Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

stefan florin 25.02.2012 23:29:37

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 431657)
Atentie la inversunare si la formulare!!! Si nu pentru ca puteti fi banat de admin sau sa ca va puteti alege cu un report de la user.
Mai inainte de toate sa va fie frica de Dumnezeu, care zice:
"Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei." (Mat.5:22)

Chiar daca ne inferbantam adesea, sa ne aducem aminte ca, mai inainte de toate, toti cei de aici, indiferent de convingeri, il marturisim pe Hristos.
Sa ne ajute Bunul nostru sa Ii fim o buna marturie.

amice...unde ai vazut tu inversunare in mesajul meu?

ucenic 25.02.2012 23:39:17

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 431665)
amice...unde ai vazut tu inversunare in mesajul meu?

Daca spui ca nu a fost inversunare, fie, te cred. Dar frate crestine, este scris ca din prisosul inimii vorbeste gura (sau "scrie mana").

"Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi..."

grasu77 26.02.2012 09:44:06

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431475)
Studiind diferite materiale despre Ellen White, pentru a ma lamuri mai exact cum se manifesta cand primea viziuni, iata ca am gasit parerea acestei doamne despre vorbirea in limbi! Deci userul "penticostal" citeste cu placere cartile acestei doamne, insa nu stie ca Ellen White considera vorbirea in limbi ca fiind demonica!!!!

Vorbind de contrafacerea darului autentic al limbilor, primit de biserică la Cincizecime și mai târziu, ea caracterizează fenomenul ca fiind „babilonie fără sens, pe care ei o numesc limbi necunoscute". Câteva pagini mai departe ea scrie: „Fie ca Dumnezeu să elibereze pe poporul Său de astfel de daruri".

am gasit aici: http://ellen-white.ro/mnut-cine-egw/defecte.html

va dati seama! "penticostalul" sustine ca apreciaza o persoana care ar considera ca limbile prin care vorbeste el sunt demonice!
-----------------------------------------------------------------------
LOL !!!

Domnule profet, nu mintiti. Ellen White nu considera vorbirea in limbi ca fiind demonica. Scriptura ne spune ca vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.

Ellen Whie era impotriva fanatismului, exaltarii, falsei vorbiri in limbi (boloboroselii fara inteles) si manifestarilor zgomotoase. Va dau un pasaj, din scrierile ei:

"""Unele dintre aceste persoane au anumite manifestări pe care ei le numesc daruri si spun că Domnul le-a asezat în biserică. Ei bolborosesc fără înteles si numesc aceasta o limbă necunoscută - necunoscută nu numai omului ci, si Domnului si întregului cer. Aceste daruri sunt născocite de bărbati si femei, ajutati de marele înselător. Fanatismul, exaltarea, vorbirea falsă în limbi si manifestările zgomotoase au fost considerate daruri asezate de Dumnezeu în biserică. Unii au fost înselati prin acestea. Roadele tuturor acestora nu au fost bune. "După roadele lor îi veti cunoaste"(Matei 7,20). Fanatismul si vâlva au fost considerate dovezi speciale ale credintei. Unii nu sunt multumiti de o întâlnire dacă nu s-au simtit puternici si fericiti acolo. Ei depun eforturi pentru aceasta si îsi dezlăntuie sentimentele în exaltare. Însă influenta unor asemenea întruniri nu este binefăcătoare. Când simtământul de fericire si-a luat zborul, ei se scufundă mai jos decât fuseseră înainte de întâlnire, pentru că fericirea lor nu provenea din sursa cea bună. Cele mai folositoare adunări pentru înaintare spirituală sunt cele care se caracterizează prin solemnitate si adâncă cercetare a inimii, în care fiecare caută să se cunoască pe sine însusi si, cu seriozitate si în profundă umilintă, caută să învete de la Domnul Hristos."(Marturii pentru comunitate - vol. 1)

P.S. Nu incercati sa bagati zanzanie intre adventisti si fratii penticostali. Noi stim sa discutam deschis si fara ajutorul dvs.

Profetul de carton 26.02.2012 10:22:25

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431709)
Domnule profet, nu mintiti. Ellen White nu considera vorbirea in limbi ca fiind demonica. Scriptura ne spune ca vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.
Ellen Whie era impotriva fanatismului, exaltarii, falsei vorbiri in limbi (boloboroselii fara inteles) si manifestarilor zgomotoase. Va dau un pasaj, din scrierile ei:

Ellen White facea referire la vorbirea in limbi care incepuse sa apara in diferite grupari din timpul ei, bineinteles ca nu facea referire la darul biblic al vorbirii in limbi. Ellen White critica acele grupari care pot fi numite inceputul miscarii penticostale, deoarece, la fel ca si penticostalii de astazi, vorbesc in limbi in public, in cadrul adunarilor, sunt zgomotosi, fara sa fie ziditori pentru nimeni. Oricine intra astazi in orice adunare penticostala, poate constata ce am spus: vorbire in limbi cu glas tare, intr-un mod deranjant si neziditor (nu talmaceste nimeni). Exact asa a inceput miscarea penticostala, cu vorbire in limbi intr-un mod nebiblic, cazul Azusa si altele, exact asa procedeaza si astazi!

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431709)
P.S. Nu incercati sa bagati zanzanie intre adventisti si fratii penticostali. Noi stim sa discutam deschis si fara ajutorul dvs.

