Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   minunile Sf. Nectarie 2 (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2059)

daniela.florentina 20.10.2013 17:09:21

bucuria de a ajuns la Sfant
 
Deoarece mama mea este foarte bolnava- are gaura pe retina, nu vede cu ochiul drept, tensiune, bolnava cu inima, ficatul, pancreasul, stomacul..si sistemul nervos si pana acum nimeni nu a reusit sa o puna pe picioare, m-am gandit la inceputl anului 2013 sa o duc la Sfantul Nectarie in Eghina pentru a I se putea confesa si vorbi cu el in liniste si pentru vindecare, dar din pacate nu am reusit sa plecam atunci, tot din cauza ca i-a ost rau tot timpul, nici eu nu sunt mai prejos, pana acum 2 ani am fost bolnava pe sisitem nervos, am luat tratament, m-am imbolnavit cu stomacul si toate cele, iar sora mea in vara acestui an s-a imbolnavit si ea pe system nervos, Am hotarat cu sotul meu ca in septembrie v-om merge toti 4 la Sfant pentru a ne ruga lui si a ne vindeca de aceste incercari,numai ca din pacate nici acum mama si sora mea nu au reusit sa mearga cu noi, deoarece sora mea a facut o cadere urata, iar mama a ramas alaturi de ea, noi urmandu-ne drumul in cele din urma, dupa ce am vrut sa nu mai plecam, dar cred ca Sfantul ne astepta.In data de 16.09.2013 am ajuns in cele din urma la Sfantul Nectariepe insula Eghina, dupa 1 zi de mers pe drum si o noapte dormita prin port - cred ca mai bine ca nu a venit mama cu noi pentru ca nu ar fi putut sa reziste atata drum. Seara m-am culcat, stiind ca a doua zi voi merge direct la manastire. In vis mi-a aparut Sf NEctarie de la rasarit si mi s-a aratat de 3 ori fata lui, pesemne ca ma astepta.Cum m am trezit de dimineata pe nemancate am plecat impreuna cu sotul meu la manastire. Mi-am citit acatistul, mi-am facut rugaciunile, dar tot nu ma simteam implinita...parca ceva nu era bine...am plecat in cele din urma, cu gandul cu inca nu merit un semn de la El...Vineri dimineata m-am reintors la manastire, parca deja ma simteam mai impacata si mai bine cu mine, iar in momentul in care am ajuns la mormantul Sfant si am pus urechea de 3 ori am auzit batai de inima ,una dupa alta la scurt timp. in momentul ala m-am umplut de o energie si o stare nemaipomenita, chiar si mama mea cand am sunat-o in Bucuresti mi-a povestit, bolnava fiind ca in ziua aceea se simtea mai bine. Duminica inaintea de plecarea dupa insula, am trecut din nou pe la manastire sa ne luam binecuvantarea Sfantului. In momentul in care am intrat in biserica unde a slujit si unde ii era capul pus marea majoritate icoanelor emanau un miros de mir care nu exista pe pamantul asta. spre iesirea din biserica am mai trecut o data pe la icoana care mi s-a parut ca miroasea cel mai puternic dintre toate, iar in clipa in care m-am apropiat am simtit cum mirul a intrat prin nasul meu...in mainile si picioarele mele si m-a cutremurat. am iesit afara la sotul meu blocata sa-i spun ce am trait si m-am intors din nou sa mai simt o data mirosul Acela, numai ca , din pacate, icoana nu mai mirosea a nimic. Am plecat cu bucurie in suflet, multumire si multa fericire spre casa- la Bucuresti. Drumul pe care l-am parcurs a fost noaptea, inainte sa iesim din Grecia ne-am pierdut si nu reuseam sa mai iesim, numai ca deodata in fata noastra au mai aparut doua masini de nicaieri dupa care ne-am tinut pana la granite cu. Bulgaria, dupa care au disparut...dupa ce am trecut granite am simtit mirs de mir de la Sfantul Nectarie...sotul meu a spus ca in cele 2 masini erau in geri trimisi de Sfant sa ne scoata de unde pierdusem..era mult prea evident si mirosul de mir....iar pana acasa am fost calauziti de luna si parca Sfantul Nectarie statea in dreapta mea si ne pazea..asa am simtit tot drumul si am ajuns cu bine acasa. Doar cand am ajuns acasa am pus cap la cap ceea ce am trait si mi-am dat seama ca Sfantul mi s-a aratat de 3 ori in vis, de 3 ori I-am auzit inima batand, de 3 ori am mers la manastirea lui - care poarta hramul Sfintei Treimi.
Va scriu toate acestea indrumata de mama mea, deoarece atunci cand am ajuns acasa cu ce am venit eu sufleteste nimeni nu-mi poate lua, ce am trait nu stiu daca mi se va mai intampla vreodata. Acum chiar daca parca dupa ce m-am intors acolo intampin tot mai multe problem si incercari, sper ca , cu ajutorul lui Dumnezeu, a Fecioarei Maria, a Domnului Iisus Hristos prin rugaciunile lui Sfantul Nectarie sa trec peste toate sa fim sanatosi toata familia si sa ne vinecam de toate bolile trupesti si sufletesti.
Slava tie Dumnezeul nostru! Slava tie Sfantule Nectarie pentru bunatatile si iubirea pe care ne-o arati! Credeti, iubiti-l pe Sfant si el nu ne va parasi vreodata!
Daniela 25, Bucuresti

antoniap 06.11.2013 21:49:26

http://stirileprotv.ro/stiri/bizar/d...-dumnezeu.html

mishuroby 20.11.2013 09:24:02

Moastele Sf Nectarie se gasesc acum si in PITESTI
 
-Acest minunat sfant contemporan noua este acum mai aproape. Moastele sale se gasesc acum si la biserica sfintii imparati constantin si elena din pitesti. Bisericuta se afla pe strada crinului, in curtea caminului de copii(in gang la rusi, langa piata mare-pt cunoscatori). Veniti si cinstiti acest sfant care este grabnic ascultatator si ajutator! rugati-va lui si ve-ti vedea ca minunile nu intarzie sa apara!

mihaelaandreea 24.11.2013 00:38:13

Multumesc Sf Nectaie
 
Multumesc Sf Nectarie pentru ajutorul dat ! Saptamana aceasta am efectuat o ecografie abdominala si alte analize si toate au iesit foarte bine!!Iar cu o seara inainte de acestea m-am rugat Sf Nectarie ptr ajutor!!Ma rog in continuare Sfantului ptr sanatate sa imi treaca durerea de caop,ptr linistea sufleteasca sa-i ajute pe parintii mei dandu-le sanatate si pe matusa si unchiul meu la fel dand-le sanatate !!!Multumesc Sfinte Nectarie!!

Ioana-Andreea 29.11.2013 21:29:58

As dori sa povestesc minunile prin care Dumnezeu l-a adus pe Sf Nectarie la mine, dar si pe mine, la el.

1. Anul trecut, imi doream sa ajung la Patriarhie, pentru ca aflasem ca fusesera aduse sfintele moaste ale Sf Nectarie...insa, nu aveam cu cine...deja imi pierdusem nadejdea cand, in biserica, am auzit conversatia dintre o batrana cunoscuta si o alta persoana, in ceea ce priveste biletele de tren catre Bucuresti! Astfel, am reusit sa ajung la Sf Nectarie! Desi asteptarea la rand a durat 7 ore, nu am avut nici cea mai mica stare de rau.

2.Alta data, icoana sa, din Grecia, a venit in orasul meu. Cand am ajuns la biserica in care a fost gazduita si am vazut ca alti credinciosi atingeau diferite obiecte de icoana, mi-am dat seama ca eu nu aveam nimic in acest scop...in timp ce ma gandeam daca la pangar as putea gasi ceva, un baiat cunoscut a aparut si mi-a oferit iconita pe care mi-o doream cu Sf Nectare si... a atins-o chiar el de icoana cea mare!!! Dumnezeu nu m-a lasat sa plec fara o amintire din acea vizita, pentru rugaciunile Sf Nectarie, ba chiar, a doua zi, a adus o alta persoana cunoscuta mie, o fetita, care a pozat icoana cea mare.

