Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 04.03.2012 11:55:12

On an HBO Documentary, Benny Hinn freely admits that "He cannot heal the truly sick, such as people with cancer, Aids, heart disease". Hinn adds, " I use Hypnosis Techniques to make people feel better at my crusades."

http://thisandthatandmoreofthesame.b...s-man-how.html

Profetul de carton 08.03.2012 12:11:11

Stiti care este parerea carismaticilor cu privire la vindecarea fizica? ca numai Dumnezeu poate vindeca fizic si satana nu are aceasta putere.
Iata ce putem citi pe blogul unei doamne carismatice:

"desi nimic din Biblie nu te duce cu gandul la o asemenea intrebare, ajungi sa ti-o pui datorita faptului ca multi crestini fara putere au ajuns sa spuna ca vindecarile facute in Numele Domnului Isus de carismatici sunt facute cu puterea diavolului. Doamne, iarta-ma ca am ajuns sa scriu asa ceva!
Uite asa ajungi sa iti pui o intrebare care nici macar nu ar trebui sa iti treaca prin cap… Deci, diavolul vindeca? Nu am gasit in Biblie nicaieri suport pentru un raspuns pozitiv la aceasta intrebare.
Nu cred ca Satan poate sa vindece. Nu are aceasta putere.
Singurul care are puterea de a vindeca oamenii este Dumnezeu.
"
------------------------------------------------------------
Prin urmare ce usor este pentru duhul necurat sa vindece in mijlocul carismaticilor, deoarece actiunea lui este automat trecuta in dreptul Duhului Sfant!!

Cum sa nu vindece satana? dar sunt atatia samani, bioenergeticieni, vraci, tamaduitori, vrajitori necrestini care apeleaza la forte oculte pentru a produce vindecarea fizica, in felul acesta satana castigand sufletul celui vindecat deoarece a apelat la el, a fost vindecat de o boala fizica dar si-a vandut sufletul. Yoga are o traditie indelungata in ceea ce priveste vindecarea fizica si sunt rezultate notabile pe care nu le poate contesta nimeni. Dar ce folos ca se vindeca fizicul daca sufletul este damnat?

catalin2 08.03.2012 13:51:45

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 433783)
Cum sa nu vindece satana? dar sunt atatia samani, bioenergeticieni, vraci, tamaduitori, vrajitori necrestini care apeleaza la forte oculte pentru a produce vindecarea fizica, in felul acesta satana castigand sufletul celui vindecat deoarece a apelat la el, a fost vindecat de o boala fizica dar si-a vandut sufletul. Yoga are o traditie indelungata in ceea ce priveste vindecarea fizica si sunt rezultate notabile pe care nu le poate contesta nimeni. Dar ce folos ca se vindeca fizicul daca sufletul este damnat?

Foarte adevarat, au fost si persoane pe forum care nu intelegeau asta.

Profetul de carton 08.03.2012 15:45:20

Pericolul ascuns al vorbirii in limbi: oricine marturiseste aceasta experienta, fie ca e preot catolic sau adventist(sunt si astfel de cazuri, mult mai rare, dar sunt) sau mormon, face ca dezaprobarea invataturilor catolice, adventiste sau mormone cu care "crestinatatea" (aici intelegandu-se bisericile baptiste, penticostale si altele, la noi in Romania existand "alianta evanghelica") nu este de acord sa fie fara efect, asta ducand la capitulare doctrinara, caci nu se mai poate face nimic pentru a schimba doctrina unora care marturisesc vorbirea in limbi(ei fiind considerati nascuti din nou si apoi botezati cu Duhul Sfant),chiar daca cred doctrine considerate eretice (anihilationismul adventist, purgatoriul catolic, infailibilitatea papei sau invataturile mormone, am dat doar niste exemple).
Ceea ce eu am constatat: in ziua de astazi, vorbirea in limbi duce la ecumenism, chiar daca intr-un mod fortzat (mormonul vorbeste in limbi ca si tine, n-ai ce sa mai faci, il consideri frate, lasi deoparte invataturile lui, din moment ce a primit limbile, zici ca Domnul l-a binecuvantat cu botezul cu Duhul deci omul e nascut din nou), in loc sa aiba efectul spus de Pavel, acela ca Duhul ne-a botezat pe toti ca sa alcatuim acelasi trup (1 Corinteni 12:13). "Trupul" la care face Pavel referire, a devenit in ziua de astazi, vrem nu vrem, un conglomerat de religii cu invataturi si practici total distincte. Si asta datorita vorbirii in limbi!
Bine fac ortodocsii ca nu permit astfel de manifestari. Catolicii au luat tzeapa la faza asta.

Profetul de carton 13.03.2012 09:18:45

Reproduc aici marturisirea unui fost carismatic, fan inrait al lui Benny Hinn si al altora ca el:


Prin anii 2000-2003 am condus o astfel de organizatie [penticostala] de tip "non-profit" americane.(fiind directorul ei admininstrativ)
Presedintele corporatiei impreuna cu directorul de finante invarteau milioane de dolari si se plangeau permanent in sedintele bordului directoral,
(erau 4 directori , 6 supervisori si inca vre-o 15 in "the board of trustees"), ca donatiile nu sunt suficiente sa acopere cheltuielile acelei institutii.
Directorul de finante insa era prietenul meu si aproape zilnic mergeam la diferite restaurante sa pranzim impreuna.
Discutam cu el mult despre profetiile biblice.
El mi-a aratat ce se intampla in organizatie si unde "dispar" sume imense de bani....
Intre 75-85% din donatii nu ajungeau la destinatiile pentru care au fost donate ci "dispareau" in aconturi private.
Presedintele corporatiei calatorea permanent in toata lumea,(Bahamas, Hawaii, Israel, Japonia, Brazilia etc), avand bilete la avion clasa 1-a, hotelurile cele mai scumpe, restaurantele cele mai scumpe, limuzine la scara.
Dar ce-i mai interesant este ca avea doua salarii unul cunoscut 250,000/yr si al doilea secret....
Directorul de finante mi-a spus ca in al doilea accont intrau sumele mari de bani.
I-am vizitat de cateva ori vila presedintelui si i-am vazut colectiile de arta, cumparate din toata lumea...Tablouri, sculpturi sau argintarie.
I-am spus ca acele opere de colectie valoreaza sute de mii sau poate milioane de dolari...
El s-a cam fastacit si ne-a spus ca sunt ....reproduceri.
Nu m-am putut abtine (eu insumi fiind colectionar de tablouri) si cand domnul presedinte era ocupat cu alti musafiri, am scos din buzunar o lupa mica speciala si am analizat din aproape cateva tablouri....
Erau originale si nu erau reproduceri.
Romanii sunt putin mai hoti decat americanii....asa ca ma intreb daca macar 10% din donatii ajung sa fie folosite pentru asa-zisa misiune.


----------------------------------------------------------------------
de ce le convine carismaticilor si penticostalilor ca exista acele manifestari bizare, cu bolborosiri si caderi pe spate, deoarece in felul asta atrag persoane doritoare de senzational, pe care-i fac cotizantii lor.

