Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   minunile Sf. Nectarie 2 (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2059)

ioanav 08.02.2010 15:37:52

Multumesc mult geo.nektarios.MI-ai raspuns la una din multele intrebari!
 
Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 209709)
Linistea in rugaciune nu se dobandeste decat prin nevointa si silinta, cu staruinta! Niciun campion nu castiga medalia de aur daca nu face mii de antrenamente, pana nu da cu capu de pereti si se raneste de N ori... isi rupe maini si picioare... intra in spital! dar e nu se lasa!
Asa e si in lupta Duhovniceasca!
Sfantul Nectarie vede voinat fiecaruia, vede dragostea fiecaruia, vede tot! Dar el Nu ne lasa, desi ni se pare ca nu ne ia in seama rugaciunile! Asta e o stare de „foame”! Ne creaza o stare de „foame” ca sa ne faca sa ne dorim mult mai mult... ne ajuta cate putin... ne da cate un pic din dulceata sa... nu ne da tot! Ci ne spune „daca mai vrei sa iti dau si restul, nu te lasa de mine, ci striga-ma mereu in rugaciune! Nu te voi lasa, ci daca ceri cu credinta Eu voi fi in ajutorul tau atunci cand e nevoie!”
Sfantul Nectarie ne mai lasa sa mai strigam la Dansul... nu pt ca nu ne aude ci pt ca vrea sa ne vada staruinta si dragostea fata de el si credinta in ajutorul lui, daca noi ii cerem sincer! Si daca ne va fi de folos indata ne va auzi!
Pacea in rugaciune vine in masura dragostei noastre fata de Sfantul Nectarie, de Bunicutul cum ii spun eu! Nu se poate ca fata de o persoana pe care o iubesti sa nu simti dragalasenie, sa nu il sorbi din priviri! Asa si cu Bunicutul... atat timp cat ii daruiesti iubirea ta, el ti-o va da pe a lui si uite asa in daruirea iubirii apare PACEA si implicit BUCURIA!!!

Dumnezeu sa ne miluiasca!

PS: rugaciunea e masura dragostei noastre fata de Dumnezeu! Atat il iubim pe Dumnezeu, in masura cat ne rugam!

Am incredere in SFANTUL Nectarie ca ma ajuta sa depasesc depresia pe care o am....am nadejde in Dumnezeu si in toti Sfintii!!dar uneori ma simt asa de pacatoasa ...mi-e frica sa nu Ii supar cu ceva cu gandu cu fapta si nu pot sa trec uneori daca am gresit cu ceva imi aduc aminte...ma gandesc ca am doar 19 ani..si totusi traim in aceasta lume...mi-e frica sa ma bucur sau sa ma rasfat cu ceva!si ma sperii din orice vad din orice aud...Doar cei de Sus stiu ce e in sufletul meu!!Doamne da-mi rabdare sa trec peste asta cum am facut-o si acum 4 ani tot cu ajutorul Tau am reusit!Akum ca te am gasit si pe Tine Sfinte Nectarie rogate la Dumnezeu sa ma ierte pentru pacatele mele si sa imi dea rabdare...inteleptire cu gand bun si liniste sufleteasca.Daca a mai trecut cineva prin depresie sa imi scrie ,as fi recunoscatoare!

geo.nektarios 08.02.2010 16:45:12

Citat:

În prealabil postat de ioanav (Post 209743)
...uneori ma simt asa de pacatoasa ...mi-e frica sa nu Ii supar cu ceva cu gandu cu fapta si nu pot sa trec uneori daca am gresit cu ceva imi aduc aminte...

Cine nu se simte pacatos? Cine nu are aceasta stare? daca devenim nesimtitori fata de noi, fata de Dumnezeu, atunci suntem in moarte sufleteasca! Dar atat timp cat ne simtim pacatosi ne pastram intr-o stare de smerenie, de umilinta fata de Dumnezeu! A te tine in umilinta este a fi mai aproape de Hristos! El a fost exemplu de umilinta... si ne ramane! Dar sa nu exageram cu aceasta stare: ca ne simtim atat de mici si ca nu meritam nimic, nici sa avem teama ca Dumnezeu nu ne ia in seama, ca aceasta este lucrarea vrajmasului care ne insceneaza acestea incat sa ne faca sa DEZNADAJDUIM! sa ne faca sa simtim ca nu meritam nimic!
Sa ne faca sa ne despartim de Dumnezeu, sa deznafajduim de mila Sa!
Hristos este IUBIRE, este IERTARE, este BUNATATE, este ZAMBET, este LINISTE, este ODIHNA, este NADEJDE si PUTERE!
Tocmai de aceea nu trebuie sa ne simtim mai mult decat suntem! Toate cu discernamant... ca si dracu are smerenia lui prin care ii arunca pe oameni in deznadejde! Iti ceri iertare pt pacate, pt greseli, ii spui ce simti si cum te simti, dar CURAJ, suflet drag lui Hristos, El te vrea la El cu nadejde si toata vointa ta! Incearca sa il privesti pe Hristos prin Crucea Lui: prin patima si suferinta, dar cu okii in sus: spre cer! Doamne Tu Te-ai jertfit pt mine! eu ce fac? Te rastignesc iar si iar cu pacatele, IARTA-MA, si da-mi puetere sa imi duc si eu Crucea ca si Tine, sa mor pacatului! si sa ma sui cu Tine in Imparatia Ta!Pacatul ma biruieste, dar Eu vin la Tine ca Tu esti ajutorul meu! Da-mi mana ca si lui Petru si ma scoate din valurile pacatului si din ne-simtirea fata de Tine si ma fa vrednica de Imparatia Ta!!!
De aia ii avem pe sfinti, sa fie „pilele” noastre in fata Stapanului Hristos! Sa ii rugam pe ei sa ne ajute sa ne intoarcem cu CREDINTA TARE la El! Sa le cerem Sfintilor sa Ii putem Urma lui Hristos asa cum si ei au facut!

Citat:

În prealabil postat de ioanav (Post 209743)
ma gandesc ca am doar 19 ani..si totusi traim in aceasta lume...mi-e frica sa ma bucur sau sa ma rasfat cu ceva!si ma sperii din orice vad din orice aud...Doar cei de Sus stiu ce e in sufletul meu!!

In lume necazuri veti avea, dar INDRAZNITI (prindeti curaj) ca Eu am biruit lumea! Ne spune Domnul Hristos. Da a biruit-o ca a luptat impotriva pacatului! A venit in lume ca sa ne arate cum sa vietuim si noi chiar daca avem necazuri si suferinte si neajunsuri si neimpliniri! Ce a spus Pilat aratand catre Hristos? Iata OMUL! Cum arata? plin de rani si de lovituri si plin de sange cu coroana de spini pe cap! omul in general este suferinta! Dar sa fim ca si El, sa rabdam si iertam si sa iubim!
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi ODIHNI pe voi! este chemarea lui Hristos! Prin Sf.Slujbe, prin rugaciune, prin Cartile Sfinte, prin Sf.Euharistie!
Nu te speria daca te rad colegii ca esti „bisericoasa”! Domnul Hristos ne spune iar Eu v-am ales pe voi din lume si daca ati fi din lume, lumea ar iubi ce este al sau! asa ca va uraste pe ca nu sunteti din lume! adica suntem Ucenicii Lui, de vom avea dragostre intre noi si ii urmam invatatura din Sf.Evanghelie!