3.De ziua Sf Nectarie, anul acesta, ma intrebam ce ne va mai pregati sfantul. Ma gandeam ca as putea merge la Bucuresti, la manastirea unde se afla parte din moastele sale, sa iau mir. Peste cateva zile, am fost anuntata ca moastele de la Radu-Voda vor veni in orasul meu!!! Sf Nectarie a vazut ca imi doream sa-l vad si m-a scutit de un efort, iar Dumnezeu ne-a indeplinit dorinta de a ne intalni.
Insa, am plecat putin mahnita pentru ca nu am gasit mir de la sfintele sale moaste, iar mirul luat din acele hartiute triunghiulare se stersese, deoarece le introdusesem in Acatist. Peste cateva zile, prin pronia lui Dumnezeu, a Maicii Domnului si a Sf Nectarie, am vazut, pe facebook, o icoana postata de autorul acestui site si l-am adaugat. Cand am inceput sa vorbim, mi-a oferit mir! Nu de la Bucuresti, ci de la Eghina!!! Exact ce lipsea, pentru ca intalnirea mea cu Sf Nectarie sa fie completa!

mihaeladanaila 04.12.2013 14:40:29

Buna
 
Va rog frumos , cine poate sa-mi trimita si mie mir de la Sfantul Nectarie de la Manastirea din Eghina ,am mare nevoie si poate cineva ma poate ajuta . Daca are cineva , va rog sa ma contactati la adresa de e-mail : mihaela_77_tec@yahoo.com . Va multumesc mult daca ma puteti ajuta . Doamne Ajuta !

andreearoxana 22.01.2014 15:17:16

Minunile Lui Dumnezeu
 
As vrea sa relatez povestea mea care a inceput acum 4 ani. As dori sa precizez de la inceput ca acum sunt bine, sanatoasa slava Lui Dumnezeu si sfintilor Sai. La 30 ani fost depistata cu o boala grava, in Romania mi s-a dat un diagnostic, in Germania altul. Am urmat diverse tratamente si in Romania, si in Germania, am fost la multi medici, povestea este lunga si imi e greu sa imi reamintesc. Am suferit si o depresie foarte grava. Problemele mele de sanatate s-au rezolvat nu cu medici, ci cu ajutorul unei doamne care are har de la Dumnezeu si care trateaza foarte multe boli cu tratamente naturiste. In afara de acestea, am fost la multe masluri. De asemenea, as dori sa reamintesc si eu si sa ii multumesc Sfantului Nectarie care m-a ajutat enorm. Am fost in Bucuresti cand au fost aduse moastele Sale si am stat la rand foarte multe ore pana am ajuns la acestea. De atunci, ma simt foarte bine. Daca aveti probleme de sanatate nu uitati sa va rugati din inima (Dumnezeu si sfintii Sai fac intr-adevar minuni) si daca credeti in tratamente naturiste si in aceasta doamna careia ii multumesc enorm, scrieti-mi pe adresa kems21@yahoo.com pentru a va da numarul dumneaei in vederea insanatosirii. Multumesc Lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Spiridon, Sfantului Nicolae, Sfantului Andrei, Sfantului Efrem si tuturor sfintilor. Doamne-ajuta!

Simona-sim 11.02.2014 16:13:38

Ajutor divin
 
Asa cum mi-am propus!, va voi povesti mica mea minune. De multe luni m-am confruntat cu probleme ale stomacului care au evoluat spre rau. Nici eu nu am făcut tratamentele ca lumea, am plecat urechea la diverși experți care ma tot sfătuiau ca nu e nevoie de endoscopie, ca am o simplă gastrita si asa mai departe. Insa in timp, stările de rau isi făcuseră propriile Rutine si eu eram robul lor. Într-un final, am ajuns la dnul dr Pițigoi, de la spitalul Fundeni. Dupa 6 endoscopii si o luna, starile mele pot avea 3 posibile diagnostice. Acest ulcer e de asa natutaincat stomacul rămâne plin zile întregi cu resturi alimentare si de aceea a fost dificila vizualizarea lui. Daca nu a fi reusit, ar fi trebuit sa imi bage o sonda pt a drena stomacul. M-am rugat arzător înainte de ultima endoscopie, stiind cs dacă nu ar fi reușit, m-ar fi așteptat alte zile de stat in spital cu perfuzii si sonda. Dar bunul Dumnezeu m ajutat si dr a putut preleva mostră de ulcer pt biopsie. Acum ma rog ca biopsia si tomografia sa nu arate o tumoare. Ma rog neîncetat Sfântului Nectarie, Maicii Domnului si lui Iisus Hristos sa ma ajute sa ajungem cat mai rpd la un rezultat bun, si la o boala cat mai ușoară. Nu sunt un om credincios in adevărul sens al cuvântului ci ma rog mai ales când ceva merge prost in viata mea si inca o data Sfântul Nectarie si Maica Sfânta m-au ajutat inzecit. Cuvintele sunt de prisos..,.... Doamne ajuta si multă sănătate tuturor

anais_09 26.03.2014 19:03:40

ajutor de la Sf Nectarie
 
Doresc sa multumesc Sfintului Nectarie ,Domnului Isus Hristos si Maicii Domului pentru ajutorul primit in rezolvarea problemelor de serviciu si de sanatate.Stiu ca Sfintul Nectarie ma ajuta in fiecare zi pentru vindecarea mea si a sotului meu.Slavit sa fie Domnul,Maica Sfinta si toti Sfintii nostri Parinti!

adrian7 01.04.2014 21:31:40

Sfantul Nectarie m-a ajutat sa scap de niste ganduri rele care nu imi dadeau pace, dupa ce am fost si m-am rugat la Sf. Moaste de la Manastirea Radu Voda si la icoana Maicii Domnului de acolo. Doamne miluieste!

andreea georgiaba 30.04.2014 22:45:24

Vreau sa-i multumesc Sfantului Nectarie pt ajutorul acordat. Nici acum nu-mi revin din bucuria,fericirea si multumirea sufleteasca. E vorba despre unchiul si matusa mea,care isi cautau un loc in care sa se mute si nu -si gaseau deloc. Ei locuiau in ap.meu si al prietenului meu,apartament care, maine , 1 mai trebuie eliberat ,deoarece noi ne vom muta intr-altul mai spatios. In toate zilele am cautat pe internet anunturi,in ziare cu case de inchiriat. Am sunat la multe dintre ele,insa nimic. Azi, pe ultima suta de metri nu mai aveam vreo speranta ca a-m mai gasi ceva. Ultima speranta ramasese sa ma rog Sfantului Nectarie,cel care intotdeauna m-a ajutat la greu.Am aprins o lumanare care la inceput s-a stins,iar am aprins-o, am pus icoana Maicii Domnului langa si pe cea a Sfantului Nectarie,cu speranta ca lumanarea sa nu mai dea semne ca se stinge.Pe parcursul rugaciunii,flacara lumanarii crestea din ce in mai mare , n -am mai avut nici o problema iar cand unchiul si matusa s-au intors de la munca,mi-au dat marea veste ca si-au gasit un apartament de inchiriat prin colegii de serviciu.Sf.Nectarie nu ne-a lasat la greu si atunci cand sansele erau cele mai mici si ultimatumul cel mai aproape,ne-a intins o mana de ajutor.Multumim,Sfinte Nectarie pt tot ce -ai facut ! Te iubim !

CristianR 01.05.2014 07:14:23

Dacă ați simțit dragostea sfântului prin ajutorul primit, sper să-l căutați în continuare, și nu doar pe el, ci mai ales pe Hristos, Cel de la care vin toate cele bune și care „este minunat întru sfinții săi”.

andreea georgiaba 03.05.2014 00:24:57

Multumesc,Sfinte Nectarie,care te rogi mereu lui Iisus Hristos pt noi sa ne vina in ajutor,ca ai fost acolo cand am avut examene,fara sa fi apucat sa invat ceva si ca ai grija de familia mea!

ciluca 06.05.2014 23:49:39

minuni exista
 
Mihai, baietelul meu de 4 ani e dovada ca Dumnezeu nu ne uita niciodata. Mihai este un copil minunat, diagnosticat cu avc intrauterin si hemipareza dreapta.La 2 ani si jumatate a facut prima convulsie din viata lui si credeam noi ca si ultima, dar nu a fost asa
Au mai urmat si alte convulsii, tratamente peste tratamente, si multa rugaciune atat la Sf Nectarie cat si la Maica Domnului.Din decembrie anul trecut Mihai nu a mai facut convulsii, continua tratamentul si eu sa ma rog si sa multesc lui Dumnezeu pentru tot ajutorul primit
Multumesc Doamne pentru tot, pentru copilasii mei minunati si pentru tot ajutorul.

clementia 09.04.2015 21:21:21

trairi cu Sf Nectarie
 
Citat:

În prealabil postat de clementia (Post 431560)
Despre Sf. Nectarie cum a intrat in viata mea. Recent, in vacanta de iarna (a scolarilor mai exact), fiica mea avea de facut ca tema de vacanta o pictura pe lemn ( o icoana mai exact). Ca s-o ajut am cauta pe internet un izvod si am listat la imprimimanta vreo 3 modele .
Asa s-a intamplat ca din cauza culorilor frumoase folosite la imbracamintea Sfantului in lucrarea originala , am ales sa fie Sf. Nectarie.
Se intampla ca, in ziua in care fiica mea a inceput sa-si faca lucrarea, eu aveam o branula in vena ptr un tratament medicamentos intravenos. Ma descurcam foarte greu cu ea ca seara o puneam iar dimineata o scoteam - greu o suporta organismul. Aceasta avea menirea sa stea in mana 3,4 sau mai multe zile . Deci seara imi facuse-m injectia, dimineata la fel, si am spus o mai las , daca nu rezist fug la cabinet pe la amiaz sa mi-o scoata.

