala f frumoasa, f rustica, dar cu tot confortul(toaleta, dus).o gasesti la www.marioara.ro
2)preoteasa din botiza are de asemenea o casa rustica superba din lemn, de asemenea cu tot confortul, aranjata dupa gustul taranului roman:cu prosoape la icoana, farfurii ornamentale pe pereti, cergi, covoare taranesti;simplu, dar cu bun gust si primitor.
tarifele , in ambele variante sunt 80 ron/zi/pers-cazare+2 mese.
e un pic cam mult, dar astea sunt preturile in mm, mai ales daca ti un pic si la traditie si la confort.
dar, crede-ma , merita din plin!
e o zona foarte frumoasa si bogata atat in obiective turistice cat si religioase!

Iubirea 14.08.2010 10:46:39

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 277580)
cu toate ca msg nu imi era adresat mie, o sa incerc eu cateva sugestii
2 variante excelente ar fi:1) in satul breb, la o doamna care are o casa traditionala f frumoasa, f rustica, dar cu tot confortul(toaleta, dus).o gasesti la www.marioara.ro
2)preoteasa din botiza are de asemenea o casa rustica superba din lemn, de asemenea cu tot confortul, aranjata dupa gustul taranului roman:cu prosoape la icoana, farfurii ornamentale pe pereti, cergi, covoare taranesti;simplu, dar cu bun gust si primitor.
tarifele , in mabele variante sunt 80 ron/zi/pers-cazare+2 mese.
e un pic cam mult, dar astea sunt preturile in mm, mai ales daca ti un pic si la traditie si la confort.
dar, crede-ma , merita din plin!
e o zona foarte frumoasa si bogata atat in obiective turistice cat si religioase!

Multumesc ffff mult....aveam mare nevoie de astfel de recomandari...as vrea sa vin cu niste prieteni straini care vor sa vada Romania, ca sa nu avem surprize neplacute (ca asa ne place noua romanilor sa ne facem reclama) ma gandeam sa fac un traseu cat mai exact are sa cuprinda cat mai multe: traditie, religie, cultura, pitoresc...asa ca pentru inceput mi-am propus sa ating zona de nord (Moldova o cunosc ffff bine si stiu exact unde sa merg, dar in Maramures nu am ajuns pana acum.)

Deci nu-ti dai seama cat bine mi-ai facut...este exact ce-mi trebuia, o sa caut pe google exact unde sunt aceste asezari si apoi voi face itinerariul.
Inca o data multumesc mult...asta a fost primul mesaj citit pe forum pe ziua de azi...asa ca am inceput cu o mare bucurie...

lore86 14.08.2010 10:57:51

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 277582)
Multumesc ffff mult....aveam mare nevoie de astfel de recomandari...as vrea sa vin cu niste prieteni straini care vor sa vada Romania, ca sa nu avem surprize neplacute (ca asa ne place noua romanilor sa ne facem reclama) ma gandeam sa fac un traseu cat mai exact are sa cuprinda cat mai multe: traditie, religie, cultura, pitoresc...asa ca pentru inceput mi-am propus sa ating zona de nord (Moldova o cunosc ffff bine si stiu exact unde sa merg, dar in Maramures nu am ajuns pana acum.)

Deci nu-ti dai seama cat bine mi-ai facut...este exact ce-mi trebuia, o sa caut pe google exact unde sunt aceste asezari si apoi voi face itinerariul.
Inca o data multumesc mult...asta a fost primul mesaj citit pe forum pe ziua de azi...asa ca am inceput cu o mare bucurie...

cu drag, si ca sa iti usurez cautarea iti mai scriu cateva obiective care le-am vizitat anul asta si mi-au placut strasnic.
1.manastirea barsana
2.manastirea sapanta peri si cimitirul vesel de la sapanta, cea mai inalta constructie de lemn din lume
3.biserica din ieud deal, cea mai veche manastire din lemn care se mai pastreaza 1364
4.muzeul tarancii din dragomiresti
5.memorialul durerii din sighet
6.covoarele vopsite in culori vegetale, naturale de la botiza
7.cascada cailor de la borsa(superba, pana la ea urci vre-un km cu telescaunul si vezi toate frumusetilor m-tilor rodnei)
8.centrul de ceramica dacica de la sacel, si centrul sculptorului.tot in sacel
9.mocanita
10.izvorul alb al izei.

daca esti o iubitoare de natura, de munte, de traditii o sa iti placa foarte mult.

poate reusesc sa pun si niste poze pe pagina mea :)

lorenaR 14.08.2010 13:02:54

pelerinaje la Manastiri
 
Buna,


In luna septembrie urmeaza sa merg intr-un pelerinaj de 5 zile(transport si cazarea asigurate, mesele nu sunt inlcuse) la manastirile din Moldova:Secu, Agapia, Varatec, Neamt etc. V-as ruga sa imi impartasiti experintele voastre din pelerinaje si sa imi dati cateva sfaturi privind mancarea si orice altceva considerati ca m-ar putea ajuta

