Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 17.12.2017 14:23:30

Darurile Duhului Sfânt nu vin înainte ca Duhul să corecteze învățăturile. Este clar lucrul acesta! Dar cei care nu vor primi mântuirea, nu vor pricepe niciodată că baza nu este emoția, manifestarea religioasă bazată pe exterior, ci evanghelia curată, așa cum au predat-o apostolii. Nu văd cum Duhul ar oferi daruri celor care nu au și nu doresc călăuzirea corectă a Duhului, ca să creadă ceea ce este adevărat, să învețe ceea ce trebuie, conform cu principiile credinței care au fost date o dată pentru totdeauna, sfinților.
De fapt, din multitudinea de facțiuni religioase, cei merituoși și numai ei ar trebui să aibă Duhul. Dar astăzi, îl au toți. Dar...au ei Duhul sau sunt înșelați? Da, sunt înșelați, conform dovezilor prezentate până acum!

Penticostalul Traditional 17.12.2017 15:15:02

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656098)
Darurile Duhului Sfânt nu vin înainte ca Duhul să corecteze învățăturile. Este clar lucrul acesta!

Rar am auzit prostie mai mare. :1:

Mai baiete, la tine nu e nici macar wishfull thinking.
Ca aia macar actioneaza pe baza a ceea ce si-ar dori sa existe.
In cazul tau, doresti doar sa cartesti.

Nu vei ajunge la concluzii corecte plecand de la premise false.

Cornel Urs 17.12.2017 18:38:46

Daca vine cineva la voi, si nu va aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: "Bun venit!" (2Ioan.1:10)


Cum ar putea Duhul să tolereze minciuni? căci evident că nu pot avea toți aceștia dreptate, adică ori ne închinăm la icoane, ori nu, ori ne închinăm Maicii Domnului ori nu, ori Iisus e o persoană diferită de Tatăl, ori e aceeași persoană, etc.etc.
Iată vorbire în limbi - cântec rugăciune pentru Maica Domnului, la catolicii carismatici.
Pocăiții zic că e o păcat să te rogi Maicii Domnului.

https://youtu.be/NrZWdoAODt4

Penticostalul Traditional 17.12.2017 21:43:56

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656104)
Cum ar putea Duhul să tolereze minciuni?

Minciunile tale cum le tolereaza?
Daca nu le-ar tolera, te-ar trazni imediat.

Intelegi, pe pielea ta (inca netrazinta), cum de tolereaza?
E simplu de inteles.

Cand e vorba de altii e extrem de greu de inteles, cand e vorba de tine, mai usor...

Cornel Urs 17.12.2017 21:51:09

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656108)
Minciunile tale cum le tolereaza.

Eu nu sunt profet.
Eu nu sunt apostol, nu am daruri de inspirație. Nu vorbesc în limbi.
Te-ai întrebat vreodată, de ce un profet modalist nu primește mesaj că teologia de la ei este greșită, de ce un inspirat din ăsta care e branhamist nu vede adevărul Bibliei, adică trinitatea? Cu ce puteri a vindecat Branham dacă a crezut într-un Dumnezeu netrinitar?
Te-ai întrebat vreodată cum de Brigham Young vorbea în limbi și tălmăcea, iar mormonii astăzi vorbesc în limbi la fel ca penticostalii? Ai idee cât de eretici sunt mormonii? Cu toate astea, au vedenii, vise, limbi, exact ca și penticostalii.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mormon

https://i.imgur.com/PiZXaeY.jpg


Te-ai întrebat cum de au darul limbilor, carismaticii prosperității? Dar cei care practică căderea sub Duh/odihna în Spirit?
De râsul sfânt ai auzit? Știai că Derek Prince, marele vostru idol, a practicat râsul sfânt?
De împresurarea diavolului prin lătrătură de câine ai auzit?

Penticostalul Traditional 17.12.2017 22:02:12

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Eu nu sunt profet.
Eu nu sunt apostol, nu am daruri de inspirație. Nu vorbesc în limbi.

Pai si daca nu vorbesti in limbi cresi ca poti spune minciuni cu nemiluita? Nu esti crestin?
Cum de Duhul Sfant nu te trazneste?

Ca nici Anania si Safira nu erau apostoli, proroci si vorbitori in limbi.