Profetul de carton 13.03.2012 16:59:17

http://i40.tinypic.com/2q9yuqd.jpg

E clar ca lucratori gen Benny Hinn si altii ca el nu doresc decat popularitate, putere si influenta. Dumnezeu nu face trezire prin astfel de oameni, acestia doar hipnotizeaza lasand impresia unor vindecari. Sunt ocultisti. Cum ar putea un apostol al lui Cristos sa fie atat de ipocrit? adica carismaticii lui Benny Hinn nu cred ca papa de la Roma e loctiitorul lui Cristos, nu practica multe invataturi catolice, inchinarea la sfinti, la icoane etc. si totusi liderul lor se pupa cu papa!

Profetul de carton 15.03.2012 18:11:18

Exista o carte foarte interesanta:

Charismatic Experiences in the Seventh-day Adventist Church; Present and Future

de George E. Rice

iata care era parerea lui Ellen White cu privire la vorbirea in limbi:

Ellen White says, "Let us give no place to strange exercisings, which really take the mind away from the deep movings of the Holy Spirit. God's work is ever characterized by calmness and dignity" (Selected Messages, vol. 2, p. 42).
"We must go to the people with the solid Word of God; and when they receive that Word, the Holy Spirit may come, but it always comes, as I have stated before, in a way that commends itself to the judgment of the people. In our speaking, our singing, and in all our spiritual exercises, we are to reveal that calmness and dignity and godly fear that actuates every true child of God" (Selected Messages, vol 2, p. 43).

Ellen White not only believes that it is possible, but states emphatically that Satan will introduce a counterfeit to the latter rain experience in an attempt to either prevent it from coming or bring about a failure to recognize and receive it when it does come. The following counsel will guard God's people from accepting a "charismatic" experience in the place of the genuine experience which will exist under the latter rain.

-------------------------------------------------------------------------
este cat se poate de clar ca Ellen White dezaproba miscarile carismatice care existau in timpul acela intr-o forma incipienta si dezaproba toate "exercitiile" menite sa slabeasca controlul mintii (cum fac penticostalii si carismaticii pt a ajunge la bolborosirea demonica)

Profetul de carton 23.03.2012 14:30:12

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430645)
Dar probabil nu informarea este scopul dumneavoastră, graba cu care ați inclus-o în mișcarea carismatică o demonstrează cu prisosință.

nu am bagat-o pe Ellen White in miscarea carismatica, insa, domnule Florin, ar trebui sa fiti totusi mai realist cand va raportati la acest personaj, Ellen White, nu ati trait in timpul ei, nu ati cunoscut-o personal, iar profetiile dumneaei nu s-au implinit in proportie de 100% deci chiar nu trebuie sa i se acorde credit maxim.

osutafaraunu 23.03.2012 15:05:56

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436488)
domnule Florin

?!

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436488)
ar trebui sa fiti totusi mai realist cand va raportati la acest personaj, Ellen White, nu ati trait in timpul ei, nu ati cunoscut-o personal, iar profetiile dumneaei nu s-au implinit in proportie de 100% deci chiar nu trebuie sa i se acorde credit maxim.

Eu acord credit maxim Scripturii, cât despre Ellen White am citit suficient de multe cărți de-ale ei ca să-mi pot forma o opinie personală, chiar fără să o fi cunoscut personal.

Profetul de carton 24.03.2012 11:06:22

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 436498)
?!

pfff ! profetii astia penticostali sunt varza !!! http://i52.tinypic.com/119rsip.jpg ma tot bipaie la celular desi eu le-am spus sa-si vada de ale lor, ma suna sa-mi zica vedenii si alte prostii de ale lor, acu' cateva zile ma suna unul sa-mi zica ca a auzit niste cuvinte "razvratit adventist", "Florin" si "Medias", dar nu stie ce reprezinta, poate stiu eu! asa fac toti profetii penticostali, aud niste aberatii tampite dar nu primesc nicio talmacire, lasa sa se interpreteze de fiecare cum vrea!

am fost odata in vizita la unul care era mare conducator, recunoscut ca apostol in viata si ma intreaba ce ma doare, fizic, ce boli am (desi eu nu-i solicitasem nimic) si dupa aia zice ca nu-mi face ungere cu untdelemn, ca de unde sa stie el daca nu cumva eu traiesc in pacat??? pai nu asta e rolul lui, daca se crede apostol si profet??? http://i55.tinypic.com/sct6v5.gif
Luca 7:39

penticostalul 24.03.2012 14:16:49

Sherlock Holmes de Carton
 
Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436488)
, domnule Florin,
Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 436498)
?!

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436688)
pfff ! profetii astia penticostali sunt varza !!!
... acu' cateva zile ma suna unul sa-mi zica ca a auzit niste cuvinte "razvratit adventist", "Florin" si "Medias", dar nu stie ce reprezinta, poate stiu eu!



Una din multiplele preocupari cu iz fetid ale Profetului de Carton, un batranel care isi duce zilele de azi pe maine cu o pensie amarata, este scormonirea indentitatilor celor pe care, in licarirea mintii lui confuze, ii considera niste personalitati.

Mi-a gasit si mie mailul pe un forum si a inceput investigatiile: contul meu de facebook, saitul bisericii, informatii, fotografii, activitati in biserica sau extrabisericesti. Dupa ce si-a facut "baza de date" a postat victorios aici o fotografie de-a mea pe care a prelucrat-o in Photoshop sau un alt program performant de editare fotografica.
Deh, preocupari de batranel pensionar hacker cu o pensie amarata...

Daca vede ca nu dai multe parale pe descoperirile lui, se plictiseste repede si se potoleste... :))

Profetul de carton 24.03.2012 17:02:53

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 436720)
Una din multiplele preocupari cu iz fetid ale Profetului de Carton, un batranel care isi duce zilele de azi pe maine cu o pensie amarata, este scormonirea indentitatilor celor pe care, in licarirea mintii lui confuze, ii considera niste personalitati.

omule nu intelegi, sunt niste prooroci penticostali care nu-mi dau pace si vor sa ma faca sa cred ca au darul profetiei, i-am bagat o data in seama (cu niste bani!) si de atunci se tin scai de mine, ma tot suna cu "descoperiri"; acum asta a primit unul, acele cuvinte, nu stiu daca se refera la aceeasi persoana, dar presupun ca e vorba de un adventist, nu stiu daca de pe acest forum! penticostalii pe care-i stiu eu nu se au bine cu adventistii si-i critica.
cre'ca imi schimb nr. de telefon!

catalin2 03.04.2012 16:43:16

Trebuie sa postez aici mesajul meu de la alt topic pentru ca a fost inchis in timp ce scriam mesajul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=7556&page=222

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438464)
Uite ce e penticostalule, pe mine ma irita la maximum afirmatiile tale in necunostiinta de cauza. Batrana in cuza era bunica pastorelui de aceea nimeni nu si-a permis sa ii spuna ceva, daca tu crezi ca sunt vreun troll, treaba ta, nu e de parca ar fi singurul lucru gresit pe care il crezi pe lumea asta, dar de la asta pana la a-ti permite sa imi insulti prietenul e cale lunga si daca chiar te intereseaza, prietenul meu nu e deloc o momaie e un barbat de 2 metri care mi-a spus "hai sa iesim" si in acea criza de panica ce a durat 10- 15 minute, m-a strans la piept si m-a mangaiat si mi-a explicat ca sunt si profeti de caton si ca asta e motivul pentru care el a incetat sa mai mearga la adunare. Sper ca te-am elucidat. Chiar nu ma asteptam sa fiu nevoita sa fiu rautacioasa pe acest forum cum esti nevoit sa fii in viata de zi cu zi, dar daca ma simt atacata nu o sa ma sfiesc sa ma apar.

