Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Se canta sau nu... ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16147)

lapadatgeorge 16.02.2013 19:34:32

Se canta sau nu... ?
 
Buna seara, si Slavit sa fie Domnul!
Am o intrebare, la slujba inmormantarii se poate canta Troparul Invierii (Hristos a inviat), chiar daca decedatul/a este un simplu om de rand?

glykys 16.02.2013 20:00:13

Citat:

În prealabil postat de lapadatgeorge (Post 504078)
Buna seara, si Slavit sa fie Domnul!
Am o intrebare, la slujba inmormantarii se poate canta Troparul Invierii (Hristos a inviat), chiar daca decedatul/a este un simplu om de rand?

Da, dar numai daca moare de Pasti sau in Saptamana Luminata.
Poate se canta si daca decesul a avut loc pana la 40 de zile dupa Pasti, dar nu sunt sigura.

Dumitru73 16.02.2013 20:00:43

Citat:

În prealabil postat de lapadatgeorge (Post 504078)
Buna seara, si Slavit sa fie Domnul!
Am o intrebare, la slujba inmormantarii se poate canta Troparul Invierii (Hristos a inviat), chiar daca decedatul/a este un simplu om de rand?

nu cred. poate doar dacă înmormântarea este a două zi de Paște.

Mihailc 16.02.2013 21:52:30

Citat:

În prealabil postat de lapadatgeorge (Post 504078)
Buna seara, si Slavit sa fie Domnul!
Am o intrebare, la slujba inmormantarii se poate canta Troparul Invierii (Hristos a inviat), chiar daca decedatul/a este un simplu om de rand?

Se poate cânta și în afara perioadei Penticostarului, chiar și pentru un simplu om de rând, deși nu există în tipic nicio reglementare care să impună sau să interzică practica respectivă. În unele locuri credincioșii mai apropiați de Biserică, în sensul că își iau în serios calitatea de parohieni, sunt prohodiți cu o rânduială ce împrumută câteva elemente din slujba rezervată clericilor.

lapadatgeorge 17.02.2013 12:17:06

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 504147)
Se poate cânta și în afara perioadei Penticostarului, chiar și pentru un simplu om de rând, deși nu există în tipic nicio reglementare care să impună sau să interzică practica respectivă. În unele locuri credincioșii mai apropiați de Biserică, în sensul că își iau în serios calitatea de parohieni, sunt prohodiți cu o rânduială ce împrumută câteva elemente din slujba rezervată clericilor.

Multumesc pt info, dar daca acea femeie de rand e inmormantata marti, se poate?

TIMOTEI MONAHUL 05.10.2017 05:27:33

tipic bisericesc
 
Inmormantarea mirenilor se savarseste asa cum este data randuiala de slujba in molitfelnic cu unele diferente functie de perioada anului bisericesc.
Din Duminica Pastilor timp de o saptamana inmormantarea se modifica integral cantandu-se toata slujba utreniei din noaptea de pasti pastrandu-se doar ectenia pentru cei adormiti
Apoi pana la cincizecime se reia slujba normala cu deosebirea ca cel de al treilea "vesnica pomenire" se inlocuieste cu Hristos a inviat
Mai exista prin unele parti obiceiul ca Hristos a inviat sa se cante la inmormantarea unor persoane importante in comunitate
Clericilor li se canta Hristos a inviat orice perioada a anului bisericesc ar fi.
Pace si mantuire,
+Timotei M


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:10:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.