Penticostalul Traditional 17.12.2017 22:23:27

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Te-ai întrebat vreodată, de ce un profet modalist nu primește mesaj că teologia de la ei este greșită, de ce un inspirat din ăsta care e branhamist nu vede adevărul Bibliei, adică trinitatea?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Te-ai întrebat vreodată cum de Brigham Young vorbea în limbi și tălmăcea, iar mormonii astăzi vorbesc în limbi la fel ca penticostalii?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Ai idee cât de eretici sunt mormonii?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Te-ai întrebat cum de au darul limbilor, carismaticii prosperității?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Dar cei care practică căderea sub Duh/odihna în Spirit?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
De râsul sfânt ai auzit?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
Știai că Derek Prince, marele vostru idol, a practicat râsul sfânt?

da
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656109)
De împresurarea diavolului prin lătrătură de câine ai auzit?

Nu, de asta chiar nu am auzit.
Ai reusit tu, personal, isprava asta nastrusnică?

Cornel Urs 17.12.2017 23:01:07

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656111)
Nu, de asta chiar nu am auzit.
Ai reusit tu, personal, isprava asta nastrusnică?

Nu eu. Carismaticii.
E din seria: râsul sfânt, dansul sfânt, odihna în duhul, torturarea demonilor. Încoltirea demonilor prin lătrătură de câine e de pe la anii 1800, citeste cartea asta:

https://books.google.ro/books?id=dkq...k_A4sQ6AEILjAB

Vrei să-ti prezint aici o mărturie a unei doamne care a iesit din biserica carismatică si a scris o dizertatie asupra torturării demonilor, practică pe care a abandonat-o?

Penticostalul Traditional 17.12.2017 23:40:38

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656115)
Încoltirea demonilor prin lătrătură de câine e de pe la anii 1800

Inseamna ca nu tot ce e vechi e si bun.
Totusi, de ce nu si prin urlatura de lup?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656115)
Vrei să-ti prezint aici o mărturie a unei doamne care a scris o dizertatie asupra torturării demonilor, practică pe care a abandonat-o?

Doamne fereste!
Tu crezi ca aici e forumsatanist.ro?

Cornel Urs 18.12.2017 10:29:46

Ai răspuns cu da la chestiunea doctrinelor majore diferite între grupările relgioase vorbitoare în limbi. Ai mărturisit că ți-ai pus această întrebare, de ce doctrine diferite, același Duh, totuși (crezi tu, că eu și alții credem că duhul e drăcesc în toate cazurile).
Iată o situație.
Derek Prince, într-una din cărțile sale povestește cum o femeie, venită la el pentru exorcizare, a spus că toată viața ei fusese penticostală Jesus only, cei care, ca și oneness și branhamiștii, cred în sabelianism/ modalism.
Ce să vezi, începând Derek exorcizarea, vorbește demonul prin femeie și la întrebarea, cine ești demonule, acesta răspunde, sunt un duh religios. Derek scoate acest duh religios și femeia devine trinitară, ca și gruparea religioasă pe care o conducea Derek, deși, repet, niciodată nu crezuse în Trinitate, fiindcă de mică mergea la Jesus only. Ea credea că Iisus este numele Tatălui. Odată scos duhul de religiozitate (falsă), femeia a abandonat erezia.
Acum, te întreb pe tine, dacă Derek Prince ar trăi astăzi și i-ai pune întrebarea, frate Derek, ce părere ai despre penticostalii oneness, Jesus only ori credincioșii ”tabernacolul lui Branham” ? Va spune el că au același duh ca și creștinii ori va spune că toți aceștia, fiindcă predică un dumnezeu eretic, unul modalist, au duhuri de amăgire, cu toate că și ei vorbesc în limbi.
Aș dori să adaug, din discuțiile mele purtate cu credincioși United Pentecostal Church, din America, am aflat că acest grup religios care numără 2 milioane, cred că vorbirea în limbi este obligatorie pentru toți, fiind semnul unic și sigur al botezului cu Duhul sfânt. Prin urmare, la acest grup religios, vorbirea în limbi e chiar mai frecventă decât la penticostalii Assemblies of God ori Church of God (de care țin majoritatea penticostalilor români).


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:19:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.