Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13129)

faniela 17.06.2011 17:45:35

Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie?
 
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?

glykys 17.06.2011 19:09:47

Draga Faniela, eu am un vecin - nu stiu de ce religie e - care,de fiecare data cand ne vedea pe toti ca plecam duminica la biserica (ortodoxa), ne zice: mie imi merge bine si fara sa merg la biserica! Adica, vezi Doamne,ca noua ne merge rau si daca mergem la biserica, iar lui nu.

Lucrurile nu stau asa, omul nu trebuie sa mearga la biserica pentru a-i merge bine, pentru a fi ajutat, pentru a avea o viata mai buna etc. ci din CONVINGERE! Iar convingerea ti-o da, in buna masura, credinta. Daca nu ai convingerea ca asta e drumul drept, degeaba te piseaza la cap unii si altii ca nu e bine ce faci sau ce confesiune ai.

Deci da, noi vrem sa se intoarca cu totii la ortodoxie, ca asta e calea cea adevarata si de mantuire, dar nu putem forta pe nimeni. E bine sa te rogi pentru el, sa il lumineze sa se intoarca la credinta ortodoxa, mai mult nu stiu daca poti face. Vrei sa te mariti cu el sau...?

N.Priceputu 17.06.2011 19:20:54

Eu aș sfătui pe oricine să treacă la Ortodoxie; asta ar însemna să revină, de fapt, la Biserica lui Hristos cea autentică, primară, așa cum era ea în primele secole. Și pentru că aici Îl poate cunoaște pe Mântuitorul deplin.

Protestanții cred că Îl vor întâlni pe Domnul numai după sfârșitul lumii. Noi știm că El este aici, în Biserică. Deci dacă Îl iubește cu adevărat, atunci vrea să-L întâlnească, și numai aici se poate uni cu El, prin Sfintele Taine.

Iar dacă e obișnuit să studieze Biblia, va putea continua să o facă. Și dacă are o viață îndreptată, cu atât mai mult va putea continua îndreptarea la ortodocși, căci i se adaugă și posturile, și spovedania. Dacă la ei e păcat să te îmbeți, să fumezi, să desfrânezi, tot păcate sunt și la ortodocși.

faniela 17.06.2011 19:38:22

am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?

gabriela8 17.06.2011 19:39:18

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369602)
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?

Da, as sfatui dar, cum spunea Glykys, atat timp cat nu exista convingerea celuilalt totul e zadarnic. De pilda pe mine nu m-ar convinge nimeni ca in afara Ortodoxiei exista mantuire, iar aparenta schimbare si bunastare pamanteasca ( simtita de unii la anumite culte) are un pret foarte scump: pierderea sufletului!

gabriela8 17.06.2011 19:41:18

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369640)
am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?

Nu cei care se numesc ortodocsi vor fi in Rai, ci cei care traiesc cu adevarat credinta ortodoxa! Nu numele te mantuieste ci vietuirea ta curata, spovedania, Impartasania, care nu exista la penticostali...

N.Priceputu 17.06.2011 19:42:55

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369640)
am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?

Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.

nutucutu 17.06.2011 19:51:10

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 369646)
Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.

Ori eu sint ortodoxa, ori dumneavoastra sinteti catolic. Pentru ca si noi, catolicii, putem fi cu EL aici si acum...

LittleSparrow 17.06.2011 19:51:20

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 369646)
Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.


Un răspuns desăvârșit.

gabriela8 17.06.2011 19:52:45

Faniela
 
Daca a ta cautare este sincera, Dumnezeu te va indruma, tebuie sa nu te lasi prinsa de mreje si sa cauti Adevarul!

gabriela8 17.06.2011 19:55:02

Citat:

În prealabil postat de LittleSparrow (Post 369650)
Un răspuns desăvârșit.

Intr-adevar este, numai ca penticostalii deja cred ca sunt cu Dumnezeu, ca vorbesc in limbi, ca au duhul, nu? Si atunci exista o cale de convingere daca nu vointa lor sincera de a cauta Adevarul?

N.Priceputu 17.06.2011 20:04:58

dacă te (se) gândești(e) să faci(ă) pasul ăsta, bine ar fi să aibă un prieten care să îi poată face cunoscută Ortodoxia. Căci singur e greu să nu te poticnești.

Cam tot ce se practică în Biserica Ortodoxă e criticat de către neoprotestanți (vorbesc din experiență). Dacă părinții au fost neoprotestanți, copiii au crescut învățând că e păcat să te închini, să cinstești icoanele și sfinții, că nu e nevoie de un cult în Biserică și că nu e bun cultul morților (care ar fi păgân). Și multe alte obiecții. Semnificația acestor practici și gesturi trebuie explicată.

Abia atunci vei putea înțelege că acestea nu sunt piedici, ci căi spre Dumnezeu.

Multe le poți afla chiar aici, răsfoind forumul sau saitul, căci sunt sumedenie de articole și răspunsuri.

faniela 17.06.2011 20:38:50

Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?

penticostalul 17.06.2011 20:41:24

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 369635)
Protestanții cred că Îl vor întâlni pe Domnul numai după sfârșitul lumii. Noi știm că El este aici, în Biserică.

