Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Certuri in familie. De unde vin,cum le rezolvam. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18129)

mtn_silviu 05.10.2015 15:49:31

Certuri in familie. De unde vin,cum le rezolvam.
 
Salut! Silviu ma numesc si am 18 ani. Nu stiu daca e bine ca postez in Generalitati dar sunt nou pe forum,si mai ales nu am mare legatura cu religia ortodoxa,sper ca cineva care se pricepe mai mult ca mine sa ma ajute sa lamuresc si eu anumite lucruri care ma framanta. Merg la scoala,am o familie buna care ma ajuta mereu si de unde pot invata multe lucruri frumoase. Timp de 13 luni am fost impreuna cu prietena mea,si ne-am despartit acum o luna. Noi am avut o relatie frumoasa,care s-a terminat din cauza parintiilor nostri. S-ar putea spune ca si noi doi am fost de vina,ca nu am reusit sa avem o comunicare foarte buna, dar din cauza parintiilor nostrii am fost nevoiti amandoi sa ne despartim si sa mergem fiecare pe alte cai. De o saptamana amandoi aveam in gand sa ne impacam pentru ca amandoi am facut niste greseli(prea mult de scris si de explicat) si sa facem in asa fel incat parintii nostri sa accepte cu cine suntem impreuna. Parintii mei nu o plac pe ea, parintii ei nu ma plac pe mine si perintii ei cu ai mei se urasc.. ce situatie interesanta. Parintii mei sunt genul care muncesc mult,vor sa se distreze,sa vada lumea,sa experimenteze locuri noi,sa existe cea mai buna comunicare in familie. Parintii ei sunt amandoi crestini ortodocsi,treaiesc nu foarte comunicativ ,se cearta des,nu se iubesc,sunt violenti cand vine vorba de religie si sunt cam obsedati de Dumnezeu. Eu personal nu merg la biserica,nu am treaba cu biserica, nu cunosc lumea religiei asa cum o cunosc ei, imi place ideea de un Dumnezeu care ne vrea binele si care ne arata unde putem gasi fericirea,dar cand ii vad pe oamenii aia(parintii ei) ma apuca disperarea. Muncesc amandoi la uzine,si e greu sa muncesti si sa faci bani,dau foarte multi bani si mult timp pentru preoti si in general pentru biserica lor unde se duc. Isi petrec cel mai mult timp cu carti, rugaciuni, icoane, lumanari, merg in fiecare zi la biserica,vai de capul meu ce nu fac oamenii astia pentru Dumnezeu. In interiorul meu,ma gandesc ca daca ar exista un Dumnezeu care sa se uite la noi sa vada ce facem noi pentru el,ar ramane cam dezamagit de ce ar vedea. Ma gandesc ca,sa iti jignesti fiica, sa o tragi de par,sa o faci: prosta, tampita, necurata, egoista, idioata, mai stiu eu ce.. nu prea are legatura cu un om care vrea sa fie aproape de Dumnezeu,si nu are legatura cu ceea ce vrea biserica sa le spuna la oameni. Eu o iubesc foarte mult pe ea,si la fel si ea pe mine,am vrut sa fiu din nou impreuna cu ea si ea cu mine, si am vrut sa fac in asa fel incat parintii mei sa o placa, am vrut sa o scot din casa aia cat mai repede,sa fim fericiti si sa reparam defectele noastre si sa fim oameni ok. Nu am putut sa fac asta,pentru ca ea intr-o zi sa certat foarte mult cu parintii ei,si a fugit de acasa. intentioneaza sa nu se mai intoarca deloc si sa stea cat mai departe de ei. Nu o invinuiesc pentru asta,si eu as fi plecat de mult. Stiu unde sta,si e in siguranta acolo,are sprijin financiar, nu e in pericol sa fie abandonata. De 2 zile a plecat si oamenii astia nu s-au intrebat unde e fiica lor. Face 18 ani de curand,e libera dar asta ma ingreuneaza foarte mult pe mine. Cum fac ca parintii mei sa se inteleaga cu ea, cum fac sa vorbesc cu oamenii astia si ce sa le spun sa inteleaga ca nu pot sa se mai comporte asa cu fiica ei, cum rezolv problema cu fanatismul religios(daca exista sa imi spuneti), ce ar trebui sa fac sa fe totul bine? Multumesc ca ati citit pana aici,mentionez ca nu sunt bun la limba romana asa ca poate am gresit la scris..imi cer scuze. Si mai vreau sa spun ca,nu am scris foarte multe detalii despre parintii ei,despre parintii mei si despre mine si ea,pentru ca nu vroiam sa fie prea mult de citit si sa se plictiseasca cineva de la povestea mea. Dar pot sa scriu mai mult daca cineva cere. Nu cer multe,doar niste sfaturi, am posibilitatea sa fac foarte multe(muncesc mult pentru a obtine ceva) si de obicei ma descurc in asemenea situatii,dar cateodata mai am nevoie de niste sfaturi venite din afara cercului meu. Multumesc!

