Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

Inorogul 14.11.2014 19:05:44

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 572616)
Un motiv al renuntarii la/masturbare poate fi ca ti se face pur si simplu scarba,

Nu ma pot abtine :)))).

Asta nu face totusi din stoarcerea cosurilor un pacat, nu? O fi scarbos, dar uneori este sanatos. Stersul la fund mi se pare si mai scarbos. E un motiv de renuntare? :)))

catalin2 14.11.2014 19:08:09

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572580)
Test pentru clasa pregatitoare!
Incercuiti cuvantul care nu se potriveste in urmatoarea serie:
frica, firesc, dulceata, bucurie.

O sa incerc si eu: mi-e frica de faptul ca adminul o sa te incercuiasca in curand, ceea ce e firesc, iar noi o sa simtim bucuria de a nu mai gusta "dulceata" ironiilor tale la adresa credintei.

Inorogul 14.11.2014 19:09:18

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 572619)
O sa incerc si eu: mi-e frica de faptul ca adminul o sa te incercuiasca in curand, ceea ce e firesc, iar noi o sa simtim bucuria de a nu mai gusta "dulceata" ironiilor tale la adresa credintei.

Subreda-ti mai e credinta! :D

fallen 14.11.2014 19:19:21

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572608)
Remuscarile de dupa avort nu le au doar crestin-ortodocsii. Stiai? Ti-ai pus intrebarea de ce nu au doar crestinii ortodocsi, care isi iau seva moralitatii direct de la adevaratul Dumnezeu, remuscari dupa ce avorteaza? De ce au remuscari si nenorocitii care nu stiu adevarul despre Hristos sau Dumnezeul crestin-ortodox?

Cu toate ca sunt botezata si am frecventat, o perioada scurta, incopilarie, bis ortodoxa ( dupa care am luat o pauza, am zis ca ma pot intoarce oricand), la vremea cand s-au intamplat cele rele habar nu aveam ca este atat de grav...( cu toate ca am trecut chiar prin fata bisericii cand m-am dus in locul respectiv, la fel si cand veneam sau ma duceam la intalnire, am zis ca nu-i nimic, cat de curand ma voi casatori si voi avea copii, si asta este, imi voi spala pacatele).
Acum lumea ma vede ( atat cei bisericosi cat si restul lumii, ateii) probabil ca pe o ipocrita patetica, care si-a trait tineretea n pacate si desfrau, si acum vazand ca nu-i mai merge, a ajuns rau, n-o ia nimeni de nevasta si/sau nu o respecta, nu vrea sa-i faca copii, acum se pocaieste si spera ca mai poate s-o dreaga...

fallen 14.11.2014 19:30:40

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572618)
Nu ma pot abtine :)))).

Asta nu face totusi din stoarcerea cosurilor un pacat, nu? O fi scarbos, dar uneori este sanatos. Stersul la fund mi se pare si mai scarbos. E un motiv de renuntare? :)))

Multa lume nu se poate abtine, asta este...
Dar totusi cred ca toata lumea prefera, sau ar trebui, sa se iubeasca cu sotul sau sotia, si sa gaseasca maximul de satisfactie in asta. Din pacate sunt putini cei care chiar o gasesc, fiind nevoiti sa caute in alta parte sau sa o gaseasca singuri..poate ca mi s-a parut mult prea patetic ca treaba respectiva sa se intample cu partenerul dormind alaturi nepasator, asa ca...better forget it...( cum spuneam si cu Craciunul, daca manancitoti cozonacii inainte...ti se cam apleaca ( iarasi nu-i inteleg neam pe aia care-n ziua de Craciun, Pasti, pleaca de acasa sa manance shaorma si mac in oras...sau sa inghete de frig prin parc sau prin scara blocului cu gagica...oare le e rusine sa mearga acasa la ai ei, sa stea la masa, daca chiar le place fata?)

catalin2 14.11.2014 19:54:54

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572572)
Efectiv nu imi dau seama ce inseamna alta religie. Ordoxismul este o alta religie sau nu? Catolicismul? Protestantismul? Adventismul? Iudaismul? De ce o religie esta o "alta" si alta religie este o "asta"? Majoritatea face regulile? ...N-as crede :). Iaca, asta da evolutie!