Nu am mai auzit aceasta doctrina. Unde ati intalnit-o?

Din cate stiu eu, fiecare (neo)protestant crede ca Hristos este prezent in Biserica Sa.
Noi credem ca Domnul este in mijlocul bisericii ori de cate ori ne intalnim.
Dupa promisiunea Sa: „Căci acolo unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor.” Matei 18:20

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 369660)
Dacă părinții au fost neoprotestanți, copiii au crescut învățând că e păcat să te închini, să cinstești icoanele și sfinții, că nu e nevoie de un cult în Biserică și că nu e bun cultul morților (care ar fi păgân). Și multe alte obiecții.

Este adevarat.
Aceeasi situatie se regaseste si in cazul copiilor de ortodocsi. Ei sunt invatati ca penticostalii nu sunt crestini, ca sunt tremurici, ca sting lumina si comit incesturi, ca vorbirea lor in limbi e demonica. Si multe altele de acest fel.

E modul in care au inteles crestinii sa-si protejeze odraslele.

faniela 17.06.2011 20:45:00

Doar cei care traiesc in credinta ortodoxa merg in rai? Atunci ce fac cei din India Africa etc care nu stiu nimic de credinta ortodoxa? Ca ma indoiesc sa fie ortodocsi misionari pe acolo.

gabriela8 17.06.2011 20:52:24

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369668)
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?

Nu te supara, dar eu nu pot considera egala credinta ortodoxa cu o alta credinta( a oricarui cult ar fi) hulitoare a Sfintei Cruci, a Maicii Domnului. Parerea mea, exista o mare diferenta! Logic ca nu va lipseste mai nimic si aveti aprte de vindecari cand pretul acestora este sufletul. Sunt multe de discutat numai ca nu vad rostul, mi se pare ca incerci sa ne convingi de beneficiile cultului in care te-ai nascut. Uscaturi sunt peste tot, dar esenta conteaza, Duhul Adevarului!

N.Priceputu 17.06.2011 20:53:09

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 369669)
Nu am mai auzit aceasta doctrina. Unde ati intalnit-o?
Din cate stiu eu, fiecare (neo)protestant crede ca Hristos este prezent in Biserica Sa. Noi credem ca Domnul este in mijlocul bisericii ori de cate ori ne intalnim. Dupa promisiunea Sa: „Căci acolo unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor.” Matei 18:20

Nu m-am exprimat corect. După această viață neoprotestanții cred că Îl vor mai întâlni pe Hristos doar la Judecată.
În viața asta merg la adunare, se roagă, cântă, citesc despre Iisus, însă nu au acea prezență directă a Sa, în Sfintele Taine. Pentru ei Cina Domnului simbolizează Trupul și Sângele Său. Pentru ortodocși, acolo chiar este Trupul și Sângele Mântuitorului.
De asemenea, e o prezență mai mare a harului, prin toate lucrările sfințitoare ale Bisericii, de care neoprotestanții se lipsesc.

gabriela8 17.06.2011 20:55:32

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369670)
Doar cei care traiesc in credinta ortodoxa merg in rai? Atunci ce fac cei din India Africa etc care nu stiu nimic de credinta ortodoxa? Ca ma indoiesc sa fie ortodocsi misionari pe acolo.

Fiecare va fi judecat dupa stradania depusa de a cunoaste pe Dumnezeu. Nu cred ca in Africa si India nu a ajuns Evanghelia lui Hristos transmisa prin Sfintii Apostoli, iar Adevarul exista si acolo pentru cei care doresc sa dainuie in El!

Din cate stiu in India a propovaduit Evanghelia Apostolul Toma.

paprika 17.06.2011 20:57:00

eu nu mi-as permite vreodata sa sfatuiesc pe cineva ceva in legatura cu spiritualitatea proprie. nu cred ca poti convinge pe cineva sa-si schimbe religia pt ca daca asa te-ai nascut si ai crescut si ai vazut in parintii tai modele nu stiu de ce ti-ai schimba religia pt altcineva, decat poate din dragoste pt sotul / sotia ta?
draga faniela, eu te felicit pt felul in care vorbesti desre familia ta cu atat de mare caldura si iubire. fiecare sa-l slaveasca pe Domnul in felul sau si astfel cred ca El este multumit, sa ne vada ca ne respectam unii pe altii si ca incercam sa ne toleram fara a ne impiedica de dogme.

faniela 17.06.2011 20:57:59

Si multi vorbesc despre penticostali doar din auzite...mai intai ar trebui sa se documenteze bine, sa asiste la un program de la biserica si abia apoi sa-si spuna parerea.

N.Priceputu 17.06.2011 20:58:02

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369668)
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Sunt lăudabile toate lucrurile bune pe care le faceți. Trist este, însă, că păstrați această scindare a Bisericii. Nu credeți că Hristos a lăsat o singură Biserică și că dorește ca ea să fie unită? De ce nu vă întoarceți?

penticostalul 17.06.2011 21:08:41

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 369674)
După această viață neoprotestanții cred că Îl vor mai întâlni pe Hristos doar la Judecată.
În viața asta merg la adunare, se roagă, cântă, citesc despre Iisus, însă nu au acea prezență directă a Sa, în Sfintele Taine.