Un adevarat luptator cand vede cupa se uita spre ea si o ravneste! Stie ca va fi Bogat! De aceea trage cat poate de tare ca sa o castige!
Asa suntem si noi! Trebuie sa tragem tare in lumea asta sa dobandim cununa lui Hristos, mai ales ca ne-a promis ca voi fi cu voi pana la Sfarsitul Veacurilor!

Curaj Copil drag al Maicii Domnului si Sf.Nectarie!!!

ioanav 08.02.2010 17:47:19

Imi sunteti de mare mare ajutor!!
 
Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 209789)
Cine nu se simte pacatos? Cine nu are aceasta stare? daca devenim nesimtitori fata de noi, fata de Dumnezeu, atunci suntem in moarte sufleteasca! Dar atat timp cat ne simtim pacatosi ne pastram intr-o stare de smerenie, de umilinta fata de Dumnezeu! A te tine in umilinta este a fi mai aproape de Hristos! El a fost exemplu de umilinta... si ne ramane! Dar sa nu exageram cu aceasta stare: ca ne simtim atat de mici si ca nu meritam nimic, nici sa avem teama ca Dumnezeu nu ne ia in seama, ca aceasta este lucrarea vrajmasului care ne insceneaza acestea incat sa ne faca sa DEZNADAJDUIM! sa ne faca sa simtim ca nu meritam nimic!
Sa ne faca sa ne despartim de Dumnezeu, sa deznafajduim de mila Sa!
Hristos este IUBIRE, este IERTARE, este BUNATATE, este ZAMBET, este LINISTE, este ODIHNA, este NADEJDE si PUTERE!
Tocmai de aceea nu trebuie sa ne simtim mai mult decat suntem! Toate cu discernamant... ca si dracu are smerenia lui prin care ii arunca pe oameni in deznadejde! Iti ceri iertare pt pacate, pt greseli, ii spui ce simti si cum te simti, dar CURAJ, suflet drag lui Hristos, El te vrea la El cu nadejde si toata vointa ta! Incearca sa il privesti pe Hristos prin Crucea Lui: prin patima si suferinta, dar cu okii in sus: spre cer! Doamne Tu Te-ai jertfit pt mine! eu ce fac? Te rastignesc iar si iar cu pacatele, IARTA-MA, si da-mi puetere sa imi duc si eu Crucea ca si Tine, sa mor pacatului! si sa ma sui cu Tine in Imparatia Ta!Pacatul ma biruieste, dar Eu vin la Tine ca Tu esti ajutorul meu! Da-mi mana ca si lui Petru si ma scoate din valurile pacatului si din ne-simtirea fata de Tine si ma fa vrednica de Imparatia Ta!!!
De aia ii avem pe sfinti, sa fie „pilele” noastre in fata Stapanului Hristos! Sa ii rugam pe ei sa ne ajute sa ne intoarcem cu CREDINTA TARE la El! Sa le cerem Sfintilor sa Ii putem Urma lui Hristos asa cum si ei au facut!


In lume necazuri veti avea, dar INDRAZNITI (prindeti curaj) ca Eu am biruit lumea! Ne spune Domnul Hristos. Da a biruit-o ca a luptat impotriva pacatului! A venit in lume ca sa ne arate cum sa vietuim si noi chiar daca avem necazuri si suferinte si neajunsuri si neimpliniri! Ce a spus Pilat aratand catre Hristos? Iata OMUL! Cum arata? plin de rani si de lovituri si plin de sange cu coroana de spini pe cap! omul in general este suferinta! Dar sa fim ca si El, sa rabdam si iertam si sa iubim!
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi ODIHNI pe voi! este chemarea lui Hristos! Prin Sf.Slujbe, prin rugaciune, prin Cartile Sfinte, prin Sf.Euharistie!
Nu te speria daca te rad colegii ca esti „bisericoasa”! Domnul Hristos ne spune iar Eu v-am ales pe voi din lume si daca ati fi din lume, lumea ar iubi ce este al sau! asa ca va uraste pe ca nu sunteti din lume! adica suntem Ucenicii Lui, de vom avea dragostre intre noi si ii urmam invatatura din Sf.Evanghelie!

Un adevarat luptator cand vede cupa se uita spre ea si o ravneste! Stie ca va fi Bogat! De aceea trage cat poate de tare ca sa o castige!
Asa suntem si noi! Trebuie sa tragem tare in lumea asta sa dobandim cununa lui Hristos, mai ales ca ne-a promis ca voi fi cu voi pana la Sfarsitul Veacurilor!

Curaj Copil drag al Maicii Domnului si Sf.Nectarie!!!

Cum as putea oare sa scap de gandurile de sinucidere ,de ravratire,de ura.eu nu sunt ceea ce gandesc!credeti-ma!ma lupt sa scap ,sa am rabdare ca stiu ca Dumnezeu ma va usura de aceasta suferinta grea.Va zic aceste ganduri ,nu la multi simt ca trebui sa le zic da simt acum sa o fac.Domnul a zis sa ne impartasim suferintele la toti semeni ca si la parintele tau duhovnic!de ce credeti ca mai trec prin aceasta stare pe care am depasit-o candva greu cu ajutorul lui Dumnezeu.eu cred ca inca nu am invatat unde gresesc si Domnul inceraca sa imi arate unde gresesc prin aceeasi indurare,dar nu imi dau seama!Doamne te rog ajuta-ma sa imi dau seama unde gresesc ca sa pot sa imi indrept greseala,este posibil sa fie din neam in neam?Va multumesc geo.nektarios ca sunteti alaturi de mine!

geo.nektarios 08.02.2010 18:14:06

Citat:

În prealabil postat de ioanav (Post 209804)
Cum as putea oare sa scap de gandurile de sinucidere ,de ravratire,de ura.eu nu sunt ceea ce gandesc!credeti-ma!ma lupt sa scap ,sa am rabdare ca stiu ca Dumnezeu ma va usura de aceasta suferinta grea.Va zic aceste ganduri ,nu la multi simt ca trebui sa le zic da simt acum sa o fac.Domnul a zis sa ne impartasim suferintele la toti semeni ca si la parintele tau duhovnic!de ce credeti ca mai trec prin aceasta stare pe care am depasit-o candva greu cu ajutorul lui Dumnezeu.eu cred ca inca nu am invatat unde gresesc si Domnul inceraca sa imi arate unde gresesc prin aceeasi indurare,dar nu imi dau seama!Doamne te rog ajuta-ma sa imi dau seama unde gresesc ca sa pot sa imi indrept greseala,este posibil sa fie din neam in neam?Va multumesc geo.nektarios ca sunteti alaturi de mine!

