Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sfaturi practice pentru casa si gradina de la tara (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15839)

Yasmina 04.04.2013 10:00:17

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 513294)
200 grame de coji?
Pai trebuie sa maninci vreo 2kg de cartofi cel putin.

Cartofii incoltiti intradevar incep sa produca solanina, si inca local (acolo unde incep sa apara mugurii) altfel coaja e complet inofensiva si chiar indicat sa fie consumata (pentru fibre).

Daca mananci 5 portii de legume si fructe/zi ,alea recomandate de doctor nu-ti mai trebuiesc cojile de cartofi ca fibre :)
Eu trebuie neaparat sa le arunc,deoarece in momentul in care simt nisip intre dinti s-a terminat cu apetitul !

Yasmina 04.04.2013 10:05:08

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 513639)
Nu pasarile,melcii :)
Erau vreo 7 pe folie si mancau de zor,2 limaxi restul melci cu cochilie.
Mi-am pus mainile in cap!
Dar e buna si metoda asta,ca-i prind la castraveti si apoi le fac pasaport pt alta zona,departe de florile mele :)

Am avut un flash de memorie,mi-am amintit ca si strabunicul ii aduna intr-o galeata apoi ii cara departe si le dadea drumul :)

anita 04.04.2013 12:09:39

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 513609)
Interesant, ca la mine nu sunt atatea ganganii si nici limcsi, desi nu folosesc decat zeama de urzici; si cum am mai spus, compost nou in fiecare primavara.

Ieri am fost la gradina mea din Romania si acolo mi-a spus vecinul ca ei ard frunzele de peste an. L-am rugat sa nu procedeze si cu frunzele mele la fel, ci sa le puna ca prim strat, peste care sa puna pamant. E o operatiune mai grea, pe care eu nu o pot face singura, asa ca ma ajuta el la amenajarea straturilor. Pamantul meu e lutos si nisipos. Putin compost ii va face bine.

Mai are cineva astfel de sol? Imi puteti spune ce se poate cultiva pe un astfel de sol? Pana una, alta, am luat arpagic si seminte de ridichi. Cum este primul an si inca nu am facut analiza solului, voi experimenta. Stiu ca in sol lutos creste bine vanata, ceea ce nu mi-a reusit pana acum in solul meu scandinav, care e nisip imbunatatit cu compost.

Adu, Doamne, vreme buna, ca sa ne putem ocupa de gradinarit!

P.S. Te-am iertat! Fii pe pace, aanrra, sau cum te-o chema!

Si cenusa rezultata din arderea frunzelor e un bun ingrasamant .
Nu cenusa din arderea ziarelor care are plumb
Pentru solul lutos solutia este aducerea a catorva carute de pamant bun ,sanatos .Dezavantajul acestui sol argilos este faptul ca apa nu se duce prea repede in pamant

AlinB 04.04.2013 12:09:45

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 513636)
Anul trecut la gradina aveam o familie de veverite care desi aveau destula verdeata prin jur sa manance,nu a mancat decat marar,patrunjel si toti ardeii plantati!
Daca era sa mancam ce culegeam era vai de capul nostru!

Cum ai scapat de veverite?

AlinB 04.04.2013 12:10:41

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 513661)
Si cenusa rezultata din arderea frunzelor e un bun ingrasamant .
Nu cenusa din arderea ziarelor care are plumb
Pentru solul lutos solutia este aducerea a catorva carute de pamant bun ,sanatos .Dezavantajul acestui sol este faptul ca apa nu se duce prea repede in pamant

Arderea scade calitatea materialului biologic, defapt il reducere f. mult, practic din material organic (complex) devine cvasi-anorganic.
Care e rostul arderii frunzelor, daca pot putrezi bine mersi pe sol si chiar functiona pe post de ingrasamant altfel?
Ca sa nu mai vorbim si de poluare..

