Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Grup de rugaciune (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15198)

dobrin7m 10.08.2013 21:21:45

"Primește această scurtă poruncă: iubește și fă ce vrei! Dacă păstrezi tăcerea, să fie din iubire; dacă strigi să fie din iubire; dacă indrepți, îndreaptă din iubire; dacă ierți, iartă din iubire. Rădăcina interioară să fie cea a iubirii, din această radacină nu poate ieși decât bine.
(Fericitul Augustin)

cristiboss56 10.08.2013 21:32:20

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 529956)
Frate draga , te rog chiar sa te inscri in cadrul acestui grup de rugaciune , initiat de colega noastra Delia , caci este nevoie de un suflu nou si chiar te rog mult sa ma inlocuiesti si sa faci programul meu din fiecare luni ale fiecarei saptamani . Personal ma rog pentru toti cei aflati in neputinte si nevoi de cateva ori pe zi , asa ca nu pun capat rugaciunilor de acest fel , ci doar parasesc un grup virtual de rugaciune , unde doar 5-6 se roaga saptamanal dupa un anumit program , pun suflet efectiv , iar restul nu au participat niciodata programului stabilit ( cele doua Acatiste saptamanal ) . De multe ori cand cineva cerea ajutor sa fie inlocuit pentru o anumita perioada , greu se gasea inlocuitor , iar inlocuitorul era tot din micul grup de 5-6 membri din cei peste doazeci ai grupului .Este nevoie si de oameni tineri ca tine , dar sa te ti de program , caci de comentatori precum bine vezi nu ducem lipsa , ci doar de rugatori !
Te rog sa iei legatura cu Delia , buna noastra prietena si sa te inscri , participand efectiv la program !
Cu drag :
Cristian

Cu ea sa iei legatura :delia31:1:

dobrin7m 10.08.2013 21:34:22

ma uitai printre radacinile mele si vazui o incalcitura de nedescris. incolaceli, si rasuceli, de radacini de tot felul. ce-o fi crescut acolo nu stiu. da mai bine zis cand o fi crescut? si casc gura sa spun un cuvant de iubire si cand ascult ce zic, ma ingrozesc. cuvintele ce le spun numai de iubire nu sunt. casc iarasi gura sa spun o rugaciune si stau si ascult, si nu aud nimic, ca si cum nici nu am vorbit. pai radacinile astea nu ma lasa, nici sa spun cuvinte de iubire , nici sa spun rugaciuni.
tot intrebandu-ma cum s-a intamplat toate astea am gasit, pusei inauntru samanta gresita. In loc sa pun samanta de iubire am pus altceva. si imi amintesc exact cum a venit un vanzator si mi-a vandut niste seminte spunand ca sunt de iubire si eu l-am crezut.

acu ce sa fac. ma duc la Fiul Omului care poate sa imi curete radacinile cele rele si sa imi dea seminte bune de iubire.
Pana atunci fratilor si surorilor aveti ingaduinta cu mine ca nu e usor sa cureti si apoi sa semeni din nou.

Lady Brightside 18.08.2013 16:09:55

Treceti printr-o perioada grea? Am observat ca aveti dispute din ce in ce mai des cu diferiti membri de pe forum.

Domnul sa va fie alaturi, sa va lumineze mintea si calea si sa va ajute sa treceti peste greutati!

dobrin7m 18.08.2013 17:05:23

Citat:

În prealabil postat de Lady Brightside (Post 530773)
Treceti printr-o perioada grea? Am observat ca aveti dispute din ce in ce mai des cu diferiti membri de pe forum.

Domnul sa va fie alaturi, sa va lumineze mintea si calea si sa va ajute sa treceti peste greutati!

va multumesc pentru urare, nu va faceti griji , rezist cu ajutorul lui Dumnezeu. S-au hotarat 3 amici , prieteni buni de pe acest forum sa ma faca praf ca sa dispar de aici. asa stiu ei sa isi manifeste credinta. Dar eu am rabdare pana se potolesc. e drept ca uneori mai cedez si eu ca sunt suflet nu piatra, dar cum am mai spus, am incredere deplina in Dumnezeu. fiecare va primi dupa largimea inimii sale.

inca odata va multumesc pentru gandul cel bun.

cristiboss56 18.08.2013 20:15:18

Citat:

În prealabil postat de Lady Brightside (Post 530773)
Treceti printr-o perioada grea? Am observat ca aveti dispute din ce in ce mai des cu diferiti membri de pe forum.