Diavolul cand vine cu o ispita lasa momeala si pleaca! Revine el dupa un anumit timp sa vada daca omul a muscat din momeala lui (un gand, o fapta, ceva ce il face sa observe) sa vada daca e prins in ea ca si pestele in carlig. Daca e prins, il chinuie cum vrea el, iar inima lui se face cuib de draci si faptele dracesti uplu viata lui. Daca nu omul nu e prins in momeala lui, pleac si revine, dar nu singur! Mai ia cu el un drac sau doi! Si mai arunca momeala, asa cum face un pescar care momeste locul (unde vrea sa prinda pesti) cu mamaliga apoi arunca undita si carligul cu acul momit! Poate poate va vedea si ii va mirosi momeala ca poate va pofti si va infuleca carligul... Daca nici de data asta nu e prins, el incepe cu sageti a arunca in inima omului: ura, curvie, lene, nepasare, invidie, cleveteala, etc. Si le incearca pe toate pana cand va gasi sageata care sa il raneasca! Astfel gasita, el va avea grija sa il mai raneasca si de alta data! Si mai tare... cu mai multa dorinta de a pierde sufletul omului din mana lui Hristos...
Lupta pt viata in Hristos nu e usoara! Doar daca mergi odata cu El sub Cruce... sau alaturi de El... este grea Crucea vietii, dar daca vrem sa o schimbam, nu putem decat cu una MAI grea... mai usoara nu gasim!
Omul are anumite slabiciuni... si il cauta satana pana gaseste punctul slab, cum spuneam mai sus! De aceea odata prins omul in acea slabiciune, satana nu se deznadajduieste si revine sa vada daca cumva il gaseste iar slab ca sa poata sa il castige pt el pe om!
Dumnezeu nu ingaduie ispita mai mult decat poate duce omul! De aceea sa nu te sperii de necazuri sau ispite! El te tine in brate cand tu crezi ca nu mai poti, ca daca nu mai puteai fara ca El sa te tina-n brate, erai gata! Asa ca Domnul nu lasa pe nimeni neajutorat!
Omul cand se naste, poate mosteni anumite pacate din neamul lui. Daca vrea Dumnezeu sa nu se piarda acel neam in mainile satanei, lasa aceasta cruce de dus unuia care o poate duce! Pot fi si pacate parintesti pe care acum le tragi... pacatele parintilor le pot mosteni si se pot rasfrange asupra copiilor.
Sunt sigur ca a ta Cruce este una pe care o poti duce SINGURICA in aceasta Viata! Iti recomand sa citesti zilnic Vietile Sfintilor. Sunt 12 carti, pt fiecare luna in parte a anului, si in fiecare zi din luna este descrisa viata fiecarui Sfant pomenit intr-o zi. Te va intari si incuraja mult daca vei citi... cumperi cate una in fiecare luna! Pana le strangi pe toate 12, apoi le citesti linistita! Vei vedea ca rugaciunea fiecarui sfant din ziua respectiva te va ajuta si te va intari enrorm!
Nu lasa Paraclisul Maicii Domnului niciodata din zi! Dimineata dupa Rugaciunile Diminetii! Seara fa Rugaciunile de Seara si adauga Canonul de Pocainta catre Domnul Iisus Hristos! Te va intari MULT! Si cum poti 10 – 20 min, cat simti, spune-I Domnului Iisus asa cum simti! Tot ce simti! Spune-I simplu si nu cu epitete si metafore, vrea simplu ca un om simplu de la tara: sincer si direct! Asta te va ajuta si mai mult! Vorbeste cu Domnul Hristos asa cum simti in inima ta, sincer, simplu si direct!

ioanav 08.02.2010 19:08:23

Nu am cuvinte sa va multumesc pentru osteneala dumneavostra!
 
Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 209817)
Diavolul cand vine cu o ispita lasa momeala si pleaca! Revine el dupa un anumit timp sa vada daca omul a muscat din momeala lui (un gand, o fapta, ceva ce il face sa observe) sa vada daca e prins in ea ca si pestele in carlig. Daca e prins, il chinuie cum vrea el, iar inima lui se face cuib de draci si faptele dracesti uplu viata lui. Daca nu omul nu e prins in momeala lui, pleac si revine, dar nu singur! Mai ia cu el un drac sau doi! Si mai arunca momeala, asa cum face un pescar care momeste locul (unde vrea sa prinda pesti) cu mamaliga apoi arunca undita si carligul cu acul momit! Poate poate va vedea si ii va mirosi momeala ca poate va pofti si va infuleca carligul... Daca nici de data asta nu e prins, el incepe cu sageti a arunca in inima omului: ura, curvie, lene, nepasare, invidie, cleveteala, etc. Si le incearca pe toate pana cand va gasi sageata care sa il raneasca! Astfel gasita, el va avea grija sa il mai raneasca si de alta data! Si mai tare... cu mai multa dorinta de a pierde sufletul omului din mana lui Hristos...
Lupta pt viata in Hristos nu e usoara! Doar daca mergi odata cu El sub Cruce... sau alaturi de El... este grea Crucea vietii, dar daca vrem sa o schimbam, nu putem decat cu una MAI grea... mai usoara nu gasim!
Omul are anumite slabiciuni... si il cauta satana pana gaseste punctul slab, cum spuneam mai sus! De aceea odata prins omul in acea slabiciune, satana nu se deznadajduieste si revine sa vada daca cumva il gaseste iar slab ca sa poata sa il castige pt el pe om!
Dumnezeu nu ingaduie ispita mai mult decat poate duce omul! De aceea sa nu te sperii de necazuri sau ispite! El te tine in brate cand tu crezi ca nu mai poti, ca daca nu mai puteai fara ca El sa te tina-n brate, erai gata! Asa ca Domnul nu lasa pe nimeni neajutorat!
Omul cand se naste, poate mosteni anumite pacate din neamul lui. Daca vrea Dumnezeu sa nu se piarda acel neam in mainile satanei, lasa aceasta cruce de dus unuia care o poate duce! Pot fi si pacate parintesti pe care acum le tragi... pacatele parintilor le pot mosteni si se pot rasfrange asupra copiilor.
Sunt sigur ca a ta Cruce este una pe care o poti duce SINGURICA in aceasta Viata! Iti recomand sa citesti zilnic Vietile Sfintilor. Sunt 12 carti, pt fiecare luna in parte a anului, si in fiecare zi din luna este descrisa viata fiecarui Sfant pomenit intr-o zi. Te va intari si incuraja mult daca vei citi... cumperi cate una in fiecare luna! Pana le strangi pe toate 12, apoi le citesti linistita! Vei vedea ca rugaciunea fiecarui sfant din ziua respectiva te va ajuta si te va intari enrorm!
Nu lasa Paraclisul Maicii Domnului niciodata din zi! Dimineata dupa Rugaciunile Diminetii! Seara fa Rugaciunile de Seara si adauga Canonul de Pocainta catre Domnul Iisus Hristos! Te va intari MULT! Si cum poti 10 – 20 min, cat simti, spune-I Domnului Iisus asa cum simti! Tot ce simti! Spune-I simplu si nu cu epitete si metafore, vrea simplu ca un om simplu de la tara: sincer si direct! Asta te va ajuta si mai mult! Vorbeste cu Domnul Hristos asa cum simti in inima ta, sincer, simplu si direct!

AM o mica coriozitate atate sfaturi stiti sa dati de folos eu unua o sa fac cum ati spus dumneavoastra ...o sa incerc pana reusesc!!dar revin sunteti preot?daca pot sa va intreb !!va multumesc pentru tot!

