Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Urgent - pomenire de un an (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12811)

CathJo 09.05.2011 02:21:30

Urgent - pomenire de un an
 
Buna seara,
Imi pare rau daca acest subiect a fost deja tratat in alt topic, insa nu am reusit sa gasesc raspuns la intrebarile ce le am.

Mi-am pierdut Mamica de un cancer la plaman pe 28 iunie anul trecut. Pomenirea de un an se apropie, si fiind originare din Oltenia, imi pun multe intrebari despre cum trebuie sa organizez aceasta pomenire.
Din nefericire, noi locuiam in strainatate, si nu am pe nimeni ce ma poate invata cum sa fac...

Stiu ca trebuie dat un pat sau canapea, o masuta si scaun, pentru pomana aceasta in afara de vesela, si mancare... dar mai sunt si alte lucruri ce trebuie facute?

As vrea sa fac lucrurile cat mai bine posibil pentru ea...
Daca cineva care cunoaste lucrurile acestea mi-ar putea raspunde ar fi de foarte mare ajutor.
Va mutumesc dinainte pentru raspunsuri.
Cathy M.

Mihnea Dragomir 09.05.2011 08:48:50

Citat:

În prealabil postat de CathJo (Post 359801)
Stiu ca trebuie dat un pat sau canapea, o masuta si scaun, pentru pomana aceasta in afara de vesela, si mancare... dar mai sunt si alte lucruri ce trebuie facute?

Ar trebui făcut un parastas. Bine ar fi să fie și pomenită la Sf Liturghie, iar cel mai bine ar fi să dați să se facă 40 de Liturghii. Pe lângă acestea și rugăciunile personale, mult ajutor mai aduc: postul și pomana. Cum anume trebuie să fie pomana, cu pat, cu canapea, cu găină neagră sau cu colacii rotunzi ("măr"), date peste sicriu sau peste mormânt, etc etc ține de tot felul de tradiții cu "t" mic, nu de Sfânta Tradiție. Toate asemenea eresuri vin de la babe, nu de la Dumnezeu, nici de la preoții Săi.

Ce-ar fi să mergeți la preotul dv paroh (sau la preotul său ajutător, dacă există) și să-i spuneți: "părinte, iată că se apropie un an de când mama a murit. Aș vrea să o pomenesc, dar nu știu cum să fac. Vă rog să-mi arătați !"

Pace mamei dv și neamului ei viu și adormit !

Hector 09.05.2011 09:48:25

Citat:

În prealabil postat de CathJo (Post 359801)
Mi-am pierdut Mamica de un cancer la plaman pe 28 iunie anul trecut.

Dumnezeu sa o odihneasca

Citat:

În prealabil postat de CathJo (Post 359801)
Stiu ca trebuie dat un pat sau canapea, o masuta si scaun, pentru pomana aceasta in afara de vesela, si mancare... dar mai sunt si alte lucruri ce trebuie facute?

Acestea sunt obiceiuri, traditii regionale. In principiu nu exista ,,obiecte ce trebuiesc date" Adica daruieste ce ai, sau ce poti. Trebuie sa dai de pomana, dar nu te gandi ca exista niste obiecte prestabilite.
Poti darui imbracaminte la un orfelinat sau azil. Mancare presupun ca nu o sa primeasca.

Vorbeste cu preotul paroh de unde vrei sa i se faca pomenirea. Poate fi in Oltenia, sar si in strainatate, unde locuiesti tu. Stabiliti o data cand sa ii se faca un parastas si el te va indruma ce anume mai trebuie sa faci. De regula la parastas se aduce coliva sau un colac.

glykys 09.05.2011 23:11:27

La parastas se aduc coliva, vin si lumanari. In rest, ce te mai lasa inima. Asta cu patul e o traditie babeasca. Daca nu, nu! E foarte important ca parastasul sa fie precedat de Sfanta Liturghie, la care veniti de dimineata si dati la altar pomelnicul, cu lumanare si prescura (eventual, daca puteti, si vin pentru impartasanie, dar sa il dati din vreme). In rest, totul e cum a zis Mihnea Dragomir. Dupa slujba din biserica, se face si o mica slujba la mormant.