Hristos ne-a promis ca va fi in mijlocul nostru atunci cand ne vom aduna in Numele Lui.
De asemene El a promis sa-L trimita pe Duhul Sfant sa fie cu noi. Si l-a trimis deja. De la Pentecost Duhul Sfant este pe pamant.

Ceea ce (intr-un mod frumos) dumneavoastra numiti Sfintele Taine nu sunt singura posibilitate de a-L percepe pe Hristos.

Dumnezeu este in Biserica Sa in mod nemijlocit. Este prezenta lui reala. Nu depinde de Sfintele Taine. Se prezinta si isi face lucrarea in mod direct atunci cand crestinii sinceri se aduna in Numele Lui: iarta pacatosii, vindeca bolnavii, elibereaza pe cei stapaniti de diavol si ne da putere sa traim o viata dupa voia Lui.

gabriela8 17.06.2011 21:12:32

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 369683)
Hristos ne-a promis ca va fi in mijlocul nostru atunci cand ne vom aduna in Numele Lui.
De asemene El a promis sa-L trimita pe Duhul Sfant sa fie cu noi. Si l-a trimis deja. De la Pentecost Duhul Sfant este pe pamant.

Ceea ce (intr-un mod frumos) dumneavoastra numiti Sfintele Taine nu sunt singura posibilitate de a-L percepe pe Hristos.

Dumnezeu este in Biserica Sa in mod nemijlocit. Este prezenta lui reala. Nu depinde de Sfintele Taine. Se prezinta si isi face lucrarea in mod direct atunci cand crestinii sinceri se aduna in Numele Lui: iarta pacatosii, vindeca bolnavii, elibereaza pe cei stapaniti de diavol si ne da putere sa traim o viata dupa voia Lui.

Eu cred ca este prezent prin Sfintele Taine. Acest "prin" inseamna mult!

N.Priceputu 17.06.2011 21:17:02

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 369683)
Hristos ne-a promis ca va fi in mijlocul nostru atunci cand ne vom aduna in Numele Lui.
De asemene El a promis sa-L trimita pe Duhul Sfant sa fie cu noi. Si l-a trimis deja. De la Pentecost Duhul Sfant este pe pamant.

Ceea ce (intr-un mod frumos) dumneavoastra numiti Sfintele Taine nu sunt singura posibilitate de a-L percepe pe Hristos.

Dumnezeu este in Biserica Sa in mod nemijlocit. Este prezenta lui reala. Nu depinde de Sfintele Taine. Se prezinta si isi face lucrarea in mod direct atunci cand crestinii sinceri se aduna in Numele Lui: iarta pacatosii, vindeca bolnavii, elibereaza pe cei stapaniti de diavol si ne da putere sa traim o viata dupa voia Lui.

Problema dvs., ca a tuturor celor care s-au desprins de Biserică este subiectivitatea excesivă. De aceea și sunt atât de multe culte. Dacă mă despart de învățătura Bisericii e foarte ușor să-mi închipui că am Duhul Sfânt, să mă apuc să interpretez Evanghelia după capul meu cel luminat (de Duhul) și să ajung la propriile păreri, la fel de luminate și ele. De aceea am ajuns să avem mii de luminițe care susțin, fiecare, că sunt unica lumină.

Și în Ortodoxie se întâlnește o subiectivitate, însă e menținută în adevăr prin învățăturile inspirate de câtre Duhul Sfânt Bisericii primare.

catalin2 17.06.2011 21:22:17

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369668)
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?

Biserica Ortodoxa nu recunoaste nici macar Botezul in cultul penticostal, nici har, deci e ca si cum nu ati fi botezati. Noi spunem ca doar cei botezati si in Biserica Sa se pot mantui, restul doar in cazuri exceptionale (si acelea nu se stie daca mai exista, au fost doua in primele secole).
Oameni care nu sunt rai sunt in toate tarile si religiile, dar nu e singurul criteriu de mantuire. Trebuie sa fie concomitent har, fapte si credinta dreapta.
Din pacate nimeni nu poate fi convins de adevar prin logica, doar cand il lumineaza Dumnezeu.
Cel mai bine e sa te rogi sa aflii adevarul, chiar asa te poti ruga.
P.S. De ce fapele nu ajung? Pentru ca spune in Biblie ca dupa caderea lui Adam toti oamenii sunt pacatosi. Iar daca Adam a cazut doar pentru un pacat care noua ni se pare usor, ce pretentii putem avea noi ca suntem buni, care facem mii de pacate mai grele?

AdrianAamz 17.06.2011 21:24:01

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369668)

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.

Recunosc, sunt foarte impresionat de marturisirea despre familie.
Mai ales ca am cunoscut familii NP in care exista un fel de dictatura religioasa: "NU aia, NU ailalta, caci asa zice Domnul _ prin capul familiei". Eram copil,prin clasa a 4-a sau a 5-a, (inca locuiam in Romania), cand am aflat ca doi colegi, frate si sora, nu aveau voie sa se uite la televizor fiindca asa le cerea religia lor "pocaita". (Pe vremea aceea, nestiind mare lucru despre religie, nu am stiut sa identific de care cult apartineau.)