Penticostalismul are si aceste manifestari, pe care le-ai vazut, pentru ca asa s-a si format, la baza are vorbirea in limbi. Tu poate acum ai aflat ce este cu acest cult, bine ca nu ai nimerit mai rau: http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ...eature=related
Probabil video-ul este de la miscarea carismtica, o extindere a penticostalismului la alte culte. Sau la americani, probabil tot miscarea carismatica: http://www.youtube.com/watch?v=G-1q8...feature=relmfu
Ti-au raspuns doi penticostali, ucenicul si penticostalul, cred ca ai observat diferenta intre mesaje. Pentru ca diferenta intre ei e ca cel ce-al doilea practica si el ceea ce se numeste "vorbirea in limbi", primul nu.

penticostalul 03.04.2012 17:03:11

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438530)
Ti-au raspuns doi penticostali, ucenicul si penticostalul, cred ca ai observat diferenta intre mesaje. Pentru ca diferenta intre ei e ca cel ce-al doilea practica si el ceea ce se numeste "vorbirea in limbi", primul nu.

Catalin, m-ai rugat sa nu-ti mai comentez mesajele.
Eu, cu delicatete, m-am conformat.

Te rog frumos sa nu mai faci judecati de valoare cu privire la persoana mea.
Macar cata vreme esti in post.

Sau, daca te tin bracinarii sa-mi comentezi postarile si sa imi faci prezentarile, nu mai urla ca din gura de sarpe cand iti raspund.

catalin2 03.04.2012 17:21:28

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438532)
Catalin, m-ai rugat sa nu-ti mai comentez mesajele.
Eu, cu delicatete, m-am conformat.

Te rog frumos sa nu mai faci judecati de valoare cu privire la persoana mea.
Macar cata vreme esti in post.

Sau, daca te tin bracinarii sa-mi comentezi postarile si sa imi faci prezentarile, nu mai urla ca din gura de sarpe cand iti raspund.

Am citit cum atacai si ironizai trei persoane pe celalalt topic si am crezut de cuviinta sa scriu adevarul. Am facut report din nou, dar singurul rezultat a fost inchiderea topicului si imposibilitatea de a putea raspunde acolo. In continuare cred ca singura solutie este banarea ta, pentru ca tot timpul ataci, chiar daca nu sunt eu, dar nu e vina mea ca adminul tolereaza si ce e gresit.

penticostalul 03.04.2012 17:38:37

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438534)
Am citit cum atacai si ironizai trei persoane pe celalalt topic si am crezut de cuviinta sa scriu adevarul.

Vezi ca "ai scris adevarul" si cand m-am luat de "Profetul de Carton".
Ai inceput sa-l aperi si sa faci lugu-lugu pe langa el.
Sper ca te-ai mai trezit un pic la realitate.

Tu nu poti echidistant. Esti prea pasional si subiectiv. Cand "profetul" tau scria despre penticostali ca sunt cocina si grajd nu s-a mai trezit dreptatea in tine.

Iti repet, daca vrei sa nu-ti comentez postarile, inceteaza sa mai scrii despre mine!

catalin2 04.04.2012 20:52:36

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438537)
Vezi ca "ai scris adevarul" si cand m-am luat de "Profetul de Carton".
Ai inceput sa-l aperi si sa faci lugu-lugu pe langa el.
Sper ca te-ai mai trezit un pic la realitate.

Tu nu poti echidistant. Esti prea pasional si subiectiv. Cand "profetul" tau scria despre penticostali ca sunt cocina si grajd nu s-a mai trezit dreptatea in tine.

Iti repet, daca vrei sa nu-ti comentez postarile, inceteaza sa mai scrii despre mine!

Profetul de carton a scris despre penticostalism lucruri adevarate, exact ce spune si ortodoxia. Cand a spus ceva gresit in legatura cu ideile adventiste l-am contrazis, in rest nu ma interesa daca avea idei gresite despre ortodoxie atat timp cat si-a dat seama ca e un forum ortodox si nu e frumos sa ataci ortodoxia sau gazdele. Nu stiu de ce a fost banat, am mai spus ca nu inteleg intotdeauna deciziile adminului.
In plus, cum am mai spus de multe ori nici tie sau userilor eterodocsi agresivi nu le gasesc cea mai mare vina, ci gresitei administrari a forumului. Fiecare face atat cat ii e ingaduit, pe forum poate intra oricine. Si asta am mai spus, userii trebuie atentionati inainte de cateva ori, nu banati direct, pentru a se mentine o coabitare pasnica. Pentru ca nu are cum sa fie intelegere in legatura cu subiectele religioase, doar daca sunt numai ecumenisti, ori ortodoxia e cea mai putin toleranta fata de alte culte. De aceea trebuie din cand in cand atentionati unii useri ca sa nu uite ca sunt pe un forum ortodox si sa nu devina agresivi.
Despre tine nu am scris nimic neaevarat, am inteles din ce ai scris ca practici vorbirea in limbi in adunare, daca nu ma insel chiar tu ai spus-o. Sper ca s-a inteles ca eu cat si sursele ortodoxe si nu numai considera aceasta "vorbire" nu de la Duhul Sfant. Acum pot afla de ce ai atacat direct trei persoane pe acel topic?

penticostalul 05.04.2012 09:46:27

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438714)
Profetul de carton a scris despre penticostalism lucruri adevarate, exact ce spune si ortodoxia.

Draga Catalin, opinia mea este ca tu ai probleme serioase cand este vorba sa exprimi ortodoxia.
Useri ortodocsi ti-au spus-o mai pe sleau decat mine: "nu pricepi lucruri elementare despre Biserică".

Dar totusi n-as fi crezut ca il vei face pe "Profetul de Carton" purtatorul de cuvant al ortodoxiei in relatiile cu penticostalii.
Asta arata ca esti complet strain de cauza.

Profetul tau are ceva cunostinte despre penticostali dar este un mincinos si e prea incarcat de ura pentru a putea fi obiectiv. Tu nu ai nici cunostinte despre penticostali (adica nu stii chiar nimic) si nu ai nici diplomatia necesara discutiilor cu cei de alte confesiuni.

Lasa-l pe parintele Necula sau pe userii ortodocsi competenti de pe forum sa prezinte „exact ce spune si ortodoxia”.
Te rog eu, e un sfat prietenesc. Nu ai chemare pentru a discuta cu non-ortodocsii.

