Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Un copil conceput in post (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3392)

AndreiB 30.04.2008 13:57:15

SORO ANCA PLOP, UNDE AM SPUS EU CA TREBUIE SA SE JUSTIFICE CINEVA IN FATA MEA? EU NU AM HALUCINATII VIZUALE. MATALE?
unde am dat cu parul, soro? am spus clar ca Biserica recomanda niste perioade in care copilul poate fi conceput, asta doar daca tu te consideri crestin ortodoxa. in rest faci cum vrei matale. poti sa te comporti si ca o musulmanca, ca o hindusa, ca o catolica ori protestanta. sau ca o liber-cugetatoare.
dar cind vii pe un forum crestin-ortodox si incepi sa induci lumea in eroare, asta trebuie sa ti-o spun, soro draga.
nu concepi copilasul cind vrea pofta ta trupeasca, daca vrei sa-ti fie si tie si lui bine.
soro, ce treaba are aici sconcsul?
intr-adevar, cam miroase pe aici, din directia opusa mie.

ancalpop 30.04.2008 14:01:38

Citat:

În prealabil postat de AndreiB
SORO ANCA PLOP, UNDE AM SPUS EU CA TREBUIE SA SE JUSTIFICE CINEVA IN FATA MEA? EU NU AM HALUCINATII VIZUALE. MATALE?
unde am dat cu parul, soro? am spus clar ca Biserica recomanda niste perioade in care copilul poate fi conceput, asta doar daca tu te consideri crestin ortodoxa. in rest faci cum vrei matale. poti sa te comporti si ca o musulmanca, ca o hindusa, ca o catolica ori protestanta. sau ca o liber-cugetatoare.
dar cind vii pe un forum crestin-ortodox si incepi sa induci lumea in eroare, asta trebuie sa ti-o spun, soro draga.
nu concepi copilasul cind vrea pofta ta trupeasca, daca vrei sa-ti fie si tie si lui bine.
soro, ce treaba are aici sconcsul?
intr-adevar, cam miroase pe aici, din directia opusa mie.

D-ta esti crestin? Nu de alta dar vorbesti doar in zeflemea.

pauldani 30.04.2008 14:02:31

crestinii ca unii din cei care posteaza aici(si eu..) ma fac sa-mi fie scarba si sa nu vreau sa traiesc o viata imbisericita si cu siguranta sa nu vreau sa mai citesc din postarile de aici...vorbiti de smerenie, dar habar n-aveti ce e ...va judecati unii pe altii mai rau decat paganii..
daca eu sunt unul pierdut, vreti sa-mi spuneti ca sunteti ai lui Hristos?!...si sa nu-mi vorbiti de mustrarea Sfintilor Parinti pentru ca suntem vai de capul nostru ca sa mai vb de ei.....
ar trebui sa-mi miscati sufletul cand va citesc, unde e Sfantul Duh in ceea ce scrieti?, cati va rugati inainte sa postati ceva?, cati cereti ajutorul Celui ce poate sa spuna ceva smerit?...judecati-va si certati-va pe baza mintilor voastre, nu mai puneti la mijloc Sfintii Parinti ca nu suntem vrednici sa le citim scrierile........

ancalpop 30.04.2008 14:18:09

Citat:

În prealabil postat de pauldani
crestinii ca unii din cei care posteaza aici(si eu..) ma fac sa-mi fie scarba si sa nu vreau sa traiesc o viata imbisericita si cu siguranta sa nu vreau sa mai citesc din postarile de aici...vorbiti de smerenie, dar habar n-aveti ce e ...va judecati unii pe altii mai rau decat paganii..
daca eu sunt unul pierdut, vreti sa-mi spuneti ca sunteti ai lui Hristos?!...si sa nu-mi vorbiti de mustrarea Sfintilor Parinti pentru ca suntem vai de capul nostru ca sa mai vb de ei.....
ar trebui sa-mi miscati sufletul cand va citesc, unde e Sfantul Duh in ceea ce scrieti?, cati va rugati inainte sa postati ceva?, cati cereti ajutorul Celui ce poate sa spuna ceva smerit?...judecati-va si certati-va pe baza mintilor voastre, nu mai puneti la mijloc Sfintii Parinti ca nu suntem vrednici sa le citim scrierile........

Ai dreptate. Cine nu se poate abtine sa faca atac la persoana ar trebui sa intre pe privat. Dar oricum nu trebuie sa te scarbeasca pe tine incat sa nu vrei sa mai duci o viata crestineasca, pt ca nu reprezentam noi cei care postam aici biserica chiar daca ne place sa o credem. Iertati-ma.

anita 30.04.2008 14:39:19

Citat:

În prealabil postat de ancah
As vrea sa-mi spuneti cum este posibil, ca femeile sterpe, care adopta un copil, raman insasrcinate imediat dupa adoptie? Cunosc mai multe cazuri. Deci infertilitatea nu are numai o cauza fizica.

nu inteleg nici eu ,o cunostinta a mea a adoptat un baiat de vreo 12 ani ,si dupa cativa ani ,cand avea vreo 38 ani a nascut un baietel destept si frumusel.
Inexplicabil dar adevarat.
Nu e aici lucrarea lui Dumnezeu?
Dar si primul e reusit ,l-a crescut frumos ,scolit ,acum e inginer proiectant.