Nu ma privesc pe mine discutiile dintre adventisti si penticostali, eu expun aici pericolul asa-numitei "miscari de reinnoire carismatica", care nu face apel la invataturile biblice, deoarece pentru ei nu conteaza din ce confesiune face cineva parte sau ce invataturi crede, poate crede absolut orice, poate fi chiar mormon, important este sa vorbeasca in limbi. Asta e "flacara trezirii" de care vorbea domnul "penticostal", de parca nu persoana Domnului Isus este baza credintei, fundamentul, ci experientele extatice.

Profetul de carton 26.02.2012 10:28:13

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431709)
Domnule profet, nu mintiti. Scriptura ne spune ca vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.

Eu nu stiu care dintre noi doreste sa dezinformeze! din ce ati scris aici, lumea ar trage concluzia ca si adventistii practica vorbirea in limbi, asa cum o practica penticostalii sau ca sunt o biserica ce agreeaza interconfesionalismul, o biserica ecumenica si o biserica ce sprijineste miscarea de reinnoire carismatica. Nimic mai fals!
In bisericile adventiste, nimeni nu vorbeste in limbi!
BAZS nu face parte din grupari ecumenice, asa cum face parte Biserica Penticostala.
Daca domnul "gras" a exprimat ideea ca vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant, ar putea sa ne spuna de ce adventistii nu au acest dar.

grasu77 26.02.2012 10:47:27

Hotarat-va. Ce vreti sa spuneti?

Asta?
Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431713)
Ellen White facea referire la vorbirea in limbi care incepuse sa apara in diferite grupari din timpul ei, bineinteles ca nu facea referire la darul biblic al vorbirii in limbi.

Sau asta?
Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431713)
Studiind diferite materiale despre Ellen White, pentru a ma lamuri mai exact cum se manifesta cand primea viziuni, iata ca am gasit parerea acestei doamne despre vorbirea in limbi! .... Ellen White considera vorbirea in limbi ca fiind demonica!!!!

Incercati sa dati dovada de verticalitatea cu care va laudati.

grasu77 26.02.2012 10:57:09

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431715)
Eu nu stiu care dintre noi doreste sa dezinformeze! din ce ati scris aici, lumea ar trage concluzia ca si adventistii practica vorbirea in limbi,

Lumea esti dumneata. Concluzia corecta este ca adventistii recunosc orice dar al Duhului Sfant. De la a recunoaste un dar si pana la a avea acel dar, este o diferenta.


Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431715)
Daca domnul "gras" a exprimat ideea ca vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant,

Nu am nici o indoiala. Sfanta Scriptura ne vorbeste despre darul vorbirii in limbi, ca fiind un dar al Duhului Sfant.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431715)
ar putea sa ne spuna de ce adventistii nu au acest dar.

Cine v-a spus ca adventistii nu au acest dar? Poate nu este cazul ca acest dar sa se manifeste. Eu cred ca, si dintre adventisti, vor fi unii care vor vorbi in limbi pentru propovaduirea evangheliei (asa cum ortodocsii marturisesc ca au un caz de vorbire in limbi - in vremurile noastre). Insa, acest dar se va manifesta cand va vrea Dumnezeu. Nici Sfintii Apostoli nu au facut "exces" de vorbire in limbi.

Profetul de carton 26.02.2012 10:57:36

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431717)
Incercati sa dati dovada de verticalitatea cu care va laudati.

Se subintelege ca Ellen White facea referire la vorbirea in limbi din timpul ei, nu la cea despre care putem citi in Scripturi, cum ar putea un om sa contrazica experientele din Scripturi? nu ar mai avea nicio credibilitate. Nimeni nu contrazice experientele din Scripturi.

Profetul de carton 26.02.2012 10:59:58

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431720)
Cine v-a spus ca adventistii nu au acest dar?

Vorbim despre "glossolalie" asa cum o regasim in bisericile penticostalo-carismatice actuale, cred ca ne-am inteles, da? iar adventistii nu practica o vorbire in limbi asa cum gasim in toate adunarile penticostale, ba chiar sunt contra ei si considera ca sursa e una demonica. Asta o spun deoarece am discutat cu multi adventisti.
Daca dumneata, ai o alta parere, e treaba dumitale, eu stiu cu cine am vorbit (pastori adventisti) si ce mi-au spus.

Profetul de carton 26.02.2012 11:04:46

As dori sa mentionez inca o data urmatorul aspect deloc de neglijat: BAZS nu face parte din reinnoirea carismatica, nu este o biserica care sa furnizeze membri acestei miscari de reinnoire carismatica. Daca domnul "grasu77" se considera un membru al acestei miscari ecumenice de reinnoire carismatica, sa stiti ca este un adventist atipic.

Profetul de carton 26.02.2012 11:11:39

Pastorul Edi Constantinescu (adventist) a avut mai demult, o emisiune pe un canal tv in care a criticat "la sange" adunarile de staruinta existente la penticostali si carismatici (in care acestia depun eforturi pentru a obtine o bolborosire), in felul in care le critic si eu pe forum, pot spune despre acel pastor ca ma "inspira". http://i51.tinypic.com/2uro51x.gif
Am gasit chiar o postare pe un blog al unui penticostal ce contine parerea dumnealui cu privire la serile de staruinta:
(Aduc dovada, ca sa nu sara in sus domnul "grasu" cu rautatea caracteristica, acuzandu-ma ca incerc sa bag cearta intre adventisti si penticostali):
http://img201.imageshack.us/img201/4946/lauoy.jpg

grasu77 26.02.2012 11:16:48

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431724)
Daca domnul "grasu77" se considera un membru al acestei miscari ecumenice de reinnoire carismatica, sa stiti ca este un adventist atipic.