anamariaax 09.02.2010 19:04:50

Sfantul Nectarie, bunicutul nostru drag
 
Ce bine ca s-a inventat internetul caci astfel pot scrie si eu o scrisoare Sfantului Nectarie.
Pe Sfantul Nectarie l-am descoperit atunci cand la facultate am primit tema sa ii fac icoana. Nu stiam cine este dar pt ca trebuia sa ii fac icoana a trebuit sa ma informez si cel mai mult m-a atras scrisoarea lui catre Domnul nostru Iisus Hristos. Dupa acest moment am trecut mai departe si doar o carte despre viata Sfantului, carte primita in dar de o colega acum calugarita, imi reamintea de El. Spre sfarsitul facultatii am suferit ceva, nu stiu ce a fost si numai cu ajutorul Sfantului Nectarie am putut trece. Nu mai spun ca tot El mi l-a facut cunoscut pe Sfantul Ioan Rusul, fratele meu ceresc cum ii spun eu, prin faptul ca m-am dus la Biserica din Iasi unde se afla moastele Sfantului Nectarie si am cerut mir iar de acolo am primit o cutie cu mir si agheazma apartinand Sfantului Ioan Rusul, lucru care atunci nu stiam. Putin cate putin am trecut si peste situatia grea in care am fost iar acum cu voia lui Dumnezeu voi termina si masterul. Toate sunt bune foarte dar ma supara un lucru pe care as vrea din tot sufletul ca Sfantul Necarie sa il desluseasca: vreau sa stiu ce voi face cu viata mea de acum inainte pe planul sentimental. As vrea sa imi intemeiez o familie dar de asemenea as vrea ca persoana cu care voi fi sa imi fie draga si sa o iubesc si sa ma iubeasca. As vrea sa pot spune din toata inima ca da, aceasta este calea pe care voi merge si indiferent de ceea ce voi intampina Il voi avea pe Dumnezeu, pe Maica Domnului, pe Sfantul Nectarie, Sfantul Ioan Rusul si toti sfintii alaturi dar si pe cel drag mie.
Nu stiu ce mi se potriveste, nu stiu nici macar daca voi intemeia o familie vreodata, dar vreau sa cred ca inca Dumnezeu imi poarta de grija si nu ma va lasa sa fiu cu cineva cu care sa ma mantuiesc. Nu vreau sa ajung ca altii care dupa ce au ales in viata constransi sa ajunga dupa 30 de ani de casnicie sa ii fie scarba de persoana care a considerat-o ca un obiect.
Cine imi este mie drag nu stiu daca are aceleasi sentimente caci nu se manifesta decat arareori si este posibil sa fie doar o amagire, o iluzionare. Iar cel care mi se propune nu stiu daca il voi putea agrea. Ramane de vazut. Nu vreau nici sa spun nu propunerii caci s-ar putea sa fie ultima, si nu stiu care imi sunt sentimentele. Te rog Sfinte Nectarie si Sfinte Ioane sa faci lumina iar eu sa pot sa spun cu toata inima ca minunate sunt lucrurile lui Dumnezeu. Maica Domnului sa ne ajute pe toti si sa ne aduca bucurii neasteptate.

mirabela 05.03.2010 13:34:55

revin....nu sunt vrednica sa-i multumesc acestui sfant care m-a ajutat de foarte multe ori..aseara sotul meu se simtea ff rau, frisoane, temperatura, ceea ce pare a fi o raceala adevarata....si m-am rugat sfantului Nectarie, si ne-a ajutat, si dimi s-a simtit foarte bine.

Multumesc din suflet Sfinte Nectarie.

florian_p 05.03.2010 15:12:27

Minunile Sfantului Ierarh Nectarie - experienta personala
 
Vreau sa va prezint o minune a Sfantului Ierarh Nectarie traita de mine.

In urma cu cateva zile am fost la cumnata mea Viorica, insarcinata in luna a 3-a. Si am aflat cu durere ca avea probleme cu sarcina. Era programata pentru vineri la doctor. Avea probleme cu mentinerea sarcinii, avand colul semideschis si scurtat. Trebuia sa i se faca cerclaj. Mi s-a facut mila de ea, de faptul ca putea pierde sarcina si am zis sa ma rog si eu Sfantului Ierarh Nectarie sa o ajute, sa ii inchida colul ca sa duca sarcina la bun sfarsit. Astazi, cand au fost sa spital pentru internare, i sa mai facut o ecografie. Insa de data asta totul era schimbat. Colul era inchis si de lungime normala. Sfantul Ierarh Nectarie a facut si de data asta o minune. A ajutat o femeie insarcinata ca sa poata duce la bun sfarsit sarcina.

SLAVA DOMNULUI

cherub 05.03.2010 16:45:15

Sf. Nectarie mi-a vindecat ranile la genunchi
 
Si pe mine m-a ajutat Sf. Nectarie in mai multe situatii si in destule ocazii. De pilda, intr-o zi (recent, chiar anul trecut, prin oct-nov), pe cand alergam, am cazut, nu stiu cum am 'reusit' de m-am impiedicat, dar cu ambii genunchi exact in niste pietre ascutzite ascunse in iarba. Desi genunchii mei devenisera f. rapid 2 rani deschise si supurande, nu am dat importantza, si le tot ungeam cu niste crema antiseptica, puneam pudra de talc si plasturi/pansament, chiar si frunze de varza, crezand ca se vor inchide, vindecandu-se 'de la sine', in curand. Insa pe zi ce trecea, ranile respective nu doar ca nu se inchideau, dar deveneau, cu repeziciune, din ce in ce mai dureroase, atat la exterior, cat si in interior, la nivelul meniscului etc, incat abia daca mai puteam sa merg, iar durerile se accentuau pe timpul noptzii, chinuindu-ma aproape insuportabil (se resimteau cu intensitate). Incepusem sa-mi fac griji ca s-ar fi putut transforma in cangrena sau alte complicatii mai grave. Apoi am ajuns la man. Radu-Voda, din Bucuresti, unde, timp de o saptamana sau 2 (nici nu aveam atunci prea mult timp la dispozitie, iar pe cel pe care-l aveam incercam sa-l folosesc mergand pe la cat mai multe bis. si participand la cat mai multe slujbe posibil), am participat la cateva slujbe (acolo, dar si pe la alte bis. din zona, caci sunt mai multe, si destule sau majoritatea dintre ele, au si moastele altor Sfinti), (cred ca am apucat sa ma si spovedesc, tot la Radu-Voda), m-am inchinat si rugat la racla cu particele din moastele Sf. Nectarie, si de unde am primit si o mica sticlutza cu putin untdelemn sfintit din candela ce arde deasupra raclei. Dupa cateva nopti in care mi-am tot uns (de cateva ori, in mod repetat, inainte de culcare), in forma de Cruce, genunchii cu acel ulei sfintit, ranile s-au inchis si stratul de piele s-a regenerat, iar durerile care ma chinuisera au disparut cu desavarsire, in mod miraculos.

Si in alte situatii mi-a mai ajutat mie Sf. Nectarie, de ex. la examene si la unele cursuri, cu scoala, in general, dar si cu altele (m-a aparat si de vrajmasi etc). Pt. tot ajutorul primit, pt. toate binefacerile si purtarea de grija, multumesc nespus de mult (desi, in marea mea nevrednicie si stangacie, niciodata nu voi fi in stare a multumi cum se cuvine), Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, Sf. Nectarie si tuturor Sfintilor si Puterilor Ceresti (Sf. Ingeri) care m-au tot ajutat si mi-au fost alaturi mereu, nelasandu-ma la greu, dar mai ales Bunului Dumnezeu, Preasfintei Treimi, Care lucreaza prin Sfintii Sai.

gaby-f 05.03.2010 21:40:43

Minune de la SF.Nectarie
 
Buna!Sunt noua pe forum dar am citit postarile voastre si am ramas tare impresionata de minunile facute de Sf. Nectarie in vietile voastre.Vreau sa marturisesc ca Sfantul a facut o minune si in viata mea.Poate pentru altii e nesemnificativa,dar pentru mine e o minune. m-am rugat Sfantului Nectarie si Fecioarei Maria sa-si faca mila de mine si sa ma ajute .De aceea va sfatuiesc si pe voi cei care aveti probleme de orice fel,nu ezitati sa va rugati cu credinta Sfantului Nectarie,sa cititi Acatistul si Sf. va va ajuta la momentul potrivit.II multumesc Sf.Nectarie pentru tot ce a facut pentru mine.
Doamne ajuta!