AlinB 05.10.2015 16:04:05

Simplu: ia-ti familia de manuta si mai mergeti si voi pe la biserica, in fiecare saptamana asistati macar o ora la Sf. Liturghie.

Daca nu poti face asta, atunci n-ai ce face, nu exista o magie prin care oamenii sa se placa peste noapte.

Sau cum se zice "you can't teach old dogs new tricks".

Obtine-ti indepedenta financiara si te poti casatori cu cine vrei, fara sa trebuiasca sa faci si pe placul altora (eg. sponsori).

antoniap 05.10.2015 16:31:05

Silviu,

Tu ar trebui sa devii un bun crestin, ca sa le castigi increderea parintilor ei. Relatiile sexuale inainte de casatorie, in ortodoxie, poarta numele de preacurvie! Iar parintii ei stiu asta si vor ca fata lor sa traiasca crestineste si sa se mantuiasca. Ea ar trebui sa-i asculte, iar tu ar trebui s-o intelegi. Ia legatura cu un duhovnic, spovedeste-te, roaga-te si atunci lucrurile se pot schimba in favoarea voastra. Spune-i si ei sa faca acelasi lucru.

E foarte frumos ca va iubiti, dar acordati atentie studiilor, spre bucuria parintilor vostri. Apropie-te de ortodoxie, daca o iubesti. pregateste-te si pentru responsabilitati, nu doar pentru placeri. Pregateste-te pentru ziua in care iti vei duce copiii in brate la impartasit duminica de duminica. Crestinii au si ispite, asadar nu te grabi sa-i condamni pe parintii ei. Cu aceasta ocazie, fii tu cel care face primul pas si Il aduce pe Hristos in familia ta.

Parintii tai au fost educati in perioada comunista si, poate, n-a avut cine sa le insufle credinta crestina. Pe masura ce si ai tai vor deveni crestini, diferentele se vor diminua si va veti accepta unii pe altii. E bine sa aveti acelasi duhovnic macar tu si prietena ta... Invata sa te rogi si pentru tine si pentru cei care te ajuta si pentru cei care te supara. Dumnezeu te cheama spre El exact prin problemele pe care le ai. Citeste pentru inceput Catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism.php

GMihai 05.10.2015 19:48:40

Dar nu ne-ai spus: ce nu-i place familiei ei la tine; ce nu-i place familiei tale la ea ?