Incercati sa nu-mi mai rastalmaciti cuvintele, pentru a le da un inteles mincinos. Ce am spus este foarte clar: vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant, si Dumnezeu il poate da oricui (chiar si unui adventist) pentru poropovaduirea evangheliei.

Lasati-ma in pace cu obsesiile dvs.: falsa vorbire in limbi, ecumenism, etc. Acestea nu au treaba cu mine si nici cu Biserica Adventista de Ziua a Saptea.

Profetul de carton 26.02.2012 11:29:32

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431727)
Incercati sa nu-mi mai rastalmaciti cuvintele, pentru a le da un inteles mincinos. Ce am spus este foarte clar: vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant, si Dumnezeu il poate da oricui (chiar si unui adventist) pentru poropovaduirea evangheliei.

Darul vorbirii in limbi neintelese nu este pentru propovaduirea evangheliei ci pentru zidire personala, asta v-a explicat-o destul de clar prietenul dvs. "penticostal".http://i53.tinypic.com/2h30rjb.gif

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431727)
Lasati-ma in pace cu obsesiile dvs.: falsa vorbire in limbi, ecumenism, etc. Acestea nu au treaba cu mine si nici cu Biserica Adventista de Ziua a Saptea.

Domnule, nu eu v-am invitat pe acest topic, ati postat pentru ca asa ati vrut.
Aici se discuta despre miscarea de reinnoire carismatica, din care biserica dvs. nu face parte! Prin urmare, nimic nu reclama prezenta dvs. aici!

Profetul de carton 26.02.2012 11:45:20

Se vede cum domnul "grasu" da inapoi si se delimiteaza de miscarea de reinnoire carismatica, dupa ce initial a incercat sa acrediteze ideea ca dumnealui ar fi un simpatizant (asta ca sa-i faca "bucurie" prietenului sau, "penticostalul", care este un fan infocat al acestei miscari si sa-mi faca mie in necaz, deoarece m-am luat de doamna Albu ---- reactii infantile), deoarece nu poate iesi din perimetrul trasat de cultul adventist, care se opune cu desavarsire ideii de "ecumenism", ori miscarea de reinnoire carismatica este eminamente "ecumenica", continand membri din orice religie, numa' sa aiba experiente extatice! Deci iata o mare deosebire, domnul "grasu" e contra ecumenismului iar "penticostalul" este un ecumenic in carne si oase, doar el a tot emis idei de genul "miscarea carismatica indeamna la ramanerea in religia celui care a marturisit ca a experimentat ceva de genul vorbirea in limbi" si tot el a exprimat ideea ca limbile si in general manifestarile extatice sunt numitorul comun care aduce sub aceeasi umbrela catolici, penticostali, baptisti etc. (ecumenism evident!!!).
-----------------------------------------------------------------------------------
incercarea de apropiere intre cei doi este sortita esecului din start, degeaba incearca ei sa para "frati", totusi invataturile pe care le marturisesc sunt ca apa si uleiul.
(asta ca sa nu spun ca cei doi, grasu si penticostalul, si-au dat mana sa se uneasca contra mea, dar in realitate nu au cam nimic in comun).

Profetul de carton 26.02.2012 12:13:57

Eu nu mi-am facut cont pe acest forum minunat ca sa-i atac pe "grasu" sau pe "osutafaraunu", ci pentru a stopa activitatea satanica a userului "penticostalul", care prin ceea ce invata, otraveste crestinii slabi de cuget. Dumnealui are un discurs nociv, prezentand invatatura conform careia sunt de dorit manifestari supranaturale de tip extatic pentru oricine, iar invataturile biblice nu sunt deloc importante (in felul acesta catolicul care incepe sa vorbeasca in limbi ramane catolic, baptistul ramane baptist, ortodoxul ramane ortodox si fiecare crede/practica exact ca inainte)---> "duhul" miscarii carismatice de reinnoire, nu aduce la unitate de invataturi ! "duhul" aduce manifestari ciudate si atata tot! este un duh ecumenic, care serveste intereselor demonice ale celor care conduc din umbra afacerile acestei lumi desacralizate. Eu stiu ca acest "duh" nu este compatibil cu invataturile adventiste care respecta principiul biblic de la Efeseni 4:4 unde scrie ca trupul (biserica) e unul si pe langa original, a fost profetit ca vor exista falsuri : "alti isus", "alt duh" , "alta evanghelie" - 2 Corinteni 11:4.
"Penticostalul" nu cheama la original ci inoculeaza ideea ca manifestarile acestea (pe care nu le precizeaza cu exactitate, lasa sa se inteleaga ca si manifestarile carismatice "slain in the spirit" ar fi tot de la Domnul) sunt "pecetea" si modul cum putem recunoaste pe cei ai Domnului. Nimic mai fals! cei care respecta invataturile apostolilor sunt "originalul" (2 Tes 2:15), nu cei care se dedau practicarii unor fenomene dubioase si daca-i intrebi de invatatura, unul iti spune intr-un fel, altul in alt fel, deci "evanghelii" diferite.
1 Timotei 1:3 După cum te-am rugat, la plecarea mea în Macedonia, să rămâi în Efes, ca să poruncești unora să nu învețe pe alții altă învățătură

acvilla77 26.02.2012 13:51:53

Va dau un link despre miscarea de reinnoire ortodoxa: http://www.stsymeon.org/[/quote]

este bine ca ati scris corect cuvantul 'ortodox',prima data am crezut ca este gresala de tipar,dar dupa link am inteles,totusi titlul si icoana Sfantului Simeon Noul Teolog,nu au legatura cu fratia respectiva.

acvilla77 26.02.2012 14:33:31

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396252)
Absolut adevarat.