E adevarat ca nu era mare lucru de vazut la TV in Romania pe atunci (vorbim de anii 1974-1976): cateva desene animate destul de inocente, ceva filme care uneori puteau fi western sau de razboi, sau comedii.
Atat. Si copiii erau deseori trimisi la culcare fara sa vada vreunul din aceste filme, dar nu din considerente religioase, nici pentru ca ar fi avut buline cu cifre care indicau varsta adecvata vizionarii, ci pentru ca ora de somn incepea la 21.

Dar acesti copii erau frustrati de multe, multe mici bucurii ale copilariei, nu doar de TV, si aceasta in numele religiei.
In afara de manualele scolare, din care erau obligati sa invete ca sa treaca clasa, nu citeau nimic _ poate decat din Biblie. Nu povesti, nu romane, nu revista "Pif", nimic ! Nu participau la jocurile colective.
Desi nu eram practicanti in familie, ma bucuram ca noi suntem ortodocsi si ca nu aveam astfel de oprelisti.

Pe de alta parte, d-ra Faniela, cu respect (si cu regret) va spun ca la cultele care nu au preotie sacramentala, nu mai exista nici Sfinte Taine.
Teologic, s-a pus pana si problema sacramentelor din Biserica Romano-Catolica daca sunt sau nu Sfinte Taine, in conditiile in care totusi in BRC exista ceea ce noi numim "continuitatea apostolica", ce se manifesta vizibil si prin preotia scaramentala. Deci, cu atat mai putin se pot considera Sfinte Taine ritualurile neoprotestante.

Cina Domnului de la dvs. nu este totuna cu Sf. Euharistie (Impartasania) ortodoxa.
Fiindca de la Luther incoace, painea si vinul folosite in cult sunt considerate doar simboluri, iar luarea acestora doar o rememorare a unui moment istoric.
Iar noi marturisim ca painea si vinul se prefac cu adevarat in Trupul si Sangele Domnului, ca sunt in mod real Trup si Sange al lui Hristos, iar nu doar simboluri si amintiri. De aceea, in Ortodoxie , Euharistia ramane Euharistie si daca sta in potir 100 de ani _ indiferent ce culoare si ce gust capata elementele materiale, ele raman Trupul si Sangele Domnului in veac.

Nici marturisirea pacatelor de la dvs. nu este totuna cu Spovedania la ortodocsi.
Fiindca la dvs., ne-existand preotie sacramentala, cine si cu puterea cui da dezlegare de pacate si recomanda norma (canonul) de pocainta si de indreptare ?

delia31 17.06.2011 23:16:33

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369668)
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?



Faniela, imi dai voie sa te intreb ceva ce nu inteleg de mult timp la unii np?
Daca pt. voi, tot nu conteaza confesiunea/religia, ca doar religiile au fost facute de oameni (inclusiv cea penticostala, nu?), conform acestei logici, nu inteleg la ce foloseste faptul ca faci sau nu parte din vreuna? Daca tot ce trebuie, e sa citesti Biblia si sa faci ce scrie in ea.
Oricine poate citi Biblia acasa si sa-si faca propria convingere dupa care sa isi urmeze viata, fara sa fie afiliat vreunei confesiuni, nu? Asta se poate intelge din ce zici.

Cu alte cuvinte, tie la ce iti foloseste faptul ca faci parte din cultul penticostal daca, in opinia ta, tot nu conteaza de ce confesiune apartii?
Cu ce te-ar afecta daca ai trece la martorii lui Iehova, baptisti sau adventisti? Credinta cuiva bazata pe vreuna din doctrinele astea e la fel cu credinta bazata pe penticostalism? Ca si ei sustin ca duc o viata dupa voia lui Dumnezeu bazata tot pe Biblie.
Te intreb pt. ca tu singura zici: " oare nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu, viata traita cu Dumnezeu dupa voia Lui, decat "religia"?

Multumesc.
Hristos Domnul sa ne lumineze pe toti!

penticostalul 18.06.2011 08:38:17

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 369722)
Faniela, imi dai voie sa te intreb ceva ce nu inteleg de mult timp la unii np?
Daca pt. voi, tot nu conteaza confesiunea/religia, ca doar religiile au fost facute de oameni (inclusiv cea penticostala, nu?), conform acestei logici, nu inteleg la ce foloseste faptul ca faci sau nu parte din vreuna? Daca tot ce trebuie, e sa citesti Biblia si sa faci ce scrie in ea.
Oricine poate citi Biblia acasa si sa-si faca propria convingere dupa care sa isi urmeze viata, fara sa fie afiliat vreunei confesiuni, nu? Asta se poate intelge din ce zici.