Tu esti un bun "caine de paza al ortodoxiei". Cand cineva o ataca tu poti sa aperi intr-un mod adecvat.
Dar cand e vorba sa exprimi frumusetea ei sau sa o prezinti ortodoxia in relatiile cu non-ortodocsii esti limitat.
Adica varza. Dar fiecare dintre noi are puncte forte si limitari. La noi la neoprotestanti suntem unii care vrem sa cantam sau sa predicam dar n-avem nicio chemare. S-a compus o fabula spre a ne lumina. Vezi poate te cerceteaza si pe tine:
Într-o zi-nsorită, ochiul mânios,
Se zbătea-n orbită și privea în jos:
-"Ce e, frățioare" - eu l-am întrebat -
"Ai vreo supărare?" - "Da, sunt revoltat!
Și-ți voi spune-acuma adevărul tot -
C-am răbdat într-una ș-acum nu mai pot;
Din a mea-nălțime, tot privind în jos,
La piciorul ăsta strâmb și noduros,
Pe-ale mele gene, jur că nu mă-nșel
Că de la o vreme, prea-ncălțat e el!
În ciorapi, în gheată, veșnic lustruit,
Să-l admire lumea, pfui! Ce ipocrit!
Câtă cheltuială, ce atenții mari,
Iar eu procopseala ... niște ochelari!
Ca să fiu tot paznic - Nu! - mai bine chior,
Chiar de par obraznic, vreau să fiu picior!"
Și dintr-o zvâcnire ochiul a sărit -
Dar fără privire, talpa l-a strivit.

Când cu duioșie vrut-am să-l adun:
Mâna, cu mânie, îmi dădea un pumn ...
-"Slugă credincioasă, dar cu tine ce-i?"
-"Asta-i ce m-apasă: slugă cât mă vrei?
Numai încordată, să lucrez, să scriu!
Să hrănesc stomacul, veșnic nesătul,
Și umflat cât sacul, nu mai vreau, destul!
Singura-mi stăpână, vreau să-mi fiu pe plac:
Eu nu mai sunt mână, mă declar stomac!"
Și din clipa-n care mâna n-a lucrat -
Nehrănind stomacul, biata s-a uscat;

Auzind urechea tristul tărăboi,
Dintr-odată strigă: - "Și eu fac război!
Simplă, clăpăugă, stau ca un tolcer -
Nici eu nu sunt slugă, gură mă prefer!
Ea-i făra pereche, totu-i pentru ea,
Parcă pe ureche nu s-ar putea bea!
Face gălăgie ca un papagal,
Mi se da și mie să mai fac scandal ..."
Își sfârși ideea și-apoi amuți -
Și din clipa-aceea, sărmana surzi.

Dar, vă rog, nu plângeți cu-al milei foc
Că, din fericire, toate-mi sunt la loc!
O anomalie, cum am prezentat,
Doar în fantezie mi s-a întâmplat.
Însă plângeți faptul trist și dureros,
Că se-ntâmplă-acestea-n trupul lui Hristos!


Morala:
Ne-mplinim menirea, existăm, trăim,
Numai când pe alții în dragoste-i slujim!

Amin.
Catalin, dragule, eu nu atac ortodoxia. Sper ca te-ai prins macar de atata lucru.
Deci, te rog, lasa-ma pe mine in grija celor care pot sa aibe ac de cojocul meu.
Sau in cuvinte mai simple: fi bun si nu ma mai bârâi! Bine?

catalin2 05.04.2012 15:35:03

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438756)
Draga Catalin, opinia mea este ca tu ai probleme serioase cand este vorba sa exprimi ortodoxia.
Useri ortodocsi ti-au spus-o mai pe sleau decat mine: "nu pricepi lucruri elementare despre Biserică".

Dar totusi n-as fi crezut ca il vei face pe "Profetul de Carton" purtatorul de cuvant al ortodoxiei in relatiile cu penticostalii.
Asta arata ca esti complet strain de cauza.

Lasa-l pe parintele Necula sau pe userii ortodocsi competenti de pe forum sa prezinte „exact ce spune si ortodoxia”.
Te rog eu, e un sfat prietenesc. Nu ai chemare pentru a discuta cu non-ortodocsii.

Tu esti un bun "caine de paza al ortodoxiei". Cand cineva o ataca tu poti sa aperi intr-un mod adecvat.
Dar cand e vorba sa exprimi frumusetea ei sau sa o prezinti ortodoxia in relatiile cu non-ortodocsii esti limitat.
Adica varza. Dar fiecare dintre noi are puncte forte si limitari. La noi la neoprotestanti suntem unii care vrem sa cantam sau sa predicam dar n-avem nicio chemare. S-a compus o fabula spre a ne lumina. Vezi poate te cerceteaza si pe tine:

Catalin, dragule, eu nu atac ortodoxia. Sper ca te-ai prins macar de atata lucru.
Deci, te rog, lasa-ma pe mine in grija celor care pot sa aibe ac de cojocul meu.
Sau in cuvinte mai simple: fi bun si nu ma mai bârâi! Bine?

Cunosc ideile tale, nu stiu de ce te chinui sa-mi scrii exact acelasi mesaj pe care l-ai mai scrias de vreo zece ori, doar schimbi vreo doua-trei cuvinte, in rest e exact acelasi mesaj. Si vad ca nu mi-l scrii doar mie, s-au tot adunat nestiutori care nu inteleg maretia penticostalismului si i-ai atacat si le-ai spus si lor cat de rai si nestiutori sunt.
Eu sau altii nu intelegem, dar tu, in contrast, esti de fapt cel ce intelege ortodoxia, tu esti de fapt ortodox, dar uite ca unii nu te inteleg.
Cred ca ti-am mai repetat de cateva ori, nu am intrat pe forumul ortodox sa ii luminez pe eterodocsi, eu am intrat crezand ca e un forum ortodox, pacalit ca si altii de denumire. Nu aveam de unde sa stiu ca voi gasi altceva. Chiar ce spui e stupefiant, pe forumul ortodox trebuie sa aperi ortodoxia, e ilar daca nu ar fi si tragic. Legat de aparare, eu marturisesc ceva adevarat, dar tu aperi ceva neadevarat, opus adevarului si ortodoxiei.

In al doilea rand, asta ti-am repetat de multe ori, dar tu te legi de alte subiecte, tu spui ca nu ataci ortodoxia, dar eu am zis ca problema e ca ataci oamenii, ceea ce e mult mai grav. Ii persiflezi, ironizezi, esti extrem de rautacios.
In prima fraza vad ca incerci o dezbinare intre ortodocsi, sunt convins ca acel user are cam aceleasi conceptii ca si mine in privinta penticostalismului. In opinia ta adevaratii ortodocsi sunt cei 2-3 din SUA care apreciaza miscarea carismatica, urmeaza cei ce au idei ecumeniste si la sfarsti cei care nu inteleg nimic, asa ca mine. Problema ta e ca cei din aceasat ultima categorie sunt aproape toti, inclusiv marea majoritate a eterodocsilor, incluzand si pe neoprotestanti. Unele citate impotriva miscarii carismatice si penticostalismului le-am dat chiar de pe site-uri neoprotestante.
Tu incerci sa faci ca negrul sa para alb, un fel de aburire, dar aici sunt si ortodocsi care mai stiu cate ceva, nu doar din cei care sunt targhetul prozelitismului, care aud prima data ca Iisus nu e doar un invatat din trecut. Cei ce au idei ecumeniste in ortodoxie le au in general in privinta catolicilor, cel mult unii protestanti. In privinta neoprotestantilor sunt extrem de rari, pana si parintele Teofil le numea secte. Daca la nivelul clerului nu gasim astfel de conceptii, chiar si in randul credinciosilor sunt extrem de putini care s-ai considere la fel si pe neoprotestanti, adica un ecumenism de genul spus de Adriana3. De obicei acestia nu prea sunt considerati ortodocsi, decat ca sunt in cadrul ortodoxiei.

