Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Despre lume si lepadarea de lume (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9906)

buiacu gabriel 25.06.2010 20:06:26

intrebari in sinea mea
 
de ce in biserici totul se rezuma la bani?cand isus a fost pe pamant nu acerut nici un ban la nimeni.cred si eu in dumnezue si sunt ortodox,dar aceasta intrebare ma framanta si ma indeparteaza de biserica.mi-as dori sa am cu cine sa sa vorbesc sa descopar adevarul la mai multe intrebari care ma framanta.vamultumesc

eodor nastasa 25.06.2010 21:17:21

Pai pune intrebarile, nu te sfii, s'o gasi unu' cu care sa dialoghezi...ca ii stiut, pentru fiecare vanzator ii cel putin un cumparator, si, pentru fiecare cumparator exista un cel putin un vanzator...

trifiacob 25.06.2010 21:32:44

aceasta este inchinarea la idoli banul.
 
in toate bisericile de pe pamint se lucreaza cu bani dar e cam jenant cind se string banii se produce putina dezordine

Mihnea Dragomir 25.06.2010 21:35:33

Citat:

În prealabil postat de buiacu gabriel (Post 262882)
de ce in biserici totul se rezuma la bani?cand isus a fost pe pamant nu acerut nici un ban la nimeni.


Nu aș spune că "totul se rezumă la bani". Sigur că e nevoie de bani pentru misiunea Bisericii și, de ce nu, pentru ca să trăiască preoții și ceilalți angajați folositori în activitatea spirituală și caritabilă a Bisericii. Din câte citim în Biblie, în cei trei ani și ceva de activitate publică, Domnul nostru a recurs la miracolul înmulțirii mâncării doar de două ori. A mai recurs o dată la miracolul pescuirii minunate, ca să plătească impozitul bisericesc pentru El și pentru Petru. În rest, putem presupune că Domnul nostru, precum și ucenicii și alții care Îl urmau, mai mâncau câte ceva obținut cu mijloace naturale. Mai știm că, atunci când S-a arătat o dată, după Înviere, apostolul Toma era plecat după cumpărături. În sfârșit, din Fapte, citim că apostolii chiverniseau banii (pe care primii creștini îi puneau cu generozitate la mijloc, spre deosebire de noi) și că, la un moment dat, crescând volumul de activitate, au delegat această răspundere unor diaconi.

Pe de altă parte, asta desigur că nu justifică goana după arginți și nici opulența în care trăiesc unii nevrednici slujitori ai altarelor. Este normal, în timpurile noastre, ca preotul să aibă o mașină, că doar nu o să meargă călare pe catâr la credincioși. Dar e un pic cam mult să aibă Mercedes clasa S. Din fericire, sunt puțini preoți arghirofili. Cei mai mulți trăiesc la limită, punându-și speranța în Domnul și în credincioși, care vor zice: "vrednic este lucrătorul de plata lui".

windorin 25.06.2010 22:04:23

Citat:

În prealabil postat de buiacu gabriel (Post 262882)
de ce in biserici totul se rezuma la bani?
cand isus a fost pe pamant nu acerut nici un ban la nimeni.
cred si eu in dumnezue si sunt ortodox,dar aceasta intrebare ma framanta si ma indeparteaza de biserica.

Este ca si cum te'as vedea maniat ca ai pierdut ultimul tren spre serviciu si as spune... de ce te rezumi numai la manie ?!

Nu vedem copacii cei vii si frumosi din pricina lemnelor uscate de la poalele lor.

Daca doar atat te face sa "te indepartezi de biserica", nu stiu ce o sa faci cand o sa vezi si alte caderi si neputinte !

eu-cristina83 25.06.2010 22:54:46

Citat:

În prealabil postat de buiacu gabriel (Post 262882)
de ce in biserici totul se rezuma la bani?cand isus a fost pe pamant nu acerut nici un ban la nimeni.cred si eu in dumnezue si sunt ortodox,dar aceasta intrebare ma framanta si ma indeparteaza de biserica.mi-as dori sa am cu cine sa sa vorbesc sa descopar adevarul la mai multe intrebari care ma framanta.vamultumesc

Nu se rezuma totul numai la bani. Daca ai merge la biserica sunt sigura ca te-ai convinge singur de asta.

Carmen FUNIERU 26.06.2010 22:25:04

Este bine că te-ai gândit să pui întrebări pe acest Forum, dar ai putea afla mult ajutor, dacă ai vorbi și cu un preot duhovnic.

gabriela8 27.06.2010 20:45:14

Citat:

În prealabil postat de buiacu gabriel (Post 262882)
de ce in biserici totul se rezuma la bani?cand isus a fost pe pamant nu acerut nici un ban la nimeni.cred si eu in dumnezue si sunt ortodox,dar aceasta intrebare ma framanta si ma indeparteaza de biserica.mi-as dori sa am cu cine sa sa vorbesc sa descopar adevarul la mai multe intrebari care ma framanta.vamultumesc


Nu se rezuma numai la bani! Poti merge la Sfanta Liturghie fara sa cumperi o lumanare daca asta vrei, insa a lipsi de la slujba din acest motiv, e grav!

Si apoi, lumanarea aceea pe care o cumperi si o dai la Sfantul Altar e darul tau pentru Dumnezeu, crezi Tu ca Dumnezeu nu merita nici macar atat?!:17:

De ce trebuie de fiecare data sa se interpreteze altfel?:106::29:

Iubirea 10.07.2010 20:06:38

Citat:

În prealabil postat de buiacu gabriel (Post 262882)
de ce in biserici totul se rezuma la bani?cand isus a fost pe pamant nu acerut nici un ban la nimeni.cred si eu in dumnezue si sunt ortodox,dar aceasta intrebare ma framanta si ma indeparteaza de biserica.mi-as dori sa am cu cine sa sa vorbesc sa descopar adevarul la mai multe intrebari care ma framanta.vamultumesc

Ce draguti sunt oamenii astia care isi fac cont, deschid cate un topic, asa...ca sa mai dea de lucru forumistilor ca ei oricum nu mai intra pe aici...pt ca de fapt nici nu-i interesa subiectul, dar le era teama ca se plictisesc forumistii.

sergiu 05.08.2010 12:12:42

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 268005)
Ce draguti sunt oamenii astia care isi fac cont, deschid cate un topic, asa...ca sa mai dea de lucru forumistilor ca ei oricum nu mai intra pe aici...pt ca de fapt nici nu-i interesa subiectul, dar le era teama ca se plictisesc forumistii.

Crezi ca fac ei contul si posteaza ei? E cineva in spate care-i mana, nu-i lasa in pace...


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:35:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.