Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13872)

mirceab26 23.09.2011 14:33:08

Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem?
 
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.
Voi ce credeti?

Adriana Cluj 23.09.2011 16:15:51

Citat:

În prealabil postat de mirceab26 (Post 402672)
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.
Voi ce credeti?

Eu nu comentez ce ti-a zis staretul.
Zic doar sa ai rabdare, rugaciune, spovedanie, impartasanie.....ca precis o vei gasi pe cea care e pentru tine!
...
Am butonat un pic pe forum si am gasit asta: Minuni

--------------------------------------------------------------------------------

Eu ma rog la Fecioara Maria si m-a ajutat in multe randuri.
Eu spun ca daca noi credem cu tarie in ajutorul lui Dumnezeu si ne rugam din suflet, El ne asculta si ne va ajuta!


Scris chiar de tine.. Vad ca stii ce ai de facut daca doresti sa-ti gasesti o partenera de viata (te-am citat).
Atunci de ce mai intrebi?

DragosP 23.09.2011 16:17:53

Citat:

În prealabil postat de mirceab26 (Post 402672)
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.
Voi ce credeti?

Do'n profesor, eu cred că dacă mai ești pe aici peste vreo două-trei luni, o să găsești un răspuns.
Succes, și vezi că minciuna e păcat.

codana 23.09.2011 20:22:52

salut,mirceab26
 
Citat:

În prealabil postat de mirceab26 (Post 402672)
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.
Voi ce credeti?

in primul rand cred ca-ti doresti o sotie,nu partenera de viata.
nu cred in acest tip de blesteme.

iRoDiOn 23.09.2011 20:25:04

Trebuie să duci o viață curată.
Cum? prin post, rugăciune, spovedanie și împărtășanie.

Ana-Maria N 23.09.2011 21:23:10

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 402695)
Do'n profesor, eu cred că dacă mai ești pe aici peste vreo două-trei luni, o să găsești un răspuns.

Cum ai ajuns la calculul asta de doua-trei luni?

Mihailc 23.09.2011 21:25:34

Mircea26: Sigurătatea (amoroasă) nu e blestem ci o școală, un curs de pregătire pentru o eventuală conviețuire matrimonială. O soție bună e un dar de la Domnul pe care o să-l primești atunci când ești pregătit și nu-ți pică din cer în timp ce dormi în solitudinea camerei tale. Probabil va trebui să faci și tu ceva, să ieși, să comunici, să fi atent la semnul care precede darul Domnului. Nu știu exact cum se petrece asta cu darul (dacă are cineva acestă experiență îl rugăm să-o împărtășescă cu noi) dar dacă dorești să vorbim despre gestionarea eficientă a singurătății (la care mă pricep) sunt gata de dialog!

PS - Prietene irodion, te rog ca pe un frate întru credință, schimbă imaginea de la avatar cu o icoană autentică!

Ana-Maria N 23.09.2011 21:32:08

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 402776)
Nu știu exact cum se petrece asta cu darul (dacă are cineva acestă experiență îl rugăm să-o împărtășescă cu noi)

Experienta nu am...deocamdata! Insa...pentru orice dar venit de la Domnul, El lasa sufletul sa cunoasca de unde vine, ca sa nu zica ca-i isprava omului insusi. Presupun ca functioneaza si aici! :)

fallen 24.09.2011 12:33:40

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 402695)
Do'n profesor, eu cred că dacă mai ești pe aici peste vreo două-trei luni, o să găsești un răspuns.
Succes, și vezi că minciuna e păcat.

Sau poate isi gaseste chiar o partenera...
Succes!

laviniu 24.09.2011 13:37:37

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 402867)
Sau poate isi gaseste chiar o partenera...
Succes!

Waaaw....si uite asa se descopera si o latura de matrimoniale pe aici ! Numai bine!


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:27:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.