In jur de ora 12 fiica mea a venit la mine sa-mi ceara ajutorul cu privire la niste detalii care trebuia sa le faca in lucrarea ei. Putin iritata de disconfortul ce mi-l dadea branula m-am asezat la masa ei si am inceput sa pictez impreuna cu ea. S-a facut ora doua si mi-am dat seama la un moment dat cand m-am ridicat de la masa ca atat timp cat pictam, nu simteam durerea din mana. Am pictat in ziua aceea 4-5 ore pana am terminat lucrarea si astfel am rezista pana seara cand a venit asistenta si mi-a scos branula definitiv. De la 17-la 19 pana a ajuns ea m-a durut in continuare , vreau sa spun.
Dupa experienta aceasta, eu de fapt nu mi-am dat seama in ziua aceea de cele petrecute, intamplator, am dat peste un sait cu minunile Sf. Nectarie si atunci am facut legatura. De atunci ii citesc acatistul ,deseori doar rugaciunea de la sfarsitul acatistului si il rog sa ma ajute in problema de sanate care o am si ptr care faceam si atunci tratament.

Foarte interesant, ca de o vreme ,inainte sa se petreaca acestea mi-a trecut prin gand ideea , nu odata ,de a avea un sfant la care sa ma rog.
Sfantul Nectarie a venit la mine cred, in putina mea credinta, el m-a ales pe mine si nu eu pe el.

.., daca cineva de pe forum are ulei sfant de la moastele lui il rog sa-mi dea si mie un strop sa-mi ating macar odata partile bolnave ale trupului, in necredinta si pacatosenia mea sper sa-mi foloseasca ...doar ptr.ca spun scrierile:

"Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi..."

completare: in ziua in care am postat am si primit un mesaj de la cineva de pe forum care s-a oferit sa-mi trimita ulei sfant de la cadela care arde la racla sfantului. sunt convinsa ca a fost Sfantul Nectarie cel care a raspuns dorintei mele si care i-a dat gand bun credincioasei care s-a oferit sa ma ajute.

ce a urmat
marturie 09.04. 2015
In toamna anului 2013 , niste rude ale mele, un cuplu mai precis mi-a adus la cunostinta faptul ca urmeaza sa plece spre insula Eghina la Sfantul Nectarie , barbatul descoperise in urma cu 11 luni o tumora canceroasa localizata in zona capului si facea deja chimioterapie. Nu am avut nevoie de mai mult de 10 secunde sa ma hotarasc "vin si eu am spus" . Ajunsi pe insula, am vizitat biserica manastirii Aghia Triada locul unde se afla capul Sfantului, chilia , imprejurimile biserica noua foarte mare construita datorita pelerinilor care vin si mormantul . Citisem despre faptul ca daca sezi in genunchi cu urechea lipita de lespedea mormantului, Sfantul le vorbeste unora , fiecaruiadupa credinta lui. Cu oarecare emotie si speranta in suflet m-am asezat si eu lipita cu urechea de mormant si am inceput sa ma rog pentru problema de sanatete pentru care m-am dus , de fapt sa il rog staruitor sa ma vindece si in timp ce ma rugam am inceput sa aud niste bocanituri care veneau din mormant, pe masura ce insistam bocaniturile cu ecou se inteteau . Asta a continuat pana cand nu am mai putut sta pe ciment in genunchi si m-am ridicat. Cu frica , emotii si lacrimi in ochi m-am indepartat de mormant, eram uimita si nu stiam ce sa cred, aveam indoieli cum ca ar fi reala intamplarea si niste banuieli , Doamne iarta-mi necredinta . Beneficiul de care am fost privilegiata in urma vizitei mele la Sf Nectarie a fost ca 2 luni nu am mai avut nimic , nu am mai simtit nici o durere . Ajunsa acasa , prima mea dorinta a fost sa caut pe internet informatii referitoare la ceea ce se intampla sau se aude la mormant. Si imi amintesc ca intr-o descriere a locului de pelerinaj, erau enumerate mai multe fenomene care se petrec acolo descrise de pelerini iar una dintre descrieri spunea ca daca asculti se aude cum Sfantul umbla cu bastonul . In clipa aceea am asociat bocanitul care l-am auzit eu cu sunetul unui baston , era ca si cum ar fi umbalt un om cu baston pe niste culoare . Acesta a fost bocanitul ce l-am auzit eu. Problema de sanatate inca o mai am , insa insotitorul meu de atunci e cu noi , chimioterapia nu l-a ajutat atunci , dar azi tumora este redusa la jumatate . Daca scriam de atunci marturia, asa cum a poruncit Sfantul sa facem , poate ajuta mai mult . Iarta-ne Sfinte Nectarie si vindeca neputintele noastre.

PS - pe insula fiind inca, ultima data am vizitat biserica nou construita si e ceva de mers , de fapt cobori pe niste serpentine cale lunga si obositoare din cauza caldurii. Jos fiind ,insotitorul meu imi spune ca ar fi vremea sa plecam si gandindu-ma ca e obosit nu i-am spus ca aveam dorinta sa mai urc odata pana la Sfantul Nectarie sa-mi iau ramas bun si am plecat cu un regret enorm in suflet , care parca nu se mai stingea. Acasa in cautarile facute pe internet referitoare la fenomenele petrecute la mormantul Sfantului, am citit si faptul ca oamenii pleaca cu un dor si o parere de rau de la Sfantul de pe insula , m-am bucurat foarte mult, mi-a alinat regretul :)

roryta 08.11.2015 14:53:52

Sf Nectarie
 
Sa nu-l uitam nicio clipa pe Sfantul nostru drag, Nectarie!
El este salvarea celor care se roaga lui si lui Dumnezeu.
El stie ce are nevoie fiecare si mereu sta langa noi.
Daca as scrie tot ajutorul lui, as umple acest forum.
Maine, 9 noiembrie, este ziua lui. Sa nu uitam asta!
Un om pe care nu degeaba l-a iubit Dumnezeu!

Sfinte Nectarie, te rog sa ramai in viata mea si a celor de langa mine tot timpul, clipa de clipa, acum, aici, si doncolo, in eternitate! Te rog sa nu ne parasesti niciodata, caci tare bine este cu tine.
Multumesc Iisuse Hristoase, multumesc Sfinte Nectarie!

Aceasta este una din multele icoane pe sticla pe care le-am pictat intru slava acestui mare sfant.

http://i269.photobucket.com/albums/j...Picture001.jpg

Iuliana.M 29.11.2015 13:41:41

Credinta necesara pentru o minune
 
Cu alte cuvinte se numeste credinta pentru ca nu pare realizabil la un moment dat. Mi se pare ca e nevoie si de o doza de puternica nebunie care sa genereze aceasta credinta. Aceasta credinta necesara care ar trebui simtita este un dar al Lui Dumnezeu (si cu nebunia aferenta:)). Presupun ca cineva a primit acest dar al credintei (la un moment dat) de a se ruga pentru ceva ce numai la Dumnezeu e cu putinta, atunci pentru altcineva persoana aceea ar parea cu adevarat nebuna daca e in stare sa creada ca ceva imposibil se poate rezolva. Sau poate ca si persoana in cauza se gandea la inceput ca trebuie sa fie o nebunie sa se gandeasca la posibilitatea unei minuni necesare.
Am citit si eu recent despre minunile Sfantului Nectarie. Chiar si felul in care au ajuns cele 2 carticele la mine am impresia ca-i o minune. Intotdeauna am crezut ca Dumnezeu poate multe, insa pentru altii.

sophia 16.12.2015 13:30:21

Sfantul Nectarie ma ajuta mereu, imi este aproape si de aceea am venit sa scriu din nou aici si sa dau curaj si altora.
Ma rog mereu si ii multumesc de fiecare data pentru ajutor.
Cu Bunul Dumnezeu, Maica Sa si sfintii mei dragi ma simt bine si pot duce o viata normala.

Rugati-va si aveti incredere.