Pana va scrie Faniela, permiteti-mi sa va impartasesc si opinia mea.
Neoprotestantii nu cred in „Extra Ecclesia Nulla Salus” dar nici nu cred ca Ecclesia nu are nici o valoare. Crestinul are, desigur, nevoie de Biserica vazuta, de frati si de surori. Impreuna cu ei se inchina Domnului, Se intaresc si se zidesc sufleteste unii pe altii prin darurile pe care Duhul Sfant le da Bisericii, se indeamna unii pe altii la dragoste si la fapte bune...
Biblia insasi ne indeamna: Și să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste și la fapte bune, fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeți că se apropie ziua aceea. Evrei 10:24, 25

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 369722)
Cu alte cuvinte, tie la ce iti foloseste faptul ca faci parte din cultul penticostal daca, in opinia ta, tot nu conteaza de ce confesiune apartii?
Cu ce te-ar afecta daca ai trece la martorii lui Iehova, baptisti sau adventisti? Credinta cuiva bazata pe vreuna din doctrinele astea e la fel cu credinta bazata pe penticostalism? Ca si ei sustin ca duc o viata dupa voia lui Dumnezeu bazata tot pe Biblie.

In ce ma priveste, daca as avea motive serioase, nu m-ar afecta cu nimic sa trec la baptisti sau adventisti sau ortodocsi.
La Martorii lui Iehova nu m-as duce pentru ca ei nu cred ca Hristos este Dumnezeu.

AndreiM 18.06.2011 09:16:59

Fratilor aveti grija, nu toti care striga Hristos sunt crestini, lupii umbla ca niste oi frumoase. Cercetati bine si rugati-va sa va fie descoperit Adevarul si Cuvantul care sunt intru Ortodoxie.

AndreiM 18.06.2011 11:21:23

Dar acel frate pe cine propovaduieste? Ma lasa sa mor in minciuna si suferinta mea, care sunt inselat, spune el, dar nu imi arata dragostea si mila care a propovaduit-o Dumnezeu?

Mihai36 18.06.2011 11:28:12

"Multi de la rasarit vor intra in Imparatie iar dintre voi putini"
Intradevar nu religiile cu plusurile si minusurile lor te duc automat in Imparatia desavirsirii interioare.
Cele doua conditii valabile pentru orice om sint desavirsirea si botezul sfint (fara de care cu nici un chip), indiferent cum sint ele numite in feluritele traditii religioase ale pamintului.-indiferent daca aceste conditi sint continute in doctrinele respective sau nu.

Iisus spunea "Cine Ma urmeaza va face fapte mai mari chiar si decit Mine."
Asadar lucrurile trebuie judecate dupa rod.
"Caci nu oricine zice Doamne, Doamne este credincios."

Procesul desavirsirii necesita binecuvintare -o lucrare nevazuta ochiului care se vede dupa rodul interior -aceasta e partea lui Dumnezeu iar noi trebuie sa ne implinim partea noastra (dupa puterile fiecaruia) adica respectarea conduitei care deriva din cele 10 porunci si din toate pildele si indemnurile lui Dumnezeu.
Legea firii ca parte morala Legii implinita de la sine de catre cei necrednciosi este mai placuta lui Dumnezeu decit incalcarea ei din partea celor credinciosi - findca implinirea ei fara efort arata un rod, o anume inaltime, o cizelare a constiintei-personalitatii care ne face sa fim mai aproape de tinta finala a desavirsirii urmind ca pe parcurs sa vina si cunoasterea si credinta tot ca o binecuvintare.
Asa incit religiile, dogmele, traditiile ,canoanele, harismele preotesti, sarbatorile, impartasaniile, etc, etc sint doar lucruri ajutatoare de care Dumnezu se foloseste si in afara carora atotputernicia Sa nu este limitata in nici un fel atunci cind doreste sa binecuvnteze oamenii sinceri si nazuitori cu inaltare spirituala.
Aproapele nostru nu este cel impreuna cu care noaptea spargem roata unuia din alta religie ci aproapele nostru este cel care nazuieste sincer indiferent unde i-a dat Dumnezeu a se naste.
Dogma care judeca neamurile cu aceasta partinire nu implineste porunca iubirii aproapelui. De aceea judecarea cu partinire a neamurilor dupa religie este o vina biblica-pentru ca se uita intelesul adevarat al primului Legamint.

Aceia care tin cu dintii de spiritul partinic concurential, de traditie, dogme si de canoane ca sa nu se inceteze despartirea, ura, dispretul si judecata partinitoare a tuturor religiilor aceia nu iubesc cu adevarat pe aproapele lor ca pe ei insisi.
Aceia nu il urmemaza pe Iisus pina la capat chiar daca sustin ca il apara sau ca ii apara biserica. Cei care vor sa apere biserica ar trebui asadar sa o apere impotriva celor ca ei care prin purtarea lor partinitoare ii fac un deserviciu lui Iisus in interiorul lor si al celor care asculta de ei dar si imaginii Lui in ochii celor care ar putea sa creada in El si sa-L urmeze.
Aceasta este biserica cea mare si de nebiruit? Sau a fost deja confiscata pe nesimtite de lupii infometati si de puii de cuci care cu dibacie de multa vreme ne fac sa luptam intre noi? Cum sa avem pace cu Dumnezeu daca ii negam lucrarile din alte parohii si religii ? Cum sa fie pace pe pamint si in suflete daca nu avem pace cu Dumnezeu?

