Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Lamuriri despre teologie si stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12610)

VladCat 06.04.2011 20:34:29

Lamuriri despre teologie si stiinta
 
am mai inceput de curand un thread in care recomandam niste articole foarte bune despre religie si stiinta dar mi-a fost sters. Din cate stiu nu am incalcat cu nimic regulile forumului si tinand cont de faptul ca nu am fost atentionat cu nimic atribui stergerea mesajului unor motive conjuncturale. Linkul despre care vorbeam este urmatorul :

http://www.ziarullumina.ro/dosar/Rel...83_0_1_18.html

Daca threadul va fi sters din nou rog administratia siteului sa imi comunice si mie motivul pentru ca pe viitor sa nu repet eventuala greseala.

p.s. : sunt multe articole deosebite acolo dar primul care mi-a starnit mie interesul pentru textele autorului lor a fost asta :

http://www.ziarullumina.ro/articole;...-Dumnezeu.html

ioan cezar 07.04.2011 17:18:32

Citat:

În prealabil postat de VladCat (Post 352496)
am mai inceput de curand un thread in care recomandam niste articole foarte bune despre religie si stiinta dar mi-a fost sters. Din cate stiu nu am incalcat cu nimic regulile forumului si tinand cont de faptul ca nu am fost atentionat cu nimic atribui stergerea mesajului unor motive conjuncturale. Linkul despre care vorbeam este urmatorul :

http://www.ziarullumina.ro/dosar/Rel...83_0_1_18.html

Daca threadul va fi sters din nou rog administratia siteului sa imi comunice si mie motivul pentru ca pe viitor sa nu repet eventuala greseala.

p.s. : sunt multe articole deosebite acolo dar primul care mi-a starnit mie interesul pentru textele autorului lor a fost asta :

http://www.ziarullumina.ro/articole;...-Dumnezeu.html

Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?

Dumitru73 07.04.2011 17:43:49

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 352662)
Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?

din cate imi aduc aminte, exista si pot de radio Trinitas.
stiu ca mai ascultam seara emisiuni.

VladCat 07.04.2011 19:37:33

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 352662)
Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?

si eu tot asa am dat peste ele...dupa ce l-am vazut pe Sorin Mihalache la Trinitas Tv i-am cautat numele pe google si am dat peste articolul respectiv...mi-a placut mult, iar apoi am observat ca si celelalte texte scrise de el sunt la fel de bune...cu parere de rau trebuie sa precizez ca nu am suficiente cunostiinte in domeniu ca sa pot purta o discutie cat de cat inchegheata...cunostiintele mele se invart mai mult in jurul stiintelor sociale care dupa cum se stie nu prea si-ar putea pastra statutul de ”stiinta” daca ar fi sa folosim conceptul in acceptiunea lui corecta. Singura data in ultima vreme cand am parasit zona asta a fost atunci cand am vrut sa aflu mai multe despre teoria evolutionista ca sa le pot explica mai bine celor din jur ca nu se trag din maimuta :)...am descoperit argumentele pe care le vroiam mult mai repede decat ma asteptam iar apoi m-am intors la preocuparile mele de baza...desi din pacate nu sunt apt pt a purta o discutie legata de temele abordate de diacon ma bucur ca a folosit cuiva linkul pe care l-am postat :)

Doamne ajuta!

catalin2 07.04.2011 19:57:27

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 352662)
Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?

Trinitas tv se poate vedea pe net, cauta programul PBX.

ioan cezar 08.04.2011 00:35:43

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 352688)
Trinitas tv se poate vedea pe net, cauta programul PBX.

Multumesc, Catalin!

vintage 09.04.2011 21:04:37

Citat:

În prealabil postat de VladCat (Post 352686)
si eu tot asa am dat peste ele...dupa ce l-am vazut pe Sorin Mihalache la Trinitas Tv i-am cautat numele pe google si am dat peste articolul respectiv...mi-a placut mult, iar apoi am observat ca si celelalte texte scrise de el sunt la fel de bune...cu parere de rau trebuie sa precizez ca nu am suficiente cunostiinte in domeniu ca sa pot purta o discutie cat de cat inchegheata...cunostiintele mele se invart mai mult in jurul stiintelor sociale care dupa cum se stie nu prea si-ar putea pastra statutul de ”stiinta” daca ar fi sa folosim conceptul in acceptiunea lui corecta. Singura data in ultima vreme cand am parasit zona asta a fost atunci cand am vrut sa aflu mai multe despre teoria evolutionista ca sa le pot explica mai bine celor din jur ca nu se trag din maimuta :)...am descoperit argumentele pe care le vroiam mult mai repede decat ma asteptam iar apoi m-am intors la preocuparile mele de baza...desi din pacate nu sunt apt pt a purta o discutie legata de temele abordate de diacon ma bucur ca a folosit cuiva linkul pe care l-am postat :)

Doamne ajuta!