Domnul sa va fie alaturi, sa va lumineze mintea si calea si sa va ajute sa treceti peste greutati!

Toteauna " disputele" sunt mai lesne de observat de cei "binevoitori " si " ingijorarea " dvs. este (NE) justificata . Ne spalam rufele in familie , asa ca totul s-a sfarsit cu bine , asta pentru informarea corecta a dvs. !
Acest grup continua si mai intarit in rugaciune , ca tocmai aici este micul secret neobservat de dvs. : RUGACIUNEA TAMADUITOARE ORTODOXA !
Sa auzim numai de bine si in biserica dvs . !

cezar_ioan 18.08.2013 20:55:17

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 529962)
ma uitai printre radacinile mele si vazui o incalcitura de nedescris. incolaceli, si rasuceli, de radacini de tot felul. ce-o fi crescut acolo nu stiu. da mai bine zis cand o fi crescut? si casc gura sa spun un cuvant de iubire si cand ascult ce zic, ma ingrozesc. cuvintele ce le spun numai de iubire nu sunt. casc iarasi gura sa spun o rugaciune si stau si ascult, si nu aud nimic, ca si cum nici nu am vorbit. pai radacinile astea nu ma lasa, nici sa spun cuvinte de iubire , nici sa spun rugaciuni.

Bun. Luminare binecuvântată.

stoicadorina 18.08.2013 20:57:32

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 530783)
va multumesc pentru urare, nu va faceti griji , rezist cu ajutorul lui Dumnezeu. S-au hotarat 3 amici , prieteni buni de pe acest forum sa ma faca praf ca sa dispar de aici. asa stiu ei sa isi manifeste credinta. Dar eu am rabdare pana se potolesc. e drept ca uneori mai cedez si eu ca sunt suflet nu piatra, dar cum am mai spus, am incredere deplina in Dumnezeu. fiecare va primi dupa largimea inimii sale.

inca odata va multumesc pentru gandul cel bun.

O, daca ne-ar fi ingaduit sa cunoastem largimea sau micimea inimii celor ce la un moment dat ne fericesc sau ne supara... Cu mare tristete am citit schimbul de replici dintre cativa forumisti de toata lauda dupa parerea mea (printre care si tu). Suntem totusi oameni pacatosi chiar daca scriem sau vorbim ca niste sfinti!
Am participat in seara zilei de 14 august la privegherea prilejuita de hramul Adormirii Maicii Domnului. Lume multa, cald... Cand am ajuns la iconostasul pe care se afla icoana impodobita frumos cu flori, acesta fiind inalt iar eu scunda am atins icoana cu doua degete (nu fac de obicei asa dar acea icoana nu este scoasa decat cu ocazia hramului si voiam sa o ating si eu daca nu puteam sa o sarut). O femeie din spatele meu a sarit cu gura la mine si m-a facut in fel si chip ca mana e spurcata, ca e pacat si cate altele! Ne-am certat acolo in fata icoanei de fata cu preotul care miruia si cu lumea toata. Cand am ajuns amandoua la cealalta icoana ne-am cerut iertare asa cum se cuvine dar am plecat acasa cu inima grea si cu un nod in gat. Nu stiu nici acum daca am gresit eu, daca ea a gresit sau am dat dovada amandoua de lipsa de iubire, de lipsa de rabdare si de comportament necrestin.
De ce am povestit aceasta intamplare? Si femeia respectiva si eu suntem persoane umblate prin biserici si manastiri si care practicam credinta ortodoxa ca mod de viata.

dobrin7m 18.08.2013 21:08:19

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 530819)
O, daca ne-ar fi ingaduit sa cunoastem largimea sau micimea inimii celor ce la un moment dat ne fericesc sau ne supara...