CathJo 10.05.2011 14:22:38

va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra.
Putin cam greu cu Parintele pentru ca aici sunt mai mult catolici. Voi incerca sa gasesc un preot ortodox sa vina la mormant. Mami e inmormantata aici, la Paris, si oricum nu mai eram decat noi doua... mai avem putina familie in Romania, dar e mai bine sa fac aici.
As vrea sa fiu sigura ca ceea ce fac e bine, si stiu ca la noi in Oltenia, sunt asa obiceiurile, si pe aici nu prea... De aceasta am pus intrebarea.

Deci deja pentru liturghie nu stiam. Poate parintele sa faca slujba acasa?
Pentru ca pomana e Sambata, si nu e slujba sambata.

De altfel, la Paste am vrut sa duc o lumanare mare la Biserica, sa se aprinda pentru Mami, insa nici nu am reusit sa traversez de lume multa.
E foarte greu cand ma gasesc singura si nu cunosc ce trebuie facut.... Si in jurul meu printre romaniii cei cunosc, am sfaturi diferite....
Multumesc inca o data de ajutor si sfaturi.
Doamne Ajuta!

glykys 10.05.2011 21:36:10

Citat:

În prealabil postat de CathJo (Post 360206)
va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra.
Putin cam greu cu Parintele pentru ca aici sunt mai mult catolici. Voi incerca sa gasesc un preot ortodox sa vina la mormant. Mami e inmormantata aici, la Paris, si oricum nu mai eram decat noi doua... mai avem putina familie in Romania, dar e mai bine sa fac aici.
As vrea sa fiu sigura ca ceea ce fac e bine, si stiu ca la noi in Oltenia, sunt asa obiceiurile, si pe aici nu prea... De aceasta am pus intrebarea.

Deci deja pentru liturghie nu stiam. Poate parintele sa faca slujba acasa?
Pentru ca pomana e Sambata, si nu e slujba sambata.

De altfel, la Paste am vrut sa duc o lumanare mare la Biserica, sa se aprinda pentru Mami, insa nici nu am reusit sa traversez de lume multa.
E foarte greu cand ma gasesc singura si nu cunosc ce trebuie facut.... Si in jurul meu printre romaniii cei cunosc, am sfaturi diferite....
Multumesc inca o data de ajutor si sfaturi.
Doamne Ajuta!


Draga CathJo,

Inteleg, e mai complicat... Trebuie, in primul rand, sa gasesti un parinte ortodox si o biserica ortodoxa, sa vezi programul slujbelor. Daca vrei sa ne scrii numele mamei tale, cred ca se va gasi cineva aici pe forum sa o puna pe pomelnic, la randuiala cuvenita.

Apoi, liturghia se face in biserica, nu acasa. E o slujba foarte speciala (cea care se savarseste in fiecare duminica, in majoritatea bisericilor din tara se face si sambata, tocmai din acest considerent, ca sunt parastase, iar in manastiri se face zilnic). Deci trebuie sa vorbesti cu parintele ca sa iti spuna exact pe ce data sa faci parastasul si ce iti trebuie. Fara preot si fara biserica ortodoxa nu poti face parastasul.

Traditiile astea cu patul sunt babesti - sufletul nu are nevoie de pat pe lumea ailalta, ca e suflet, nu e corp, dar daca ai posibilitatea, sunt sigura ca exista persoane prin Paris care s-ar bucura sa primeasca un pat pentru sufletul mamei tale. Sufletul ei are nevoie sa fie pomenit (la Liturghii, in primul rand, la parastase si la rugaciunile tale personale - iata acatistul pentru adormiti pe care il poti citi ori de cate ori simti nevoia, pentru mamica ta, cu o lumanare aprinsa, daca ai - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti).

Daca mai ai alte nelamuriri, scrie-ne! aici sunt oameni foarte de treaba, care m-au ajutat si pe mine, cand am nevoie sa se roage pentru bunicuta mea.

Si Dumnezeu s-o ierte pe mama ta!
Edit - lumanarea de Pasti trebuie sa o dai preotului mai inainte, in Saptamana Mare, nu in noaptea de Inviere... ea se aprinde in noaptea de Inviere, dar trebuie data din timp, ca sa nu ti se intample ce ai spus ca ti s-a intamplat.

tabitha 11.05.2011 08:55:32

parastas fara liturghie/?ca'n oltenia/multa lume (ortodocsi?)/ sau mai mult catolici
 
CathJo, esti un troll ?

Pai hotaraste-te, la Paris.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:34:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.