Iubirea 14.08.2010 19:48:27

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 277586)
cu drag, si ca sa iti usurez cautarea iti mai scriu cateva obiective care le-am vizitat anul asta si mi-au placut strasnic.
1.manastirea barsana
2.manastirea sapanta peri si cimitirul vesel de la sapanta, cea mai inalta constructie de lemn din lume
3.biserica din ieud deal, cea mai veche manastire din lemn care se mai pastreaza 1364
4.muzeul tarancii din dragomiresti
5.memorialul durerii din sighet
6.covoarele vopsite in culori vegetale, naturale de la botiza
7.cascada cailor de la borsa(superba, pana la ea urci vre-un km cu telescaunul si vezi toate frumusetilor m-tilor rodnei)
8.centrul de ceramica dacica de la sacel, si centrul sculptorului.tot in sacel
9.mocanita
10.izvorul alb al izei.

daca esti o iubitoare de natura, de munte, de traditii o sa iti placa foarte mult.

poate reusesc sa pun si niste poze pe pagina mea :)

Doamne!!!...este mai mult decat ma asteptam...multumesc fff mult pt tot ajutorul tau.

Iubirea 14.08.2010 20:07:24

Citat:

În prealabil postat de lorenaR (Post 277615)
Buna,


In luna septembrie urmeaza sa merg intr-un pelerinaj de 5 zile(transport si cazarea asigurate, mesele nu sunt inlcuse) la manastirile din Moldova:Secu, Agapia, Varatec, Neamt etc. V-as ruga sa imi impartasiti experintele voastre din pelerinaje si sa imi dati cateva sfaturi privind mancarea si orice altceva considerati ca m-ar putea ajuta

Esti o mare norocoasa...este o zona superba cu manastiri minunate...pentru ca nu ai masa asigurata poti sa iti iei si tu ceva de acasa dar sigur poti cumpara si de pe drum, vei trece prin sate unde exista cate o alimentara...plus ca la manastirile de calugari in general vei putea manca gratis. Este mancare calugareasca buna si calda, fara prea multe pretentii (nu este mancare cu carne)...
In fiecare manastire este bine sa fii atenta ca sunt icoane facatoare de minuni sau Sf. Moaste si sa te inchini, daca ai timp sa vizitezi muzeele...Neamtu este o capodopera in acest sens...aici mai poti merge si la schitul Vovidenia care este aproape si vei vedea si casa memoriala a lui Sadoveanu, Agapia este pictata de Grigorescu si aici mai poti vedea casa memoriala a lui Negruzzi, la Varatec este mormantul lui Veronica Micle si padurea de argint a lui Eminescu, la Sihastria sa nu uiti sa mergi la mormantul pr. Cleopa si Paisie Olaru, la Sihla sa mergi la pestera Sf. Teodora, ar fi bine sa ajungi si la manastirea Horaita (se merge de la Varatec spre Piatra Neamt)...este singura manastire din tara cu 8 turle si cu amvon in catapeteasma...este minunata...sa nu ocolesti manastirea Bistrita unde este mormantul voievodului Al. cel Bun. La manast. Petru-Voda este pr. Iustin Parvu care nu stiu cat mai este de accesibil acum. Mai este manastirea Durau la poalele Ceahlaului...o minunatie pictata de Teodor Aman...singura biserica din Romania pictata in ceara. Este ceva divin.
Daca tot ajungi in zona poate te opresti si la Humulesti la casa memoriala a lui Ion Creanga...ar fi grozav sa urcati si in nord la manastirea Slatina, Rasca, Dragomirna, Voronet, Humor, Sucevita, Moldovita, in Suceava la Sf. Ioan cel Nou si la cetatea Sucevei...apoi in Putna unde este si pestera Sf. Daniil Sihastru.

Toate sunt capodopere de arta crestina autentic romaneasca care au dat nastere stilului arhitectonic si pictural moldovenesc.

Eu le-am spus pe sarite cum mi-am amintit...dar tu ia o harta cu manastirile si iti stabilesti un traseu caci ele sunt destul de aproape.

lore86 15.08.2010 09:52:21

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 277677)
Doamne!!!...este mai mult decat ma asteptam...multumesc fff mult pt tot ajutorul tau.

cu bucurie, sper sa iti fie de folos si sa te bucuri de concediul pe care il planifici!

Scotianul 16.08.2010 16:00:00

Irlandezi in Maramures
 
Motto: ,,E nevoie doar să fii om ca să faci muzică. Iar eu, când aud muzica voastră, oamenii aceștia minunați pe care i-a găsit domnul Leșe și muzica noastră, mă simt om. Mă simt viu.Trăiesc."(David Brophy)

http://www.jurnalul.ro/stire-special...el-552053.html

Iubirea 16.08.2010 20:33:32

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 278178)
Motto: ,,E nevoie doar să fii om ca să faci muzică. Iar eu, când aud muzica voastră, oamenii aceștia minunați pe care i-a găsit domnul Leșe și muzica noastră, mă simt om. Mă simt viu.Trăiesc."(David Brophy)

http://www.jurnalul.ro/stire-special...el-552053.html

Mie imi place si nu-mi place muzica populara...dar de tot ce face si spune Leșe sunt efectiv indragostita...de tot folclorul lui, el este un adevarat culegator si creator de folclor autentic, nu de muzica populara.
Este un fenomen al epocii moderne in folclorul romanesc. Absolut tot ce spune este o cantare si o incantare indiferent ca este pe melodie sau doar din vorbe...