Parintele Necula s-a dus la penticostali sa le marturiseasca adevarul, e echivalentul cu a ne duce noi pe un forum penticostal. Noi aici suntem pe un forum ortodox, stim prea bine ce reactiii au fost ca un preot ortodox a chemat un penticostal sa tina predica.
In al doilea rand propovaduirea adevarului se face la cei ce nu il cunosc, nu la cei ce il cunosc si se impotrivesc. Printre penticostali sigur sunt si multi care nu cunosc prea multe despre ortodoxie. In Sfanta Scriptura Apostolii zaboveau la cei ce doreau sa asculte si aveau dorinta de cunoastere a adevarului, la cei ce nu doreau isi scuturau praful de pe incaltari si plecau, nu stateau sa ii convinga, imbie.
Eu daca am vrut sa discut cu catolicii m-am dus pe forumul catolic, la fel daca voiam sa discut cu altii. Eu am intrat pe un forum ortodox, nu stiam ca e cu surprize.
In incheiere, desigur ca nu am pretentia sa propovaduiesc, am multe pacate, iar alti ortodocsi nu prea discuta pentru ca unii sunt mai intelepti ca mine si aplica ceea ce scrie in Sfanta Scriptura, sa se departeze de cei ce marturisesc o alta credinta, gresita. Sfaturile sunt bune doar de la cei ce si stiu despre ce vorbesc, tu le spui doar din conceptia ta gresita, ai o alta sursa de inspiratie, iar cum aceasta e de la alt duh pot considera doar ca e invers ceea ce spui. Si luand invers ce spui, trebuie sa spun ca nu e nevoie sa ma lauzi, spun doar ceea ce spun altii, de aceea dau doar citate cand e vorba de invatatura cea dreapta.
P.S. Poezia nu am avut rabdarea sa o citesc, banuiam ca e o sursa placuta tie, cautand pe net am aflat ca e scrisa de un pastor baptist, Petru Dugulescu.

penticostalul 05.04.2012 17:03:47

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438797)
Ii persiflezi, ironizezi, esti extrem de rautacios.

Ai dreptate Catalin. Da, dar ei tot ma iubesc.
La fel ca si tine: ti-am scris sa nu ma mai bârâi la cap dar tu continui sa faci chat pe aici...

Si eu te iubesc, frate, pace!

Daca insisti hai sa vorbim. Ce ai vrea sa discutam?
Uite iti pun eu o intrebare:
- Tu ai ceva impotriva sectarilor, crezi ca ei gresesc in vreun fel?

Theodor_de_Mopsuestia 06.04.2012 01:41:20

Sunt de admirat deopotriva splendida eleganta a penticostalului, si credinta dura ca granitul a lui Catalin. O spun cu toata solemnitatea: in vremurile marilor lupte hristologice, colegul nostru Catalin, daca ar fi trait atunci si acolo, ar fi fost cu siguranta un apologet inflacarat si temut, si poate si un martir respectat al cauzei enuntate la Efes. Insa subiectivsmul inflacarat este, cum este in natura raportul dintre speciile mimetice, fata de credinta autentica sufleteste chiar fie acest subiectivism ireprosabil dogmatic, canonic si liturgic. Adica seamana, dar nu este congruent, ci asemenea. Catalin, cand ti-am apreciat cunoasterea catehismului ortodox a fost o apreciere sincera. Traiesc intre oameni care habar nu au ce este credinta, nici macar la nivel de CREZ unii, si este bine sa vad niste hardlineri (termenul acesta NU e insulta, ci dupa cum stii, isi are originea in politologie si ziaristica) ca tine si Lucian008, care sunteti constienti, cunoscatori si treji in canoane si dogme. Problema cu cei ca voi este ca nu vreti sa vedeti umanitatea din eterodocsi, umanitate destinata, atentie! tot mantuirii. Iti amintesc ca Cineva a murit, ca templu al Trupului Sau, pentru TOTI. Nu mai ataca "eterodocsi" care dau continuu dovada de tact, inteligenta, umor, si foarte importanta deschidere ecumenica. Penticostalul nu are nevoie de apararea nimanui. Si nici ceilalti doi. Insa e unul din putinii eterodocsi care, la un moment dat, pledase pentru aducerea pe sectiunile specializate ale forumului, a unui preot ortodox. Nu prea seamana cu viziunea despre "sectari" a unor preoti de tara care ii vitupereaza (scripta manent) in toate felurile (caini, vulpi, si alte non-umanitati); de fapt este exact invers portretului-robot al "neoprotestantului care spumega pe idolatrii de ortodocsi si papolatrii de catolici".
Intr-o alta, dar inlantuita ordine de idei, reamintesc ca deschisesem acest topic pentru ca ii consider pe carismatici/penticostalii autentici un excelent liant ecumenic, pe baza practicii lor de staruinta in extazul mistic neoglosolalic (Catalin, cuvantul cheie este "mistic". Ai idee cati ortodocsi, si pe pamantul acestei tari, nu doar grecii, coptii, siriacii, latinii sau slavii, s-au "topit" in dulceata rugaciunii? Daca vorbirea necurmata {si cu mintea rapita la cele ceresti} prin rugaciunea smerita cu Facatorul nu e este extaz mistic, atunci ce este?).
So, back ontopic, oameni buni.

catalin2 06.04.2012 15:21:44

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438824)
Daca insisti hai sa vorbim. Ce ai vrea sa discutam?
Uite iti pun eu o intrebare:
- Tu ai ceva impotriva sectarilor, crezi ca ei gresesc in vreun fel?