Eu va indemn sa alergati la Hristos si la Invataturile Lui.
La Duhul Sfant si la lucrarile Lui. Colorate sau necolorate.
Nu noi dam instructiuni Duhului Sfant ce culori sa aibe lucrarile Lui. El decide.

Iar pe proorocii mincinosi ii vom deosebi dupa roadele lor.

hotararea este a omului,nu a Duhului Sfant;desi toata puterea este la Dumnezeu,totusi inceputul pleaca de la om;
dati definiti fara baza si s-ar putea ca cei care se agata de dumneavoastra,sa va urmeze in cadere.
si sa nu uitam ce a spus catalin2,(De ce crezi ca scrie Crestin Ortodox si nu penticostalo-baptisto-ortodox?)Pentru ca discutam toate problemele prin >>prisma Ortodoxiei<<,(nu iti poti impune tu credinta ta gresita.)

penticostalul 26.02.2012 15:00:29

Citat:

În prealabil postat de acvilla77 (Post 431742)
desi toata puterea este la Dumnezeu,totusi inceputul pleaca de la om;

Pace frate Acvila!
Ce vrei tu sa spui, ce a inceput de la om? Vrei sa fii mai explicit?

Hai sa-ti dau un verset sa meditezi la el duminica asta: Noi iubim pe Dumnezeu, fiindcă El ne-a iubit cel dintâi. 1 Ioan 4:19
Acum, daca tot ai inceput, poti sa citesti tot capitolul. Sunt doar 21 versete.

Profetul de carton 26.02.2012 17:14:50

Citat:

În prealabil postat de acvilla77 (Post 431737)
Va dau un link despre miscarea de reinnoire ortodoxa

dar i-ati intrebat pe ortodocsi daca ei simt ca este nevoie sa fie reinnoiti?

acvilla77 26.02.2012 19:15:39

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431757)
dar i-ati intrebat pe ortodocsi daca ei simt ca este nevoie sa fie reinnoiti?

acestia nu au nevoie de reannoire,pentru ca Hristos este acelasi , inainte,acum si in viitor.

catalin2 26.02.2012 20:04:34

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 431512)
E ilar sa-l acuzi pe celalat ca nu comenteaza subiectul ci persoana iar tu sa scrii zeci de propozitii despre el, modul lui de gandire si relationarile lui la ceilalti useri. E hilar intr-adevar.

Tu ori nu ai inteles, ori te prefaci ca nu intelegi. Si nu e prima data cand faci asta, pare ca ai o disociere de realitate.
Daca nu ai inteles iti explic punctual: tu ai raspuns la un mesaj desi nu ma adresasem tie. In loc sa iti scrii parerile tale, in cazul de fata despre adventism, Ellen White si ce mai voiai tu, ca in majoritatea cazurilor ai adaugat si ca cine nu crede ca tine (adica eu) e ignorant, rauvoitor sau bigot. Mai mult, ai mai spus ca e blasfemie ce am afirmat eu. De ce crezi ca pe langa faptul ca esti lasat sa iti scrii parerile tale, care de obicei sunt niste aberatii ale tale sau ale cultului tau, suntem bucurosi sa iti suportam si rautatile si sarcasmul?
Si dupa ce iti atrag atentia ca e a suta oara cand faci acest lucru tot tu spui apoi ca de ce nu am comentat mesajul si am scris despre tine. Uita-te si tu la alti useri eterodocsi sau ortodocsi, de obicei nu ataca userul sau il catalogheaza cand scriu un mesaj. Tu si userul catolic aveati obiceiul asta, de aceea am avut treaba cu voi de atata timp. Nu numai ca nu te gandesti sa te schimbi, dar nici nu constientizezi macar ce faci.

In legatura cu invatatura ortodoxa, tu extragi doar ce iti palce tie sa auzi. De exemplu daca un ortodox spune ca penticostalismul e la fel ca ortodoxia tu o sa spui ca uite, asa e invatatura ortodoxa, iar cei ce nu spun asta inseamna ca nu au invatatura ortodoxa. Daca sunt in SUA 2-3 preoti si zece credinciosi care s-au convertit de la penticostali si apreciaza miscarea carismatica ai spus ca BO accepta aceasta miscare si o incurajeaza. Asadar tine de ce vrea fiecare sa auda.
Ma indoiesc ca nu stii ca invatatura ortodoxa o avem comprimata intr-un catehism, dat pe site-ul oficial al Patriarhiei. Daca nu stii, iata-l: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html
Nu stiu cum e la penticostali, dar in ortodoxie nu conteaza ce crede fiecare ca intelege din ortodoxie. Daca un credincios cu patru clase marturiseste invatatura ortodoxa acela e teologul care spune adevarul. Daca un teolog cu doctorat sau chiar un ierarh spune o erezie sau altceva decat invatatura ortodoxa acela spune ceva gresit.
Despre faptul ca numai cei din BO se mantuiesc nu avem o dogma fixa, cum aveau catolicii (si nici nu e tocmai corect, eu am dat doua cazuri de pagani), aici putem avea discutii intre noi ortodocsii. Discutiile avute cu alti useri ortodocsi nu au fost dispute, certuri, ci discutii in contradictoriu aproape intotdeauna amiabile.
Despre penticostalism si miscarea carismatica nu numai eu spun ceva si nici numai ortodoxia, gasesti in afara de cateva opinii catolice numai critici, chiar in cultele neoprotestante. Asta chiar daca in randurile lor au si carismatici din astia.

catalin2 26.02.2012 20:23:38

Citat:

În prealabil postat de acvilla77 (Post 431737)
Va dau un link despre miscarea de reinnoire ortodoxa: http://www.stsymeon.org/

este bine ca ati scris corect cuvantul 'ortodox',prima data am crezut ca este gresala de tipar,dar dupa link am inteles,totusi titlul si icoana Sfantului Simeon Noul Teolog,nu au legatura cu fratia respectiva.[/quote]
Da, exista in SUA un minuscul grup format din patru sau cinci preoti si cativa credinciosi care sunt trecuti si in toate articolele despre ortodoxie si miscarea carismatica, in frunte cu preotul Eusebios Stephanou. Daca nu ma insel chiar paruintele Seraphim Rose a scris impotriva lui sau al lor.

catalin2 26.02.2012 20:53:11

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431709)
Domnule profet, nu mintiti. Ellen White nu considera vorbirea in limbi ca fiind demonica. Scriptura ne spune ca vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.
Ellen Whie era impotriva fanatismului, exaltarii, falsei vorbiri in limbi (boloboroselii fara inteles) si manifestarilor zgomotoase.

Este normal ca nu se refera la vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura, toate cultele respecta ceea ce inteleg ei din Sfanta Scriptura. E evident ca se referea la penticostalii din zilele ei, a murit dupa mai multi ani de la aparitia cultului penticostal. Eu am dat mai multe citate luate de pe site neoprotestant in care teologi din mai multe culte neorptestante criticau foarte dur miscarea penticostala in acele timpuri. Unul din site-uri: http://www.voxdeibaptist.org/Montanismul_neo.htm

penticostalul 27.02.2012 01:55:16

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431783)
Daca sunt in SUA 2-3 preoti si zece credinciosi care s-au convertit de la penticostali si apreciaza miscarea carismatica ai spus ca BO accepta aceasta miscare si o incurajeaza.

Ai o problema cu cifrele si ai demonstrat-o deja pe acest topic.
Ortodocsii harismatici sunt mult mai multi decat iti inchipui tu. Si nu s-au convertit de la penticostali.

Nu am afirmat niciodata ca BO, in ansamblul ei, accepta miscarea carismatica.
Dimpotriva am scris aici ce cred in aceasta privinta. Vezi punctul 2.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431783)
Nu stiu cum e la penticostali, dar in ortodoxie nu conteaza ce crede fiecare ca intelege din ortodoxie.

Inseamna ca nu conteaza ce crezi tu.
In cazul asta prefer sa cred ce au spus Teologul Staniloaie, Parintele Paraian si Profesorul Stephanou.
Iarta-ma dar ii consider niste ortodocsi mai documentati decat tine.

Profetul de carton 27.02.2012 09:17:38

As dori sa fac observatia ca Bisericile Ortodoxe sunt harismatice (in sens biblic), deoarece :
- practica exorcismul;
- au calugari vazatori cu duhul;
- se roaga pentru vindecarea fizica (slujba de maslu)

-----------------------------------------------
acum ce vrea domnul "penticostal"???? sa-i bage si pe ortodocsi in aceeasi oala cu cei care tremura, cad pe spate, bolborosesc???

Profetul de carton 27.02.2012 13:13:44

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431709)
P.S. Nu incercati sa bagati zanzanie intre adventisti si fratii penticostali. Noi stim sa discutam deschis si fara ajutorul dvs.

Cata falsitate! cata ipocrizie!!! Cica "fratii penticostali"!!! Va spun eu care este relatia intre adventisti si penticostali, nu va luati dupa "grasu77" care deformeaza voit realitatea! adventistii nu-i considera pe penticostali ca fiind frati ai lor, spre exemplu cand un penticostal trece la adventisti, rebotezarea este obligatorie (daca era fratele lor, nu il mai botezau!!! caci daca penticostalul, ca sa devina adventist, are nevoie de botez, e clar ca adventistii considera ca penticostalii nu sunt crestini), iar tinerele fete adventiste nu se casatoresc cu barbati penticostali, daca fac asta, vor fi ponegrite in adunarea lor!! adventistii considera ca fenomenele gen "vorbire in limbi" de la penticostali, nu sunt de la Duhul Sfant, ci de la diavolul, daca nu ma credeti, puteti sa va informati pe internet sau sa intrebati diversi adventisti. Toti adventistii cu care am discutat mi-au spus in mod clar sa ma feresc de penticostali deoarece acolo e lucrarea diavolului.
Am impresia ca "grasu77" nici nu este adventist!

osutafaraunu 27.02.2012 14:25:06

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Cata falsitate! cata ipocrizie!!! Cica "fratii penticostali"!!! Va spun eu care este relatia intre adventisti si penticostali, nu va luati dupa "grasu77" care deformeaza voit realitatea! adventistii nu-i considera pe penticostali ca fiind frati ai lor, spre exemplu cand un penticostal trece la adventisti, rebotezarea este obligatorie (daca era fratele lor, nu il mai botezau!!! caci daca penticostalul, ca sa devina adventist, are nevoie de botez, e clar ca adventistii considera ca penticostalii nu sunt crestini), iar tinerele fete adventiste nu se casatoresc cu barbati penticostali, daca fac asta, vor fi ponegrite in adunarea lor!! adventistii considera ca fenomenele gen "vorbire in limbi" de la penticostali, nu sunt de la Duhul Sfant, ci de la diavolul, daca nu ma credeti, puteti sa va informati pe internet sau sa intrebati diversi adventisti. Toti adventistii cu care am discutat mi-au spus in mod clar sa ma feresc de penticostali deoarece acolo e lucrarea diavolului.
Am impresia ca "grasu77" nici nu este adventist!