Alta religie decat cea pe care o are el si pe care o au si parintii. Pana la o varsta parintii fac regulile, banuiesc ca pe tine nu te-au lasat de la 5 ani sa te descurci singur.
Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572572)
UAU!!! Cum a devenit el ortodox? Cu forta? A vazut tote variantele posibile si a ales de unul singur, major fiind? Are dreptul sa aleaga sau e cu japca?
Eu am spus sa invete despre ortodoxism, budism, iudaism etc.. Nu sa invete sa fie un bun crestin/musulman/budhist, alterandu-si stilul de viata, conform interpretarilor umane conferite "invataturilor" prezentate de vreo religie, oricare ar fi aceasta.

Pana la o varsta parintii fac alegerile, nu copiii. Daca tu ai parinti atei sunt sigur ca nu o sa te invete despre ortodoxie, ci despre valorile in care cred ei. Chiar daca acestea ar fi sa studiezi toate religiile. Pentru cineva ortodox asta e doar o prostie, ba chiar mai mult. Pentru un ateu religiile pot fi, in cel mai fericit caz, obiecte interesante de studiu, dar pentru un crestin (ortodox) sunt niste credinte gresite care practica de fapt inchinarea la ingerii cazuti. In niciun caz nu va dori ca si copilul lui sa se convertesca la asa ceva.
Inca odata evidentiez ce spuneam in precedentul mesaj, tu (si ceilalti atei) vreti de fapt sa inlocuiti credinta crestina si valorile crestine cu ceea ce cred ateii, valorile lor. Am repetat de cateva ori, pana acum vad ca nu ai inteles exact de ce e asa. Pe scurt: studierea tuturor religiilor si alegerea uneia este conceptia doar a unui ateu, nu si a unui crestin. Deci tu spui sa se inlocuiasca concpetiile crestine cu unele atee. Si unde e obiectivismul?
Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572572)
Nu doresc sa se introduca nimic cu caracter ateu, ci doar stiintific. Atat! Tu esti aproape la fel de ateu ca si mine. Nu crezi in mii de zei in care nu cred nici eu. Un sigur zeu face diferenta intre noi, dar diferenta de credinta este infima.

E acelasi lucru. Sa vedem inca odata: tu spui sa se studieze doar stiinta, fara credinta sau crestinism. Si asta ce e, nu ce crede un ateu? Adica spui sa se inlocuiasca crestinismul cu ateismul, credinta crestina cu credinta atee. Nu prea pare corect, tinand cont ca avem sub 1% atei in Romania. Comunistii au facut-o cu forta.
Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572572)
Ateismul este o credinta in aceeasi masura in care chelia este o culoare a parului si necolectarea de timbre este un hobby. Eu nu spun ca nu exista Dumnezeu/Allah/Zeus/Mos Craciun. Eu spun doar ca dovezile aduse in sprijinul existentei acestora sunt insuficiente si, de multe ori, gresite din punct de vedere logic.

Tot ce crede un om e credinta lui. Noi credem ca exista Dumnezeu. Tu crezi ca nu exista, ci doar ce se vede. Tot credinta e, ceea ce crezi tu. Aceste afirmatii ale credintei se numesc dogme. Deci tu crezi intr-o forma de credinta, ateismul, care are dogme, date de afirmatiile considerate adevarate a ceea ce crezi. De exemplu noi spuneam ca Dumnezeu a creat lumea ca in facerea, tu spui ca teoria evolutionsita, Big-Bang-ul, etc. au creat lumea. Ateul de obicei se inchina la stiinta, pe care o vede ca origine a tot ce exista si solutie a tuturor problemelor.
Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572572)
Ha! Eu sunt crestin, la minte ta. Am fost botezat. Un preot a turnat apa pe mine si a cantat in tot acest timp.

Daca ai fost botezat nu inseamna ca esti crestin, arata doar ca parintii tai nu erau dusi cu pluta si te-au botezat. La referendum banuiesc ca nu spui din aceasta cauza ca esti crestin, cand de fapt esti ateu, doar daca nu intelegi nimic.
Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572572)
Nu exista doctrina atee. Nimeni nu actioneaza fata de semeni si mediul inconjurator din convingeri ateiste.
Faptul ca Musolini era ateu este la fel de relevant cu faptul ca ii placeau filmele alb-negru.
Nimic din ceea ce a facut nu a avut ca motivatie lipsa credintei in vreun zeu sau lipsa placerii la filmele color.

