Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   cine a fost nevasta lui Cain? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9950)

catalin755 29.06.2010 15:32:19

cine a fost nevasta lui Cain?
 
Mai frate, in geneza scrie ca Abel si Cain s-au nascut din Adam si Eva. Bun... Abel a fost omorat de Cain. Bun... Dar apoi Cain s-a "impreunat" cu nevasta-sa si asa s-a nascut Enoh. Bun... Dar cine a fost nevasta lui Cain daca primii oameni in afara de Adam si Eva au fost Abel si Cain? Sau daca eventual Adam si Eva au nascut alti fii si fiice, atunci rasa umana provine din incest? Caci ar fi trebuit Cain sa se impreuneze cu o eventuala sora. Sau pe pamant existau alti oameni de care Biblia nu vorbeste nicaieri. E interesant de stiut care ne sunt originile?

zorobabel 29.06.2010 15:36:49

Citat:

În prealabil postat de catalin755 (Post 264533)
Mai frate, in geneza scrie ca Abel si Cain s-au nascut din Adam si Eva. Bun... Abel a fost omorat de Cain. Bun... Dar apoi Cain s-a "impreunat" cu nevasta-sa si asa s-a nascut Enoh. Bun... Dar cine a fost nevasta lui Cain daca primii oameni in afara de Adam si Eva au fost Abel si Cain?

Sf Scriptura relateaza asa evenimentul:
"Și s-a dus Cain de la fața lui Dumnezeu și a locuit în ținutul Nod, la răsărit de Eden.
După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa și ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate și a numit-o, după numele fiului său, Enoh."


Termenul principal din versetele de mai sus este "dupa aceea". asta poate insemna 50 100 de ani(o presupunere) dat fiind ca in vremea respectiva oamenii traiau suficient de mult. Ori in 100 de ani deja populatia era mult mai mare.

Atreides 29.06.2010 15:40:14

Citat:

cine a fost nevasta lui Cain?
o femeie. parerea mea.

penticostalulmantuibil 29.06.2010 15:42:14

Ai aici un raspuns competent:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=15

catalin755 29.06.2010 15:55:58

Imi cer scuze pentru postare. Rog Administratorul site-ului sa o stearga. Am observat ulterior ca exista deja o postare despre acelasi subiect. Sa nu incarcam serverul degeaba. Scuze inca o data.

andreicozia 29.06.2010 16:01:52

Citat:

În prealabil postat de zorobabel (Post 264535)
Sf Scriptura relateaza asa evenimentul:
"
După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa și ea, zămislind, a născut pe Enoh. ."


.

Deci este clar o salbatica, neandertala focoasa din moment ce NU O CUNOSTEA pina atunci ca fiind sor'-sa

zorobabel 29.06.2010 16:07:56

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 264548)
Deci este clar o salbatica, neandertala focoasa din moment ce NU O CUNOSTEA pina atunci ca fiind sor'-sa

dupa cum ai observat Cain plecase din cadrul familiei. Ca stia sau nu ca e sora-sa e mai putin important de vreme ce atunci erau normale relatiile frate-sora.

penticostalulmantuibil 29.06.2010 16:09:59

Andrei, oare chiar sa nu cunosti tu semnificatia eufemismului cu pricina?
Scuze, dar mi se pare ca doar te prefaci ca nu intelegi pasajul... :))

andreicozia 29.06.2010 16:13:39

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 264555)
Andrei, oare chiar sa nu cunosti tu semnificatia eufemismului cu pricina?
Scuze, dar mi se pare ca doar te prefaci ca nu intelegi pasajul... :))

Evident ca inteleg, insa refuz sa cred ca s-a insurat cu sora-sa...Eu unul CRED ca acesti oameni mai curatei care au aparut din neant(!, de care vorbesc toate culturile pamintului) s-au amestecat cu umanoizii salbatici existenti pe pamint sub forma de dobitoace fara creier, ca de fapt asta erau neandertalii.

penticostalulmantuibil 29.06.2010 16:34:04

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 264558)
Evident ca inteleg, insa refuz sa cred ca s-a insurat cu sora-sa...Eu unul CRED ca acesti oameni mai curatei care au aparut din neant(!, de care vorbesc toate culturile pamintului) s-au amestecat cu umanoizii salbatici existenti pe pamint sub forma de dobitoace fara creier, ca de fapt asta erau neandertalii.

Ok, ai intelegerea ta cu privire la acest subiect. E dreptul tau. Multi teologi nu impartasesc punctul tau de vedere dar nu stiu cat conteaza asta.

Ceea ce mi se pare cel mai important aici este ca nu putem sa argumentam din Scripturi schimband intelesul termenilor. Mai ales cand stim semnificatia lor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:24:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.