Nu este de mirare ca are peste tot in lume fani si oameni care il iubesc...nu ai cum sa nu-l iubesti ca ramai cu gura cascata ascultandu-l si nu stii cand trece timpul...la fel cum sunt marii duhovnici pentru ortodoxie...asa este el pentru folclor.

Scotianul 16.08.2010 20:53:14

Pt Iubirea
 
Sper sa gasiti interesant acest link.
http://spiritromanesc.go.ro/Grigore%20Lese.html

Noesisaa 16.08.2010 21:03:21

Astazi am fost si m-am inchinat in Sf Altar al Manastirii Putna, dat fiind ca ieri a fost sfintita pictura. Este foarte frumos.

Iubirea 16.08.2010 21:08:35

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 278264)
Sper sa gasiti interesant acest link.
http://spiritromanesc.go.ro/Grigore%20Lese.html

:) Interesant? Daca am spus ca sunt indragostita de tot ce tine de omul asta...iti dai seama ca pentru mine este EXTRAORDINAR...desigur ca pe net exista ff multa informatie si inregistrari cu G. Lese...nu de asta duc lipsa, ci de oameni cu care sa impartasesc aceste bucurii ale sufletului meu...sincer ma bucur ca existi si ca avem in comun muzica clasica si G.Lese...numai bine iti doresc.

mirelat 17.08.2010 04:18:30

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 278270)
Astazi am fost si m-am inchinat in Sf Altar al Manastirii Putna, dat fiind ca ieri a fost sfintita pictura. Este foarte frumos.

arata-ne zi noua poze, sa vedem si noi chiar daca n-am putut fi prezenti acolo. multumiri anticipate! :53::6:

Noesisaa 17.08.2010 09:16:39

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 278391)
arata-ne zi noua poze, sa vedem si noi chiar daca n-am putut fi prezenti acolo. multumiri anticipate! :53::6:

:( Tocmai se terminasera bateriile de la aparatul de fotografiat. N-am facut nici o poza la Putna. Dar este foarte frumos. Prea multa lume ca sa te poti sa te reculegi totusi.

Rodica50 17.08.2010 13:01:37

De un pitoresc deosebit este si zona in care se afla situata M-rea Tismana.

cristiboss56 01.10.2010 19:12:42

Manastirea Acoperamantul Maicii Domnului -Dorna-Arini-Suceava
 
http://www.dornaarini.ro/manastire.htm

Rodica50 01.10.2010 19:22:55

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 293543)

Cat de mult imi doresc o vacanta! Asezamantul este odihnitor prin menirea lui si superb. Inalt Preasfintitul Teodosie ne bucura, asa cum o face prin toate lucrarile care impodobesc pamantul Dobrogei, cum o face prin toata slujirea Domniei Sale. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere sa desavarseasca tot ce face spre binele crestinilor dobrogeni.Iar tie, Cristian, iti multumim!

adam000 01.10.2010 22:48:08

Manastirea Constantin Brancoveanu Sambata de Sus

http://www.manastireabrancoveanu.ro/foto.php

http://www.academiasambata.ro/galerie/index.htm

mirelat 02.10.2010 17:30:49

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 293622)

multumim de invitatie, foarte frumos pe acolo. :25:sper sa ajung si eu la urmatoarea vizita in RO.

adam000 02.10.2010 21:35:04

Merita cu prisosinta sa mergi pt ca e foarte frumos intradevar, vara e plin de :53: , iarna e cu turturi si soare, dar fara vant chiar si atunci cand ninge, ninge linistit:

(in prima poza se vede in departare micul cimitir in care este inmormantat parintele Teofil, unde mereu, ard multe candele-lumanari aduse de cei care l-au indragit)
http://i55.tinypic.com/ruveyo.jpg


http://i54.tinypic.com/xdv3b6.jpg

cristiboss56 03.10.2010 21:17:00

Mulțumiri !
 
Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 293781)
Merita cu prisosinta sa mergi pt ca e foarte frumos intradevar, vara e plin de :53: , iarna e cu turturi si soare, dar fara vant chiar si atunci cand ninge, ninge linistit:

(in prima poza se vede in departare micul cimitir in care este inmormantat parintele Teofil, unde mereu, ard multe candele-lumanari aduse de cei care l-au indragit)
http://i55.tinypic.com/ruveyo.jpg


http://i54.tinypic.com/xdv3b6.jpg

Fără comentarii ! Mulțumesc frate și prietene de pe acest forum, iar ție Mirela să ți se îndeplinească toate dorințele , inclusiv cele de vacanță !

IOLANDA 05.10.2010 12:00:49

Imi taie respiratia aceste frumuseti!!!!!...mii de multumiri.....avem atatea locuri minunate in tara noastra pentru care sa-i multumim lui Dumnezeu in fiecare clipa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:19:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.