mtn_silviu 05.10.2015 22:39:11

Inteleg... Multumesc pentru raspunsuri! Sa zicem ca,eu nu fac parte din tineretul de ziua de azi. Stiu ca la 18 ani cei mai multi se gandesc la preacurvie, dezbinare, alcool, tigari, manele, sa fii smechier, rebel, cel mai tare din cartier, fete, sex, distractie fara limite. Din pacate pentru unii,eu nu sunt asa. Sa zicem ca eu acord atentie studiilor(poate nu de 10 dar de 9 sigur). Eu muncesc alaturi de tatal meu la afacera de familie,bobinam motoare, si din cand in cand mai lucrez la electronica(asta va fii meseria mea). Limba mea romana,cam scartaie..am fost plecat de mic 7 ani in Italia,si cand m-am intors,chiar daca de 6 ani m-am intors inca am probleme cu limba mea materna. Si va trebui sa fac muulte mediattii din pacate. In cativa ani sper sa se rezolve.. Am un viitor asigurat pe plan financiar,si stiu exact cine vreau sa fac. Am cativa prieteni care ii consider ca niste frati,am o familie foarte faina. Ce sa zic,multumesc domnului ca am toate astea. Si muncesc si am grija sa nu le pierd. Cam genul asta de om sunt eu.

Ma gandesc la mesajul tau antoniap, mersii de raspuns. Imi spui ca ar trebui sa devin un bun crestin. Eu personal toata viata mea am vrut sa stau cat mai departe de religii in general, ma gandeam mult si incercam sa adun toate informatiile pe care le am despre lume, si sa imi dau seama daca o religie m-ar face un bine,si nu vad cum o religie ar putea sa ma faca sa fiu un om mai bun. Din ce stiu eu, vad in religie o metoda faorte desteapta de a inchide oamenii si de a nu-i permite sa atinga potentialul lor maxim,prin interziceri si prohibitii(gen,nu ai voie sa faci asta ca e duminica,ai facut un pacat daca nu te duci acolo nu o sa ajungi in rai,nu tii post ai un drac in tine care nu te lasa). Nu stiu daca e corect ce zic sau ce fac, dar eu merg mereu inainte pe convingerile mele si de obicei sunt mereu fericit si ceilalti din jurul meu la fel. Am aplicat mereu ratiunea in toate problemele mele din viata si am reusit,a depins mereu de ce pot eu sa fac si nu de ceilalti. Nu am pacate pe suflet,nu regret ca am facut multe lucruri rele, ce am gresit am incercat mereu sa repar si mi-a iesit aproape mereu. Pentru mine sa fii fericit inseamna mantuire,si cand ma gandesc ca o sa mor intr-o zi ma gandesc ca oriunde as ajunge tot aia e,am lasat ceva frumos in spatele meu si asta conteaza. Dar nu stiu cat de pregatiti sunt ceilalti atunci cand voi muri.

Parintii ei se cearta cu ea pe motiv ca ea nu vrea sa mearga la biserica. Ea a mers toata viata ei la biserica si a fost(in viziunea mea) obligata sa mearga,si parintii ei i-au bagat fortat in cap ideea ca atunci cand va muri,daca nu merge la biserica,o sa ajunga in iad unde o sa arda sufletul ei.(mi-a spus ea asta) Ea de la un timp,inainte sa ma cunoasca, a inceput sa se gandeasca de doua ori daca trebuie sa mearga la biserica sau nu, s-a maturizat. Acum,eu ma gandesc ca nu sunt peste tot crestini buni,care au mintea in regula,dar eu vreau sa gasesc o solutie pentru ca eu sa ii pot face pe parintii ei sa inteleaga ca ceva nu e bine,ca trebuie rezolvata treaba. Sa incercam sa facem un compromis intre religie,si viata normala de familie fericita. Nu stiu daca, popa la biserica te invata sa ii dai palme la copii tai,sa ii injuri, daca nu vor sa mearga la biserica duminica,sau sa tina post,sau sa se roage inainte de culcare,sau sa pupe icoane. Intelegi ce vreau sa zic? E important sa intelegi,pentru ca am defectul ca nu imi pot exprima prea bine gandurile mele ,mi-e cam greu uneori sa fac asta prin scris si prin vorbit. Eu ma consider ca sunt un bun crestin,sunt fericit,vreau ca ceilalti sa fie fericiti, devin un om mai bun, si din cand in cand ma gandesc ce interesant ar fi sa vina Dumnezeu sa il vad. Pentru mine asta inseamna sa fi bun crestin. Am avut relatii sexuale cu ea,si nu regretam asta,a fost foarte interesant. Chiar daca unii nu sunt de acord, noi doi am fost,si asta e important. E greu ca o fata,care e extrem,si subliniez extrem,de sensibila, sa poata suporta palme si jigniri,doar pentru ca nu vrea sa mearga la biserica,sau nu e de acord ca noi doi sa ne imbratisam de fata cu ei,sau ca am fi putut avea relatii sexuale. E aiurea situatia. Sa ma contrazica cineva,ca mai vin cu o roaba de argumente. Inteleg ca,ea a fugit de acasa sa scape de violenta psihica si fizica primita de la parintii ei. Eu,chiar daca nu stiu daca se mai poate ajunge acolo unde mi-am propus sa ajung cu ea, o voi iubi mereu si vreau sa o ajut,chiar daca nu ma ajuta pe mine cu nimic,ajut oamenii care imi sunt apropriati fara sa cer nimic de obicei. Trebuie sa o ajut. Trebuie sa ii fac pe oamenii astia sa inteleaga ca nu merge asa si ca isi vor pierde fica daca continua cum au facut pana acum. Trebuie sa o fac pe ea sa inteleaga ca,trebuie sa le dea macar o sansa la parintii ei.