As vrea sa va pun la inima cartea Parintrlui Serafim Rose: Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor pe care am inceput si eu sa o citesc. Este o minunata sursa de informatii pertinente legate de Facere si Teoria evolutiei. Poate ca deja ati citit-o. Eu abia de curand am aflat de ea... Multe nelamuriri mi-ai fost rezolvate.
Doamne Ajuta!

vintage 09.04.2011 21:15:09

Stiinta, tehnica si religia.
 
Am citit undeva, si cred ca pe CrestinOrtodox, un articol referitor la legatura dintre tehnica si religie. Asa cum toate in lumea asta se petrc cu ingaduinta si voia lui Dumnezeu, si tehnica a aparut din dragostea lui Dumnezeu pt noi. Descoperirile tehnicii sunt o dovada. Ne usureaza viata /existenta ca astfel sa-i aducem slava Lui. Doar ca noi, din lacomie si mandrie am facut din aceste unelte menite sa ne ajute, idoli: autoturismele, TV-ul, telefonul si alte multe.

ioan cezar 10.04.2011 04:51:58

Citat:

În prealabil postat de vintage (Post 353159)
Am citit undeva, si cred ca pe CrestinOrtodox, un articol referitor la legatura dintre tehnica si religie. Asa cum toate in lumea asta se petrc cu ingaduinta si voia lui Dumnezeu, si tehnica a aparut din dragostea lui Dumnezeu pt noi. Descoperirile tehnicii sunt o dovada. Ne usureaza viata /existenta ca astfel sa-i aducem slava Lui. Doar ca noi, din lacomie si mandrie am facut din aceste unelte menite sa ne ajute, idoli: autoturismele, TV-ul, telefonul si alte multe.

Da, da, subscriu.
Si as mai adauga: exista tendinta in noi, uneori, de a pune repede lucrurile in contradictie, in contrarii. Tehnologie versus Teologie, tehnica versus cultura, barbatul versus femeia etc.
E o inflatie de contradictie, ca sa zic asa...
Or, fiind asezat ferm in Hristos (Doamne ajuta!), vad revarsarea Lui in toate. Si dispar contradictiile hranite de duhul dezbinarii.
Personal am o mare problema in legatura cu raportul Psihologie-Teologie. Spun cu amaraciune doar atat: de o suta de ani exista oameni in ambele domenii care arunca cu pietre... Nu-i vorba, sa aprofundezi legatura e treaba grea (au inceput sa o faca mai serios preoti greci, rusi, americani care sunt si psihologi sau psihiatri - de pilda Avdeev, bine primit de publicul romanesc si de Patriarhie.). Dar nu imposibila! Nitica bunavointa...
Exista si reductionistii: nu dau cu pietre, ci pretind ca una se reduce, in ultima instanta, la cealalta. Asta imi pare o forma de exprimare a ostilitatii maxime, miroase a crima.
Cand ma gandesc cati savanti (pentru vremea lor) sunt cinstiti astazi printre Sfinti, mai prind nitel curaj. Exemplul lor e viu, vorbeste de la sine.
Temelia e comuniunea cu Hristos. De aici e posibil orice dialog fertil, asa cum a purtat Mantuitorul.
Si iata, propun un subiect pentru dezbatere: ce spune medicina despre boli si ce spune Biserica? Putem gasi continuitate, comuniune, imbogatire reciproca? Putem trece peste tentatia conflictului de suprafata?
Eu pariez pe raspunsul DA.
Dumnezeu sa ne adumbreasca cu harul Sau!

VladCat 10.04.2011 14:23:37

Citat:

În prealabil postat de vintage (Post 353154)
As vrea sa va pun la inima cartea Parintrlui Serafim Rose: Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor pe care am inceput si eu sa o citesc. Este o minunata sursa de informatii pertinente legate de Facere si Teoria evolutiei. Poate ca deja ati citit-o. Eu abia de curand am aflat de ea... Multe nelamuriri mi-ai fost rezolvate.
Doamne Ajuta!

Multumesc mult...nu o citisem...o sa tin minte titlul...Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:03:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.