Elena-Cristina 27.01.2016 23:56:50

Rabdare si nadejde
 
Buna seara,
Vreau sa povestesc si eu o intamplare din viata. Imi cer scuze, dar nu sunt foarta buna la scris, la povestit. Acum 3 luni am fost sa-mi fac testul Papanicolau, mi-au iesit celulele Ascus. Mi s-a facut colposcopie si mi-a zis ca nu este rau, dar nici bine. Mi-a dat tratament cu ovule si sa iau suplimente pentru imunitate. Am inceput sau catina cu miere, vitamina C. Cand am ajuns acasa am inceput sa plang, sa-mi fac scenarii ( sunt un pic si ipohondra), dar m-am uitat la Icoana Maicii Domnului si mi-am zis ca plang ca fraiera, in loc sa ma bucur ca am descoperit la timp. inainte de-a afla de acest rezultat la analizei, mergeam in ficeae duminca si vineri la Biserica. vineri tineam post,doar ca in ultimul timp nu mai faceam asa in fiecare vineri. Am inceput sa merg la Biserica Radu Voda, dupa aflarea rezultatului si la biserica Sf. Gheorghe unde se afla moastele Sfantului Nicolae. Eu l-am ca si ocrotitor / prieten pe sfantul Nicolae.Chiar si Sfantul Nectarie l-a avut ca si ocrotitor pe sf Nicolae, pe care l-a visat intr-o noapte, si-l ruga pe sf Nectarie sa-i faca un tron de argint.De aceea cred ca ca cei 2 sfinti au o legarura puternica si lucreaza impreuna. Am inceput sa citesc acatistul sf Nectarie, viata acestuia cat i o carte in care Sfantul ne da cateva sfaturi de viata. Au trecut cele 3 luni, iar azi cand va scriu am primit rezultatul la al doilea papanicolau pe care l-am refacut acum saptamana. Eram increzatoare ca totul va fi bine, stiam ca am facut ce trebuie, ca m-am rugat in stilul meu, ca mi-am facut tratamnetul corect, dar rezultattul se pare ca este tot celule Ascus.cand am vazut rezultatul , am zis OK. Intentionam sa ma duc in auchan, insa m-am gandit si am zis Nu, vreau sa ma duc la sfantul Nectarie. Am intrat in Biserica, plangeam, imi treumrau mainile, am dat sfantul Mazlu.m-am lipit de un stalp al Bisericii, langa mine un domn pe care l-am intrebat daca are idee cum sa fac sa vb cu un preot, slujba nu incepuse. Un domn foarte amabil mi-a explicat ca dupa maslu sa ma duc la Preot. Si atat am retinut ca mi-a zis ai rabdare si nadajde, iar la final mi-a zis o sa fie bine, si spera ca data viitoare sa ma vada cu zambetul pe buze. am stat si m-am gandit la vorbele lui sa am nadejede. M-am oprit din plans,si am avut un gand, totul este de la Dumnezeu, trebuie sa fiu puternica si sa am incredere in El.Si gandurile mele erau doar Doamne sa se faca voia Ta, Tu sa decizi ce va intampla maine la colposcopie daca ma va trimite la biopsie, si indiferent de rezultattul biopsiei, fa-ma puternica. Dintr-o data, parca m-am trezit, parca eram alt om, nu mi mai era frica de ce o sa se intample. M-am miriut am stat la slujba sf Maslu, unde m-am simtit foarte bine, si va spun din toata inima, dar in locul unde sunt moastele Sf. Nectarie, in Biserica, avem senzatia ca acolo este sfantul, nu stiu cum sa explic este ca si cum i-am simtit prezenta. pentru ziua de maine, imi doresc sa ma faca puternica Dumnezeu sa ma las pe mainile LUI, pentru ca indiferent de ce va fi, eu am sa incred il El. Si de acum Biserica Radu Voda va fi vizitita de mine, in fiecare miercuri. Sanatate tuturor!

Carmen135 28.01.2016 14:35:13

Sfantul Ierarh Nectarie m a ajutat si pe mine vindecandu ma de niste dureri abdominale f. mari pe care le aveam de 1 saptamana si jumatate.Auzisem de el insa nu ma rugasem niciodata prea mult la el.nu citisem nimic despre el .doar auzisem ca e vindecator de cancer.In a doua saptamana de dureri .intr o joi dupa ce am citit acatistul Maicii Domnului Vindecatoarea..nu stiu cum mi a venit gandul sa citesc pt prima oara despre viata Sfantului Sfantului Ierarh Nectarie.care m a emotionat f mult .mai ales intamplarea pe care a avut o in copilarie cand i s a aratat Domnul Iisus..apoi am citit si cele doua acatiste.
Dupa ce am terminat de citit am simtit un prim semn de insanatosire..iar ungandu ma si cu mir.. dupa 2 zile mi am revenit complet..nu mai aveam nicio durere.Ii multumesc din suflet Sfantului Ierarh Nectarie pt izbavirea din boala si durerea ce am avut o si il rog sa ma ierte si sa ma ajute in continuare sa raman sanatoasa.

Elena-Cristina 29.01.2016 12:01:49

Minunile exista!
 
A doua z la postarea Elena-Cristina din 27 ianuarie


Buna dimineata, asa cum am scris mai sus azi am fost la colposcopie, mi-a zis ca acum colul arata mai bine, a intrat in remisie, dar o alta parte nu arata prea bine. Nu s a pus problema biopsiei ci doar sa mai astept 3 luni. Sincer, va spun ca nu mai intelegeam de ce a afectat o alta parte? Mi-a dat alt tratament. Am iesit din cabinet si mi aminteam cuvintele ei \" imi pare rau\". Am inceput sa plang si in drum spre serviciu m-am oprit la Biserica Sf.Nicolae cea de la 11 iunie. L-am rugat plangand pe bunul Nicolae sa ma ajute, sa ma invete ce sa fac. Am dat un Acatist pentru 40 zile. Am ajuns la serviciu, eram trista, dezorientata, vai de mine. La un moment dat mi-am amintit de o prietena de-a mea care mi-a zis de un medic ginecolog foarte bun si mi-a zis: du-te acolo. L-am sunat si m-a programat pentru azi ( ieri, 28.01) la ora 17 la consultatie. Era ora 2.30. Am plecat de la serviciu si m-am dus repede la Biserica Radu Voda. Pentru ca i-am promis Sfantului Nectarie ca trec la Biserica dupa ce termin colposcopia. Nu mai stiu cate de repede am mers, dar trebuia sa ajung la Sfanta Biserica. Am ajuns, m-a pornit iar plansul am fost la Moastele Sfantului Nectarie. Dupa ce am trecut pe la Moaste, m-am dus ca vantul la Preot si i-am zis ca vreau sa ma spovedesc; m-a intrebat daca sigur sunt pregatita sa marturisesc tot si i-am zis Da. Eu nu m- am mai spovedit de 11 ani.
Nu stiu cum as putea sa i multumesc lui Dumnezeu, sfantului Nectarie si sfantului Nicolae si sfantului Efrem a carei zi era azi (28.01) sarbatorita in calendarul crestin-ortodox. Dragii mei, dupa spovedenia de aproximativ o ora, pentru ca Parintele m-a invatat si explicat multe, zicandu-mi ca am avut pacate mari, dar Dumnezeu nu ma lasa si ceea ce mi-a dat este faptul ca vrea sa ma intorc la El. Mi-dat ulei de la sfanta candela, m-a indrumat ce sa citesc Paraclisul Maicii Domnului, sa beau dimineata agheasma si sa mananc anafura, si foarte important si luati aminte sa particip la Sfanta Liturghie de duminica. Am plecat cu sufletul schimbat, eram vesela, eram atat de fericita ca am marturisit tot, indiferent de gravitatea lor. Am ajuns la programarea de la ora 17, nu mi pasa ce mi zice doctorul, eram in al 9 cer. S-a uitat pe rezultatul colposcopiei, m-a consultat si el, mi-a zis ca intr-adevar este o problema, dar mai mult este o inflamatie, pe care nu si-o poate explica acum. Mi-a dat alt tratament, mi-a zis sa nu iau ce mi-a dat prima doctorita. Ideea este asa, dupa ce mi-a scris reteta mi-a zis o scoatem la capat. Ei si acum ganditi-va cum am fost dupa ce mi s-a spus: Imi pare rau de primul medic si acum o scoatem la capat si o sa fii bine. Am plecat cantand pe strada, eram cel mai fericit om, dar nu neaparat ca l-am gasit pe acest doctor, bine este un procent, dar cea mai mare bucurie a mea este cea sufleteasca ca m-am spovedit. Credeti-ma, sunt alt om dupa ce m-am spovedit si mi-a explicat Preotul tot. Cat de mult m-au ajutat Sfintii mei dragi, Nicolae,Nectarie, Efrem, si Maica Domnului si Domnul Nostru Iisus Hristos. Dumnezeu ne iubeste si minunile exista. Doamna ajuta!

vasilica eu 30.01.2016 21:29:32

Multumesc!
 