AlinB,si tie mersi mult pentru raspuns. Solutia trebuie sa fie rapida,gen 3 zile,pana face 18 ani. Nu am cum sa merg in fiecare saptamana la Sf. Liturghie,sau sa ma spovedesc,sau sa merg la Duhovnic,nu am cum sa fac taote astea in 3 zile,le-as face instant daca toate astea m-ar ajuta sa fac ceea ce vreau eu, dureaza luni pana sa le arat la oamenii astia ca eu sunt crestin ca ei sa ma accepte si sa ma asculte.

GMihai,multumesc si tie. Familia ei nu-i place la mine pentru ca nu merg regulat la biserica,nu vorbesc despre biserica cu ei,nu pomenesc pe nimeni(sfinti,duhovnici..nu stiu cine sunt si cum ii cheama),etc... cam toate discutiile mele cu ei,desi eua veam intentii cele mai bune sa vorbim despre orice lucru din lumea,toate sunt numai despre biserica. Gen: auzi,dar tu ai tinut ieri post ca a fost o sarbatoare? Ce safac,nu pot sa-i mint in continuu,le spun nu,nu am stiut ca e sarbatoare. Si cam multe intamplari de genul au facut ca ei sa nu ma mai placa. Si familia mea,nu o place pe ea. O considera o persoana nasoala si foarte inchisa,dubioasa,slaba. S-au gandit ca eu sunt inconstient si ca umblu dupa orice fata,dar nu a fost chiar asa. Le-am explicat intr-o zi cum sta treaba si au inteles. Asteptam sa vina ziua cea buna,cand ea avea curajul sa vorbeasca cu parintii mei mult mai deschisa ,si sa aibe si parintii mei sansa sa cunoasca acea fata care nu e inchisa intr-o cusca de parintii ei. Iar parintii mei nu vor sa faca treaba cu niste oameni ca parintii ei. Din motivele care le-am mai scris, ca sunt prea fixati cu religia lor,violenti,etcetc.

Am scris destul,sper ca nu am plictisit pe nimeni. Cine poate sa ma ajute cu mai multe sfaturi,si cu multe critici,toate sunt bine primite. :)

Copacel 05.10.2015 23:15:11

Silviule problema ta e ca parintzii fetei se comporta precum niste copii.
Or fi ei adultzi dar se comporta precum niste copii.Cum sa te intelegi cu ei?
Pai cu niste copii cum te-ai intelege ? In primul rand sa nu pui la suflter orice
iti spun ei(fie de bine fie de rau).Stii, e ca genul:"Daca-mi dai lopatzica sa
ma joc cand vreau eu in nispar si imi cumperi jucaria x atunci esti nenea bun, daca nu, atunci nu..."