Aghioritul 05.03.2010 23:54:16

Un nou site deschis pt Sf.Nectarie www.sfantulnectarie.ro
Puteti scrie minunile pe acest site, sa va informati de tot ce tine de Sf.Nectarie... etc!
Sf.Nectarie sa va Binecuvinteze!

annajanette 06.03.2010 00:52:31

Citat:

În prealabil postat de cosmin_82 (Post 36109)
A doua minume ,, febra care a interzis inceperea chimioterapiei”

Am revenit in Spania, pe data de 16.06.2007, mai obosita si fara vlaga, decat atunci atunci cand am venit in Romania. Asteptam cu nerabdare ziua de 18.07.2007, sa merg la Clinica deoarece ma simteam foarte rau si in acelasi timp voiam sa aflu rezultatul analizelor ce urma sa le fac. Ma simteam din ce in ce mai rau.
Odata, ajunsa la Clinica Universitara Navara din Pamplona, insotita ca de fiecare data de prietena mea ,,LOLA” – 68 ani, care nu stiu cum sa-i spun ,,prietena” sau ,,mama” si Daniel sotul acestei (pentru care ma rog Sfantului Nectarie, Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos sa le dea sanatate vesnica), am efectuat un set de analize, care nu au fost foarte convingatoare pentru doctor. Acesta mi-a prescris internarea, ramanand pana a doua zi dupa amiaza cand au revenit Lola si Daniel. A fost o zi cumplita pe care nu am s-o uit toata viata, intrucat am primit vestea de la medic prin Lola, pentru ca niciun cadru medical nu a avut curajul sa-mi spuna ca eu am facut ,,recadere”, aparuse din nou leucemia; adica toata munca medicilor si chinurile mele fusese zadarnice. In acelasi timp medicul o anuntase pe Lola, ca v-a trebui sa incepem din nou tratamentul cu citostatice si un nou transplant de maduva, astfel nu imi poate garanta ca voi putea trai mai mult de doua luni. In acele clipe m-a cuprins disperarea, bani se apropiau de sfarsit, organismul meu nu stiam daca o sa mai reziste la inca o serie de citostatice. Ma hotarasem sa renunt pentru a nu mai fi o povara.
Dar, cei apropiati: sotul, surorile (mama mea nu aflase nimic) si Lola prietena mea care a sugferit foarte mult pentru mine, m-au incurajat spunandu-mi ca nimic nu este pierdut, ei imi vor sta alaturi iar, sotul mi-a transmis ca banii sa fie ultima mea preocupare. Am hotarat ca el si fetita noastra sa vina la mine in Spania pentru ai simtii mai aproape de mine. Asa cum am spus, imi rememoram clipele din urma si nu stiam unde am gresit fata de Dumnezeu, fata de Sf. Nectarie. Aducandu-mi aminte de promisiunea facuta Sf. Nectarie, sa scriu despre minunea infaptuita, astfel sa pot impartasi si altora despre minunile Sf. Nectarie.
Astfel, pe data de 24.06.2007, am revenit impreuna cu sotul la Clinica Universitara Navara din Pamplona, unde urmau sa-mi inceapa din nou acele serii de citostatice. Vreu sa va marturisesc ca in zilele premergatoare internarii am avut dureri ingrozitoare la picioare, burta si maini.
Din momentul cand sotul a inceput scrisoarea catre Sf. Nectarie si mama mea a mers la duhovnicul meu pentru rugaciuni (sfantul maslu), au inceput sa-mi dispara durerile. Odata cu sosirea sotului si a copilului ma simteam din ce in ce mai bine.
A urmat internarea, in cursul zilei de luni au fost efectuate seturi de analize, a venit medicul la mine incurajandu-ma si spunandu-mi ca au mai fost cazuri ca al meu, iar a doua zi voi incepe taratamentul cu citostatice-chimioterapie, in acest sens inmanandu-mi un plic cu medicamentele ce urmau sa m-i le administreze si pretul acestora. Dar, surpriza, nu au putut sa-mi inceapa tratamentul deoarece faceam febra. O clipa ne-am gandit la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie, ca asa s-a vrut sa nu incep tratamentul, in scopul infaptuirii unei noi minuni cu mine. In acele momente ne gandeam ca ar fi bine ca medicul sa-mi repete inca o data ,,punctia medulara”, dar nu indrazneam, ai spune din motive de a nu il desconsidera profesional si cine ar crede ca la un interval asa de mic sa se produca vre-o minune. In dimineata zilei de marti ne-am trezit ca in camera, a intrat un preot catolic, fara ai spune nimeni ca in acea camera se afla cineva care are mare nevoie de ajutorul Mantuitorului Hristos. Ne-a vazut ca suntem nedumeriti si ne-a intrebat pentru ce ne aflam, deoarece pe sotie o cunoastea de data trecuta cand efectuase transplantul de maduva. Dupa scurta poveste pe care i-am relatat-o si spunandu-i ca suntem crestini, preotul ne-a asigurat ca se v-a ruga pentru mine, sens in care a aratat spre cer cum ca exista un singur Dumnezeu. Primisem un semn de la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie ca sunt alaturi de mine. In urmatoarele minute am primit vizita medicilor anuntandu-ma ca recidiva boli era mult mai accentuata decat stiam, dar ei au hotarat sa imi mai faca inca o data analize la maduva, sens in care au prelevat din nou probe medulare, rezultatul urmand a mi-l comunica a doua zi. In acea seara sotul a inceput sa sune in tara mai multi preoti, sa se roage Maicii Domnului, Mantuitorului Hristos pentru a mai infaptui o minune cu mine; in acelasi timp eu cu sotul si familia rugandu-ne neacetat Sfantului Nectarie sa se roage pentru mine Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos intr-u tamaduirea bolii de care sufar. A sosit ziua de miercuri, asteptand sa vina medicul sa-mi spuna rezultatul analizelor, iar cand medicii au aparut, se uitau nedumeriti la mine si nu stiau ce sa creada, anuntandu-ma ca celulele ,, stem” pe care mi-au fost donatae de catre sora mea in urma cu aproximativ 4 luni au inceput sa lucreze de cateva zile, cazul meu fiind cu siguranta unul special. Rugaciunile catre Sf. Nectarie, iar rugaciunile Sfantului Nectarie catre Maica Domnului si Mantuitorului Hristos au dat roade, minunea se infaptuise. Insusi medicul, recunoscand ca nu s-a mai intalnit cu un asemenea caz, doarece in maxim o luna, o luna si jumatate de la transplant, celulele ,,stem” incep sa lucreze, in cazul de fata numai Dumnezeu face minuni, EL este primul, tamaduitorul tuturor bolilor, medicii fiind pe planul al doilea.
Ne rugam in continuare Sf. Nectarie, pentru tamaduirea celor ce sufera din cauza cumplitelor boli, El fiind cel ce se roaga pentru noi toti , Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos-Dumnezeul nostru. Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu.

multumim mult ptr asa o pilda eu chiar aveam nevoie deoarece ufar de depresie si ma chinui de ceva timp.
sanatate multa iti doresc si la toata lumea de altfel.

vasilik 06.03.2010 15:29:27

Un sfat va rog
 
Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.

annajanette 06.03.2010 15:32:54

Citat:

În prealabil postat de vasilik (Post 220960)
Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.

sunt multe dar poate fi acoperamantul Maicii Domnului, acatistul Sf Nicolae.

cherub 06.03.2010 15:41:41

cateva sfaturi & sugestii pt. vasilik
 
Citat:

În prealabil postat de vasilik (Post 220960)
Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.