Domnule profet [de celuloză și hârtie] observ că în ultima vreme cam călcați în străchini în zelul dumneavoastră [demn de o cauză mai bună] de a-i ponegri pe penticostali și carismatici.
Pentru informarea dumneavoastră și a altora, vă asigur că rebotezarea nu "este obligatorie" în cazul trecerii de la Biserica Penticostală la Biserica AZȘ decât în măsura în care respectivul frate o dorește. Spre exemplificare, în ultimele două cazuri din biserica mea locală s-a procedat la primirea prin vot, după ce bineînțeles s-a efectuat examinarea candidaților în comitet și în adunare.

P.S. Cât privește celelalte străchini răsturnate de dumneavoastră, cu siguranță fratele grasu77 le va pune în ordine.

catalin2 27.02.2012 14:34:21

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 431871)
Ai o problema cu cifrele si ai demonstrat-o deja pe acest topic.
Ortodocsii harismatici sunt mult mai multi decat iti inchipui tu. Si nu s-au convertit de la penticostali.

Nu am afirmat niciodata ca BO, in ansamblul ei, accepta miscarea carismatica.
Dimpotriva am scris aici ce cred in aceasta privinta. Vezi punctul 2.

Inseamna ca nu conteaza ce crezi tu.
In cazul asta prefer sa cred ce au spus Teologul Staniloaie, Parintele Paraian si Profesorul Stephanou.
Iarta-ma dar ii consider niste ortodocsi mai documentati decat tine.

Nu, ortodocsii harismatici sunt mult mai multi decat iti inchipui tu, pentru ca in BO este harul. Toti sunt concentrati in BO. Lucratorii cu duhurile de care spui tu nu am vazut sa fie prea multi, probabil mai sunt si ortodocsi care merg sa vada cum e pe acolo si la noi in tara. Un lucru bun, nu afirmi ca BO accepta miscarea carismatica.
Desigur ca nu conteaza ce spun eu (daca as avea pareri personale care sunt gresite), de aceea dau intotdeauna ce spune catehismul sau Biserica sau sfintii. In rest tu poti crede tot ce vrei, cum am mai spus, problema pe care am tot repetat-o este sa nu ii ataci pe cei care nu cred ca tine, sa nu ne bagi pe gat ce crezi.
Si eu cred ca spun Parintele Staniloae si Teofil. Nu-ti amintesti ca ai mai dat un citat din parintele Teofil si ti-am aratat ca de fapt vorbeste doar despre catolici si probabil protestanti? Pe neoprotestanti ii numeste sectanti, cum zici si tu, e mai bine informat decat mine. Ca sa nu mai spun de parintele Staniloae, care nici macar nu a spus despre catolici ce a spus parintele Teofil. Asadar poti crede ce vrei, nimeni nu te obliga sa crezi ceva, important e sa nu obligi nici tu pe altii sa creada ce crezi tu.

Profetul de carton 27.02.2012 14:35:06

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 431961)
Domnule profet [de celuloză și hârtie] observ că în ultima vreme cam călcați în străchini în zelul dumneavoastră [demn de o cauză mai bună] de a-i ponegri pe penticostali și carismatici.
Pentru informarea dumneavoastră și a altora, vă asigur că rebotezarea nu "este obligatorie" în cazul trecerii de la Biserica Penticostală la Biserica AZȘ decât în măsura în care respectivul frate o dorește. Spre exemplificare, în ultimele două cazuri din biserica mea locală s-a procedat la primirea prin vot, după ce bineînțeles s-a efectuat examinarea candidaților în comitet și în adunare.

Eu am discutat cu cativa pastori adventisti si asta a fost raspunsul primit. Nu contest ca in alte adunari adventiste lucrurile se intampla altfel. Insa dumneavoastra aveti un discurs ecumenic care nu se potriveste cu doctrina BAZS, asta e remarca mea. Un lucru este cert: BAZS nu face parte sau, mai precis spus, nu "contribuie" cu membrii pentru diferitele miscari de reinnoire carismatica, care au loc in sanul bisericilor catolice, episcopaliene, lutherane, congregationaliste etc. Asta ca sa nu ne departam de topic! Cert este ca eu personal cunosc cateva persoane (o familie) actualmente penticostali, care inainte fusesera adventisti, insa mergand si pe la penticostali o vreme, au dobandit o vorbire in limbi, ceea ce le-a atras excluderea din BAZS.
BAZS este o biserica individualista, nefacand parte din nicio alianta de tip ecumenic, precum baptistii, cde, penticostalii etc. BAZS merge pe linia proprie, ceea ce eu zic ca e foarte bine, pana acum Domnul i-a ferit de contaminarea cu duhuri necurate, nimeni nu tremura, nimeni nu cade pe spate s.a.

catalin2 27.02.2012 14:36:23

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 431961)
Pentru informarea dumneavoastră și a altora, vă asigur că rebotezarea nu "este obligatorie" în cazul trecerii de la Biserica Penticostală la Biserica AZȘ decât în măsura în care respectivul frate o dorește.

Asadar numai ortodocsii trebuie sa se reboteze? De exemplu tu a trebuit sa te rebotezi? Te-au discriminat :)

penticostalul 27.02.2012 15:08:33

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431964)
problema pe care am tot repetat-o este sa nu ne bagi pe gat ce crezi.
...important e sa nu obligi nici tu pe altii sa creada ce crezi tu.

Draga frate Catalin eu si daca as vrea nu as putea sa-ti bag tie (sau altora) pe gat sau sa te oblig pe tine (sau pe altcineva) sa crezi ceea ce cred eu.