Cum sa fii cu inima impacata cind vezi parinti certindu-se din ce in ce mai rau intre ei in timp ce copiii au fost goniti demult de acasa? Cind nici nu vor sa auda ca au rude pe acest pamint.
Aceasta sa fie oare Imparatia sfintilor pe tot pamintul si adunarea laolalta de catre Dumnezeu a tuturor poporelor -profetita de vechii porooroci?

Si in alte religii exista ramuri si secte insa -cu unele exceptii- nu se razboiesc intre ei, se respecta si cauta sa ajunga la un punct comun sau macar cauta ceea ce ii leaga -asta nu inseamna oare ca ei i-si iubesc aproapele ca pe ei insisi? care ar putea fi raspunsul?
_Ori se iubsc mai mult pe ei decit de iubim noi pe noi -iubire cu care-i iubesc si pe ceilalti ori in realitate fara sa stie in spirit il urmeaza pe Iisus si totodata fara sa stie ca El ca parte din Dumnezeire lucreaza in ei.
Si atunci de ce ar mai vrea Dumnezeu sa fie crestinati de catre niste orbi care ii dispretuiesc?
Ceea ce ar putea insemna ca realizare prin convertire a unei Imparatii pe tot pamintul -acea unica turma pt un singur pastor -este o sarcina care depaseste puterile omenesti.

gabriela8 18.06.2011 18:32:23

Citat:

În prealabil postat de Mihai36 (Post 369815)

Si in alte religii exista ramuri si secte insa -cu unele exceptii- nu se razboiesc intre ei, se respecta si cauta sa ajunga la un punct comun sau macar cauta ceea ce ii leaga -asta nu inseamna oare ca ei i-si iubesc aproapele ca pe ei insisi? care ar putea fi raspunsul?

Parerea mea: dracul ereziei e mai mare decat cel al dezbinarii, al urii etc.

Dumitru73 18.06.2011 19:02:54

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 369905)
Parerea mea: dracul ereziei e mai mare decat cel al dezbinarii, al urii etc.

adica e mai grav sa crezi gresit, dar sa te tii de calea ta, decat sa crezi corect, dar esti plin de ura?

catalin2 18.06.2011 19:32:32

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 369913)
adica e mai grav sa crezi gresit, dar sa te tii de calea ta, decat sa crezi corect, dar esti plin de ura?

Amandoua sunt gresite, dar problema se pune in alt fel. Cel ce crede corect fiind in Biserica cu Sfinte Taine se poate face bine si vindeca de ura. Cel ce e pe drumul gresit orice ar face nu este bine.
Daca stii Iisus a spus ca orice pacat se iarta, afara de cel impotriva Duhului Sfant. Si sfintii vedeau erezia ca cel mai mare pacat. Pentru ca este un neadevar impotriva a ceea ce a spus Duhul Sfant.

penticostalul 18.06.2011 19:42:00

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 369913)
adica e mai grav sa crezi gresit, dar sa te tii de calea ta, decat sa crezi corect, dar esti plin de ura?

Da, e o intreaga teologie, Teologia Trenului:

a) Daca esti in trenul corect, poti sa urasti, poti sa...sa...si sa...(etc.) pentru ca oricum, vei ajunge la destinatia corecta.
b) Daca esti in trenul gresit degeaba te rogi lui Dumnezeu degeaba i-L iubesti, degeaba traiesti o viata morala, poti sa faci cate-n luna si in soare, tot la destinatia gresita ajungi.

Teologia trenului este o teologie care te ologeste.
Dumnezeu vede inima omului, vede pe fiecare cum traieste si are autoritate sa schimbe macazul oricarui tren.

Adriana-Simona 18.06.2011 19:44:13

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369602)
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?

Depinde de la caz la caz. Cel mai bun lucru care se poate face in astfel de cazuri este sa te rogi pentru acea presoana sa isi gaseasca calea, sa ii ajute DUmnezeu sa se intoarca la adevarata credinta. Apoi vei vedea cum prin diverse contexte ale vietii va redeveni ortodox.

Daca vreodata ni se cere sfatul de catre un neoprotestant daca si ce sa faca, noi sa ne rugam curat sa primim cuvant si abia apoi sa il dam. Atunci cu sigurnata va fi bun. (Asta ar trebui sa facem in orice situatie in care ni se cere sfatul).

Cat despre faza cu schimbarile, nimeni nu stie cum e sufletul omului. Unii se schimba in bine, in sensul ca renunta la fumat, la alcool, dar in ei colcaie mandria si dispretul fata de cei mai slabi, pe cand altii chiar daca sunt patimasi, se smeresc si au multa intelegere si dragoste in ei. Totul depinde de ce inlauntru. De aceea zic, sa nu dam sfat fara sa cerem cuvant mai intai.

catalin2 18.06.2011 20:11:00

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 369920)
Da, e o intreaga teologie, Teologia Trenului:

a) Daca esti in trenul corect, poti sa urasti, poti sa...sa...si sa...(etc.) pentru ca oricum, vei ajunge la destinatia corecta.
b) Daca esti in trenul gresit degeaba te rogi lui Dumnezeu degeaba i-L iubesti, degeaba traiesti o viata morala, poti sa faci cate-n luna si in soare, tot la destinatia gresita ajungi.