Citeste 'Paraclisul Maicii Domnului', 'Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului', psalmi din 'Psaltirea Maicii Domnului', 'Acatistul Sf. Nectarie' etc (le gasesti si pe net, le poti printa, eventual), tine si post (mai ales ca acum este si perioada postului Sf. Pasti). Dar cred ca cel mai important ar fi sa mergi sa te si spovedesti si impartasesti (daca preotul iti va da dezlegare, daca nu ai pacate mari etc), sa participi si la slujbele bisericii (Sf. Liturghie, Sf. Masluri si slujbe de dezlegari) s.a.m.d.

glykys 06.03.2010 15:44:39

Citat:

În prealabil postat de vasilik (Post 220960)
Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.

Acatistul Sf. Antonie cu lumanare aprinsa da rezultate foarte bune in probleme de invatatura! Si neaparat spovedanie! si milostenie...

andrei25 06.03.2010 16:11:48

..
 
Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 220970)
Acatistul Sf. Antonie cu lumanare aprinsa da rezultate foarte bune in probleme de invatatura! Si neaparat spovedanie! si milostenie...

De ce ai spus "cu lumanare aprinsa"? Te-ai referit numai atunci cand faci acatistul Sf Antonie, sau in general, la rugaciune?

glykys 06.03.2010 16:28:29

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 220986)
De ce ai spus "cu lumanare aprinsa"? Te-ai referit numai atunci cand faci acatistul Sf Antonie, sau in general, la rugaciune?

In general, la rugaciune...

vasilik 06.03.2010 16:42:00

Milostenie fac ori de cate ori pot(dupa puterile mele). Am cumparat Acatistului Sfantului Antonie dar nu l-am citit niciodata, nu stiam ca e pentru invatatura. Stiam de Sfantul Sebastian.

annajanette 06.03.2010 19:16:37

Am nevoie de ajutorul vostru
 
Stiu ca atunci cand se roaga mai multi, rugaciunea este parca mai repede auzita. Am niste probleme de sanatate destul de mari si in afara de mama si mine nu are cine se ruga. V-as multumi din suflet daca ma pomeniti si pe mine in rugaciunile voastre. Si invatati-ma si pe mine cum sa ma rog la sf Nectarie, am acatistul lui.

kristta13 07.03.2010 12:52:03

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 221064)
Stiu ca atunci cand se roaga mai multi, rugaciunea este parca mai repede auzita. Am niste probleme de sanatate destul de mari si in afara de mama si mine nu are cine se ruga. V-as multumi din suflet daca ma pomeniti si pe mine in rugaciunile voastre. Si invatati-ma si pe mine cum sa ma rog la sf Nectarie, am acatistul lui.

Scrie-mi pe adresa de e-mail kristta13@yahoo.com ptr a-ti spune cum se citeste Acatistul Sf Nectarie.Doamne ajuta!

annajanette 07.03.2010 13:32:49

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 120676)
http://www.trilulilu.ro/miha_mihaela/7f7baac1c908c1


Acatistul Sf.Nectarie audio,este unul dintre cele mai frumoase acatiste dupa parerea mea.Doamne ajuta!

frumos acatist, super chiar.

Aghioritul 07.03.2010 16:24:27

A pus geo.nektarios sa descarrce cine vrea GRATUIT :

PARACLISUL SF.NECTARIE!!! http://www.razbointrucuvant.net/file...ului_Nectarie/

ACATISTUL SF.NECTARE!!!! http://www.razbointrucuvant.net/file..._de_Eghina.mp3

annajanette 07.03.2010 19:27:14

Citat:

În prealabil postat de Paisie Aghioritul (Post 221327)
A pus geo.nektarios sa descarrce cine vrea GRATUIT :

PARACLISUL SF.NECTARIE!!! http://www.razbointrucuvant.net/file...ului_Nectarie/

ACATISTUL SF.NECTARE!!!! http://www.razbointrucuvant.net/file..._de_Eghina.mp3

nu se deschid

Aghioritul 08.03.2010 15:44:07

le-am cautat si uite aici:

PRACLISUL SF.NECTARIE http://www.razbointrucuvant.net/file...ului_Nectarie/

si ACATISTUL SF.NECTARIE: http://www.razbointrucuvant.net/file..._de_Eghina.mp3 - se descarca direct ce dai dublu clik pe link!

annajanette 09.03.2010 22:25:54

Citat:

În prealabil postat de Paisie Aghioritul (Post 221795)
le-am cautat si uite aici:

PRACLISUL SF.NECTARIE http://www.razbointrucuvant.net/file...ului_Nectarie/

si ACATISTUL SF.NECTARIE: http://www.razbointrucuvant.net/file..._de_Eghina.mp3 - se descarca direct ce dai dublu clik pe link!

da, acum se deschid, multumim mult:)

gogulet 10.03.2010 00:49:54

Si eu care credeam ca ortodoxismul e o religie monoteista..
Se pare ca inveti ceva nou in fiecare zi...

geo.nektarios 10.03.2010 12:15:08

Citat:

În prealabil postat de gogulet (Post 222527)
Si eu care credeam ca ortodoxismul e o religie monoteista..
Se pare ca inveti ceva nou in fiecare zi...

Este! Ce te face sa nu crezi ca este?
Dumneata daca ai o iubita, ce faci cu neamurile ei, sau cu prieteniii ei? ii dai deoparte?
Sfintii sunt numiti prietenii lui Dumnezeu! Sunt CASNICII Sai! Da, ei au meritat de la Dumnezeu rasplata SFINTENIEI! Caci au ascultat de porunca Sa care zice: Fiti Sfinti precum Tatal Vostru cel din ceruri Sfant este!
Sau oare dumneata pt ca nu esti un crestin de fiecare zi, nu ai auzit cuvantul Minunat este Dumnezeu INTRU SFINTII Sai???
Au nu stii iar de cuvantul Domnului Iisus care spune: Pe cine Ma va marturisi inaintea oamnenilor si Eu voi marturisi pt el inaintea Tatalui Meu? Sau Cel ce Ma cinsteste pe Mine, pe Tatal cinesteste? sau cina Ma iubeste, pazeste poruncile Mele sau tot cel ce Ma va iubi vrednic este de Imparatia Mea?
ASTA sunt sfintii, nu dumnezei cum crezi fratia ta! Sunt oameni alesi, cum esti dumneata cum sunt eu cum sunt toti oamenii. Numai ca ei si-au dedicat in intregime viata slujirii lui Dumnezeu! Si pt asta, nu crezi ca Dumnezeu i-a rasplatit pt dragostea lor catre El?
Da i-a cinstit atat cu nestricarea trupului dar si prin lucrea Sa dumnezeiasca prin Sfintele lor trupuri!
Daca vrei sa lucreze si prin tine Dumnezeu, dedicati viata ta toata numai lui Dumnezeu! Si vei vedea sfintenia Sa cum lucreaza in tine! Si nu te vei mai indoi de lucrarea Sa in oameni!

Sfantul Nectarie sau altii sfinti, nu sunt dumnezei mai mici sau egali lui DUmnezeu! NU sunt egalii dupa ESENTA divina din care este Dumnezeu, dar sunt ASEMENI lui Dumnezeu, dupa HAR! adica dupa lucrare!

geo.nektarios 12.03.2010 13:16:12

O minune a Sf.Nectarie este si TIPARIREA in LIMBA ROMANA a unor lucrari ale sale! Una dintre ele este si DESPRE INGRIJIREA SUFLETULUI tiparita la Ed.Sophia. Se poate comanda si de pe net de la Editura Sohia!
O noua Traducere a unei scrieri a Sf.Nectarie este si Despre POSTUL MARE!