Astazi simt nevoia sa multumesc din suflet lui Dumnezeu,sf.Fecioare Maria, sf.Mina, sf.Nectarie,sf.Vasile, sf.Nicolae,sf.Paraschiva,ingerului meu pazitor... Lor ma rog aproape seara de seara si mai ales in vreme de necazuri si de fiecare data, oricat de greu imi pare ceva cu ajutorul lor se rezolva.M-am rugat pentru tatal meu, pentru nepoata mea, pentru mama- pentru insanatosirea lor. Pentru o paguba, pentru un rezultat bun la analize...Da, Dumnezeu primeste rugaciunile noastre si ne raspunde cum stie El mai bine..daca nu stiam sa accept o pierdere a cuiva drag..El mi-a aratat ca viata poate fi mai grea atunci cand un bonlav se chinuie si ca trebuie sa acceptam si despartirea de persoanele dragi, oricat de greu ne-ar fi... Prin rugaciune sufletul se linisteste..apoi greul trece... Asadar multumesc si ma rog lui Dumnezeu sa le ajute tuturor celor care se roaga asa cum mi-a ajutat si mie, iar celor carora sunt un pic mai departe de El sa ii indrume pe calea cea buna.Doamne ajuta!

ahilpterodactil 30.01.2016 21:45:35

Va multumesc pentru marturisire...:)
Slava lui Dumnezeu pentru toate!

vasilica eu 02.02.2016 20:22:39

Buna seara! Acum ca am mai citit cateva postari cu minunile sf Nectarie ce le face mai ales in cazul bonlavilor(dealtfel si in cazul meu mi-a ajutat si la analize nu a iesit nimic grav,ba mai mult ma simt foarte bine dupa multi ani desi iau tratament de 4 zile!)mi-am amintit o intamplare de acum 4 ani.Eram in prag de licenta si eram coplesita de multe probleme: decesul tatalui meu, probleme financiare, prietenul meu era plecat in afara pentru cateva luni,iar eu treb sa dau licenta intrun oras pe care nu prea il stiam..si nici nu stiam unde sa stau cat tine licenta..2 saptamani am plans si incercam sa invat.nu reuseam sa pricep nimic din cauza nelinistii!Am inceput sa citesc din cartea de rugaciuni pe care o aveam in casa apoi am vazut ca am si Acatistul Sf.Nectarie dat de cineva mai demult.Initial am zis ca e doar pt cei bonlavi apoi am spus ca Sfantul poate ma va ajuta mai ales ca trebuia sa merg la Bucuresti pentru licenta si auzisem ca acolo exista o bisericuta cu moastele sale..Incet,incet m-am linistit, am mers singura in oras,am inchiriat singura ceva acolo,am luat licenta cu bine,iar seara cand eram speriata ca sunt singura printre straini citeam acatistul sf.Nectarie si Acoperamantul Maicii Domnului si simteam ca nu sunt singura ca sf.Nectarie e acolo in usa garsonierei si nu lasa pe nimeni sa-mi faca vreun rau...asa am putut sa ma adun,sa scap de frici si sa ma concentrez pe invatat.Peste ceva timp cand am revenit in Bucuresti am fost in biserica la moastele Sfantului sa-i multumesc..Pe sf.Nectarie l-am simtit ca un protector atunci..

daniel 04.02.2016 20:36:09

Sfinte Ierarhe NECTARIE, iarta-ne pe noi pacatosii!
 
Intâmplarea aceasta nu a mai fost scrisa pe vreun site pâna in data de 4 februarie 2016 si poate fi preluata fara probleme de cei care se ocupa cu publicarea cartilor cu minunilor Sfântului Ierarh NECTARIE, grabnic ajutator si tamaduitor trupesc si sufletesc.

-----------------------------------
Rog pe Sfântul Mare Ierarh Nectarie sa ne ierte pentru nepasarea noastra in a depune marturie despre minunile sale si pentru intârzierea de câtiva ani in relatarea acestei intamplari adevarate. Cand ne gândim la faptul ca insusi Sfântul Mare Ierarh Nectarie a decis ca moastele sale sa fie impartite in toate lumea tocmai pentru ca oamenii sa poate atinge bunatatea sa… ne simtim si mai nevrednici pentru ca noi nu am scris aceasta marturie la timpul cuvenit pentru ca sa contribuim ca multi altii la a duce vestea mai departe despre marea sa bunatate pentru oameni.

*(Partea I)* Intr-o zi de vara a anului 2013 eram la serviciu si scriam un mic text pe o hârtie. Dintr-o data am simtit ca mâna dreapta cu care scriam nu mai e la fel. De fapt, a fost o chestiune de câteva zeci de secunde timp in care mâna dreapta nu ma mai putea fi coordonata ca de obicei pentru a scrie corect. In acele zeci de secunde scrisul devenea tot mai tremurat. Imediat mi-a trecut prin minte sa scriu mereu aceiasi fraza une dupa alta pentru ca sa pot arata unui medic cum imi pierdeam controlul asupra mainii drepte. In cateva minute nu mai eram capabil sa scriu normal, fraza scurta care era destul de clara la inceput devenise o simpla mâzgâlitura din care nu se intelegea nimic. In restul corpului nu simteam nimic, nu ma durea capul, nimic care sa indice o cauza anume. Am sunat imediat o persoana apropiata mie pentru rugaciune. Persoana (a carui marturie e la finalul acestui text) a inceput sa se roage Sfântului Ierarh Nectarie. In zilele urmatoare am simtit mereu o durere in mâna dreapta, uneori o amorteala spre umar dar puteam sa scriu cât de cât correct insa faceam un efort constient (de obicei când scriem nu ne gândim la mâna, la umar etc.). Am considerat ca e util sa ajung si la spitalul de urgenta; am descris simptomele unui medic, am facut o tomografie; mi s-a spus ca simptomele sunt atipice si ca tomografia nu arata nimic care ar putea explica aceasta problema la mâna dreapta. Treptat mâna si-a revenit si de atunci au trecut câtiva ani si niciodata n-a mai aparut aceasta problema. Nu imi amintesc exact cât si cum m-am rugat Sfântului Ierarh Nectarie insa STIU ca de acolo a venit vindecarea. Un Sfânt al zilelor noastra care in ciuda nevredniciei noastre, a nerecunostintei pe care o aratam dupa ce problemele noastre de sanatate se rezolva … ramâne blând si rabdator cu noi ateptând sa ne trezim din lenea noastra de zi cu zi. Iarta-ne Sfinte Ierarhe Nectarie si aminteste-ne din când in când cât de nerecunoscatori suntem.

*(Partea a II-a)*. Cer iertare Sfântului Ierarh Nectarie pentru ca n-am facut cunoscuta pana acum minunea cea facut-o pentru mine si in special pentru o persoana apropiata (cel care a scris Partea I a acestei marturii). Era intr-o zi frumoasa cu mult soare cand am mers in parc sa respir putin aer curat. Cand m-am intors acasa am vazut un numar foarte mare de apeluri pe telefonul fix. Imediat am aflat ca este vorba de o persoana apropiata care m-a sunat sa ma anunte ca nu simte mâna lui dreapta. De fapt a remarcat initial ca nu poate sa scrie cu pixul si dupa aia nu mai simtea bine mâna. L-am rugat sa mearga la Urgente, iar eu am stat singura acasa sa ma rog. De fapt gresesc cand spun ca am ramas singura in casa pentru ca avem o gramada (multime) de prieteni… cum obisnuesc eu sa le zic. Este vorba de prietenii nostri adevarati, adica Sfintii nostri iubiti care sunt cu noi in toata clipa si in tot ceasul : Sfântul Ierarh Nectarie, Sfântul Mare Mucenic Efrem Cel Nou, Sfântul Ioan Maximovici, Sfântul Serafim de Sarov, Sfântul Mare Mucenic Mina, Sfântul Luca al Crimeii, doctor fara arginti, Sfântul Fanurie, Sfântul Ierarh Nicolae, Sfântul Mare Mucenic Ciprian, Sfânta Cuvioasa Xenia…lista aceasta este foarte lunga si suntem foarte bucurosi cand mai descoperim un alt sfânt pe Internet sau in carti. Revenind la problema descrisa mai sus, odata ajunsa la Urgente, persoana a fost supuse la mai multe teste. Eu insa am luat Acatistul Sfântului Ierarh Nectarie si am inceput sa citesc, lacrimile imi curgeau siroaie si nu incetam sa strig si sa-l rog cu glas tare pe Sfântul Nectarie sa ’’intoarca’’ mâna inapoi asa cum a fost. Il rugam sa-i fie mila de el si sa-i dea mana asa cum o simtea de dimineata. Nu-mi amintesc exact cat timp am stat in rugaciune, dar imi amintesc clar ca aveam o liniste interioara si eram convinsa ca Sfantul ma aude si ne va ajuta! Dupa miezul noptii el s-a s-a intors acasa de la Urgente si era mult mai bine. Chiar daca medicii l-au chemat si a doua zi pentru investigatii, chiar daca ei vorbeau de o boala ce nu se trateaza ci doar poate fi ameliorata temporar (s-a spus ceva de boala scriitorului), eu am fost convinsa ca Sfântul Ierarh Nectarie a facut minunea. Multumesc Sfinte Nectarie pentru tot! Multumesc tie Maica Domnului si Sfintei Treimi! Ceea ce nu este cu putinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu. Este nevoie insa de rugaciune si multa incredere. Ei, prietenii nostri adevarati – SFINTII nostri iubiti, nu ne lasa niciodata. Sunt cu noi si langa noi, ne ajuta, ne mângâie, ne dau putere si rabdare, ne vindeca! Trebuie doar sa-i rugam si sa nu uitam sa le multumim de fiecare data! Sa ne gandim la ei nu numai cand avem un necaz, ci in toata ziua si in special de ziua lor! Bucura-te Sfinte Mare Ierarhe Necatrie – doctor fara de arginti si mare facator de minuni!

