Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfintele Pasti - Invierea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5070)
-   -   Hristos a inviat! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9172)

glykys 11.04.2011 23:00:01

Citat:

În prealabil postat de vinerea13 (Post 353749)
Off-topic:
Ironiile dumitale sunt direcționate greșit: Mister Guardian nu e neoprotestant. El este cel mai probabil ortodox. Sau mason. El știe.

In altă ordine de idei, neoprotestanții ăia care „evanghelizează” chiar cuceresc.
Intr-o sută de ani au ajuns la număr cam cât au ajuns ortodocșii într-o mie de ani.

On-topic: Adevărat a Înviat!

Multi chemati, putini alesi... si asta e din Biblie, nu din Traditie...
Evident ca acum 1000-2000 de ani erau cu mult mai putini oameni pe Terra de evanghelizat (cateva milioane, nu miliarde, ca acum). Lucrurile trebuie stabilite procentual, nu per capita. Pacat ca nu procentajele ne mantuiesc...

ioan cezar 12.04.2011 00:00:24

Un singur crestin ortodox e suficient
 
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.

vintage 12.04.2011 00:33:56

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353627)
de ce au oare cultele neo-protestante atatia adepti printre fostii ortodoxi ???
pentru ca biserica ortodoxa si-a pierdut masiv credinciosii ,nefiind capabila sa-i atraga !
iar dintre cei ramasi,numai o mica parte,cred ca sunt adevarati, restul merg acolo numai din obisnuinta !!!
a facut cineva un calcul,sau a dat o cifra care sa arate cati oameni,care au fost botezati ortodoxi au trecut la neo-protestanti ???

nu, pt ca bisercii ai e frica sa -si recunoasca esecul !!!
si aici e vorba de toate bisericile traditionale !

Din Biserica Ortodoxa au plecat (si vor pleca) cei cu duh de razvratire, orgoliosii care s-au suparat pe preot din nu stiu ce motiv, care vor sa stea comod, confortabil in timpul rugaciunii, cei care din nu stiu ce motive meschine s-au suparat.
In BO au venit (si vor mai veni!) cautatorii de aur duhovnicesc. Si acestia raman pe veci in Biserica Dreptmaritoare. Sunt cei care au cautat si au gasit Calea Adevarul si Viata! Acestia sunt cei care ne ajuta si pe noi ceilalti, pe noi cei care nici n-am venit nici n-am plecat, pe noi cei care aici ne-am nascut. Ne arata si noua comorile duhovnicesti ale Orodoxiei descoperite prin experientele cautarilor lor.

vintage 12.04.2011 00:38:25

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 353778)
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.

Minunat si adevarat!

guardian knight 12.04.2011 17:14:20

Citat:

În prealabil postat de vintage (Post 353785)
Din Biserica Ortodoxa au plecat (si vor pleca) cei cu duh de razvratire, orgoliosii care s-au suparat pe preot din nu stiu ce motiv, care vor sa stea comod, confortabil in timpul rugaciunii, cei care din nu stiu ce motive meschine s-au suparat.
In BO au venit (si vor mai veni!) cautatorii de aur duhovnicesc. Si acestia raman pe veci in Biserica Dreptmaritoare. Sunt cei care au cautat si au gasit Calea Adevarul si Viata! Acestia sunt cei care ne ajuta si pe noi ceilalti, pe noi cei care nici n-am venit nici n-am plecat, pe noi cei care aici ne-am nascut. Ne arata si noua comorile duhovnicesti ale Orodoxiei descoperite prin experientele cautarilor lor.

si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???

iana 12.04.2011 17:19:59

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353912)
si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???

Pai, pentru ca sunt doar atatia credinciosi de nadejde....restu` cu numele....

vintage 12.04.2011 18:45:25

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 353912)
si cum se face, ca cu atatia credinciosi de nadejde cati are bor, traim totusi intr-o tara corupta si violenta ???

Ah, corupti, crima, violenta este influenta satanei... Acest duh invidios. Cei mai incercati sunt oamenii cei mai induhovniciti. Iisus Hristos a fost ispitit de satana... cata nerusinare din partea lui! fara succes, desigur, poate ca ai auzit si tu. Sfintii parinti au fost ispititi cum nici nu-ti inchipui. Multi au muscat momeala si cata osteneala pana s-au ridicat din cadere! Ce sa mai vorbim de noi, niste bieti omuleti?
Suntem slabi si influentabili iar ispitele sunt... irezistibile uneori.
Este trist ca in lume e violenta si inselare insa bietul om, ortodox, catolic sau ce-o fi el, este doar o victima a iselarii. Ne invrajbeste satana pe unul impotriva celuilalt in tot locul. Dar mai cu seama unde este un pic de credinta. De ex aici pe forumul. Cata cearta... cata jignire...cate vorbe urate!... Dar nu ne lasa Dumnezeu!

calator prin ploaie 12.04.2011 20:44:02

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 353778)
Un singur crestin ortodox daca ramane pe Terra, nu va temeti: nu piere lumea, iar el nu e singur. E cu Dumnezeu. Se afla, asadar, in majoritate ABSOLUTA.

Ai exprimat extraordinar de frumos un adevar ! :53:

ioan cezar 13.04.2011 04:29:27

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 353959)
Ai exprimat extraordinar de frumos un adevar ! :53:

Resimt deruta undeva in mine... Sa fie DOAR "un adevar"?... Inseamna ca am gresit. Am formulat in asa fel incat am favorizat o lunecare de accent. O veritabila luxatie.
Imi cer iertare!

calator prin ploaie 13.04.2011 08:09:22

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 354081)
Resimt deruta undeva in mine... Sa fie DOAR "un adevar"?... Inseamna ca am gresit. Am formulat in asa fel incat am favorizat o lunecare de accent. O veritabila luxatie.
Imi cer iertare!

Luxatia intervine cand incerci redirectionarea unor sensuri....si nu cu bona fide...Remediul? Il gasesti singur ca doar esti un "cezar"...O zi faina!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:09:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.