Va spun sincer, aceste carti sunt o COMOARA A ORTODOXIEI ADEVARATE, asa cum a TRAIT-O DIN TOATA FIINTA SA, SF.NECTARIE!

Daca le veti procura si va veti hrani din ele, veti simti din SFINTENIA SFANTULUI si veti INTELEGE USOR cele de MANTUIRE!

Nu va pot exprima in cuvinte ce simt atunci cand il citesc pe Sf.Nectarie si ma hranesc din sfintele sale invataturi! Imi dau mereu lacrimi... IL TRAIESC SI IL RESPIR PE SF.NECTARIE... MA HRANESC DIN EL... DIN VIATA SA... DIN CUVINTELE SALE!!!

Adriana98 13.03.2010 05:35:07

Multumim, Sfinte Nectarie !
 
Doamne, ajuta!

Am aflat de Sfintul Nectarie acum patru ani, cand, primind de la o ruda cartea "Sfantul Nectarie Taumaturgul", am citit despre viata si minunile sale.
Prima data cand l-am rugat pe Sfintul Nectarie sa intervina a fost pentru sotul meu, care, in urma unei incizii, avea niste dureri cumplite si nu era in stare sa zica mai mult de atat: "Sfinte Nectarie, ajuta-ma!", la care Sfintul a raspuns cu promptitudine, durerile incetand aproape imediat. Dar acesta era doar inceputul, pentru ca ulterior, Sfintul Nectarie avea sa-l ajute la vindecarea unui cancer, fara a mai fi necesara vreo interventie chirurgicala, asa cum recomandasera medicii initial.
Acum, noi continuăm să speram din tot sufletul, ca Sfintul Nectarie sa ne ajute si de aici inainte, mai ales ca de catva timp, au aparut alte probleme ...
Aceasta poate și din cauza ca nu am fost capabili sa-i multumim cum se cuvine pentru ajutorul sau ...

Iertare, Sfinte Nectarie !

Adriana98 13.03.2010 06:08:10

Cum m-a salvat Sfintul Nectarie de la operatie
 
Sfintul Nectarie m-a ajutat si pe mine de multe ori, cand m-am simtit rau. Imediat dupa ce ma ungeam cu un pic de mir, totul trecea si ma simteam dintr-o data, ca si cum nimic nu ar fi fost.
Acum cateva luni, avand probleme cu unul din ochi, solutia propusa de medic a fost operatia. Cu cat se apropia termenul, cu atat teama imi crestea. In fine, veni si ziua cea cu multa teama asteptata si ajungand eu la clinica, inainte de a intra in sala de operatie, a trebuit sa indeplinesc inca unele formalitati. Astfel, s-a constatat ca termenul de valabilitate a unuia din documentele cerute expira taman in acea zi (lucru foarte ciudat, deoarece cu o zi inainte, acelasi document fusese valabil si nu reiesea de niciunde ca ar expira in ziua urmatoare ...). În concluzie, au refuzat sa-mi faca operatia, iar eu, in loc sa fiu dezamagita, am rasuflat usurata, bucurandu-ma ca am scapat. Trebuie sa mai spun ca in acea dimineata, ma gandisem cam asa: ce bine ar fi, daca Sfintul Nectarie m-ar putea ajuta sa scap de operatie si mi-ar rezolva el problema ! Lucru care datorita Sfintului Nectarie s-a si intamplat, iar de atunci, ochiul cu pricina nu m-a mai suparat deloc.

Multumesc din suflet, Sfinte Nectarie cel grabnic ajutator !

annajanette 13.03.2010 23:09:50

Azi am fost ptr prima data la manastirea RADU VODA. Eu nu stiam ca este manastire si acolo sunt chilii, am ramas impresionata de grandoarea manastirii, lume este puhoi, calugari, maicute. Din pacate azi se repara ceva si era inchisa insa ma duc maine la liturghie, am o problema de sanatate, promit ca vin cu noutati. Au un magazin cu de toate: super frumoase icoane, carti, orice gasesti si nu numai despre sfantul NECTARIE.

Magda80 16.03.2010 15:56:20

Ma alatur si eu celor care au primit ajutor de la Sf. Nectarie. Comparativ cu tot ce s-a spus pana acum pe forum poate sa para lipsit de importanta, dar pentru mine a insemnat foarte mult ajutorul pe care l-am primit la facultate, la un examen foarte important pe care a trebuit sa il sustin cu un profesor foarte dur.Dar Sf. Nectarie a fost alaturi de mine si m-a ajutat. Rugati-va si voi si sunt sigura ca veti primi ajutor in ceea ce veti cere:)

Multumesc din suflet Sf. Nectarie, grabnic ajutatorule!

gaby-f 21.03.2010 18:48:32

minunile Sf.Nectarie
 
Sf. Nectarie si-a facut simtita prezenta si in viata mea,l-am descoperit anul trecut din in tamplare pe internet atunci cand aveam foarte mare nevoie de o minune in viata mea.Si asa am inceput sa citesc aproape zilnic Acatistul Sfantului Nectarie si am inceput sa simt ca el este langa mine si ca ma ajuta.Anul trecut am facut un curs de germana,eu fiind in Germania trebuia sa invat limba si la sfarsitul cusului am dat un examen pentru diploma,examen ce parea foarte greu.Dar m-am rugat mult si cu mare credinta in Sf. Nectarie si Fecioarei Maria si ei m-au ajutat sa trec examenul fara probleme.Apoi Sf.a facut sa-mi gasesc ceva de lucru .Important este ca atunci cand promiteti Sf.ceva sa va tineti promisiunea,pentru ca eu am promis sf. ca fac cunoscuta minunea care a facut-o cu mine pe internet dar am amanat sa fac asta ,tot timpul uitam sau aveam altceva mai important de facut.Si asa nu am avut mult timp locul acela de munca,au intervenit probleme.La putin timp dupa primul loc de munca am gasit altceva de lucru si de aceea vreau sa public acest lucru si sa multumesc Sf.Nectarie pentru ca eu cred ca datorita lui s-a intamplat acest lucru.De aceea sfatuiesc pe toti credinciosii ca atunci cand promit SF. ceva sa tina promisiunea pentru ca altfel l-i se va lua ce au primit si sa multumeasca Sf. pentru ajutor.Eu i-am simtit prezenta de multe ori de cand am inceput sa-i citesc Acatistul,de multe ori ma simteam rau si ma rugam sfantului din tot sufletul sa-mi ia durerile si in cateva minute ma simteam mai bine.Eu cred foarte mult in Sf. Nectarie si cred ca El este tot timpul alaturi de noi...noi trebuie doar sa-i cerem ajutorul cu credinta in el si in Dumnezeu.Din pacate nu am cum sa ajung la manastirea Radu Voda din Bucuresti(locuiesc in Germania) sa iai si eu mir de la moastele sfantului Nectarie.Mi-as dori din tot sufletul daca cineva are sa-mi trimita si mie un pic,pentru ca imi doresc sa raman insarcinata dar deocamdata bebe se cam lasa asteptat si singura mea speranta e dumnezeu si Sf.Nectarie.Poate daca ma ung cu mir pe burtica ma ajuta sf. sa raman si eu insarcinata caci imi doresc asta din tot sufletul. Multumesc din tot sufletul Sf. Nectarie si lui Dumnezeu pentru toate minunile facute in viata mea si va sfatuiesc pe toti sa va rugati cu credinta caci sfantul ne ajuta pe toti cand crede el ca este momnetul .Doamne ajuta-ne

annajanette 23.03.2010 02:36:58

am revenit asa cum v-am promis, m-am spovedit la manastirea radu voda la parintele gavril care acum l-am ales si duhovnic de fapt dansul este calugar. dupa 2 ani de antidepresive, atacuri de panica, si ganduri negre, rugandu-l pe sf NECTARIE sa imi scoata un doctor bun i in cale care sa gaseasca o solutie potrivita si ptr mine, pot sa va spun ca la nici 2 saptamani nu mai iau antidepresive decat cateva anxiolitice pe care le voi lasa in curand si ma simt superrrrrrrrrrrrrr.
ptr cine nu stie ce este depresia este mai greu de inteles ca seamana cu un fel de iad.
II MULTUMESC SFANTULUI ACESTA MINUNAT CARE A MIJLOCIT AJUTORUL LA SFANTA TREIME SI MAICII DOMNULUI.