Ti-am explicat mai sus, ateismul este o forma de credinta, cu doctrina si dogme. Are si un set de principii morale. Comunismul inca de la Marx se baza pe ateism si desfiintarea religie. Aproape toti comunistii erau atei, de aceea si multi evrei erau impotriva comunismului si a confratilor lor (cei mai multi comunisti fiind evrei, inclusiv Marx).
Musolini a fost mai intai comunist. Apoi a inventat fascismul. Fiecare om actioneaza in functie de principiile, credinta si valorile pe care le are. Exista si o poveste cu Musolini care a vrut sa arate ca Dumnezeu nu exista si a cerut sa fie traznit daca exista. Nu s-a intamplat asta, dar a murit spanzurat de un garaj, mai tarziu.

abaaaabbbb63 14.11.2014 21:20:53

Woooow, ati scris mult azi. Se pare ca ati avut ce discuta, eh? Iata si contributia mea adusa discutiei:

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 572544)
Mă, mă lași cu neutralitatea ta?
Da' de ce să fie dom'le neutralitate într-o țară ortodoxă?

Nicaieri in lege nu scrie ca Romania este o teocratie bazata pe religia ortodoxa. Statul nu se afiliaza cu nici o religie, deci Romania nu este o tara ortodoxa. Romania este a tuturor romanilor, nu numai a ortodoxilor.

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 572557)
Totusi Romania este o tara majoritar ortodoxa,deci nu este nimic rau sau fortat sa existe icoane cu Iisus.
Daca acestor minoritati nu le convince"sistemul" nu au decat sa-si faca scoala lor:scoala evreiasca,scoala musulmana,scoala pt atei,etc...
De ce o mana de minoritati sa schimbe mersul lucrurilor pt majoritatea???
Eu asta nu pricep cand vine vb despre minoritati...Sunt exact ca ala pe care nu il lasi sa moara apoi nu te lasa el sa traiesti!


N-am zis ca e ceva rau in icoane in scoli publice. Dar in momentul in care agati o icoana, sa fii pregatit sa agati si alti idoli ale altor religii.

Mi se pare mie, sau scoala "publica" nu se numeste si ortodoxa? Pe principiul spus de tine, ar trebui sa fiecare religie sa-si faca scoala ei, inclusiv scoala crestin-ortodoxa, si sa lase toata lumea scolile publice in pace (n-ar fi o idee asa rea, dar parca sunt prea multe scoli private).

Pentru ca minoritatile acelea au exact aceleasi drepturi ca si tine. Nu esti mai presus decat nimeni in tara asta daca esti ortodox, si nu esti mai inferior daca esti alta religie. Nu-mi amintesc sa fie mentionat undeva ca Romania este o teocratie.

DragosP 14.11.2014 22:26:54

Dacă spui de două ori o prostie, nu-i crește valoarea, sp știi!

Yasmina 15.11.2014 03:27:09

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 572630)
Woooow, ati scris mult azi. Se pare ca ati avut ce discuta, eh? Iata si contributia mea adusa discutiei:



Nicaieri in lege nu scrie ca Romania este o teocratie bazata pe religia ortodoxa. Statul nu se afiliaza cu nici o religie, deci Romania nu este o tara ortodoxa. Romania este a tuturor romanilor, nu numai a ortodoxilor.




N-am zis ca e ceva rau in icoane in scoli publice. Dar in momentul in care agati o icoana, sa fii pregatit sa agati si alti idoli ale altor religii.

Mi se pare mie, sau scoala "publica" nu se numeste si ortodoxa? Pe principiul spus de tine, ar trebui sa fiecare religie sa-si faca scoala ei, inclusiv scoala crestin-ortodoxa, si sa lase toata lumea scolile publice in pace (n-ar fi o idee asa rea, dar parca sunt prea multe scoli private).

Pentru ca minoritatile acelea au exact aceleasi drepturi ca si tine. Nu esti mai presus decat nimeni in tara asta daca esti ortodox, si nu esti mai inferior daca esti alta religie. Nu-mi amintesc sa fie mentionat undeva ca Romania este o teocratie.

Dar de ce sa faca tocmai Romania asa?
Ai fost tu pe alte continente si ai vazut prin scoli in Japonia,pe Iisus?
Sau in Africa?sau in India?Pe aceste continente crestinii sunt in minoritate si nu au cerut nimanui sa-si agate icoane prin scoli,decat daca sunt scoli infiintate de crestini,ale lor proprietate personala!
Du-te si pune icoane ortodoxe in scolile de musulmani si dupa aia spune-mi ce se intampla?!

Oricine vrea icoanele altui idol si studierea altei religii in scolile publice din Romania -in care recesamantul arata ca este o tara majoritar ortodoxa,nu are decat sa-si construiasca propriile scoli si sa faca acolo tot ce doreste fara sa mai deranjeze MAJORITATEA.

Mihnea Dragomir 15.11.2014 09:03:30

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 572630)

Nicaieri in lege nu scrie ca Romania este o teocratie bazata pe religia ortodoxa.