Cand scriam despre catolicism unii catolici ma intrebau daca am ceva cu catolicii, cand am scris despre ecumenism ca am ceva cu ecumenistii, etc. Desi nu am partinit pe nimeni, in diverse conjucturi am scris despre evolutionism, catolicism, adventism, penticostalism, ateism, stilism, monofizism, nestorianism, miscarea carismatica, budism, hinduism, spiritism, new-age, islamism, ecumenism, calvinism, arianism, etc. Daca se observa m-am referit la doctrine si nu la persoanele care adera la aceste conceptii.
Dar scriind ceva despre un cult, filozofie, adeptul sau adeptii acelei filozofii/cult s-au simtit nedreptatiti, suparati, atacati. Nu au fost dispute in legatura cu islamismul pentru simplul motiv ca nu sunt si musulmani pe forum. Eu am intrat pe forum cu intentia sa ma adresez ortodocsilor in principal in legatura cu ecumenismul si in special cu filocatolicismul, pentru ca am vazut ca unii ortodocsi au aceste conceptii gresite. Nu e vina mea ca pe forum se aflau si din alte culte, nu aveam cum sa le spun sa isi puna mainile la ochi cand scriu ceva in legatura cu asta.
Asadar cineva care nu e in adevar are doua posibilitati cand aude adevarul: ori il accepta si vine in adevar, ori il respinge si lupta impotriva lui si a celui/celor ce il spun.
In concluzie nu am nimic cu vineva, ci cu conceptiile. Cei din cultele neoprotestante desigur ca gresesc in multe feluri, cel mai important este in legatura cu prozelitismul, ii rup pe unii ortodocsi de adevar si de mantuire.

penticostalul 06.04.2012 18:04:44

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438913)
Cei din cultele neoprotestante desigur ca gresesc in multe feluri, cel mai important este in legatura cu prozelitismul, ii rup pe unii ortodocsi de adevar si de mantuire.

Pai neoprotestantii nu fac prozelitism.
Ei fac apostolat si misiune.

Si nu-i rup pe ortodocsi de adevar si mantuire ci, dimpotriva, le propovaduiesc Cuvantul pentru a primi credinta care duce la mantuire.
Cel putin asa cred ei.

Si neoprotestantul si ortodoxul crede ca celalalt greseste... :106:

Illuminatu 08.04.2012 00:26:12

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438923)
Pai neoprotestantii nu fac prozelitism.
Ei fac apostolat si misiune.

Si nu-i rup pe ortodocsi de adevar si mantuire ci, dimpotriva, le propovaduiesc Cuvantul pentru a primi credinta care duce la mantuire.
Cel putin asa cred ei.

Si neoprotestantul si ortodoxul crede ca celalalt greseste... :106:

Bai, nene penticostal, daca faci apostolat si misiune, spune-mi si mie cine v-a chemat pe voi la propovaduire?
Personal, cine simti tu ca te-a chemat sa propovaduiesti?
Si de ce ii mai botezati la voi pe crestinii nostri ortodocsi care au mai fost botezati o data si care, din nefericire, va cred pe voi, noii "apostoli"?

catalin2 09.04.2012 14:26:45

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438923)
Pai neoprotestantii nu fac prozelitism.
Ei fac apostolat si misiune.

Si nu-i rup pe ortodocsi de adevar si mantuire ci, dimpotriva, le propovaduiesc Cuvantul pentru a primi credinta care duce la mantuire.
Cel putin asa cred ei.

Si neoprotestantul si ortodoxul crede ca celalalt greseste... :106:

Am raspuns aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=97

catalin2 09.04.2012 14:47:22

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 438889)
O spun cu toata solemnitatea: in vremurile marilor lupte hristologice, colegul nostru Catalin, daca ar fi trait atunci si acolo, ar fi fost cu siguranta un apologet inflacarat si temut, si poate si un martir respectat al cauzei enuntate la Efes. Insa subiectivsmul inflacarat este, cum este in natura raportul dintre speciile mimetice, fata de credinta autentica sufleteste chiar fie acest subiectivism ireprosabil dogmatic, canonic si liturgic. Adica seamana, dar nu este congruent, ci asemenea. Problema cu cei ca voi este ca nu vreti sa vedeti umanitatea din eterodocsi, umanitate destinata, atentie! tot mantuirii. Nu mai ataca "eterodocsi" care dau continuu dovada de tact, inteligenta, umor, si foarte importanta deschidere ecumenica.

Draga Theodor, imi scrii tot timpul acelasi tip de mesaj (asta ii spuneam si penticostalului in alt mesaj), care e influentat de conceptiile pe care le ai si din aceasta cauza e extrem de subiectiv. Cum eu consider ca ale tale conceptii sunt gresite, la fel cred ca si ceea ce imi spui e gresit de fiecare data. Daca ai observat nu numai ca avem conceptii diferite, dar sunt opuse, eu scriu impotriva conceptiilor ecumeniste, cu atat mai mult sa si ader la ele, cum indemni tu.
Subiectivismul tau provine si din influenta conceptiilor cultului la care ai aderat, deci e cam acelasi lucru. Cum catolicismul apreciaza miscarea carismatica si este impotriva adventismului (Pentru ca adventistii zic tot felul de acuze la adresa catolicismului) si tu esti de acord si te simti mai apropiat de penticostali si nu esti de acord cu adventistii. Asadar 100% subiectivism desprins din conceptia cultului tau. La fel, cum catolicii ii recunosc pe orientali la fel ca pe ortodocsi nu esti impotriva ereziilor de pana la calcedon. In acelasi mod catolicii ii apreciaza si pe protestanti, deci nu respingi nici calvinismul. Am dreptate? Deci subiectivismul pe care il observi la mine e chiar la tine, diferenta e ca la ortosdocsi e adevarat, iar conceptiile care te insipra (ecumensimul si catolicismul) sunt gresite.
Iar asta cu daca scrii critic despre un cult insemana ca ii ataci pe membrii acelui cult sper ca stii ca e tot o conceptie ecumenista (sau modernista, cum spun altii). Eu am scris despre diferite culte si cate unul din acele culte a inceput sa se supere si apoi sa atace. Daca tu a sarit peste prima parte, cea cu cine a atacat, e doar o dovada ca subiectivismul tau e derutant, creaza bariere in observarea corecta a adevarului, deci e gresit.
In rest numai de bine. :)

Theodor_de_Mopsuestia 10.04.2012 01:32:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 439307)
Draga Theodor, imi scrii tot timpul acelasi tip de mesaj (asta ii spuneam si penticostalului in alt mesaj), care e influentat de conceptiile pe care le ai si din aceasta cauza e extrem de subiectiv. Cum eu consider ca ale tale conceptii sunt gresite, la fel cred ca si ceea ce imi spui e gresit de fiecare data. Daca ai observat nu numai ca avem conceptii diferite, dar sunt opuse, eu scriu impotriva conceptiilor ecumeniste, cu atat mai mult sa si ader la ele, cum indemni tu.
Subiectivismul tau provine si din influenta conceptiilor cultului la care ai aderat, deci e cam acelasi lucru. Cum catolicismul apreciaza miscarea carismatica si este impotriva adventismului (Pentru ca adventistii zic tot felul de acuze la adresa catolicismului) si tu esti de acord si te simti mai apropiat de penticostali si nu esti de acord cu adventistii. Asadar 100% subiectivism desprins din conceptia cultului tau. La fel, cum catolicii ii recunosc pe orientali la fel ca pe ortodocsi nu esti impotriva ereziilor de pana la calcedon. In acelasi mod catolicii ii apreciaza si pe protestanti, deci nu respingi nici calvinismul. Am dreptate? Deci subiectivismul pe care il observi la mine e chiar la tine, diferenta e ca la ortosdocsi e adevarat, iar conceptiile care te insipra (ecumensimul si catolicismul) sunt gresite.
Iar asta cu daca scrii critic despre un cult insemana ca ii ataci pe membrii acelui cult sper ca stii ca e tot o conceptie ecumenista (sau modernista, cum spun altii). Eu am scris despre diferite culte si cate unul din acele culte a inceput sa se supere si apoi sa atace. Daca tu a sarit peste prima parte, cea cu cine a atacat, e doar o dovada ca subiectivismul tau e derutant, creaza bariere in observarea corecta a adevarului, deci e gresit.
In rest numai de bine. :)