Lasa-i in pace, nu mai lua in serios ce spun ei fie ca este de bine fie ca este
de rau.

Auzi cand te mai intreaba de ce nu postesti spune-le asa:
"Cine posteste pentru Domnul posteste, iar cine nu poate sa nu judece pe cel
care poate, iar cel care poate sa nu judece pe cel ce nu poate".

antoniap 05.10.2015 23:31:26

Apoi, de! E greu experimentul cu schimbatul oamenilor. Ce sfat ai vrea sa primesti care să fie pe gustul tau? Situatia e destul de delicata si ar fi bine sa iei legatura cu cineva mai incercat duhovniceste, ca sa fii sigur ca nu esti indrumat greșit. Roaga-te si Dumnezeu te va ajuta sa gasesti o solutie sau sa-ti dai seama de ce ti se intampla toate astea.

Cine da sfaturi moderne, pe placul lumii de astazi isi asuma riscul de a se face partas la pacate straine. Smereste-te de buna voie si Dumnezeu te va ajuta sa te inalti! Fa totul dupa capul tau si se poate intampla sa vezi mai tarziu ca ai avut cap rau!

Cine l-a cunoscut de tanar pe Sfantul Siluan Athonitul ar fi putut banui ca va deveni sfant? Si totusi... Si aiata ce carte a scris:

http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm

flying 05.10.2015 23:46:43

Fata nu mai merge la Biserica si se cearta cu parintii ei ...de cand te-a cunoscut pe tine? Ai influentat-o in acest sens?

mtn_silviu 05.10.2015 23:59:04

Multumesc pentru raspunsuri! Sfatul care as vrea eu sa il primesc ar fi fain sa il primesc de la cineva care are o minima experienta cu schimbatul oameniilor grei de cap. Puteti sa imi sugerati orice,chiar si sa-i omor,nu ma supar, eu stiu ce sfat sa urmez si ce nu. Cum am zis,orice sfat e bine primit. Orice lucru facut de capul meu mi l-am asumat. Am avut nereusite,si mi-a parut rau,dar am avut mai multe reusite fata de nereusite. Si cand sunt pus pe treaba sa obtin ceva,de obicei il obtin. Din pacate nereusita te costa aici,si nu e deloc fain,dar trebuie sa fi mereu pregatit de nerusite. Nu pun la suflet ce imi spun mie,stiu ca nu sunt acei adulti foarte intelegatori, dar pun la suflet ceea ce ei spun ficei lor. Vroiam amandoi intr-un fel sa ne impacam si sa incepem toate de la 0 cu relatia noastra,da nu stiu daca putem face asta in conditiile de fata.

Edit. Ne-am cunoscut acum 3 ani aprox,am fost impreuna 13 luni,ne-am despartit acum o luna din cauza la niste probleme. Ea a inceput sa se gandeasca acum 2 ani aproximativ daca mai vrea sa mearga sau nu la biserica. Din momentul ala au inceput certurile. Si da,am influentat-o, pentru ca eu nu i-am zis sa mearga sau sa nu mearga la biserica,ci ea a vazut ca eu nu merg la biserica ca parintii ei,si intr-un fel m-a imitat. Pe luna ce trecea ea era din ce in ce mai neinteresata de biserica in general.

AlinB 06.10.2015 02:53:37

Nu e un fenomen ciudat, daca educatia religioasa e bagata in cap cu forta, intotdeuna rezulta ceva ciudat.

Ce e graba asta cu 3 zile?
Daca face 18 ani, ce?

Aveti suficient timp inainte, luati-o binisor asa..

Oricum si tu ai multe de pus la punct.
Nu or fi parintii ei modelul absolut dar si tu mai ai de invatat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:09:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.