Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Noi dezbateri cu privire la avort (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14797)

laurastifter 06.04.2012 23:58:12

Noi dezbateri cu privire la avort
 
Doamne ajută!

Știați ce preocupări au unii semeni de-ai noștri, în timp ce noi ne pregătim duhovnicește pentru Praznicul Învierii Domnului?
Dacă n-ați aflat, puteți citi această știre:
http://www.rtv.net/avortul-doar-cu-c...ile_23550.html

Așadar, în loc să găsească preocupări constructive, aceștia încearcă să-și apere, chiar și neavând niciun argument rațional, ideologia potrivit căreia crima avortului n-ar trebui nicidecum combătută (nici măcar printr-un simplu program de consiliere psihologică). Se tem ca nu cumva cineva să fie informat și conștientizat despre faptul că uciderea unui copilaș nevinovat NU poate fi niciodată, în niciun caz, o soluție demnă de luat în considerare.

Dumnezeu să fie cu noi... și să ne dăruiască puterea de a fi, în viața duhovnicească și în mărturisirea credinței, măcar tot atât de râvnitori cât sunt alții în contestarea adevărului!... :(

Yasmina 07.04.2012 00:24:38

Aha,comform spuselor"lor"aceste consilieri vor"manipula"decizia femeii oferind materiale care vor induce sentimente de vinovatie...

La polul opus,si noi ar trebui sa luam atitudine pt manipularea generalizata a societatii catre un curent hedonist,in care sexul este redus la o simpla activitate de relaxare si se ascund intotdeauna fetele mai putin placute ale consecintei de a avea parteneri multipli,relatii de scurta durata sau urmarirea placerii.
Cei care au contactat boli sau au fost vatamati in vreun fel de pe urma acestor practici ar trebui sa-i aduca in justitie pe jurnalistii de gunoi care au umplut presa,televiziunea si magazinele pt tineret cu asemenea materii fecale.
De fapt,ce spun eu?Am toata increderea ca acesti oameni vor fi judecati pt ca au spalat creierul unei generatii!

DragosP 07.04.2012 08:43:23

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 438995)
Doamne ajută!

Știați ce preocupări au unii semeni de-ai noștri, în timp ce noi ne pregătim duhovnicește pentru Praznicul Învierii Domnului?
Dacă n-ați aflat, puteți citi această știre:

Și dacă n-o aflam, dacă tot suntem în Postul Mare, nu crezi că nici nu era necesar s-o aflăm? Cel puțin nu acum?

AlinB 08.04.2012 01:37:38

Ba uite ca trebuie, ar putea fi sigura sansa de a pune lucrurile pe drumul cel bun, chiar daca mai e mult pana acolo unde ar trebui ele sa ajunga.

Dreptul la o decizie informata este un drept, nu o piedica cum sustin fanii infanticidului.

Ekaterina 09.04.2012 03:05:33

Motivul pentru care politicienii vor sa reduca(sa zicem asa) numarul avorturilor, este criza demografica. Atunci poate ar trebui sa fie trecute in agenda toate metodele contraceptive care duc la scaderea populatiei. Sunt multe masuri care ar putea incuraja familiile sa nasca copii, dar in ultimul timp am vazut ca ele au fost neglijate, ba din contra, tot ce s-a facut a fost o descurajare a oamenilor de a mai face copii.

Avortul nu este rau pentru ca ne confruntam cu o criza demografica, asta este doar unul din efecte. Avortul este in sine un pacat ingrozitor. Parintele Arsenie Papacioc spunea despre avort: Consider ca acest pacat este printre cele mai mari pacate posibile. Mi-am zis in sinea mea - motivat - ca a ucide un copil in paintece e mult mai grav decait a omori un om botezat.

Raoul 09.04.2012 03:48:11

Inca un articol de actualitate:

Inițiativă PDL: Femeile vor fi OBLIGATE la consiliere dacă vor să facă AVORT

Raoul 09.04.2012 15:50:03

Si cum era prea frumos sa fie adevarat,iata cum initiativa PDL-ului este puternic contestata:

Femeile PSD resping proiectul PDL anti-avort: Consilierea nu poate fi obligatorie

Societatea civilă RESPINGE proiectul PDL anti-avort: Un atentat împotriva femeilor și al familiilor


Asa ca va rog mult,nu mai ridicati PSD-ul in slavi,ca sunt toti o apa si-un pamant! Opozitia e ca niste caini,orbiti dupa putere,vrand sa o castige sub orice forma. Insa atat,ei NU am niciun plan,nicio propunere,nicio varianta de a iesi din criza,nimic...

Dumitru73 09.04.2012 17:50:11

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 439324)
Si cum era prea frumos sa fie adevarat,iata cum initiativa PDL-ului este puternic contestata:

Femeile PSD resping proiectul PDL anti-avort: Consilierea nu poate fi obligatorie

Societatea civilă RESPINGE proiectul PDL anti-avort: Un atentat împotriva femeilor și al familiilor


Asa ca va rog mult,nu mai ridicati PSD-ul in slavi,ca sunt toti o apa si-un pamant! Opozitia e ca niste caini,orbiti dupa putere,vrand sa o castige sub orice forma. Insa atat,ei NU am niciun plan,nicio propunere,nicio varianta de a iesi din criza,nimic...

unde este Biserica?!
ei se multumesc sa dea cate un comunicat de presa si atat.
pai nu poate sa se puna rau nici cu unii nici cu altii. ca se inchide robinetul.

AlinB 09.04.2012 21:19:29

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 439324)
Si cum era prea frumos sa fie adevarat,iata cum initiativa PDL-ului este puternic contestata:

Femeile PSD resping proiectul PDL anti-avort: Consilierea nu poate fi obligatorie

Societatea civilă RESPINGE proiectul PDL anti-avort: Un atentat împotriva femeilor și al familiilor


Asa ca va rog mult,nu mai ridicati PSD-ul in slavi,ca sunt toti o apa si-un pamant! Opozitia e ca niste caini,orbiti dupa putere,vrand sa o castige sub orice forma. Insa atat,ei NU am niciun plan,nicio propunere,nicio varianta de a iesi din criza,nimic...

Lucrurile stau cam probabil cam asa:

PDL stie ca o sa piara la alegerile urmatoare si face o tentativa de a castiga simpatia unei presupus masive audiente electorale crestine.
Stie ca n-are sanse, dar in contextul asta incercarea se pune ca o adevarata reusita.

PSD -ul se pune contra si isi arata o parte din fatza anti-crestina (mai multa, dupa alegeri) dar romanul din ura pentru PDL si cu gandul la stomac si promisiunile PSD o sa voteze totusi PSD.
Asta il va face pe roman de doua ori vinovat pentru sangele varsat: o data pentru avorturi si o data pentru sustinerea celor care sustin avortul.

A se observa si manipularea din partea presei:

"Societatea civila respinge" - societatea civila fiind dupa ei compusa in totalitate de cateva ONG -uri a caror nume nici macar nu sunt facute publice si finantate probabil de marii actori mondiali pro-avort.

Ne asteapta vremuri grele..

laurastifter 10.04.2012 00:27:00

http://www.gandul.info/news/avortul-...maniei-9488812

Articolul prezintă aceeași propunere legislativă. Din păcate, am observat că cele mai multe comentarii erau critice față de acest proiect de lege... :(


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:21:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.