In regula, Catalin, apreciez tonul si deschiderea ta; iti respect credinta si valorile interioare. Insa, cu ingaduinta ta,un ultim subiect de meditatie ti-as sugera: cati oameni, si in ce moduri barbare, a omorat razboiul religios, indiferent de participanti, si cati ecumenismul. Recunosc, eu am pornirile mele antioccidentale justificate, dupa cum vezi in stiri, si pe unele topice ale forumului astuia, Occidentul a devenit o poarta a Iadului, si cred cu sinceritate ca aneantizarea sa este o solutie pentru ca oamenii credinciosi si natura sa mai respire nitel la scara istorica. Dar asta e o alta discutie. In esenta, cerceteaza sursele, dar nu stlliste, ca aia sunt mai antiecu decat tine la exponent :) , si da-mi raspunsul cand vrei, fie si dupa Sf. Pasti.

ucenic 10.04.2012 05:50:43

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 439369)
...cati oameni, si in ce moduri barbare, a omorat razboiul religios, indiferent de participanti, si cati ecumenismul...

Trist dar adevarat. O concluzie la care trebuie sa reflectam cu inima.

catalin2 11.04.2012 15:21:04

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 439369)
In regula, Catalin, apreciez tonul si deschiderea ta; iti respect credinta si valorile interioare. Insa, cu ingaduinta ta,un ultim subiect de meditatie ti-as sugera: cati oameni, si in ce moduri barbare, a omorat razboiul religios, indiferent de participanti, si cati ecumenismul. Recunosc, eu am pornirile mele antioccidentale justificate, dupa cum vezi in stiri, si pe unele topice ale forumului astuia, Occidentul a devenit o poarta a Iadului, si cred cu sinceritate ca aneantizarea sa este o solutie pentru ca oamenii credinciosi si natura sa mai respire nitel la scara istorica. Dar asta e o alta discutie. In esenta, cerceteaza sursele, dar nu stlliste, ca aia sunt mai antiecu decat tine la exponent :) , si da-mi raspunsul cand vrei, fie si dupa Sf. Pasti.

Hai sa le analizam impreuna. De-a lungul a aproape 2000 de ani Biserica nu a facut excese din cele petrecute in alte credinte sau a celor ce s-au despartit de Biserica (ma refer desigur la BO). Biserica a mers pe acelasi principiu ca in primele secole, cand crestinii, desi erau persecutati, torturati, ucisi, nu raspundeau la fel, starnind revolte si razboaie.
Tu asociezi toate astea cu alte culte si cu catolicismul de dupa anul 1000, desigur ca acestea au avut astfel de excese pentru ca pierzand harul au devenit simple organizatii lumesti, rupte de divinitate. In BO nu au fost astfel de lucruri, propovaduite de Biserica, nu are rost sa incadram aici in mod gresit lupta de eliberare ale unor popoare de sub ocupatia straina (cazul cazacilor ocupati de polonezi sau chiar tarile ocupate de turci).

Iar acum sa vedem cat de pacifiste au fost conceptiile ecumeniste. Aceasta nu sunt altceva decat umanismul ateu aplicat cultelor crestine. Nu are importanta adevarul (care de fapt are legatura cu Dumnezeu), ci intelegerea intre oameni. Nu e nimic nou, acestea nu au aparut peste noapte, sunt exact ideile iluministe, le regasim perfect in deviza revolutiei franceze "Libertate, egalitate, fraternitate". Ce doreau iluministii, macel si facerea raului? Nu, ci intelegere intre oameni, fericire, dar cu Dumnezeu in plan secund sau deloc. Si ce a iesit? Exact invers. Daca la inceput revolutia franceza a pastrat cate ceva din acestea, dupa ce a reusit cei ce au ajuns la putere au aplicat cum intelegeau ei deviza aceasta, adica cine nu accepta exact ce spunem noi o sa moara. Cam la fel a fost si cu comunismul, si el propovaduia o societate utopica, paradisiaca si a iesit invers.
Asadar acestea conceptii au facut multime de victime pana acum, si se spune ca o sa fie la fel si in viitor, cu ecumensimul. Se spune ca Antihristul cand va veni va aduce pacea si intelegerea intre oameni la inceput si o singura religie, unita. Cine crezi ca va adera la aceasta religie unita fara sa se gandeasca prea mult? Un ecumenist sau un ortodox? Probabil vor fi si din alte culte persoane traditionaliste care nu vor imbratisa religia unita, dar in primul rand vor intra cei ce au idei new-age si apoi cei cu conceptii ecumeniste, e ceea ce propovaduiau de atata timp. Se mai spune ca la inceput va fi o perioada de pace si intelegere, apoi se va declansa prigoana. Impotriva cui? Impotriva celor ce au ramas in relatie cu Dumnezeu si nu au aderat la religia unita, sa se inchine vrajmasului, in general impotriva ortodocsilor. Acestia vor fi persecutati si omorati, la fel ca in timpul imperiului roman.

Acestea sunt raspunsurile la intrebarile tale. Mai adaug ca e vorba de conceptiile ecumeniste, nu de relatiile intre oameni. Biserica a fost intotdeauna ecumensita in sensul asta, adica a facut ca in pilda bunului samarinean, a ajutat atat pe un om, indiferent ca era musulman, catolic, hindus, etc.

Demetrius 11.04.2012 20:30:29

Mișcarea carismatică
 
Lăudat fie Isus!
Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 395733)
...Desi eu, personal, datorita firii mele nu sunt inclinat spre extaz, nici profan, nici al rugaciunii, privesc aceasta miscare, aprobata si sustinuta de Sfantul Parinte, ca fiind una din caile autentice de spiritualitate crestina in Biserica Catolica...

Nu firea condiționează extazul, ci puterea credinței.

Oare cum a fost spiritualitatea Bisericii întemeiate de Cristos până la apariția acestei mișcări?
Cum s-or fi descurcat Sfinții Părinți de au fundamentat tradiția Bisericii fără nicio ”mișcare”?
Dacă martirii, care L-au mărturisit pe Cristos cu prețul vieții, ar fi urmat această mișcare, altul ar fi fost rezultatul credinței lor? Dacă tot martiri ar fi fost, atunci ce valoare are mișcarea?

După părerea mea, această mișcare nu e una autentică, închinată lui Dumnezeu, ci una care ”naște” în mintea adepților(nu în inimă) impresia de vrednicie.