Binecuvânteaza Sfinte Ierarhe Nectarie pe cei care aduna aceste marturii si le publica pentru a se duce veste despre minunile si bunatatea cu care ne blagoslovesti in toate zilele vietii noastre pacatoase.

mihaela 29 15.03.2016 08:16:10

Minunea din viata mea
 
buna,pe mine m-a ajutat foarte mult acest sfant minunatsfNectarie,am fost foarte bolnava am suferit cateva interventii chirurgicale ,am inceput sa citesc acatistul sfantului,in fiecare zi plus cel al Maicii Domnului,se pare ca nu se simtea nici o ameliorare,m-am suparat si am spus ca nu mai citesc nimic, ca oricum nu ma indrept si nu ma ajuta nimeni,i-am spus sfantului ca renunt,si daca chiar vrea sa ma ajute sa-mi dea un semn
Semnul a venit la cateva zile, cand o cunostinta care stia ca sant bolnava a venit si mi-a adus mir de la sfant din Grecia, ulei de la candela care arde acolo, anafura ,un servetel trecut pe la sf moaste.Nu am spus nimic atunci ,dar cu lacrimi mi-am cerut iertare sfantului, si am inceput sa citesc iarasi.Acum sant bine, continui sa cites ,nu zilnic dar citesc si ma rog sfantului meu drag.Crede-ti in El, caci va ajuta.

mihaela 29 30.03.2016 18:42:42

rugati-va continuu SF.Nectarie
 
buna,multumesc din suflet sfantului meu drag, care m-a ajutat sa depasesc o boala, de care am crezut ca nu mai scap.
Citeam acatistul sfantului, si nesimtind nici o imbunatatire a starii mele de sanatate, am renuntat si am spus:daca chiar existi , daca chiar vrei sa ma indrept atunci da-mi un semn ceva,ajuta-ma.si am renuntat sa mai citesc punand acatistul sfantului, intr-unn sertar la care nu prea umblam.
Peste cateva zile , a venit la mine o credincioasa, care fusese in Grecia la sf.Nectarie,si am primit de la dansa o iconita cu sfantul,mir,si ulei de la candela ce arde acolo.Mi-au dat lacrimile si am spus in gand ca ala e semnul de la sfant.Nu am spus nimic initial, acea femeie nu stia ca eu cerusem un semn, si mai ales de la acest sfant.
Am inceput sa citesc iarasi acatistul, m-am vindecat complet.
Acum ma rog din suflet sfantului meu drag sa-mi salvez casnicia, care s-a cam deteriorate din cauza mea,eu am gresit si am fost indiferenta fata de sotul meucare este deosebit.ma rog sfantului ca sotul meu sa-si recapete increderea in mine.
Bucura-te mare facatorule de minuni, Nectarie!!!

costina1976 16.08.2016 16:37:07

Mare si minunat,esti Sfinte Nectarie
 
Vreau sa va marturisesc si eu prima minune pe care a facut-o Sf.Nectarie cu mine.
Nu sunt o persoana foarte staruitoare in rugaciune,dar am frica de Dumnezeu.Soacra mea este o persoana care merge foarte des la biserica,si am primit de la ea foarte multe icoane si iconite,dar eu in stangacia si nechibzuinta mea i-am spus sa nu imi mai dea
icoane,deoarece am destul de multe,Iar intr-o zi pe cand venea ea de la biserica,a adus si o carticica cu minunile Sf.Nectarie+acatistul,si i-am cerut si eu carticica sa o citesc,am citit-o intr-o zi,iar dupa ce am terminat-o,mi-am scris acatistul pe un caiet,si am avut o dorinta atat de mare de a avea si icoana sfantului,pe care mi-a daruit-o tot soacra mea iar cand am primit-o,va rog sa ma credeti ca am inceput a plange de bucurie.Deci niciodata sa nu incetam a crede in binefacerile si minunile Sfintilor asupra nostra.Putina umilinta si smerenie daca am avea toti oamenii cu siguranta totul ar fi mult mai bine pentru noi.
Dumnezeu sa va aiba in Paza Lui,impreuna cu toti Sfintii si cu Maicuta Lui Cea Buna!

Iorest 18.08.2016 23:42:13

Costina nu te supara dar nu vad nicio minune in a primi o carte si o iconita de la cineva care daruieste in mod frecvent astfel de lucruri.

crinrin 19.08.2016 15:45:43

Minunea ar fi ca Sf. Nectarie, dupa citirea acelei carti, i-a atins sufletul in asa fel incat nu doar ca si-a transcris cu manuta ei acatistul ca sa-l poata reciti, dar a cerut si o icoana a sfantului, la primirea careia a plans de bucurie, desi alta data i se parea ca are destule icoane si nu-si mai dorea altele.

Sa avem inima si pentru minunile din viata noastra! Sfintii lucreaza asupra sufletelor noastre si nici nu bagam de seama ajutorul primit!

Iorest 19.08.2016 19:42:55

Nu mai stiu care preot(posibil pr.Necula) spunea intr-o conferinta ca de la Dumnezeu cand cerem minuni sa cerem doar lucruri pe care nu le putem realiza noi ca oameni, ori a primi o iconita mi se pare ceva realizabil mai ales a o primi de la cineva care daruieste in mod frecvent astfel de lucruri.
In fine, multumesc pentru explicatie, anumite marturii de pe internet nu le-as incadra la categoria minunilor ci eventual ca o alinare sau o purtare de grija din partea Sfintilor.

Mosh-Neagu 22.11.2016 13:30:25

Credinta, rugaciune si implinire!
 
Grecii au un proverb „Nu există vreo suferință pe care nu ar putea s-o tămăduiască Sfântul Nectarie”.
În urmă cu câțiva ani, locuitorii, unuia dintre satele de munte din Eghina, au rămas fără preot. Timpul trecea, iar un alt preot nu a fost repartizat în această parohie. Îar când a început Postul Mare, țăranii au început să-și facă griji.

În Grecia, în prima și ultima săptămână a Sfintei Paresimi, nu se merge la muncă și la studii – Elada se roagă.
Steagurile sunt coborâte în bernă în semn de doliu pentru Hristos Cel răstignit, în fiecare zi oamenii se roagă în biserici la slujbele lungi din Postul Mare, participă la drumul crucii, țin post strict, fără ulei, iar mulți ajunează complet. Pentru orice parohie să rămână în aceste zile fără preot, este un lucru de neconceput.

După ce s-au consultat între ei, țăranii au decis să scrie o scrisoare de cerere către episcopul locului. „Preasfințite Părinte, – s-au rugat locuitorii satului – trimiteți-ne un preot, macar pentru perioada Săptămânii Patimilor și a Învierii Domnului, pentru ca și noi să ne putem pregăti corespunzător, să aducem pocăință, să ne rugăm, și cu bucurie să întâmpinăm alături de ceilalți creștinii, Sfânta Înviere. Nu ne lăsați orfani, Preasfințite Părinte, vă rugăm să nu uitați de durerea noastră. Trimiteți-ne un preot, pe care îl va binecuvânta Preasfinția Voastră.”

Episcopul a citit scrisoarea, iar la următoarea adunare eparhială printre alte probleme care trebuiau discutate, a dat citirii rugăminții locuitorilor satului din Eghina: „Cine poate, părinților, să plece în acest sat?” Dar fiecare dintre cei prezenți și-a explicat motivele care nu-i permit să meargă în această localitate. În continuare s-au discutat alte numeroase întrebări, și scrisoarea țăranilor pur și simplu a fost dată uitării.

În cele din urmă a sosit și Duminica Învierii, care, în Grecia, este sărbătorită extrem de festiv și solemn de toată lumea. Iar după ce a trecut și săptămâna luminată, iar angajații eparhiei au revenit la locurile de muncă, episcopul a găsit pe biroul său o nouă scrisoare din același sat de munte. „Preasfințite Părinte – scriau țăranii. – Nu ne ajung cuvinte pentru ca să vă exprimăm toată recunoștința și să vă mulțumim pentru implicarea pastorală în soluționarea rugăminții noastre. Îi vom mulțumi mereu lui Dumnezeu și Dumneavoastră, pentru acest preot evlavios, pe care l-ați îndrumat către noi ca să putem sărbători Învierea Domnului. Nicioadată nu am am mai avut ocazia să ne rugăm alături de un asemenea preot plin de har și de smerenie… „

Următoarea adunare eparhială episopul a început-o cu întrebarea: „Cine dintre voi a plecat totuși în satul din care am primit scrisoarea, cu rugămintea de a le trimite un slujitor?” Toată lumea a tăcut, nimeni nu avea vreun răspuns, pentru că nimeni nu a plecat să slujească în acest sat de munte. Confuz și plin de curiozitate, episcopul a hotărât că trebuie să viziteze neapărat această parohie. Câteva zile mai târziu, drumurile de munte stâncoase ale insulei Eghina erau străbătute de cortejul arhieresc. Pentru prima dată în viața acest sătuc a fost vizitat de un asemenea oaspete important. Cu cozonac și flori, satul adunat în întregime, și-a întâmpinat oaspeții, care mai apoi au fost conduși în vechea bisericuță.

