Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Pomelnicul, in mai multe biserici simultan! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7446)

clementia 31.10.2009 08:59:14

Pomelnicul, in mai multe biserici simultan!
 
1.Un apropiat al familiei mele, care este calugar imi spune recent, la rugamintea mea de a o trece in pomelnicele lui pe fiica mea care are o problema de sanatate , imi spune ,sa faci sa fie pomenita in cat mai multe biserici.
Cine-mi poate explica de ce ? Nu l-am intrebat atunci si nici alta data cand am avut ocazia pe el personal de ce, ptr ca nu mi-am adus aminte sa fac asta. Si de multe ori noi cei din preajma lui sau din cercul meu de apropiati nici macar nu carctim la ce ne spune sa facem, in ideea ca e de bine oricum , cum ne indruma el.
Va rog ,daca stiti luminati-ma si pe mie.
Multumesc

La maslu.

2.O alta intrebare. Aseara la maslu, o intreb pe doamna care vindea lumanari daca se mai practica ideea de a aprinde lumanare in punga cu faina si alta in sticla de ulei care le punem pe masa in timpul slujbei.Asa se proceda cand am fost eu ultima data. Doamna imi raspunde nu, si ma indruma sa cumpar 7 lumanari si sa le aprind afara , sa arda chiar in timpul acela.
Mai tarziu, la un moment dat in timp ce toti eram ingenunchiati si preotul citea o rugaciune, l-am auzit atragand atentia cu blandete unei persoane :" stinge lumanarea,..nu e mort!"
Atunci lumanarile mele ??? !!!! Cine stie ? va rog frumos .....

costel 31.10.2009 09:22:40

Clementina, daca sunt mai multe persoane care o pomenesc pe fiica ta este bine. Insa, nu trebuie sa crezi ca daca se roaga un singur om, rugaciunea nu este ascultata. Daca nu ai posibilitatea sa o pomeneasca si alti preoti, este de ajuns pomenirea facuta de un singur preot. Credinta sa aveti si veti gasi alinare.

Cat despre lumanari, asa este: e bine sa arda. Dar multi preoti interzic acest lucru in biserica, cer sa fie aprinse afara - pentru a feri pictura de fum. Nu te intrista ca le-ai aprins afara.

Sa va daruiasca Dumnezeu putere ca prin toate sa va bucurati de darurile Sale. Sanatate fetitei.

anne 31.10.2009 09:31:15

Asa este bine...
 
[quote=clementia;177505]1.Un apropiat al familiei mele, care este calugar imi spune recent, la rugamintea mea de a o trece in pomelnicele lui pe fiica mea care are o problema de sanatate , imi spune ,sa faci sa fie pomenita in cat mai multe biserici.
Cine-mi poate explica de ce ? Nu l-am intrebat atunci si nici alta data cand am avut ocazia pe el personal de ce, ptr ca nu mi-am adus aminte sa fac asta. Si de multe ori noi cei din preajma lui sau din cercul meu de apropiati nici macar nu carctim la ce ne spune sa facem, in ideea ca e de bine oricum , cum ne indruma el.

Dragă clementia, asa este bine... mai ales cand sunt probleme de sanatate. Asa cum la Sf. Maslu e bine sa fie sapte preoti asa si dvs. ati putea da rugaciuni la sapte biserici (manastiri) pentru sanatatea fiicei dvs. . Rugaciunea e mult mai puternica atunci cand e facuta de mai multi preoti deodata. Evident, acest fapt NU E BATUT IN CUIE... De multe ori, cu o credinta puternica, lacrimile mamei la rugaciune pentru copiii ei fac cat rugaciunile a sapte preoti!!!
Dar revin si spun...asa e bine.Cerem ceva de la Dumnezeu... sa dam si noi putin din jertfa noastra, ajutand in acelasi timp manastirea(biserica) la care platim pomelnicul.
Doamne ajuta si multa sanatate tuturor ...:6:

clementia 31.10.2009 10:35:00

va multumesc ,ca va osteniti sa-mi raspundeti!

eu-cristina83 31.10.2009 10:39:39

Mi-am intrebat si eu duhovnicul daca este bine sa dau pomelnice la 7 biserici pt. rezolvarea unei probleme si mi-a spus ca este bine dar nici rau nu e daca nu o fac.E bine pt. ca se roaga mai multe persoane, dar nu ca trebuie neaparat. Degeaba se roaga altii pt. tine daca tu nu ai credinta si nadejde. Trebuie sa CREZI, ca Dumnezeu ti-a si dat ce ai cerut. E drept ca de multe ori Dumnezeu ne asculta rugaciunile, ni le indeplineste dar in asa fel incat sa ne fie bine pt. mantuirea noastra, dar noi nu stim sa vedem asta si credem ca nici nu ne-a ascultat rugaciunea. Cu ceva timp in urma am fost la Pr. Papacioc si i-am spus ce aveam eu in plan sa fac si sa se roage si pt. mine. Pr. mi-a spus ceva atunci, dar nevrednica de mine nu am priceput...si mi-a mai spus: " sa ma ajuti si tu cu rugaciunea la Maica Domnului". Deci, nu este indeajuns doar sa se roage altii pt noi, adica ma duc, platesc 100 de pomelnice si dupa asta stau linistit ca are cine sa se roage. Multa sanatate fiicei dv. Maica Domnului si Sf. Nectarie sa ii dea sanatate si putere.

mara2008 01.11.2009 09:08:48

Care e numele fetitei tale te rog
 
Clementia spune-ne te rog numele fetitei tale,sa o trecem si noi la sf maslu si liturghi,sa ne rugam cu toti pentru sanatatea ei.
Multumesc
Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:18:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.