Nu, nu scrie. Nu scrie in nicio lege nici ca este un stat laic.

Citat:

Statul nu se afiliaza cu nici o religie, deci Romania nu este o tara ortodoxa. Romania este a tuturor romanilor, nu numai a ortodoxilor.
Prin "a tuturor romanilor", ati inclus cumva si pe ortodocsi ? Pentru ei, e important sa aiba icoane la scoala.

Citat:

N-am zis ca e ceva rau in icoane in scoli publice. Dar in momentul in care agati o icoana, sa fii pregatit sa agati si alti idoli ale altor religii.
Pai, sunt. Sunt agatati tot felul de idoli. Si sunt agatate tot felul de citate din tot felul de carti "sfinte". Cand eram eu la scoala, era agatat, pe langa portretul lui Ceausescu in fiecare clasa, idolul Marx. Sfantul Engels. Directorul avea in vitrina, in cancelarie, "opera" lui Lenin in nu stiu cate volume. Pe pereti, odihnea planul cincinal.

In prezent, situatia nu difera fundamental. Am vazut "Declaratia Drepturilor Omului si Cetateanului" si tot felul de alte lucruri pe care ateismul le idolatrizeaza si ucide in numele lor. In numele lor, ateismul a executat in numai 4 ani de revolutie franceza mai multi oameni decat a executat catolicismul in opt secole in toata Europa.

Citat:

Mi se pare mie, sau scoala "publica" nu se numeste si ortodoxa? Pe principiul spus de tine, ar trebui sa fiecare religie sa-si faca scoala ei, inclusiv scoala crestin-ortodoxa, si sa lase toata lumea scolile publice in pace (n-ar fi o idee asa rea, dar parca sunt prea multe scoli private).
Nu ar fi deloc rau. De ce statul sa se considere misionat sa se ocupe de instructiunea publica ? Apararea, ordinea de drept si justitia sunt atributiile fundamentale ale statului chemat sa sprijine "binele comun". Apararea granitelor tarii, apararea orasului meu de talhari: asta, eu nu pot face singur. Nici cu ajutorul vecinilor. Nici parohia mea nu se poate ocupa de asta. Nici episcopul meu. Pentru asta, am neaparata nevoie de stat si pentru acest bine comun sunt de acord sa pun o parte din bani la mijloc. In schimb, ce invata fiul meu la "stiintele comunicarii" si la "stiintele vietii si Terrei" cum au nenorocit astia denumirile de "limba romana" si "biologie", nu e neaparat apanajul statului. De asta pot sa ma ocup eu. Vecinii mei, parohia mea, episcopul meu.

Citat:

Pentru ca minoritatile acelea au exact aceleasi drepturi ca si tine. Nu esti mai presus decat nimeni in tara asta daca esti ortodox, si nu esti mai inferior daca esti alta religie.
Eu nu am auzit pe niciun ortodox (in deplinatatea facultatilor mintale) sa protesteze ca in scoli unde exista un numar semnificativ de copii de alta religie sa existe si simbolurile lor religioase. Copiii trebuie sa se simta la scoala ca acasa. Daca, acasa, il au pe Buddha in baie, atunci e normal sa il aiba si la scoala. Nu de alta, dar pentru ca expresia "ma duc la buda" sa capete sens...
Ca si catolic, nu am deloc obiectii ca in scolile cu majoritate ortodoxa (cam toate, adica) sa existe icoane ortodoxe. Nu am auzit de niciun catolic ca ar fi protestat contra icoanelor ortodoxe. Dar nu am auzit de niciun protestant sa...protesteze, desi multi dintre ei au ce au cu icoanele. Singurii care protesteaza sunt ateii militanti. Primii au facut-o cei care, precum Gabriel Andreescu, sunt stipendiati de oculte multinationale, dupa care s-au luat si fraierii care nu au perceput niciun ban din asta, ci o fac din convingere, precum dv.

Citat:

Nu-mi amintesc sa fie mentionat undeva ca Romania este o teocratie.
Teocratie inseamna ca puterea seculara sa fie asigurata direct de sacerdoti. Numai exceptional au existat teocratii in Europa. Republica de la Geneva condusa de Calvin e un rarissim exemplu. Sau Florenta, pentru cativa ani, pe vremea lui Fra Savonarola. In prezent, singura teocratie crestina este Cetatea Vatican. Vedeti dv, nu incapem toti acolo, ca sa putem avea icoane in scoli. Noi vrem sa avem icoane la noi, in statele noastre ale caror cetateni suntem.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:48:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.