În Grecia toți preoții sunt considerați funcționari publici, astfel, orice preot care slujește în biserică, fie chiar și o singură dată, trebuie să semneze în jurnalul de evidență a bisericii.

Episcopul s-a închinat icoanei din centrul bisericii și imediat a trecut în altar. Prin ușile împărătești deschise, toată lumea a văzut cum episcopul a luat jurnalul de evidență și s-a apropiat de o fereastră. A răsfoit în grabă paginile și a oprit degetul în dreptul ultimei însemnări.

„Nectarie, Mitropolitul de Pentapolis” – cu un scris frumos era făcută ultima inscripție. Episcopul a scăpat jurnalul din mâini și a căzut în genunchi. Știrea despre această mare minune i-a lăsat pe toți cei prezenți fără răsuflare.

După o pauză lungă de tăcere, oamenii nu au mai putut să-și stăpânească emoțiile, unii cădeau în genunchi, alții înălțau mânile în sus, se îmbrățișau și plângeau, mulțumind lui Dumnezeu și Sfântului Nectarie. Abia acum fiecare dintre cei prezenți a început să înțeleagă ce s-a întâmplat în aceste zile minunate.

Dumnezeu, Stăpânul Lumii, a auzit rugămințile inimilor oilor Sale credincioase, părăsite în acest îndepărtat sătuc și le-a trimis un mare pastor, din împărăția cerurilor.

Stăpânul pămânestc al turmei, din slăbiciunea sa a uitat de mica turmă care i-a fost încredințată, dar nu a uitat de ea și Stăpânul Cerului și al Pământului.
O săptâmână întreagă, în anul 2001, Sfântul Nectarie, care a murit în anul 1920, s-a aflat printre cei vii, țaranii și familiile lor, a slujit în biserică lor, a participat cu ei la drumul Crucii, a condus prohodul Domnului, a cântat alături de ei imnuri și rugăciuni, i-a mărturisit, mângâiat și binecuvântat. Niciodată nu mai auzise ei până atunci asemenea cuvinte despre Dumnezeu. Părea că acest bătrân gheronda cu voce blândă, L-a cunoscut personal pe Domnul.

Doar acum oamenii au înțeles care era izvorul acelei bucurii nepământești, ce le umpluse inimile, a acelor lacrimi de pocăință, care i-au însoțit, și pe care nimeni n-a încercat să le rețină sau să se rușineze de ele. De ce nu-și mai doreau nici hrană și nici somn, ci doar să fie în rugăciune alături de acest binecuvântat păstor. Icoana Sfântului Nectarie s-a aflat mereu în biserica lor la un loc de cinste, dar nici unul dintre ei, nu l-a recunoscut. Această taină a fost ascună până la un timp de către Dumnezeu Însuși.


Sursa: http://ortodox.md/o-mare-minune-cont...ului-nectarie/

ela2011 27.04.2017 22:34:19

Multumesc Sfinte Nectarie!
 
Ma reintorc pe acest forum pentru a marturisi o alta minune infaptuita de catre Sfantul Nectarie. Asa cum am mai povestit pe acest forum, Sfantul Nectarie a intrat in viata mea la doar cateva luni dupa ce am implinit 28 de ani cand am fost diagnosticata cu cancer de san .... Rugaciunile mele si ale familiei mele catre Sfantul Nectarie m-au ajutat sa trec cu bine peste aceasta boala, sa imi revin si sa incep o noua viata pe taram canadian unde am plecat la scurt timp dupa ce am terminat sedintele de chimioterapie si radioterapie. Ajunsa la Montreal impreuna cu prietenul meu pe vremea aceea cu care m-am casatorit ulterior, am continuat sedintele de imunoterapie si am inceput tratamentul hormonal. Dupa un tratament agresiv si de durata, un tratament dur care imi slabea considerabil sansele sa mai raman vreodata insarcinata, iata ca dupa 5 ani de la declansarea bolii, cu multa credinta in Dumnezeu si cu ajutorul Sfantului Nectarie am adus pe lume un baietel frumos, micul miracol al vietii mele asa cum obisnuiam sa il numesc .... Dupa un an jumate de la acest eveniment minunat, am ramas din nou insarcinata, de data aceasta m-am chinuit cu o sarcina dureroasa, grea si cu cateva mici complicatii, cu multe nelinisti si temeri ... Cu 2 zile inainte sa nasc ma aflam in biroul meu de la subsol si lucram la albumul baietelului meu. In linistea serii, si privind icoana Sfantului Nectarie din biroul meu, napadita de temeri mari, de frica de aceasta nastere si posibile complicatii deorece mi se spusese la ultimul control ginecologic ca bebelusul este mare, de teama ca nu voi reusi sa ma impart la doi copii mici, teama ca nu voi putea sa suport durerile nasterii, teama ca ar putea sa mi se intample mie si copilului ceva rau, stiind prin ce dureri am trecut de-a lungul sarcinii... am inceput sa ma rog la Sfantul Nectarie sa ma ajute sa nasc cu bine un bebe sanatos. Si iata ca duminica dimineata, la ora 6:30 am avut prima contractie foarte puternica, la 7 am plecat catre spital la 7:30 am ajuns la spital iar la 8:37 am nascut natural si fara anestezie epidurala un baietel sanatos si frumos. Ii multumesc Sfantului Nectarie ca mi-a ascultat rugaciunea! Si simt ca Sfantul ma ajuta si acum chiar si dupa nastere de fiecare data cand am nevoie de ajutorul lui ...

hope90 16.06.2017 16:23:35

minune
 
Mi s-a intamplat si mie o minune. Descoperisem Acatistul Sfantului Nectarie saptamana trecuta. Trec printr-o stare groaznica de ceva vreme din cauza unui baiat care se pare ca e cam nehotarat si a unor probleme de-a lungul a 2 ani, atata in familie cat si in viata de zi cu zi.Pe baiat il iubesc, tin enorm la el insa nu stiu ce e in mintea lui. Am citit in doua zile Acatistul, rugandu-ma sa primesc un semn de la el, dupa aproape 3 saptamani in care nu a mai zis nimic si pe langa faptul ca m-am linistit, am primit acel semn. Era tot ce imi doream in acel moment. Acum, nu stiu ce va fi dar voi continua sa citesc cu speranta ca totul va fi bine. Doamne Ajuta si nu va pierdeti speranta. Dumnezeu ne ajuta tuturor atat timp cat credinta e mare.

hope90 20.07.2017 12:59:47

Inca o minune
 
Cu aproximativ 3 zile inainte de a merge in pelerinaj la Mormantul Sfantului Arsenie Boca-la Prislop, Manastirea Sambata si Manastirea Dumbrava, am inceput sa resimt simptomele unei probleme de sanatate, mai exact o sciatica cu, care m-am confruntat acum un an iar cu ajutorul Sfantului Arsenie am trecut peste aceasta incercare. Fiind ingrijorata ca nu voi reusi sa merg in pelerinaj, m-am rugat Sfantului Nectarie, m-am uns cu ulei de la candela pana in ziua plecarii. Tin sa spun ca durerile se ameliorau iar cand am ajuns in apropierea Manastirii Prislop au disparut complet. Acum sunt bine si ma rog in continuare Sfintilor. De asemenea verisorul meu are o hernie de disc , 2 medici spunandu-i ca trebuie operata. Inainte sa consulte alti 2 medici i-am dat acatistul Sfantului Nectarie, pentru a-i fi aproape. In urma consultatiilor acesti medici au spus ca nu e nevoie de operatie ci doar de fizioterapie.
Ii multumesc Bunului Dumnezeu si Sfintilor pentru ajutor. Locurile vizitate ofera o liniste deplina, incredere si intarirea credintei.