P.S. N-am citit tot topicul, ci doar primul mesaj.

penticostalul 11.04.2012 20:59:57

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 439607)
Oare cum a fost spiritualitatea Bisericii întemeiate de Cristos până la apariția acestei mișcări?
Cum s-or fi descurcat Sfinții Părinți de au fundamentat tradiția Bisericii fără nicio ”mișcare”?

Biserica a fost intemeiata de Hristos in ziua Pentecostului si miscarea harismatica a inceput odata cu revarsarea Duhului Sfant. Biserica nu a trait niciodata lipsita de lucrarea harismatica a Duhului Sfant.

Menirea miscarii harismatice astazi este sa sublinieze dependenta Bisericii de puterea, calauzirea, lucrarea Duhului Sfant.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 439607)
După părerea mea, această mișcare nu e una autentică, închinată lui Dumnezeu, ci una care ”naște” în mintea adepților(nu în inimă) impresia de vrednicie.

In inima si in mintea mea este creeata impresia de nevrednicie.
O lucrare veritabila a Duhului Sfant il convinge pe om de pacat: Și El, (Duhul Sfant) venind, va vădi lumea de păcat . Ioan 16:8

JoyDivision 08.05.2012 13:36:35

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 395733)
Desi fratii crestini de pe forum, de confesiune penticostala, au o credinta destul de diferita de a noastra in cateva puncte importante, acest curent si aceasta cale sunt ceva ce avem in comun.

probabil ca stiti, miscarile carismatice propovaduiesc ceea ce s-a numit "evanghelia prosperitatii" (sau vestea buna a sanatatii si a bogatiei !)
iata cam care sunt principiile:
"cine este copilul Lui Dumnezeu, este copil de Rege. Copiii Regelui nu mai pot fi bolnavi sau. Dacă cineva este sarac, sau este bolnav aceste aspecte denota faptul ca persoana respectiva nu are o relatie buna cu Dumnezeu"

as dori sa va intreb: ca si catolic, sunteti de acord cu aceste principii?

MihaiG 08.05.2012 13:48:03

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443919)
probabil ca stiti, miscarile carismatice propovaduiesc ceea ce s-a numit "evanghelia prosperitatii" (sau vestea buna a sanatatii si a bogatiei !)

Nu toate. Mișcarea de reînnoire carismatică din Biserica Catolică nu împărtășește această învățătură, care frizează erezia.

JoyDivision 08.05.2012 13:55:33

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443922)
Nu toate. Mișcarea de reînnoire carismatică din Biserica Catolică nu împărtășește această învățătură, care frizează erezia.

miscarile carismatice neoprotestante asta invata, evanghelia prosperitatii; acum, care mai este legatura intre catolici si carismaticii neoprotestanti? doar experientele extatice? pentru ca invataturile vedem ca difera ca de la Cer la Pamant!

MihaiG 08.05.2012 14:00:36

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443925)
miscarile carismatice neoprotestante asta invata, evanghelia prosperitatii; acum, care mai este legatura intre catolici si carismaticii neoprotestanti? doar experientele extatice? pentru ca invataturile vedem ca difera ca de la Cer la Pamant!

V-am dat mai multe linkuri către site-uri oficiale ale Mișcării de Reînnoire Carismatică. Puteți, acolo, citi multe despre ce este această mișcare, și să trageți propriile concluzii, după ce ați citit.

Teologia prosperității nu este specifică mișcării carismatice, ci a ajuns să fie asociată acestei mișcări, în special pentecostalismului american pe la jumătatea secolului trecut, existând o legătură cu teleevanghelismul și altele asemenea. Dacă ați fi încercat să vorbiți despre "evanghelia bunăstării materiale" pe strada Azusa, ați fi fost luată drept nebună.

JoyDivision 08.05.2012 14:23:48

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443928)
V-am dat mai multe linkuri către site-uri oficiale ale Mișcării de Reînnoire Carismatică.

cred ca ati uitat sa adaugati: Miscarea de Reinnoire Carismatica Catolica

pentru ca miscarile carismatice din cadrul neoprotestantismului asta predica, evanghelia prosperitatii, vi-o spun cu cea mai mare siguranta!

MihaiG 08.05.2012 14:26:28

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443936)
cred ca ati uitat sa adaugati: Miscarea de Reinnoire Carismatica Catolica

pentru ca miscarile carismatice din cadrul neoprotestantismului asta predica, evanghelia prosperitatii, vi-o spun cu cea mai mare siguranta!

Există excepții și în cazul MRC din Biserica Catolica. Era ceva grup de prin Filipine, dacă nu mă înșel.

Oricum, revin și arăt că teologia prosperității nu este fundamentală pentru mișcarea carismatică. Dacă au ajuns să o îmbrățișeze penticostalii, e treaba lor, dar nu asta definește pentecostalismul, și o știți prea bine.

JoyDivision 08.05.2012 14:30:33

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443938)
Oricum, revin și arăt că teologia prosperității nu este fundamentală pentru mișcarea carismatică.

in ceea ce priveste miscarea carismatica catolica, nu va contrazic, nici nu as putea deoarece dumneavoastra sunteti catolic si stiti cel mai bine cum stau lucrurile in cadrul acestui cult, totusi carismaticii neoprotestanti (cel putin cei din USA) predica evanghelia prosperitatii.

MihaiG 08.05.2012 14:34:29

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443943)
in ceea ce priveste miscarea carismatica catolica, nu va contrazic, nici nu as putea deoarece dumneavoastra sunteti catolic si stiti cel mai bine cum stau lucrurile in cadrul acestui cult, totusi carismaticii neoprotestanti (cel putin cei din USA) predica evanghelia prosperitatii.

Na, nu zic, sunteți acolo, înseamnă că știți mai bine cum merg lucrurile la carismaticii americani.

În ce-i privește pe cei din BC, eu știu că au recunoaștere și aprobare de la cel mai înalt nivel. Ori, ziua în care Papa, conducătorul Bisericii în care Sf. Francisc a trăit și trăiește, va fi de acord cu o doctrină care spune: "sunteți săraci pentru că sunteți păcătoși" va fi ziua în care BC se va autodizolva. Ori, Mântuitorul ne-a învățat că Biserica sa nu va fi biruită de porțile iadului, noi Îl credem; pe cale de consecință, teologia bunăstării nu va avea vreodată trecere în Biserică.

JoyDivision 08.05.2012 14:37:10

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443947)
În ce-i pricește pe cei din BC, eu știu că au recunoaștere și aprobare de la cel mai înalt nivel. Ori, ziua în care Papa va fi de acord cu o doctrină care spune: "sunteți săraci pentru că sunteți păcătoși" va fi ziua în care BC se va autodizolva. Ori, Mântuitorul ne-a învățat că Biserica sa nu va fi biruită de porțile iadului, noi Îl credem; pe cale de consecință, teologia bunăstării nu va avea vreodată trecere în Biserică.

bine, si atunci revenim la ideea propusa de mine la inceputul discutiei, ce punte de legatura mai poate fi intre catolicism si neoprotestantism? doar prin experientele asa-numite "harice" de tip extatic? pentru ca domnul Theodor sustine ca exista mai multe puncte comune si totusi eu nu vad care ar fi!


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:42:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.