Dar, ti-o spun cu sinceritate, eu nu cred ca e de datoria mea sa conving pe cineva de ceva. Eu doar imi exprim opiniile la care am ajuns in urma a mai mult de doua decade de vietuire crestina. Duhul Sfant este cel care convinge pe cineva atunci cand El crede de cuviinta.

Daca uneori ma exprim mai hotarat decat ar trebui si par ca as porunci tuturor sa creada ca mine, aceasta nu e decat o deformatie de care trebuie sa ma pocaiesc.

grasu77 27.02.2012 16:34:21

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Cata falsitate! cata ipocrizie!!! Cica "fratii penticostali"!!!

Unde este ipocrizia si falsitatea? Poate in incapacitatea dumitale de a intelege anumite lucruri. Credeti ca daca fac parte dintr-o biserica "individualista" (cum ati caracterizat, pe drept, BAZS), trebuie sa-i desconsider pe credinciosii din alte confesiuni? Va marturisesc ca mi-e mai greu sa-i numesc frati pe unii din biserica mea, decat pe cei ca "penticostalul", "doriana" sau "ucenicul" (care mi-au facut impresia unor oameni sinceri).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Va spun eu care este relatia intre adventisti si penticostali, nu va luati dupa "grasu77" care deformeaza voit realitatea!

Aha. Ce spui dumneata este realitate. Ce fac si spun eu (adventistul) este deformare. Va spun ca si eu am fost, de vreo 2-3 ori, pe la adunarile penticostale, impreuna cu un prieten penticostal. Cum numiti asta: realitate sau deformare (urmand sa aratati dvs. care este realitatea).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
iar tinerele fete adventiste nu se casatoresc cu barbati penticostali, daca fac asta, vor fi ponegrite in adunarea lor!!

Mai aveti "relitati" din astea? Eu nu am vazut pe nimeni ponegrit, in biserica mea, desi au avut loc casatorii cu persoane din alte confesiuni. Numai ca, o astfel de casatorie va genera multe probleme si neintelegeri majore (lucru demonstrat). De aceea se cauta evitarea unor astfel de situatii, prin consilierea tinerilor (nicidecum prin ponegrire - aceasta fiind o metoda draga dvs.).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
adventistii considera ca fenomenele gen "vorbire in limbi" de la penticostali, nu sunt de la Duhul Sfant, ci de la diavolul,

Adventistii, la fel ca si fratii penticostali de pe acest forum, considera ca manifestarile acelea ciudate (gasite in filmulete pe youtube) nu sunt de la Duhul Sfant. Toti cei de pe acest forum suntem de acord cu acest lucru (inclusiv fratii penticostali). Nu inteleg, cu cine va certati dvs.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Toti adventistii cu care am discutat

Si, cum ati discutat cu acei adventisti? Tot asa cum o faceti cu cei de pe forum, respingand tot ce spun ei (acuzandu-i de falsitate si ipocrizie) si venind cu "realitatea" dvs.?

Se poate ca dumneata sa fi discutat cu niste ciudati (fanatici) din biserica noastra (ca avem si din astia) care sa fi spus vrute si nevrute despre crestinii din alte confesiuni. Dar, nu asta este pozitia BAZS si a adevaratilor adventisti, fata de fratii din alte confesiuni. Sunt sigur ca multi din fratii penticostali vor mostenii Imparatia lui Dumnezeu, impreuna cu unii dintre adventisti (printre care nadajduiesc sa fiu si eu).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Am impresia ca "grasu77" nici nu este adventist!

"grasu77" se crede, in primul rand crestin. Ca este adventist, conteaza mai putin.

Profetul de carton 27.02.2012 17:01:42

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431986)
Adventistii, la fel ca si fratii penticostali de pe acest forum, considera ca manifestarile acelea ciudate (gasite in filmulete pe youtube) nu sunt de la Duhul Sfant. Toti cei de pe acest forum suntem de acord cu acest lucru (inclusiv fratii penticostali). Nu inteleg, cu cine va certati dvs.

Faptul ca nu intelegeti dvs. cu cine ma cert eu, nu e nicio problema. Nici nu trebuie sa intelegeti. Target-ul meu este "miscarea carismatica", doar despre asta e vorba pe acest topic si nu de penticostali sau adventisti (daca ma refer si la ei, asta e in functie de context). Nu sunteti carismatic, nu aprobati aceasta miscare, nu aveti nimic de-a face! pe cand "penticostalul" si niste catolici de pe aici s-au dovedit a fi simpatizanti pana la fanatism ai acestei miscari de reinnoire carismatica. Fiti bun si lasati-ma sa discut cu acest gen de invidizi, sau daca acestia refuza dialogul macar sa le demasc erorile devastatoare, cu dvs. nu am nicio treaba.

Profetul de carton 28.02.2012 13:01:08

Iata in ce consta "caderea" in Biblie:
Numeri 16:22 Ei au căzut cu fețele la pământ și au zis: „Dumnezeule, Dumnezeul duhurilor oricărui trup! Un singur om a păcătuit, și să Te mânii împotriva întregii adunări?”

Nu va luati dupa "penticostal", ca va minte ca sa va fure banii. Vrea sa-i umpleti cosul. Miscarea carismatica este demonica si axata pe furt! In aceasta "cursa" au cazut si unii adventisti mai naivi, precum "grasu" sau "99".

ucenic 28.02.2012 16:02:03

=OFF TOPIC=

Pentru fratii adventisti de pe acest forum.