P.S Nu credeam ca voi mai scapa, duceti-va cu incredere, si inca ceva eu am renunt la viata veche pacatoasa asta este o conditie obligatorie.

Dieter_Eckhardt 03.04.2010 18:53:04

Citat:

În prealabil postat de gaby-f (Post 226272)
Sf. Nectarie si-a facut simtita prezenta si in viata mea,l-am descoperit anul trecut din in tamplare pe internet atunci cand aveam foarte mare nevoie de o minune in viata mea.Si asa am inceput sa citesc aproape zilnic Acatistul Sfantului Nectarie si am inceput sa simt ca el este langa mine si ca ma ajuta.Anul trecut am facut un curs de germana,eu fiind in Germania trebuia sa invat limba si la sfarsitul cusului am dat un examen pentru diploma,examen ce parea foarte greu.Dar m-am rugat mult si cu mare credinta in Sf. Nectarie si Fecioarei Maria si ei m-au ajutat sa trec examenul fara probleme.Apoi Sf.a facut sa-mi gasesc ceva de lucru .Important este ca atunci cand promiteti Sf.ceva sa va tineti promisiunea,pentru ca eu am promis sf. ca fac cunoscuta minunea care a facut-o cu mine pe internet dar am amanat sa fac asta ,tot timpul uitam sau aveam altceva mai important de facut.Si asa nu am avut mult timp locul acela de munca,au intervenit probleme.La putin timp dupa primul loc de munca am gasit altceva de lucru si de aceea vreau sa public acest lucru si sa multumesc Sf.Nectarie pentru ca eu cred ca datorita lui s-a intamplat acest lucru.De aceea sfatuiesc pe toti credinciosii ca atunci cand promit SF. ceva sa tina promisiunea pentru ca altfel l-i se va lua ce au primit si sa multumeasca Sf. pentru ajutor.Eu i-am simtit prezenta de multe ori de cand am inceput sa-i citesc Acatistul,de multe ori ma simteam rau si ma rugam sfantului din tot sufletul sa-mi ia durerile si in cateva minute ma simteam mai bine.Eu cred foarte mult in Sf. Nectarie si cred ca El este tot timpul alaturi de noi...noi trebuie doar sa-i cerem ajutorul cu credinta in el si in Dumnezeu.Din pacate nu am cum sa ajung la manastirea Radu Voda din Bucuresti(locuiesc in Germania) sa iai si eu mir de la moastele sfantului Nectarie.Mi-as dori din tot sufletul daca cineva are sa-mi trimita si mie un pic,pentru ca imi doresc sa raman insarcinata dar deocamdata bebe se cam lasa asteptat si singura mea speranta e dumnezeu si Sf.Nectarie.Poate daca ma ung cu mir pe burtica ma ajuta sf. sa raman si eu insarcinata caci imi doresc asta din tot sufletul. Multumesc din tot sufletul Sf. Nectarie si lui Dumnezeu pentru toate minunile facute in viata mea si va sfatuiesc pe toti sa va rugati cu credinta caci sfantul ne ajuta pe toti cand crede el ca este momnetul .Doamne ajuta-ne

Si eu am avut o perioada grea. Sunt neamt dar locuiesc partial in romania. In 2004 m-am casatorit cu o romanca si vroiam sa intemeiem o familie. Am cunoscut-o intr-un loc pacatos, era stripteusa. Dupa ce si-a primit cetatenia germana a disparut imediat ca sa traiasca cu un alt barbat si ca sa lucreze in germania unde incerca sa castige bani multi intr-un timp scurt.. Banii au fost si sunt cel mai important lucru in viata ei a trebuit sa observ..

Inainte sa ma casatoresc cu ea a fost in Italia dar a fost expediata.. Nu mi-a spus niciodata dece. Vroia o familie dar nu putea sa ramana gravida. A fost de multe ori bolnava de la diferite boli sexuale. Sper ca nu au mai fost alti barbati cu ea.. Ma bucur ca nu a ramas gravida, s-a casatorit cu mine doar ca sa insele.. Da, pot sa zic ca SF. Nectarie m-a ajutat, m-am despartit de ea si documentul de divort este lucrul care as putea sa-l dau cu mir.. Si ma rog ca ea sa fie rasplatita dupa fapte dar totusi poate isi gaseste drumul drept si nu mai inseala prietenii, familia si justitia.

ultraortodoxul 05.04.2010 00:03:19

rugaminte
 
Am o rugaminte mare de tot si cine ma va ajuta, Dumnezeu il va binecuvanta. Locuiesc in Spania cu familia si am nevoie urgenta de mir de nard de la manastirea Petru Voda, pentru probleme de sanatate. Contracost evident. Problema este ca am vorbit cu cineva din tara pentru acesta, dar m-a lasat balta. Cine este de prin zona si vrea sa ma serveasca, adresa mea este yugohit@yahoo.com. Luam legatura si stabilim cum facem ca in momentul in care depuneti pachetul sa ridicati banii. Va multumesc , Doamne ajuta !!!

ultraortodoxul 05.04.2010 00:09:53

rugaminte
 
imi cer mii de scuze, adresa mea de e-mail de mai sus este eronata. Din neatentie am uitat sa scriu 2006, deci adresa corecta este yugohit2006@yahoo.com Va multumesc

roxanabadea 05.04.2010 13:31:33

minunile Sf Nectarie
 
L-am ''cunoscut''pe Sf Nectarie anul trecut, cand l-am rugat sa o ajute pe fiica mea sa vorbeasca corect, cu ajutorul unui logoped. desi initial logopedul spunea ca ne trebuie mai mult de un an de sedinte pentru a '#recupera'' copila, au fost necesare 10 sedinte! Stiu ca Sf Nectarie ne-a ajutat atunci.
Ieri, s-a-ntamplat din nou: avem in hol, la intrarea in casa,o icoana a Sfantului. Este ultimul lucru pe care il vedem cand plecam de acasa, este primul lucru pe care il vedem cand venim in casa. La El am pus candela cu Lumina luata de la Slujba de Inviere. Dimineata, la ora 5, sotul meu a fost trezit de niste zgomote ciudate,si in fum gros: icoana luase foc, de la lumanare, si jumatate de perete. Cartea cu viata Sf Nectarie a fost neatinsa, desi se afla in imediata vecinatate a icoanei. Nici sigurantele electrice tot din vecinatate! Ii multumim Sf Nectarie pentru ca ne-a salvat viata,din nou!

ioanav 06.04.2010 21:17:47

Hristos A Inviat!
 
te rog Sfinte Nectarie a-I grija de noi .Si iarta-ma ca nu te-am mai strigat in ajutor!


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:21:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.