Iti spun cu sinceritate draga dorina ca nici macar nu vreau sa cunosc largimea sau micimea inimii oamenilor. Dar tot cu sinceritate marturisesc ca ma bucur ca Dumnezeu daruieste tuturor, inclusiv mie, dupa largimea inimii fiecaruia, ca un Dumnezeu bun, iubitor si corect.
Ce merit sa primesc, si totodata fiecaruia dupa fapta lor.
Cunosc foarte bine asta, si multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce am primit pana acum.
Slava lui Dumnezeu pentru toate!

cristiboss56 14.02.2014 23:35:56

Suntem inca aici !
 
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu , acest Grup de Rugaciune isi continua existenta si deja suntem un grup unit , care de aproape doi ani ne indeplinim cu drag misiunea noastra .
Multi au carcotit pe la colturi , crezand ca acest grup nu va rezista , dar spre nesatisfactia lor ii anuntam ca suntem aici si ne rugam cu binecuvantare primita de la preot , avem un program strict , pe zile si perioade , cu Acatiste stabilite de comun acord .
In fine , numarul celor care au apelat la acest Grup de Rugaciune , a fost in crestere , si le multumim pentru increderea si dragostea lor .
Multumim initiatoarei si coordonatoarei acestui Grup , colegei si prietenei noastre Delia , care a stiut mai mereu sa urneasca spre bine grupul , chiar si in clipele mai grele .
Iata , dragii mei actualizarea pomelnicului pentru care ne rugam zi de zi !




1. Angelica, nepoata de 13 ani a d-nei Vasilica (Hartford)
2.
3. Vlad Alexandru Toma din Memphis, baietelul de 5 ani jumate, bolnav de cancer
4.
5.
6. Mihaela-Teodora, studenta la medicina
7. Geanina, profesoara de religie din Galati, pensionata la 34 de ani pe caz de boala, maladia Lobstein (boala oaselor de sticla)
8.
9. Mihai, userul Cel Mandru
10. Elena si Florică, dupa cum au spus, sunt intr-o situatie critica, locuiesc in padure si Elena probabil a nascut intre timp
11. Patricia Diana Maria, fetita de 5-6 anisori
12. Dumitru
13. Steliana - colega de forum patricia2006
14. Adrian-Vasile - a suferit un accident de motocicleta
15. Maria (colega de forum Mara2008)
16. Viorel (tatal Patriciei 2006)
17.
18. Silvia
19. Gafia - bolnava de cancer
20. Horatiu Nicolae -bolnav de cancer
21. Vasile
22. Maria
23. Cristian-Stefan
24. Elena
25. Irina Elena
26. Constantin
27. Ana
28. Elena (bunica colegei de forum Laura19) -sufera de dementa
29. Victoria (soacra lui Cristibos) -suspecta de cancer
30. Ionut
31. Maxim
32. Ovidiu (fiul doamnei Vasilica -Hartford)
33. Alexandra-Denisa, fetita din Iasi, de pe topicul deschis de Florin Ionut, a carei situatie infioratoare m-a cutremurat (i se desprinde pielea de pe ea). Doamne sfinte, ai mila de biata fetita nascuta in lanturile acestei crunte boli.
34. Katiusa ( probleme neurologice si familiale).
35. Grigorie
36. Cristina (matusa lui Myself)
37. Robert-Stefan (fiul Simonei).
38.
39. Alice-Gabriela (a cerut ajutor pe forum)
40. Pavel-Nicusor
41. Georgiana (a cerut ajutor pe forum)
42. Ana ( bunica lui miself00)
43. Ciprian (baiatul din Timisoara)
44. Ilie (a se vedea mesajul dnei Icamilin)
45. Viorel ( detalii pe pagina mea http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=2348
47.
48. Traian
49. Parascheva ( mama lui Traian )
50. Ion ( tatal doamnei Annyta )
51. Ioan (sotul doamnei icamilin)
52. Dumitru (myself) - sa se intoarca la ortodoxie
53. Marcel-Ionut (forum)
54. Mariana-Antigona
55. Gabriela (gabriela8)
56. Florentina - operata la cap.
57. Anisoara - depresie
58. Mihai - depresie
59. Simona-Georgiana - hipotirodism
60. Ciprian-Mihai - hipotiroidism
61. Ion- probleme cu un cheag de sange pe creier
62. Maria Horia- bolnava de cancer ( cititi va rog si aici http://sunt-bolnava.blogspot.ro/)
63. Lazar.
64.
65. Petre (a cerut ajutor pe forum).
66. Cezar Octavian (nu e bolnav fizic, dar puteti sa va rugati, care doriti, sa il miluiasca Dumnezeu).
67. Culai
68. Alin-tigerAvalo9-multiple probleme de sanatate
69. Elizabeta- bolnava de cancer (colega de forum )
70. Claudiu- claudiutomsa-bolnav de cancer
71. Mariea- multiple probleme de sanatate-cumatra Marei 2008
72. Doina-multiple probleme de sanatate
73. Dumitra-bolnava de cancer
74. George
75. Petre - cancer la esofag - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15950
76. Cezar Octavian cu familia (colegul nostru de forum ioan cezar).
77. Diana Elena (leucemie acuta, va suferi un transplant in Italia)
78.
79. CATALIN TEODOR - colegul de forum Bluester, deznadajduit.
80.
81.
82. IONUT - baiatul cu cancer osos de la Marie Curie
83. LUMINITA, NARCISA si ANTONIU - stau intr-o Dacie, Narcisa are probleme de sanatate.
84. Irina - pusa in atentie de Gracchus.
85. Maria-Luiza, vaduva lui Florin, pentru a o intari Domnul sa treaca peste moartea prematura a sotului si sa isi poata creste copilul.
86. Iulia
87. Ioana
88. Maria
89. Otilia
90. Daniela sa vina degraba la Dumnezeu cu pocainta si pentru luminarea mintii pentru cunoasterea Adevarului.
91. Dina
92. Stefania
93. Anca
94. Aurel
95. Paula
96. Iosif
97.
98. Rodica (Rodica50)
99. Cezar Adrian - baiat de 14 ani cu probleme mari de comportament - propus de Tina06
100. Claudia - mama lui.
101. Raluca Mihaela -fiica nasei lui kikyo_ea, in pericol de septicemie in urma unei operatii
102. Florica - batrana cu un accident cerebral
103.
104 .Valeria
105. Flavius
106. Liliana
107. Valeria
108. Daniela-fetita bolnava de cancer in varsta de 8 ani - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...598#post531598
109. Daniel
110. Maria
111. Corina
112. Maria
113. Mihaela
114. Iuliana
115.
116. Laurentiu (userul Heaven) cu mama Veturia, tatal Marin, fratele Ciprian, bunica Maria (care are probleme cu alcoolul)
117. Ionut Laurentiu - pus in vedere de Rodica
118. Irina Alexandrina si Lucian Bogdan -propusi de kikyo_ea





