Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   Ceva interesant ..dupa parerea mea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11244)

Templier Knight 22.11.2010 18:36:59

Ceva interesant ..dupa parerea mea
 
Azi mare mi a fost surprinderea cand la ora de religie (profa de religie e si dirginta mea,chiar daca sunt pe profil economic)ne-a prezentat clasei pe videoproiector un filmulet despre Sfanta Lumina de la Ierusalim in momentul cand coboara asupra credinciosilor ,si ..mai multi oameni , maicute ,preoti, credinciosi(era o biserica ortodoxa)atingeau flacara fara sa se arda ba chiar o atingeau si cu fata neavand nici o reactie ca si cand acea flacara nu ii afectau, am ramas uimit .Mai tarziu ne a explicat diriga ca acea lumina nu este foc ,si nici nu mistuie , este o Lumina Sfanta .!!numai bine!!

windorin 23.11.2010 13:02:12

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 306916)
Mai tarziu ne a explicat diriga ca acea lumina nu este foc, si nici nu mistuie, este o Lumina Sfanta.

Acea lumina este foc, insa un foc ce nu mistuie, precum Rugul Aprins ardea, insa nu se mistuia.
Da, este o minune atat de vizibila, incat ma mir cum nu sunt toti oamenii crestini.

Florin-Ionut 23.11.2010 13:08:02

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 307053)
Acea lumina este foc, insa un foc ce nu mistuie, precum Rugul Aprins ardea, insa nu se mistuia.
Da, este o minune atat de vizibila, incat ma mir cum nu sunt toti oamenii crestini.

Luca 16, 31

Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

windorin 23.11.2010 13:44:16

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 307054)
Luca 16, 31
Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

Adevarat.
Un ghid evreu din Ierusalim, fiind intrebat de ce nu se convertesc la crestinism cu toii,
vazand minunea cu Sfanta Lumina, a raspuns sec: "Pe aici se petrec multe minuni."

ai2 23.11.2010 18:55:31

Iti prezint eu un filmulet in care un om este taiat in doua si lipit la loc. Ce zici?
Sau un filmulet in care altu' merge pe apa sau ingropat de viu si iese din mormant teafar si nevatamat.

Exista dovezi impotriva religiei ortodoxe predate la scoala. V-a zis profa de religie despre ele?

Pana una alta, lumina sfanta nu este decat un truc ieftin, pentru creduli.

Carmen FUNIERU 23.11.2010 19:19:59

Ai fost vreodată la Ierusalim de Înviere?

Templier Knight 23.11.2010 19:34:59

Citat:

În prealabil postat de Carmen FUNIERU (Post 307146)
Ai fost vreodată la Ierusalim de Înviere?

Nu din pacate , poate in viitor

Steve Works 11.08.2016 15:32:58

Una dintre minunile moderne. Sper sa reusesc la un moment dat sa o traiesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:22:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.