Teologia trenului este o teologie care te ologeste.
Dumnezeu vede inima omului, vede pe fiecare cum traieste si are autoritate sa schimbe macazul oricarui tren.

punctul a) e gresit, cum am aratat in mesajul de mai sus. Are doar posibilitatea indreptarii, dar daca nu se indreapta tot acolo va ajunge ca in punctul b).

Dumitru73 18.06.2011 20:41:47

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 369918)
Amandoua sunt gresite, dar problema se pune in alt fel. Cel ce crede corect fiind in Biserica cu Sfinte Taine se poate face bine si vindeca de ura. Cel ce e pe drumul gresit orice ar face nu este bine.
Daca stii Iisus a spus ca orice pacat se iarta, afara de cel impotriva Duhului Sfant. Si sfintii vedeau erezia ca cel mai mare pacat. Pentru ca este un neadevar impotriva a ceea ce a spus Duhul Sfant.

cu alte cuvinte,.poti sa iubesti, sa daruiesti, sa fii bun ... degeaba. daca nu esti ortodox ... la revedere?

Mihai36 18.06.2011 22:28:41

"Mie Mi se inchina toate neamurile de la un capat la celalalt al pamintului." VT.
Se pare ca unii se inchina degeaba..din moment ce nu au licenta..in scriptura scrie ca ei sint judecati dupa legamintul lor ..numai ca altii ii judeca intentionat dupa alt legamint. De parca ar cistiga ceva ..dar in fine uite ca am ajuns sa judec si eu, ptiu..chestia asta se ia?

delia31 19.06.2011 01:49:52

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 369757)
Pana va scrie Faniela, permiteti-mi sa va impartasesc si opinia mea.
Neoprotestantii nu cred in „Extra Ecclesia Nula Salus” dar nici nu cred ca Ecclesia nu are nici o valoare. Crestinul are, desigur, nevoie de Biserica vazuta, de frati si de surori. Impreuna cu ei se inchina Domnului, Se intaresc si se zidesc sufleteste unii pe altii prin darurile pe care Duhul Sfant le da Bisericii, se indeamna unii pe altii la dragoste si la fapte bune...
Biblia insasi ne indeamna: Și să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste și la fapte bune, fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeți că se apropie ziua aceea. Evrei 10:24, 25


In ce ma priveste, daca as avea motive serioase, nu m-ar afecta cu nimic sa trec la baptisti sau adventisti sau ortodocsi.
La Martorii lui Iehova nu m-as duce pentru ca ei nu cred ca Hristos este Dumnezeu.



Multumesc de raspuns.
Daca imi dai voie, o sa-ti zic ce inseamna in ortodoxie „Extra Ecclesia Nulla salus”.
Ecclesia (Biserica) nu e altceva decat un organism viu, transcendent si imanent simultan, adica Trupul Mistic care il are drept cap pe Hristos si ale carui celule, organe, madulare sunt fiintele umane care il alcatuiesc: „Că după cum trupul este unul și are multe mădulare, dar toate mădularele trupului, deși multe, sunt un trup, așa-i și cu Hristos. Iar voi sunteți trupul lui Hristos, și mădulare fiecare în parte” (vezi 1 Corinteni 12)

Sau ca sa intelegi si mai usor, Hristos a zis: „Eu sunt vita, voi sunteti mladitele”.
La cine se refera cand zice „voi”? Cine sunt mladitele? Esti de acord ca se refera la toti aceia care isi trag seva de la tulpina vitei - Hristos. „Cel ce ramane intru Mine si Eu intru el, acela aduce roada multa”.
Hristos e tulpina vitei de la care curge seva fara de care mladitele n-ar avea viata.

Pana in sec XX, cand ne-am nascut noi si ne-a venit randul sa ne „altoim” fiecare ca vlastare pe aceasta vita, nu putem nega ca vita era deja de 20 de secole plina de mladite, prin care curge seva lui Hristos. Cea mai plina de aceasta seva, cea mai rodnica mladita, cea mai apropiata de trunchiul-Hristos e chiar mama Lui, cea de la care Dumnezeu si-a luat trup material de om.

Maica Domnului e deci prima faptura umana legata ontologic si organic de Hristos, prima mladita a vitei. Urmeaza apoi toti sfintii apostoli, martirii, dreptii, mucenicii si simplii credinciosi care de 20 de secole s-au tot nascut si s-au tot adaugat vitei ca mladite, asa incat, cand ne-am nascut noi in sec. XX, vita era in mare parte constituita dintr-o gramada de mladite.

Desigur, de-a lungul timpului, unele mladite au inceput sa fie deranjate de diverse aspecte, ba chiar de mladita cea mai rodnica (Maica Domnului si de sfinti) si au preferat sa-si taie singure craca de sub picioare pt. a-si alcatui o vita proprie cu mladite proprii, doar fratii si surorile de la mica lor adunare, fara fratii si surorile si strabunii din primele secole si din nefericire fara Maica Domnului si fara sfinti.