AndreiB 30.04.2008 15:00:55

pauldani
pacat ca te scirbesti stit de repede si cu atita usurinta incit sa nu mai doresti o viata imbisericita (?). ma gindesc ca , atunci cind va fi dezlegata Fiara pe pamint va fi foarte greu pentru putinii crestini care vor mai ramine. poate doar cei care nu s-au scirbit sa duca o viata imbisericita si au stat strins alaturi de Biserica ortodoxa, de altfel si singura care ne poate ajuta sa ne mintuim.
deci, eu te sfatui, asa pacatos si ticalos cum sint, sa nu te scirbesti si sa duci in continuare o viata imbisericita.ca nu pentru mine sau pentru altii o faci, ci pentru mintuirea sufletelului tau.
amin.

ancah 30.04.2008 15:35:26

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Citat:

În prealabil postat de ancah
Drept sa va spun, nu inteleg punctul de vedere al acelora care se manifesta negativ la scrierile monahilor pe aceasta tema, mai ales cand si ei insisi afirma ca au studii teologice. Daca afirma acest lucru unul fara teologie, mai merge, dar cel care are studii de teologie, sa se manifeste impotriva lucrarii Duhului Sfant...e cam ciudat!
Ma iertati, dar asa cred eu.

Monahii sunt oameni. Au o viata aleasa, dar asta nu ii face infailibili. Sunt supusi ispitelor, asa ca lesne pot gresi. Evident, nu generalizez. Si nu ma refer la "mari duhovnici".
Faptul ca parerile lor sunt acceptate de o multime de oameni nu inseamna ca sunt intotdeauna corecte. Si acest aspect este evident din multimea de grupari din cadrul BOR, oameni care sunt dispusi sa asculte opiniile emise de propriul lider (idiferent ca este monah sau nu) inainte de a asculta invatatura BOR.

Ca exista monahi fara studii, nu-i problema, dar unii nu au nici "vocatie". Dar asta este iconomia divina.

Mai sus se vorbea despre Pr. Arsenie Boca, despre care se stie ca avea temeinice cunostinte medicale. Mai avea si vederea inainte. Acestea fiind spuse, toate comentariile sunt de prisos, caci a scris despre ce stia, nu despre ce nu stia.
O generalizare nu-si are locul aici, avand in vedere ca e vorba de monahi de exceptie, care deosebesc duhurile; asa ca ispitele nu-i mai ating.
Iar pe monahii fara vocatie, sa-i lasam ; nu intra aici in discutie.


ancah 30.04.2008 15:41:06

Citat:

În prealabil postat de pauldani
crestinii ca unii din cei care posteaza aici(si eu..) ma fac sa-mi fie scarba si sa nu vreau sa traiesc o viata imbisericita si cu siguranta sa nu vreau sa mai citesc din postarile de aici...vorbiti de smerenie, dar habar n-aveti ce e ...va judecati unii pe altii mai rau decat paganii..
daca eu sunt unul pierdut, vreti sa-mi spuneti ca sunteti ai lui Hristos?!...si sa nu-mi vorbiti de mustrarea Sfintilor Parinti pentru ca suntem vai de capul nostru ca sa mai vb de ei.....
ar trebui sa-mi miscati sufletul cand va citesc, unde e Sfantul Duh in ceea ce scrieti?, cati va rugati inainte sa postati ceva?, cati cereti ajutorul Celui ce poate sa spuna ceva smerit?...judecati-va si certati-va pe baza mintilor voastre, nu mai puneti la mijloc Sfintii Parinti ca nu suntem vrednici sa le citim scrierile........

Pe undeva te inteleg, caci se practica replici taioase si spuse pe un ton de superioritate, care deranjeaza. Ai vrea sa vezi smerenie? Din pacate suntem toti la inceput de drum la acest capitol si un exemplu bun de la tine sau de la altii mai induhovniciti ca noi, ne-ar aminti de felul in care trebuie sa purtam un dialog . Imi pare rau de sentimentul de repulsie pe careti l-am dat si sper ca ne vei ierta pentru lipsa dragostei din cuvintele pe care ni le adresam unii altora.
Sa ne amintim deci ca cel cu care dialogam este aproapele nostru, pe care, porunca avem de la Iisus Hristos, sa-l iubim.

ancah 30.04.2008 15:44:16

anita: Nu e aici lucrarea lui Dumnezeu?

Da, Anita, tocmai acest lucru e de retinut: femeile se pot duce la medic dupa ajutor, dar nu strica sa se si roage, sa faca milostenie si sa adopteze copii.

ancalpop 30.04.2008 19:21:41

Dragelor, lucrarea lui Dumnezeu este in conceperea tuturor copiilor nu numai in a unora, sau ce ziceti voi n-o fi asa?
D-ta cati copii ai adoptat? Sau e valabil doar pt altii?


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:57:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.