Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Mita și voia lui Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18433)

AlinB 17.04.2016 22:39:58

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 620328)
Mai bine la pocaiti, macar acolo sunt dati afara din biserica pe motive de nereguli cu banii, de comportament, divort, bautura etc, comunitarea ii exclude, pe cand la ortodocsi nimeni nu face nimic, ii lasa sa isi faca mendrele si sunt salvati de mai marii de la Bucuresti cand fac nereguli cu banii.
M-am indepartat de biserica cand le-am vazut comportamentul lacom.

Aiurea, daca e un sarantoc oarecare probabil este exclus, daca e un contribuabil de baza este tolerat pana in panzele albe.

aubergine 17.04.2016 23:05:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 620332)
Aiurea, daca e un sarantoc oarecare probabil este exclus, daca e un contribuabil de baza este tolerat pana in panzele albe.

De acord, tot aluia cu banul gros i se iarta orice.

delia31 17.04.2016 23:23:15

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 620331)
Vorbesti serios? Da-mi un exemplu practic, cum poti sa te imprietenesti cu unul care il furi atat de mult incat ala sa te considere prieten si nu un hot.
Il furi fara sa-si dea seama, sau cum?



Pe calea asta nu-ti faci prieteni, ci doar cumperi oameni.
Care iti vor intoarce spatele cu prima ocazie cand isi vor da seama ca nu mai ai ce sa le oferi.

Eu cred ca perspectiva este alta: daca esti pus sa administrezi o avere castigata pe nedrept, poti face anumite fapte bune cu ea, ca prin ele sa castigi atentia celor care i-ai ajutat.
Daca tu insuti i-ai furat, nici o sansa sa le castigi favorurile.


Am scris deja doua postari, marginalii la Parabola iconomului nedrept (Luca 16).
Da' tu cum intelegi cuvintele lui Hristos din finalul parabolei?: ”Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii. Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.”

CristianR 18.04.2016 08:55:34

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620324)
Eu as rezolva problema asta a mitei destul de simplu, doar a zis Hristos cuvant pentru asta: da Cezarului ce este al Cezarului.

Așa interpretează mulți cuvîntul ăsta, justificându-și duplicitățile. Dar el e un răspuns la întrebarea cu privire la plata impozitului – ce-i drept, către ocupant. În zilele noastre ar răspunde la întrebarea dacă să-mi plătesc impozitul către stat, pe care îl consider mai curînd dușman. Sau: Dați tributul datorat lumii acesteia și nu uitați ce-i datorați lui Dumnezeu. Dar tribut nu înseamnă mită.
Citat:

Daca oamenii inteleg sa functioneze doar cu mita, este pacatul lor, problema lor de constiinta. Dai, mergi mai departe iti vezi de viata. Asta e viata.
Tu ai mainile si constiinta curata. Nu ai nevoie de altceva mai mult. Nu se poate altfel, mergi mai departe, faci tot posibilul pe curat.
Ce mai rămîne curat dacă tu dai mită? Cel care dă e nevinovat, spui tu?
Să zicem că sunt proaspăt absolvent de teologie; toată viața mi-am dorit să fiu preot; unul bun. Am învățat din greu, profesorii spun că am calitățile necesare. Mă înscriu într-un concurs pentru ocuparea unei parohii „bune”, în inima tîrgului. În afară de mine, încă un candidat, prieten de-al meu, foarte bun și el. Un om cu sufletul curat.
Aflu că, dacă vreau să iau parohia, nu e atît de important concursul în sine, cît să mă pun bine cu protopopul și cu episcopul locului. Să le fac o vizită particulară, mă-nțelegi.
Fac așa, obțin parohia. Celălalt va ajunge ulterior la o parohie săracă, undeva la periferia unui oraș sau într-un sat.
Care dintre noi a făcut voia lui Dumnezeu și care pe a sa proprie? Am rămas ambii cu mîinile și cu inimle la fel de curate?

Yasmina 18.04.2016 09:09:27

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 620292)
La voi la multinațională va angajează după multitudinea de i-uri puse aiurea?

:))))
Destul de nostima asta !!!

Yasmina 18.04.2016 09:32:19

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620342)
Am scris deja doua postari, marginalii la Parabola iconomului nedrept (Luca 16).
Da' tu cum intelegi cuvintele lui Hristos din finalul parabolei?: ”Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii. Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.”


Chiar sunt extrem de curioasa cum se interpreteaza corect aceasta parabola.
Eu nu am reusit s-o inteleg (de deplin).

DragosP 18.04.2016 09:45:09

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 620348)
:))))
Destul de nostima asta !!!

Dar trist că sunt oameni, cu pretenții și much pe piept care n-au habar să scrie corect românește.

Yasmina 18.04.2016 10:00:35

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 620311)
Daca multinationalele dau faliment inseamna mai putini bani pt pensionari si
ceilalti salariati de la stat.Inseamna crestere impozitelor si taxelor pt celelalte
firme ca sa ocupere gaura din buget=> fie scaderi de salarii sau concedieri ai altor angajati care n-au
nici o treaba cu business corporate si asta pt ca in Romania 80 % din bugetul de taxe si impozite este
format de banul multinationalelor.

Pai statul nu-si permite salariile din acest domeniu.

Aiurea-n tramvai!

Vezi Doamne de asta supravietuim noi ca natie,ca ne arunca firimiturile multinationalele...
Din contra,seamana mai degraba cu un compromis si tare mi-ar place ca intr-o buna zi cei care au subminat Romania sa fie judecati la sange!

Valkorion 18.04.2016 10:10:46

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 620351)
Aiurea-n tramvai!

Vezi Doamne de asta supravietuim noi ca natie,ca ne arunca firimiturile multinationalele...
Din contra,seamana mai degraba cu un compromis si tare mi-ar place ca intr-o buna zi cei care au subminat Romania sa fie judecati la sange!

Exact! Nu suport sa mai vad zilnic inca o dovada ca tot ce conteaza in sistemul asta este banul. Sper sa se prabuseasca nu doar in Ro, ci la scara globala, asa cum s-a extins la scara globala. Capitalismul si comunismul sint orinduirile diavolului.

Yasmina 18.04.2016 10:49:59

d'ale romanilor!
 
Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 620350)
Dar trist că sunt oameni, cu pretenții și much pe piept care n-au habar să scrie corect românește.

Romaneste nu mai vorbesc decat taranii si incultii...astia cu studii isi permit acum sa vorbeasca numai in limbi straine ,in conversatiile de zi cu zi...
Ce naiba,nu mai putem fi atat de demodati incat sa mai vorbim romaneste,sa mai sarbatorim romaneste sau sa traim romaneste :78:

Nu stiu daca ati observat,ca multor romani plecati pe afara le este rusine ca sunt romani,ar fi vrut sa fie altceva italieni,francezi,americani ,congolezi numai romani nu!

Am si eu o doamna romanca,la biserica care vb cu mine numai in engleza,ceea ce este foarte bizar pt doua romance get-beget! Cand i-am atras atentia mi-a spus cu oarece ingrijorare ca nu doreste sa-si faca copiii "de ras"printre americani,caci copiii de altfel sunt nascuti acolo,americani deja... am simtit instictiv ca-mi vine sa vars!
Ca sa vedeti,chiar in mijlocul amestecaturii de rase si nationalitati,in USA niste romani se simt rusinati sa vb limba lor,sa nu care cumva sa se faca de ras ca ar fi emigranti...
La polul opus,mexicanii care traiesc in USA de vreo 30-40 ani nu invata nici o boaba engleza sau o invata la modul superficial,doar cateva fraze conversationale.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:28:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.