Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   O povestire ciudata (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9849)

idealist 22.06.2010 00:23:46

O povestire ciudata
 
Caut o povestire din care nu-mi aduc aminte decat fragmentele:
-un crestin merge cu masina si ia pasageri un calugar si o maica
-calugarul si maica ii spun toata viata lui si il fac crestin practicant
-calugarul si maica sunt persoane sfinte de fapt

strajeru 22.06.2010 00:45:31

Da. Se numeste ,,O mare minune in vremea noastra''. Este vorba despre un om pe nume Dusan(sarb parca), care dupa ce ii ia pe cei doi cu masina si ajunge la camera de hotel(era la bai), adoarme(moare) si este dus sa vada raiul si iadul. Dupa ce se trezeste, devine crestin practicant. Este foarte interesanta descrierea raiului si a iadului in aceasta relatare.
Parca a fost editata de Manastirea Sihastria in anii 90, era asa...ca o brosura de marimea unui indreptar de spovedanie.

delia31 22.06.2010 00:55:59

Citat:

Īn prealabil postat de idealist (Post 261395)
Caut o povestire din care nu-mi aduc aminte decat fragmentele:
-un crestin merge cu masina si ia pasageri un calugar si o maica
-calugarul si maica ii spun toata viata lui si il fac crestin practicant
-calugarul si maica sunt persoane sfinte de fapt



eu stiu alta asemanatoare, tot cu un om care merge cu masina dar nu e nici un calugar, nici o maica.

e de fapt un test de etica.
pana dai de urma povestii tale, poate te consolezi cu asta.


Esti singur in masina si conduci intr-o noapte furtunoasa; cand treci pe langa o statie de autobuz, vezi 3 persoane asteptand autobuzul:
1. o batranica bolnava care pare pe moarte
2. un vechi prieten care ti-a salvat viata
3. iubitul / iubita ideal(a) / a pe care asteptai demult sa o/il (re)intalnesti.

Pe care din cei 3 l-ai lua in masina, daca ar exista posibilitatea ca langa sofer sa stea un singur pasager?

Gandeste-te bine inainte sa continui...

Aceasta este o problema de morala care a fost folosita ca parte a unui interviu pentru o slujba.

Poti sa iei batrana, intrucat ea e pe moarte;
sau poti sa il alegi pe vechiul tau prieten care ti-a salvat viata, si astfel sa te revansezi.
Si totusi, sansa neasteptata de a te intalni cu partenerul ideal s-ar putea sa nu ti se mai ofere vreodata!!


Raspunsul candidatului care a obtinut slujba a fost:

"I-as da cheile de la masina prietenului meu sa o duca pe batrana la spital si as astepta autobuzul alaturi de partenerul ideal!"

Uneori, avem mult de castigat daca renuntam la limitarea unei gandiri incapatanate. Nu uita niciodata sa ai o viziune de ansamblu!!
autor necunoscut

strajeru 22.06.2010 01:07:19

Uite aici: http://www.scribd.com/doc/7274392/O-...Vremea-Noastra

idealist 22.06.2010 01:42:45

Eu ma gandeam la batrana. Multumesc strajerul. Am citit-o cred cu mai mult de 10 ani, dar m-a influentat mult atunci.
Nu se (mai) pune problema la mine de interviu, probabil profesor ajung.
O ruda apropiata a avut o asemenea intalnire, care mi-as fi dorit-o pentru mine.

The_Fallen 22.06.2010 13:37:19

Eu as fi ales iubita.

Heurtebise 22.06.2010 14:50:44

Citat:

Īn prealabil postat de strajeru (Post 261409)

Multumesc foarte mult de link. Doamne-ajuta!

lore86 10.08.2010 19:00:09

Citat:

Īn prealabil postat de delia31 (Post 261407)
eu stiu alta asemanatoare, tot cu un om care merge cu masina dar nu e nici un calugar, nici o maica.

e de fapt un test de etica.
pana dai de urma povestii tale, poate te consolezi cu asta.


Esti singur in masina si conduci intr-o noapte furtunoasa; cand treci pe langa o statie de autobuz, vezi 3 persoane asteptand autobuzul:
1. o batranica bolnava care pare pe moarte
2. un vechi prieten care ti-a salvat viata
3. iubitul / iubita ideal(a) / a pe care asteptai demult sa o/il (re)intalnesti.

Pe care din cei 3 l-ai lua in masina, daca ar exista posibilitatea ca langa sofer sa stea un singur pasager?

Gandeste-te bine inainte sa continui...

Aceasta este o problema de morala care a fost folosita ca parte a unui interviu pentru o slujba.

Poti sa iei batrana, intrucat ea e pe moarte;
sau poti sa il alegi pe vechiul tau prieten care ti-a salvat viata, si astfel sa te revansezi.
Si totusi, sansa neasteptata de a te intalni cu partenerul ideal s-ar putea sa nu ti se mai ofere vreodata!!


Raspunsul candidatului care a obtinut slujba a fost:

"I-as da cheile de la masina prietenului meu sa o duca pe batrana la spital si as astepta autobuzul alaturi de partenerul ideal!"

Uneori, avem mult de castigat daca renuntam la limitarea unei gandiri incapatanate. Nu uita niciodata sa ai o viziune de ansamblu!!
autor necunoscut

super fain raspunsul!

OmuBun 11.08.2010 00:31:31

Citat:

Īn prealabil postat de strajeru (Post 261409)

Strajeru-le, Dumnezeu sa te binecuvinteze pentru link. Am citit cu sufletul la gura si am salvat povestea pentru a o transmite mai departe familiei si celor dragi! Multumesc din tot sufletul. Nu stiu cum s-a intamplat ca nu am descoperit linkul de cand l-ai postat, dar niciodata nu-i prea tarziu.
Multumesc deasemenea si celui care l-a scos "la lumina"!...


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:28:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.