E foarte bine ca exista comunitati stranse bazate pe credinta, dar nu inteleg cum poate cineva pretinde ca e in legatura stransa de iubire cu Iisus de vreme ce n-o primesc pe Maica Lui Iisus in mica lor comunitate, nu vorbesc de Ea sau daca vorbesc, spun lucruri jignitoare, nu considera ca rugaciunea Ei pentru noi e mai puternica decat a oricui din univers, nu o cinstesc cum se cuvine. Unii vor o legatura doar cu Iisus dar uita ca Iisus e nedespartit de Maica Lui si de toti prietenii lui de pana acum: martirii si sfintii.

Ortodocsii vor sa faca parte din vita al carei cap e Hristos, de aceea (pe langa celelalte criterii de ramanere in vita), nu avem cum sa sfidam celelalte mladite, in special pe Maica Domnului.
Ortodoxia intelege ca oricine vrea o relatie de apropiere cu Hristos –trunchiul vitei, imposibil sa nu observe ca in preajma lui Hristos e vesnic mladita-Maica Domnului si apoi mladitele sfintilor.

Dupa cum in viticultura, mladitele vitei comunica unele cu altele, prin aceea ca seva care vine de la Hristos trece neaparat si prin celelalte pana ajunge la cea mai indepartata, tot asa si in metafora cu Biserica ortodoxa ca vita, mladitele din primele secole sunt strans legate de urmatoarele si tot asa pana la cei de azi. E o extensie si pe orizontala istoriei si pe verticala vesniciei.

O mladita mai noua, din sec. XX care nu e strans legata si de celelalte mladite existente deja in vita, care la randul lor sunt legate de primele (Maica Domnului ), cum poate fi strans legata numai cu trunchiul?
Fiecare mladita e in stransa legatura una cu alta si toate la un loc cu trunchiul de la care isi trag seva.

Asa se face ca ortodoxia nu-si permite deloc s-o treaca cu vederea pe Maica Domnului si s-o ignore, asa se face ca o consideram nu doar impreuna-rugatoare pentru noi, ci Ea are cea mai puternica rugaciune din Univers (mai ceva decat toti ingerii si sfintii la un loc), asa se face ca Ea nu-si doreste decat sa fim si noi in vesnicie cu Fiul Ei, de aceea se roaga neincetat pentru toti care o cinstesc, o respecta dar se intristeaza pt. cei ce o sfideaza si ignora.
Nu inseamna ca ortodocsii si-ar declina raspunderea de a se ruga personal lui Hristos, ci doar ca nadajduim in rugaciunea Ei catre El, mai mult decat in anemicele si slabele noastre rugaciuni de creaturi imperfecte.

Daca pt. dvs. "Extra ecclesia nula salus” e un adevar relativ si din cate ziceti, facultativ, pt. ortodocsi, nu inseamna altceva decat ce a zis Hristos:” Dacă cineva nu rămâne în Mine, se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și se adună și se aruncă în foc și ard”.

Desigur, fiecare are dreptul sa interpreteze cuvintele lui Hristos dupa propria hermeneutica, eu am vrut doar sa precizez un aspect asa cum se intelege in Biserica Ortodoxa.
Aspectul cel mai important e legat de faptul ca mantuirea e o problema de ontologie in principal si abia in secundar tine de moralitate.
Asa incat, nu moralitatea e singurul criteriu de mantuire, ci repararea fiintei umane prin har.
Dumnezeu stie cum lucreaza mantuirea fiecaruia, dar BO are dovada a mii si milioane de oameni care au ajuns sfinti si prin ale caror ramasite trupesti impregnate de har, Dumnezeu face minuni.

Daca dvs. nu va inspira nimic suspect ca in confesiunea din care faceti parte lipsesc mladita Maicii Domnului si mladitele sfintilor, ca nu li se acorda nici o minima cinstire cu ocazia evenimentelor legate de ei (Bunavestire, Adormirea si toate celelalte), in ortodoxie, asa ceva e de neconceput. Unde e Hristos, e pe aproape si Maica Domnulu si unde e Maica Domnului e obligatoriu si Hristos.


In ce ne priveste pe noi, mladitele care putem fi oricand taiate si aruncate in foc daca rodim agurida mandriei si a altor pacate, deocamdata, toti cei botezati ortodox sunt altoiti pe vita, insa nu tuturor le place seva uneori amara ( posturi, infranare, rabdarea necazurilor etc), ci prefera mierea otravitoare a pacatelor. E inca timp sa renunte la savoarea inselatoare, inainte de a se usca din pricina ca adevarata seva (sfintele taine) nu ii mai hraneste.
Daca ne va prinde moartea ca mladite lipsite de seva lui Hristos, vom fi taiate si aruncate in foc. Dar noi, nadajduim sa se roage Maica Domnului si sfintii sa nu ajungem in situatia asta.

Doamne miluieste!


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:15:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.