Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Traditii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18206)

bogdan.mx 30.11.2015 20:14:34

Traditii
 
Mos Craciun, Bradul impodobit si petrecerea cu prea multa mancare + bautura la care se adauga si colindele mi se par traditii doar care nu cred ca au legatura cu Iisus. Mie unu nu mi plac colindele... Hai ca bradul ar mai merge, dar se poate tine aceasta sarbatoare si fara traditiile astea? :)

Allexa 30.11.2015 20:21:57

Bradul, Moșul, nici eu nu cred că au legătură cu Nașterea Domnului. Dar colindele? Ce ai cu ele? Vestesc exact nașterea Mântuitorului Nostru, cântă despre minunea minunilor! Mi se pare foarte potrivit obiceiul de a merge din casă în casă și a vesti și altora despre această minune, prin cântare! E mărturisire, nu altceva!

bogdan.mx 30.11.2015 20:23:41

Citat:

În prealabil postat de Allexa (Post 606921)
Bradul, Moșul, nici eu nu cred că au legătură cu Nașterea Domnului. Dar colindele? Ce ai cu ele? Vestesc exact nașterea Mântuitorului Nostru, cântă despre minunea minunilor! Mi se pare foarte potrivit obiceiul de a merge din casă în casă și a vesti și altora despre această minune, prin cântare! E mărturisire, nu altceva!

Acum poate o sa interpretez eronat, ca si pocaitii, dar Iisus nu ne indeamna sa colindam ca sa il vestim.. ci prin faptele noastre sa il vestim.

Allexa 30.11.2015 20:42:16

Și a merge cu colindul nu e tot o faptă de milostenie, până la urmă?

Fii sigur că cine colindă cu sinceritate și dragoste, în restul anului Îl mărturisește pe Domnul prin faptele sale. E pur și simplu un obicei care arată bucuria Nașterii Domnului. Poate nu ai fost niciodată cu colindul, mai ales la oraș, unde lumea nu mai e așa apropiată de Biserică, să vezi bucuria omului care aude Vestea cea bună. Și să simți bucuria celui care o împărtășește. Nu pentru bani, doar de dragul Lui!

Mie mi se pare chiar foarte trist că în ultimii ani obiceiul acesta a slăbit din ce în ce mai mult:(

abaaaabbbb63 30.11.2015 23:33:36

Citat:

În prealabil postat de Allexa (Post 606924)
Mie mi se pare chiar foarte trist că în ultimii ani obiceiul acesta a slăbit din ce în ce mai mult:(

Nu a slabit. Sunt colindatori, dar se duc toti la poarta lui Becali :))

Dumitru73 02.12.2015 13:32:31

Citat:

În prealabil postat de bogdan.mx (Post 606922)
Acum poate o sa interpretez eronat, ca si pocaitii, dar Iisus nu ne indeamna sa colindam ca sa il vestim.. ci prin faptele noastre sa il vestim.

Daca apostolii ar fi asteptat sa priveasca lumea la faptele lor si nu sa vesteasca prin cuvant, nu stiu la cine te-ai fi rugat astazi. Sigur nu la Iisus.

DragosP 02.12.2015 13:36:00

Citat:

În prealabil postat de bogdan.mx (Post 606920)
Mie unu nu mi plac colindele...


Atunci nu le asculta.

Dumitru73 02.12.2015 14:10:03

Citat:

În prealabil postat de bogdan.mx (Post 606920)
Mie unu nu mi plac colindele.

Eu ascult colinde si chiar imi plac.
Chiar nu inteleg cum ar putea sa nu iti placa, in afara unor motive religioase.
Unele sunt mai triste, mai lente, dar majoritatea sunt vesele, unele chiar săltărețe.

stefan florin 02.12.2015 14:37:13

Citat:

În prealabil postat de bogdan.mx (Post 606922)
Acum poate o sa interpretez eronat, ca si pocaitii, dar Iisus nu ne indeamna sa colindam ca sa il vestim.. ci prin faptele noastre sa il vestim.

amice, te ratacesti nestiind scripturile. Pai, uite ce spune Mantuitorul: "Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile..." (Matei 28: 19). Ce sa le invatam? Cuvantul Evangheliei! Nasterea Domnului NU face parte din Evanghelie? Cand mergem cu colindatul, nu vestim Nasterea Domnului, care este INCEPUTUL Evangheliei?

adelina02 03.12.2015 17:12:33

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 607052)
Chiar nu inteleg cum ar putea sa nu iti placa

Sa respectam individualitatea fiecaruia.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:56:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.