+ ADORMITI

+ Rebecca (fiica dnei Bogman)
+Tudor (bunicul lui Raoul)
+Carmen (userul Hionia)
+ Ileana (pusa in atentie de LaraG)
+ Mihail Răducu (tatal unei foarte bune prietene)
+ Eva (fina dnei Icamilin)
+ VALER
+ RADU-STEFAN
+ MARIA - mama forumistei Albinutza
+ GRIGORE
+ ION
+CARMEN
+CORNELIA
+ MIHAI (cumnatul lui MoshNeagu)
+ MARIA
+ FLORIN
+ Anabela
+Ovidiu
+ Ileana
+ Lenuta
+ Mitica
+Pr.Iustin Parvu
+
+ Ioan
+ Catalin ( fost coleg de facultate cu Florin Ionut de pe forum , plecat la Domnul !http://www.crestinortodox.ro/forum/s...472#post525472
+ Mihai, fratele doamnei Icamilin
+ Petrică ( un coleg al lui Florin Ionut de pe forum )
+ Ion – bunicul lui Laurentiu (Heaven)- care si-a luat singur viata. Nu poate fi pomenit la Sf. Liturghie.
+ ANDRADA - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16017
+ Cornelia, sora doamnei Icamilin
+ Radu
+ Elena, prietena colegei noastre de forum, Mirela_t

*Locurile libere aparute la vii , sunt a celor care au plecat la Domnul !
http://www.crestinortodox.ro/forum/group.php?groupid=27

Doamne ajuta !


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:07:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.