claudia.plop 02.10.2017 16:13:40

Rugaminte
 
Buna ziua,sunt noua pe acest forum si as dori sa povestesc cum acum 2 zile l-am descoperit pe Sf.Nectarie in urma unor cautari pe google nestiind ce sa mai fac pentru a-mi alina durerea sufleteasca,dupa 2 saptamani de rugaciuni am gasit minunile Sf.Nectarie povestite pe acest site de mii de oameni.am printat acatistul Sf.Nectarie si am inceput imediat a citi si a ma ruga.In urma cu 3 saptamani am suferit enorm si sufar dupa ce am pierdut o sarcina pentru care m-am rugat Domnului neincetat sa fie bine.Ingerasul nostru a plecat la Ceruri si imi doresc din suflet sa raman insarcinata din nou cat mai repede si sper ca de aceasta data sa fie bine,sa pot duce sarcina la bun sfarsit.Am credinta ca bunul Dumnezeu impreuna su Sf.Nectarie ma vor ajuta si pe mine pacatoasa asa cum i-a binecuvantat pe milioane de oameni cu minunile lui.Mentionez ca locuiesc in Irlanda,deci nu pot ajunge sa ma rog la moastele Sfantului curand.am citit pe forum cum o alta persoana a fost ajutata de cineva din Iasi trimitandu-i mir de la Sf.Nectarie.Va rog din suflet daca se gaseste cineva care va citi aceasta postare si are bunavointa a ma ajuta trimitandu-mi si mie mir si o icoana a Sfantului as fi vesnic recunoscatoare.totul contra cost bineinteles.va multumesc anticipat tuturor si va doresc o zi minunata.Doamne ajuta la toata lumea!

claudia.plop 03.10.2017 13:44:53

Buna ziua.As dori sa fac cunoscuta si eu minunea infaptuita de Sf.Nectarie,poate pentru multi nu e considerata o minune dar pentru mine cu siguranta este.Ieri am postat pentru prima data pe acest forum dupa ce in urma cu 3 zile l-am descoperit pe sfantul nostru iubit,Nectarie.Am postat o rugaminte in speranta ca cineva cu suflet mare imi va citi mesajul si ma va ajuta in a imi trimite o icoana cu sfantul si putin mir .M-am bucurat nespus de mult cand am primit un mesaj privat de la o doamna la doar cateva ore dupa ce postasem,spunandu-mi ca va face tot posibilul sa imi trimita acestea cat mai curand.Deci minunea a aparut asa cum de cand am descoperit existenta acestui minunat sfant am crezut si cred cu tarie ca isi va indrepta fata si catre mine si ma va ajuta asa cum pe foarte multi a ajutat.Tin sa multumesc pe aceasta cale doamnei,din toata inima.Dzeu sa va ajute!

claudia.plop 22.10.2017 08:34:16

Minune a Sf.Nectarie
 
Buna ziua.Dupa ce am postat aici o rugaminte daca imi poate cineva trimite putin ulei sfintit si o icoana a Sf.Nectarie,o doamna cu suflet bun mi'a trimis acestea plus acatistul Sf.Nectarie si Braul Maicii Domnului.In ziua aceea am fost atat de fericita ca a ajuns coletul si in sfarsit Sf.Nectarie a ajuns in casa noastra.Nu stiu cum sa ma exprim prea bine,insa cei care au fost binecuvantati cu minuni ale sfantului ma vor intelege.In urma cu 6 saptamani am pierdut sarcina asa cum am mai spus,in disperare,cum mai toti facem asta,am inceput sa caut pe net,sa incerc sa ma apropii de Dzeu,stiind ca doar el este cel care ne asculta toate necazurile si ne iarta pacatele.Asa am aflat de Sf.Nectarie si minunile acestuia.Am inceput imediat a citi acatistul sfantului rugandu-ma zi de zi sa ma binecuvanteze cu un alt prunc,sa aibe mila de mine.Chiar in ziua cand va spuneam ca am primit pachetul cu mir,icoane ale sf si tot ce mi-a trimis doamna mea draga,am aflat ca sunt din nou insarcinata.De data asta am decis impreuna cu sotul sa nu mai spunem nimanui pana nu trece ceva timp.Dar doamnei de la care am primit mir si icoanele cu sf.i-am spus si chiar ii spuneam ca este ingerul meu pazitor.Nu imi venea sa cred ca Dzeu mi-a ascultat rugaciunile.Seara am inceput sa am dureri foarte mari de burta si de spate.Stiind prin ce am trecut prima oara,nu am mers la spital(mentionez ca aici in Irlanda cam toate durerile sunt normale).Dupa 12 ore de chin si dureri am ajuns la dr,insistand ca nu mai pot astepta pana la ora programarii.Dupa controlul de rutina a chemat ambulanta suspectandu-ma de pietre la rinichi.A zis ca o sarcina uterina nu ar putea fi deoarece la 2-3 sapt.nu se manifesta.Ajunsa la spital,dupa ce 4 medici diferiti si-au dat cu parerea,am ajuns pe masa de operatie.Aveam hemoragie interna,au zis ca pana nu ma opereaza nu imi pot spune mai multe.In fine,am iesit cu bine din operatie dupa 1 ora si jumatate ei spunandu-mi ca va dura jum.de ora maxim o ora.Mentionez ca in tot acest timp plangeam si ma rugam neincetat Sf.Nectarie sa imi salveze pruncul,macar de data asta sa fie bine.am tinut tot timpul icoana in brate ,am citit acatistul neincetat pana sa intru la operatie si dupa.Nu se poate salva sarcina extrauterina,stiam asta.Dar Sf.nectarie a avut mila de mine si m-a salvat,aseara mi-a zis dr ca nu o sa am nevoie de transfuzie de sange(peste 1l am pierdut la operatie).Nu isi explica cum,au facut testele 2 zile la rand,pierzand atata sange analizele au iesit 8.8 si 8.9 ceea ce nu am inteles decat ca e foarte bine,nu le venea sa creada.Chiar daca nu am putut avea un prunc nici de data aceasta,Dzeu si Sf.Nectarie m-au ajutat si am scapat cu viata,am ramas cu o trompa dar m"au asigurat ca pot ramane insarcinata din nou.Ii multumesc Sf.Nectarie si bunului Dzeu si am increder ca planul lui cu mine este altul si ca pana la urma voi primi binecuvantarea de a fi mama.Chiar ii promisesem Sfantului ca acest copil ii va purta numele.Imi cer scuze pt intregul roman,cum am mai spus nu stiu a ma exprima prea bine in cuvinte.Asa cum Sf.Nectarie ne indeamna sa nu tinem ascunsa lumina sub obroc,am tinut neaparat sa spun despre aceasta minune.Multumesc Sf.Nectarie,Maicii Domnului si Domnului nosrru Iisus Hristos ca m-au salvat si chiar mi-au mai dat o sansa sa mai pot fi mama.Aveti credinta si rugati-va mereu si Dzeu va v-a asculta rugaciunile.Doamne ajuta la toata lumea.

Korina 06.03.2018 07:50:05

Si pe mine m-a ajutat Sfantul Nectarie inca de acum 5 ani. Eram insarcinata cu gemeni, aveam deja si un copil mai mare si cautam disperati o locuinta in conditiile in care acestea sunt foarte greu de gasit aici. Familiile nu sunt vazute prea bine, din pacate, peste tot pe unde aplicaseram fusesera preferate cupluri fara copii si care castigau mult mai bine decat noi.
In cele din urma aproape renuntaseram la orice speranta, cand mi-a cazut in mana Acatistul Sfantului Nectarie. Am inceput sa-l citesc zilnic cu bucurie, imi place foarte mult si cum suna acest acatist, cum "curge" poetic, imi creea o stare minunata de liniste si ma detasa de toate grijile cotidiene. In plus, la fix o saptamana dupa ce am inceput sa il citesc am fost chemati sa semnam contractul pt. apartamentul in care locuim acum.
Multumim, Sfinte Nectarie, ca ne-ai fost grabnic ajutator si iarta-ma ca mi-a luat atata timp sa marturisesc minunea ta aici!

Gabriela Roxana 14.08.2021 07:40:49

Minunea Sf. Nectarie și Sf. Mina
 
Bună dimineața, tuturor!
Vreau sa va împărtășesc și eu minunea îngăduita de Bunul Dumnezeu, având ca și mijlocitor pe Sf. Nectarie și Sf. Mina, in urma cu un an aproximativ am devenit mămică de îngeraș 😇, o veste care a șocat pe toți cei apropiați cât și pe noi ca și viitori părinți ( povestea este lunga, asa ca o sa ma rezum doar la minunea îngăduita de Bunul Dumnezeu).
Pentru a ieși din starea de depresie și disperare, am început sa citesc Paraclisul Sf. Nectarie și apoi Acatistul și Paraclisul Sf. Mina, după ce am terminat cele 40 de zile în care am citit mi-am dat seama ca nu am citit și Acatistul Sf. Nectarie, asa ca am început sa îl citesc timp de 40 de zile, timp în care i-am implorat sa îmi fie mijlocitor pentru a doua sarcina. Într-una din zile am visat un bărbat care îmi spunea ca o sa rămân însărcinată, eu încă citeam Acatistul Sf. Nectarie, în acea luna am încercat cu soțul sa rămân însărcinată și spre uimirea și mirarea mea, chiar în ultima zi în care citeam Acatistul Sf. Nectarie am făcut un test de sarcină și a ieșit pozitiv. Mare a fost mila Bunului Dumnezeu și a celor doi sfinți, care au mijlocit pentru mine.
Bunul Dumnezeu sa va întărească pe toți, daruindu-va înțelepciune și mare credință în El și în sfinții Lui.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:55:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.