Urmaresc cu mare interes emisiunea "Vremea intrebarilor" de la Speranta TV. Personal il admir pe d-l pastor Aron Moldovan pentru profunzimea cunostintelor biblice, precum si pentru felul dumnealui bland dar ferm.
Am tot cautat pe net insa nu am gasit materiale scrise de pastorul Aron Moldovan. Ori n-am cautat unde trebuie ori nu am cautat cat trebuie. Intrebarea mea, are lucrari publicate? Daca da, care sunt acelea si unde pot fi gasite?
In asteptarea raspunsurilor voastre, va multumesc anticipat.

Domnul sa va binecuvinete!

Profetul de carton 28.02.2012 16:17:49

Ni se spune mereu on Biblie ca oamenii care au o adanca veneratie fata de Dumnezeu cad cu fata la pamant inaintea Lui: Avraam (Geneza 17:3), Moise ,Aaron (Numeri 14:5), Iosua (Iosua 7:10), Petru (Matei 17:6), samariteanul (Luca 17:16) .
insa:
1 Corinteni 14 este tot mereu citat ca dovada pentru serviciile divine carismatice. Chiar acest capitol ne vorbeste insa despre acest lucru, ca cel convins de Duhul Sfant va cadea cu fata la pamant (vers. 25)----> deci nu pe spate!!!

La carismatici, oamenii cad pe spate si trebuie sa fie sprijiniti de altii pentru a fi paziti de nenorociri. Pentru astfel de slujbe (de a ajuta pe cei care cad pe spate) nu exista exemple in Biblie. Si nu citim nicaieri in Biblie ca atunci cand Domnul Isus a vindecat sau a atins pe bolnavi, ucenicii s-ar fi amestecat prin multime ca sa sprijineasca pe cei bolnavi.

Exista oare indicatii in Cuvantul lui Dumnezeu cu privire la caderea pe spate? Locurile din Biblie care relateaza despre acest lucru arata ca la astfel de intamplari este vorba de o judecata a lui Dumnezeu. Atunci cand marele preot Eli a aflat vestea ca chivotul lui Dumnezeu a fost luat de filisteni, el a cazut pe spate de pe scaun si a murit (1 Samuel 4:18).

acvilla77 28.02.2012 17:51:52

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 432149)
=OFF TOPIC=

Pentru fratii adventisti de pe acest forum.

Urmaresc cu mare interes emisiunea "Vremea intrebarilor" de la Speranta TV. Personal il admir pe d-l pastor Aron Moldovan pentru profunzimea cunostintelor biblice, precum si pentru felul dumnealui bland dar ferm.
Am tot cautat pe net insa nu am gasit materiale scrise de pastorul Aron Moldovan. Ori n-am cautat unde trebuie ori nu am cautat cat trebuie. Intrebarea mea, are lucrari publicate? Daca da, care sunt acelea si unde pot fi gasite?
In asteptarea raspunsurilor voastre, va multumesc anticipat.

Domnul sa va binecuvinete!

'...si ia dat afara din templu,zicand:Casa Tatalui Meu este casa de rugaciune,iar voi ati facut-o pestera de talhari.'

Profetul de carton 28.02.2012 18:05:17

Domnule "ucenic" acest topic (thread), nu a fost conceput ca sa-ti serveasca dumitale ca suport de "chat"! Doleantele dumitale nu intereseaza pe toata lumea iar acest topic are o destinatie clara, aici nu esti la piatza!
Nu poti folosi mesageria privata??? sau vrei sa abati firul discutiei pentru a departa atentia userilor de la subiectul in discutie, invazia duhurilor demonice in biserici (in asta constand reinnoirea carismatica)???

ucenic 28.02.2012 18:19:57

Iertare fratilor, daca v-am deranjat. Nu ma asteptam la o asa reactie. Gata, am plecat.

P.S. Cand ma intorc sper sa va gasesc cu pace.

Fiti binecuvantati.

Profetul de carton 29.02.2012 12:58:22

Faptele apostolilor 8:10 Toți, de la mic până la mare, îl ascultau cu luare aminte și ziceau: „Acesta este puterea lui Dumnezeu, cea care se numește „mare”.”

Ocultistul Simon, uimea prin puterile sale poporul din Samaria, incat acestia, dupa cum citim in Biblie, il ascultau cu atentie crezand ca au de-a face cu un lucrator al lui Dumnezeu, si atribuiau aceste lucrari de putere Domnului, insa in realitate era ocultism! observam ca, dupa momentul cand magul Simon se crestineaza, totusi el nu imbratiseaza valorile crestine, ramanand ce a fost si dinainte, un om vandut demonilor, avand o optica mercantila cu privire la lucrarile Duhului Sfant.
Sa ne intrebam: penticostali renumiti precum B. Hinn sau R. Bonkke, nu cumva lucreaza cu demoni, ei fiind niste vrajitori, si mascheaza lucrarea lor in ceva crestinesc, stiind ca in Occident crestinii de acolo dispun de mari sume de bani? Am vazut cat de usor samaritenii au fost pacaliti cu "minunile" lui Simon magul incat le atribuiau lui Dumnezeu, de ce astazi nu ar fi situatii similare? Uitati-va cu atentie la B. Hinn, nu pare a avea ceva sange indian? ori se stie ca India este o importanta sursa de ocultism, de acolo a provenit yoga si alte arte magice, care au fuzionat in ceea ce astazi numim "new age". Lucrarile lui B. Hinn le poate face fiind mare maestru yoga, forta lui nefiind Duhul Sfant ci kundalini. Totul mascat pentru a lua banii americanilor, care apartin de religii crestine, in marea lor majoritate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:51:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.