AlinB 04.04.2013 12:13:54

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 513641)
Daca mananci 5 portii de legume si fructe/zi ,alea recomandate de doctor nu-ti mai trebuiesc cojile de cartofi ca fibre :)

Nu-mi plac cartofii.
Mai maninc cartofi copti, insa doar cu coaja cu tot, fara iarasi nu-mi plac :)

Cartoful are o valoare nutritionala f. scazuta.
F. sarac in proteine, amidon in exces, fara cine stie ce vitamine/micronutrienti, poate fi consumat cvasi-exclusiv doar preparat termic, etc.

Sigur, umfla burta ca si painea alba dar ...platesti factura mai tarziu.

Citat:

Eu trebuie neaparat sa le arunc,deoarece in momentul in care simt nisip intre dinti s-a terminat cu apetitul !
Fitze, fitze.
Ce ai sa faci cand o sa ajungi vremurile de apoi de o sa trebuiasca sa maninci pamant? :)

Miha-anca 04.04.2013 12:21:26

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 513639)
Nu pasarile,melcii :)
Erau vreo 7 pe folie si mancau de zor,2 limaxi restul melci cu cochilie.
Mi-am pus mainile in cap!
Dar e buna si metoda asta,ca-i prind la castraveti si apoi le fac pasaport pt alta zona,departe de florile mele :)

Pai, de ce ti-ai pus mainile in cap? Nu asta ai vrut, sa ii atragi, ca apoi sa-i prinzi si sa-i omori? Doar nu te-ai asteptat, Yasmina, sa moara de indigestie, stiind cat le plac castravetii. Ti-am spus, ca eu ii calc in picioare, oricata neplacere imi provoaca acest lucru, dar asa mi s-a spus sa fac.

AlinB 04.04.2013 12:31:52

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 513666)
Pai, de ce ti-ai pus mainile in cap? Nu asta ai vrut, sa ii atragi, ca apoi sa-i prinzi si sa-i omori? Doar nu te-ai asteptat, Yasmina, sa moara de indigestie, stiind cat le plac castravetii.

Pai conform retetei tale, trebuiau sa o ia la fuga din cauza mirosului de castravete in contact cu aluminiul, nu sa faca indigestie de la mancatul de castraveti pe saturate.

E asa greu sa recunosti ca ai promovat o prostioara primita aiurea de pe Internet de la cineva care acum rade tinandu-se cu mainile de burta de cat de naivi pot fi oamenii?

Citat:

Ti-am spus, ca eu ii calc in picioare, oricata neplacere imi provoaca acest lucru, dar asa mi s-a spus sa fac.
Ce fata asculatoare.:)
Nu ti-a trecut niciodata prin cap ca poti sa-i aduni si sa-i duci undeva departe, nu?
De fapt, nu-ti displace atat de mult sa-i calci cat ti-ar displace sa te apleci si sa-i aduni.

Miha-anca 04.04.2013 12:34:44

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 513661)
Si cenusa rezultata din arderea frunzelor e un bun ingrasamant .
Nu cenusa din arderea ziarelor care are plumb
Pentru solul lutos solutia este aducerea a catorva carute de pamant bun ,sanatos .Dezavantajul acestui sol argilos este faptul ca apa nu se duce prea repede in pamant

Multumesc, Anita. Am inteles. Sunt frunze suficiente pe aici, caci e si padure. Pamantul argilos retine apa si nu o lasa sa se evapore atat de repede. Acum solul este afanat, caci are si nisip. Sa vedem cum va fi cand va da caldura.
E putin cam dificil de adus pamant, caci terenul e in panta, fiind la munte. Dar sper sa rezolv cu compost facut din frunze si resturi de la legumele folosite in gospodarie.

AlinB 04.04.2013 12:34:44

Citat:

În prealabil postat de aanrra (Post 512733)
Ceaiul de ghimbir cu gheata este o minunatie!In rest nu am reusit sa gasesc cantitatea potrivita de ghimbir pentru a nu schimba gustul mancarii.Deci...eu inca mai experimentez...

Ghimbirul uscat e mai putin iute.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:43:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.