Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cel mai greu lucru de indeplinit (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6386)

tigerAvalo9 28.05.2009 09:09:36

Cel mai greu lucru de indeplinit
 
Care este cel mai greu lucru de indeplinit dupa dumneavoastra?Parerea mea:Acela de a fi OM!Omenia este un lucru care nu il au toti si pentru noi crestinii este foarte important.Era cantecul lui Cristian Pomohaci:A fi om ii lucru mare ,a fi domn ii o intamplare.Mare adevar .

2io 28.05.2009 09:20:25

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 141423)
Care este cel mai greu lucru de indeplinit dupa dumneavoastra?Parerea mea:Acela de a fi OM!Omenia este un lucru care nu il au toti si pentru noi crestinii este foarte important.Era cantecul lui Cristian Pomohaci:A fi om ii lucru mare ,a fi domn ii o intamplare.Mare adevar .

Pentru cei care inteleg semnificatia termenului om...

Pentru mine, cel mai greu lucru de indeplinit este sa urmez cuvantul:
"[SIZE=3]ti-a ajuns lauda ca ocara?[/SIZE]" (bineinteles ca asta presupune si ca ocara nu mai afectecteaza intr-o mare masura sufletul, umplandu-l de manie si, din pacate, urmand cu fapte manioase)

vsovi 28.05.2009 09:46:33

cel mai greu lucru este de a le iubi pe ale tale, a cauta la ale tale, dar nu doar pentru faptul ca sunt ale tale, shi pentru pofte shi placeri, pentru iubirea shi fericirea bogatiei, a proprietatzii, sa te bucuri ca sunt ale tale de aia sa le iubeshti, caci proprietatea nu are nici o valoare duhovniceasca daca este mai presus de desavarshire, ci proprietatea ca iubire trebuie sa fie in urma desavarshirii shi neprihanirii, caci omul nefacand deosebirea dreapta a ceea ce se cuvine sa detzina in proprietate, ce sa stranga, ce sa slujeasca, ce sa adune, omul crede ca iubirea cauta la ale sale pentru ca sunt ale sale, lucru care este un egoism pur... caci ne spune rugaciunea ceea ce trebuie sa agonisim:

"a ta folosintza agonisind Preacurata shi cu rugaciunile tale din nevoi izbavindu-ne, cu crucea fiului tau pretutindenea fiind pazitzi, dupa datorie, pe tine totzi cu BUNA CREDINTZA te slavim"

adrian010155 28.05.2009 16:09:33

tigerAvalo9, prin acest toipic m-ai invitat sa ma mai privesc inca o data si iar m-am speriat. Sunt multe, multe lucruri care, pentru mine sunt cel mai greu de indeplinit. Ar fi greu sa fac un clasament asa ca le voi aduna pe toate in intr-o singura formula. Cel mai greu lucru de indeplinit, pentru mine, este sa fiu placut lui Dumnezeu. Nu trece zi in care sa nu fac lucruri care ma scot din postura de om placut lui Dumnezeu. Asta e. Eu continui totusi sa ma straduiesc.

Hartford 28.05.2009 19:29:28

Bun topic
 
Pentru mine cel mai greu e sa-mi iubesc dusmanul adica il iert dar nu-l uit.
Iarta-ma Doamne.

patinina34 29.05.2009 01:28:31

Cel mai greu lucru de indeplinit este diferit pe masura ce anii se scurg.
De fiecare data cind exista o problema realizezi ca apare un alt tip de dificultate in a indeplini ceva.

Cind eram la varsta scolii erau examene de luat, era greu.
Cind am fost la varsta alegerii unui sot si a stabili bazele unei familii a fost altceva greu de indeplinit.
Cind a venit baiatul pe lume, erau alte dificultati de indeplinit.
Alegerile in viata - mi se par grele, deoarece renunti la ceva pentru altceva.
Deci acum, la maturitate, mi se pare greu de pazit sanatatea care este pretioasa, sau de pazit sufletul de pacate, care sint la tot pasul.
Cel mai greu totusi de-a lungul vietii mi se parea si mi se pare si acum, este faptul ca uneori ai de a face cu persoane care au dificultati de a recunoaste adevarul uneori ( si asta pentru diferite motive sau interese personale) si asta mi se pare greu de trecut cu vederea.

andreicozia 29.05.2009 18:13:42

Lupul
 
Lupta interioara (cu sine)

Intr-o seara, un batran indian ii explica nepotului sau ce lupta teribila se da in interiorul fiecarei persoane.
Si ii spunea asa:
Exista in fiecare dintre noi doi lupi.


Lupul Raului. El este furia, gelozia, invidia, tristetea, regretele, aroganta, cupiditatea, vinovatia, inferioritatea, minciuna, orgoliul, superioritatea si egocentrismul..

Lupul Binelui. El este bucuria, pacea, iubirea, speranta, linistea, modestia, bunatatea, bunavointa, generozitatea, adevarul si compasiunea.

Dupa o clipa de gandire nepotelul il intreaba:
''Bunicule si care lup castiga?''
La care batranul ii raspunde simplu:


'Cel pe care il hranesti'

Adelinne 29.05.2009 18:41:07

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 141535)
Pentru mine cel mai greu e sa-mi iubesc dusmanul adica il iert dar nu-l uit.
Iarta-ma Doamne.

Dar nici nu te razbuni ...ceea ce este bine ,nu?
Am multe exemple in jurul meu care cauza razbunarea...ohh sa ne rugam cu totii mult asta zic eu.

Adelinne 29.05.2009 18:41:51

Citat:

În prealabil postat de Adelinne (Post 141805)
Dar nici nu te razbuni ...ceea ce este bine ,nu?
Am multe exemple in jurul meu care cauta razbunarea...ohh sa ne rugam cu totii mult asta zic eu.

scuze pt greseala

Adelinne 29.05.2009 18:48:17

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 141784)
Lupta interioara (cu sine)

Intr-o seara, un batran indian ii explica nepotului sau ce lupta teribila se da in interiorul fiecarei persoane.
Si ii spunea asa:
Exista in fiecare dintre noi doi lupi.


Lupul Raului. El este furia, gelozia, invidia, tristetea, regretele, aroganta, cupiditatea, vinovatia, inferioritatea, minciuna, orgoliul, superioritatea si egocentrismul..

Lupul Binelui. El este bucuria, pacea, iubirea, speranta, linistea, modestia, bunatatea, bunavointa, generozitatea, adevarul si compasiunea.

Dupa o clipa de gandire nepotelul il intreaba:
''Bunicule si care lup castiga?''
La care batranul ii raspunde simplu:


'Cel pe care il hranesti'

La fel cred si eu :lupta cu sinele (..''lupul'' )este grea si faptul ca mereu cautam ale noastre..in loc sa ne pese mult de ceilalti ...sa ne ajutam unii pe altii ,sa cladim Raiul aici in sufletele noastre ...se poate ,dar vrea lumea?
De curand am simtit ca nu este unitate in familie , in fapte ....s-ar putea face lucruri marete daca ne-am uni fortele ,zic eu (iertare daca supar).


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:57:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.